Van As: „Vader is zenuwachtiger nog Beste moeders, lieve ma's, smeer toch vaker smeerkaas. Singer naaimachine Dezelfde Fransje die gisteren z'n twaalf uurtje niet aanraakte. LEZERS SCHRIJVEN Spelers gooien Lotto Vallen en opstaan bij WK-kunstrijden DONDERDAG 15 MAART 1979 SPORT PAGINA 23 1 1 Publicatie van brieven van lezers houdt niet in dat de redactie het met de inhoud eens is. En kijk Fransje nu eens smikkelen. Van kaas die lekker smeerbaar is. Kaas waar je nooit iets van weggooit, Da's nou smeerkaas, die smeuïge smulkaas. Oosterse oase Op één der pilaren van de schone Pieterskerk te Leiden kunnen we de spreuk lezen: "Leert sterven éér ge sterft, dan kunt ge sterven als ge sterft". Deze spreuk, die een ieder onzer wel mocht aangrijpen en bezig houden, werd mij in herinnering gebracht bij het lezen van Uw ar tikel over de Indiase Goeroe Bhagwan Shree Rajneesh, in Uw blad van 3 maart j.l. en die o.a. heb boek schreef met de titel: "Sterf vóór je sterft". Dit laatste zou n.l. de indruk kun nen wekken, dat deze man iets openbaart, dat hét Christendom niet zou kennen en daarom wijs ik op die (pilaar) spreuk van grote waarheid en wijsheid, doch in onze dagen van welvaart en afval de mensen niet meer schijnt aan te spreken. Naarmate het christendom meer en meer in verval raakt is het feite lijk in het geheel niet zo'n opmer kelijke zaak, dat de Oosterse godsdiensten en mystieke be schouwingen een bepaalde aan trekkingskracht blijken uit te oe fenen op de Westers mens. Ik denk hierbij met name aan yoga en transcendente meditatie, die uiteraard ook hun wortels heb ben in het Hindoeïsme en Boeddhisme. Deze ontwikkeling is ten zeerste te betreuren, omdat de bijbelse boodschap van de waarachtige God, die uit liefde voor zondaren Zijn enige Zoon, Jezus Christus, overgaf in de handen van moor denaars, in heerlijkheid en kracht alle andere wereldgodsdiensten, ideologieën etc. verre overtreft. Dat zou je in onze tijd niet zeggen, als je let op het lauwe en lakse consumptie-christendom, waar van geen reuk en geen kracht meer uitgaat. De majesteit van God, als schepper en onderhouder van hemel en aarde en de heerlijkheid van Je zus Christus, als verlosser en za ligmaker is voor vele geestelijken - predikanten en priesters - een onbekende boodschap. Ik krijg wel eens de indruk, dat een groot deel van de geestelijke leidslei- den beter op de hoogte is van de leer van Marx, dan dat zij in staat zijn iets zinnigs en positiefs te zeggen over het verlossingswerk van Jezus Christus. In de christelijke kerken heeft men het evangelische getuigenis ver vormd en gedegradeerd tot het slaken van politieke kreten, waarin de zoon van God niet veel meer voorstelt dan een soort re volutionair, £en partijganger der En op deze wijze zijn de kerken - de Protestantse en de rooms katho lieke - leeggepreekt en zien het gebeuren dat schitterende Gods huizen worden gsloten, afgesto ten en gesloopt. Vele trouwe kerkgangers zijn de weg kwijtge raakt omdat de herders, over hen gesteld, blind zijn en stenen ge ven voor brood. En waar de kracht, de kern uit het evangelie is weggesneden en de gaten zijn opgevuld met loze kalk, maakt men een volk, een land rijp voor een algehele deca dentie, een totale verwildering .verwarring en verwording. En dan zijn het de slechtste nog niet, die hun heil zoeken bij de oosterse godsdiensten; maar dan komen zij bedrogen en gefru streerd uit en dat benauwt mij. Daarom zij in dit verband nog eens onderstreept het woord van de kerkvader Augustinus in zijn "Belijdenissen": Onrustig is het hart, totdat het rust vindt in God". En als die God, de vader van de heer Jezus Christus, weer centraal staat in de prediking, dan mogen we weer vruchten van bekering en geloof verwachten. Dan zullen zoekende, vragende en dwalende mensen niet meer worden aan gelokt door allerlei vormen van oosterse religies, maar dan zullen ze bevrijd en verblijd mogen vol gen hem. die de weg die, de waar heid en het leven. De apostel Paulus zegt "Het zij verre van mij, ik moet er niet aan denken, dat ik in iets anders roe men zou dan in het kruis van Je zus Christus". Moge dit verlan gen ook leven in de harten van priesters en predikanten. Dan is er gegarandeerd weer hoop en toekomst voor ons land en volk! J. Henzen Hubrechtstr. 