Gé Philipsen altijd op de aanval Socialisten zien opknapbeurt Haagwijk zitten Leidenaar bekent diefstallen Minister wil minder gemeenten in Limburg DONDERDAG 15 MAART 1979 VARIA PAGINA-13 enerzijds en van vordering van de woning door de Huis- vestingdienst anderzijds. Om voor het laatste te vrijwaren, was er met Gé Philipsen hei melijk de overeenkomst geslo ten. dat de woningen met ille gale bewoners voor vordering gespaard zouden blijven. Als ondergeschikte ambtenaar heeft hij aan deze overeen komst prachtig uitvoering gegeven. Misschien u'as er in Nederland geen plaats, waar alles op het gebied van huis vesting van gezochte landge noten zo geruisloos en met zo veel succes verliep als Leiden. De Sleutelstad mag hier terecht trots op zijn. Dat dit mogelijk was, is voor een zeer belang rijk deel te danken aan haar trouwe burger Gé Philipsen, die niet graag terug ziet op zijn periode bij de Huisves- tingdienst, omdat hij daar voortdurend met de meest in grijpende tragiek en mense lijk leed werd geconfronteerd, waarvoor ondanks alle in spanningen nimmer een af doende oplossing kon worden gevonden. Bij al de kritiek die hij in die jaren ongewild en onbegrepen moest ervarenis passend woord van dank en hulde aan hem op zijn plaats. Leiden heeft in de loop der eeu wen grote figuren geherbergd op allerlei gebied. Geleerden als Boerhaave, Hugo de Groot, Meyers, schilders als Rembrandt, Jan Steen, Ge rard Dou en tientallen ande ren. Hun namen staan op de hoeken van de straten ge schreven. Er werden ook stra ten vernoemd naar Leidena- ren, die de stad met hand en tand verdedigd hebben tij dens het beleg van 1574. Er zijn ook straten vernoemd naar Leidenaren die dat ge daan hebben tijdens de laat ste oorlog, maar gevallen zijn. Misschien komt er nog eens een blijvende herinnering aan hen, die zich tot het einde toe van de oorlog en daarna nog vele jaren wisten te handha ven en zich zoveel ontzagge lijke verdiensten voor stad en land wisten te verwerven. Mr. AM.G. Bernard LEIDEN - Het licht op groen voor de renovatie van het bejaardencentrum Leids PvdA-raadslid: „Niet zomaar meubels uit het stadhuis verkopen LEIDEN - Er mogen niet zo maar meubelstukken door ongecontroleerde verkopen uit het Leidse stadhuis ver dwijnen. Daarvoor is het meubilair veel te waardevol. Dat vindt het Leidse PvdA- raadslid mevrouw Koning. Haar is ter ore gekomen dat er kostbare eiken bureaus en stoelen uit het stadhuis aan belangstellenden worden verkocht, terwijl de gemeen teraad daar volgens haar niets van af weet. Mevrouw Ko ning: "Ik wil zicht op de ver kopen hebben. Het gaat om prachtig met de hand ge maakt meubilair, allemaal uit één stijlperiode, en dat is uniek". Wethouder Van Dam zei gister avond in een vergadering van de raadsfractie van zijn partij dat er alleen meubilair wordt verkocht als het in verband met de verhuizing van amb tenaren naar het Stadsbouw- huis overbodig is. Eerst wordt het aangeboden aan andere afdelingen van de gemeente, wanneer die niet geïnteres seerd zijn mogen particulie ren hun slag slaan. Mevrouw Koning is met dit antwoord niet tevreden. Zij gaat nu opheldering vragen in een vergadering van een raadscommissie. LEIDEN - In de woning van een 50-jarige Leidenaar zijn gister ochtend een aantal van diefstal afkomstige goederen aangetrof fen. De man heeft tegenover de politie inmiddels bekend in het afgelo pen weekeinde enkele inbraken te hebben gepleegd waarbij on dermeer een radio en het nodige kostbare gereedschap is buitge maakt. De waarde van de gesto len goederen bedraagt enkele duizenden guldens. Bij Perry Sport aan de Breestraat is in de nacht van dinsdag op woensdag een grote etalageruit vernield. De ruit, die ongeveer vierduizend gulden waard is, werd met een straatklinker inge gooid. Voor zover bekend is er niets uit de winkel gestolen. Haagwijk aan de Beetho- venlaan in