'Wie weet sta ik straks nog als opa achter die tafel' Raakt Zandvoort de Grand Prix kwijt? Harmsen: Brom zit niet op de wip Vrij Jan Raas: „Ik zal risico's moeten nemen Van der Helm wil nog steeds winnen I W Jk VRIJDAG 16 MAART l!)7!l PAGINA 17 Jan Raas NICE (GPD)-Jan Raas heeft als klassieker-koning van het vurige wielerseizoen heel wat te verliezen. Maar vooral ook erg veel waar te maken. Zo staat de 26-jarige Zeeuw voor de zware opgave te bewijzen dat hij in het voorseizoen meer kan dan uitsluitend de Amstel Gold Race winnen. Niet dat die wedstrijd minderwaardig zou zijn, maar nu hij de afgelopen twee jaar in Zuid-Limburg die eendaagse wedstrijd won, zou een derde zege hem best wel eens de reputatie kunnen bezorgen dat hij alleen in eigen land dat beetje extra heeft. De kopman van deTI-Raleigh-ploeg van Peter Post is zich daarvan bewust. „Ze noemen de Amstel Gold Race hier in Frankrijk nu al de Amstel Gold Raas", vertelt hij. „Het mooiste zou dan ook zijn dat ik dit jaar een andere won. maar als dat niet lukt en het wordt toch weer de Gold Race kan het mij Na zijn sprintnederlaag in de openingsklassieker Omloop Het Volk tegen Roger de Vlaeminck wacht Raas morgen Milaan-San Re- mo. Een koers waar hij dierbare herinneringen aan over heeft gehouden, want in 1977 reed hy zich daar op het internationale podium met een klinkende zege. Daarmee begon de goede tijd voor Raas. die vorig jaar de beste renner in de klassiekers was door naast de Gold Race in het neyaar Parijs-Brussel en de Grote Herfstprijs te winnen. De prof uit het Zuidbevelandse dorpje 's-Heerendonk is startklaar voor de primavera. De naweeën van een verkoudheid, waarmee hij in Gent-Gent kampte zijn voorbij. In Parijs-Nice heeft hij zich bovendien rustig kunnen voorbereiden op de volgende grote wedstrijd. Zeker nadat Gerrie Knetemann zondag op niet mis te verstane wijze het leiderstricot kwijtraakte. Dat was een voordeel voor Raas. Net als de rest van de ploeg hoefde hij zich niet meer iedere minuut te concentreren op aanvallen. „Sinds de dag dat Knetemann Parijs-Nice verloor ben ik aan Milaan-San Remo gaan denken", laat hij weten. „Vorig jaar", zegt Raas, „was ik geen honderd procent. Toen in de slotfase Saronni en De Vlaeminck wegsprongen, had ik niet ge dacht dat het al de beslissing zou zijn. Dat was niet het belang rijkste. want ik kon niet eens reageren. Of je nu denkt dat het de beslissing is of niet. je moet bij zo'n ontsnapping altijd meezitten. In het jaar dat ik ik veel sterker". De Italiaanse voorjaarsklassieker is zeker niet de zwaarste. Toch levert de wedstrijd altijd een winnaar van formaat op. Toevals treffers komen er niet voor. „Dat zit 'm vooreen deel in de leng te", meent Raas. „Op de Poggio, de klim vlak voor de aankomst, moetje net iets meer hebben dan de anderen. In de aanloop naar de Poggio is het net of de eindspurt wordt ingezet. Dan wordt er aan alle kanten gedrongen en geduwd". In die laatste kilometers komt het er op aan. „Als ik met Moser en De Vlaeminck aan de beklimming begin, zal ik in de gevaarlijke afdaling alle risico's moeten nemen. Want als ik met zulke rappe jongens aankom, ben ik geklopt", betoogt hij. Overigens zal hij zich niet zo snel gewonnen geven als hij samen met De Vlae minck naar de streep gaat. Na de nederlaag in Gent tegen de 31-jarige Belg is Raas wat wijzer geworden. „Daar ben ik te snel en te hard de spurt aangegaan. Wanneer ik het wat rustiger aan had gedaan, had ik nog een tweede keer kunnen gaan. Sinds die dag weet ik dat ik hem aankan in de eindspurt. Maar ja, het was toen de eerste keer dat we tegen elkaar spurtten". Wanneer Raas morgen op de Via Roma in San Remo