AZ met één been in halve finale bekertoernooi HARM BOEKT WIERSMA REMISE s NOC brengt KNMmet scherpe limieten in verlegenheid Scorebord enig lichtpunt in Yolendam MMMHr H n; Na 1-1 deling met zwak Twente V: t v.,* Brom onder curatele... DONDERDAG 15 MAART 1979 (Van onze correspondent) ARNHEM (GPD) - Wanneer er dit en volgend jaar geen verbetering komt in de prestaties van de atleten en atletes, zal het in het Olympisch atletiekstadion van Moskou flink zoeken worden om een Oranje-shirt te ontwaren. Afgaande op de prestaties van vorig jaar zullen in de Russische hoofdstad namelijk alleen maar de 1 O-kilometerlopers Jos Hermens en Gerard Tebroke en hoog springer Ruud Wielart voor Nederland de startnummers in ont vangst hoeven te nemen. Dit is het voor de KNAU toch wel schokkende resultaat van het overleg dat er was met het Neder lands Olympisch Comité over de te hanteren toelatingseisen. Drie jaar geleden in Montreal was er voor de KNAU al een triest record, want de afvaardiging bedroeg maar vijf atleten. Hoewel vorig jaar toch een vijftal Nederlandse atleten doordrong tot de top twintig van de wereld (Hermens, Tebroke, Wielart en ook vijfkampster Sylvia Barlag er) hordenloper Harry Schulting) vindt het NOC dat op dit moment alleen de eerste drie goed genoeg zijn voor Moskou. VOLENDAM (GPD) - De armoede was gisteren troef in het lang zaam donker wordende Volen- dain-stadionwaar het nieuwe elektronische scorebord het enige lichtpunt was. Volendam en Sparta brachten er in hun eerste wedstrijd voor de kwartfinales van de KNV B-bekerstrijd name lijk niets van terecht, zodat een deel van de slechts 2500 toeschou wers al ver voor tijd huiswaarts trok. Daar de voorhoedes van beide eredivisieclubs een mach teloze indruk maakten, bleef een treffer uil. Volgende week is de bekerretuim in Rotterdam en daarin start Sparta, dat gister namiddag overigens zwaar te leur stelde, als favoriet Het publiek was dus de grote verlie zer bij deze bekerwedstrijd op een redelijk goed bespeelbaar veld. Sparta-trainer Petescu vond na afloop dat zijn ploeg met deze 0-0 een goed uitgangspunt had be reikt. ,.Ecn gelijke stand was de opzet. Het was inderdaad niet zo best, maar Sparta moet nog steeds het wedstrijdritme terug vinden. De normale vorm is er nog nietdie komt beslist terug", aldus de Sparta-oefenmees- ter. Trainer Jan Mak van Volendam gaf pas later wat aarzelend toe, dat het een slechte wedstrijd was geweest. Als excuus kon hij echter aanvoeren dat Volendam een aantal goede spelers moest mis sen: Dick Bond, F red André, Jaap Jonk en spitsspeler Taze Plat, terwijl men Eddie Kraal nog steeds niet opgesteld kan worden. Kraal werd in augustus van Tel star aangetrokken, maar een langdurige schorsing en kniebles sure heeft hem buiten het elftal gehouden. De voorhoede van Volendam, dat niet over een brede selectie be schikt, vormt wel het grootste probleem. Middenvelder Jaap Visser was nu als spitsspeler op gesteld, maar hij koii niet impo neren. Trouwens, ook Bijvank en Kees Guyt: hoofdblessure Kramer lieten het tegen Sparta volkomen afweten. Slecht Slecht voetbal dus in het Volendam- stadion, waar een lichtinstallatie nog steeds ontbreekt, zodat de ivedstrijd op het „onmogelijke" tijdstip van vijf uur moest begin nen. Jan Mak, die zijn ploeg wat- agressiever vond dat zondag in Utrecht, zag teleurgesteld toe dat Volendam een lichte veldmeer- derheid niet in een treffer, kon ombuigen. Er werd trouwens nauwelijks een goede scorings kans in deze eerste helft ge creëerd, omdat de passes slecht waren. Bij een doorbraak van Kramer kon doelman Pim Does burg uitlopend redding brengen. Sparta, dat vanuit, de verdedi ging opereerde, deed het aanval lend al even zwak. Een schot van Michel Valke ging via het li chaam van Wim Kwakman ra kelings naast het Volendam- doel. Het mopperende en kou lijdende publiek kon pas na 41 minuten de handen op elkaar brengen voor een eerste goede