„Het leven hangt aan een draad" BOEKEN KORT „Meesters in het machtsspel" Suzie Wong: nog altijd hartveroverend vrouwtje Levendig beeld van Romeinse geschiedenis Vlucht in het grijze verleden... Handboek Bundel Stress Bruikbare en betaalbare ideeën in het Grote Tuinboek MAANDAG 12 MAART 1979 PAGINA 9 Edward Munch, De schreeuw, 1895 aad": oorgetui- g jaar telefoni- s Robert Louis, :her. Uitgeverij an het boekje "Het ervaringen wel aan ijsgeven. De infor- in strikte besloten- 'd. Dan kun je stel- citeit moet worden liet uit zucht naar nfronteren met de edemensen. "Mis- i deze uitgave ertoe en aandacht beste- onze directe omge- »ij het lezen van het e knoei zitten. Vijf epen de afgelopen telefonische hulp- e soms wel vijftig Het zijn getallen om de moed bij te verliezen, zeggen de schrijvers. "Zeker als je een periode van bijna 20 jaar overziet wordt h$t zo'n troosteloze brij van menselij ke ellende, dat de lust tot ordening je eigenlijk ver gaat." 'Het boekje onthult dat er in onze wereld meer dan duizend mensen per dag sterven die de hand aan zichzelf hebben geslagen. In eigen land onderneemt elke twee uur iemand een zelfmoordpoging. Onge veer 2/3 wordt op tijd ontdekt. Het valt op dat steeds meer jongeren tot deze groep behoren. Nederland staat dan nog wel niet bovenaan de lijst met een hoog zelfmoordcijfer, toch is het onderweg naar de top tien... We missen, constateren de schrijvers, de echte wijka gent op wie je eens een beroep kunt doen of een praatje kunt maken. De agent van nu rijdt in een gesloten auto voorbij. Tijd voor raadgeving, een vermanend woord, heeft hij niet. Maar een feit is, dat de kastelein, de patatverkoper en diezelfde politie man vaker worden geconsulteerd met iemand die problemen heeft, dan een arts, een dominee of een psychiater. En zo wordt het ene probleem op het andere gestapeld. Die telefonische hulpdienst is in twintig jaar enorm gegroeid. Men mag dankbaar zijn dat er honderden mannen en vrouwen zijn die dag en nacht anoniem en in alle "stilte" de medemens trachten te helpen. JAN WESTERLAKEN Een illustratie uit het Grote Tuinboek Arme. maar talentvolle kunstschilder wordt smoorverliefd op beeld schoon Chinees vrouwtje, dat prostitutie moet bedrijven om voor zich zelf en haar kind de dagelijkse rijst te verdienen. Dat is het thema van Richard Masons roman "Suzie Wong", die eerder verscheen onder de titel "De wereld van Suzie Wong". Het verhaal speelt zich af in de matrozenkroegen van Hongkong en blijkt bij herlezing nog niets van zijn exotische charme te hebben verloren. In 1960 w<?rd van het boek een film gemaakt, waarin Nancy Kwan en William Holden de hoofdrollen speelden. Ook op het witte doek bleek "De wereld van Suzie Wong" een bestseller.... R.V. "Suzie Wong". Auteur Richard Mason. Uitg. Elsevier Boekerij. Prijs: f24,50. - Volgens de legende werden Romulus en Remus,stichters van de stad, als pasgeboren kinderen gezoogd door een wolvin en later bij een herder grootgebracht. Deze afbeelding toont een Etruskisch werk uit ongeveer 450 roer Chr.; het. bevindt zich in het Capitolijns museum in Rome. 'Het leven hangt aan een d gen vertellen over twint sche hulpdienst. Schrijve: Remi Mens en Henk Teuts J. H. Kok in Kampen. Fe kunt je afvragen of de schrijver leven hangt aan een draad" hun de publiciteit hadden moeten p matie waarover zij beschikten is heid, via de telefoon, toevertrou' len of dat nu zo nodig in de publ gebracht. 