Beelaerts dreigt te botsen met VYD en PvdA 'Vermindering tanks niet verantwoord' "Kiesrecht voor buiten landers kan hun isolement dooi 'breken" Over subsidieregeling voor woningverbetering Fransen dragen Unifil-taak over Uit in de Randstad DONDERDAG 15 MAART 1979 fliaBHBHHIHHIBMii PAGINA 7 imiHilT.lih Mamaik zie vlammetjes OSS (GPD) - Het driejarig zoon tje van de familie Janssen, uit Oss, heeft gistermiddag al spelend met lucifers de slaapkamer in de brand ge stoken. Het ventje kwam ge schrokken naar beneden, waar zijn moeder in de keu ken bezig was, en zei: „Mama, ik zie allemaal vlam metjes". Mevrouw Janssen rende on middellijk naar de slaapka mer waar het kind had zitten spelen en zag daar dat de brand inmiddels flink om zich heen had gegrepen. Zij waarschuwde de brandweer die de slaapkamer niet meer kon redden, maar de rest van het huis in ieder geval voor de vlammen kon bewaren. DEN HAAG (GPD) - Het openen van de mogelijkheid in de Grondwet om buitenlanders kiesrecht te geven bij gemeente raadsverkiezingen is volgens mi nister Wiegel (binnenlandse za ken) een stap van principiële be tekenis. „De maatschappelijke ontwikkeling maakt het wense lijk om de barrière in de Grond wet die dit kiesrecht voor niet- Nederlandse ingezetenen in de weg staat te slechten. Dit zal wel problemen opleveren, maar die mogen geen reden zijn om die barrière niet op te heffen", aldus minister Wiegel. Hij verdedigde gisteren in de Tweede Kamer een vijftal ont werpen ter herziening van de grondwettelijke bepalingen over de lagere openbare lichamen (provincies, gemeenten en water schappen) die nog onder het ka binet-Den Uyl waren ingediend. Bij de behandeling in eerste in stantie tekende zich twee weken geleden een meerderheid voor het ontwerp in de Kamer af. Maar met name het CDA en een deel van de WD-fractie hebben twij fels over het wegnemen van de grondwettelijke hinderpaal die kiesrecht voor buitenlanders in de weg staat. Vandaag zal bij behandeling in tweede termijn van de kant van de Kamer moeten blijken of het CDA en het twijfelende deel van de VVD door het antwoord van minister Wiegel overtuigd zijn. Ook al komt er een meerderheid voor het ontwerp, dan nog zal het nog wel vele jaren duren voor buitenlanders werkelijk kunnen meestemmen. Minister Wiegel vond de schatting van de PvdA'er Patijn dat dit al in 1982 verwe zenlijkt zou kunnen worden te optimistisch. Wel zei minister Wiegel toe dat, wanneer ook de Eerste Kamer akkoord is gegaan met het wetsontwerp, hij de Kies raad zal vragen om eisen te for muleren waaraan buitenlanders moeten voldoen om stemrecht te krijgen. Die eisen moeten name lijk verwerkt worden in een wetsontwerp. Daarover kan de Kamer pas praten als eerst de grondwetsvoorstellen in 1981 ook in tweede lezing, waarbij een twee-derde meerderheid in het parlement vereist is, zijn aange nomen. Vandaar dat het vermoe delijk wel 1986 zal worden voor ook buitenlanders op lokaal ni veau kunnen werken aan behar tiging van hun belangen. Minister Wiegel zei niets te voelen voor het voorstel van D'66 om buitenlanders ook op provinciaal niveau mee te laten stemmen en verkiesbaar te zijn voor Provin ciale Staten. Zijn hoofdbezwaar was dat dan