Rijksgebouwendienst in overleg met'Strabach' Wapen van Voorschoten pakt titel Discussie: wel of niet naar Zuid-Afrika? Jaar cel voor brand stichting Gé Philipsen krijgt Jan van Hout-penning ODWtlSIIIS Bouwproject Witte Singel kost ruim 50 miljoen Diefstallen voor de heroine Dit jaar naar Zwitserland. 80 tot 220gulden voordeel per persoon. LEIDEN PAGINA 11 LEIDEN/ZOETERWOUDE - Een 20-jarige inwoonster van Zoeterwou- de, A.S. Wilkens, is gistermiddag bij een auto-ongeluk op de Europa- weg ernstig gewond geraakt. Ze overleed enkele uren later in het Academisch Ziekenhuis aan haar verwondingen. Het ongeluk gebeurde omstreeks half zes toen de Zoeterwoudse en een achteropkomende automobiliste plotseling moesten remmen en ver volgens tegen elkaar botsten. Door de klap van de aanrijding kwam zij op de andere weghelft terecht, waar ze frontaal tegen een tegemoet komende automobiliste botste. De tegenligger, een 25-jarige inwoonster van Leiden, werd met ernstig hoofdletsel en inwendige kneuzingen naar het Academisch Zieken huis overgebracht. LEIDEN - Begin volgende maand zal in Zuid-Afrika en wel in Kaapstad, een wetenschappelij ke conferentie worden gehou den. Eén van de deelnemers aan deze conferentie is prof. dr. A.R. Bakker. Prof. Bakker is als we tenschapper verbonden aan de Rijksuniversiteit en het Acade misch Ziekenhuis van Leiden. Zijn trip naar Zuid-Afrika heeft binnen het Leidse universitaire wereldje veel stof tot discussie doen opwaaien. Tijdens een forumbijeenkomst met als thema "Wetenschap en poli tiek" in de Lokhorstkerk kreeg prof. Bakker gisteravond de ge legenheid zijn ideeën over het "wel deelnemen aan een confe rentie in een land waar de men senrechten met voeten worden getreden" uiteen te zetten. Evenals de andere forumleden prof. dr. D.J. Kuenen, rector magnificus van de Leidse univer siteit. dr. H. Achterhuis, docent filosofie aan de universiteit van Amsterdam en mr. E. Myjer, lid van het Nederlands Juristenco mité voor de Mensenrechten, liet prof. Bakker er geen twijfel over bestaan dat hij het huidige regi me in Zuid-Afrika alles behalve steunt. Bakker is dan ook van mening dat er wel degelijk ge werkt moet worden aan het om verwerpen van een dergelijk re gime. Hij zegt "Ik ben niet van plan om mijn mond te houden daar in Kaapstad. Ik zal discussies zeker niet uit de weg gaan. Op die ma nier probeer ik een heel klein beetje mee te werken aan een uit holling van het apartheidssys teem van binnenuit. Door met die mensen een gesprek aan te gaan en proberen aan te sturen op een verandering van hun innerlijk bewustzijn. Ik denk dat ik daar mee meer bereik dan met weg blijven. Want voor mij vinden ze dan wel weer een ander". Een redenering waarmee een groot aantal mensen in de zaal en ook enige forumleden het nadrukke lijk niet eens waren. Volgens hen is er met boycotacties, zoals op het economische vlak docr de BOA (Boycot Outspan Actie) wordt gedaan, juist wel een hele boel te bereiken. Forumlid Hans Achterhuis: "In de hele wereld geschiedenis is geen voorbeeld te vinden waarin een overheersend en onderdrukkend minderheids regime door het voeren van dia logen omver is geworpen". De rector magnificus van de Leidse universiteit, prof. Kuenen, die overigens zelf enkele jaren terug als voorzitter van een internatio nale natuurbeschermingsvereni ging heeft geweigerd om een le zing in Zuid-Afrika te houden, was van mening dat met een wei gering van deelname aan een we tenschappelijke conferentie hooguit het eigen geweten wordt gezuiverd. Kuenen bestreed ech ter de theorie dat hiermee een werkelijke bijdrage kan worden geleverd aan het afbrokkelen van een bepaald regime. Dr. Achterhuis reageerde hierop door te zeggen: "Misschien niet direct maar het kan wel de weg openen naar een meer massale boycot