'Ja," zeggen de schrijvers zelf, sensatie, maar om anderen te c trieste leefwereld van vele n schien", aldus de schrijvers, "ka bijdragen dat mensen méér tijd den aan degenen die zo leven in ving." 2r zijn nogal wat mensen, zo blijkt boekje, die met zichzelf danig in endertigduizend landgenoten g jaren de hoorn van de haak om d dienst te bellen. Gesprekken d keer werden herhaald. "Vlucht in het verleden" door Desmond Bagley. In de ver taling van H. J. Oolbekkink verschenen bij Elsevier Ne derland Amsterdam (f. 19.50) Desmond Bagley heeft al meermalen bewezen over een rijke fantasie te beschikken. Zijn verhalen ademen steeds weer een uiterst ongebruike lijke sfeer. Het zijn geen de tectiveverhaaltjes in de zin van een moordenaar- een slachtoffer- een speurder en hoepla, het raadsel is ontra feld. Hij zet een avonturen verhaal in elkaar dat steeds weer volgens onverwachte en soms erg ingewikkelde pa tronen verloopt. Zo ook bij deze vlucht in het grijze verleden, waarin de aanleidingen tot de gebeurte nissen eëh vliegtuig vormt dat veertig jaar geleden neer stortte in de eindeloze zandvlakte van de Sahara. Alles komt boven als ie mand van een technisch be drijf zomaar en zonder enige aanwijsbare reden in het niets verdwijnt. Dat intrigeert de directeur van de bewakings- en veiligheidsdienst. Maar nauwelijks heeft hij enige na vraag gedaan of hij wordt in elkaar geslagen. Reden te meer voor hem om zich eens lekker vast in de zaak te bij ten. En dan jagen er enkele groepen elkaar achterna door de barre woestenij van de Sahara. De jacht op het veertig jaar gele den neergestorte vliegtuig wordt een onbarmhartige race op leven en dood. Vol onverwachte ontwikkelin gen Natuurlijk winnen onze "hel den", maar gelukkig geeft Bagley er geen goedkope draai aan. Hij houdt de span ning tot het einde toe vast. En daar hij een goed verteller is weet hij de aandacht ook tot de laatste zin op zichzelf ge vestigd te houden. Dat is een hele verdienste. "Het rijk in de bergen" door Hammond Innes. In de verta ling van Els Veegens-Latorf verschenen bij Elsevier Ne derland in Amsterdam (f. 13.90). Wie verre reizen doet... Dat geldt zeker voor een be gaafd verteller als Hammond Innes. In zijn vele boeiende boeken vindt men de neerslag van zijn reizen naar de meest vreemde uithoeken van de wereld. Zo was hij in Canada kort nadat er in de uitlopers van de Rocky Mountains olie was ontdekt. Het daar toen borrelende leven inspireerde hem tot zijn schets van "het rijk in de bergen". Het is al eens in Nederland ver schenen. Maar nu zijn lekker leesbare boeken zo grif van de hand gaan was er voor Else vier voldoende aanleiding tot een nieuwe uitgave. Opnieuw trekt de door de art sen opgegeven Bruce Wethe- ral naar het door hem geërfde stukje grond in Rocky Moun tains om de door zijn groot vader veel geuite, maar nooit bewezen kreet "Er zit olie in de Rocky Mountains" waar te maken in de luttele maanden die hem nog resteren. Hij komt daar in botsing met gro te industriële machten, die zijn pogingen driftig dwars bomen. Hammond Innes maakte er een meeslepend verhaal van. Een herdruk waard... KOOS POST Norbert Dittmar. "Handboek van de sociolinguïstiek" (uitg. Het Spectrum Utrecht/Antwerpen. Aula Paperback 39,50, Aula Ge bonden 49.50) De sociolinguïstiek is nog een vrij jonge wetenschap. Niet iedereen is zelfs bereid om van een afzon derlijke discipline te spreken. Zowel de taalwetenschap, de so ciologie, de sociale psychologie als de psychologie komen eraan te pas. Vooral mensen als