buitenlanders op na tionaal niveau zouden gaan mee beslissen. De minister van binnenlandse za ken maakte ook bezwaar tegen het voorstel van enkele WD- kamerleden om alleen op basis van wederkerigheid kiesrecht te verlenen aan onderdanen van EG-landen. „Dan zouden niet- Nederlanders die geen nationali teit hebben, zoals bijvoorbeeld mensen van Molukse origine, nooit stemrecht kunnen krijgen. Juist kiesrecht voor Molukkers zou een soort doorbraak kunnen betekenen". De plannen van de PSP om de kiesgerechtigde leeftijd te verla gen tot zestien jaar vinden geen genade in de ogen van minister Wiegel. De bewindsman zei dat de kiesgerechtigde leeftijd ge koppeld moet blijven aan de meerdeijarigheidsgrens. Hij ont raadde de Kamer dan ook aan neming van het amendement- Van der Spek. DEN HAAG (GPd) - Minister Beelaerts van Blokland is voorlopig niet bereid om de nieuwe subsidieregeling voor de verbetering van eigen woningen te veranderen. Een kamermeerderheid had al op een herziening op enkele punten van de regeling aangedrongen en ook tal van organisaties, zoals de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en het Algemeen Verbond Bouwbedrijf, hebben felle kritiek op de nieuwe subsi diebepalingen laten horen. Met name PvdA en WD vrezen dat door de nieuwe regeling mensen gaan afzien van ingrijpende ver betering van hun woning. Dit zou vooral in de stadsvernieuwings gebieden tot verkrotting kunnen leiden. Ook het CDA zegt dat er zwakke plekken in de regeling van de minister zitten. In een gesprek met de Tweede- Kamercommissie voor volks huisvesting heeft de minister gis teren z'n subsidieregeling, die 15 februari van kracht werd, verde digd. Beelaerts van Blokland wijst alle kritiek op dit onderdeel van zijn beleid resoluut van de hand. Voor aanstaande dinsdag zal de bewindsman de Tweede Kamer meedelen of hij de oude regeling gaat toepassen voor be paalde verbeteringsplannen die als gevolg van de nieuwe subsi dieregeling in de knel zouden komen. Debat De PvdA heeft gisteren gepleit voor een voorlopige doorwerking van de oude regeling. Wanneer de Amsterdamse raad voor controle op verstrekking van heroine AMSTERDAM (GPD) - De over grote meerderheid van de ge meenteraad van Amsterdam is voor het onder toezicht verstrek ken van methadon of heroïne aan drugsverslaafden. Dit bleek tij dens de behandeling van een no titie van burgemeester en wet houders over drugsproblemen in Amsterdam gisteravond. De aanleiding van de notitie was het kraken van het Doelenthea ter, een pand in de binnenstad, door een grote groep problemati sche drugsverslaafden. Bijna alle fracties verweten B en W een weifelend beleid. Met name de PvdA, de PPR en de WD vroegen zich af of dit beleid geen grote gevaren zou opleveren. Op vragen naar de ontruiming van het Doelentheater kwam van burgemeester Polak geen duide lijk antwoord. Hij bleek wel van mening dat niet kan worden ge wacht met de ontruiming tot vol doende alternatieve oplossingen zijn gevonden. De wethouder van volksgezond heid, mevr. Irene Vorrink, wees alle bezwaren op haar beleid van de hand. De enige echte oplos sing bestaat niet, aldus de wet houder. Vanavond wordt het de bat in tweede termijn voortgezet in de Amsterdamse