LEIDSCH DAGBLAD Industriebonden gaan zich beraden op harde acties agen lengen Militairen door regen geteisterd vandaag Engelsen willen hier verpleegsters werven Bazargan trekt ontslag weer in zriiïfiTmaart Werkgevers willen niet praten over arbeidstijdverkorting 'Verkorting werkweek slecht voor bedrijven' ZATERDAG 10 MAART 1979 OPGERICHT 1 MAART I860 35803 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Arie Groenevelt TEHERAN (AP) - De val van de eerste Iraanse regering na de machtsovername door de ajatol- lah Chomeini is gisteren voor komen nadat Chomeini premier Mehdi Bazargan wist te overre den zijn ontslag in te trekken. Bazargan ging ermee akkoord aan te blijven nadat Chomeini be loofd had orders te zullen uit vaardigen ter ondersteuning van de premier, zo werd uit rege ringskringen vernomen. Bazar gan was gisteren naar de heilige stad Qom gereisd voor een on derhoud met Chomeini. De Iraanse premier was ontevreden over het gebrek aan werkelijke zeggenschap van zijn regering. Donderdag had hij zijn ontslag in gediend, maar dat was door Chomeini geweigerd. De moslim leider beloofde vervolgens richt lijnen uit te vaardigen welke Ba zargan meer gezag moesten ge ven. Hij zei verder dat de regering van Bazargan, die door Chomeini zelf tot premier is benoemd, nog steeds zijn volledige steun heeft. Het was niet duidelijk op welke wijze Chomeini Bazargan meer gezag heeft gegeven en de vol machten van zijn revolutionaire comité's wil beperken. Bazargan zou de 78-jarige ajatollah ook gewaarschuwd hebben tegen verdere demonstraties van de Iraanse vrouwen, die in opstand zijn gekomen omdat zij van me ning zijn dat Chomeini islamiti sche wetten wil introduceren welke hun vrijheid beperken. Negen dagen geleden had de pre mier al gedreigd af te zullen tre den omdat de revolutionaire co mité's het hem onmogelijk maak ten zijn regeringstaak uit te voe- De comité's hebben duizenden mensen laten arresteren.. Meer dan 40 personen zijn na, meestal geheime, revolutionaire proces sen terechtgesteld. Gisterochtend werden de voorma lige politiechef van de sjah, gene raal Jaafar-Gholi Sadrie, en twee andere mannen geëxecuteerd na schuldig te zijn bevonden aan moord en het martelen van ge vangenen. Int. watersporttentoonstelling Geopend van 10-17 en 19-22 uur, zaterdag en zondag 10-17 uur. toegang f 7,50 kinderen tot 14 jaar f 5,- Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations Parkeren op IJsbaanpad (Olympisch Stadion): gratis bus naar RAI (niet tijdens avonduren) AMSTERDAM Maartse buien Zonnige perioden maar ook maartse buien. In de middag geleidelijk toene mende bewolking met in de avond mo gelijk regen. Matige tot krachtige, aan de kust harde, westenwind krimpend naar zuidwest, middagtemperaturen ongeveer 5 graden. 11 MAART Zon op: 7.05 uur; onder: 18.36 uur Maan op: 16.17 uur; onder: 6.01 uur Hoogwater te Katwijk om 2.16 en 14.28 uur, laagwater om 10.11 en 22.35 uur 12 MAART Zon op: 7.03 uur; onder: 18.34 uur Maan op: 17.20 uur; onder: 6.28 uur Hoogwater te Katwijk om 2.50 en 15.02 uur, laagwater om 10.49 en 23.11 uur. T-•- Een van de Nederlandse soldaten in het Libanese Haris probeert tijdens een korte regenpauze zijn veldbed te drogen. IN ZUID-LIBANON HARIS (ANP) - De 75 Neder landse kwartiermakers, die in Zuid-Libanon de komst van het Nederlandse VN-detache- ment voorbereiden, zijn de af gelopen drie dagen geteisterd door langdurige regenval en zware windstoten. Een aantal tenten kwam onder water te staan en het terrein er omheen is herschapen in een decime ters diepe modderpoel. De mi litairen moesten tot hun enkels door het water en de blubber ploeteren. "De weersomstandigheden kun nen hier per dag wel zeven maal veranderen en de vele regen heeft ons werk nog veel moei