ARABISCHE WERELD ONGERUST KABINET AKKOORD Lof, maar ook wantrouwen voor Carter Deelstaatverkiezingen in Duitse Bondsrepubliek Eerste paalvoor Gorleben geslagen Vijandige reacties op resultaat Carters missie Kritiek Kosygin op Chi ma Executies in Iran gaan door Vliegtuig ongeluk in China DONDERDAG 15 MAART 1979 (Van c correspondent) JERUZALEM - Met een grote meerderheid heeft het Israëli sche kabinet gisteren de laatste twee Amerikaanse voorstellen goedgekeurd die aan het vredes verdrag ontbraken. Een voldane, doch zeer vermoeide premier Begin deelde na afloop mee, dat hij een eveneens voldane presi dent Carter op de hoogte had ge steld. Formeel zal de regering zondag over het hele verdrag stemmen, dan komt ook de auto nomie ter sprake. Gisteren ston den alleen de twee Amerikaanse voorstellen op de agenda. Vijftien ministers stemden voor, twee bewindslieden namen niet aan de stemming deel. De regering ging ermee akkoord dat het oliecontract voor lange termijn niet in het vredesverdrag zal worden opgenomen. Egypte zal olie aan Israël verkopen, maar via de gewone markt. Minister van energiezaken, Modui, die zich steeds tegen het vredesver drag heeft verzet, toonde zich „voldaan" over deze regeling, waarvan de details nog niet be kend, en ook niet uitgewerkt zijn. De regering ging er verder mee ak koord aan Egypte een tijdschema voor te leggen voor een versnelde terugtrekking uit de Sinai tot de lijn El Arish-Ras Mohummed, een voorstel dat in november van het vorig jaar werd verworpen. In de praktijk betekent dit voorstel dat Egypte al binnen een paar maanden de stad El Arish terug krijgt, belangrijk voor het Egyp tische prestige. In ruil voor die Israëlische concessie is Egypte nu bereid om een maand na het voltooien van de eerste fase van de terugtrekking ambassadeurs uit te wisselen en dat is dus uiter lijk over elf maanden. Gelatenheid De Israëlische man in de straat loopt niet warm voor de vrede, die voorlopig niets in zijn dage lijks leven zal veranderen, en die de probemen van het land niet zal oplossen, als hij al stand houdt. Desondanks zal in de Knesset het' verdrag een grotere meerderheid krijgen dan indertijd het Camp David-akkoord. De Palestijnen kopen voor dat alles niet veel, zoals zij gisteren op nieuw in Jeruzalem, Rammal en El Bireh op de Westoever aan toonden. In Jeruzalem werden in de ochtenduren stenen gegooid. Winkels bleven dicht en de poli tie voerde versterkingen aan en ruimde barricaden op. Ook binnen het Israëlische kamp deed zich een ernstig incident voor. De militaire gouverneur gaf de inwoners van de Israëlische nederzetting Ofra, nabij Ramalla, opdracht hun wapens in te leve ren. Dat bevel kwam nadat inwo ners van Ofra bij rellen het heft in eigen hand hadden genomen, en waren begonnen barricaden op te i ook in de lucht scho ten. De militaire gouverneur noemde deze militie-activiteit onduldbaar, en eiste dat de wa pens die de inwoners van de ne derzetting hebben voor zelfver dediging, onmiddellijk worden ingeleverd, hetgeen werd gewei gerd met het argument dat het le ger in gebreke blijft hen afdoende te beschermen. De militaire gouverneur, generaal Ben Eliezer heeft nu gewaar schuwd dat hij opdracht zal ge ven om met geweld de wapens in beslag te nemen als ze niet vrij willig worden ingeleverd. Veilig is het in het toekomstig autono me gebied allerminst, in het bij zonder 's avonds en 's nachts. Zo weigert de busmaatschappij Eg ged om een extra avondbus in te zetten, omdat de chauffeurs het rijden in het donker te riskant vonden. Ook overdag worden de bussen naar Ofra door een mili taire jeep begeleid. (Van c correspondent) WASHINGTON - De lof is al gemeen voor president Car ter, na zijn triomfantelijke te rugkeer uit het Midden-Oos ten. Daarmee is zijn politieke status in Amerika zelf en in het buitenland ten zeerste ge diend. Inmiddels heeft echter in Washington al het verwijt geklonken, dat de Ameri kaanse woordvoerders en in zeker opzicht Carter zelf het onmiskenbare succes met een niet gerechtvaardigd ver toon van somberheid, van dramatische accenten heeft voorzien, teneinde uit de si tuatie zoveel mogelijk poli