Leiden Zuid- West. Dat wil de gemeen teraadsfractie van de Par tij van de Arbeid. Enige tijd geleden heeft de ge meenteraad geen beslissing ge nomen over een lening van 3Va miljoen voor het bejaardencen trum. Van dat geld zou een reno vatie betaald moeten worden, waardoor Haagwijk grondig wordt opgeknapt en het aantal kamers teruggebracht wordt van 122 naar 106. Die kamers zijn dan wel groter en lichter. De gemeenteraad aarzelde om die lening te geven, want er wachten nog steeds zeer veel Leidse be jaarden op een plaatsje in een bejaardencentrum. Geschat wordt dat er zeker 350 wachten den zijn. Daarom wilde de ge meenteraad eerst wel eens weten of deze renovatie niet te veel ne gatieve gevolgen heeft voor die wachtlijst, en of je je niet beter sterk kunt maken voor nieuw bouw inplaats van deze opknap beurt. Raadslid mevrouw Hes kwam gis teravond met nieuwe gegevens over de renovatie. Zij legde er de nadruk op, dat er voor nieuw bouw van "Haagwijk" geen geld is en dat het centrum er nu "be labberd" bij zit. "Het centrum is veel te krap, er zijn te weinig voorzieningen en er moet dus echt iets veranderen", stelde zij. Haar is bovendien gebleken dat er juist voor Haagwijk minder be langstelling is dan voor de andere Leidse bejaardencentra, omdat Haagwijk er nogal slecht uitziet. "In de toekomst zal dat nog dui delijker merkbaar worden, om dat mensen steeds in betere hui zen komen te wonen, waardoor de stap naar Haagwijk des te gro ter wordt", aldus mevrouw Hes. De raadsfractie ging nu dan ook akkoord met de voorgestelde le ning. De beslissing zal in de ge- meentraad moeten vallen. PVDA STEUNT EXTRA HUIZEN VOOR JONGEREN LEIDEN - De gemeenteraadsfrac tie van de Partij van de Arbeid vindt net als de raadsleden Hoe- kema (D'66), Beijen (PPR), Pas- schier (PSP) en Ham (CDA) dat er bij het bouwen van woningen in de gemeente Leiden extra goed kope huizen voor jongeren van 18 tot 23 jaar gebouwd moeten wor den. Daarom zal de fractie een motie van deze vier raadsleden (die extra huizen voor deze categorie be pleit) aanstaande maandag in de gemeenteraad ondersteunen. De motie komt ter sprake bij de be handeling van een "bijstellings nota" van het Leidse volkshuis vestingsbeleid. Geen steun krijgt een motie van D'66 aanstaande maandag van de PvdA-fractie. In die motie stellen de D'66-raadsleden dat wanneer een onderzoek aantoont dat het te gevaarlijk is om in de Leeuwen hoek (bij het Academisch Zie kenhuis) te bouwen, er naar ruimte moet worden gezocht om in Roomburg huizen neer te zet ten. De raadsfractie van de PvdA bleek het gisteravond te ontactisch te vinden om op het afwijzen van Leeuwenhoek vooruit te lopen. In zijn ambtelijke loopbaan, aan vankelijk bij sociale zaken en huisvesting, later bij de Sport stichting, bracht hij die offensie ve mentaliteit ook in de praktijk. Vandaar dat hij liever direct be trokken was bij de bouw van een nieuw zwembad dan het schrij ven van een beleidsnota. Philip sen: "Ja, ik ben een doe-mens. Ik nam risico's. Dat is wel eens ver keerd uitgepakt. Maar terugkij kend ben ik toch tevreden dat ik het mocht doen." Gé Philipsen, zoon van een Leidse winkelier, geboren in 1914, volg de de 5-jarige hbs aan de Hoge Rijndijk en zou in 1932 verder studeren. Als de crisistijd geen spaak in het wiel had gestoken. Nu kwam hij eerst op de afdeling bevolking van de gemeente te recht en vervolgens bij het maat schappelijk hulpvertoon. de voorloper van de sociale dienst. "Dat was pure armoede. Man en vrouw moesten rondkomen van negen gulden per week. En ver plicht stempelen." Evacuatiebureau Even zag het er naar uit dat Gé Phi lipsen de stad Leiden, waaraan hij gehecht raakte, de rug zou toekeren. In 1939 stond hij op punt een baan te accepteren in het bedrijfsleven. Toen bleek dat het een zustermaatschappij van een Duitse onderneming was, kapte hij er mee. Tot 1943 bleef hij