Beledigingen in Kamer steeds geschrapt verkoopmanager IK WIL BEST M'N ZEILVAKANTIE ZELF VERDIENEN. BRENG IK DE KRANT ROND. mannen, jongemannen en DEM meubelfabriek dameskonfektie het is voor de barkeeper en de bankdirecteur, en het komt eike dag in de bus VRIIDAG 16 MAART 1979 VARIA PAGINA 21 DEN HAAG (GPD) - Bij de behan deling in de Tweede Kamer van wat is gaan heten "de zaak-Luns" heeft Boerenleider-Koekoek ge zorgd vooreen incident zoals zich dat in de na-oorlogse periode op het Binnenhof vrij zelden heeft voorgedaan. Hij kwam met de beschuldiging, dat de Navo se cretaris-generaal zich schuldig zou hebben gemaakt aan woord breuk en stelde onomwonden vast, dat "de heer Luns nu draait en liegt". De beide laatste woorden nu zijn niet terug te vinden in het offi cieel verslag van de Kamer, om dat deze woorden in de Hande lingen zijn geschrapt. Kamer voorzitter Vondeling, die op kor te termijn zijn (hoge) kamerzetel inruilt voor een stoel bij de Euro pese parlementariërs, meende dat hier sprake was van een bele diging en liet de omstreden woorden uit het verslag halen. "De tusschen haakjes geplaatste woorden zijn in de Handelingen niet opgenomen terwijl de woor den "en liegt" zijn teruggeno men", zo staat te lezen op het in de Kamer aanwezige archiefstuk. Alle in de parlementaire geschie denis teruggenomen woorden worden namelijk netjes bewaard en worden voorzien van een stempel met de hierboven geci teerde tekst. In de zaak-Koekoek deed zich een extra moeilijkheid voor als gevolg van het feit dat beledigingen tegenwoordig zeer zelden in het parlementair debat voorkomen was het stempeltje in het ongerede geraakt, was al thans voor enige tijd zoek. De be trokken pagina uit het stenogra fisch verslag maakt nu deel uit van de "lijken", een minder-par- lementaire verzamelnaam voor de uit de Handelingen geschrapte woordenschat. Al vaker Het was namelijk niet voor het eerst, dat een gewraakte uitdruk king moest worden teruggeno men. Bekend is, dat destijds de beschuldiging van een CPN-ka- merlid aan het adres van een me de-kamerlid moest worden te ruggenomen. Dat kamerlid werd er namelijk van beschuldigd, dat hü zich te buiten was gegaan aan „een grove leugen", welke woor den werden vervangen door „een onjuiste voorstelling van zaken". De opmerkingen over een minister, dat hij de Kamer injuist had in gelicht werd zodanig gewijzigd dat de Kamer verkeerd werd in gelicht. Ooit werd „een leugen" veranderd in „een bewering in strijd met de waarheid" en uit 1952 dateert het incident waarbij een leugen (in het debat) een on waarheid (in de Handelingen) werd. Het was de CPN-woord- voerder Wagenaar, die de toen malige minister-president Drees ervan beschuldigde een leugen te vertellen. De Kamervoorzitter - belast met het handhaven van de orde bij de beraadslaging merkte toen op, dat een Nederlandse mi nister-president nooit leugens verkoopt en de gewraakte uit drukking werd, overeenkomstig het Reglement van Orde, zo ge wijzigd, dat nu in de Handelingen te lezen staat dat de minister-pre sident onwaarheid verkondigt. Reglement Al in 1842 werden er voorstellen gedaan tot het stellen van ge dragsregels voor beledigende uitdrukkingen. De voorstellen echter werden met grote meer derheid verworpen. Men be schouwde "de veronderstelling dat zooiets zou kunnen plaats hebben in een Nederlandsche Staatsvergadering op zich zelve reeds als beleedigd", zo werd ge redeneerd. Evenwel: enkele jaren later werd terzake wel een orde bepaling vastgesteld: Indien een spreker zich beleedigende uit drukkingen jegens de Kamer of jegens zijn medeleden veroor looft wordt hij door