tieke munt te slaan. Jody Powell, de woordvoerder van het Witte Huis, ontkent ten stelligste dat hij in een dergelijke samenzwering de hand heeft gehad. Maar voor al van Israëlische zijde is in de afgelopen dagen bij herhaling betoogd dat de Amerikanen de stand van de onderhande lingen veel te somber afschil derden. Begin zei zelfs in een televisie-interview dat Car ters woordvoerders „vergif fenis moeten vragen van het Amerikaanse volk, dat zij hebben misleid". Powell stelt daartegenover dat hij tijdens een persconferen tie maandagavond de kansen op een tot stand komen van vrede tussen Israël en Egypte als uiterst gering had gekwa lificeerd. Hij was, naar zijn zeggen, toen nog niet op de hoogte van het feit dat Cyrus Vance en Dajan diezelfde avond de basis voor de uit eindelijke overeenstemming hadden kunnen leggen. Ech ter de laatste ontmoeting tus sen Carter en Begin, voordat de president naar Cairo ver trok op weg naar huis, was volgens Powell voornamelijk een „beleefdheidskwestie", hoewel gedurende dat ontbijt de overeenstemming ten slot te gestalte kreeg. Het is op zijn minst opvallend, dat ook tijdens de conferentie van Carter met Sadat en Be gin in Camp David een dra matisch succes eerst in laatste instantie en geheel in strijd met de heersende verwach tingen aan de wereld werd prijsgegeven. Inmiddels oogst Carter reeds de vruchten van zijn hoe dan ook opmerkelijke succes, dat de VS een zeer grote som geld gaat kosten aan economische en militaire bijstand. In het Congres heerst in het alge meen de opinie dat vrede deze prijs meer dan waard is, gege ven de kosten die een oorlog zou meebrengen, met als waarschijnlijke consequentie het afsnijden van de olievoor- ziening. In die zin hebben zich niet alleen Democraten als Frank Church en George McGovern uitgelaten, maar ook de Republikein Howard Baker, een potentieel kandi daat voor het presidentschap in 1980. (Van c espondent) BEIROET - De Arabische wereld heeft buitengewoon vijandig gereageerd op het positieve resultaat van de vredesmissie van de Amerikaanse president Carter. De „doorbraak" die, dat wordt beseft, op korte termijn zal zorgen voor een Israëlisch-Egyptisch vredesverdrag, heeft dan ook grote ongerustheid teweeg gebracht in menige Arabische hoofdstad. Er was ook op gerekend: alle politieke calculaties gingen aanvankelijk uit van een mislukken van de Carter-missie. Niet alleen de radicale regin maar ook de gematigde. pro-Wes terse landen zijn fall kant tegen het op de Camp Davidakkoorden gebaseerde afzonderlijke Egyp- tisch-Israëlische vredesverdrag. De Jordaanse regering, aan wie Carter vorige week een brief stuurde met de mededeling dat „een Egyptisch-Israëlisch ver drag voor Washington slechts het begin is van een algehele vredes regeling in het Midden-Oosten", reageerde gisteren met een scherpe veroordeling van het re sultaat van de missie van Carter Volgens Amman zal de vrede tus sen Cairo en Tel Aviv resulteren in het stilzwijgend accepteren van Israels blijvende bezetting van de Syrische Golan-hoogte en de door Palestijnen bewoonde westelijke Jordaanoever en de Gazastrook. Ook de Saoedische pers drukt zich in negatieve bewoordingen uit over Egypte en Israël. Het blad Al Jazira stelt dat „een afzonderlijk Egyptisch-Israëlisch akkoord niet de vrede kan opleggen aan de PLO en andere Arabische lan den". In de kleinere Arabische oliestaten is de oppositie tegen Sadats politiek op elk niveau be speurbaar: Koeweits vertegen woordiger in de Veiligheidsraad in New York verklaarde gisteren dat Egypte uit de Arabische Liga gezet dient te worden. De pers in Bahrein. Qatar en de emiraten keurt unaniem het Egvptisch-Is- raëlische vredesakkoord af. In de meer radicale Arabische lan den is de toon ronduit vijandig. Radio Damascus noemt het voorgestelde verdrag een „sa menzwering" en beschuldigt president Sada4 van het doen van „vernederende concessies". Na- ssar Kaddour, Syriës ondermi nister van buitenlandse zaken, zei eerder deze week dat zijn land vast besloten was „Egypte bin nen de Arabische wereld te isole ren en te boycotten op politiek, diplomatiek en economisch ter- Anti-Amerikanisme