41 Leiderdorp Titel en zwarte band voor Leidse judoka (14) LEIDEN - In de weken die voorafgingen aan het Neder lands judokampioenschap beulde Laurens van As (14) zichzelf genadeloos af voor het bereiken van zijn Grote Doel: kampioen van Nederland. Naast de wekelijkse vijf intensieve trainingen onder leiding van leraar Karei Cap- pol hees de jonge judoka zich nog diverse malen in het trainingspak om met pittige duurlopen de conditie op hoog peil te houden. En wanneer de bizarre weersom standigheden zulks niet mogelijk maakten bleken de hal ters binnenshuis altijd nog een alternatief. Kortom, Laurens van As stelde al les in het werk om zijn zichzelf gestelde ideaal werkelijkheid te laten worden. "Ik sloop ze alle maal" liet de gretige Leidenaar zich daags voor de NK ontvallen, doelend op de aanstaande tegen standers. Hij hield woord. Lau rens van As sloopte iedereen die maar op zijn weg kwam en werd zondag jl in Zoetermeer Neder lands aspirantenkampioen. Zijn doel was bereikt. Op waarlijk imponerende wijze zet te de Leidenaar, die drie weken geleden al de éerste plaats by de Zuidhollandse kampioenschap pen opstreek, zijn opponenten opzij. In de halve finalespartij bewerkstelligde hij een ippon (volpunt) wat hem automatische in de eindstrijd bracht. Een waza- ri, twee yko's en twee koka's in die finéde leverden Laurens van As uiteindelijk de zo begeerde ti tel op. Hij: "Ik moest en zou winnen. Vorig jaar in Beusigem werd ik tweede. Dat vond ik vervelend. Nu wilde ik mij revancheren. Dat is gelukt, maar zonder hulp van trainer Cappol had ik het nooit gehaald Het kampioenschap leverde de leerling van de sportschool Van Houdt in Leiderdorp overigens alsjongste judoka van Nederland de zwarte band op. Op grond van zijn prestaties by de NK en het bereikte aantal van 100 punten (een door de Budobond gestelde limiet die door goede resultaten in wedstrijden bijeenvergaard kan worden) besloot de bond Laurens van As buiten de ge bruikelijke wegen om de zwarte band te overhandigen. In eerste instantie viel de judoka buiten de boot omdat het examen voor de zwarte band vier dagen voor zijn veertiende verjaardag viel (9 december) en de regels nu eenmaal voorschrijven dat jon gens 14 jaar moeten zijn om een dergelijk examen te mogen af- leggen. Aanvankelijk teleurstelling dus in huize Van As in de Merenwijk, die later evenwel plaats maakte voor grote vreugde toen bekend werd dat de talentvolle judoka na zijn geleverde prestaties alsnog voor het begeerde textielstuk in aanmerking kwam. Zonder een technische test af te leggen. De aansprekende verrichtingen van de scholier van de Louise de Colignyscholengemeenschap waren voor de Budobond ook aanleiding Laurens van As te in viteren voor de centrale trainin gen die in het sportcentrum in Papendal worden gegeven. Om de week reist de Leidenaar zater dags per trein naar het sportcen trum om daar met andere talent volle judoka's (de vier hoogstge- klasseerden van de NK in de leef tijdsklasse van 14,15,16 en 17jaar werden uitgenodigd) de lood zware trainingen van judoleraar De Kort te volgen. Daar onder gaat de jonge Leidenaar het echte beulswerk. Gebroken "Na zo'n weekeinde kom ik gebro ken thuis", vertelt Laurens. "Za terdag bij aankomst moet ik snel m'n koffer uitpakken om op tijd te zijn voor de middagtraining. Ook 's avonds worden we nog flink afgebeuld. De andere dag moeten we 's ochtends met een nuchtere maag gaan hardlopen. Het zwaarste volgt dan nog, de wedstrijdtraining. Maar ik leer er veel van. Op de tegenstanders van mijn sportschool ben ik uit gekeken. Daar ben ik nu de sterk ste". Dat de zaken bij de sportschool Van