LEIDSCH DAGBLAD Mensenrechten centraal in eerste encycliek I Metaal mikpunt acties bonden Nieuwbouw van universiteit door Duitsers? Journalist ernstig mishandeld J BERT HAANSTRA MAAKT FILM OVER DE KONINGIN Goedhart Bouwhuis voor tegels en plavuizen vandaag Vormvast Honderd bladzijden van paus Johannes Paulus II KEoaaiïïird DONDERDAG 15 MAART 1979 OPGERICHT 1 MAART I860 35807 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BERGEYK (ANP) - Piet de Wit (32), journalist van El- seviers Weekblad, is giste ren tijdens het maken van een reportage over alco holstokerijen in het Bra bantse Bergeyk ernstig mishandeld. Hij is opgenomen in het Tilburgse St Elisabeth-ziekenhuis en zou daar vanmorgen een schedelope ratie ondergaan. De verdachte, de 40-jarige G.K. is aangehouden. Een en ander is vanmorgen door de politie van Bergeyk desge vraagd bevestigd. Piet de Wit werkte aan een reporta ge over distilleerderijen, illegale alcoholstokerijen en het oprollen daarvan. De verdachte is eige naar van de legale distilleerderij Esna in Bergeyk. Aanvankelijk weigerde de man toestemming te geven voor een interview. Maandag nodigde hij echter de journalist alsnog uit voor een gesprek. Deze besloot daarop gistermorgen samen met collega Piet Goosen naar Berg eyk te gaan. Verdachte voelde echter niets voor een gesprek met twee journalisten, waarop Goo sen besloot tijdens de duur van het interview in een vlakbij gele gen café te wachten. De Wit heeft in het kantoor van G.K. een kort gesprek met de verdachte gehad en is daarna met de man het bedrijf ingelopen. Daar is hij volgens de politie on verwacht op het hoofd geslagen, vermoedelijk met een stomp voorwerp. De Wit heeft tevergeefs geprobeerd de aandacht van zijn collega te trekken door een ruitje in te slaan. Vrijwel onmiddellijk daar na is hij het bedrijf uitgerend. Hij werd door buurtbewoners opge vangen. Na door een plaatselijke arts te zijn behandeld is hij naar het Sint Jo- sephziekenhuis in Eindhoven gegaan om de wonden op zijn hoofd te laten hechten. Daar vond men het beter dat hij 24 uur ter observatie werd opgenomen. Later op de dag verslechterde de toestand van De Wit zodanig dat overbrenging naar het Elisabeth- ziekenhuis in Tilburg noodzake lijk werd geacht. Dat ziekenhuis is gespecialiseerd in hersenletsel. Bij zijn vlucht heeft Piet de Wit zijn notitieblok achtergelaten. De politie heeft daarvan later de ver brande resten teruggevonden. De verdachte (volgens de politie "een geslepen persoon") ontkent in alle toonaarden. f2 Koningin Juliana HILVERSUM (ANP) - Regisseur Bert Haanstra is aan de hand van een scenario van Anton Kool haas, oud-directeur van de Ne derlandse Filmacademie, bezig met het maken van een film over het leven van koningin Juliana. De film, die voor een groot gedeelte zal bestaan uit aan elkaar gemon teerde stukken uit oude films en journaals, zal ter gelegenheid van de aanstaande 70e verjaardag van de koningin in de laatste week van april in ongeveer vijftig bio scopen in ons land gaan draaien. Koningin Juliana heeft haar me dewerking verleend aan het tot stand komen van de film. Er komt onder meer een vraagge sprek met de koningin in voor. Bert Haanstra h •- i J#****»» iii VATICAANSTAD (ANP) - Nog geen vijf maanden na zijn ambtsaanvaarding heeft paus Johannes Paulus II zijn eerste encycliek gepubliceerd. Het 100 pagina's en 25.000 woorden tellende document - getiteld: "Redemptor ho- minis" (Verlosser der mensheid) - is voor een belangrijk deel gewijd aan de mensenrechten en aan de "grote, ang stige vraagstukken" van deze tijd. De paus, die uitdrukkelijk de lijn wil voortzetten van zijn voorgan gers, met name Johannes 23 en Paulus 6, rekent het op dit mo ment als zijn voornaamste taak, de rechten van de mens te verde digen en trouw aan Christus te zijn. De kerk. zo zegt de paus, die zich ervan bewust is dat de "letter al leen" kan doden maar dat de geest leven geeft, moet voortdu rend de vraag stellen of de aan vaarding van de letter ook de verwerkelijking van de geest be tekent die hieruit spreekt. Vrij heid van godsdienst en van gewe ten behoort fundamenteel tot de mensenrechten. Uit naam van de gelovigen op de hele wereld vraagt de paus de maatschappelijke en politieke leider dit recht en de activiteit van de kerk te eerbiedigen. Eigen lot In een politiek