lijker gemaakt", verklaarde majoor F. Straatman, de com mandant van de kwartierma kers. „Woensdag 14 maart om 18.00 uur zal het Nederlandse VN-detachement operationeel zijn. Op dat moment zullen we alle taken in ons gebied van de Fransen hebben overgenomen en dan dragen we vanaf dat moment ook alle verantwoor delijkheden", verklaart Majoor Straatman. Hij is tevreden over het verloop van de opbouwac- Fransen. De hoofdmacht van de Neder landers is vanmorgen op de luchthaven van Beiroet gearri veerd, waar ook de eerste nacht wordt doorgebracht. Morgen ochtend gaan chauffeurs het materieel in Haifa ophalen en de anderen worden direct naar de verschillende posten in het te controleren gebied gediri geerd. Op ongeveer vijftien plaatsen worden tentenkam pen gebouwd. Van maandag af gaan de Nederlanders pa trouilles meelopen met de Fransen en worden ook de pos ten bemand. Het is de bedoe ling dat ieder - van hoog tot laag - precies z'n taak weet bij de wisseling volgende week. Aanrijding Drie voor Libanon aangewezen soldaten konden vanmorgen niet mee naar het Midden-Oos ten. Zij raakten gisteravond vlak bij hun kazerne in Zuidla ren gewond bij een aanrijding. Zij liggen in het Academisch Ziekenhuis van Groningen. Eén van hen, de 20-jarige W. van Wenen uit het Gelderse Beltrum liep ernstig hoofdlet sel op terwijl de twee anderen, W. Drent (20) en M. Wijnen (19), beiden uit Steenwijk, een on derbeenfractuur opliepen. Het ongeluk gebeurde omstreeks half acht toen de zes soldaten na een etentje in een restaurant terugkeerden naar de kazerne. Ze liepen achter elkaar aan de rechterkant van de weg toen ze werden geschept door een ach teropkomende auto. Bij het ongeval waren nog drie andere soldaten betrokken maar zij raakten niet gewond. Volgens de politie liepen de zes soldaten niet op het voetpad maar op de rijweg. De automobilist merkte het zestal te laat op en kop ze niet meer ontwijken. Het tumult dat gisteren rond niet van verlof teruggekeerde sol daten van het Libanon-batal- jon ontstond liep af met een sis ser. Ook de laatste vier, van wie donderdagavond nog niets was vernomen, meldden zich in de loop van gisteren. DEN HAAG (ANP) - De Industriebonden NVV en NKV gaan zich beraden op harde acties om de ondernemers te dwingen tot bespreking van hun eisen tot arbeidstijdver korting en andere middelen ter herverdeling van de be schikbare arbeid. Arie Groenevelt, voorzitter van de Industriebond NVV heeft dit gisteren in een persconferentie meegedeeld. dat de Nederlandse loonkosten zo hoog zijn, dat daardoor de ex port en de afzet op de eigen bin nenlandse markt en daarmede de werkgelegenheid in ons land in gevaar wordt gebracht," aldus Groenevelt. De Industriebond- leiders betitelen dit soort argu menten nu, gezien het zwaaien met de geldbuidel door de werk gevers, als loze praat. Hij noemde een aantal gevallen, waarin de werkgevers weigeren de werkgelegenheidseisen van de bonden te bespreken: dat is niet alleen het geval bij Philips en Hoogovens, maar ook in de tex tiel en de metaalnijverheid, bij Douwe Egberts, bij Van Gelder papier en bij Unilever. De voorzitter van het CNV, Harm van der Meulen, wilde nog weinig zeggen over hetgeen Arie Groe nevelt had opgemerkt. "Hier en daar hoor ik wel geluiden dat de werkgevers bereid zijn om een extra loonsverhoging in wat voor vorm dan ook te bieden, maar ik weet niet of het zulke vormen heeft aangenomen zoals Groene velt wel zegt. Ik weet alleen datje een broedende kip tijdens de on derhandelingen niet moet sto ren," aldus Harm van der Meulen. Er is, aldus Groenevelt, voor ons een ernstige situatie ontstaan door de weigering van de werk gevers om onze eisen te bespre ken. De ondernemers handelen kennelijk op bevel, menen de In dustriebonden, die