Volendamse ac tie. Tuyp bracht toen Kwakman in stelling. Diens schot ging echter net over. Kort voor rust toonde scheidsrechter Jan Beek de gele kaart aan Sparta-verdediger de. De tweede helft verliep als even saai, ofschoon er in de vijfde mi nuut een spectaculaire door braak van de Spartaan Jo van Zoest viel te noteren, die echter strandde op de uitgelopen keeper Jaap Bloem. Kees Guyt kon toen verder gevaar voorkomen. Door omzettingen in het elftal (Klaas Kwakman voor Wim Kwakman en Kees Molenaar voor Bijvank) probeerde Jan Mak Volendam nieuw leven in te bla zen. Het hielp allemaal niets, want men bleef vooral in de aan val en op het middenveld zwak opereren. In de 21ste minuut was er nog een kleine opleving, toen Jaap Visser na een goede aanval hard inschoot. Via de vuisten van Pim Doesburg ging de bal echter over. Vlak voor tijd raakte Kees Guyt bij een reddende actie aan het hoofd geblesseerd en moest het veld verlaten. Opstelling Een keiharde opstelling, waarbij de vastgestelde limieten in veel gevallen overeenkomen met een prestatie die goed is voor een tiende plaats op de wereldranglijst van vorig jaar; met andere woorden: een goede kans op een finaleplaats in Moskou. In één geval, het hoogspringen heren, kwam het NOC zelfs uit op een negende plaats op die wereldranglijst want de vereiste spreng van 2.26 meter werd vorig jaar maar door acht atleten in d° gehele wereld gehaald. Nog wat vergelijkingsmateriaal: bij de Europese kampioenschappen van Praag '78 zou 2.26 meter een vierde plaats hebben betekend en nog veelzeggender, kort voor de spelen van Montreal '76 zou het NOC een 2.20 meter-sprong van Wielart geaccepteerd hebben. Hoe scherp de limieten zijn bewijst ook de eis van 13.22,0 op de vyt kilometer. Tebroke, vorig jaar negende op de wereldranglijst, bleef er net enkele fracties van een seconde binnen, terwijl Jos Hermens met 0.1 seconde op dit nummer uit de boot zou vallen. Op de tien kilometer speelt dit niet want hierop bleef het Neder landse duo heel ruim binnen de limiet van 27.54,8. Ja, en daarmee is voorlopig de Olympische atletiekkoek op, want het NOC vond het nodig de jonge Harry Schulting, die bij de Europese kampioenschappenin Praag verrassend vijfde werd, te confronteren met een ty d over de 400 meter horden van 49.80 sec. De Brabander liep vorig jaar 49.85 sec. Op grond daarvan, ook al gezien zijn jeugdige leeftijd (22) zou Schulting eigelijk al zeker van Moskou geweest moeten zijn, maar het NOC hanteert derge lijke argumenten nauwelijks. Klassering De vijfde Nederlandse klassering bij de wereld top-20 van vorig jaar die van vijfkampster Sylvia Barlag. wordt gehonoreerd met een ticket wanneer de Amsterdamse 92 punten aan haar totaa! toevoegt en uitkomt op 4450 punten. In West-Europa werd dat totaal vorig jaar alleen m?ar door twee Westduitse atletes be werkstelligd. Jos Hermens: "Inderdaad zijn de limieten flink scherp. Voor mij en Gerard is de limiet op de tien kilometer normaal gesproken geen bezwaar. Maar ik kan me voorstellen dat het bij dejongere atleten hard aankomt. Neem bijvoorbeeld Klaas Lok. Stel dat hij dit seizoen op de vijf kilometer 13.30 loopten volgend jaar 13.25. Dan vind ik dat er niet over een paar seconden gezeurd moet worden. Limieten mogen nooit afschrikwekkend zijn. Dat komt de sport niet ten goede. Want straks moetje het weer van die jonge atleten hebben", aldus Hermens. ENSCHEDE (GPD) - FC Twente's kans om ook het ko mende seizoen in één van de drie Europese bekertoer nooien door te dringen is gisteravond tot een minimum geslonken. Twente kwam in het eerste duel in de kwartfi nale van de strijd om de KNVB-beker, ondanks een groot veldoverwicht, niet verder dan een 1-1-gelijkspel en aan gezien de uit-gemaakte doelpunten dubbel tellen, staat AZ'67 al met één been in de halve finales. Tot de voorlaatste minuut mocht FC Twente, nadat Van der Vall de Enschedeërs uit een strafschop op 1-0 had