Noam Chomsky hebben de sociolin guïstiek onder veler aandacht gebracht, vooral ook door de maatschappelijk relevante vin dingen die ze beklemtoonden. Immers de eigen discipline of niet, de interesse gaat uit naar de verbanden die bestaan tussen taal en maatschappij. Norbert Dittmar's handboek is één van de standaardwerken op dit gebied. Het is een rijk en gestructureerd boek. maar veel minder toegan kelijk dan de inleiding tot de so ciolinguïstiek die nog niet zo lang geleden als Aulapocket op de markt werd gebracht. Een boek dat zich met een relatie van de taal bezighoudt, lijdt altijd ietwat, indien het vertaald wordt. De voorbeelden kunnen minder evident overkomen, bovendien is in een multidisciplinair onder zoeksgebied als dat van de socio linguïstiek de wetenschapscul tuur in het land, waar de auteur werkzaam is, vaak erg belangrijk. De Nederlandse versie van Ditt- mars boek is niet geheel en al aan deze sluimerende tegenslag ont komen, maar de schade is be perkt gehouden, mede door een inleiding toe te voegen over het sociolinguïstisch onderzoek in Nederland zelf. "Sociale problemen 2", serie arti kelen onder redactie van L. Ra demaker (uitg. Het Spectrum Utrecht /Antwerpen, Aulaboek, prijs 15,- In deze tweede bundel recente so ciologische opstellen worden een aantal urgente problemen van de hedendaagse samenleving gea nalyseerd. Zo zijn er artikelen over zelfmoord, alcoholisme, druggebruik. Ze zijn allereerst geschreven voor beoefenaren van de sociologie, maar de mees te stukken zijn voor anderen ook heel goed leesbaar. Als round-up van veel problematiek is dit boekje, samen met zijn voorgan ger een efficiënt geheel. Hans Seyle: "Stress" (uitg. Het Spectrum Utrecht/Antwerpen, Aulaboek, prijs 17,50). Een heel nieuwe categorie belang stellenden wordt ongetwijfeld met de herdruk van deze klassie ker aangeboord. Het boek (oor spronkelijke titel "The Stress of Life") verscheen voor het eerst in 1956, toen we het nog veel te druk hadden met opbouwen, de snel riemen van onze nieuw gemof felde fiets en de Koude Oorlog om ons al te druk te maken over stress, laat staan met een hoofd letter. Seyle heeft zijn boek aan gevuld met de nieuwste ontdek kingen op dit kennisgebied. Cen traal staat daarbij de beschrijving van methoden en middelen om stress en de schadelijke gevolgen ervan te voorkomen, te vermij den en in elk geval te bestrijden. Stress is geen zeer vast omlijnd be grip. De onbestemheid van de angst in situaties die onverwacht en/of complex zijn is maar een van de nptomen. Kenmer kend: er is nog altijd geen goede Nederlandse vertaling van het woord. HAN MULDER Tweeduizend jaar Romeinse ge schiedenis: de Duitse historicus H.D. Stöver heeft er een boek van 350 bladzijden aan gewijd, dat vooral gericht is op een begrijpe lijke weergave van de feiten De Romeinen,uitg. H. Meulenhoff, Baarn, f37,50). De schrijver tracht dit doel te bereiken door iets meer te getmn dan een opeen stapeling van feiten, bronnen en data. Want, zo zegt hij in zijn in leiding, "die brengen ons de mensen niet dichterbij". En hij voegt daaraan toe: "Het door slaggevende ontbreekt: leven, fantasie, geest!...Het gaat immers om mensen". Wie dit leest, vraagt zich natuurlijk af in hoeverre de uitwerking met de doelstelling overeenkomt. Het ligt voor de hand, dat de histori cus Stöver bepaalde gegevens niet kon omzeilen: zijn boek is geen roman en ook geen gero mantiseerd relaas. Gegeven deze beperkingen is hij er toch in ge slaagd een