constateren dat hun eisen algemene afwijzing ontmoeten bij de ondernemers. Wel wordt er met de geldbuidel gezwaaid om de Industriebonden te verlokken af te zien van hun maatschappelijke eisen ten be hoeve van de toekomstige werk gelegenheid. Dat is gebeurd bij Philips, waar men de eisen inzake de herver deling van de arbeid niet wenste te bespreken en de bonden vroeg wat hun aanvullende looneisen waren. Dat is ook gebeurd bij de Hoogovens, waar men materiële verbeteringen aanbood die in sommige gevallen neerkomen op een loonsverhoging van 15.000 tot 20.000 gulden per jaar terwijl voor ongeveer 10.000 werkner mers verbeteringen werden aan geboden, die neerkomen op een loonsverhoging van 4,5 procent per jaar en waar de totale mate riële verbeteringen, die de direc tie bereid is aan te bieden, de loonsom met ongeveer 20 miljoen gulden per jaar zouden doen stij gen. Zwart loon Soortgelijke dingen gebeuren ook bij andere belangrijke cao-on derhandelingen en hier en daar zijn werkgevers al begonnen zwart extra loon te betalen. Dit alles, aldus Groenevelt, leidt tot een nieuwe 400-gulden golf en dat is nu juist wat de Industrie bonden NW en NKV niet willen. De Industriebonden willen "op de nul-lijn gaan zitten" mits er in de cao's bepalingen worden op genomen, die leiden tot meer ar beidsplaatsen. Nu het duidelijk is, dat de ondernemers daar niets van willen weten, moeten zij maar met harde acties tot be spreking van de eisen worden gedwongen. De Industriebonden vertikken het zich met materiële aanbiedingen af te laten brengen van hun "diepgaande" maat schappelijke eisen, aldus Groe nevelt. 36 PAGINA'S EERSTE LEIDSE ANTIEKBEURS ZONDAG VAN 10-17 UUR STADSGEHOORZAAL 9 Dankzij moppenkoning Max Tailleur kunnen Nederlan ders, die hard aan vakantie toe zijn maar zich dat niet kunnen permitteren, de zon opzoeken in Spanje. "Gran dioos initiatief, maar de uit voering is middelmatig", zegt een hostess op PAG 7 Sadat optimistisch over ak koord met Israël PAG 9 Leo van Vliet wint etappe in Parijs-Nice PAG 11 Vanuit de polder ten strijde tegen abortus en de multina tionals PAG 19 Bosschenaar in z'n eentje op baggerbuizen over oceaan PAG 23 "We waren al blij als ze re den" PAG 25 Langzaam kentering in den ken over euthanasie PAG 27 Loze praat De materiële aanbiedingen, die "de werkgevers doen, hebben Groe nevelt en de andere leiders van de Industriebonden in een toestand van opperste verbazing gebracht. "Want er is steeds maar gezegd Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. Grote partij vals geld onderschept HEUSDËN (ANP) - Bij een in val in een boerderij in Herpt (gemeente Heusden) heeft de politie gisteren een paftij van ongeveer duizend valse biljet ten van duizend gulden-in be slag genomen. Volgens de politie is dat de grootste partij die ooit in één keer in Neder- landis aangetroffen. Vier per sonen zijn in de boerderij aangehouden. Het zijn do 41- jarige bewoner J.V., de 35-ja- rige J.B. uit Den Bosch, de 33- jarige W.S. uit Waalwijk en de 38-jarige F.H. uit De Lier. Bij zijn aanhouding liet F.H. een geladen revolver vallen; Het wapen is in beslag genomen. Volgens de politie gaat het óm biljetten van duizend gulden van een kwalitatief zeer goed falsificaat dat al in 1975 in omloop is gebracht en waar door de afgelopen jaren vele Nederlanders zijn gedupeerd. UTRECHT (GPD) -- Engelse zie kenhuizen proberen Nederland se verpleegsters te werven om de personeelstekorten op te heffen. „Ze zijn uitstekend opgeleid, spreken vaak prima Engels en kunnen hier relatief goedkoop wonen en aardig verdienen", al dus gisteren David Buckley, hoofd van de personeelsvoorzie ning in de gezondheidszorg voor Birmingham en omgeving. Buckley is vorige maand in Am sterdam geweest met twee doe len: verpleegsters