RCL verlengt in Friesland winterslaap Ter Leede heeft moeite met scoren Arbiter wekt onbegrip op... RBB ondanks buitenlands tripje slechts gelijkspel tegen Katwijk Lisser Boys redt het niet tegen Rijsoord MAANDAG 12 MAART 1979 Harkemase Boys wint met 2-1 HARKEMA - Na een stilstand van vijftien weken stond er voor R.C.L. een uitwedstrijd tegen één van de koplopers in de eerste klasse, Harkemase Boys, op het programma. De Leiderdorpers moesten dus helemaal naar Friesland om hun opgekropte voetbaldriften op de mat te kunnen uiten. In elk geval trof men bij aankomst aldaar een uitstekend bespeelbaar terrein aan en een enthousiast publiek. Dit gevoegd bij de eigen - spreekwoordelijke - honger naar de bal en alle ingrediënten leken aan wezig om een gretig R.C.L. in actie te zien. Onbegrijpelijk genoeg was hier totaal geen sprake van en bewoog de Leiderdorpse Racing zich over het veld als een stel aangeslagen boksers waarbij men sterk de indruk kreeg dat de mannen van John Huguenin nog in de winterslaap vertoef den. Ook Harkemase Boys toonde zich echter geen topper, hoewel voor beide partijen natuurlijk het gemis aan wedstrijdritme als verzachtende omstandigheid kon worden aangevoerd. Kortom, een zeer zwakke partij voetbal ontspon zich voor de ogen van de ongeveer 1200 toeschouwers waarbij de thuisclub de verdiende zege naar zich toetrok (2-1). Het begin van de wedstrijd kenmerkte zich door een nerveus aftasten van eikaars mogelijkheden. R.C.L. kwam goed uit de startblokken en toonde zich in de openingsfase de betere ploeg, hoewel toen al een ontstellend gebrek aan zelfvertrouwen bij sommige spelers zich aankondigde. De Boys hadden iets langer nodig om hun specifieke aanvalspatronen te hervinden. Juist in een periode dat het spel van R.C.L. zich kenmerkte door veel balverlies en een recordaantal ballen in achterwaartse rich ting, kwam het koningsduo van Harkema in actie. In de 27ste minuut mocht aanvoerder Harry Schievink'een vrije trap nemen: met een listig boogballetje speelde hij aanvalsleider Hoekstra aan en via een halve omhaal verdween de bal achter de vertwijfeld graaiende Bram Brandt (1-0). Precies deze twee spelers vertegenwoordigden alles, wat R.C.L. nodig heeft beiden durfden risico's te nemen en initiatief te ontplooien, terwijl Schievink bovendien het prototype is van een ouderwetse spelverdeler. Hij mag dan misschien niet uitblinken door loopvermogen en hardheid, Schievink speelt wel met zijn benen en meer nog met het "koppie". Elke bal is geplaatst en elke stilstaande situatie levert een gevaarlijke voort zetting op. Dit laatste gaat dan altijd via spits Gerrit Hoekstra, een handige, snelle en doortastende spits. Buiten dat doelpunt gebeurde weinig, zij het dat de goed leidende scheidsrechter Katee Sake Kooistra noteerde wegens aanmerkingen op de leiding. De tweede helft was een getrouwe kopie van de eerste: R.C.L. speelde zonder nadenken wat treffend werd geïllustreerd door het tweede doel punt van Harkemase Boys. Aanvoerder Koos Haneveld, hij speelde weer als vanouds goed, liep zich vrij in de diepte, maar op het midden veld werd onbenullig balverlies geleden. Ab Braat was weer niet in de buurt van Hoekstra en Rinus van Es vergat op tijd te "stappen". Het gevolg was een fraaie lob over Brandt (2-0). Peter Piket kwam Dick van der Bijl (teveel balverlies en duidelijk tempo- tekort) vervangen, maar veel maakte dat ook niet uit. Immers na goed doorzetten van Hans van der Wal kreeg Piket vijf minuten voor tijd een kans voor een volledig open doel, maar hij faalde jammerlijk. Een mi nuut later speelde Hans Braat eindelijk een keer in voorwaartse richting, waarna Pierre van Gemerden binnen het strafschopgebied onreglemen tair werd gestuit, maar Katee gaf geen strafschop. In de laatste seconden kreeg R.C.L. zijn