echter niet de bloemen en de pompeuze trofee in ontvangst kan nemen, zal dat voor hem geen reden zijn om te wanhopen. Hij verwacht ook niet dat zijn ploegmaats, die toch bijna 280 km voor hem moeten werken, een eventuele nederlaag van de kopman kwalijk zullen nemen. „Ik heb dan zelf niet het gevoel dat ik gefaald heb. Dat zou vorig jaar in de Amstel Gold Race misschien wel het geval zijn geweest, want daar had ik me honderd procent op voorbereid. Èn jongens die de hele dag voor je werken, zien ook wel hoe moeilijk het i te Na Milaan-San Remo volgen nog vier klassiekers, die „geknipt" zijn voor Raas: de Ronde van Vlaanderen (1 april): Gent-Wevel- gem (4 april); Parijs-Roubaix (8 april) en de Amstel Gold Race (14 april). Naast Milaan-San Remo zijn Vlaanderen en Parys-Rou- baix de belangrijkste. „Eén van die drie zou ik moeten winnen", mijmert Raas. „En als ik het voor het zeggen had, zou ik liever eerste worden in Parijs-Roubaix dan in Milaan-San Remo. Die wedstrijd is namelijk toch iets lastiger en als het daar goor weer is. geef ik me een goede kans". AMSTERDAM (GPD) - Ajax heeft een turbulent weekje achter de rug. In zijn eerste confrontatie met een deel van de sportpers is voorzitter Ton Harmsen over stelpt met een stroom van specu laties en geruchten, die in sommi ge gevallen gemakshalve zijn ver taald in vaststaande feiten. Tot nu toe heeft Harmsen vrijwel alle berichten omtrent het „voortijdi ge vertrek" van trainer Cor Brom verwezen naar de fabeltjeskrant. Slechts twee zaken kunnen als waarheid worden aangenomen, namelijk de toezegging die aan voerder Ruud Ktol van het be stuur heeft gekregen om Ajax on danks contractuele verplichtin gen aan het eind van het seizoen te mogen verlaten en de boetes van 500 gulden per persoon die aan de spelers is opgelegd naar aanleiding van het „teleurstel lende optreden tegen NAC" afge lopen zondag. Dat duel eindigde in 0-0. Harmsen: ,JDat laatste is door de ochtendkrant, die de hele zaak op gang heeft gebracht, in middels herroepen, maar toeval lig is het nieuws over die boete wel een van de weinige dingen die kloppen. Die boete is door Brom vastgesteld". Het blijft overigens vreemd dat Brom, die kort na de wedstrijd best te spreken was over de inzet van zijn elftal, de hoogte van de boete zou hebben bepaald en niet het bestuur. Dat neemt echter niet weg dat Harmsen, vooralsnog het voordeel van de twijfel moet wor den gegeven als hij stelt: „Er is geen sprake van dat Brom wordt ontslagen"De voorganger van Harmsen, de vorig jaar opgestap te Jaap van Praag, kon „in het belang van Ajax" nog wel eens leugens om bestwil verkopen. Door krachtig en niet zelden au toritair op te treden zorgde hij er voor dat de rust bij Ajax gehand haafd bleef en de vuile was zeker niet werd buitengehangen. In te genstelling tot Van Praag laat Harmsen bewust of onbewust ruimte voor speculaties, bijvoor beeld als hij zegt: ,Jk weet niet of Brom zijn driejarig contract bij ons uitdient. Ik ben geen helder ziende die de hele periode kan overzien. Op dit moment is echter geen reden om de samenwerking met Brom te beëindigen". De zaak-Brom" begon maandag te spelen toen een ochtendkrant met schreeuwende koppen als ,JBrom op wip bij Ajax" en ,J5rom moet de laan uit" liet weten dat de oe- fenmeester het seizoen bij Ajax niet zal afmaken. De journalist van het geruchtmakende stuk probeerde zondag verhaal te ha len bij spelers en bestuur, maar stuitte op onbegrip en stilzwij gen. Dat het niet bepaald windstil is in 1 de Watergraafsmeer mag overi gens duidelijk zijn. Als gevolg van de lange winterstop is vooral de discipline weer een punt van discussie. Bovendien komt Brom in tactisch