Zoetemelk 'rukt' Knetemann trui van de schouders remise Eerste partij Wiersma-Gantwarg: T eleurstellende vierde plaats voor Yan Bracht Ligterink durft tegen V d. Wiel strijd niet aan Plugers winnaar in Zwolle WOLSINK OPENT STERK IN BESLISSENDE TWEEKAMP OM WERELDTITEL DAMMEN MAANDAG 12 MAART 1979 PAGINA 19 SPORT SPORT SPORT SPORT LEEUWARDEN (GPD) - Gert Lig terink heeft ook in de zesde ronde van het toernooi om het nationale schaakkampioenschap de lei ding in handen gehouden. Hij speelde namelijk remise tegen de gevaarlijke John van der Wiel, terwijl ook zijn concurrenten Jan Timman en Genna Sosonko te gen elkaar remise speelden. Di rect gevaar levert alleen Hans Bohm op, die in de zesde ronde Jan Hein Donner aan zijn zegekar bond. De partij Bohm-Donner was de trekpleister van deze ronde. In de kantine van de Friesland Bank hadden zich veel schakers ver zameld om de toelichtingen te volgen van commentator Paul Boersma. Hoewel alles veelbelo vend begon voor Donner. was het in het vervolg net of alle goede geesten hem in de steek lieten. Tegen het einde van de zitting ging hij op pionwinst uit. Toen dat lukte, kon hij meteen opge ven, omdat verlies van een stuk alleen te voorkomen was door een mataanval op zijn koning toe te laten. Het belangrijke treffen Van der Wiel-Ligterink werd weliswaar reeds na 22 zetten remise, maar leverde toch enkele interessante momenten op. Ligterink had namelijk een poging kunnen doen om op winst te spelen. Ge zien zijn leidende positie in het algemeen klassement, nam hij echter terecht het zekere voor het onzekere. Uit allerlei zetten was overigens af te leiden dat de spelers vermoeid begonnen te worden. Dat is na tuurlijk geen wonder met zes ronden aan de, lopende band. Hans Ree ondervond de terug slag in zijn partij tegen Arend van Dop. Hij bouwde een gewonnen positie op, maar tegen het einde van de zitting liet hij een vol stuk instaan. Tot zijn geluk was zijn stelling nog zo goed. dat hij een remise kon afdwingen. Ook Leo Hofland had een slechte dag. Hij raakte tegen Christofoor Baljon reeds in de opening het spoor bijster en kwam er daarna niet meer aan te pas. Baljon, die zijn afgebroken partij tegen Van der Vliet uit de vorige ronde re mise hield, handhaaft zich overi gens keurig in de hogere regio nen. Het treffen Sosonko-Timman speeldé zich geheel af binnen de grenzen van de openingstheorie, in dit geval het Gruenfeld-In- disch. Nadat de spelers elkaar 19 zetten hadden overhoord, werd de vrede getekend. Piet van der Weide en Rob Hartoch bereikten hetzelfde resultaat in 11 zetten en gingen daarna spoorslags naar Amsterdam terug. De enige partij die de middagzit ting overleefde, was Van der Vliet-Langeweg. Laatstgenoem de bezat bij het afbreken prak tisch een pion meer in een vierto- reneindspel. Uitslagen 6e ronde: Van der Weide-Hartoch remise Ree- Van Dop remise Van der Wiel-Ligterink remise Van der Vliet-Langeweg afg. Hofland-Baljon 0-1 Bohm-Donner 1-0 Sosonko-Timman remise Stand: 1. Ligterink 5, 2. Timman 4,5.3. Böhm 4, 4/6 Sosonko, Bat)on en Ree 3.5, 7. Don ner 3,8/11 Van der Wiel. Langeweg, Har toch en Van der Vliet 2.5,12. Van Dop 2, 13/14 Hofland en Van der Weide 1,5. Franse Nederlander in de aanval SAINT ETIENNE - Joop Zoetemelk heeft zijn ver leden begraven. De meest verguisde Ronde-renner van de laatste jaren lijkt bezig met een ingrijpend renovatieplan van zijn steeds verder afgebrok kelde reputatie. Gister middag in de loodzware vierde etappe van Parijs- Nice presteerde hij wat bijna niet meer voor mo gelijk werd gehouden. Zoetemelk reed in Saint Etienne