overheerst bij Syriës uniegenootin-spe Irak: een gemeenschappelijke verkla- NIEUW DELHI (DPA/Reuter) - De premier van de Sowjet-Unie, Alexej Kosygin, heeft tijdens zijn bezoek aan India in scherpe be woordingen de Chinese invasie in Vietnam bekritiseerd. In een interview met de Indiase televisie betichtte hij de regering in Pe king ervan, dat zij de buitenwe reld bedrogen heeft toen zij be weerde dat haar troepen zich te rugtrokken. Geheel in strijd met deze bewering verstevigt China zijn feitelijke greep op het buur land, zo zei de leider van de Sow- jet-regering. De Indiase minister van buiten landse zaken, Aftal Behari Vaj payee, heeft journalisten meege deeld, dat beide landen het "vol ledig eens" zijn ten aanzien van de kwestie-Vietnam. Moskóu en Nieuw Delhi vinden samen, dat de Chinese invasietroepen zich onvoorwaardelijk volledig moe ten terugtrekken. Verder heeft India er bij Vietnam op aange drongen, dat het zijn troepen uit Kampuchea terugtrekt. Dit ver zoek wordt niet ondersteund door de Sowjet-Unie. Vandaag vliegt Kosygin terug naar Moskou. ring van de Baathpartij, de Iraak- se communistische partij en de Koerdisch Democratische Partij spreekt van Washingtons „ag- gressieve daden, naast het bij el kaar brengen van Sadat en Begin, het aanwakkeren van regionale conflicten (Noord- en Zuid-Je- men) en. het versterken van de Amerikaanse militaire presentie in de Indische Oceaan en de Golf' (het zenden van het vlieg tuigmoederschip Constellation en versnelde wapen leve ran ties aan Noord-Jemen). Offensief Syrië en Irak ondernemen op dit moment een gecoördineerd di plomatiek offensief, gericht op versnelde uitvoering van de re soluties van de Arabische Bag- dad-top van november vorig jaar. waarin Egypte min of meer uit de Arabische gemeenschap zou worden gestoten wanneer Sadat een vredesverdrag met Israël te kent. De Palestijnen reageren het felst: PLO-chef Jasser Arafat noemt Sadats aanvaarding van de Ame rikaanse compromisvoorstellen „het allerhoogste hoogverraad tegen de Arabische wereld". Gis teren riep Arafat op tot een Ara bisch olie-embargo tegen Egyp te. Bij de Palestijnen op de westelijke Jordaanoever en in Gaza - aan wie Sadat, Begin en Carter nu een „autonomie" moeten zien op te leggen - heerst woede en teleur stelling: alle burgemeesters en notabelen hebben de Ameri kaanse voorstellen verworpen. De burgemeester van Gaza, Ras had Shawa, heeft zijn afkeuring uitgesproken over Egyptische pogingen Gaza van de Westoever „af te scheiden" wat betreft door voering van de Palestijnse auto nomie. Shawa zei, volgens de Is raëlische radio, dat beide gebie den één waren, en hij benadrukte dat elke regeling die niet geba seerd is op het zelfbeschikkings recht van de Palestijnen en de centrale rol daarin van de PLU. zou worden verworpen. Wat dit in de praktijk betekent, bewijzen de demonstraties en stakingen op de Westoever. De vijandige reacties in de Arabi sche wereld (afgezien van Egyp te) en het verzet van de Palestij nen (waar ze zich ook bevinden) tegen het ophanden zijnde Egyp- tisch-Israëlische vredesverdrag, zouden een teken aan de wand moeten zijn voor de Amerikanen. Carters verklaringen tijdens zijn Midden-Oosten-missie gaven aan dat de Amerikaanse president zich bewust is van het Palestijnse aspect van de crisis in het Mid den-Oosten. Maar de volledige reikwijdte van de centrale positie van de Palestijnen schijnt aan Washington voorbij gegaan te De Israëlische soldaat diegisteren tegen een groepvan 76 Palestijnen werd uitgewisseld,omhelst zijn kinderen, die hij bijna een jaar niet had gezien. Abraham Amram, zoals de man heetwerd vorig jaar april in Zuid-Libanon door Palestijnen gevangen genomen. zijn nge drag tussen Egypte en Israël te bewerkstelligen als eerste stap naar een algehele vredesrege- DEN HAAG (ANP) - Deze en vol gende maand worden in de Duit se Bondsrepubliek regionale verkiezingen gehouden, die inte ressant kunnen zijn als graadme ter voor de wel of niet gestegen populariteit van de partijen. Als eerste mogen op 18 maart de kiesgerechtigde burgers van West-Berlijn en die van de deel staat Rijnland-Palts naar de