opzicht niet altijd sterk over. Brom, gewoonlijk een voorstander van aanvallend voetbal, legde bijvoorbeeld in Boedapest met behoudend spel de basis voor uitschakeling van Ajax door Honved in het Europa- Cuptoernooi. Niettemin lijkt zijn positie niet ondermijnd. Pen ningmeester Brandsteder: ,J£r zijn meningsverschillen, maar wat ik in de kranten lees is alle maal gefantaseerd" Onder die noemer plaatst Harmsen ook de kreet dat Cor Brom onder curatele zou zijn gesteld: „Op ver zoek van de spelers die in een ge sprek met ons hebben aangedron gen op rust is nog eens duidelijk tegen Brom gezegd dat hij wat nauwer moet samenwerken met zijn hulptrainer Bobby Haarms en Ruud Krol. Maar datzelfde is hem ook in september al meege deeld. Brom houdt de eindve rantwoordelijkheid. Intussen vragen de spelers zich wel af of de journalisten nog wel moeten worden toegelaten tot het spelers home. Zij willen namelijk na een wedstrijd niet langer worden ge confronteerd met recher cheurs". AMSTERDAM (GPD) - Bert van der Helm behoort tot de legendarische figuren binnen de NTTB sinds hij het re cord van de fameuze Cor du Buy twee jaar geleden over trof. Zijn tijdperk is in 1968 begonnen en duurt nog steeds voort. Die nationale titels onderstrepen de hegemonie van de Amsterdammer, die in al die jaren nauwelijks enige hinder heeft ondervonden van concurrentie. Het feit dat de 18-jarige Ronald Rijsdorp hem vorig jaar voor het eerst voortijdig wist te elimineren, heeft aan de positie van Van der Helm geen enkele afbreuk gedaan. Morgen en zondag is hij wederom de grote favoriet bij de Nederlands kam pioenschappen, die in de Utrechtse Catherijnehal worden gehouden. De motivatie van de kersverse der tiger om zich nog langer als para depaard van het Nederlandse ta feltennis te manifesteren, lijkt te zijn geluwd. Van der Helm heeft zijn momenten van twijfel, maar wenst nog niet als een afdanker tje te worden beschouwd. Hij weet hoe zwak de concurrentie in de top van het Nederlandse tafel- tenniswereldje is. „Het is in feite schandelijk wat de rest presteert. We zijn na al die jaren in een vacuum beland. Het trainen stelt weinig of niets voor, er wordt nauwelijks tijd ingesto ken. Je zou toch op z'n minsteen goede conditie mogen verwach ten. Toch sta ik op dat punt ver boven de anderen. Een paar uur trainen in de week, dat heet top sport bedrijven. Zo is de opvat ting van de meesten. Ze willen graag hogerop, maar het moet allemaal van een leien dakje gaan en niet te veel uren kosten". Opheldering ZANDVOORT - Johan Beerepoot, directeur van circuit exploitant de CENAV, maakt zich momenteel nog niet veel zorgen over de geruchten als zou dit jaar voor het laatst een Grand PrixFormule I op het circuit van Zand voort plaatsvinden. De FOCA, de constructeursorganisa tie, heeft bij monde van voorzitter Bernie Ecclestone ge dreigd dat Zandvoort in de toekomst plaats moet maken voor Polen. Beerepoot: „De FUCA zet ons on der druk om volgend jaar zoveel mogelijk geld van ons los te krij gen. Aan het einde van dit seizoen loopt ons driejarig contract af met de FOCA, en dan moet er on derhandeld worden over een verbintenis". Ecclestone c.s. zijn erop uit om de diverse GT-crganisatoren tegen elkaar uit te spelen. „De con structeurs gaan zelfs zo ver dat ze een Grand Prix gewoon afkopen. Dat is gebeurd met de Grote Prijs van West-Duitsland in Hocken- heim, en dat staat nu weer te ge beuren met Spanje. De FOCA be taalt dan een X-bedrag aan de or ganisatie en krijgt daarvoor in de plaats de recette en alle tv- en filmrechten. Spanje krijgt dit jaar 1 miljoen gulden als afkoopsom en de FOCA gaat er dan met de winst vandoor. Ecclestone