Gerrie Knete mann meedogenloos uit de witte leiderstrui. En alles behalve met de van hem bekende afwachtende houding. De in Franse dienst rijdende Nederlan der viel onbarmhartig aan. Met zijn ploeg door brak hij de suprematie van de Raleigh-equipe van Peter Post zeer overtui gend, want sinds gisteren wordt er in Parijs-Nice dan ook niet meer in se conden gerekend, maar eerder in minuten. De geslaagde machtsgreep van Zoetemelk heeft hem meteen tot de uitgesproken favoriet voor de eindzege gemaakt. Net als vier en vijfjaar geleden kan hij de koers naar de zon weer op zijn naam schrijven. Terugdenkend aan zijn eerste zege in Parijs-nice, toen hij op het toppunt van zijn kracht leek, stelt hij: „Ja, dit lijkt inder daad weer veel op de Zoetemelk van 1974". De concurrentie moest in het stof bijten. Zaterdag nog na de ritzege van Jan Raas in Lyon, zei Knete mann: „De manier waarop Zoe temelk rijdt, hangt me de keel uit. Hij zit alleen maar in mijn wiel". Gisteren was hij omgeslagen als een blad aan een boom. „Ik kon hem beslist niet houden", gaf hij ruiterlijk toe. „Nu geef ik me ook weinig kans meer op de eind overwinning". Met weinig over tuiging voegde hij daar nog aan toe: „Maar Parijs-Nice is nog niet verloren". Na de gebeurtenissen van de berge tappe zijn alle zekerheden ver dwenen. Het klassement is op zijn kop gezet door een coureur van wie niet velen dat gedacht hadden. Verbazingwekkender nog is echter de wijze waarop. Zoetemelk zelf was niet met stomheid geslagen. „Ik rij goed. De hele winter heb ik door ge traind. Met twee zesdaagsen en door te skieèn. Toen ik gelijk drie wedstrijden won, nam het zelf vertrouwen enorm toe. En daar door kun je nog veel meer", zei Zoetemelk, die gisteren de ritze ge liet aan zijn ploegmaat Sven- Ake Nilsson en ook de Italiaan Fausto Bertoglio nog voor moest laten gaan. De ploeg van Joop Zoetemelk had speciaal voor de rit een plan ont worpen. Met steun van Anglade, de man die werd gepasseerd om Louis Caput op te volgen als sportdirecteur van Zoetemelk. Het heeft geen wrok achtergela ten. Zoetemelk: „Hij heeft ons gewezen op de voorlaatste berg, die nog nooit in Parijs-Nice op genomen is geweest. Daar moest een beslissing geforceerd wor den, als je nog wilde winnen. Dit was de enige manier om het te doen, en het is nog gelukt ook", glunderde hij. Zoetemelk staat weer op scherp. De motivatie is teruggekeerd. Na de ploegleiderswisseling kondigde hij al aan dat er onder Jean Pierre Danguillaume wat zou verande ren. Het zijn geen loze woorden geweest. Zoetemelk won dit jaar al drie koersen. Een rit in de Ster van .Besseges, Draguignan-Seil- lans en de laatste etappe van de Ronde van Corsica, die een eind zege voor Nilsson opleverde. Opzet „De hele opzet was om vanaf het begin erin te vliegen en de zaak open te trekken. Dat moesten Mathis, Seznec of Gisiger doen. Joop Zoetemelk - in de witte leiderstrui - op het erepodium samen met ploegmaat Nilsson. De Nederlander onttroonde zijn landgenoot Knetemann. Nilsson en ik zouden in de finale rijden", liet Zoetemelk weten. Die opzet lukte. Er kwam na 36 kilometer, toen de eerste klim achter de rug was, een kopgroep van drie man. Hubert Mathis, de jonge Belg Rudy Pevenage en de Zwitser Stefan Mutter, ploeg maat van Knetemann. Er leek geen vuiltje aan de lucht, want Mutter fungeerde als be schermer. Toen hij echter lek reed en terug viel, moest de Post- brigade onder in de beugel om het gat met de twee (die maxi maal vijf minuten voorsprong hadden) niet te groot te laten worden. „Daardoor ging de koers uit onze handen", betoogde