Spanning rond verlenging van Carters bezoek aan Israël Politieke rust in België na kalm verlopen betoging NAAST HET NIEUWS In Italië laait terreur weer op Staatssecretaris van Vaticaan overleden Sombere stemming overschaduwt reis MAANDAG 12 MAART 1979 Bij aankomst vielen Jimmy Carter en Menachem Begin elkaar in de (Van onze correspondent) JERUZALEM - President Jimmy Carter heeft zijn bezoek aan Israël met éen dag verlengd, nadat gisteren duidelijk was geworden dat het Israëlische kabinet zich niet ak koord zou verklaren met de voorstellen die Carter uit Cairo had meegebracht. De Amerikaanse president Carter - met keppeltje - en zijn vrouw Rosalynn in gepeins verzonken op de nationale joodse begraafplaats in Jeruzalem (Van onze correspondent) BRUSSEL - De met spanning te gemoet geziene demonstranties in de Belgische Voerstreek zijn gisteren met een sisser geëin digd. De gestadige regen, de in groten getale aanwezige rijks wacht en terughoudend optreden van de politieke partijen voor kwamen ernstige incidenten. In een wat minder gespannen poli tiek klimaat kon premier Vanden Boeynants dan ook gisteravond het overleg over de vorming van een nieuwe regering voortzet ten. Drie- a vierduizend Walen en Brus selaars trokken in een stoet van 1000 voertuigen door de Voer, de aan Zuid-Limburg grenzende landstreek waar de Waals- Vlaamse tegenstelling al vele ja ren voor onrust zorgen. In het dorp 's Gravenmoeren werden de demonstranten toegesproken door Waalse leiders. Opvallend was de afwezigheid van ministers en leiders van de Franstalige re geringspartijen. Vijf- a zeshonderd Vlamingen, me rendeels van uiterst rechtse groeperingen uit Antwerpen en omgeving, wisten ondanks de strenge controle van de rijks wacht - er waren bijna 2000 rijkswachters ingezet - door te dringen tot het hart van het Voerdorp Moelingen. Met hun „aanwezigheid op Vlaamse grond" wilden de Vlaamse beto gers demonstreren tegen de de monstratie van de Franstali- gen. De rijkswacht wist beide groepen gescheiden te houden. Tegen Vlaamse demonstranten, die Moelingen binnentrokken, werd traangas gebruikt. Ook vielen hier en daar klappen, maar gis teravond was geen melding ge maakt van gewonden. Een der tigtal Vlaamse jongeren bezette 's ochtends korte tijd het gemeen tehuis van Komen, aan de andere kant van België. Deze plaats, alsmede Moeskroen, werd in 1963 bij het vaststellen van de taal grens bij Wallonië gevoegd in ruil voor de Voerstreek, die bij Vlaanderen kwam. Een meerderheid van de 4500 in woners van de Voerstreek wil lie ver aansluiting bij de provincie Luik. De Voer hoort nu bij Bel gisch-Limburg, waarmee het echter economisch nauwelijks banden heeft. Een flink aantal Voerenaars werkt echter wel in Luik De Voer-problemen krijgen steeds nationale aandacht als de tegen stellingen tussen Walen, Vlamin gen en Brusselaars op de spits worden gedreven, zoals de afge lopen weken het geval was. De Amerikaanse president zal nu morgen terugkeren naar de Ver enigde Staten. Vandaag reeds zou zijn minister van buitenland se zaken, Cyrus Vance, naar Cairo reizen om met de Egyptische re gering de Israëlische reactie te bespreken op de Egyptische voorstellen die het Amerikaanse gezelschap gisteren met het Is raëlische kabinet besprak. In elk geval was van het ongeremde optimisme, dat de start van Car ters reis naar het Midden-Oosten kenmerkte, gisteravond weinig meer over. Tijdens de tafelrede van premier Menachem Begin aan het officiële diner in de Knes set zaterdagavond, ging presi dent Carter steeds somberder kijken. Ijverig maakte hij aante keningen. Begin is gewend poli tieke tafelredes te houden, zo ook dit keer, en het was een hele har de, vlak voordat het Israëlische kabinet in nachtelijk beraad ging teneinde over het lot van de vre desonderhandelingen te beslis- Premier Begin zei dat Israel een écht vredesverdrag wil. „In dat verband is