Houdt erg serieus worden aange pakt blijkt wel uit de aanschaf van videoapparatuur. Tydens wedstrijden worden er van de leerlingen opnames gemaakt die later bij de trainingen weer wor den gebruikt om de jonge judo ka's via de video op hun fouten te wijzen. Voorlopig staat het appa raat nog bij Laurens thuis. De opname van "zijn" kampioens partij is reeds vele malen afge draaid. Ook Van As senior kijkt dan aandachtig mee want ook hij is een enthousiast beoefenaar van dejudosporL Vader Lau is namelijk judotrainer bij de sportschool Van Houdt en is uiteraard een fikse steun bij de ontwikkeling van zyn talentvolle zoon. Bij belangrijke wedstrijden liggen de zaken evenwel anders. "Dan is mijn vader nóg zenuw achtiger. Hij staat dan maar te schreeuwen", zegt Laurens. De judosport heeft trouwens de hele familie Van As en aanver wanten in de ban. Neef Boudy Pijnakker eindigde op de derde plaats van de Zuidhollandse kampioenschappen terwijl het zesjarige broertje van Laurens sinds een halfjaar de vechtsport onder zijn knietjes probeert te krijgen. Ook deze jonge telg ma nifesteert zich al op sportieve wijze. Laurens: "Hij wordt een hele grote". ROB ONDERWATER (53) te Utrecht benoemd tot se cretaris van de raad voor de zaken van kerk en school van de Her vormde Kerk. Van 1952 tot 1963 heeft mevrouw Van Dalfsen En gels gedoceerd aan het stedelijk gymnasium te Leiden. Tot 1974 was zij als stafmedewerker bij "Kerk en Wereld" in Driebergen betrokken bij cursussen en con ferenties, in het bijzonder voor leerlingen en leerkrachten uit het onderwijs. Mevrouw Van Dalfsen is nu lerares aan een interkerke lijke scholengemeenschap in Nijmegen. Dr. H. Zunneberg (55) te Drieber gen treedt 1 april in dienst van de hervormde Generale Diakonale Raad en de Centrale voor Vor mingswerk Hervormde Vrou wendienst als staffunctionaris voor vormings- en toerustings- werk. Sinds 1961 is dr. Zunne berg staflid van "Kerk en We reld" te Driebergen. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: aangenomen naai- Gorin- chem R. Wasterval Heenvliet. Gereformeerde Kerken: beroe pen te Epe P. J. van Gulik Breda. Geref. Kerken Vrijgemaakt: be dankt voor Neerlandia (Canada) J. Hoorn GrootegastChr. Geref. Kerken: bedankt voor Rotter dam-West D. Slagboom Baren- drecht. Geref. Gemeenten: be dankt voor Rhenen J. Koster Barneveld. BRUSSEL - De 23ste speeldag in de Belgische hoogste afdeling bracht geen wereldschokkende wijzigin gen tot stand. Beveren en Ander- lecht wonnen en hielden de kloof van vijf punten. Club Brugge schudde in het duel der subtop pers Standard Luik van zich af door met 3-1 in een turbulente ontmoeting te zegevieren. ClubBrugge-Standard Luikioasde topper van de midweekse compe titiedag. Bij de stand I-I, doel punten van Ceu lemans en Denier, dreigde de wedstrijd totaal uit de hand te lopen. Scheidsrechter Jourguin verloor de controle en deelde her en der geel uit. Het publiek nam dat niet en een stroom van flesjes en andere sup portersattributen vlogen het ter rein op. De Standard-spelers lie ten zich niet onbetuigd en begon nen onvervaard de flesjes terug te smijten. De theepauze bracht rust, al bleef Jourguin ook in hei tweede be drijf voor het publiek de zonde bok. De Luikse club hield lang de stand in evenwicht. Drie minuten voor het einde capituleerde het voor een schot van Bastijns en twee minuten later bracht Ceu- lemans met zijn tweede treffer de eindstand (3-1) op het scorebord. Anderlecht bleef tegen Lokeren overeind door een benutte straf schop van Robbie Rensenbrink (1-0). Leider Beveren moest een uur lang knokken om Berchem op de knieën te dwingen. Stevens en Erwin Albert, met zijn twintig doelpunten een stevige concur rent voor de topscorerspositie van Geels, bezorgden Beveren toch de zege. ENGELAND Manchester United heeft zich gis teravond geplaatst voor de halve finales in de strijd om de Engelse voetbalbekér. Op eigen veld ver sloegen "The Mancunians" in de tweede ivedstrijd