Kne temann. „Iedereen moest er toen voor gaan rijden, en in de slotfase ging de hele ploeg de lucht in. Ze waren leeg. Nilsson en Zoete melk sprongen om beurten. Ik haalde ze steeds terug. Een kilo meter voor de top van de voor laatste berg (de Col de l'Oeillon - red.) moest ik ze laten gaan. Ik was niet in supervorm en de an dere jongens waren al geëxplo deerd. Vooral Lubberding heeft enorm hard gewerkt". In het wiel van Zoetemelk en Nils son, die eigenlijk nog een iets sterkere indruk maakte dan zijn baas, ging de Italiaan Bertoglio mee. Zijn aandeel was niet bijster groot. Verdwenen De heerlijke feestroes en het supe rioriteitsgevoel bij de ploeg-Post waren op slag verdwenen. Zater dag nog was er iets te vieren. In een rit naar Lyon met niet al te veel historie (alleen de jonge Belg Daniel Willems, die ook zondag weer sterk reed, zaaide paniek door met een goeie ontsnapping mee te zitten) knalde Jan Raas naar de ritzege in een massaspurt. Niet gehinderd door de Franse spurter Jacques Esclassan, die kort tevoren geplaagd door een blessure de strijd had gestaakt, won hij met een lengte verschil voor de Italiaan Martinelli. Die diende nog wel een protest in te gen de Nederlander, die zou zijn afgeduwd door Cees Priem, maar dat werd afgewezen. „Ik zat in het wiel van Van Calster en achter me reed Priem. Die riep dat ik moest gaan en liet een gat vallen", ver telde Raas, die de vierde over winning voor zijn ploeg in deze Parijs-Nice liet noteren. 1. Jan Raas (Ned), de 183 km in 5 uur, 2. Giuseppe Martinelli (It), 3. Jos Jacobs (Bel). 4 Yvon Bertin (Fr). 5. Jacques Bossis (Fr), 6. Guido van Calster (Bel), 7. Claudio Torelli (It), 8. Rudi Pevenage (Bel), 9. Willem Peeters (Bel). 10. Gegor Braun (Wdl), allen in dezelfde tijd als Raas. De uitslag van de vierde etappe over 142 kilometer van Lyon naar Saint- Etienne is: 1. Sven Aake Nilsson (Zwe) 142 km in 3 uur 56 minuten en 4 seconden, 2. Fausto Bertoglio (Ita) op één seconde, 3. Joop Zoetemelk (Ned) z.t., 4. Daniel Willems (Bel) op 2.36,5. Bernard Hinault (Fra), 6. Bittinger (Fra), 7. Duclos Lasalle (Fra), 8. Vallet (Fra), 9. Gerrie Knetemann (Ned), 10. Schepers (Bel). Algemeen klassement 1. Zoetemelk (Ned) 16 uur 32 min 21 sec, 2. Nilsson (Zwe) op 40 sec., 3. Knete mann (Ned) op 1.37,4. Lubberding (Ned) op 2.00, 5. Willems (Bel) op 2.58, 6. Hi nault (Fra) op 3.23, 7. Bittinger (Fra) op 4.51, 8. Bazo (Fra) op 5.05, 9. Schepers (Bel) op 5.39, 10. Vallet (Fra) op 6.02. ZWOLLE - De absentie van elf renners uit de selectie van Ri- ni Wagtmans en de woorden van Arie Hassink "Ik ben niet gekomen om te winnen", la ten geen ruimte voor misver stand. De "Ster van Zwolle" traditioneel de opening van het wielerseizoen voor ama teurs was zeker geen keiharde confrontatie tussen de beste rijders van Nederland. Hassink kon echter toch tevre den vaststellen dat hij een goed stuk op weg is naar de grote vorm. Hij werd inspira tor van een boeiende wed strijd, ontsnapte 25 km voor het slot, daarmee zijn woor den "Ik kwam niet om te win nen" logenstraffend. En hij was ook present toen 15 km voor de eindstreep Arie Ver sluis uit Ameide en Hans Plu gers uit Eindhoven een de marrage plaatsten. Met Frank Moons vormden zij een groepje dat in de Overijsselse hoofdstad een minimale voorsprong behield. Tenmin ste de eerste drie, want Has sink werd nog ingelopen. Hassink: "Ik heb kilometers lang op kop gereden. Nie mand wilde meer. Mij maakte het niet uit, had ik willen winnen, dan had ik het wel anders aangepakt." Verrassende triomfator werd nu de 20-jarige Hans Plug gers, die