gemeente raad minister dit voorstel niet over neemt zullen de socialisten om een kamerdebat vragen over deze kwestie. De WD hoopt dat Bee laerts in de komende dagen als nog tegemoet komt aan enkele eisen van de liberalen. De WD wil dat het opheffen van bouw technische gebreken niet, zoals nu het geval is, onder de zoge naamde klussen-regeling valt. De liberalen vinden dat de rijks overheid by dergelijke ingrij pende verbeteringen een bepaald percentage van de kosten als subsidie moet verstrekken. De WD wil voorts dat er een bud getteringssysteem komt waar door de gemeenten een bepaald bedrag voor verbetering krijgen toegewezen. Met dat geld zouden de gemeenten een juiste verdeel sleutel moeten vinden voor alle aanvragen van woningverbete ring. Minister Beelaerts van Blokland zegt dat hij met zijn nieuwe sub sidieregeling het beschikbare geld (voor dit jaar 300 miljoen) be ter wil verdelen en hij ontkent dat er dan ook van een bezuiniging sprake is. Vorig jaar werden vol gens de oude regeling 36.000 par ticuliere huizen verbeterd. Bij ruim 3500 huizen ging het om een ingrijpende verbetering. Deze 3500 woningen slokten alleen al 100 miljoen van de subsidiepot op, met gevolg dat er voor de ruim 32.000 andere woningen re latief weinig geld meer over bleef. Klein In de nieuwe regeling kiest de mi nister meer dan voorheen voor de overgrote groep mensen die klei ne verbeteringen (douche of toi let) aan hun huis willen aanbren gen. Indien met de oude regeling was doorgegaan, zou waar schijnlijk in juli al het totale be schikbare subsidiebedrag van 300 miljoen gulden zijn opge bruikt. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft ervoor gepleit de nieuwe regeling ongedaan te maken, üp basis van de oude re geling hebben de gemeenten plannen gemaakt en toezeggin gen aan de bevolking gedaan die onder de nieuwe regeling niet kunnen worden gehono reerd. Het ziet er niet naar uit dat beide regeringsfracties (CDA en VVD) met de PvdA meegaan in hun po gen de gehele nieuwe regeling in te trekken. De WD en het CDA willen Beelaerts toch nog de kans geven zijn regeling aan de prak- tijk te toetsen. i Zuid- BEIROET - Het Nederlandse VN-bataljon beheert sinds gisteravond zijn deel van het Unifil-gebied i Libanon. Precies om zes uur werd het commando door de Franse overste Serpol (rechts) overgedragen aan zijn Nederlandse opvolger, overste Lensink. Lensink is tevreden over de wijze waarop de 800 Nederlandse militairen het gebied in Zuid-Libanon zijn binnengetrokken. "Opéén ding hebben we ons verkeken", zegt hij, "de grootte van het gebied. Daarom is besloten dat de mensen van de staf-en verzorgingscompagnie ook patrouilles moeten lopen. Dat was niet gepland". VOLGENS MINISTER SCHOLTEN DEN HAAG (GPD) - Het is niet verantwoord om nu minder nieuwe tanks voor de landmacht te bestellen dan de 445 Leopard II- tanks die de regering wil aanschaffen. Verminde ringen in de bestaande Onderzoek naar anti-tankwapens zou de anti-tankcapaciteit van ons leger verminderen. tehuis gevraagd DEN HAAG (ANP) - De PPR wil een onderzoek naar de situatie in "Huize Angela", een tehuis voor debiele kinderen in Den Haag. De PPR-fractievoorzitter in de Tweede Kamer, mevrouw