pro beert op die manier de macht te krijgen over de organisatie van de meeste Grand Prix-wedstrijden, waardoor hij geen rekening meer hoeft te houden met de FIA (in ternationale automobielfederatie - red.), en zijn eigen competitie kan beginnen", aldus Beere poot. In ruil voor de organisatie van de Nederlandse Grand Prix is „Zandvoort" de constructeurs dit jaar 370.000 dollar verschuldigd. Voor 1980 (de Grand Prix op Zandvoort is dan op 31 augustus gepland) eist de FOCA 560.000 dollar. „En dan zijn we onze tv- en filmrechten ook nog kwijt", aldus Beerepoot, die hoopt dat de machtshonger van de FOCA kan worden ingedamd door de FISA, de commissie van de FIA, waarin alle organisatoren van Grand Prix-wedstrijden zijn verenigd. „Er was al zo'n soort organisatie opgericht (de AFO - red.), maar als tie FIA met de circuitdirecties een blok weet te vormen tegen Ecclestone, is dat natuurlijk veel beter. Zolang er op dat punt nog geen zekerheid bestaat, ga ik niet onderhandelen met meneer Ecclestone over voortzetting van het contract. Eerst maar eens zien of we met z'n allen geen eenslui dend en meerjarig contract met de FOCA kunnen afsluiteh", zegt Beerepoot. Op nationaal autosportgebied komt de Nederlandse autosport- vereniging het komend seizoen met een noviteit, de Sports 2000. Veel onderdelen van deze wa gens, die het racegebeuren op Zandvoort een attractiever aan zien moeten geven, zijn afkom stig uit de Formule Ford 2000. Beerepoot: „Er is een geweldige belangstelling voor deze nieuwe klasse. We starten zeker met 25 wagens". Tegenover de komst van de Sports 2000 staat het ver dwijnen van de Formule V en de toerwagens groep 2 tot en met 5. Beerepoot: „Het komende sei zoen komen de wagens in deze klasse nog maar een paar maal in actie. Volgend jaar zijn ze ver dwenen". Het Racing Team Holland is ten op zichte van vorig jaar met een man teruggebracht. Huub Rot hengat- ter komt uit in de Formule 2, ter wijl Arie Luvendijk alle wed strijden rydt voor het Europees kampioenschap in de Formule 3. Aangezien de CENAV de sponso ring (rond de 500.000 gulden) niet rond krijgt, gaan de plannen om Jan Lammers' vervangër Rob Leeuwenburgh in te huren in een Formule 3-team niet door. Van der Helm vraagt zich af wie het initiatief neemt om orde op zaken te stéllen. Hij roept het beleids plan van de bond in herinnering, dat opheldering zal moeten ver schaffen over de toekomst van het heren-tafeltennis. „Dat plan", zegt hij, „daar wordt al twee jaar over gesproken en is nog steeds niet boven water. Niemand weet waar hy aan toe is. Het ligt in mijn ogen voor de hand dat de bond met eisen op tafel komt, die de clubs hebben in te willigen. En dan moet erin komen te staan op grond waarvan spelers gekozen kunnen worden voor het natio nale team en waar die spelers zich aan te houden hebben. Die richt lijnen ontbreken nu". De wijze waarop de sportcommis- sie. die verantwoording draagt voor het topsportbeleid, te werk gaat, is volgens Van der Helm ontmoedigend. „Ik vraag me wel eens af waarvoor ik nu eigenlijk nog mijn best doe. Iedere top sporter heeft een doel voor ogen waar hij zich voor inzet. Maar als dan het verzoek wordt gericht tot de sportcommissie om een extra speler naar de wereldkampioen schappen in Korea te sturen, komt prompt het antwoord dat men het niet ziet zitten, omdat Nederland toch wel niet zal pro moveren of degraderen. Zij vin den het dus niet interessant". „Ik zet dezelfde vraagtekens achter het uitgangspunt, waarmee we dit jaar in de Europese competitie zijn begonnen. We kregen te ho ren dat we ons alleen maar hoef den te handhaven, want met promotie zouden we eerder in problemen raken dan dat