den Voorzit ter vermaand en tot de orde ge roepen. In 1849 werd deze bepa ling in zoverre gewijzigd, dat de woorden "jegens de Kamer of je gens zijne medeleden" werden geschrapt. Toegevoegd werd de zinssnede: „of de orde verstoort". De Kamervoorzitter werd daar mee de bevoegdheid gegeven in te grijpen bij elke belediging, ook jegens hen die geen lid van de Kamer zijn en bij elke ordever storing. Het reglement van orde geeft thans de volgende omschrijving: wan Koekoek: "...Luns draait en liegt...' neer een lid beledigende uit drukkingen gebruikt, de orde verstoort of zijn plicht tot ge heimhouding schendt wordt hij door de voorzitter vermaand en in de gelegenheid gesteld de woorden, die tot de waarschu wing aanleiding hebben gegeven, terug te nemen. Maakt hij van die gelegenheid gebruik dan worden die woorden in het verslag der vergadering niet opgenomen. De BP-fraktievoorzitter Koekoek voldeed hieraan, onder het plaat sen van de opmerking dit te doen „niet voor de heer Luns, maar voor u om verder met u geen moeilijkheden te krijgen". Jodenfooi In "de dikke van Dale", het groot woordenboek van de Nederland se taal wordt het woord jodenfooi omschreven als "een onbedui dend bedrag waarmee men ie mand afscheept of als een gering loon". Op 2 februari 1966 werd dit woord in de Tweede Kamer ge bruikt door de vice-admiraal b.d. Moorman in verband met een door de Regering gedane gift. De opmerking werd "een vulgariteit, die schandelijk is" genoemd en werd teruggenomen. Het betrok ken kamerlid zette uiteen, dat hij bij het uitspreken geen enkele kwalijke bedoeling had gehad. "Het is een gewoon woord, dat in de volksmond ligt", zo verweerde hij zich. En nog maar enkele jaren geleden was het WD-senator mr. Harm van Riel, die in de Eer ste Kamer uithaalde naar de vroegere minister van Defensie, ir. Henk Vredeling. De bewinds man werd omschreven als een „curieuze-labiele figuur", waar op de Kamervoorzitter infor meerde of deze uitdrukking wel helemaal op haar plaats was. Vol gens mr. van Riel was de uit drukking „volstrekt niet onbe leefd" en zei hij in de omschrij ving "volstrekt geen kwaad" te zien. Nummers maken De vroegere staatsman Thorbecke mag er dan (in 1854) op gewezen hebben, dat de parlementaire taal „hare eigenaardigheid Heeft in die zin, dat in die taal de woorden soms eene andere beteekenis hebben dan dezelfde woorden zouden hebben in de gewone sa menleving", toch werd en moest zo nu en dan het rode potlood worden gehanteerd. Zo bijvoor beeld werd bezwaar gemaakt te gen de opmerking, dat "ministers op tentoonstellingen nummers plegen te maken". De aange brachte wijziging kwam er op neer dat ministers op tentoon stellingen „aanwezig plegen te zijn". Het vroegere socialistisch kamerlid K. ter Laan beklaagde zich er (in 1936) over dat in staats stukken dikwijls sprake was van slecht Nederlands en zei zich in het bijzonder te hebben geërgerd aan het gebruik van het woordje "afbouw". Het is, zo riep hij uit, schandelijk dat dit in een staats stuk staat. Direct werd hij afge hamerd, want de Kamervoorzit ter oordeelde dat het woord "schandelijk' niet toelaatbaar was. De zin werd gewijzigd en nu lezen we, dat „het droevig is dat er in een Nederlands stuk een dergelijk germanisme voor komt". Een jaar later zegt het communis tisch Kamerlid Lou de Visser zijn mede-kamerleden te verachten, waarop de Kamervoorzitter hem vraagt dit laatste woord te ver vangen door afkeer. En De Visser - rap van tong - betuigt instem ming en zegt ,ja mijnheer de voorzitter - ik keer mij van hen af'. Ook de oorlogspremier mr P.S. Gerbrandy wist in dit op zicht van wanten. In 