penalty toch, toen Ten Hage tijdens een scrimmage hands maakte. Cees Ruis kon daarop de eindstand op 2-1 bepalen JAN VAN DUYN KATWIJK - Drie maanden verder en er lijkt niets veranderd. Nadat de Nederlandse voetbalvelden een kwartaal lang wegens vorst gesloten waren, lijkt Quick Boys gewoon weer de draad op te vat ten, waar de ploeg die vorig jaar liet liggen. November 1978 waren de Katwijkers imhiers bezig sportpark Nieuw Zuid tot een weinig geliefd oord voor de te genstanders te maken. Kopploeg DOS Kampen ging op hardhan dige wijze over de knie en ook van WHC werd weinig heel gela ten. De ruime 4-1 overwinning, die de formatie van trainer Arie Lagendijk zaterdag op het Put- tense SDCP behaalde, doet ver moeden dat na de langdurige winterstop niets is veranderd. Cijfers zijn echter niet zaligma kend, dat zal ook in Katwijk wel worden beseft. Gretigheid en bewegelijkheid wa ren destijds de ingrediënten voor Katwijkse successen en juist die twee factoren waren in het duel tegen SDCP nauwelijks te be speuren. Geflatteerd was dan ook het voor de hand liggende predi kaat voor de 4-1 zege. Van twee zwak spelende ploegen was Quick Boys gewoon het minst slecht met bovendien dan nog het meeste geluk. Als excuus voor de mindere bal controle en ongelukkige combi naties kon (uiteraard) de voet- balloze periode worden aange voerd en daar zal zonder twijfel veel waars in schuilen. Feit is in elk geval dat Quick Boys lange tijd tegen zichzelf liep te voet ballen. De geringe tegenstand, die SDCP bood. had de Katwijkers natuur lijk nooit zo lang parten hebben mogen spelen. Quick Boys keek zelfs nog enige tijd tegen een ach terstand aan. Halverwege de eer ste helft kon SDCP-middenveJ- der Jan Termaat volstrekt onge hinderd van dichtbij raak schie ten. Dat was overigens bij één van de schaarse tegenstoten van de Puttense ploeg. Quick Boys had voortdurend een overwicht, maar leek zich daar niet zo goed raad mee te weten. De toch weinig overtuigende SDCP-verdediging werd nimmer echt onder druk gezet. Quick Boys miste in die pe riode node de balvaardige en in ventieve linksbuiten Bart Zand bergen, die een neusoperatie ach ter de rug heeft. Hans van Duyn had zijn plaats ingenomen, maar de middenvelder voelde zich duidelijk niet thuis op de vleu gelpositie. üp zijn plek speelde Nico Kuyt, die lange tijd uit de roulatie was na een knieoperatie. Kuyt had nog zichtbaar moeite met het ritme, maar kan in de toe komst mogelijk meer lijn in de opbouw brengen. Dat Quick Boys vlak voor rust nog op gelijke hoogte kwam, was dan ook meer geluk dan wijsheid. Temidden van ontredderde ver dedigers vond Jaap Hoek kop pend Freek Rienks, die ook al met het hoofd doelman Guus Beekhoven passeerde (1-1). De tweede helft gaf een wat fanatie ker Quick Boys te zien, dat echter de nodige overtuiging nog steeds ontbeerde. Daar kwam pas ver andering toen Lagendijk Kees van Rooyen in het veld bracht. Jaap Heerikhuisen, die niet zijn gelukkigste wedstrijd speelde, ging naar de kant. Van Duyn ver huisde naar het hem meer ver trouwde middenveld én Van Rooyen stelde zich links van spits J aap Hoek op. Het betekende een grotere snelheid en doortastend heid in de aanval, al had dat pas doorslaggevende betekenis na de tweede Katwijkse treffer. Wim van der Plas zag een ogenschijn lijk als voorzet bedoelde bal ach ter de weinig overtuigende Beekhoven verdwijnen. SDCP trok daarop het initiatief naar zich toe en liet een minimum aan verdedigers achter. Dat had de te verwachten konsekwenties. Terwijl de Puttense aanvalslinie nauwelijks een vuist kon maken, tikte eerst Teun van der Plas een fraaie voorzet van Kees van Rooyen langs Beekhoven en vlak voor tijd besloot Hans van Duyn één van de weinig echt goed lo pende combinaties met een doel treffend schot. Dat betekende te vens het einde van doelman Beekhoven, die in een poging de bal te keren ongelukkig viel en zich moest laten vervangen door speler Termaat (SDCP had al twee verse spelers ingebracht). Hem werd het niet meer moeilijk gemaakt. BART JUNGMAN Bij Zwaluwen-Noordwijk: 3-3 VLAARDINGEN - Het discussie- vuur laaide na afloop van de con frontatie Zwaluwen Vl.