Niet meer willen hebben maar meer willen zijn Van Hanegem dankzij soepel tuchtcollege toch tegen Feyenoord fflBsaaaau Encycliek over welzijn van mens en wereld Veel vrijwilligerswerk in hervormde gemeenten Kovalev pakt titel kunstrijden heren LOTTO EN TOTO DE SLEUTELS 1-J.A.C. 1 ZIJL/LGB-DE RIJN VRIJDAG 1G MAART 1979 LEIDSE SYNAGOGE.De Stichting Zomerzegels heeft f35.000 be schikbaar gesteld voor de - inmiddels voltooide - restauratie van de synagoge aan de Korevaarstraat te Leiden. De joodse gemeente is hiermee uit de financiële zorgen. Tijdens een bijeenkomst op 4 april in de herstelde svnaeroee zal de gift officieel worden aangeboden. "Aan Christus' verlos singswerk ontleent de kerk haar plicht om ge voelig te zijn voor het welzijn van de mensen en voor alles wat dit welzijn bedreigt". In zijn eerste encycliek, getiteld "Re- demptor hominis" (Ver losser der mensheid), noemt Paus Johannes Paulus II een aantal "ang stige vraagstukken" van deze tijd, zoals de milieu vervuiling, de gewapende conflicten, de mogelijk heid van zelfvernietiging en het gebrek aan eerbied voor het ongeboren leven. "De wereld van de onge kende prestaties is ook de wereld die zucht als in barensweeën". In de menselijke vooruitgang ziet de paus veel goeds. Maar diezelf de vooruitgang beangstigt ook de mensen. De oorzaak daarvan is dat onze wetenschappelijke pres taties niet gepaard gaan met een gelijkwaardige ontwikkeling van de moraal en de ethiek. Het moet namelijk gaan om de vraag of de wetenschappelijke en technische vooruitgang het menselijke wel zijn dient en een menswaardiger samenleving schept. Het is, aldus de paus, de dringende plicht van de christenen, daar mee bezig te zijn. De mens moet de wereld beheren. Die functie betekent dat de ethiek boven de technologie staat, de persoon bo ven de dingen, de geest boven de materie. "Het gaat er niet om, Uit een enquete is gebleken dat binnen de Hervormde Kerk in tal van plaatselijke gemeenten vrij willigers veel werk verzetten. Ongeveer een derde van de ge meenten heeft de vragen van de enquete beantwoord, representa tief te achten voor het geheel. Uit de verwerking van de gegevens komt naar voren dat het kerkelij ke werk, naast de predikanten en de andere bezoldigden, door naar schatting 100.000 vrijwilligers wordt gedragen. Het onderzoek komt uit op tegen de 6 procent vrijwillige medewerkers. In de inleiding van hun rapport over het enquête-resultaat zeg- opzet van hun werk nog eens kri tisch te bezien en na te gaan of wat elders gebeurt ook in de ei gen situatie van belang is. Meestal verzorgen de plaatselijke predikanten de toerusting van de vrijwilligers. Regionale, provin ciale en landelijke kerkelijke in stanties zouden hun aanvullende toerustingsaanbod op de ver schillende taakgebieden nog eens moeten bekijken. Ook zou den zij moeten nagaan in hoever re dit aanbod bekend is bij de plaatselijke gemeenten en deze er ook gebruik van maken. Het rapport is uitgegeven bij Boe kencentrum in Den Haag. te hébben maar meer te Medemens Met betrekking tot de economisch verhoudingen merkt de paus op dat het de mens is en blijft die hierin verandering moet bren gen. Hij noemt het een vreemde situatie dat ontwikkelingslanden veel gemakkelijker grote hoe veelheden wapens kunnen krij gen dan brood en culturele hulp. Juist die landen zouden in korte tijd vruchtbaar kunnen worden gemaakt als er maar niet zulke gi gantische bedragen aan bewape ning werden besteed. De paus doet dan ook een dringend be roep op alle mensen van