die ongetwijfeld wél suc ces zal hebben. Bovendien heeft het overgrote deel van de zwarte bevolking van Zuid-Afrika om een algehele boycot gevraagd. Door onder andere deelname aan een congres te weigeren kun je die mensen een hart onder de riem steken". De laatste stelling die op de forum avond, die werd georganiseerd door de werkgroep politiek nachtcafé van de Leidse Studen ten Ekklesia, ter discussie werd gesteld was de vraag of het al dan niet onderhouden van interna tionale contacten door universi taire instituten of individuele we tenschappers onder de compe tentie valt de bestuursorganen van de universiteit. Hoewel prof. Kuenen, als lid van het centrale bestuur hierover geen uitdrukkelijk standpunt wilde verkondigen, lieten zijn ideeën over deze materie aan duidelijkheid weinig te wensen over. Wanneer het gaat om pu.ur wetenschappelijke contacten van individuele aard dan heeft het centrale bestuur zich daar volgens de rector magnificus niet mee te bemoeien. Anders wordt net volgens hem wanneer het gaat om de represen tatie van het instituut Universi teit. "Wanneer het gaat om een relatie die wordt aangegaan na mens de Rijksuniversiteit Leiden dan heeft het centrale bestuur wel degelijk het nodige te zeg gen". aldus prof. Kuenen, "Maar met een beslissing zoals prof. Bakker die genomen heeft zou ik me fatsoenshalve niet willen be moeien". ADVERTENTIE LEIDEN - Over een a anderhalve maand is een definitieve beslissing te verwachten over de aanbesteding van het nieuwbouwplan voor de Leidse universiteit aan de Witte Singel. Met ,het werk dat behalve de bouw ook de ver warming, verlichting en liften omvat is een bedrag van 50 a 55 miljoen gulden gemoeid. Zoals wij gisteren reeds meldden heeft het Duitse consortium "Strabach" als laagste inschrijver de beste papieren. In verband met de omvang van het project bestond de verplichting de inschrijving open te stellen voor alle aannemers binnen de Europese gemeenschap. Daar voor moest het plan worden inge schreven in een register, dat in Brussel wordt bijgehouden. Uit de aannemers die zich aanmeld den is een eerste grove selectie gemaakt die resulteerde in een uitnodiging voor een achttal aan- Daarbij werd bekeken of de bedrij ven financieel en qua capaciteit in staat worden geacht het bouw plan uit te voeren. Bovendien werd door de inschrijvers een open begroting ingediend. Die van het Westduitse consortium "Stabach" bleek de voordeligste. Enkele andere Nederlandse be drijven kwamen hoger uit de bus. "Strabach" is in ons land geen onbekende. Zij zijn ook belast met de nieuwbouw voor de Ko ninklijke Bibliotheek in Den Haag. Desgevraagd deelde mr. W. G. Koppelaars, lid van het college DEN HAAG/LEIDEN - Met behoorlijk wat bier achter de kiezen pleegden A.B (25) en W.S. (27) in de nacht van vijf december vorig jaar een in braak in een snackbar aan de Mariënpoelstraat. Ze kenden de zaak goed, want de houder ervan was een vriend. Uit de flipperkast haalden ze een bedrag van 43 gulden, waarna A.B. een krant in brand stak en die op de vette grond liet vallen. De snackbar brandde volledig uit. Hoe hij ertoe gekomen was kon A.B. de rechtbank in Den Haag niet vertellen. Hij weet het voornamelijk aan de drank. Tegenover de Leidse politie heeft hij eerder verklaard dat hij brand gesticht had om te voorkomen dat de bevriende snackbarhouder erachter zou komen dat hij had ingebro ken. Mr. Hel, de advocaat van A.B. veronderstelde dat die ver klaring hem misschien door de politie was aangepraat, omdat hij later steeds heeft gezegd dat hij niet opzettelijk brand heeft gesticht. Officier van Justitie, mr. blok, ging bij zijn eis wel van opzet telijke brandstichting uit, en kwam tot twaalf maanden hechtenis en een voorwaar delijke tbr. De andere verdachte hoorde drie weken