gebracht en daarmede de onmacht van de Enschedese voorhoede onderstreepte, nog enige hoop koesteren op een her nieuwd bekeravontuur. Toen strafte invaller Ursem (hij ver ving 20 minuten voor tijd de te-* leurstellende Welzl) een fout in de Twente-defensie doeltreffend af na goed voorbereidend werk van Van Hanegem en Van Rynsoe- Epi Drost, die een redelijke wed strijd speelde, appelleerde nog, voor buitenspel, maar dat werd door de matig leidende Van Ette- koven, die ontzettend veel toeliet, terecht weggewuifd. Twente heeft de slechte uitgangspositie voor de return volgende week aan zichzelf te wijten. Twente verzuimde, met uitzondering van een korte periode na rust, vol doende tempo te maken om de defensie van het uiterst behou dend opererende AZ in moeilijk heden te brengen. f ARCO (GPD) - Hoewel eerder was aangekondigd dat er voor gisteren een rustdag geprogrammeerd was is er wel' degelijk gedamd in Italië. Aanvankelijk was het inder daad de bedoeling dat de beide Russische en Nederlandse dammers van een rustdag zouden mogen genieten, maar dat is enige dagen geleden door de organisatie gewijzigd. Vandaag wordt de vijfde ronde gespeeld en morgen is de laatste dag. Zowel de duels Gantwarg-Wiersma als Clerc-Misjtsjanski eindigden gisteren in remise. Daarvan was vooral de belangrijkste van de twee, Gatwarg-Wiersma (hier staat immers het wereldkam pioenschap op het spel) niet bij zonder interessant. In de opening probeerde Wiersma met enige omsingelende manoeuvres zijn tegenstander tot agressie te ver lokken, maar Gantwarg hield zich rustig. Dat is begrijpelijk, want de man uit Minsk staat voor Zwemmer Kroes in jeugdploeg DEN HAAG (ANP) - De Lissenaar Hans Kroes die voor het Haar lemse HPC zwemt, zal komend weekeinde deel uitmaken van de jeugdploeg (jaargang 1964), die in het Italiaanse Verona zal zwem men tegen de jeugd van Italië en de Sowjet-Unie. De Koninklijke Nederlandse Zwem Bond heeft verder voor de jongensploeg geselecteerd: Erik Hoekstra, Okke Tissing en Arend Snaas (Zeemacht), Allard de Groot (DZPC), Winand Willigers (MZPC), Edwin van Houten (BZPC), Robert Verbeek (Zian Vitesse), Marcel Ekkelboom (De Dinkel), Frank Rietbroek (RZ), Ronny Baars (VZC) en Arnold Nonnekes (Rotterdam) een mijlpaal in zijn 15-jarige damcarriére: nog nooit is hij im mers zo dicht by de wereldtitel geweest als nu. Nog twee remises en een levensdoel is bereikt. Ook na enige ruilen van Gantwarg bleef Wiersma met omsingelend spel proberen zwakke plekken in de vyandelijke centrumstelling te laten komen, maar de zeer be hoedzame Russische grootmees ter wist dit te vermijden. Na 35 zetten zag Wiersma in dat zijn stand geen kans op voordeel bood, en omdat hij vreesde an ders nog in het nadeel te geraken, bood hij toen maar gauw remise aan. Dit accepteerde de Russi sche grootmeester natuurlijk gre tig, want bij een voorsprong van 5-3 is iedere remise een stap ver der op weg naar de wereldti tel. Clerc Bij Clerc-Misjtsjanski is het nog wel spannend geweest. Dat is vooral te danken aan onze land genoot, die bijzonder fel in de aanval ging. Hij kreeg belangryk voordeel en zijn Russische tegen stander moest zich met hand en tand verdedigen om niet volledig onder de voet gelopen te worden. Ondanks de verschillende voor delen die de positie van Clerc bood - niet alleen was deze veel agressiever, maar bovendien kon wit een kettingstelling innemen - kon Misjtsjanski nog net het hoofd boven water houden en werden voor de vierde achter eenvolgende maal de punten ge deeld. Harm Wiersma Gantwarg-Wiersma (vierde partij: 1.32-28 17-21 2.33-29 20-25 3.39-33 21-26 4 44-39 16-21 5.50-44 12-17. 6.37-32 26x37 7.42x31 21-26 8.47-42 26x37 9.42x31 8-12. 10.41-37 17-21. 11.35-30 21-26 12.30-24 19x30 13.29-23 18x29 14.33x35 12-17 15.32-27 13-18 16.37-32 26x37 17.32x41 9-13 18.39-33 2-8 19 44-39 7-12 20.36-31 14-19 21.41-36 10-14 22.27-22 18x27 23.31x22 4-9 24.46-41 14-2025.41-37 19-24. 