Versluis in de sprint versloeg. Op de derde plaats eindigde Frank Moons, die daarmee zijn selectie onder streepte. Fedor den Hertog is afgelo pen weekeinde winnaar ge worden van een profwieler koers in het Belgische Wilse- le. Den Hertog legde het 185 kilometer lange parkoers af in 4 uur en 41 minuten. In de sprint versloeg de Nederlan der de Belg Jos Gijsemans, die tweede werd. Zijn land genoot Ludo Schuergers ein digde op 5 seconden als der de. Piet van Katwijk is gisteren winnaar geworden van de zo genaamde "Omloop van de Vlaamse Ardennen", een wielerwedstryd over 195 km. Van Katwijk versloeg in de eindsprint de Belg Eddy van Haernes, die tweede werd. De Italiaan Vittorio Algeri heeft gisteren de tweede etappe van de etappewed strijd dwars door Italië ge wonnen. Algeri legde de 200 kilometer tussen Cassino en Paglietta af in 5 uur 19 minu ten en 3 seconden. Hij won de eindsprint van zijn landge noot Mario Peccia, die als tweede eindigde. Gainbatista Baronchelli behield de lei ding in het algemeen klasse ment. Zestiende titel Ceulemans DUREN (GPD) - De Koninklijke Nederlandse Biljart Bond heeft dit weekeinde in Duren twee ge voelige tegenslagen te verwerken gekregen. In de eerste plaats was daar het falen van zijn vertegen woordiger Rini van Bracht in de laatste ronde van het Europese kampioenschap driebanden. Van Bracht, die lange tijd uitzicht heeft gehad op het zilver, eindig de nu. na achtereenvolgende ne derlagen tegen Rico, Scherz en Ceulemans op een vierde plaats. Behalve die tegenvaller, leden ook de KNBB-officials zelf in de Westduitse plaats een nederlaag. De bondsafgevaardigden zagen zaterdag op een vergadering van de Europese Biljart Federatie een protest ten aanzien van de uit zending naar het wereldkam pioenschap in Lima (Peru) niet gehonoreerd. Daarom was het voor deelneming aan het WK niet meer van belang dat Van Bracht in Duren uitein delijk zelfs niet de derde plaats voor zich kon opeisen. Want na de CEB-vergadering was hel duide lijk dat ook de winnaar van de bronzen medaille in Duren niet voor uitzending naar Lima in aanmerking zou komen. De tic kets voor die aantrekkelijke trip zijn nu weggelegd voor Ceule mans, die zijn Europese titel ge heel volgens verwachting pro- (Van onze correspondent) ARCO. ITALIË (GPD) - De eerste matchpartij in de strijd om het wereldkampioenschap dammen tussen de Rus Anatoly Gantwarg en de Nederlander Harm Wiers- ma is in remise geëindigd. De partij nam 51 zetten in beslag en duurde precies vier uur. Deze match, die noodzakelijkerwijs georganiseerd moest worden omdat het toernooi om het we reldkampioenschap, dat vorig jaar oktober werd gehouden, geen uitkomst bracht - Wiersma en Gantwarg eindigden toen sa- longeerde. diens landgenoot Stevlaerts en de Oostenrijker Jo- hann Scherz Het feit dat Ste.vlaerts zich op grond van een tweede plaats in het Bel gisch kampioenschap te midden van het selecte gezelschap WK- deelnemers heeft kunnen men gen. toont weer eens aan dat de internationale biljart reglemen ten hoog nodig op de helling moeten. „Die situatie is natuur lijk belachelijk", gaf Jan Lage- weg. vice-voorzitter van de KNBB gisteren ruiterlijk toe. „Stevlaerts gaat naar Lima omdat Ceulemans als titelverdediger zogenaamd statenloos is. Het land dat zich vorig jaar interna tionaal de sterkste driebanden- natie heeft getoond, heeft eerste keus. Zodoende komt België in aanmerking, al was Steylaerts hier in Duren afwezig". Rini van Bracht wees veelbeteke nend naar zijn voorhoofd, toen hij het resultaat van de CEB-verga dering vernam. „Wanneer ik hier derde