bij sociale zaken en werd daarna door de toenmalige wethouder Verweij "geronseld" voor het evacuatiebureau. Philipsen: "Daarmee kon ik uit zending naar Duitsland ontlopen. De opdracht was gezinnen uit Scheveningen Noordwijk en Katwijk, die daar in verband met de kustverdediging moesten verdwijnen, aan onderdak te hel pen. Bij de toewijzing van woningen hielden we goed in de gaten dat we geen huizen vorderden waar joodse onderduikers zaten. En ook niet vlak ernaast. Want dan kon er gezegd worden: waarom die woning hiernaast niet? Daar is veel meer ruimte. Zo waren er bepaalde "vlekken" in de stad die we ontzagen. Huisvesting In die moeilijke tijd hebben we leuk samengewerkt met de "jon gens van bevolking". Zo konden we bij de evacuatie'van Arn hemmers een aantal onderdui kers aan de belangrijke stam kaart helpen. "Van de woningdis tributie in bezettingstijd rolde Philipsen na de oorlog in de func tie van directeur bureau huisves ting. "Geen gemakkelijke job", zegt Gé Philipsen. "Er was in vijf jaar geen woning gebouwd. Daarna kreeg je de geboorte-explosie. Je stond aan enorme kritiek bloot. Ik heb dat van me af moeten zet ten. Anders was ik eraan kapot gegaan. Ik heb het gedaan met het idee: ik zit daar niet voor me zelf, ik doe het in het belang van de mensen. Natuurlijk leverde dat grote spanning op. Je werd vaak geleefd. Als ik een avond naar de schouwburg ging, bleef ik in de pauze met m'n vrouw in de zaal zitten. Ging ik naar de foyer om een kopje koffie te drin ken, dan wist ik dat ik iemand tegen het lijf zou lopen met wo ningproblemen. Soms kwamen de mensen 's avonds aan de deur met hun ver halen. M'n vrouw heeft in die tijd heel wat moeten opvangen." Gé Philipsen is ervan overtuigd dat het huurbeleid destijds de mist is ingegaan omdat alles opgeofferd moest worden aan een betere ex- portpositie. De lonen moesten laag blijven en daardoor ook de huren. Dat is later nooit gecorri geerd. Vandaar die enorme ver schillen. Formalistisch Het huisvestingsbeleid van dit ogenblik vindt Gé Philipsen te formalistisch. "Het wordt teveel bepaald door huurquotes, draag kracht en prijzen. Leiden heeft een erg heterogene bevolking en dat vereist souplesse. Ik heb de indruk dat er te weinig rekening wordt gehouden met specifieke verlangens van mensen. Al weet ik uit ervaring hoe moeilijk het is. In 1966, Gé Philipsên was toen 20 jaar directeur huisvesting vond hij het welletjes. Als "onderge schoven kind" - zoals hij het zelf noemt - kwam hij bij de Sport stichting terecht. "Ik kwam er juist op het ogenblik dat de eerste kantines werden gebouwd aan de Bosh'uizerkade. Het bouwen van stenen clubhuizen in plaats van houten heb ik steeds gepropa geerd. Nu zijn het soms stenen paleizen geworden. Voor de ver enigingen schuilt in die luxe kan tines een gevaar men kan er te veel op gaan leunen". En andere vrees die Gé Philipsen koestert is dat de verenigingen gebrek krijgen aan kader om de jeugd te begeleiden. "De hele maatschappij wordt steeds mate- rialistischer. Overal moet voor betaald worden. Maar in de sport kom je er niet mee. Er moeten mensen zijn die daarvoor hun tijd graag willen vrijmaken. Op het ogenblik zijn die mensen er ge lukkig nog. Vandaar mijn grote waardering voor het Leidse ver enigingsleven." De keuze tussen topsport en recrea tiesport is voor de vertrekkende Sportstichting-directeur geen moeilijke: "Topsport is prachtig. Neem het basketbal of die jon gens van LKV "De Spartaan". Een geweldige prestatie. Maar topsport wordt beoefend door een beperkt aantal mensen. Be langrijk is dat iedereen daadwer kelijk aan sport doet. Zo'n spotje in NOS-sport van "Ga bewegen". Dat spreekt me erg aan". Fiets Gé Philipsen trekt er in zijn vrije tijd graag op uit met de fiets. Ge voetbald heeft hij vroeger ook. Eerst bij Fides Pacta, later zater dagmiddag bij ASC. "Ik heb me nog eens een