VVD bepleit meer steun voor Leiden Weidse agenda Club 58" onder dak WERKCENTRUM GEEFT VOORPROEFJE... Katwijkse favorieten bij schoolschaak geklopt De andere Schubert": een droef relaas Liberale kamerfractie bij werkbezoek LEIDEN - De Tweede Kamerfractie van de VVD wil zich inzetten om de gemeente Leiden als noodlijdende (zoge naamde artikel 12) gemeente meer financiële steun van het rijk te geven. Dit standpunt maakte de kamerfractie van deze partij gisteren bekend bij een werkbezoek aan Leiden. Volgens kamerlid mr. F. Portheine - zelf Leidenaar en oud-raadslid - bestaat binnen de WD-kamer- fractie de algemene opvatting dat voor de financiële problemen vah Leiden extra steun nodig is. "Iedere stad", aldus Portheine "heeft problemen, maar Leiden heeft ze allemaal. Wij willen be pleiten dat voor de Leidse situa tie een speciale aanpak wordt ge kozen". Met deze opvatting staat de WD- kamerfractie dicht bij het verlan gen van het Leidse gemeentebe stuur. De Leidse gemeenteraad nam eind vorig jaar een motie aan dat Leiden ontzien moet worden bij de bezuinigingen (Bestek '81). B en W hebben hier inmiddels ook op aangedrongen bij de staatssecretaris van binnenland se zaken. In een toelichting op het streven om Leiden meer steun te geven zei WD-kamerlid Portheine dat de fractie dit zal proberen bij de herziening van de financiële ver houdingswet. In deze wet wordt de steun aan noodlijdende ge meenten geregeld. De kamerfrac tie van de WD kan hierbij terug vallen op zijn staatssecretaris Koning, die is belast met het toe zicht op de gemeentefinanciën. Overigens ziet de WD-kamerfra- cie extra steun alleen mogelijk als de gemeente Leiden een sober fi nancieel beleid voert. Portheine zei dat Leiden "op verschillende terreinen de teugels moet aan trekken". "Voor wat hoort wat", aldus de WD-woordvoerder. Portheine wilde tegenover onze verslaggever niet zeggen op wel ke gebieden Leiden precies zou moeten "versoberen". De WD-kamerfractie bracht het werkbezoek aan Leiden op ver zoek van de WD-gemeente- raadsfractie. De kamerleden - de delegatie bestond uit Portheine, De Korte, Van Erp, Hermans, Lauxterman en mevrouw Gin jaar - sprak over een groot aantal zaken en bezocht het Heerenlo gement (nieuwe bibliotheek) Pancras-Oost (vervanging bin- nenstadbedrijven) en Heren gracht/Zijlsingel (woningbouw). Op een persconferentie na afloop van het bezoek complimenteerde woordvoerder Portheine het ge meentebestuur, waarvan de WD sinds een halfjaar deel uit maakt, met de aanpak. "Het is opmerke lijk dat men ondanks alle problemen niet alleen maar klaagt, maar dat er ook veel posi tieve dingen worden aangedra gen", aldus het kamerlid. ZATERDAG 10 MAART 1979 In voormalige Morspoortkazerne 9? LEIDEN - Wethouder Schoute van Maatschappelijke aangelegenheden en Volksgezondheid heeft gister avond het nieuwe onderkomen van de Stichting Sport en Vrijetijdsbesteding voor geestelijk gehan dicapten in de voormalige Morspoortkazerne ge opend. Bij de stichting, die een kleine honderd leden telt, zijn een zwemclub, een hobbyclub, een voetbalclub, een wandelvereniging en een muziekvereniging onder gebracht. De muziekvereniging ("De Sleutels") vond. ,Oude Garde" neemt afscheid van politietoneel LEIDEN - Na meer dan dertig jaar deel uitgemaakt te hebben van de toneelclub van de Amusements vereniging van de Gemeente Po litie Leiden, namen gisteravond in het St. Ajitonius Cubhuis de dames F. Bosscher-Mulder en M. Bor-Leenheer en de heer G. Cor- nelisse afscheid van hun publiek. In „Een beeld van een man" van J. Hemmink-Kamp schitterden zij op de jaarlijkse korpsavond nog één keer. Net als professionele toneelspelers kozen de spelers het beste stuk voor hun afscheid. Unaniem viel de keuze op „Een beeld van een man", dat in 1970 ook al eens door het gezelschap werd opgevoerd. Voor de voor stelling van