stembussen om hun nieuwe re gionale parlementen te kiezen. Óp 29 april volgt Sleeswijk-Hol- stein en op 7 oktober de stadstaat Bremen. In West-Berlijn zijn de Christen- Democraten (CDU) op het ogenblik de sterkste partij. De regering van deze stadstaat be staat echter uit SPD en FDP, die bij de verkiezingen van vier jaar geleden respectievelijk 42,6 en 7,1 procent behaalden. Het wordt algemeen verwacht dat SPD en FDP ook op 18 maart weer ge noeg steun zullen krijgen om de regeringscoalitie voort te zetten. Het Huis van Afgevaardigden heeft 147 zetels. SPD en FDP beschik ken samen over 78 zetels, de CDU heeft er 69. Kiesgerechtigd zijn 1.540.000 inwoners. Naar hun gunst dingen, naast de in het re gionale parlement vertegen woordigde partijen, ook de So- zialistische Einheitspartij West- berlijn (SEW), de Kommunisti- sche Bund Westdeutschland (KWB) en de Alternative Liste für Demokratie und Umweltschutz (AL). De neo-nazistische NPD is in West-Berlijn verboden. De gedeelde stad was na de Tweede Wereldoorlog een bolwerk van de sociaal-democratische SPD. De ze regeerde langdurig met een absolute meerderheid en werd alleen in de jaren 1953 tot 1955 door een conservatieve regering onder leiding van de CDU ver drongen. Bij de verkiezingen van 1975 verloor de SPD haar absolu te meerderheid en sindsdien re geert zij samen met de liberale FDP. Lijsttrekker van de SPD is de bur gemeester van West-Berlijn, Die trich Stobbe, die in mei 1977 zijn voorganger Klaus Schuetz op volgde. Aanvoerder van de CDU is een poli ticus uit Bonn, Richard Weiz- saecker, lid van de Bondsdag, het federale parlement. Voor de FDP voert Wolfgang Lüder, loco-bur gemeester en senator voor eco nomische zaken, de kandidaten lijst aan. In de deelstaat Rijnland-Palts wordt evenmin als in West-Ber lijn op een regeringswisseling ge rekend. Hier is de CDU sinds 1947 onafgebroken aan de macht. Lijsttrekker voor de CDU is de hui dige premier, Bernhard Vogel. Hij bekleedt deze functie sinds eind 1976, toen zijn voorganger, dr. Helmut Kohl, oppositieleider in de Bondsdag werd. De sociaal democraten hebben als aanvoer der Klaus von Dohnanyi, minis ter van staat op het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn en bij de FDP staat de plaatselijke partijvoorzitter, dr. Hans-Otto Scholl, op de eerste plaats. Minder overzichtelijk is de politie ke barometer in de deelstaat Sleeswijk-Holstein. Hier be schikt de CDU over een zeer ge ringe meerderheid, 50,4 procent. Het is daarom niet uitgesloten dat de SPD (40,1 procent) en de FPD (7,1 procent) er in zouden kunnen slagen gezamenlijk op 29 april de CDU voorbij te streven en een coalitieregering te vormen. Verder in het verschiet liggen dan nog regionale verkiezingen in de kleinste deelstaat, de stadstaat Bremen. Hier heeft de SPD het al meer dan dertig jaar voor het zeg gen en het ziet er vooralsnog niet naar uit dat daaraan een einde zal komen. TEHERAN (Reuter/DPA/ANP/ GPD) - Een generaal en vier poli tiemannen van het bewind van de sjah zijn gisteren doodgeschoten. Het aantal op last van islamiti sche revolutionaire rechtbanken gevelde doodvonnissen bedraagt nu 48. De terechtgestelde generaal Akbar Ghaffarian, bevelhebber van een gepantserde brigade in de garni zoensplaats Dezful, was de vijf tiende topofficier die het leven liet voor een vuurpeloton sinds het begin van de revolutie. De ter dood gebrachte politieman nen waren twee kapiteins en twee lagere officieren. Drie van de vier doodvonnissen werden voltrok ken in Dezful, een stad in het zuidwesten van het land, waar kort voor het vertrek van de sjah naar het buitenland militairen hardhandig optraden tegen anti- sjahbetogers. Daarbij vielen aan de kant van de betogers enkele tientallen doden. Uit de Iraanse provincie Koerdis- tan zijn gisteren weer nieuwe ge vechten gemeld. Volgens het blad "Kayhan" hebben ongeveer 500 gewapende mannen gister nacht een kazerne tussen de plaatsen Mahabad en Naghadeh aangevallen. Enkele weken geleden is ook al melding gemaakt van schermut selingen aan de grens tussen Irak en Iran. De Koerden eisen een grotere mate van zelfbestuur binnen een gede