Tottenham Hot spur met 2-0. Amnesty De Zwitserse afdeling van Amnesty International heeft scherpe kritiek geuit op de be perking van gewetensvrijheid in de Sowjet-Unie. In brieven aan de, partijleider en de president vraagt de organisatie de vrijlating van baptisten, zevendedag-ad ventisten en leden van pinkster gemeenten. Volgens Amnesty worden in de Sowjet-Unie geregeld leden van protestantse minderheden ver oordeeld tot gevangenisstraffen van vijfjaar of minder. De meest gehoorde beschuldigingen zijn: het houden van illegale kerk diensten, het geestelijk en licha melijk geweld aandoen van bur gers tengevolge van "wange loof', het geven van godsdien stonderwijs aan kinderen die niet tot de eigen familie behoren en het aanzetten tot niet-nakoming van maatschappelijke verplich tingen. Amnesty International voert ook actie in Brazilië. Vandaag aan vaardt daar de nieuwe president zijn ambt, generaal Joao Baptista Figueiredo. Amnesty heeft hem gevraagd alle politieke gevange ne volledige vrijlating te verle- Benoemingen. De hervormde synode heeft drs. P. van Dalfsen t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind" In Engeland werden twee inhaal wedstrijden in de eerste divisie gespeeld. De uitslagen zijn: Not tingham Forest-Norwich City 2-1West Bromwich Albion-Chel sea 1-0. DUITSLAND Hamburger SV heeft in de derby te- gen Werder Bremen in de slotfase een voorsprong van 2-0 moeten prijsgeven. Door international Kaltz uit een strafschop in de 14de minuut en Hartwig direct na de rust stevende de Hamburg- se club regelrecht op de overwin ning af. Blunders van de natio nale doelman Kargus stelden Bremen in de laatste tien minuten in staat een volkomen onver wacht gelijk spel weg te slepen. Fortuna Düsseldorf handhaafde zich in de subtop door Hertha BSC met 3-1 te verslaanDe doel punten werden gescoord door Seel, Schmitz en Zimmermann voor de thuisclub Agerbeck voor de Berlijnse formatie DEN HAAG - De winnende getal len van de lentelotto van gisteren zijn: 9 -18-21-31-33-41. Reservegetal: 14. Aantal deelnemers: 457.005. Inleg f 1.703.277,00. Laurens van As "Ik sloop ze allemaal" y PEPERZAK beheerstvakl flgjyOntmoet onze kollekties WMm//l/M/ REPAREREN - I WENEN (ANP) - Kenmerkend voor de verplichte korte kür tijdens het WK-kunstrijden in Wenen bij de heren was het vallen en opstaan van de deelnemers. Van de zeven hoogst geplaatsten na de verplichte figuren duikelden er zes over het ijs. Alleen de Rus Vladimir Kovalev bleef overeind. De ex-wereldkampioen nam dan ook prompt de leiding over in het klassement van Jan Hoff mann. De Oostduitse Europese kampioen volgt op geringe achterstand en is vrijwel de enige, die Kovalev van de wereldtitel kan afhouden. TitelhouderTickneruit de Verenigde Staten neemt de derde plaats in. Zijn achterstand bedraagt bijna vier punten. Gekoppeld aan zijn lage plaat- singcijfer lijkt prolongatie met haalbaar. Voor het eerst sedert 29 jaar heeft een duo uit de Verenigde Staten beslag gelégd op de wereldtitel in het paarrijden. Tai Babiloniaen Randy Gard ner uit Los Angeles verdedigden in de vrije kür op briljante wijze hun geringe puntenvoorsprong na de verplichte figuren en veroverden de gouden medaille. Tweede werd het Russische duo Marina Tsjerkasova en Sergei Sjakrai, de Europese kampioenen vaejar twee verplichte dan sen heeft het Russische paar Natalia Linisjoek en Gennadi Karponosov de leiding genomen in de strijd om de wereldtitel ijsdansen. Het Europe se kampioensduo kreeg voor zowel de Weense wals als de Polka de hoogste waardering. Met recht een hoofdprijs, deze Singer Futura - Electronic. De eerste volledig electronische naaimachine. Een druk op de knop en deze machine, ter waarde van f 1899,- gehoorzaamd. t .A, De mini-computer zorgt ervoor dat naaien een echt plezier wordt. Als u niet wint is er al een automati sche Singer zig-zag voor f349,-. (Evt. prijswijzigingen voorbehouden.)

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23