het mijn plicht, u erop. te wijzen, meneer de president, dat wij geen verdrag zullen teke nen dat het verbreken van dat zelfde verdrag legitimeert. Er zijn moeilijkheden, ja, zeer ernstige moeilijkheden, en het is mijn plicht daarop te wijzen". „Er moeten nog heel moeilijke problemen worden opgelost voordat er een vredesverdrag met Egypte kan worden getekend", zei Begin, en hij herhaalde zijn oude thema, dat Israël geen uit gehold verdrag zou tekenen. Dat thema had hij na de doorbraak vorige week in Washington laten rusten, maar het was kennelijk weer actueel als gevolg van de Egyptische tegenvoorstellen die president Carter heeft meege bracht uit Cairo. Officieel zijn de Israëlisch-Ameri- kaanse besprekingen strikt ge heim. maar tussen de regels door komt er een vrij duidelijk beeld over wat er gaande is. Hamilton Jordan, een van de voornaamste adviseurs van de president, zei in Jeruzalem in besloten kring dat president Sadat met ernstige moeilijkheden te kampen heeft. Hij moet tegenover de Arabische wereld laten zien dat hij iets tast baars voor de Palestijnen heeft bereikt. Daarom is de verwaterde formule die Israël en Amerika de vorige week hebben gevonden, dat de omderhandelingen voor Palestijnse autonomie na een jaar moeten worden afgesloten, niet voldoende. Er moet bij komen te staan dat die overeenkomst dan ook onmiddellijk wordt uitge voerd, en pas dan kan de norma lisering van de Israëlisch-Egypti- sche betrekkingen op gang ko men, te weten het uitwisselen van ambassadeurs. „Het is in westers en in Israëlisch belang Sadat te helpen", zei Ha milton Jordan, en daarom moet Israël hem op dat punt tegemoet komen. Het verkapte antwoord van de Israëli's was dat in Was hington premier Begin de vorige week van president Carter de belofte heeft gekregen dat Israël niet de schuld zal krijgen van het mislukken van de onderhande lingen, als president Sadat de voorstellen zou afwijzen die Is raël vorige week heeft aanvaard. Begin heeft dus een legitimatie om aan Carter een „neen" te laten horen op Egyptische wijzings- voorstellen. iets waar zijn harde speech op wijst. Omzeilen Het Palestijnse vraagstuk is dan de hoofdschotel, maar dat betekent niet dat het het enige probleem is. Voor de uitwisseling van ambas sadeurs is nog geen oplossing ge vonden. Israël heeft nu voorge steld om de eerste fase van terug trekking te verlengen van 9 tot 18 maanden. Na 18 maanden wor den er ambassadeurs uitgewis seld. En de overgangstijd van au tonomie zal dan niet voor vijf maar voor zes jaar gelden. Een omzeiling van het probleem, want Egypte wil die ambassa deurs juist aan de uitvoering van de autonomie koppelen. Dan is er de olie. Israël mag op de markt Sinaï-olie van Egypte ko pen, maar krijgt geen voorrech ten. Dan zal Amerika de toevoer garanderen. Minister Modai voor energiezaken vindt het niet vol doende. Hij is behalve olieminis ter ook een van de „hardliners" in het kabinet. Naarmate Carters bezoek aan Israël vordert, worden de Israëli's steeds somberder. Er zijn alle maal kleine en grote voorteke nen. Zaterdagavond, bij de aan komst van president Carter op het vliegveld Ben Goerion, zei president Navon in zijn wel komswoord dat Israël met hoop en vrees de boodschap van Carter uit Egypte afwacht. Het werd al snel duidelijk dat Carter geen on omwonden ja-woord van Sadat had gekregen. Na een marathon zitting gisteren met de belang rijkste ministers uit het Israëli sche kabinet, in het kader van een ministeriële commissie voor vei ligheidszaken, zeiden Carter en Begin allebei dat er nog ernstige moeilijkheden waren. POSTER TEGEN 'LIEFDE' De Westduitse regering heeft een campagne per poster ontketend om haar ambtenaressen te waarschuwen voor amoureuze prak tijken van agenten uit Oost-Europa, zo heeft een vooraanstaand lid van de Westduitse inlichtingendienst zaterdag bekendge maakt. Er zijn posters en ook stickers