gisteravond had men zoveel mogelijk de groep van ne gen jaar geleden bijelkaar ge bracht, wat op drie spelers na luk te, en dat is tekenend voor het en thousiasme van de leden. In het programma stelt acteur/re gisseur Cornelisse: „Het is geens zins de bedoeling te moraliseren. Het is alleen maar de bedoeling om u door middel van eerlijk to neel een prettige avond te bezor gen". Een menigkoppige publiek beleef de geamuseerd de avonturen van de stijve butler Parker (Ab Kerst- De leerlingen van de LEAO-school gaven een wervelende "sari-show". LEIDEN - De LEAO-school "De Nieuwe Vaart" aan het Lammenschans- park in Leiden beleefde gisteren de afsluiting van een "India-project" dat zich daar de hele week in de brugklassen (160 leerlingen) heeft afgespeeld. in de lessen werd de hele week ingespeeld op India, op woensdag werd een dansdemonstratie gegeven. De LEAO is van plan om voor de brugklassen in het volgend schooljaar weer een project te organise- en), de hondsbrutale tuinjongen Een door de leerlingen opgevoerde "sari-show" betekende het einde Dicky (Louis Cornelisse), de bij de hante huishoudster Josefien (Els Klay), de huisluiecht die nog I gaan spelen Verder het project. Sari's zijn de nationale dracht voor Indiase show bood een overzicht van de verschillende soorten sari's die in delen van India gedragen worden. ook (H.Roest), de overdreven nicht Louise (M. Brand) en haar slaapzieke man, neef Lodewijk (Niek Cornelisse). Alle aandacht was na afloop na tuurlijk gevestigd op de schei dende spelers. Als dank voor hun jarenlange inzet kregen de heer Cornelisse, mevrouw Bor en me vrouw Bosscher alle drie een per soonlijke tegel aangeboden. Een donderend applaus viel het drie tal ten deel. Toen viel definitief het doek en werd met wat mee- moed afgeschminkt. LOUIS CORNELISSE r gistermiddag een film c gen Indiaas voedsel proeven. De reacties: "lekker, maar wel vet". Ook Onder leiding van leraar H.T. Ramdas was op de bovenverdieping van de school een tentoonstelling over India ingericht. Ramdas had er bovendien voor gezorgd dat de leerlingen gistermiddag tijdens de sari-show konden beschikken over echte Indiase sari's. India en mochten de leerlin- De Rembrandt-scholengemeenschap heeft gisteren een feestelijke avond belegd in verband met een Chili-week op de school. LEIDEN - Het Werkcentrum Dans gaf gisteravond in een mager be zet LAK-theater een voorproefje van een nieuw programma, dat volgende week in Rotterdam in première gaat. Van de vier op het programma prijkende kleine balletten zijn er althans drie aan het repertoire van deze in de LEIDEN - De vijftallen van de Be- stevaer-MAVO en het Pieter Groen College, beide uit Katwijk, waren de grote favorieten voor de "Leidse" schoolschaaktitel in de categorie MAVO-LBO, maai de LEAO "De Nieuwe Vaart" uit Leiden ging met de eer strijken. Achteraf bezien werd de strijd ei genlijk al in de eerste ronde be slist, want toen verloor de Beste- vaer-MAVO met 3-2 van een blijkbaar wel uitgeslapen Leidse LEAO. Wakker geschrokken doc r deze verrassende nederlaag wonnen de Katwijkers de vier resterende wedstrijden, maar het kwaad was al geschied, want "De Nieuwe Vaart" ging gewoon door. winst op Visser 't Hooft I (3-2), Visser 't Hooft II (4-1) en de Tuinbouwschool uit Rijnsburg (4-1). Alleen tegen het Pieter Groen College moest "De Nieu we Vaart" alle zeilen bijzetten, hetgeen tenslotte resulteerde in een remise: 21/2-2,/2. Vandaag begint voor kampioen de stryd om de lande lijke titel. De Nieuwe Vaart speelt dan thuis tegen de scholenge meenschap Guillaume Farel uit Ridderkerk. De eindstand van de "Leidse schoolschaaktitelstrijd: 1. en kampioen LEAO "De Nieuwe Vaart" (Leiden) 9 matchpunten, I6V2 bord punten; 2. Bestevaer- MAVO (Katwijk) 8, 19; 3 Pieter Groen College (Katwijk) 7, 17Va; 4 Visser 't Hooft I (Leiden) 4, 11; 5. Visser 