hechtenis eisen. Hij was na het voorval zo ge schrokken dat hij meteen naar zijn huisarts is gegaan om pillen die hem van de drank zouden afhouden. Hij verklaarde gisteren dat hij de pillen nog steeds trouw in neemt en geen drank meer aanraakt. De rechtbank doet over veertien dagen uit spraak. van bestuur van de Leidse uni versiteit mee, dat wanneer de keuze op het Duitse consortium zal vallen zeker te verwachten is dat ook Nederlandse onderaan nemers zullen worden ingescha keld. "Dat gebeurt ook in Den Haag", aldus mr. Koppelaars. Of het Leidse universiteitsplan de finitief aan "Strabach" gegund wordt hangt af van de besprekin gen die op het ogenblik worden gevoerd met vertegenwoordigers van de Rijksgebouwendienst. Mr. Koppelaars: "Wat zij nu heb ben aangeboden daar kunnen we het niet voor doen. Er zal nog flink onderhandeld moeten wor den". Projectbegeleider Schulz van de Rijksgebouwendienst verwacht dat wanneer "Strabach" de op dracht krijgt staffunctionarissen uit Duitsland naar Leiden zullen komen om de bouw te kunnen begeleiden. Wat de leveranties van materiaal en personeel be treft verwacht hij wel dat een be roep op Nederlandse onderaan nemers zal worden gedaan. "Maar afdwingen bij de gunning kunnen we dat", aldus de heer Schulz. Volgens de woordvoerders van de Rijksgebouwendienst gebeurt het de laatste jaren geregeld dat in het kader van de EG-regelin- gen met buitenlandse aannemers wordt gewerkt. "Er zijn ook Ne derlandse aannemers die in West-Duitsland opdrachten uit- Inmiddels heeft de Leidse universi teit, die uiteindelijk de knoop zal moeten doorhakken, van het mi nisterie van onderwijs gelden ontvangen die nodig zijn voor de bouw. In verband met de onder handelingen met het Westduitse consortium wilde mr. Koppelaar de hoogte van het bedrag nog niet openbaar maken. LEIDEN - Ze staan er weer. Vroeger heetten ze tweedehands maar in het huidige autojargon worden ze occasionsgenoemd. Een Groenoordhal vol occasions. Opgepoetst tot en met. In alle soor ten en maten. En in alle prijzen. Als men tenminste de verwachting niet al te laag stelt. Zo vanaf zeven mille. Tot tegen de dertig toe. En ze worden in al die klassen verkocht. Gisteravond meteen na de opening om zeven uur konden de verzamelde Bovag-garages uit het rayon Lei den al zaken doen. Ondanks het toch verre van aangename weer waren er direct vele kijkers, van wie een niet onaanzienlijk aantal kopers worden. Zelden was het zó druk op een eerste avond. Zelden ook werden er toen al zoveel wagens verkocht. Toen wij een kwartiertje voor sluitingstijd de show verlieten waren er al tegen de veertig orchideeen uitgereikt aan personen die zich op deze Bo- vag-tentoonstelling een wagentje of wagen hadden aangeschaft. Gisteravond laat nog of anders vanochtend vroeg werden die ver kochte auto's omgewisseld, zodat er vanavond om zeven uur weer tegen de 250 occasions te kijk staan. Mor gen kan men nog de hele dag in de Groenoordhal terecht. Totvijf uur 's middags. En de kinderen behoeft men niet thuis te laten. Want de or ganisatoren hebben de voor de jon ge jeugd bestemde crèche nog eens extra vrolijk laten opschilderen. LEIDEN - "Ik aarzel niet u de ideale directeur van de Sportstichting te noemen. De dertien jaar dat u er di recteur was kunnen met gouden letters in de anna len van de Sportstichting worden bijgeschreven". Die lof kreeg Sportstichting-direc teur G.J. Philipsen gisteren toe gezwaaid van burgemeester Vis tijdens een drukbezochte af scheidsreceptie in het restaurant van het nieuwe Vijf Mei-bad. De waardering voor het werk van de heer Philipsen in de 46 jaar dat hij voor de gemeente Leiden werkzaam was. drukte het colle- Lovende woorden k ge uit met de toekenning van de van de voorzitter van de pe Jan van Hout-penning. Een hoge neelsvereniging