goede wil om in naam van de menselijke waardigheid en vrijheid geen vernietiging en dood van mensen voor te bereiden maar te denken aan de medemens die honger lijdt en in ellende verkeert. Welzijn Veel aandacht besteedt de en cycliek, zoals wij gisteren al meldden, aan de mensenrechten, die zowel door linkse als door rechtse dictaturen worden ge schonden. De paus beklemtoont dat de fundamentele plicht van de macht ligt in de zorg voor het algemeen welzijn van de ge meenschap. Als de macht daarop niet is gericht en niet op volledige handhaving van de mensenrech ten, leidt dit tot ontbinding van de gemeenschap, tot opstand, terreur en onderdrukking. De paus doet een beroep op alle landen om de gewetens- en godsdienstvrijheid te eerbiedi gen. "De kerk vraagt niet om voorrechten, alleen om eerbiedi ging van haar elementaire recht. Verwezenlijking van dat recht is een fundamentele test van 's mensen werkelijke vooruitgang in elk bewind, systeem of mi lieu". gen ten aanzien van de vooruit gang van de mensheid, maar. zegt hij, zij moeten met het leergezag samenwerken. 'Tedere theoloog moet er zich van bewust zijn dat hij in nauwe rela tie staat met de opdracht van de kerk tot verkondiging van de waarheid". Dat geldt, zo vervolgt de paus, ook voor degenen die verantwoordelijk zijn voor de ca techese in gezin en onderwijs. Regels Wat de liturgie betreft dringt de paus aan op handhaving van de regels. De eerbied voor de eucha ristie, wier offer-karakter de paus sterk beklemtoont, vereist dat. De bisschoppen moeten daarop toezien. Hij erkent de grote waar de van de gemeenschappelijke boetevieringen, maar voegt eraan toe dat die gericht moeten zijn op de persoonlijke bekering. En daarin hoort de persoonlijke biecht. Sprekend over de roeping van de christen tot dienstbaarheid merkt de paus op dat de trouw een aspect van die roeping is. Dat geldt voor het huwelijk maar ook voor het priesterschap. "Pries ters moeten trouw zijn aan hun roeping omdat het priesterschap een onuitwisbaar teken in hun ziel drukt". De paus herinnert er aan dat de priester in de Latijnse ritus vrijwillig met zijn priester schap ook het celibaat op zich neemt. I Diaken. Bisschop Simonis van Rotterdam zal volgende week zaterdag om 7 uur 's avonds in de Petruskerk aan de Lammensehansweg te Leiden deheer Jan Hendriks tot diaken wijden. De heer Hendriks, die in 1954 te Leidsehendam werd geboren, is sinds september als stagiaire in de Petrus-parochie werkzaam. Na zijn gymnasiumtijd op de Leeuwenhorst te Noordwijkerhout studeer de Jan Hendriks een jaar aan de rk theologische hogeschool in Amster dam en vervolgens aan het seminarie in het Limburgse Rolduc, waar in dit cursusjaar 66 kandidaten zich voorbereiden op een kerkelijke functie van wie er 19 afkomstig zijn uit het bisdom Rotterdam. Na zijn priester wijding blijft Hendriks in het bisdom Rotterdam werken. O Jongerenkoor. Het Leiderdorpse jongerenkoor "De Menswording" verleent morgenavond medewerking aan een viering in de rk Victorkerk te Noordwijkerhout dit* om 7 uur begint. Oude Kerk. Na een algehele restauratie van bijna 25 jaar is de Oude Kerk in Amsterdam deze week officieel heropend. Prinses Beatrix en prins Claus waren daarbij aanwezig. De restauratie heeft meer dan 26 miljoen - gulden gekost en is eigenlijk nog niet helemaal klaar er moet nog wat aan de buitenkant van de kerk gebeuren en ook het orgel is aan herstel toe. De subsidies daarvoor komen vermoedelijk over een paar maanden los. Gisteren hield de Oude Kerk - de oudste