't Hooft II (Leiden) 2, 7 en 6. Tuinbouwschool (Rijns- burg) 0, 4. De persoonlijke scores van De Nieuwe Vaart bord 1 Harold Al- stede 2; bord 2 Remco Visser 4; bord 3 Chris Singeling 4,/a; bord 4 Edwin Chaudron 4 en bord 5 John van Klinken 2. Topscorer werd Nico Guyt van de Beste- vaer-MAVO met 5 uit 5. Maasstad gevestigde groep, die het stimuleren van de dansont wikkeling in het algemeen als haar taak ziet, toegevoegd. Het gaat hier om "Tafelmanieren" van Charles Czarny, "Nachtlied" van Swee H. Lim en "Tutto Lis- cio" van Hans Tuerlings. Het werkstuk van Czarny gemaakt voor twee dansers en drie danse ressen zal ongetwijfeld het meest opvallen. Door de speelse fanta sie die er van dit abstracte ballet rond vier stoelen en een tafel uit gaat, door de grappige contrasten zowel in de beweging als in de .aankleding en door de flitsende dynamiek van het op een wit vlak uitgevoerde geheel. Het in felgekleurde pyamapakjes gestoken vijftal, dat zich met deze "Tafelmanieren" bezig houdt, zou er alleen wat expressie be treft misschien nog wat meer pit aan kunnen geven. Een geheel tegengestelde sfeer ademt het door de danser Swee H. Lim gechoreografeerde "Nachtlied" op muziek van Mahler, een op verstilling geba seerd en veel concentratieverei- send ballet voor drie danseressen en een danser. Veel van de lyriek gaat in dit niet helemaal zuiver verlopende lijnenspel verloren doordat ook het bewegingspa troon nog onvoldoende uitgeba lanceerd is. Als "workshopactiviteit valt het werk zeker te prijzen, mits er wat bijvoorbeeld de vlakverdeling betreft eerst nog een paar "gaten worden gedicht. Trouwens, voor een zo subtiele zangpartij, op tekst van Nietzsche, waardoor Swee Lim zich heeft laten inspi reren dient de geluidsweergaven beslist beter te zijn dan gister avond het geval was. Het derde ballet, Hans Tuerlings 'Tusso Liscio", dat al eerder door het Nederlands Danstheater werd uitgebracht, wordt bij het Rotterdamse gezelschap niet door een danser maar door een danseres te weten Erika Trabi uitgevoerd. Technisch heel be heerst, hoewel wat meer stoere onverschilligheid voor dit ballet dat de typering van een noncha lante lefgoser in zich draagt toch vereist is. Geen verbetering Als herhaling staat het alleraardigst ballet "Jumble" van Ton Simons gelukkig nog op het programma. PIETER C. ROSIER 99 LEIDEN - „De andere Schubert" heet het programma, waarmee de sopraan Ank Reinders en de pia nist Paul Niessing stad en land afreizen. Zestien liederen, geno men uit de laatste banden van de Peeters-editie, waaraan de mees ten van ons wel nooit aan toe zijn gekomen, vandaar waarschijnlijk dat woord „andere". Een Schu- bertlied blijft echter een Schu- bertlied, en hoewel de componist bij een dermate grote produktivi- teit moeilijk een constante kwali teit kon garanderen zijn alle lie deren op zijn minst een kennis making waard. Of zo'n kennismaking nu het beste kon gebeuren middels het recital van gisteravond in de kapelzaal, waag ik te betwijfelen. Het spel van Paul Niessing kennen we langzamerhand wel: zolang zijn rechtervoet maar op het pedaal kan rusten en zijn handen over het klavier kunnen kabbelen is hij in zijn element, en dan doet het er niet toe of de vocalist nu met hart en ziel een dramatische tekst ten gehore brengt dan wel melding maakt van de files op de Nederlandse snelwegen. Voor een goede vocalist(e) hoeft de kleinburgerlijke instelling van de pianist geen belemmering te zijn voor de eigen ontplooiing, zeker niet wanneer men kan bogen op een opleiding en ervaring als die van Ank Reinders. Waarom dan, zo vraag ik mij af, heeft deze zan geres zich nu vastgekluisterd in een steriele cel, waarin zij zich slechts beperkt tot het weerge ven van geschreven noten, tot op de decibel nauwkeurig bepaald? In tegenstelling tot een man als Hugo Wolf ging het Schubert niet om de