zou zijn geworden en niet naar Lima had gemogen, zou ik me zeer gedupeerd hebben ge voeld. Ik begrijp niet dat dit door de KNBB is geaccepteerd. Wat heeft een Europees kampioen schap nu nog voor zin als de uit slag niet bepalend is voor afvaar diging naar het WK". men op de eerste plaats met elk 15 punten uit 11 partijen-omvat zes partijen en wordt gedurende deze week in het Casino van het Ita liaanse toeristenplaatsje Arco ge speeld. Aanstaande zondag is de nieuwe wereldkampioen be kend. In het eerste duel tussen de beide grootmeesters viel een interes sante positionele strijd te aan schouwen. In de opening liet de met wit spelende Wiersma blij ken toch wel enigszins bevreesd te zijn voor zijn Russische tegen stander, want in een variant die De gemoederen in het Nederlandse kamp waren gisteren nogal ver hit. Begrijpelijk was die veront waardiging wel. Het enige wat de KNBB heeft kunnen bewerk stelligen. is de toezegging dat vanaf volgend jaar de volgorde op het Europees kampioenschap beslissend zal zijn voor toewij zing van de beschikbare plaatsen op een WK, hetgeen de absurde reglementering, zoals die nu wordt toegepast, voortaan uit sluit. Zoals gezegd, werd Van Bracht niet de dupe van de willekeur van de biljartbonzen, in casu de Belg toch bekend staat als zeer goed speelbaar voor wit, koos de Ne derlander op zijn negende zet voor een vrij passieve en weinig gebruikelijke voortzetting, waarmee hy slechts de bedoeling had het spel overzichtelijk te houden. Misschien heeft dit te maken met het feit dat Wiersma zich niet optimaal op deze her kamp heeft voorbereid, want ge woonlijk speelt hij zo scherp mo gelijk. Hoe dan ook. Gantwarg reageerde zeer actief en maakte het Wiers ma tamelijk moeilijk. De Rus George Troffaes, voorzitter van de wereld biljartbond. Toen de Waalwijker eenmaal tegen de sterkere broeders uit het uit twaalf deelnemers bestaande ge zelschap moest aantreden, ble ken zijn tekortkomingen over duidelijk. Na vrijdagavond on nodig van de Spanjaard Rico te hebben verloren, was de Neder landse kampioen vervolgens geen partij voor Johann Scherz en Raymond Ceulemans, die za terdagavond na winst op Van Bracht al zeker was van titelpro- longatie. De duels tegen Scherz en Ceulemans werden twee pijn- verkreeg een overwicht in het centrum, dat hij zeer lange tijd wist vast te houden. Het moet echter gezegd worden dat het spel van Wiersma veel bewonde ring verdient. Alhoewel zijn stel ling toch echt geen perspectieven leek te bieden, slaagde hij er met het vorderen van de strijd niet alleen in om zijn nadeel volledig weg te werken, maar hy nam bo vendien nog het initiatief over en Gantwarg moest in de eindfase nauwkeurig spelen om het hoofd boven water te houden. De Rus kweet zich echter uitstekend van lijke confrontaties voor Van Bracht, die zijn defensieve en vertragende speelwijze volslagen zag mislukken tegenover de aan vallende tactiek waarmee de Belg en de Oostenrijker hun tegen standers tegemoet plegen te tre den. Geheel anders ontspon zich de par tij waarmee Van Bracht het 37ste Europees kampioenschap drie banden beëindigde. Geprikkeld door de onrechtvaardige beslis sing die de CEB zaterdag had ge nomen - Van Bracht lag op dat moment nog volop in de race voor de derde plaats - gaf de Waalwijker zijn tegenstander Muller geen enkele kans. Aan vankelijk leek de Nederlandse kampioen zelfs regelrecht op een Nederlands record partij moyenne af te stevenen. Na 13 beurten en series van 10. 