onderdeel van zijn encycliek omschrijft de paus het wezen van de staat als een ge meenschap die meester is van haar eigen lot. Die doelstelling wordt niet bereikt in staten waar de macht van een bepaalde groep aan alle andere sectoren van de gèmeenschap wordt opgelegd. De paus veroordeelt geweld, mar telingen, discriminatie, terroris me, totalitaire systemen, neo kolonialisme en imperialisme. Ook hekelt hij het uitsluitend op de consumptie gerichte denken en streven. "Solidariteit en herverdeling van de rijkdommen zijn een primaire eis." De bestaande structuren op het gebied van de financiën, de produktie en de handel acht de paus ongeschikt om de uit het verleden stammende on rechtvaardigheden uit de weg te De paus pleit voor een evangelie verkondiging die is gericht op de concrete, in de geschiedenis le vende mens. De vooruitgang be vat veel goeds, maar kan ook be nauwen. De paus roept dan ook op om alle vooruitgang gepaard te laten gaan met een gelijkwaar dige ontwikkeling van de ethiek. Op binnenkerkelijk terrein wenst Johannes Paulus II de officiële lijn duidelijk door te trekken. Theologen moeten niet tegenge steld aan het leergezag werken. De liturgische reglementen en de persoonlijke biecht moeten wor den gehandhaafd. DEN HAAG (GPD)- De Industrie bonden FNV en de Industrie bond CNV bereiden harde acties voor nu de metaalwerkgevers op hun standpunt zijn blijven staan dit jaar geen werkweekverkor- ting toe te staan. De voorzitter van de industriebond CNV. Leo Ester, heeft de FME meegedeeld dat men voor wat betreft zijn bond de cao-onderhandelingen ook als beëindigd kan beschou wen. Volgende week zal zijn al- Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 01210221. Koud gemene bondsvergadering zich moeten uitspreken over het voe ren van acties, „om te krijgen wat wij hebben willen", aldus Es ter. De Industriebonden FNV zullen zich volgende week ook beraden over het voeren van acties binnen de metaalbedrijven. Op de vraag of die acties zullen worden ge coördineerd met die van de In dustriebonden FNV zei een woordvoerder, dat in ieder geval een eigen beleid zal worden ge voerd los van de Industriebond CNV. „Als het op acties aankomt, zullen we elkaar net zoals in 1977 wel weer tegen komen. Toen voerden we ook acties in dezelfde bedrijven., al hadden we beiden gescheiden actiecentra", zo werd gezegd. Of de te voeren acties ook de vorm van prikstakingen zullen hebben, zoals in 1977, kon nog niet wor den gezegd. (zie ook pagina 23). -Piano's.. 2.495.- Y 3.M5T- 2.795.-I mann* IMtT. 2.845.- 4.W8T. 3.395.- «i bJmr- 5.400.- J-MSr. 3.375.- rster' SJMX 3.390.- SA«8r. 5.450.- EBER 5.195.-J 7J60T- 5.900.- jh- X84sr. 2.695.- ER lessor. 9.900.- ler Imbach 5.295.-I y Son.UJOO^II.900.- CA LX120 8-J»5r. 6.450.-I SJSOr. 5.410.- meer dan 500 piano s Occasion piano's vanaf 1000 gld. Vleugels tüesr. 8.900.- BECHNER 155 U.-M3T-1 1.400.- Sons 29JGOr- 16.900.- 34J8or.20.990.- Nu en dan regen of sneeuw. Matige tot krachtige, in het Waddengebied af en toe harde noordoosten wind. Tempera turen tussen min 1 en plus 3 graden. (Opgemaakt em 11.15 uur) Zon op: 6.54 uur; onder: 18.45 uur op: 21.41 uur; onder: 8.03 uur. Hoogwater te Katwijk om 4.49 e uur, laagwater te Katwijk om i Hoorn 126a, (tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn. Tel. 01720-22100* Openingstijden: ma. t/m vr. 8.30-12.30 uur. 14.00-17.30 uur. za. 10.00-16.00 uur. Johannes Paulus II kust de Britse Kellynadat deze met 36 PAGINA'S Encycliek Met grote voortvarendheid heeft Paus Johannes Paulus II zijn eer ste encycliek geschreven. Het lij vige tractaat is een soort "rege ringsverklaring" geworden, waarmee de nieuwe leider van de katholieke kerk zijn pontificaat begint. Wie de paus goed heeft beluisterd tijdens zijn recente reis naar La- tijns-Amerika zal in "Redemptor Hominis" niet al te veel verras sends vinden. De paus heeft een aantal lijnen krachtig uitgezet. Als vertrekpunt van die lijnen kiest de paus de verlossing van iedêr mens afzonderlijk. Die ver lossing bepaalt bij de paus zowel het theologisch als het maat schappelijk denken. De encycliek legt daartoe keer op keer de na druk op het bevorderen en het veilig stellen van de mensenrech ten. De paus stelt een aantal doeleinden voor een menswaardiger wereld centraal: leniging van de armoe, tot staan brengen van