-Noord- wijk (uitslag 3-3) hoog op. Cen traal in die felle debatten stond de Groningse arbiter Frikken, die zijn totale, warrige optreden in de slotfase had 'bekroond' met twee, veel gesprekstof aandragende beslissingen, die de thuisclub en de Eelman-brigade in gelijke ma te hadden benadeeld. Want nadat de nooit in de geest van de wedstrijd handelende spellei der zich eerst als een stramme ze denmeester had aangediend, nu hij Noordwijk-voorstopper Frans v.d. Veen "wegens vloeken voor de tribune" ('verdorie scheids') op de bon slingerde, haalde Frikken even later een streep door de overwinningsre kening van Zwaluwen op het moment dat hij censuur toepaste op een goal van Leen Pijpers, die goed zou zijn geweest voor de al- lesbeslissende 4-3. Een maatregel, die in eerste aanleg bij Noordwijk-coach John Eel- man de toets der kritiek kon doorstaan, "omdat de grensrech ter zijn vlag al omhoog stak toen dat doelpunt werd voorbereid. Want weliswaar passeerde die Van der Berg Tio, maar op dat zelfde moment had Pijpers al ze ker tweemaal buitenspel ge staan". Een lezing, die getrouw naar de waarheid was opgebouwd, maar door arbiter Frikken hoogstper soonlijk werd ontzenuwd, "om dat mijn grensrechter voor een overtreding had gevlagd en ik dat teken negeerde, nu ik de voor- deelregel toepaste. Pas toen Pij pers werd aangespeeld heb ik af gefloten voor buitenspel; daar vóór was van offside geen sprake geweest. Als je dat niet kunt con stateren, heb je geen verstand van voetbal". Een visie, waarmee ook met name John Eelman ("nu begrijp ik er werkelijk niets meer van") en ook Leen Pijpers ("ik mag me mis schien in buitenspelpositie heb ben bevonden op het moment dat Dick v.d. Berg langs die Noord- wijk-speler ging, maartoenikdie pass kreeg stond ik wel degelijk achter de bal") het konden doen. Merkwaardig genoeg paste dat verwarde slot volledig in het beeld van het wedstrijdgebeuren, waarin chaos troef was. Vooral de Noordwijkers, bij wie Sjoerd Boot (zat een inmiddels bijna veijaarde schorsing uit), Jan Willem Bogers en Kees Karstens (beiden geblesseerd) ontbraken, gaven er geregeld blijk van dat het drie maanden durende vorst verlet afbreuk heeft gedaan aan het per definitie creatieve spel- concept. Te vaak werd bij Noordwijk de blinde dieptepass door het midden verkozen boven een gedegen aanvalsopzet via de flanken, waar vooral Suttorp schromelijk werd verwaarloosd. En dat, terwijl de kustbewoners al na vier minuten het volle rende ment hadden gehaald uit een aanvalsoperatie via de lin kervleugel, waarbij Ruud Brö- ring zich als grondlegger had ontpopt en John van Dijk de van doelman Nijgh terugspringende bal rustig binnen kon tikken: 0-1. Noordwijk beging na die vroege openingsgoal dc fout af te wijken van het aanvankelijk met succes toegepaste strijdplan. Vanuit de verdediging werd als regel 'on scherpe munitie' aangedragen, waardoor balverlies aan de orde van de dag was. Juist daardoor konden de Vlaardingers bouwen aan herstel, wat werd weerspie geld in twee 'paaltreffers' van Er- nest Kegel en Jos Buitelaar en in de gelijkmakende 1-1 van Kegel, die daarbij alle hulp kreeg van de Noordwijkse verdedigers, nu ze die speler ongedekt hadden gela ten. Zwaluwen kreeg door die tegen- goal vleugels, waardoor Noord wijk geregeld aan de noodrem moest trekken. Zoals Frans v.d. Veen bijvoorbeeld, die de pene- VLAARDINGEN - John Eelman blijft ook het volgend seizoen aan als trainer bij