hersenschudding gekopt. En zwemmen deed hij driemaal per dag. In het oude zwembad aan de Nieuwe Vaart. "De ervaringen die ik daar op deed hebben me geleerd hoe je een buitenbad moet situeren. In "De Zijl" hebben we daarvan ge bruik gemaakt". In het "tijdperk-Philipsen" dat nu wordt afgesloten heeft Leiden er een flink aantal sportaccommo daties bijgekregen: sportvelden in het Vlietpark, rtieer trainings velden, betere verlichting, velden in de Mors, een nieuwe onder komen voor Die Leijthe, een ver beterde Vijf Meihal en een vloer in de Groenoordhal die geschikt is "voor de benen van de beesten en de poten van de voetballers". Gé Philipsen is ervan overtuigd dat die verbeterde accommodaties ertoe hebben bijgedragen dat Leiden onlangs tweede sportstad van ons land werd. "Neem bij voorbeeld tennis. Met een ver dubbeling van het aantal banen dachten we er te zijn. Maar door de nieuwe banen is er zo'n toe loop dat er weer lange wachtlij sten dreigen te ontstaan. financieel is er de laatste jaren voor de sport in Leiden veel verbeterd. Philipsen: "Wie had er vijf jaar geleden kunnen denken dat we nu de beschikking zouden heb ben over een combi-bad "De Zijl" en een modern bad naast de Vijf Meihal? Het is nog niet eens zo heel lang gelden dat we een lek in de ringleiding van het oude zwembad "De Zijl" stopten met oude fietsbanden." "Bouwpastoor" Het op de voet volgen van de bouw van de beide nieuwe zwembaden leverde Gé Philipsen de bijnaam "bouwpastoor" op. Dankzij z'n vorige functie bracht hij de nodi ge ervaring op bouwgebied mee. Tijdens de besprekingen met bouwers probeerde hij eruit te halen wat erin zat. Philipsen: "Een aannemer zei eens tegen me: het lijkt wel of je het uit je eigen zak moeten betalen. Ik heb toen tegen hem gezegd: nou dat is in feite toch zo. Het zijn ook mijn belastingcenten." Philipsen is niet van plan zijn op volger Duivesteijn op de vingers te kijken. "Ik heb hem een lijstje met veértig belangrijke punten gegeven. Ik zet er,definitief een punt achter. Volgende week ga ik eerst naar Limburg, lekker flinke stukken wandelen. En dan een paar weekjes Spanje. Daarna zien we wel weer..." BRAM VAN LEEUWEN DEN HAAG (ANP) - Het aantal gemeenten in Zuid-Limburg wordt van 58 teruggebracht tot 19. Alleen Maastricht en Vaals blijven ongewijzigd. Dat is de strekking van een wets ontwerp dat gisteren is aangebo den aan de Tweede Kamer. Het ontwerp is gebaseerd op een voorstel dat in samenwerking tussen de minister van binnen landse zaken en Gedeputeerde Staten van Limburg is voorbe reid. De gemeentelijke indeling van Zuid-Limburg dateert vrijwel geheel uit de vorige eeuw en is in tal van opzichten niet meer in overeenstemming met de huidi ge structuur van Zuid-Limburg, aldus minister Wiegel in de toe lichting op het wetsontwerp. Na de Randstad Holland is Zuid- Limburg (het gebied van de pro vincie Limburg bezuiden de ge meente Echt) het dichtst bevolk te gebied van Nederland. Het heeft in alle richtingen een door snede van nauwelijks dertig ki lometer. Van de 58 gemeenten hebben er 31 minder dan vijfdui zend inwoners, terwijl er 14 zijn met een inwonertal tussen vijf- en tienduizend. De nieuw te vormen gemeenten zijn: Susteren, Bom, Sittard, Geleen, Stein, Meerssen, Eijsden, Schinnen, Brunssum, Heerlen, Kerkrade, Simpelveld, Voeren- daal, Nuth, Valkenburg aan de Geul, Margraten en Gulpen. Maastricht en Vaals blijven on gewijzigd. De meeste Zuidlimburgse gemeen ten zijn niet erg enthousiast over het wetsontwerp van minister Wiegel. Dit blijkt uit de eerste reacties van gemeentebestuur ders op het plan. Een aantal bur gemeesters zei de Tweede Kamer op alternatieven te zullen wijzen. Burgemeester J. Reijnen van Heerlen, dat de grootste Zuid limburgse gemeente moet wor den, toonde zich gistermiddag niet ongelukkig met het plan omdat Heerlen zo als duidelijk streekcentrum een bredere