onderscheinding voor Leidse de heer Hugens. ambtenaren die grote verdien- dat Philipsen jarenlang voorzit sten voor de stad hebben gehad. ter is geweest van de vereniging •h ooi- Burgemeester Vis prees zijn kwali teiten als manager, de goede con tactuele eigenschappen en het geweldige enthousiasme waar mee het werk werd verricht. Ver der brachi hij in herinering dat de Sportstichting de laatste jaren sterk gegroeid is en op hel ogenblik 70 man personeel telt. Wethouder Tesselaar (sport) zei steeds in het volste vertrouwen zaken aan directeur Philipsen te hebben overgedragen. "Nooit heeft het grote leeftijdsverschil de contacten in de weg gestaan", aldus Tesselaar. die vooral de werkwijze van Philipsen ("niet te veel ouwehoeren, maar doen") bijzonder waardeerde. i het stadhuis. ■de DEN HAAGILEIDEN - Officier van justitie in Den Haag. mr. Blok, heeft gisteren tegen twee jeugdige Leidenaars gevangenisstraffen geëist van acht maanden waar van drie maanden voorwaarde lijk. Ze stonden terecht voor een aantal diefstallen die ze eind vo rig jaar pleegden om aan geld voor heroïne te komen De 19-jarige K. van O. had een fiets gestoleneen handtas met daarin een rijbewijs, een giropas en ne gentig gulden, en een polstasje met daarin een rijbewijs, auto papieren. girocheques en hon derdveertig gulden. De officier had voor de tenlastelegging een greep gedaan uit 26 strafbare fei ten die door de verdachte zijn ge pleegd. Hetzelfde geldt voor de 21-jarige M. van L.. die dertien feiten pleegde. Hem was alleen de diefstal van de handtas en van het polstasje ten laste gelegd, die hij samen met K. van O. had gepleegd. In totaal hebben ze voor duizenden guldens gestolen en schade aangebracht, vooral in scholen en verenigings gebouwen in Leiden. Bij hun acties betrokken ze ook de 18-jarige vriendin van Van O., die girocheques die op naam van een vrouw stonden en door Van L. werden voorzien van een valse handtekening moest gaan innen. Zij gebruikte zelf geen heroïne. Tegen de vriendin eiste de officier van justitie acht weken voor waardelijke gevangenisstraf en vierhonderd aulden boete De raadsvrouwe van Van O. voerde aan dat het met de jongen onder invloed van zijn vriend die bij hem en zijn vriendin kwam in wonen in hun gekraakte woning aan de Wisselweg, weer bergaf waarts was gegaan. Hij zou nu op eigen kracht van de heroïne af willen en nieuwe toekomstplan nen hebben. De advocate verzocht om haar cliënt bij de uitspraak van de rechtbank (over veertien dagen) na drie maanden voorar rest in vrijheid te stellen. Voor Van L. ziet de situatie er vol gens het psychiatrisch rapport over hem minder optimistisch uit, maar ook hij gaf te kennen van de heroïne af te willen en betere plannen voor de toekoinst te heb ben. ADVERTENTIE B.V Trans u weef wel. dat betrouwbare reisbureau-van de Nederlandse Spoorwegen kwam met vele Zwitserse hotelhouders tot vaste priisafspraken. Wat voor u betekent' op tal van Zwitserland- reizen een priisreduktie van liefst 80 tot 220 gulden Let wel. per persoon Zo heeft u meer plezier voor uw vakantiegeld. Informeer maar. Bi| alle stations uw reisbureau de ANWB de Rabo-bank of bi| Reisbureau der N.V. Nederlandse Spoorwegen Katreinetoren. Centraal Station, Utrecht Tel. 030-31.94.45 wegen toond bij de totstandkoming van vakantiehuisjes voor gemeente- personeel. Als beloning voor die inzet werd hij benoemd tot erelid van de personeelsvereniging. Tijdens de receptie werd verder nog gesproken door directeur Van Schaik van Sportbouw BV. oud-collega Bonnet en oud-voor zitter van de Sportstichting Van der Reijden. Vele honderden schudden hem vervolgens dt hand en overhandigden hem tientallen geschenken. 