Minister neemt kijkje in renovatiewoningen Buurt woedend over kwaliteit huizen Wethouder VerboomSneller beslissen WASLIJST VAN KLACHTEN Actief in vrije tijd Cemphuys Aanpassen woningen gehandicapten stuit op vele hindernissen "Gemeente bedrijft koehandel met het Leidse vrouwenhuis" imampaey-maasbv. M. PAATS(60) OVERLEDEN DONDERDAG 15 MAART 1979 LEIDEN LEIDEN - De minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, Beelaerts van Blokland, heeft gisteren in De Kooi twee Leidse families bezocht in de eerste twee gere noveerde woningen van het complex woningen aan de Driftstraat. Minister Beelaerts van Blokland kreeg gisteren bij zijn bezoek aan de renovatiewoningen in De Kooi een flinke stapel tekeningen aangeboden door jeugdige bewonertjes van de wijk. De renovatie van deze uit 1923 date rende woningen werd destijds door de minister afgewezen om dat ze te slecht werden bevonden. Pas na langdurig overleg tussen ministerie en gemeente gaf de minister zijn goedkeuring aan de plannen. Maar ook drong hij er op aan dat voor nagenoeg identieke complexen voortaan vervangen de nieuwbouw wordt ontwik keld. Voorzitter Mittelmeijer van wo ningbouw vereniging "De Een dracht" zei de minister te willen laten zien dat het geld goed te recht is gekomen. Hij voegde er aan toe dat De Eendracht nog 273 woningen in De Kooi wil renove ren en maakte van de gelegen heid gebruik om de minister langs enkele complexen te voe ren waarvoor renovatieplannen in voorbereiding zijn. "Ga zo door" De minister zei zich te kunnen voorstellen dat de woningbouw vereniging en de wethouder van volkshuisvesting verder willen gaan met renoveren. Tot het be stuur van De Eendracht zei hij: "Ga zo door". Maar voegde er aan toe dat niet steeds maar kan wor den doorgegaan zoals tot dusver is gebeurd omdat dan onherroe pelijk het "neen" zal vallen. Volgens Beelaerts van Blokland zijn de kosten van verbetering de laatste jaren omhoog gevlogen en hebben zij geen gelijke tred ge houden met de kosten voor nieuwbouw. Hij hield de ge meente voor dat zij de plicht heeft de bewoners te laten kiezen tus sen renovatie en vervangende nieuwbouw. De minister vindt dat de kosten voor verbetering zo laag mogelijk moeten blijven. Ook benadrukte hy dat als er steeds meer plannen worden ge maakt het ministerie of de ge meenten zelf prioriteiten moeten gaan stellen. Verloren tijd Wethouder Verboom (volkshuis vesting) liet blijken het niet ge heel met Beelaerts van Blokland eens te zijn. Hij hield de minister voor dat veel tijd verloren gaat omdat er soms wel een jaar ge wacht moet worden op een be slissing van het ministerie. In die tijd blijven de kosten ook stijgen. Hij drong er bij minister Bee laerts van Blokland op aan dat die voortaan sneller een besluit neemt. "Een snelle beslissing is winst", aldus Verboom- Wethouder Verboom meende ver der dat als de minister de kunst kon toepassen om nieuwbouw betaalbaar te maken voor de laagste inkomens er ook wel ge kozen zal worden voor nieuw bouw. Vooralsnog voorziet de wethouder dat de sociale onrust die het gevolg zal zijn van een ne gatieve beslissing over renovatie, vele malen hoger zal zijn dan het geld dat de renovatie zal kosten. Gedenksteen LEIDEN - Bewoners van de nieuwbouwwoningen aan de Waardgracht, Oranje gracht, Langestraat en Oosterkerkstraat zijn gis teravond op een buurtver- gadering in grote woede ontstoken over de slechte kwaliteit van hun nieuwe huizen. Een lange waslijst van klachten was het resultaat dat de in groten getale opgekomen bewoners op leverden. Klachten waaraan vol gens de bewoners niets wordt gedaan. De buurtbewoners he kelden in felle bewoordingen het beleid van de Leidse Woning stichting die zelfs na herhaalde lijk verzoek niet op de klachten ingaat. "Ze hebben gewoon schijt aan je", zo zegt de freer Stikkelorum het op z'n Hollands. "Er zitten grote kieren tussen alle ramen en deu ren. Ik ben toen al twee keer naar de Leidse Woningstichting toe- geweest, maar ze doen er niets aan. Ik heb al gevraagd: willen jullie me soms kapot hebben. We betalen 344 gulden