van Amsterdam - open huis. Elke belangstellende kon gratis koffie met een broodje krijgen. Van 31 maart tot 6 mei wordt in de kerk een kunstbeurs gehouden. Op zondagmorgen is er steeds een dienst om 11 uur. O Jubileum. Ds. P. W. Spruyt, hervormd predikant te Amsterdam, is op 26 maart veertig jaar predikant. Van 1946 tot 1950 werkte hij in Leiden, waar hij predikant was van de Kooi (Bethlehemkerk) en ook veel aan jeugdwerk deed. Hij begon zijn loopbaan in Mijnsheerenland. Zijn an dere standplaatsen waren Arnhem en Amsterdam. Eind 1976 ging ds. Spruyt, die 67 iaar is. met emeritaat. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Genemuiden W. Chr. Hovius Katwijk aan Zee; aangenomen naar Montfoort kandidaat H. Penning Lekkerkerk, naar Amstelveen-Buitenveldert (ziekenhuispre dikant) kandidaat B. Soepboer Amsterdam. Gereformeerde Kerken: beroepen te Sliedrecht H. Koetsveld Den Helder. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Oud-Beyerland J. Kareis Werkendam. Vragen IKV Alphen Oecumene Antwoord In zijn 100 pagina's en 25.000 woor den tellende encycliek wijst de paus op de betekenis van de wer king van de "Heilige Geest". Hij noemt die 'het antwoord op alle materialismen van deze tijd". De encycliek, die volgende maand in Nederlandse vertaling ver schijnt in 'Archief van de Kerken' (bestelling bij De Horstink, post bus 400, 3800 AK Amersfoort), gaat ook in op de binnenkerkelij ke situatie. De paus onderkent de enorm zware taak van de theolo Johannes Paulus heeft in deze en cycliek ook een plaatsje inge ruimd voor de oecumene Het zoeken naar eenheid vindt hij noodzakelijk. Geen aandacht voor de christelijke eenheid zou ontrouw betekenen aan Christus* opdracht. De oecumene moet worden nagestreefd in openheid en bereidheid tot gesprek. Zij mag echter geen korting op de Goddelijke waarheid inhouden die de kerk steeds heeft beleden en geleerd. DEN HAAG (GPD/ANP)- Wim van Hanegem die zondagjl. in de competitiewedstrijd tegen PSV van scheidsrechter Mulder een gele kaart kreeg is voor dit "vergrijp" slechts bestraft met een boete. De AZ-speler zal driehonderd gul den moeten betalen. Deze straf houdt in dat Van Hane gem zondag wel zal kunnen meespelen in de wedstrijd Feyenoord-AZ. Overigens zal Van Hanegem maan dag met de leiding van AZ'67 be sprekingen gaan voeren over een eventueel vierjarig contract. Van Hanegem zou dan, mits coach Georg Kessler daarmee akkoord gaat. ook in het nieuwe seizoen als veld speler bij de Alkmaarse club actief zijn. terwijl het in de bedoeling ligt de middenvelder gedurende de verdere looptijd van zijn dienstverband als jeugd trainer. scout en rapporteur bij AZ in te passen. Van Hanegem wil nog wel een sei zoen doorgaan met AZ. "Daar naast heb ik zin om een maand naar Amerika te gaan en daar één of twee wedstrijden te voetbal len. Het hangt af van de condities die AZ stelt, of ik een vierjarig contract teken". Wim van Hanegem ontkent dat hij problemen zou hebben met AZ- ausputzer John Metgod. "We hebben een goede samenwer king. Ik heb wel eens wat gezegd, maar dat was altijd positief be doeld". Deze week praat de AZ- leiding nog met Metgod. die een voorstel bestudeert en zeer waar schijnlijk zijn handtekening zet onder een driejarig contract. AZ spreekt intussen de geruchten legen dat Feyenoord, PSV en Ajax belangstelling zouden heb ben voor John Metgod. Klaas Molenaar benadrukt dat AZ beslist een derde keeper zal aan trekken, omdat Meskovic straks weggaat. De Joegoslaaf is bezig met Belgische clubs. AZ vraagt