1958 moest hij, sprekend over Soekarno als een oorlogsmisdadiger, dit laat ste woord terugnemen en evenzo de vergelijking als zou het indo- nesische staatshoofd „een Oos terse Hitier" zijn. Gerbrandy merkte op het omstreden woord „met de mond" te willen intrek ken, waarop de voorzitter slechts opmerkte: "over uw hart heb ik niets te zeggen". Slim wordt handig Beledigingen en/of niet toegelaten uitdrukkingen kunnen geschrapt worden of eventueel worden ver vangen door een wel aanvaardba re omschrijving. De parlementai re geschiedenis kent talrijke voorbeelden van gekuist taalge bruik in het "iets muffe clubge bouw, waar "niets te dol en te bont" is. Beide omschrijvingen werden overigens ook op voor stel van de Kamervoorzitter ge wijzigd in respectievelijk "de Tweede Kamer", waar „niets te vreemd en te wonderlijk" is. Tot slot enige voorbeelden van aan gebrachte veranderingen: slim handig intriges gedragingen gierig egocentrisch dikdoenerij overmoed rapalje hoogst ongewenste elementen stomme boeren boeren onwaarachtigheid misleiding luguber onwaardig knoeiwinkel schijnvertoning flater fout kunstgrepen methoden woekerwinsten buitensporige winsten grappenmaker een geestig man nonsens onjuistheden goedkope bluf overdrijving van eigen verdiensten prutswerk minder goed afgewerkt volksmisleiding demagogie stuntelig weinig vruchtbaar en gebrekkig insinuatie bewering lamlendigheid nalatigheid schijnheilig merkwaardig onwaar onjuist spitsvondigheden kundigheden trawanten medewerkers zwendel onwaarachtige voorstelling van zaken geschiedsvervalsing onjuiste voorstelling van de geschiedenis. maaktal 32 iaar kwaliteits bankstellen wilt iets anders dan anderen? Dat kan! DEM Meubelfabriek biedt u voor elk van haar bankstellen keuze uiteen grote collectie Exclusieve Meubelstoffen (meer dan 400 kleuren/dessins) vindt een DEM-Fabriekstoonzaalook in VOORHOUT Tel.: 02522-1 4294. Loosterweg3-5. Ma. 13.30 uurDi. t/m vr. 10-18 uur. Do. koopavond. Zaterdag 9-17 uur. FABRIEK (toonzaal) CULEMBORG Houtweg 8 Tel: 03450-7484* ma. t/m vr 10-18 uur. vrijdag koopavond, zaterdag 9-17 uur Verkoop uitsluitend rechtstreeks aan particulieren. Uw voordeel dus altijd 25% tot 40%. voor inpakwerkzaamheden. Werktijden van 8.00 tot 17.00 uur; middagpauze half uur en 2x15 min. koffiepauze, hoog loon en goede sociale voorzie ningen, reiskosten worden vergoed. Kom even langs! De Engel/Lisse Akenvoorderlaan tel. 02522-19126 (NZH-lijn 50, Leiden-Haarlem, halte Engelenbuurt) Na werktijd aanmelden bij N. Uitendaal, Thorbeckelaan 95, Hillegom, tel 02520-21076. Vroom Dreesmann zoekt een voor de vestiging Den Haag Centrum. De verkoopmanager is verantwoordelijk voor het dagelijks beleid in de aan hem/haar toevertrouwde afdeling zoals o.m.: de bediening van de klanten de presentatie en display van de goederen de aanwezigheid van de vastgestelde kollekties de personeelsplanning (bezetting) en het zo effektief mogelijk funktioneren daarvan. Wij denken aan een representatieve man of vrouw met een goede algemene ontwikkeling, gevoel voor en kennis van de mode, die het leiding geven in zich heeft en de medewerkers(sters) in een goede sfeer weet te stimuleren, waarbij de dynamiek van het warenhuis hoge eisen stelt aan slagvaardigheid en flexibiliteit. Dat ervaring onontbeerlijk is spreekt vanzelf. De geschikte leeftijd ligt tussen 27 en 35 jaar. Schriftelijke sollicitaties met volledige gegevens en een recente pasfoto kunt u richten aan de heer •J. van der Meer, Manager Sociale Zaken, Spui 3 te Den Haag VROOM^DREESMANN ra ra de krant natuurlijk!

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21