centraliseerd, federaal regerings stelsel. De voorlopige revolutio naire regering van Bazargan heeft twee delegaties naar het ge bied gestuurd om over de politie ke eisen te onderhandelen. Tweede Kamer De meerderheid van de Tweede Kamer maakt zich grote zorgen over de doodvonnissen en execu ties die in Iran zijn geveld tegen belangrijke functionarissen uit de regeringsperiode van de sjah. Dit blijkt uit schriftelijke vragen die kamerleden van CDA, PvdA, D'66 en VVD hebben gesteld aan minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken. De kamerleden willen dat de minis ter, liefst in overleg met de andere landen van de Europese Ge meenschap, bij de nieuwe mach thebbers in Iran laat weten dat Nederland "ernstig verontrust" is over de doodvonnissen. De mi nister zou volgens de vragen stellers ook moeten aandringen op eerlijke en openbare recht spraak bij de processen die nog worden verwacht. De situatie in Iran heeft ook nog tot kamervragen aan minister Van der Klaauw geleid van de WD'ers Bolkestein en Evenhuis over executies "vanwege sek suele voorkeur of té liberale op vattingen". De minister wordt opnieuw gevraagd alles in het werk te stellen om aan die situatie een einde te maken. Van de op nieuw ingestelde verplichting in Iran dat vrouwen gesluierd moe ten zijn vinden Bolkestein en Evenhuis dat het nieuwe bewind in Iran de vrouwen dwingt tot keuzen "die blijkbaar volstrekt de hunne niet zijn". Volgens de WD'ers worden de Iraanse vrouwen teruggedrongen in een voor ons "middeleeuws" aan doend keurslijf. PARIJS (DPA) - Een ongeluk met een Chinees militair vliegtuig in de buurt van Peking heeft giste ren aan ongeveer 200 mensen het leven gekost. Het toestel stortte volgens ooggetuigen neer op een fabriek. Twee gebouwen hiervan werden vrijwel geheel vernield, waarna het toestel op het derde gebouw ontplofte. Het verongelukte toestel zou een "Trident" van Britse makelij zijn. De militaire voorlichting in Peking heeft overigens ontkend dat zich een vliegtuigongeluk heeft voor gedaan. Nog geen zekerheid over opslagcentrum atoomafval 9? (Van c correspondent) BONN - Onder bescherming van honder den politieagenten en eenheden van de grensbewaking is gisteren een begin ge maakt met proefboringen voor het even tuele opslagcentrum voor atoomafval bij het Westduitse plaatsje Gorleben. Zowel de Bondsregering als de deelstaatregering van Nedersaksen hebben er de nadruk op gelegd dat dit niet betekent dat het nucleaire afval- en opwerkingscentrum ook daadwerkelijk wordt gebouwd. Er komt eind deze maand nog een weten schappelijke hoorzitting. Bovendien is In eerste instantie dienen de „oppervlakte- boringen" ervoor om vast te stellen of de betreffende bodem in sta^t is om de reus achtige betonnen bunkers met hun me tersdikke wanden te dragen. De door velen gevreesde „veldslag" tussen politie en tegenstanders van kernenergie is vooralsnog uitgebleven. Weliswaar probeerden een paar honderd demon stranten via een sit-in te voorkomen dat de boorkranen hun doel konden bereiken. maar zij werden door een overmacht aan politie en grensbewakers vreedzaam weggedragen. De gisteren begonnen proefboringen zijn niet te vergelijken met de boringen, die over enkele jaren moeten worden uitge voerd om te onderzoeken of de zoutlagen onder de bodem bij Gorleben geschikt zijn om atoomafval, wat niet meer kan worden bewerkt, stralingsvrij op te slaan. Voordat het echter zover komt, moet het wetenschappelijk „bewijs" zijn geleverd dat dit zonder gevaar voor de veiligheid van mensen en milieu mogelijk is. Uiteindelijk is het de bedoeling dat in Gor leben het grootste Duitse industrieproject van Duitsland tot stand komt. De kosten van de atoomopslag- en opwerkingsin- stallatie bedragen naar schatting meer dan 10 miljard mark. Regeringswoordvoerder Klaus Bolling heeft een beroep op alle burgers gedaan om „de regels van de democratische rechtsstaat in acht te nemen en elke vorm van geweld en inbreuk op de rechtsorde af te wijzen". De verschillende milieugroe pen hebben voor het eind van de maand een grote demonstratie aangekon digd.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9