boek te schrijven, dat levendig mag heten. De Romei nen worden, zoals de ondertitel aankondigt, geschetst als "mees ters in het machtsspel". Tussen de stichting van de stad en de moord op Caesar liggen de levens van mannen als Marius, Sulla, Pompeius en Caesar en zovele anderen, die, met gebeurtenissen waarbij zij betrokken waren, goed uit de verf komen. De vertaling door Johan van Nieu- wenhuizen maakt een vlotte in druk. Jammer dat hij nogal eens tobt met de derde naamval meer voud en daardoor met het ver schil tussen hen en hun (55: het ging hen om goud, i.p.v. hun; 57: de leveranciers worden met goedkope rommel het vel over de neus gehaald, i.p.v. wordt; 76: hij stuurde hen boogschutters, i.p.v hun). Maar ja. gegeven het vaak slechte taalonderwijs op scholen is deze vertaler niet de enige, die hierover struikelt. Overigens een vlot leesbaar boek. Al is het hedendaagse voortgezette onderwijs weinig bevorderlijk voor de kennis der Antieken, toch behoren Grieken en Romei nen nog altijd tot onze geestelijke voorouders. Zestien jaar geleden besciueef de toenmalige Gro ningse hoogleraar prof. dr. H. de Vos, een van de facetten van de eeuwenoude invloed, dat van de filosofie, in een uitnemend boek onder de titel Inleiding tot de wijsbegeerte van de Grieken en Romeinen. Het pleit voor de kwaliteit van dit werk, dat er thans, ondanks die hedendaagse anticofobie - als ik het zo mag noemen - een tweede, herziene druk nodig is gebleken (uitg. Het Wereldvenster, prijs fj29,50; de vorige druk verscheen destijds bij Callenbach). Het aantrekkelijke van dit boek is, dat de schrijver niet alleen een inleiding tot de antieke wijsbe geerte heeft geschreven, maar in feite ook een inleiding in de wijs gerige problemen in het alge meen. Het ligt voor de hand, dat dit tweede oogmerk moest blij ven, maar deze kant van het boek heeft toch wel in zodanige mate tot beter begrip van het eigenlijke onderwerp bijgedragen, dat een tweede druk niet kon uitblijven. Prof. De Vos beschrijft eerst het belang van de Griekse wijsbe geerte in het algemeen, om ver volgens de Ionische natuurfiloso fen (onder wie Pythagoras) de re vue te laten passeren. In het cen trum staan daarna Socrates, Pla to en Aristoteles, wier leven'en leer uitvoerig ter sprake komen. Het slot van het boek is gewyd aan de latere scholen, waaronder die van Epicurus, de Stoa en het neo-platonisme. Wie nog niet eerder met de antieke wijsbe geerte kennis maakte, zal door de bestudering van dit boek niet al leen zijn inzichten verruimd zien. maar zeker tal van misverstanden zien rechtgezet, zoals ten aanzien van de betekenis van "sofisme", dat de bijbetekenis van haarkloverij en drogredenatie heeft gekregen, of met betrek king tot "cynisme" (Diogenes), dat al net zo met misverstanden omgeven is als de leer van Epicu rus. Al bij al een onmisbaar boek voor een ieder, die zich. terloops ot doelbewust, wil verdiepen in een aantal grondgedachten van de Europese cultuur. C.J. ROTTEVEEL. Elsevier heeft weer enige impo sante boeken laten verschij nen. Kort geleden rolde het zesde en laatste deel van de Winkler Prins Technische Encyclopedie van de persen en daarmee is een monumen tale serie van "aak" tot "ZWO" voltooid. Die zes de len omvatten in totaal 2400 bladzijden in fraaie banden met verschillende gekleurde stofomslagen, waarin de technische kennis van niet minder dan 450 medewerkers is bijeengebracht. Hoe om vangrijk dit werk is, blijkt ook uit het register, dat ongeveer