huur en we hebben nog niets anders als na righeid gehad. Er moet nou maar eens wat aan gedaan worden." De heer Vlaanderen van de Waard- Filmhuis In het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 wordt van avond de tweede film in de se rieZuidamerikaanse films vertoond. Het is de Brazi liaanse rolprent "Barraven- to" van Glauber Rocha uit 1962. Hoofdpersoon in de film is Firmino die het in een klein vissersdorp moet opnemen te gen traditie, bijgeloof en angst voor het nieuwe. De toe gangsprijs bedraagt vier gulden. Aanvang 21.15 uur. Chileens feest De afdeling Leiden van de Stichting Oprechili organi seert morgenavond in het Leids Volkshuis aan de Apo- thekersdijk 33 een feest voor Chilenen en Nederlanders. Op de avond zal Chileense mu ziek ten gehore worden ge bracht terwijl er Chileense drankjes en hapjes zijn. Ver der is er een loterij. De op brengst van de avond is be stemd voor een kindereetzaal in Santiago. Kinderen van wie de ouders om politieke re denen werkloos zijn geworden krijgen daar te eten. De avond begint om acht uur en de toe gangsprijs bedraagt f2.50. Castellum organiseert morgen in de col legezaal aan het Rapenburg 6 een lezingavond. Dr. JK. Haalebos zal spreken over het onderwerp: Romeins Woer den. de opzienbarende vondst van het Romeins castellum. De bijeenkomst begint om kwart over acht. Kaartavond In 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 54 wordt morgen een klaverjas- en jókeravond ge houden. In de pauze is er een kleine verloting. De avond wordt georganiseerd door de wa ndelsportveren iging \'Zuid-West"Inschrijven kan men vanaf half acht in de zaal. De kosten bedragen twee gulden per persoon. Schoolturnen De gemeentelijke schoolsport commissie organiseert mor gen in de 5-Meihal aan de Boshuizerlaan schooltum- wedstrijden. Aan de wed strijden wordt deelgenomen door vijftig springploegen afkomstig van veertien scho len. De wedstrijden beginnen om één uur 's middags. Hot House Het Maslak Trio treedt zater dagavond op in Hot House aan de Breestraat 66. Het trio bestaat uit Amerikanen die voor kortere of langere tijd in Europa zijn. Maslak trad in oktober vorig jaar nog met Loek Dikker in Hot House op. Verder maken van de groep deel uit Burton Greene en bas sist Mark Miller .Het jazz-con- cert begint om negen uur 's avonds. gracht vertelt dat hij met 3500 gulden schade, aan vloerbedek king en gordijnen is blijven zitten door lekkages. "Ik heb de Leidse Woningstichting wel zeven of acht keer gewaarschuwd. Ik heb Bouw- en Woningtoezicht ge waarschuwd, maar ze hebben me gewoon de hele winter laten zit ten. Ook andere bewoners klagen over lekkages, tocht en over de slechte verwarming. Enige bewoners vertellen herhaal de malen dagenlang in de kou te hebben gezeten omdat de cen trale verwarming het niet deed. Eén van hen heeft drie maanden moeten wachten op verwarming en van december tot februari in de kou gezeten. Een bron van er gernis is, voor velen dat ramen in keukens en slaapkamers niet open kunnen, 's Zomers steek je maar zo de moord", roept één van hen. De heer Philippo zegt dat de Leidse Woningstichting hem heeft verteld dat dit een kwestie van energiebesparing is. Hij heeft er zelf maar een raam ingezet die open kan. "Dat kostte me wel 175 gulden", zegt hij. Alle aanwezige bewoners tonen zich zeer fel gekant tegen het opengraven van de Waardgracht. Je krijgt weer dezelfde narigheid als vroeger, voorspellen zij. Men voorziet grote problemen wan neer er een brandweer- of zie kenauto op de Waardgracht moet komen. Een reeks van klachten volgt nog. Een 80-jarige mevrouw vertelt dat ze niet alleen haar woning in kan omdat ze de sleutel niet om gedraaid krijgt in het slot. Een doorspoelinstallatie van een toi let heeft het zes weken niet ge daan. Een afzuigkap (in keuken zonder een raam dat open kan) heeft het nog nooit gedaan. De afvoer in verscheidene douche ruimtes laat het eveneens afwe ten en trapleuningen vallen van de muur. De heer Stikkelorum zegt: "Ze sturen je gewoon van het kastje naar de muur of ze zeg gen we sturen