Noordwijk. Deze week kwam de Haarlem mer, die de kustploeg al zes sei zoenen onder zijn hoede heeft, met het Noordwijk-bestuur tot volledige overeenstemming. "En daar zijn we blij om", aldus Noordwijk-secretaris Wim Spaanderman, "we weten ten minste wie we met Eelman in huis hebben". trerende Van der Berg niet an ders dan op onreglementaire wij ze tot staan kon brengen. Pijpers knalde de toegekende vrije schop daarna kiezelhard in: 2-1. Noordwijk bundelde na dat doel punt de krachten, drukte de vol gelingen van Theo de Waard in de achterste stellingen, wat drie mi nuten later al de 2-2 opleverde door toedoen van Hans Plaatzer, die een voorzet van Westgeest beheerst inkopte. Plaatzer miste kort na rust een unieke mogelijk heid om zijn ploeg op 2-3 te bren gen, op het moment dat Ab Nijgh volledig mistastte op een indraai ende voorzet van Van der Veen. Kort hierop kwam Noordwijk evenwel toch aan de voordelige kant van de marge, toen Ab Spaanderman met enkele sub tiele bewegingen Henny Kuyten en Buitelaar misleidde en vervol gens Van Dijk feilloos bediende. Waarna Zwaluwen alsnog op 3-3 kwam, omdat de solerende Kuy ten door Van Kesteren binnen de beruchte lijnen onderuit werd gehaald en Pijpers vervolgens Dormundt koelbloedig passeer de. Iets, wat hij enkele minuten daarna nogmaals zou doen. De vreugdedans van de Vlaardingse arts vond echter nu een abrupt einde, omdat arbiter Frikken niets anders wenste dan het dis- r hoog op te stoken GERARD VAN PUTTEN Ondanks de tackle van Wim Guyt 11 schiet Rijnsburger Henk van de Zwan richting Katwijk-doel. GOUDA - Het scoren gaat Ter Leede nog steeds moeilijk af. Ook in het duel tegen Jodan Boys bleek dat weer. De Sassenheimers wisten bijna geen en kele goede scoringskans te scheppen. Omdat Jo dan Boys-speler Teus Rijlaarsdam vier minuten na rust het doel wel wist te vinden, moesten de volge lingen van Turkenburg genoegen nemen met een 1-0 nederlaag. Bij Ter Leede stond voor het eerst dit seizoen Cees de Zwart weer opgesteld. De rechtervleugelverdedi ger is toch nog teruggekomen op zijn besluit om te stoppen met voetballen. Hij speelde erg verdien stelijk tegen de Goudenaren, maar kon toch niet verhinderen dat Ter Leede zonder de door ziekte geteisterde Nico Vonk en Wim Koster de punten in Gouda moesten laten liggen. In dit toch niet harde duel ontving Nico van der Fan- ge wegens het neerleggen van zijn tegenstander een officiële waarschuwing. Bij Jodan Boys liep Rob Scheel ook voor ruw spel tegen een officiële waarschuwing aan. RIJNSBURG - Dat het verschil tussen rijke en arme voetbalver enigingen niet altijd in de uitslag naar vuren komt, bleek wel uit de wedstrijd Rijnsburgse Boys- Katwijk. Konden de Rijnsbur gers het zich permitteren naar het buitenland (Spanje) te gaan om daar een paar dagen te trainen: de Katwijkers moesten zich behel pen met een hard besneeuwd trainingsveld. Niettemin gaven ze Rijnsburgse Boys uitstekend partij en hielden de stand op 1-1. Achteraf gezien mochten de Rijns burgers zelfs nog hun handen dichtknijpen met dit behaalde resultaat. Als Wim Haasnoot, de linkerspits van de Katwijkse formatie, niet vlak voor het eind signaal onderuit was gehaald door Nico Zwaan dan was hij al leen voor doelman Cees Star ge komen. Nu deelden beide ploe gen de punten en daarom was RBB-trainer Herman Wijnands toch tevreden met het 1-1 gelijke spel. Aan de andere kant ook een tevre den trainer. Frans van der Zeeuw die met genoegen kon constate ren dat zijn ploeg de winterstop goed is doorgekomen. Voor de belangrijke wedstrijd tegen RBB had hij de vrees uitgesproken dat zijn team weieens het wedstrij dritme kwijt zou kunnen zijn. Die angst bleek ongegrond, want hoewel Katwijk onderaan de ranglijst bivakkeert kon het de lijstaanvoerder van de tweede klasse uitstekend partij