een transferbedrag van slechts 50.000 gulden "om Meskovic ter wille te zijn". Jan Peters, die zaterdagavond te gen PSV tegen een gele kaart aanliep, zal zondag tegen Feye noord niet in actie komen. De tuchtcommissie van de KNVB bestrafte de voormalige NEC- speler met één wedstrijd on- Niet besmet De Vereniging van Voetbaloefen- meesters in Nederland (WON) beschouwt de positie van hoofd trainer bij de Venlose eredivi sieclub FC WV niet langer be smet. Na overleg met de WON zijn het bestuur van FC WV en oefen- meester Hans Croon overeenge komen "op vriendschappelijke wijze uiteen te gaan. met begrip voor eikaars moeilijkheden en met erkenning van de kwaliteiten van de oefenmeester". Toen de Venlose club en Croon geen overeenstemming bereik ten over de hoogte van de af koopsom van het contract van de ontslagen hoofdtrainer verklaar de de belangenvereniging van de oefenmeesters WV besmet. Beker De wedstrijden FSC-Ajax en NAC- Kernwapens. De werkgroep Alphen aan den Rijn van het Interkerke lijk Vredesberaad vraagt minister Scholten van defensie in een brief hoe hij kernwapens kan rijmen met het christelijke geloof (de minister be hoort tot de Hervormde Kerk-red.). De minister heeft gezegd dat hij het nucleaire wapen in het totaal van de veiligheids- en defensiepolitiek in overeenstemming acht met de bijbelse gedachte van het "rentmeester schap", maar hij heeft die uitspraak niet nader toegelicht. De groep vraagt de minister ook of hij dit wapen, zoals het in het bezit is van de NAVO, niet beangstigend vindt, gezien de gevolgen van de atoomexplo sies in Japan en van de radio-actieve besmetting op de eilanden Bikini en Utirik. Vluchtelingen. De Raad van Kerken in Nederland gaat plaatselijke kerken oproepen te zorgen voor een goede opvang van Vietnamese vluchtelingen. Het gaat daarbij niet alleen om hulpverlening op korte termijn, maar om een zodanige verzorging dat de vluchtelingen zich in onze samenleving ook werkelijk gaan thuis voelen. Op de vergadering van de Raad van Kerken die woensdag in Amersfoort werd gehouden, is het plan geopperd een sectie "intérnationale hulp verlening" op te richten. Kerk en politiek. De synode van de Evangelische Kerk in Oostenrijk heeft een nota, getiteld "Het openbare Leven", het licht doen zien waarin kritiek wordt geuit op het ontbreken van politieke uitspraken van de kerk. Er is in Oostenrijk geen verbinding tussen evangelie en politiek handelen, zo constateert de nota. Terwijl de christelijke boodschap toch niet alleen een troostende maar ook een kritische functie heeft. "Het evangelie stelt de mensen in staat hun eigen bestaan en de maatschap pelijke verhoudingen te veranderen". Aan het slot van het 62 bladzijden tellende geschrift worden actuele zaken behandeld, zoals kernenergie, abortus en minderheidsgroeperingen. Wim van Hanegem: boete PSV voorde kwartfinales van het toernooi om de KNVB-beker, die woensdag werdén afgelast, zijn nu vastgesteld voor dinsdag 20 maart. De wedstrijd FSC-Ajax begint om 19.30 uur, het duel tus sen NAC en PSV vangt oin 20.00 uur aan. De returns, die oor spronkelijk woensdag 21 maart zouden worden gespeeld, zijn nu verschoven naar woensdag 4 april. De wedstrijden Ajax-FSC en PSV-NAC beginnen dan om 20.00 uur. De returns AZ'67-FC Twente en Sparta-Volendam blijven staan op woensdag 21 WENEN (ANP) - De 26-jarige Sowjetrussische kunstrijder Vladimir Kovalev heeft gisteren in Wenen na een dramatische kür bij de heren de wereldtitel ver overd. Kovalev was ook al in 1977 wereldkampioen. De