Bec- kers-De Bruijn, heeft staatssecre taris Veder-Smit van volksge zondheid daar schriftelijk om ge vraagd. Al twee en een half jaar is 'gepro beerd verbetering te brengen in de wijze, waarop het tehuis draait. Ondanks alle pogingen en het inschakelen van de inspectie voor de geestelijke volksgezond heid is dat niet gelukt, aldus me vrouw Beckers. Het personeels verloop in het tehuis is bijn« honderd pr ycent per jaar. Dat zei minister Scholten van de fensie gisteren in de Tweede Ka mer tijdens het debat over de aankoop van de 445 Duitse tanks. Tweede-Kamerleden van onder andere PvdA en CDA hadden be toogd dat het wellicht beter zou zijn minder tanks aan te schaffen en als compensatie daarvoor meer (draagbare) anti-tankwa pens voor de lange afstand te ko pen. De minister was het daar niet mee eens. De behoefte aan tanks is nu al 106 minder dan voorheen als behoefte gold en met de nieuwe aankoop erbij beschikt Neder land over enkele jaren over 56 tanks minder dan nu het geval is Dat verschil wordt opgevangen door meer anti-tankwapens aan te schaffen. Scholten zei voorts niet te verwachten dat de rol van de tank in de moderne oorlogvoe ring op korte termijn zal verande- Met de aankoop van de nieuwe Leopard Il-tanks beschikt Ne derland over 913 gevechtstanks (waarvan 122 in reserve). Daar staan 3000 tanks van het War schau Pact tegenover in die sec tor die in oorlogstijd door ons land moet worden verdedigd. Nederland heeft voorts in die sec tor 1578 anti-tankwapens, tegen over het Warschau Pact 4500. De ze verhouding ligt ongeveer 1 op 3, hetgeen militair nog net aan vaardbaar wordt geacht. Scholten bleek ook niet bereid om nu voorlopig wat minder nieuwe tanks aan te schaffen en dan in de toekomst te bekijken of toch meer tanks nodig zijn, of dat met meer anti-tankwapens kan wor den volstaan, zoals Stemerdink (PvdA) had gesuggereerd. Fase ring van de aankoop werkt vol gens Schuiten prysverhogend en zal ook de coproduktie van de tanks bij de Nederlandse indus trie duurder maken. Voorts is toch al sprake van een ge faseerde vernieuwing van het Nederlandse tankbestand, omdat in het begin van de jaren '90 de dan verouderde 468 Leopard I- tanks van de landmacht weer aan vervanging toe zijn. Verlaging van het aantal nu te kopen nieu we tanks betekent daarbij dat de volstrekt verouderde Centurions en AMX-tanks nog enige tijd in functie zouden moeten blijven. Uit operationele en onderhouds- technische oogpunten is djt zeer bezwaarlijk, aldus Scholten. De minister zag geen direct ver^ band tussen deze tankaankoop en de Nederlandse houding in het overleg over de kernwapenbe- heersing. Frinking (CDA) had ge zegd dat Nederland, door zoveel nieuw hoogwaardig defensiema terieel aan te schaffen, in een po sitie is gekomen waarin het bin nen de NAVO best eens met har dere eisen over kernwapenbe- heersing mag komen. Volgens de minister wordt het Ne derlandse standpunt over de vermindering van de rol van kernwapens met evenveel over tuiging naar voren gebracht, met en zonder nieuwe tanks. Schol ten zei alleen dat verbetering van de conventionele bewapening natuurlijk wel de afhankelijkheid van de kernwapens kan deren. AMSTERDAM Concertgebouw: Grote zaal: 16 mrt., 