zevenduizend trefwoorden telt. Behalve een alleszins deskundige tekst omvat deze encyclopedie ook duizenden illustraties, zowel zwart-witte als gekleurde, en een zeer groot aantal verhelderende tekeningen, meestal in kleu ren uitgevoerd. Om een indruk te geven van wat met name dit zesde deel te bieden heeft, noemen wij het trefwoord "schip", verduide lijkt met drie pagina's kleu renfoto's. Bij "vliegtuig" vindt men een opengewerkte kleurentekening over twee bladzijden van een Fokker Fellowship. Elders treft men een overvloed van gekleurde of zwart-witte foto's aan bij onderwerpen als sleepboot, telecommunicatiekabel, transport, versnellingsma chine enz. enz. Voorts legio doorsneden-in kleur van bijv. schakelaar. seperator, stoomketel, turbine, ver brandingsmotor e.d. De pretentie van deze encyclo pedie is niet, dat de gebruiker er zijn vak uit kan leren, wél dat zij de lezer van groot nut kan zijn in zijn werk, vooral ook omdat allerlei onderwer pen hoe langer hoe meer raakvlakken krijgen met de aanverwante disciplines. Hoe gemakkelijk is het dan daar van kennis te kunnen nemen in een veelomvattend werk als dit. Nederland kan nu overeen zelf standige samenvatting van technische wetenschap be schikken, waarmee Elsevier een niet geringe bijdrage aan de eigen aard van onze cul tuur heeft geleverd. Kloek Nog een Elsevier-uitgave is het Grote Tuinboek (49.50) een vertaling van John Brookes, "The small garden". Dit boek in kloek formaat is verlucht met een schat aan gekleurde foto's en tekeningen. Zij ge ven een uitstekend inzicht in het behandelde onderwerp, of dat nu het bouwen van na tuurstenen muren, bestrating met hardgebakken tegels, aanleg van balkontuinen, een "middeleeuwse" kruiden tuin, het kweken van fruitge wassen voor de kleine tuin dan wel het tuinmeubilair of het aanbrengen van beelden en vijvers betreft. De opzet van dit Grote Tuin boek is het bieden van bruik bare en betaalbare ideeën en, zoals tuinarchitect Arend van der Horst het in zijn "woord vooraf' zegt: "Voor allerlei problemen die zich in de praktijk voordoen worden mooie praktische oplossin gen geboden: lelijke muren verdwijnen achter pergola's, slechte grond wordt door een sfeervolle bestrating bedekt en in de diepste schaduw ge dijt een schitterende varen- tuin". Het aantrekkelijke van dit boek is niet alleen gelegen in de fraaie illustraties, maar niet minder in de gedetailleerde aanwijzingen voor de doe- het-zelver. Om een voorbeeld te noemen: het hoofdstuk "Bestrating en verharding" bestrijkt dertig pagina's (op een totaal van 256) en die om vatten: zo'n 65 kleurenfoto's van verschillende grootte, een kader-in-kleur van het be nodigde gereedschap voor het maken van bestratingen, vijf kleurenplaatjes die het maken van een onderlaag la ten zien, twaalf voorbeelden van verschillende klinker- verbanden, zes gekleurde af beeldingen die het leggen en voegen van een bakstenen pad duidelijk maken en even eens telkens zes gekleurde tekeningen van beton storten, idem van tegels leggen, van het bouwen van een houten platform, van het construeren van keermuren en van het vervaardigen van een gemet selde trap. Bij elkaar dus meer dan vijftig instructieve tekeningen in kleur. Wie ech ter vreest in een doe-het-zelf- boek verdwaald te zullen ra ken, vergist zich. Dit boek brengt een charmante com binatie van aantrekkelijke tuin foto's en glasheldere wenken op tuingebied. C.J. ROTTEVEEL

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9