'Meer staatsinvloed gezichtsbedrog -DinsdagluloensdagVoordesl: rama VIERDE LAMPIEVAL VOL SFEER PVDA-FRACTIELEIDER DEN UYL OP POLITIEKE MIDDAG IN LEIDEN: Onderzoek naar arbeid in Leiden Protest over isolering van wisselwoningen BOODSCHAPPENMARKT MAANDAG 12 MAART 1979 LEIDEN PAGINA 11 LEIDEN - "De door diverse kringen gesignaleerde toege nomen overheidsbemoeienis berust goeddeels op ge zichtsbedrog", aldus oppositieleider Den Uyl, (PvdA) za terdag tijdens een discussiemiddag in Leiden over het onderwerp "De welzijnsstaat". Aan de door de Leidse studentenvereniging SSR georgani seerde politieke middag in het Academiegebouw van de universiteit werd behalve door Den Uyl deelgenomen door fractieleider Rietkerk van de VVD en door Ruud Lubbers, fractieleiders van het CDA in de Tweede Kamer. Volgens Den Uyl is het c stand te denken dat de overheid zich de laatste jaren in sterk toe genomen mate zou bemoeien met de samenleving. "De overheid vervult slechts een "kassiers functie", dat wil zeggen dat zij fungeert als de instantie die be lastingen int en vervolgens die gemeenschapsgelden doorgeeft aan die groepen in de samenle ving die dat geld nodig hebben." Lubbers onderstreepte deze stel ling. Hij voegde er echter aan toe dat we moeten oppassen voor au- tomatismes in de welzijnsstaat. "De welzijnssector maakt op het ogenblik een explosieve groei door. Het gevaar ontstaat dan dat Lammetjestocht luidde roeiseizoen in LEIDEN - Het nieuwe roeiseizoen is zaterdag door de Leidse Stu denten Roeivereniging Asopos de Vliet ingeluid met de tradito- nele Lammetjestocht. Een der tigtal deelnemers maakten in Vieren' een tocht door het pol derlandschap in de omgeving van Leiden. De belangstelling voor deze Lam metjestocht was enigszins teleur stellend. Naast de eigen leden van Asopos namen leden van Njord deel. De tocht voerde van Leiden via Warmond naar Kat wijk en over Valkenburg terug naar Leiden. Onderweg werden verscheidene café's aangedaan. Bij de passage van het clubhuis van Njord in Leiden werden de roeiers getracteerd op een borrel LEIDEN - Vorige week is in Leiden - evenals in andere plaatsen in Nederland en de Europese Ge meenschap - een zogenaamde arbeidskrachtentelling begon nen. Dit onderzoek moet infor matie opleveren over zaken rondom de werkgelegenheid in de landen van de Europese Ge meenschap. In Leiden zullen enquêteurs over een periode van twaalf weken zo'n 650 adressen bezoeken. Zij krijgen vragen over werken, niet- werken, werkloosheid, beroeps- en andere opleidingen, over de positie van werkende gehuwde vrouwen, van gepensioneerden en dergelijk voorgelegd. er een vorm van bureaucratie on tstaat die verlammend werkt voor degenen die zijn aangewe zen op hulp van de overheid." Lubbers pleitte daarom voor een systeem van gespreide verant woordelijkheid: "Niet alles moet van de overheid komen. We moe ten terug naar de basis. Daar moeten veel meer mensen wor den gemobiliseerd. Het kernpunt van de welzijnssector is de dienstbaarheid aan de samenle ving." Als meest opvallende kenmerk van de verzorgingsstaat noemde Rietkerk de neiging als recht op te eisen datgene wat men graag zou willen. Ook hij signaleerde het gevaar van het overheersen van structuren, stelsels en syste- Daarbij komt volgens Rietkerk nog dat het gevaar bestaat dat de marktsector, het bedrijfsleven, door de toenemende overheids bemoeienis in het gedrang komt: "Ik wil geen stap terug met de verzorgingsstaat. Ik erken dat een ruime overheidstaak onmis baar is, maar de situatie dreigt nu door te slaan naar een collectief dirigisme. Wij moeten niet alles laten structureren door de over heid. De overheid moet veel doen, maar moet ook een sfeer van vrijheid erkennen daar waar de burger zelf verantwoordelijk heid kan dragen voor zijn wel zijn." De door Lubbers noodzakelijk geachte toename van de verant woordelijkheden bij hen die in onze samenleving minder kansen hebben vond Den Uyl een ver keerd uitgangspunt: "Wanneer we hun meer kansen willen ge ven kunnen we niet volstaan met het toebedelen van verantwoor delijkheden. We zullen dan de bestaande structuren moeten veranderen en tot een herverde ling van de macht moeten ko men. Zolang dat niet gebeurt blijven er groepen bestaan die door diverse oorzaken, bijvoor beeld door opleiding, een voor sprong houden. We moeten ko men tot een doorbreking van de bestaande patronen van verde ling van kennis en macht. Het kerkprobleem van de welzijns