26.34-30 25x34 27.39x19 13x24 28.40-34 9-13 29.38-32 5-10 30.43-38 3-9 31.49-44 20-25 32.44-40 15-20 33.34-30 25x34 34.40x29 10-15 35.48-43. Mankracht De Enschedeërs kwamen voorin ook herhaaldelijk mankracht te kort om door uitblinker Pahl- platz goed opgezette aanvallen af te ronden. En als wel een opening werd gecreëerd, dan vond de thuisclub doelman Vooys op zijn weg. Vooral bij een knap schot van Gritter, een kwartier voor tijd, redde de AZ-doelman be kwaam. Slechts de eerste 20 minuten was er in het kille en natte Diekman- stadion sprake van een boeiende pot. Toen ging de strijd gelijk op en werden de aanvallen be kwaam opgezet. Daarna ging AZ steeds meer terug en Twente, vond hier het juiste antwoord niet op, al waren Van der Vall, Bos en Gritter enkele malen dicht bij de openingstreffer. Na rust was er vrijwel alleen sprake van eenrichtingsverkeer, hoewel de schaarse uitvallen van AZ ze ker niet van gevaar waren ont bloot en de paal Twente zelfs twee maal behulpzaam moest zijn bij inzetten van Kist. Aan de andere kant hadden schoten van Thoresen en Gritter een beter lot verdiend. Twaalf minuten voor tijd wees Van Ettekoven einde lijk naar de strafschopstip nadat hij daarvoor aan beide kanten enkeie malen penalty-rijpe over- FC Twente leek op rozen te zitten, toen Kick van der Vall zijn ploeg aan de leiding bracht door een penalty te benutten. Helaas voor de Tukkers scoorde Loek Ursum in de voorlaatste minuut voor AZ'67 de gelijkmakende treffer. tredingen over het hoofd zag. Nu bestrafte hij een overtreding van Spelbos, die Strijdveen op een hand ging staan. Van der Vall scoorde beheerst. Even leek AZ op instorten te staan, maar het nadeel bleef beperkt tot een gele kaart van Metgod wegens aan merkingen op de leiding waar door AZ het risico loopt ernstig gehavend bij Feyenoord te moe ten aantreden aangezien Peters en Van Hanegem vorige week al geel zagen. Trainer George Kessler van AZ schreef de behoudende speelwij ze toe aan de dadendrang van Twente. "Wij werden daartoe ge dwongen". Verder roemde hy het geconcentreerde spel van zyn mannen. "Er is geconcentreerd gespeeld. Met één doel voor ogen: een positief resultaat. En dat is gedeeltelijk gelukt". AMSTERDAM - De technische leiding van Ajax zal met on middellijke ingang uit drie man (trainer Cor Brom, hulptrainer Bobby Haarms en aanvoerder Ruud Krol) bestaan. Ajax-voorzitter Ton Harmsen deelde dit gis teravond mee in het televi sieprogramma Studio Sport. Voornaamste aanleiding voor dit besluit is "de ver minderde DISCIPLINE bin nen de selectiegroep van Ajax". "Bovendien hebben Haarms en Krol in de loop der jaren een behoorlijke kennis van zaken ten aanzien van het voetbalgebeuren vergaard, zodat je die 'know how' moet gebruiken1'. Harmsen liet verder weten dat Ruud Krol wat hem betreft aan het eind van het seizoen naar een an dere club (Arsenal?) zal mo gen vertrekken, "omdat hij over twee jaar, als het con tract is afgelopen, een vrije transfer heeft. We kunnen nu nog geld voor hem vangen en zullen dus wel gek zijn om die kans te laten lopen". De Ajax-praeses sprak zijn twijfels uit over de bilbles- sure van de aanvoerder. "Nu hij met Arsenal in onder handeling is, kan het best zijn dat die blessure hem momenteel goed uitkomt. Alleen daarom al vind ik het jammer dat de bekerwed strijd tegen FSC niet is door gegaan. Dan had hij kunnen bewijzen dat hij niet simu leert". Met betrekking tot de positie van Cor Brom deelde Harm-' sen mee dat het niet is uitge-' sloten dat zijn contract voor tijdig wordt beëindigd. Hij liet in het midden wie zijn eventuele opvolger zal wor den, al willen de geruchten dat het Ajax-bestuur reeds contact heeft gezocht met Ernst Happel. Wel liet hij doorschemeren dat Ajax reeds rond is met drie spelers (een doelverdediger, mid denvelder en spits). "Maar namen geef ik pas over vier weken prijs", aldus Harm sen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19