verspreid waarop staat: „Er is een wachtwoord dat kluizen opent: liefde". Het hoofd van de Westduitse contraspionage, Heribert Hellen- broich, zei in een interview met de krant Bild am Sonntag, dat de campagne zich richt tot vrouwen van boven de dertig, die veelal het slachtoffer zijn van Oostduitse agenten die voorwenden dat zij op haar verliefd zijn. Volgens Hellenbroich stuurt de DDR knappe spionnen naar Bonn en omstreken, met de opdracht het vertrouwen te winnen van alleenstaande secretaresses in ministeries. VROUWENMISHANDELING In Mexico wordt 50 pet van de getrouwde vrouwen door haar echt genoot geslagen. Dit is, volgens het blad La Prensa, aan het licht gekomen bij een opinie-onderzoek onder artsen, politiemannen, rechters en gewone burgers. Krachtens de Mexicaanse wet kan iemand die zijn vrouw mishan delt een boete krijgen van minimaal ongeveer een dubbeltje tot ten hoogste 4,50 en/of drie tot 15 dagen hechtenis. PINCET De bezorgde blik van de 56-jarige rentenier Joseph Lepoittevin uit Nancy richtte zich dagelijks op de weegschaal. Bij hem voltrok zich op onverklaarbare wijze waarvan vele slankheidsapostelen dromen: hij verloor in betrekkelijk korte tijd 34 kg aan gewicht. Geen enkele arts kon een verklaring daarvoor geven tot de man na een sprong over een hindernis zware maagpijn kreeg en bij een röntgenfoto de oorzaak aan het licht trad. Bij een operatie had de chirurg een ruim 12 centimeter lange pincet in zijn lichaam laten zitten. De man wil nu een klacht tegen de chirurg indienen. De pincet zal hij echter als souvenir bewaren. (Van onze correspondent) ROME - Er heerst in Italië grote ongerustheid over de nieuwe golf van terrorisme, die het land de laatste dagen weer heeft over spoeld. De hoofdrol werd hierbij niet gespeeld door de Rode Bri gades, maar door een jongere ter reurorganisatie die zich „Prima linea" (frontlinie) noemt. Deze organisatie is vermoedelijk uit de Rode Brigades voortgekomen en bedient zich van dezelfde gweldmethoden als deze groep, die onder meer een jaar geleden Aldo Moro ontvoerde en hem na een zogenaamd „volksproces" vermoordde. In Turijn legden de terroristen vrij dag een hinderlaag voor de poli tie door een telefoontje, dat er in een bepaald café verdachte per sonen waren gesignaleerd. Toen de politie arriveerde, ontstond er een schietpartij waarbij een voorbijganger werd gedood en een politieagent en vermoedelijk ook een van de aanvallers werden gewond. Na een vergeefse poging om met de eigen auto van de poli tie te vluchten, dwongen de da ders een voorbijgaande taxi chauffeur hen te vervoeren, waarna ze spoorloos verdwenen. Later eiste „Prima linea" in een telefonische boodschap aan het Italiaanse persbureau Ansa de verantwoordelijkheid voor de hinderlaag op en dreigde met een algemene oorlog tegen de „knechten van de staat". Later op dezelfde avond werd in Palermo, de hoofdstad van Sici lië, de provinciale secretaris van de christen-democratische partij, Michele Reina, vermoord. Ook deze moord werd door „Prima li nea" opgeëist. In Rome werd de christen-democratische partij functionaris Emilio Falco ont- voerd en volgens telefonische boodschappen aan twee Ro meinse dagbladen zou hiervoor eveneens „Prima linea" verant woordelijk zijn. Maar toen de po litie Falco gistermorgen in de na bijheid van de zuidelijke stad Po- tenza wist op te sporen, en hem na een vuurgevecht met zijn be wakers bevrijdde, bleek men met beroepsmisdadigers te doen te hebben. Het lijkt erop, dat de ter roristen in dit geval de gelegen heid alleen hebben aangegrepen om de paniek in het land te ver groten. Van de andere kant zijn er ook aanwijzingen voor een sooil bondgenootschap tussen politiek teiTorisme en profesionele mis daad. ADVERTENTIE Kijken is kiezen uit Olga's brochure „Het Rijke Slapen" Deze brochure staat vol met sprmg- boxen, spreien, gordijnen, kussens, hoofdborden en