geven. Voornamelijk kwam dat omdat de Rijnsburgers moeite hadden met het spel te maken. Voortdurend werd de bal te gehaast naar voren gespeeld in de hoop dat snelle jongens als Piet Haasnoot en Ruud van der Voort er wat mee konden doen. Van der Voort kwam echter niet verder dan een paar gevaarlijke afstandsscho ten. Een van die schoten resul teerde wel in de twaalfde minuut van de tweede helft in de enige Rijnsburgse treffer. Piet Haas noot werd de diepte ingestuurd, gaf de bal vlak voor het straf schopgebied af aan Ruud van der Voort, waarna de oud-Lisser Boys-speler verwoestend uit haalde. Via de binnenkant van de paal belandde de bal in het doel. Een kwartier later was RBB dicht bij een tweede treffer. Piet Haas noot werd weer in de diepte aan- LISSE - Lisser Boys heeft op nieuw niet kunnen winnen. Afgelopen zaterdag moest de formatie van Harry van der Horst de punten afstaan aan Rijsoord. Hoewel de 0-2 uit slag anders doet vermoeden, was Lisser Boys in het duel tegen Rijsoord toch de betere ploeg. Vrijwel de gehele eer ste helft speelde zich af op de helft van Rijsoord, maar om dat de Lissenaren de scherpte én Gerard Nijkamp in de spits misten kon dit veldoverwicht niet omgezet worden in doel punten. Nijkamp verving de voor twee wedstrijden geschorste Jaap Lingbeek als laatste man. Hij deed dit voortreffelijk, maar kon toch niet verhinderen dat Rijsoord vijftien minuten na rust de leiding nam. De rech terspits van Rijsoord, Stip scoorde na één van de spaar- zame uitvallen van zijn ploeg. Met een effectvolle punter bracht hij Rijsoord aan de lei ding. De Lissenaren konden daar weinig tegenover stellen. Alleen Piet Boot, de gelegen- heidsspits was eenmaal dichtbij een treffer. Zijn kopbal belandde echter te gen de paal. Nog geen minuut na het Rijsoord-doelpunt leg de Lisser Boys-linksback, Wim Sluymer, zijn directe te genstander Stip binnen het strafschopgebied neer. Scheidsrechter Krul wees re soluut naar de penalty-stip. Verschoor liet zich dat bui tenkansje niet ontnemen en vergrootte de marge tussen beide teams: 0-2. Lisser Boys zocht daarna nog nadrukkelijker de aanval op. Harry van der Horst dirigeer de zelfs zijn laatste man, Ge rard Nijkamp, naar de voor hoede. De Lisser voorwaart- sen konden echter geen ver andering meer in de stand brengen. gespeeld en gaf de voor Leo van Delft ingevallen Ge Perfors een uitstekende scoringsmogelijk- heid. Perfors kwam echter niet verder dan een hard schot langs de verkeerde kant van de paal. Nog geen minuut later kwam Haasnoot zelf alleen voor doel man Cees Koelewijn. Hij schrok echter zo van die mogelijkheid dat de oud-Quick Boys-speler niets anders wist te doen dan de bal snoeihard tegen de borst van Koelewijn te schieten. Herman Wijnands die zich in die periode zat te ergeren aan het spel van zijn middenvelders, wisselde Wil Groenendijk voor Jac. den Heyer om zo wat meer orde op zaken te stellen. Een wissel die Frans van der Zeeuw met genoe gen aanschouwde, want hij vond Wil Groenendijk in vergelijking met de andere RBB-middenvel- ders lang niet de slechtste. De wissel was ook het keerpunt van de wedstrijd. Katwijk creëerde zijn tweede reële kans en Wim Haasnoot maakte daar in tegen stelling tot Wim Guyt II die in de eerste helft alleen voor doelman Cees Star faalde, dankbaar ge- De Rijnsburgers probeerde nog een beslissing te forceren, maar ver der dan een schot van Ruud van der Voort kwam de lijstaanvoer der niet. De Katwijkers maakten bovendien dankbaar gebruik van de ontstane ruimte op het mid denveld. Bijna leidde dat tot een tweede Katwijk-treffer, maar Wim Haasnoot werd tot grote opluchting van de RBB-aanhang zoals gezegd "professioneel" on deruit gehaald door zijn directe tegenstander Nico Zwaan. HERMAN PUUS.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17