we er baat bij hadden. Dat druist in te gen het principe dat een topspor ter het onderste uit de kan wil halen. Het gaat ten koste van de motivatie". Bert van der Helm: Aan stoppen denk ik nog Dood spoor Vorig jaar belandde de Amster damse onderwijzer enigszins op een dood spoor, toen hij erachter was gekomen dat de competitie weinig aantrekkelijks meer bood en Nederland internationaal een stap moest terugdoen. „Toen ik de zaken op een rijtje zette, was er niet veel overgebleven dat me echt interessant leek. Ik draaide al zolang mee, dat de competitie me de keel ging uithangen. Het zijn vaak dezelfden tegen wie je speelt. Kampioen-worden was geen verrassing meer, eerder een sleur". Het alternatief zocht en vond hij in West-Duitsland. „Ik kreeg een aanbod van Altena om bij hem in het eerste paar te komen spelen, samen met Wilfned Lieck. D^t betekende dat je de sterkste Duitsers tegenover je kreeg en zelfs enkele Europese toppers, zoals Desmond Douglas en Dra- gutin Surbek. Geen wedstrijden die je zomaar kunt winnen. Ik heb alles op alles moeten zetten om een paar partijtjes uit het vuur te slepen". „De entourage is verbluffend in vergelijking met hier. Er komt veel meer publiek, alles gaat offi ciëler en de sfeer is een verade ming". Maar Van der Helm heeft in zijn eerste Duitse jaar ook een paar minpunten ervaren. ..Het reizen valt natuurlijk niet mee, zeker niet als je telkens voor êen partijtje een knappe afstand moet overbruggen. Dan denk ik: heeft het wel zin? Daar komt nog bij dat het materiaal wat de Duitsers gebruiken, erg veel verschilt van wat wij gewend zijn. Het is een handicap om daar telkens pas kort voor de wedstrijd mee ge confronteerd te worden. Voor mijn gevoel zijn dat die paar pun ten in de game die winst of verlies bepalen. „IK weet van mezelf dat ik meer had kunnen winnen. Het is er niet helemaal uitgekomen. Vandaar dat ze mij geen plaats in het sterkste paar meer kunnen ga randeren. Daar kan ik inkomen. Ik wacht hun voorstel voor vol gend jaar af en zal aan de hand daarvan beslissen of ik blijf of te rugkeer. Je hebt ongeveer 60 pro cent kans dat ik weer in Neder land ga spelen. Maar dan wel graag bij Tempo Team". Plezier Aan stoppen denkt Van der Helm voorlopig niet. „Ik heb eens ge zegd dat ik er na de WK van 1981 mee ophoud, maar dat staat niet vast. Trouwens, ik zie er niet te genop om later ook op lager ni veau door te gaan, misschien met een vreemd bat in de hand. Ik train nog steeds met plezier, om dat ik erg gehecht ben aan tafel tennis. Wie weet sta ik over 40jaar als opa achter de tafel. Het enige probleem is dat ik me de laatste tijd steeds moeilijker bij een ne derlaag kan neerleggen. Als het slecht gaat, word ik snel chagrij nig, maar een goede wedstrijd geeft voldoening. Ik heb onder hand wel doof dat de motivatie vanuit mezelf moet komen". Zo heeft Bert van der Helm zich toch weer weten op te peppen voor de Nederlandse kampioen schappen. „Een paar jaar terug dacht ik: zodra ik dat record van Du Buy in handen heb, neem ik gas terug. Dan verander ik mijn instelling. Maar als dat kam pioenschap eenmaal voor de deur staat, raak je toch gespannen en wil je net zo graag winnen als vroeger. Ik ben eerzuchtig geble ven en gun mezelf een revanche voor de slechte prestaties van vo rig jaar. Er is erg veel ophef ge maakt over mijn uitschakeling tegen Rijsdorp. Hij speelde toen inderdaad fantastisch, maar ik bleef duidelijk onder mijn kun nen. Ik wil aantonen nog steeds de beste te ziin". üt/A7 /s aa /v/s /*r aars A/00 cvaz. AAW? PWRas eauaasr VooR OS RtAAaR- /v/aacvsra AURR- aaa^a>/(S&7a RR- Raaa MxWAMf-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17