matrassen. Welke smaak u ook prefereert, u vindt het bij Olga. Bestel de brochure en binnen enkele dagen künt u zichzelf over tuigen Stop uw naam en adres met daarbij f 1aan postzegels ingesloten, in een als brief gefran keerde envelop en stuur deze naar Olga of maak f I,- over per giro. U ontvangt dan de uitgebreide, kleurrijke brochure van 21 pagina's over Olga's Rijke Slapen: Olga, Postbus 1 Leiden, Postgiro 12002. Eén van de vele voorbeelden uit de veelkleurige, 24pagina's dikke brochure van Olga. t.b.v. Nat. Puzzelactie Het Gehandicapte Kind" (Van onze correspondent) ROME - De kardinaal en staatsse cretaris van het Vaticaan Jean Villot, die vrijdagavond op 73-ja- rige leeftijd overleed, was een man die weinig op de voorgrond trad, maar wiens invloed in de Vaticaanse bestuursorganisatie aanzienlijk is geweest. Tien jaar lang bekleedde hij de hoogste post in de Romeinse Curie, een post die nog belangrijker was geworden sinds paus Paulus VI het staatssecretariaat tot het Va ticaanse toporgaan had gemaakt, dat ermee belast was, „de paus van nabij te helpen in de zorg voor de wereldkerk en in de be trekkingen met alle andere ker kelijke bestuursorganen". Sinds zijn benoeming in 1969 was ka- rindaal Villot de belichaming van deze hervorming en was hij de ge trouwe uitvoerder van de wil van de drie pausen, die hij in die func tie gediend heeft. Toen hij op 61-jarige leeftijd uit het diocees Lyon naar Rome werd geroepen om er de leiding te ne men van de congregatie voor de clerus, had hij al een lange pasto rale ervaring in Frankrijk opge daan. Hij was er onder andere hulpbisschop geweest van de be roemde Parijs aartsbisschop Maurice Feltin en had een werk zaam aandeel in diens veelom streden experiment van de pries terarbeiders. De roep die hem bij zijn komst naar Rome vooraf ging was er een van grote openheid en voorzichtige vooruitstrevende neigingen. Zijn benoeming, twee jaar later tot staatssecretaris, baarde nogal wat opzien, want die post was tot dan toe bijna al tijd door Italianen bekleed. In latere jaren werd hem vaak ver weten dat hij zich liet overvleu gelen door zijn plaatsvervanger Giovanni Benelli, een man van grote energie en uiterst krachtige opvattingen. Maar het is wel ze ker, dat kardinaal Villot op alle beslissende ogenblikken een ma tigende invloed wist uit te oefe nen. Dit was onder meer het geval ten opzichte van de Nederlandse kerkprovincie, toen er in sommi ge Vaticaanse kringen werd aan gedrongen op krachtige maatre gelen, bijvoorbeeld ten aanzien van de volwassenen-catechismus en van het besluit van het pasto raal concilie om de kwestie van het priestercelibaat in Rome aanhanging te maken. Ook ten opzichte van Italië wist hij de al te directe inmenging van het staatssecretariaat in de binnen landse aangelegenheden in te binden, wat zowel de kerk als de staat in dit land ten goede is ge komen. In het afgelopen jaar had kardinaal Villot tweemaal het dagelijks be stuur van de hele kerk in handen, namelijk als kardinaal Camer- lengo, na de dood van de pausen Paulus VI en Johannes Paulus I. Beide keren diende hij na de pauskeuze zijn ontslag in om ge zondheidsredenen, maar beide keren werd het afgewezen. De huidige paus verzocht hem aan te Nu Villot op zijn post is overleden, zal de paus eerder over zijn op volging moeten beslissen dan hij had gehoopt. Men neemt aan dat de voorkeur zal uitgaan naar een Italiaan, nu het pausschap zelf wordt bekleed door een buiten lander. Onder de mogelijke kan didaten wordt in Rome onder meer monseigneur Agostino Csa- roli genoemd, de „minister van buitenlandse zaken" van het Va ticaan en de voornaamste uit voerder van de Vaticaanse Oost- politiek. In dat geval, zo verwacht men, zou de benoeming moeten worden uitgesteld tot na een con sistorie, waarbij de paus hem tot kardinaal kan benoemen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7