staat is de gelijkberechting van hen die nu met een achterstand te kampen hebben." Winkelruit vernield LEIDEN - In de Haarlemmerstraat is in de nacht van zaterdag op zondag een winkelruit van dumpzaak Labruyere vernield. De politie vermoedt dat er alleen sprake is van baldadigheid en geen poging is gedaan om in te breken. Gisteren was nog niet vastgesteld of er winkelgoederen ontvreemd zijn. Rietkerk,Den Uyl en Lubbers inhet Academiegebouw. Tweede organiserende dispuut Taenia. links gespreksleider mr.Reugebrink. Op de kansel de pri LEIDEN - Bewoners van wis selwoningen aan de Van Huisweg en de Willem Ba- rentzstraat (gebied De Waard) in Leiden hebben bij de ge meente Leiden geprotesteerd tegen de onbereikbaarheid van hun woonomgeving. Ze vragen de gemeente op korte termijn om een oplossing. Het bewonerscomité wijst er op dat de afsluiting van de toe voerstraten de wisselwonin gen isoleert. Deze situatie brengt met zich mee dat de woningen moeilijk te berei ken zijn bij branden, Eerste Hulp, terwijl men bij open stelling van de Sumatrabrug onbereikbaar is voor brand weer en GG en GD. De bewoners beklagen zich verder dat ze tijdens de spits uren soms een half uur nodig heeft om vanaf de Zijlsingel via de Lage Rijndijk bij hun woningen te komen. De slechte bereikbaarheid heeft er al toe geleid dat bakker en melkboer niet meer langs komen. De gemeente sloot de toevoer- straten naar de wisselwonin gen - de Admiraal Banckert- straat, Tasmanstraat en Wil lem Barentzstraat - een jaar geleden af om sluipverkeer naar de bedrijven in het Waardgebied te vermijden. Ontevreden bewoners heb ben al verschilllende keren uit protest de paaltjes, die de straten afsluiten, wegge haald. Leids artiestenfestival raakt bekend LEIDEN - Meer dan 350 bezoekers, onder wie ongeveer 100 medewerkers, vonden gisteren, ondanks het slechte weer, hun weg naar het Volkshuis, waar van twee uur 's middags tot een half uur na middernacht het Vierde Lampieval werd gehouden. Gisteravond rond tien uur schatte de organisator Lampie, dat de inkom sten voldoende zullen zijn om de garantiesubsidie van de gemeente Lei den (f600,-) slechts voor een zeer klein bedrag aan te spreknLampie was erg tevreden over de medewerking, die hij zowel van de gemeente als van het Volkshuis aan de Apothekersdijk heeft ontvangen. Na Lampievals op o.a. Marine Complex en Catena is Lampie nu in onderhandeling met het LAK-theater om het vijfde Lampieval, dat er zeker zal komen, daar onder te brengen. Volgens Lampie voorziet het Lampieval beslist in een behoefte, gezien het grote aantal, hoofdzakelijk Leidse groepen, die tegen onkostenvergoe ding bereid bleken te komen spelen. Bij het publiek vielen vooral Karl Kögler Don ten Kate (Duitse Folk), Touchwood en Munk bijzonder in de smaak. Dit typisch Leidse gebeuren (alleen de uit Utrecht afkomstige, veel succes oogstende groep Braak vormde, met Kögler een uitzondering op deze regel) weet zichzelf steeds weer een bestaanszekerheid te verschaffen. Het voorziet in een behoefte, maar vormt daarnaast voor stafleden van sociëteiten een unieke gele genheid om groepen te contracteren. Opvallend waren daarnaast zowel Glen Gressman als Warner van Es, die tussen de verschillende acts optredens verzorgden. Leidse groepen, die driftig bezig zijn het profiel van het Leidse popgebeuren meer reliëf te geven en daarom ook gisteren een optreden verzorgden, waren o.a. 'Hot Poop', 'Sorry' en 'Feedback'. De sfeer op dit vierde muziekfestival, dat langzamerhand ook buiten Lei den enige bekendheid begint te krijgen, was uitstekend. Het Lampieval bewijst afdoende dat het ook mogelijk is zonder financiële middelen ruim 300 man vrijwel een hele dag bezig te houden.Het muzika le aanbod deed gisteren in elk geval niet vermoeden dat men belangeloos optrad. Een sfeervol, typisch Leids festival. J BERT KOEKEBAKKER Een clownsact tijdens het Lampieval. s. Groot 2 kilo rundvlees voordeel 2 kilo champriblappen 15,90 KILOPRIJS 8,90 2 kilo magere runderlappen19,90 KILOPRIJS 11,90 2 kilo lende-sucadelappen21,90 KILOPRIJS 12,90 2 kilo verse braadworst8,90 KILOPRIJS 5,50 2 kilo rund-varkensgehakt 8,90 KILOPRIJS 5,50 1 kilo botermalse paardebiefstuk13,90 200 gr. fijn katespek1,75 kleibinten 5 kilo voor 1,48 witlof kilo2,25 sla 3 kroppen0,89 grape fruit 10 voor1,98 Franse golden 2 kilo2,48 Shamoupi sinaasappelen 2 kilo 1,98 Haarlemmerweg 41a, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11