de bewa peningswedloop, eerbiediging van de onschendbare rechten van de mens. Op zich zal niemand die mét de paus bezorgd is over het materiële en immateriële onrecht in de wereld deze urgente doel einden betwisten. Het probleem is echter dat de paus in zijn getuig schrift de lezer nogal in het onge wisse laat over de middelen die tot deze nastrevenswaardige doelen zouden moeten leiden. De priesters van de "theologie van de bevrijding" in Zuid-Amerika die onder gelovigen in de mate rieel meest onthutsende omstan digheden werken zullen niet zo veel concrete strategie putten uit de zinsnede dat "de armen in de kerk steeds voorrang dienen te hebben". Evenmin kan de pacifist die zich zelf herkent in 's pausen opmer kingen over de bewapening, zich beslissend spiegelen aan het ci taat "geen vernietiging en dood van mensen voor te bereiden, maar te denken aan de mede mens, die honger lijdt en in ellen de verkeert". Immers, dat veron derstelt politiek stelling nemen en Paus Johannes Paulus zegt nog eens nadrukkelijk dat de kerk. niet verward mag worden met de politieke samenleving. Het grote goed van "Redemptor Hominis" is dat een vitale paus een aantal urgenties met overtui ging op een rij zet. Tegelijkertijd is het dilemma van hetzelfde ge schrift dat het geen politieke keu zes wil (of kandoen. (Van één c r verslaggevers) Minister Wiegel zal in de herfst opnieuw met de amb tenarenbonden moeten gaan praten over de korting op de salarissen van de overheids dienaren. Dit is de wens van de meerderheid van de Tweede Kamer. PvdA woordvoerder Van Thijn be treurde de korting van 0,3 procent bij de laagste sala rissen. Wel was hij blij dat er hooguit 450 gulden prijs compensatie per procent prijsstijging wordt gegeven. PAGINA 29 Minister Scholten: "Ver mindering tanks niet ver antwoord" PAGINA 7 Deelstaatverkiezingen in Bondsrepubliek PAGINA 9 AZ '67 al met één been in halve finale beker PAGINA 19 Joop Zoetemelk groots wi- naar Parijs-Nice PAGINA 21 Veertienjarige judoka haalt zwarte band PAGINA 23 Van der Stoel hield het hart vast PAGINA 27 LEIDEN - De kans bestaat dat een groot deel van de nieuwbouw van de Leidse universiteit aan de Witte Singel en op het Doelen terrein wordt gebouwd door een Westduits bouw- consortium. De aanne merscombinatie "Stra- bach" is de laagste in schrijver. Op het ogenblik worden tussen de Rijksgebouwendienst en het consortium besprekingen ge voerd in hoeverre men kan vol doen aan de eisen die bij de kre dietverlening worden gesteld. De termijn van inschrijving voor de eerste fasen van de bouw is in middels afgesloten. Tot de gega digden behoorden ook de Ne derlandse ondernemingen, de Hollandse Betongroep (HBG) en Bredero. Zij zaten met hun in schrijving hoger dan de Duitse combinatie. Mocht de bouw aan de Duitse firma worden gegund dan is de kans groot dat enkele honderden per soneelsleden, meest hogere technici als ingenieurs en opzich ters tijdelijk in Leiden of omge ving gehuisvest moeten worden. De Westduitse inschrijving is mo gelijk gezien de EG-richtlijnen. Die bepalen dat er binnen de ge meenschap vrije concurrentie Dienstweigeraars bezetten torens GRONINGEN (ANP) - Leden de dienstweigeraarsgroep „On- kruit" hebben vanmorgen torens in Nederland bezet en de afdelingen militaire zaken van de gemeente Groningen en Nij megen bezet. Deze actie is ge richt tegen de arrestatie van ochtend van twee dienstweige- De actiegroep heeft bezet de Mar tinitoren in Groningen, de Ol- denhove in Leeuwarden, de Dom in Utrecht en de Mozes en Aaronkerk in Amsterdam. moet bestaan. Iedere aannemer uit de aangesloten landen heeft het recht voor bepaalde projecten in te schrijven. Vanuit de gemeente Leiden is steeds aangedrongen op de in schakeling van aannemers in de Leidse regio in verband met de werkgelegenheid. GRENEN SCHROTEN 6 cm breed 89 cent per mtr. 8,5 cm breed 1,27 per mtr. tóch even kijken bij DE H0UTBAAN zeibouwcentrum Zijldijk 22 - Leiderdorp tel. 071-899311 OP het terrein van de Verenigde Touwfabriek zaterdags tot 5 uur geopend \/ormen zijn erg belangrijk in het moderne maar ook in het klassieke inte rieur. Hein Kruider weet daar alles van. Dat zie je wel aan het uitgelezen assortiment 'tapijten, gordijnen of vitrages. Komt u die kollektie gerust een bekijken.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1