's Avonds namen de afgevaardig den van de Leidse sportvereni gingen afscheid van de directeur in een door de secretaris-pen- ningmeeste van de Sportstich ting. G.J. Prevo. geleide bijeen komst. Hoewel deze een gewel dige moker had meegenomen om te uitvoerige sprekers van het spreekgestoelte te verjagen, werd wederom een langdurige stroom lovende woorden (en geschen ken) over directeur Philipsen uitgestort. Sportstichting-voor zitter Biegstraaten schonk hem een grote beker, de jaarlijks uit te reiken G.J. Philipsen Trofee, waaraan in overleg-een bestem ming zal worden gegeven. De zwemvereniging De Zijl/LGB benoemde hem tot erelid. Na mens de gezamenlijke Leidse sportverenigingen werd de direc teur verblijd met een radio-pla tenspelercombinatie. 'Zilveren Molen' begint dinsdag LEIDEN - Door de afgelasting van de wedstrijd Rijnsburgse Boys- Texas DHB heeft organisator LFC de data van het Zilveren Molen toernooi moeten wijzigen. De wedstrijd LFC-ARC wordt nu op dinsdag 20 maart gespeeld terwijl RBB-Texas nu voor don derdag 22 maart staat vastge steld. De overige data blijven ge lijk. t.b.v. Nat. Puzzelactie ,,Het Gehandicapte Kind" LEIDEN - De Leidse bil jartcompetitie is nu prak tisch ten einde, alleen in de tweede klasse moeten nog enkele inhaalwedstrijden gespeeld worden. Alle kampioenen zijn echter bekend. In de eerste klasse kwam Between tenslotte met 12 punten voor sprong op Landzicht over de fi nishlijn. Het terugtrekken van de Carambole, met de daaruit resul terende reglementaire uitslagen, viel er iets gunstiger voor het kampioensviertal uit. 't Zuid 1 wist de overige drie ploegen uit de competitie beneden zich te houden, en eindigde op een ver dienstelijke derde plaats. De eindstand in de eerste klasse: 1 Between 1 108 punten uit 18 wed strijden; 2 Landzicht 1 96; 3 't Zuid 1 85; 4 UVS 1 74; 5 Rijns treek 1 72; 6 Vriendschap 1 69. De slotuitslagen: 't Zuid 1-Caram- bole 1 8-0; Vriendschap 1-Be- tween 1 2-6; Rijnstreek 1-Land- zicht 1 2-6; UVS 1-Rijnstreek 1 4-4; Landzicht 1-Between 1 4-4; Vriendschap l-'t Zuid 1 5-3. Wapen van Voorschoten 1 verze kerde zich in de tweede klassen van de titel. Weliswaar liep de eindsprint met een 6-2 nederlaag bij TOP niet geheel naar wens. maar een 0-8 zege op Rijnegom maakte veel goed. De Carambole 2 kon in elk geval niet genoeg te genwicht in de schaal leggen om de Voorschotenaars te achterha len. Eén punt voorsprong heeft Wapen van V. nu op de Caram bole, dat echter al uitgespeeld is en niets meer kan terugdoen. De stand in de tweede klasse: 1 Wa pen van Voors. 1 102 uit 20; 2 Ca rambole 2 101-21; 3-4 De Waag 1 en Morspoort 1 85-20; 5 TOG 1 78-19; 6 TOP 1 66-20; 7 Rijnegom 163-20; 8 De Heul 1 60-19. De uit slagen: Carambole 2-Rijnegom 1 6-2; TOG 1-De Heul 1 6-2; De Waag 1-Morspoort 1 2-6; TOP 1- Wapen van V. 1 6-2; Morspoort 1- TOG 1 6-2; Rijnegom 1-Wapen van V. 1 0-8; De Waag 1-Caram- bole 2 4-4; De Heul 1-TOP 1 2-6. Landzicht 3 zag in de derde klasse concurrent Cleyn Duin 1 niet ge noeg punten maken om het on derlinge slotduel echt spannend te maken. Met deze wedstrijd nog voor de boeg is de voorsprong van de Voorschotenaars 8 pun ten. De enige kans van Cleyn Duin lag dus in een 8-0 zege. Het werd echter een gelijkspel, waar door Landzicht 3 zich kampioen mag noemen. De eindstand in deze klasse: 1 Landzicht 3 97 uit 20; 2 Cleyn Duin 1 89; 3 Landzicht 2 81; 4 Rij negom 2 74; 5 Between 2 72; 6 't Wachtje 1 67. De laatste uitslagen: Landzicht 3-'t Wachtje 1 6-2; Rij negom 2-Cleyn Duin 1 3-5; Be tween 2-Landzicht 2 2-6; Rijne gom 2-Cleyn Duin 1 6-2; Land zicht 3-Cleyn Duin 1 4-4. De kam pioenen in de overige klasse zijn: Vierde klasse TOG 2; Vijfde klas se 't Zuid 2; Zesde klasse Mors- kwartier 1; Zevende klasse 't Wa pen van Voorschoten 2; Achtste klasse 't Wapen van Voors. 3; Ne gende klasse Morskwartier 2.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11