strijd spitste zich in het sloton- derdeel, de vrije kür over vijf mi nuten, toe tussen Kovalev, de 21- jarige Cousins en Europees kam pioen Jan Hoffmann. Cousins bleek duidelijk de lieveling van het 2500-koppige Weense publiek. Deze kür-kunstenaar kreeg in totaal vijftien keer de waardering 5.9 van de juryleden. Dat was net niet voldoende voor de wereldkroon. Hoewel Kovalev weinig indruk maakte haalde hij toch met zes drievoudige spron gen in zijn kür net voldoende punten om Cousins voor te blij ven. Het plaatscijfer 17 gaf de doorslag. Kovalev had al de lei ding na de korte kür van woens dag. De wereldkampioen van het vorig jaar, de Amerikaan Charles Tickner, moest ondanks een goe de kür tevreden zijn met de vier de positie. Over het geheel genomen bleek het peil bij de heren behoorlijk voor uitgegaan. Er werd met nog meer durf gesprongen dan in vroeger jaren en ook de muzikale inter pretatie was wat beter geworden. De Oostduitse Anett Poetzsch heeft na de drie verplichte figuren de leiding genomen in het Europees kampioenschap kunstrijden voor dames dat in Wenen wordt ge houden. Zij verzamelde 44.16 punten met plaatscijfer 12. Tweede is de Westduitse Dagmar Lurz en derde de Amerikaanse Linda Fratianne. Astrid Jansen in de Wal bezet de 23ste plaats met 29.84 pnt en plaatscijfer 205. Na de verplichte dansen leidt de Russische combinatie Natalia Linitsjoek - Gennadi Karpono- De rangschikking na de verplichte dansen is: 1. Natalia Linitsjoek - Gennadi Karponosov (Sow) plaatscijfer 9, 61.21 pnt. 2. Krisz- tina Regoeczy - Andras Sallay (Hon) 21, 59.48, 3. Irina Mojsejeva - Andrei Minenkov (Sow) 24, 59.24. Wiersma boekt opnieuw remise ARCO - De vijfde partij voor de damtweekamp tussen Harm Wiersma en de Sowjetrus Anatoli Gantwarg om de wereldtitel is gisteren in de Italiaanse plaats Arco in remise geëindigd. Gant warg heeft met nog een partij te spelen de leiding met 6-4. De vijfde partij voor de tweekamp om een plaats in het volgende toernooi om het wereldkam pioenschap tussen de Sowjetrus Nikolai Mitsjanski en Rob Clerc werd eveneens remise. Hier is de stand nog gelijk: 5-5. ADVERTENTIE A.s. zaterdag 17 maart aanvang 16.00 uur 4e klasse K.N.V.B. SPORTPARK DE VLIET Adv. aangeboden door Goedhart Vastgoed, Steenschuur 3, Leiden. LENTE-LOTTO: Prijzenbedrag 806.567,10. Inleg: 1.698.036,00. ADVERTENTIE Eerste prijs: twee winnaars, die ie der bruto 295.331,80 ontvangen. Tweede prijs: 12 winnaars, die elk bruto 14.063,40 ontvangen, der de prijs: 170 winnaars, die elk bruto 1489,00 ontvangen, vierde prijs: 7011 winnaars, uitkering 48,10, vijfde prijs: 11282 win naars, uitkering 29,90. Eerste prijs: geen winnaar, 1/5 deel van hét bedrag gaat naar de jack- pot van week 12, het overige 4/5 deel wordt verdeeld over de tweede tot en met de vijfde prijs, tweede prijs: 1 winnaar, die bruto 13.116,40 ontvangt, derde prijs: 94 winaars, die elk bruto 1887,70 ontvangen, vierde prijs: 4850 winnaars, uitkering 44,90, vijfde prijs: 5236 winnaars, uitkering TOTO 10: Prijzenbedrag: 257.170,23. Inleg: 541.411.00 Eerste prijs: geen winnaar, van het bedrag gaat 1/3 deel naar de jack pot van toto 11, het overige wordt verdeeld over de tweede en derde prijs. Tweede prijs: 63 winnaars, die elk bruto 1564,70 ontvangen, derde prijs: 1632 winnaars, uitke ring 76,10. De jackpot bestemd voor toto 11 bedraagt 34.289,37. A.s. zaterdag waterpolowedstrijd Zwembad „De Zijl" aanvang 19.15 uur. Advertentie aangeboden door Mercasol.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19