20.15 uur. Utrechts Symfonie- Orkest o.l.v. Franz-Paul Decker; 17 mrt., 20.15 uur, Ned. Kamer orkest o.l.v. Antonio Janigro; 18 mrt., 14 15 uur, Concertgebouw orkest o.l.v. Bernard Haitink, m.m.v. het Ned. Saxofoon Kwartet en Marita Napier, sopraan: 18 mrt.. 20.15 uur, English Chamber Orchestra o.l.v. Murray Perhia en Jose Luis Garcia: 20 mrt., 20.15 uur. Amsterdams Philh. Orkest o.l.v. Anton Kersjes; 21 mrt., 12.30 uur. lunchconcert door het Concertgebouworkest o.l.v. Bernard Haitink: 21 en 22 mrt., 20.15 uur, Concertgebouworkest o.l.v. Bernard Haitink, m.m.v. Harro Ruijsenaars, violoncel. Kleine zaal: 16 mrt., 20.15 uur, Gitaartrio Dick Visser; 18 mrt., 11.00 uur, Frans Vester, fluit; 17 mrt., 20.15 uur, Rondom Kwartet; 20 mrt., 20.15 uur, Mitsuko Shirai, sopraan en Hartmut Höll, piano; 21 mrt., 20.15 uur, Bartok Kwartet. Stadsschouwburg: 16 en 17 mrt., 20.15 uur, Publiekstheater met "Agnes B" van Franz X. Kroetz; 18 mrt., 14.00 uur, Ned. Opera Stichting met "Katja Kabanova" van Janacek; 21 mrt., 20.15 uur, The Stephan Joseph Theatre in the Round met "Sisterly fee lings" van Alan Ayckbourn; 22 mrt., 20.15 uur, Publiekstheater met "Vuile handen" van Sartre. Carré: 19 mrt., 20.15 uur, concert Lou Rawls. De Brakke Grond: 16 en 17 mrt., 20.30 uur, toneelgroep Sater met "Isotopen op zaterdag"; 19, 20 en 21 (try-outs) en 22 (première) mrt., 20.30 uur, Frederik de Groot in "Hamlet alleen" van Sha kespeare. Centrum Bellevue: 16 mrt., 20.30 uur, vrouwenkabaret Natascha Emanuels "Een traan voor elke roos"; 16 mrt., 20.30 uur, Cabaret Nar "Romantiek met mayonaise"; 19 mrt., 20.30 uur. Stichting Bzztóh, een programma rond "De schoolmeester"; 20 t/m 22 mrt., 20.30 uur, 22 mrt. ook 14.15 uur, Wim Hogenkamp in "Heel al leen". De Kleine Komedie: 16 t/m 22 (behalve 19) mrt., 20.15 uur, Frans Halsema One-Man-Show; 20.15 uur, La Nouvelle Compagnie Pa rijs met "Le barbier de Seville" van Beaumarchais. Nieuwe de la Mar: 16, 17, 18, 20, 21 en 22 mrt., 20.15 uur, "En nog vele jaren" van Alan Ayckbourn met o.a. Ton van Duinhoven en Ina Faassen. Tingel Tangel: 16 en 17 mrt., 20.30 uur, kabaret Inkeep met "Zand Werkteater: 22 mrt., 20.30 uur, Marja Kok en Shireen Strooker in "Mar en Sien op Kattengat 10". DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 16 en 18 mrt., 20.15 uur, Haagse Come- die met Pijlers van de samenleving,'van Ibsen; 17 mrt., 20.15 uur, Haagse Comedie met "De repetitie of de bestrafte liefde", van Anouilh: 18 mrt., 14 00 en 22 mrt.. 20.15 uur, Haagse Comedie met "Het leven een droom" van Calderon de la Barca; 19 mrt; 20.15 uur, toneelgroep Facet met "Deze vrouw mag niet branden" van Christophor Fry; 21 mrt., 2015 uur, Eurythmie Künstlergruppe am Goetheanum. Congresgebouw: 16 mrt; 20.00 uur, Residentie-Orkest o.l.v. Ferdi nand Leitner, m.m.v. Daniël Wayenberg, piano (jeugdconcert); 17 mrt., 20.15 uur, Haags Opera- en Operettekoor o.l.v. J. Vinger hoed; 19 mrt., 20.30 uur, Ned. Kamerorkest o.l.v. Antonio Jarigo, m.m.v. Han de Vries, hobo. Circustheater: 16,17,20 en 21 mrt., 20.15 uur, Herman van Veen; 22 mrt., Nederlands Dans Theater, jubileumvoorstelling. HOT-Theater: 16 en 17 mrt., 20.30 uur, Haagse Comedie met "Bra vo, heb je dat