uit Nederland naar Engeland zien te krijgen en de Engelse verpleegsters, die hier werken, proberen te bewegen weer terug te keren. Volgens Buckley werken er inmiddels misschien wel duizend Engelse meisjes in de Nederlandse zie kenhuizen, die in eigen land ei genlijk niet kunnen worden ge mist. Alleen voor Birmingham en omge ving worden al tweehonderd verpleegsters gezocht, die bijna allemaal voor operatiekamers en intensive-careafdelingen moeten zijn opgeleid. Up zijn wervings trip naar Amsterdam heeft Buckley met veertig meisjes con tacten gelegd. Inmiddels hebben er van de zeven, die al definitief hadden toegezegd, vier hun toe zegging weer ingetrokken. De reden was steeds de staking, die de Britse ziekenhuizen zou tref fen. De bezigheden van Buckley op de Nederlandse arbeidsmarkt wor den met argusogen gevolgd door zijn collega's in andere regio's, die met dezelfde problemen kampen. Buckley gelooft dat na 29 juni heel wat verpleegsters naar Engeland zullen oversteken: op die datum kunnen verpleeg sters met een A-opleiding zonder problemen in Engelse ziekenhui zen worden ingezet. De verpleegsters zullen in Enge land ongeveer tweederde verdie nen van wat ze in Nederland krij gen. Maar daar staat tegenover dat het levensonderhoud daar veel goedkoper is. In V oorschoten Brutale overval op pompstation LEIDEN - Het pal naast het Voor- schotense politiebureau gelegen pompstation van de firma Van der Lubbe aan de Leidseweg is gisteren door drie mannen be roofd. De mannen kwamen rond kwart over vijf het kantoor bin nen en bedreigden de 16-jarige pompbediende met de woorden: "Je geld, anders schieten we een kogel door je kop." Hierna deden zij een greep in de kassa, wat 700 gulden opleverde. De marïnen kozen hierna het hazepad. Een zoekactie van de politie leverde niets op. DEN HAAG (GPD) - In kringen van de industriële werkgevers betreurt men de houding van de Industriebonden FNV. Men is daar bang dat door het invoeren van arbeidstijdverkorting per week de concurrentie verhoudingen ten aanzien van buitenlandse ondernemingen verder zullen verslechteren. Bovendien, zo werd opgemerkt, wil de FNV met de eis van een 35-urige werkweek verder gaan dan de Duitse Industriebon den. Daar heeft men na een staking van enkele weken geen verkorting van de werkweek kunnen afdwingen. De industriële werkgevers vinden de beweringen van dè industriebonden FNV dat de werkgevers met de geldbuidel rammelen een verhaal dat niet klopt. „De cao is een minimum-cao, wat dat betreft hebben de werkgevers nog wel enkele financiële ruimte", zo werd opgemerkt. Volgens de werkgevers ligt de problematiek bij Hoogovens heel anders. In de eerste plaats moet dit bedrijf personeel aantrekken dat op de Neder landse arbeidsmarkt niet is te krijgen. Daarvoor begon men een wer vingscampagne in Engeland. Nu blijkt in de praktijk bij Hoogovens dat de buitenlandse werknemers netto iets meer krijgen dan de Nederland se werknemers die onder de cao vallen. Daaraan wil men iets doen. „Het enige wat we zeker weten is dat de bedrijven beslist niet de weg van het rammelen met de geldbuidel opgaan", zo werd meegedeeld. Officieel willen zowel VNO als NCW geen commentaar gegen. 4 weken lang het LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever niet over 1 nacht ijs en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor half geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren. Ik beslis meteen en U kunt mij m.i.v. heden als abonnee noteren en ik knjg dan de eerste 2 weken de krant gratis. Naam Adres Woonplaats Gironr. Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelpp zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214, 2300 VB Leiden de krant komt

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1