literaire waarde van het dichtwerk, maar eerder om de rode draad die door de meestal banale tekst liep. Dat is wat Schubert beoogde: een weergave van zijn muzikaal ondersteunde zorgde voor de muzikale omlijsting van Belangstellenden kregen de gelegenheid i nieuwe onderkomen rond te kijken en eventueel in formatie over het doen en laten van de stichting, kortweg "Club 58" genaamd (naar het jaar waarin in Leiden met vormingswerk voor zwakzinnigen is be gonnen) op te doen. Op de foto verricht wethouder Schoute de openings handeling, het omhoogtrekken van het toneeldoek waarachter zich de muzikanten bevinden. Talent Faber onafwendbaar LEIDEN - Het is ronduit laf, maar ik was gisteravond vastbesloten het solo-programma van Peter Faber in een zeer redelijk gevulde Leidse Schouwburg, overmatig kritisch te benaderen. Dit niet in de laatste plaats omdat de naam "Faber" alleen nog niet op kauw gomwikkels voorkomt, maar verder overal in Nederland is doorgedrongen. Zoiets gaat ongemerkt irriterend werken en het lijkt er tenslotte op, dat toneel maar vooral film vrijwel volledig beheerst worden door het talent "Peter Faber". In 1972 stond hij nog met Adriaan in een theaterprogramma, dat qua bezoekersaantal moest wedijve ren met elke willekeurige wacht kamer van een tandarts. Het leek destijds op dat het publiek de gang naar hun theatershow nog zwaarder vond dan de dagelijkse reis naar het werk. Faber was nog niemand en Neder landse speelfilms konden nog rustig gemaakt worden, zonder dat luj daarin een rol van enige betekenis speelde. Het Werk theater heeft daar nadrukkelijk wijziging in gebracht en in het verlengde daarvan ligt zeker zijn theatershow van gisteravond. Hij heeft een blauwe stoel, een mi crofoon en een casettebandje. Dat is alles. Dat lukt 'm nooit, denk je nog. Honderden mensen kijken gespannen naar de affi che-verkoper, waarin zij Faber herkend hebben. Nog niet over tuigd. Men aarzelt nog. Helemaal alleen Het lijkt onmogelijk dat tot half elf vol te houden. Hermans heeft tenslotte zijn bloemen fluit, Kan zijn vellen papier en Elsink zijn strooien hoed. Bij Faber niets van dit alles. Alleen Faber fans op de eerste twee rijen. De rest van het publiek lijkt Faber-bewonderaar te zijn. Een thuiswedstrijd lijkt het. Toch blijkt Faber meer te kunnen dan teksten uit zijn hoofd te leren. Zijn kracht is de impro visatie, de pantomine, het kleine gebaar. De eerlijke opstelling, wars van sterallures, ronduit voor zijn zaak uitkomend. En naarma te het programma vordert, raakt het publiek volledig overtuigd van zijn onafwendbaar talent. Hij gooit het zomaar de zaal in en schept er genoegen in af te wach ten wat het publiek ermee doet. Als de filmwereld ooit genoeg van hem krijgt (wat Simon van Collem verhoede) mag hij, wat mij betreft, toneelacteur worden. Full time; Werktheater of solo. Het is bijzaak. Zijn talent moet echter behouden worden. BERT KOEKEBAKKER LEIDEN - De voorstelling van "Topconferentie", die vanavond in de Leidse Schouwburg zou worden gegeven, gaat niet door. Het optreden van de groep Bent gaat in verband met gebrek aan belangstelling niet door. Zaterdag Sanders, Levendaal/hoek Korevaar- straat, Antiekmarkt, 8.30-17 uur. Brechuys, Breestraat 19, swingavond voor middelbare scholieren, 20-24 uur. j Nieuwe Rijn 20A, vrouwencafé, 21 uur. Leidse Schouwburg, toneelgroep Bent I met "Topconferentie" van Robert David i MacDonald, 20.15 uur. LAK-Thcater, Nieuwe Komedie met "De vroedvrouw", 20.30 uur. Vrijetijdscentrum, volksdansinstuif, 20 Aula BTS, Vondellaan, Fryslan Vereni ging, 20 uur. Zondag Middelweg 19c, kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. LAK-Theater, kindervoorstelling: pop pentheater Erica Burgerion met "De bloemenfabriek", 15 uur. Groenoordhal-rcstaurant, opening jazz club, 14 uur. Volkshuis, Haarlemmerstraat, "Fem