helemaal zelf gedaan", 18 mrt., 20.30 uur, Bzztóh "De schoolmeester; 18 mrt., 14.00 uur, kindertheater Pssstt met "Het teken van Az"; 19 mrt., 20.30 uur, Theaterunie met "Nacht rit" van J. Bernlef;20en21 mrt., 20.30 uur. Werkcentrum Dans; 21 mrt., 14.00 uur, kinderprogramma "Hallo, hallo, lawaaipape- gaai". Diligentia: 16,17 en 22 mrt., 20.15 uur, Gerard Cox "Steilewandra- ce"; 18 mrt., 11.30 uur, Dubinsky trio; 18 mrt., 14.30 uur, Jean Rodolphe Kars, piano; 19 mrt., 20.00 uur, Edith Stein Concours; 20 mrt., 20.15 uur, Bartok Kwartet. Appeltheater: 16, 17, 19, 20 en 22 mrt., toneelgroep De Appel met "De feeks" van Shakespeare. Theater aan de Haven: 16 en 17 mrt., 20.30 uur, Peter Faber "De Faber-show". Theater in de Steeg: 16 en 17 mrt., 20.30 uur, Trio Pia Beek. Theater Pepijn: 16 en 17 mrt., 20.30 uur, Frits Lambrechts 'Teder voor zich"; 18 mrt., 15.00 uur. jazz in Pepijn. Theater de Tobbe, Voorburg: 16 mrt., 20.30 uur, cabaret Met zonder Met "Barre tijden"; 17 mrt., 21.00 uur, jazzconcert; 18 mrt., 11.30 uur, Hans Wallin, piano en het Dalvano kwintet; 19 mrt., 20.30 uur, Vrij podium populair. LEIDEN Leidse Schouwburg: 16 mrt., 20.15 uur, Java-magie en mysterie van maskeren dans; 17 mrt., 20.15 uur, "Lach er eens uit", kolder show m.m.v. o.a. Ted de Braak; 21 mrt., 20.15 uur, het Nationaal Ballet met een kollage van lezing, film, dia's en dans "In het voetspoor van de dans"; 22 mrt., 20.15 uur. Theaterunie met "Nachtrit van J. Bernlef. LAK-Theater: 16 en 17 mrt., 20.30 uur. Waste of Time met "Ma kreel"; 18 mtr., 15.00 uur, kindervoorstelling: Theater Augustus met "Verzinsels"; 22 mrt., 21 00 uur, M M Compagny met "Pussyfooting", ballet, muziek en znag. Stadsgehoorzaal: 17 mrt., 20.15 uur, optreden van Kajak. Dorpskerk, Leiderdorp: 16 mrt., 20.15 uur, het Philidor Ensemble. Groene Kerkje, Oegstgeest: 18 mrt., 14.00 uur, het Mendelssohn trio. Kapelzaal K O-gebouw: 21 mrt., 20.15 uur, Rijksdaalderconcert door het Parnassos Blaaskwintet. Yermoeclelijke moordenaar van reisleidster gepakt MADRID (GPD) - De politie op Majorca heeft waarschijnlijk de moordenaar van de reisleidster Cornelia Magdalena Arend uit Breskens te pakken. De vermoe delijke dader is een Duitser, die vijf dagen geleden op het politie bureau van Palma de Majorca is ingesloten. Welingelichte krin gen op Majorca menen dat de po litie over harde bewijzen be schikt dat deze Duitser de af schuwelijke moord op het 25-ja- rige Nederlandse meisje heeft gepleegd. Dezelfde bronnen wij zen op het feit dat de Duitser na vijf dagen nog steeds wordt ver hoord. terwijl de politie een ver dachte hooguit 72 uur mag vast houden voordat hij aan de rechter wordt toevertrouwd of in vrijheid wordt gesteld. Cornelia Magdalena Arend werd in de nacht van 28 januari op haar flat in Palma de Majorca ver moord. De politie trof haar de volgende ochtend ontkleed aan op bed, met de handen vastge bonden aan de hals. Het mes, waarmee de moord werd ge pleegd, zat in de hartstreek. Daarnaast vertoonde het lichaam nog drie messteken. De Majorcaanse politie heeft tot nu toe 40 verdachten aan de tand ge voeld. Van deze veertig is alleen de Duitser overgebleven.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7