wel een timmer man. Ze vertellen er alleen niet bij in welk jaar". Een vertegenwoordiger van de Leidse Woningstichting die op de buurtvergadering was uitgeno digd is niet gekomen. De bewo ners hebben een bewonerscom missie gekozen die nu met de grieven van de buurt naar de Leidse Woningstichting toe zal stappen om over alle problemen te praten. De commissie zal eisen dat de problemen snel mogelijk worden aangepakt. Minister Beelaerts van Blokland, wethouder Verboom en be stuursleden van De Eendracht hebben in de Driftstraat (waar de minister een gedenksteen ont hulde) een bezoek gebracht aan de families Bastiaan en Mulder. Beide families wonen al zo'n kwart eeuw in de Driftstraat. Me vrouw Bastiaan liet de minister weten dolgelukkig te zijn met haar gerenoveerde woning. De hoogbejaarde mevrouw Mulder, die omdat zij in een rolstoel zit een aangepaste woning heeft, zei nog nooit zo'n mooi huisje te hebben gehad. "Ik ben zo geluk kig", vertelde ook zij aan ieder- eeen die het maar horen wilde. In totaal worden in de Drifstraat en Lombokstraat 52 woningen, be staande uit 26 beneden- en 26 bo venwoningen, gerenoveerd. De benedenwoningen zijn bestemd voor huisvesting van één- a twee personen en de bovenwoningen voor vier a vijf bewoners. ADVERTENTIE OEGSTGEEST ZALENVERHUUR STEAK-HOUSE BAR'PARTY-SERVICE* EVENEMENTEN WAAR STAPPERS KOMEN UITBLAZEN EN UITBLAZERS OP STAP GAANt Wie gehandicapt is en in zijn woning voorzieningen wil aanbrengen in verband met zijn of haar handicap stuit dikwijls op ontelbare, soms nauwelijks te nemen hinder- In 1974 is de toenmalige staats secretaris van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening Marcel van Dam begonnen met het voorbereiden van een wet die deze hindernissen zo veel mogelijk uit de weg dien de te ruimen. Welnu, zo'n vier jaar later, in april '78, werd in de Staatscourant de minis teriële Beschikking geldelijke steun huisvesting gehandi capten gepubliceerd. De praktijk ervaring van een "klein jaar leert dat deze be schikking nauwelijks de hin dernissen die de gehandicap ten op hun weg naar finan ciële steun van overheidszijde tegenkomen wegnemen. Inte gendeel, juist zeer gecompli ceerd is. Aanvankelijk klinkt het alle maal heel aardig. De beschik king geldt namelijk voor aanpassingen in alle soorten van woningen vrije sector, huurwoningen, woningwet woningen), mits ze gebruikt worden voor permanente be woning. Bovendien komen in principe alle aanpassingen, van bredere deuren tot en met een bergingsplaats voor een invalidevoertuig naast de woning, voor subsidie in aanmerkingMaar wat moet een invalide nu allemaal doen om aan z'n subsidie te komen? In de eerste plaats moet er door de Gemeenschappelijke Ge neeskundige Dienst (de GMD) een medische indicatie wor den verstrekt. Vervolgens moet samen met de GMD. en bij ingrijpende verbouwin gen ook samen met een archi- plan worden ontworpen dat ter goedkeuring moet worden voorgedragen aan de Hoofd ingenieur Directeur Volks huisvesting en Ruimtelijke ordening (de HID). Bij goedkeuring van de HID komt het plan bij de gemeente terecht en de belanghebbende moet vervolgens bij de ge meente een subsidieaanvraag indienen. Pas als ook de gemeente positief beslist kan er worden ge bouwd. Het laat zich raden dat een dergelijke ingewik kelde procedure zeeën van tijd kost. Volgens de heren P.C. de Vos en G. Devilee, van De traplift in de woning van de 76-jarige invalide Leidenaar. Op het benodigde geld, zo'n 11.000 gulden, heeft men een kleine twee jaar moeten wachten. de afdeling Volkshuisvesting van de gemeente Leiden, duurt het gauw een jaar voor zo'n subsidieaanvraag rond En dan de financiële kant van de zaak. Alle kosten die bij het aanbrengen van voorzienin gen gemaakt worden moeten door de subsidie-aanvrager voorgefinancierd worden. Wanneer de kosten minder dan zesduizend gulden be dragen wordt het gehele be drag na voltooiing van de werkzaamheden in een keer uitgekeerd maar boven de zesduizend gulden moet men LEIDEN - "Met het vrouwenhuis wordt een koehandel bedreven waar geen eind aan