ke", ontmoetingscentrum voor vrou wen, 13-16 uur; Lampival, 14-24 uur. Maandag Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizer- laan, bcjaardensoos Zuid-West, 14.30 van 9-11.30 uur. Vrijetijdscentrum, yoga; gitaar; t'ai chi; fotografie; Go-club, 20 uur. Breehuvs, ma. di., do. en vr. overblijf- soos, 12-13.15 uur. Kantine NEM, ingang 5 Mcilaan, ruil en veilingavond van De Postzegelvrienden, 20 uur. '1 Bruggehoofd, Steenschuur 11, ama teurfotografie, 20 uur. Leidse Schouwburg, Haagse Comedie met "Pylers van de samenleving" van Ibseb, 20.15 uur. Stadhuis, cie. beroepschriften, 9.40 uur; cie. algemene bestuurlijke aangelegen heden, 20.30 uur; cie. politionele aange legenheden, 21 uur. Vredeskerk, bijeenkomst over winkel, 20 uur. Kykhuis, klassieke film Marx Brothers, 20 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, gemeente raad, 20 uur Gemeentehuis Voorschoten, cie. finan- >che zaken, 20 uur. Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen; Wijk I (Morswegkwar- tier, noord-binnenstad, Noorderkwar tier en Groenoord): van zaterdag 10 tot zondag 8 uur vm.: A. Ravestein, Bevry- dingsplein 60. tel. 768918; van zondag 8 tot 24 uur E. Nieuwenhuis, Bevrij dingsplein 60. tel. 768918; Wyk II (Kooi en Merenwijk): van zaterdag 10 tot zon dag 12 uur J. Verhage, Rozemarijntuin 51, tel. 895144; van zondag 12 tot 24 uur Y. Groeneveld, Brikkenwal 19, tel. 133834; Wijk III (Waard, Professoren- wijk, Tuinstadwijk en zuid-binnenstad): J. de Bruyne, Kernstraat 11, tel. 141225, Wyk IV (Zuid-West en Haagwegkwar- tier): van zaterdag 10 tot zondag 8 uur W. Schellekens, Pagarunistraat 24, tel. 764035; van zondag 8 tot 24 uur B. Roos, Zocherstraat 1, tel. 766123. Leiderdorp: - De weekenddienst wordt waargenomen door O. Du Ry van Beest Holle en M. P. Hennink, Vlaskamp 16, tel. 891100. Zaterdag en zondag spreek uur van 12.30-13 uur. Oegstgeest - De weekenddienst van za terdag 10 tot maandag 7 uur vm., wordt waargenomen door. D. Held, Marelaan 36, tel. 152255. Voorschoten - S. v.d. Kooy, S. v.d. Oye- laan 13. tel. 6951 (zaterdag); C. Meijer. Rouwkooppark 11. tel. 2493 (zondag). Warmond - F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, tel. 10030. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst in de regio Leiden wordt van 9 tot 16 maart, waargenomen door Apotheek Her- dingh en Blanken, Hogewoerd 171, Lei den, tel. 071-120502; Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 071-155482. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitslui tend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444 gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604; tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/ZoeterwoudeRd. - Ge zondheidscentrum Leiderdorp, tel. 410131, spreekuur ma. t/m do. van 14-15 Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. S. Posthuma, Kagerplein 308, Sassenheim, tel. 02522-11463. Dierenartsen Leiden - De weekenddienst wordt waargenomen door F. Muurling, Plant soen 23, Leiden, tel. 071-125057; J. Vest- jens, Rijn en Schiekade 23, Leiden, tel. 071-144323 (van zaterdag 12 tot maandag 8 uur vm.). Slechts in één lied gaf Ank Rein ders blijk van een persoonlijke visie (Liebeslauschen). Welis waar een visie, die er volgens mij volkomen naast zat, maar tochDe vermelding van en kele technische gebreken als on verstaanbaarheid en een dicht geknepen keel (uitgezonderd een paar momenten dat zij haar zich zelf aangemeten maniërismen vergat) completeren dit droeve relaas van een goed bedoeld reci tal. RON HARMS LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon; 071-144941. Nabezorging van 18.00 -19.30 u. Zaterdag van 16.00 - 18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 43,05 Kwartaalabonnement per post 60,90 Jaarabonnement 160,70 Jaarabonnement per post 232.10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2