basis moet krijgen. Die basis had vol gens hem overigens wel groter mogen zijn dan nu het voorne men is. Volgens hem is dat in het belang van de oostelijke mijn streek. LEIDEN - "Dat verdedi gende voetbalsysteem is niks. Nee, geef mij het En gelse voetbal maar. Open spel over de vleugels, he lemaal geconcentreerd op de aanval. Volledige inzet en risico's durven nemen". Die opvatting tekent de Leidse Sportstichting-di recteur Gé Philipsen, van wie vandaag afscheid ge nomen werd in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd. Het gebeurt tegenwoordig maar al te vaak, dat vooraan staande figuren in het poli tieke of maatschappelijk le ven voor het voetlicht treden in een rol, die zij achteraf be zien liever niet gespeeld zou den hebben. Het gebeurt maar zelden, dat de schijnwerpers vallen op ie mand. die destijds, in de moeilijkste jaren van het be staan van het Nederlandse volk als onopvallend figuur onder de grote zwijgende massa een rol zou hebben ge speeld, die voor het leven van ontelbare landgenoten beslis send is geweest. Zo'n figuur was de heer Gé Phi lipsen. Het past, dat vandaag bij zijn heengaan uit het ambtelij ke leven de figuur van Philip sen als verzetsman in de oor log wordt belicht. Als gemeente-ambtenaar was hij in die tijd belast met de zorg voor de huisvesting van de Leidse bevolking. Een niet geringe opgave met de confrontatie van een tragiek, van menselijk leed en een ont stellende nood, die het mense lijk incasseringsvermogen te boven gaat. Die tragiekdat leed en die nood hadden in Leiden als een van de meest verpauperde steden van het land met eeuwenlan ge verkrotting een bijzondere draagwijdte en diepgang. Ondanks de enorme schaarste en ellendige toestand van het woningenbestand kreeg Lei den in de oorlog eerst de op vang te verwerken van men sen, die elders van huis en hof verdreven waren. Daarover heen doemde het probleem op van illegale huisvesting van joden en andere gezochte landgenoten. Natuurlijk was het niet de taak van de Huisvestingdienst om daarin langs legale weg te voorzien. Het was zelfs ten strengste verboden medewer king te verlenen aan de huis vesting van joden. Dit werd zelfs met de kogel bestraft. Maar ondanks de eigen nood en ondanks alle dreigementen heeft Leiden honderden en honderden mensen geher bergd, legaal en illegaal. Het aantal joden bedroeg in Lei den bij het uitbreken van de oorlog op 10 mei 1940 om pre cies te zijn 491 Presser zegt in zijn boek "De Ondergang"dat in het land het gerucht ging, dat er in Leiden honderden onderge doken waren. Het is de enige stad die hij als zodanig noemt. Het gerucht was waar. Er waren er meer dan 600, zowel Nederlands als Duits sprekende joden. Het is ver leidelijk hier een paar adres sen te noemen, waar zij hei melijk waren onder gebracht. Welnu, Lorentzkade 2 bood als doorgangshuis huisvesting aan vier tot zes mensen. In het grachtenhuis aan de Heren gracht nummer 11 verschafte het echtpaar Immink perma nent gastvrijheid aan elf of meer personen. Jan van Houtkade 32a, waar de fami lie de Jongh woonde, had de zorg voor drie joden. In het huis ten westen van de Stads gehoorzaal op de Breestraat woonden er soms 24. Op de Oude Singel 146 zwaaide zelfs een joodse stadsgenote, die nog in leven, maar bijna blind is de scepter over 13 lot genoten.Op de Witte Singel 47 had Ginsberg, de man van het wereld-vermaarde antiqua- riaaPde vriend van Einstein, enige tijd zijn intrek geno men. Impulsief als hij was be gaf hij zich toch op straat, werd gegrepen en gedepor teerd om nooit weer terug te komen. Leiden telde in het begin van de oorlog 79.000 inwoners. Aan het einde waren het er 84.000, plus de duizenden die er ille gaal woonden. De huisvesting van al die dui zenden illegale stadgenoten stond voortdurend onder de dreiging van ontdekking

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13