7 en 5 bedroeg Van Brachts totaal reeds 29 en speelde de Waalwijker dus met een gemiddelde van meer dan 2. Gedurende het verloop van het duel viel zijn moyenne echter terug naar het toch uitstekende eindcijfer 1.428. Van de besluiten die de CEB nam ten aanzien van Lima, werd de Fransman Vierat het regelrechte slachtoffer. De voormalige Por tugees stond na een sterk ge- zyn taak, en toen beide spelers op het punt stonden naar de damlyn door te breken, kwamen zij remi se overeen. In de schaduw van Wiersma-Gant- warg wordt in Arco nog een tweede match gespeeld, tussen de Rus Nikolgj Misjtsjanski en de Amsterdammer Rob Clerc. Zij waren namelijk in het toernooi om het wereldkampioenschap op een gedeelde zesde plaats geëin digd, zodat zij nu onderling moe ten uitmaken wie recht op deze rangschikking heeft. Ook deze hebben gisteren de punten broe- speelde slotfase op de derde plaats met een eindmoyenne dat er zijn mag (1.029). Opnieuw grijpt de Franse biljartbond, nu dus naast het wereldkampioen schap driebanden, nadat vorig jaar een combine tussen Ceule mans en Dielis de Fransman Bi- talis op het EK in Kopenhagen had benadeeld. Raymond Ceulemans nam afscheid van het toernooi op een wijze die slechts voor de Mechelenaar is weggelegd. Scherz, die voordien zo resoluut had laten zien veel te sterk te zijn voor zowel Muller als Van Bracht, kreeg slechts 30 beurten de gelegenheid iets tegen de Belgische titelhouder terug te doen. En natuurlijk lukte het de Oostenrijker niet daarin een be dreiging voor Ceulemans te vor men: 60-40. De eindstand is: 1 Ceulemans 3. Vierat 4 Van Bracht 5. Muller 6. Rico 7. Thögersen 8. Noren 9. Üddo 10. Siebert 11. Neves 12. Niederlander derlijk gedeeld. Er was nogs tweede overeenkomst tussen beider eer. Wellicht heeft Mis jtsjanski ergens een fout ge maakt, want Clerc was in een op sluitingsstelling terechtgekomen die er byzonder gevaarlijk voor hem uitzag. Toen de opsluiting echter verbroken werd, stond hij plotseling goed in het centrum en op dat moment had de Neder landse grootmeester misschien wel iets meer agressie kunnen tonen. Hij speelde echter rustig verder en toen werd het spoedig remise. ST. ANTHONIS (ANP) - Gerrit Wolsink heeft gisteren in ST. An- thonis de Cross der Azen, de eer ste belangrijke cross van het sei zoen op Nederlandse bodem, ge wonnen. In de eerste manche werd Wolsink op het nippertje gepasseerd door Gerard Rond, maar in de tweede manche op het modderige, zeer zware parcours nam hij revanche. Van start tot finish ging hij aan de leiding. De Cross der Azen geldt als een graadmeter voor de krachtsver houdingen van het komende sei zoen. De Nederlanders hebben zich goed gemanifesteerd. De eerste drie plaatsen werden inge nomen door Wolsink, Rond en Herlings. De cross 250 cc nationaal die in het bijprogramma was opgenomen, werd gewonnen door Peter van den Nieuwenhoef. Uitslag Cross der Azen (twee man ches over 30 minuten plus twee ronden) Eerste manche: 1. Gerard Rond (Ned) Suzuki, 2. Gerrit Wolsink (Ned) Suzuki, 3. Graham Noyce (Gbr) Suzuki, 4. Herbert Schmitz (Wdl) Maico, 5. Peter Herlings (Ned) Maico, 6. Niel Hudson (Gbr) Maico. Tweede manche: 1. Wolsink. 2. Herlings, 3. Roger de Coster (Bel) Suzuki. 4. Rond, 5. Noyce, 6. Heiki Mikkola (Fin) Yamaha. Eindstand: 1. Wolsink 3 punten, 2. Rond 5, 3. Herlings 7, 4. Noyce 8, 5. Schmitz 11, 6. De Coster 12. IJSSPEEDWAY - Anatoli Bonda- renko uit de Sowjet-Unie is giste ren in Inzeil wereldkampioen ijs- speedway geworden. Bondaren- ko haalde uit tien manches het maximale aantal punten: 30. gem 1.341 1.059 1.029 0.998 0.917 0.858 0.883 0.791 0.764 0.802 0.686 0.626

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19