komt". Dat zei het PvdA-raadslid mevrouw Van Dongen gisteravond in het heetst van een discussie over de toekomst van het Leidse vrouwenhuis. De discussie werd gevoerd in de gemeenteraadsfractie van de Partij van de Arbeid. Raadslid mevrouw Koning wilde wel eens weten wat er terecht komt van de toezeggingen die zij in de verkiezingstijd namens de ge meenteraadsfractie van de PvdA aan het Leidse vrouwenhuis heeft gedaan. Zij beloofde destijds een goede behuizing vooor het vrouwenhuis, maar die is er nog steeds niet. Aan het vrouwenhuis aan de Nieuwe Rijn (eigendom van de gemeente) moet heel wat opgeknapt worden. Een eerdere mogelijkheid om het vrouwenhuis in de voormalige Rein wardt- academie aan de Oude Vest te huisvesten ging niet door - het werd te duur. Unaniem werd wethouder Van Dam (PvdA) gisteravond dan ook door de vrouwelijke gemeenteraadsleden gekapitteld over de vraag wanneer er nu iets gaat gebeuren. Van Dam echter deelde mee dat er nu wordt gepraat met het vrouwenhuis, met als uitgangspunt het opknappen van het pand aan de Nieuwe Rijn voor 100.000 gulden. De wethouder "Wat mij betreft mag de gemeenteraad hier in april haar zegje over doen. Mocht er dan nog geen overeenstemming zijn bereikt met het vrouwenhuis, dan ben ik in elk geval bereid om te vertellen hoe de zaak er voor staat". De vrouwelijke Raadsleden betwijfelden gisteravond, of je het vrouwen huis wel voor 100.000 gulden kunt opknappen - volgens hun zal het wel duurder worden. technisch bt In dat geval duurt het dus jaren voordat men het voorgefinan cierde bedrag weer terug heeft. Omdat het in verreweg de meeste gevallen om zeer hoge bedragen gaat zijn de subsidie-aanvragers ge dwongen om een lening af te sluiten met alle moeilijkheden van dien, vooral voor de oiv dere invaliden. De volkshuisvestings-ambtena- ren De Vos en Devilee geven volmondig toe dat deze "rege ling alles behalve ideaal te noemen is. Zij zeggen: Het is duidelijk dat deze regeling nog tal van kinderziekten te overwinnen heeft om uit te groeien tot een volwassen wet. Op deze manier moeten inva liden, die over het algemeen toch tamelijk immobiel zijn, een heleboel initiatieven en activiteiten ontplooien om aan hun geld te komen. Wij vinden het daarom helemaal niet zo verwonderlijk dat ve len gewoon huiverig zijn om zo'n procedure op gang te brengen. Vandaar dat wij proberen om de mensen zo veel mogelijk te helpen door het verstrekken van adviezen. Wanneer de mensen daar om vragen helpen we ze zelfs bij het invullen van formulie- Tot slot nog e'en voorbeeld uit de praktijk. Een Leids echtpaar waarvan de 76-jarige man invalide is, heeft een kleine twee jaar op geld moeten wachten voor een hoogst noodzakelijke lift in de wo ning. Alleen door de vasthou dendheid van de valide echt genote, die zelfs zo ver is ge gaan om de ombudsman in te schakelen, is het geld voor die lift er uiteindelijk gekomen. Onlangs is de echtgenote op nieuw in de slag gegaan voor geldelijke steun voor nieuwe aanpassingen, ondanks flin ke steun van met name de ge meenteambtenaren De Vos en Devilee en van de GMD stuit zij wederom op vele hinder nissen. Toch laat de doortas tende echtgenote zich hierdoor niet ontmoedigen maar over de ministeriële beschikking zegt ze: "De mensen worden blij gemaakt met een dode centrale verwarming airconditioning sanitaire installaties elektrotechniek Zoals in vele projekten In Leiden zijn ook de 52 renovatie-woningen van het projekt de Kooi van cv voorzien door Technisch Buro Mampaey-Maas. Donkerelaan 66 Postbus 9 - Bloemendaal - Tel. 023 258191 LEIDEN - Op zestigjarige leeftijd is overleden Martinus Paats. De heer Paats genoot in Leiden grote bekendheid omdat hij als ambte naar van de burgerlijke stand vele huwelijken heeft gesloten. Bij de inspectie van de belastin gen begon de heer Paats zijn ambtelijke loopbaan. Op 1 de cember 1956 trad hij in dienst van de gemeente Leiden waar hij werkte bij de afdeling bevolking. Sinds 1968 was hij bovendien ambtenaar van de burgerlijke stand.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3