"In 1979 is dit toch te gek om los te lopen Gemeente zou tonen verleis lijden Leimuiden wil beperking geluidshinder Schiphol VRIJDAG 9 MAART 1979 NOORDWIJK - "Kijk, hier zit een lampje. Dat laat ik dag en nacht branden. Als ik 's morgens vroeg naar de kwe kerij ga, begin ik van verre al te turen of dat ding het nog doet. Je mag het gerust weten, ik haal opgelucht adem als ik weer een flauw schijnseltje zie". Vooral in de weken dat de vorst on barmhartig toesloeg is het Felix van der Meer bepaald niet in de kouwe kleren gaan zitten. Om de twee uur moest hij het aggregaat (stroomverwekker) controleren. Ook 's nachts. "Ik liep met de ze nuwen in m'n lijf. Uren lag ik wakker. Te denken of het alle maal wel goed zou gaan. Valt dat aggregaat uit en kom je een uurtje later even kijken, dat is mooi je hele handel naar de knoppen." Aggregaat Daarom vraagt niet alleen Felix van der Meer zich af wanneer er nu eindelijk eens een einde komt aan de ongewenste situatie om stroom met een aggregaat op te wekken. Zijn buren en ook ande re kwekers langs de Leidsevaart in Noordwijk zouden best een huis bij hun bedrijf willen neer zetten. Alleen, dan zou er wél een elektriciteitskabel moeten wor den aangelegd. En daar is de ge meente tot nog toe niet warm voor te krijgen. "Niet rendabel", laat een woord voerder van het electriciteitsbe- drijf weten. Niet voor de gemeen te en niet voor de betrokke- nen."Die mensen zouden teveel moeten investeren. Wij denken zeker niet aan winst maken, maar we moeten er wel uitspringen." De gemeente Noordwijk ziet het ook niet zitten dat zij de aanleg van de kabel voor haar rekening neemt. "Je kunt de ene klant toch niet bevoordelen voor een ander? Wanneer iemand midden op de Veluwe een huis heeft waar geen water en licht is, dan kan hij toch niet verlangen dat een bedrijf dit even voor hem regelt?" Om de kosten samen te delen, is volgens de woordvoerder van het nutsbedrijf een kwestie van re kenen. Achtergebleven Felix van der Meer noemt de Leid sevaart een achtergebleven ge bied. "Je leeft dan nu in 1979, maar wat hier gebeurt is toch ge woon te gek om los te lopen? Soms gaan m'n haren wel eens overeind staan als ik zie wat er allemaal in Noordwijk kan. Dan moeten wij ons maar behelpen. Ach, begrijp me goed, ik gun ie dereen het beste. Wat ik geloof is dat wij gewoon opzij worden ge- Kwekers aan Leidsevaart nog verstoken van stroom schoven, omdat de Leidsevaart geen winst voor de gemeente oplevert De allereerste schuchtere pogingen om een betere stroomvoorzie ning te krijgen kwamen van de zijde van het polderbestuur. Maar dat is al weer vijfjaar geleden. De zaak raakte in het slop, tot Felix van der Meer opnieuw het initia tief nam en maar de gemeente stapte om nu toch eens wat te gaan doen. Hij werd zeker niet met open armen ontvangen. "Ga maar eens in Leiden praten", liet het elektriciteitsbedrijf des tijds weten. Leiden zei op zijn beiirt "Nee, je moet niet bij ons zijn, maar in Noordwijk." Van het bekende kastje naar de al even bekende muur dus. Maar er is nog niks tot stand gekomen "Weetje", zegt Felix van der Meer, nadat hij een tulp uit de grond heeft getrokken, "je bent zo ver schrikkelijk afhankelijk van zo'n aggregaat. Het is maar een motor tje. Als dat ding stopt, dan sta je. Heb je helemaal niks meer. Ik weet het, zoiets kan op een elek triciteitsbedrijf ook gebeuren. Maar dan is de storing gauw ver holpen. Nu moet ik eerst naar een bedrijf rijden voor onderdelen en dan moet ik nog eens gaan repa reren. Dat kostje uren. Je andere werk blijft wel liggen. Want ver dienen doe je in die tijd geen cent." Simpel voorbeeld Als simpel voorbeeld hoe de problemen voor zijn bedrijf dan zijn noemt hij het uitvallen van de stroom in een woonhuis. "Hoe zit je dan niet met de handen in het haar? Niks doet het meer, je koelkast valt uit, je hebt geen licht meer. Nou jaWat denk je wat mij dat zou kunnen kos ten? Als ik geen stroóm heb gaat heel m'n handel weg. Zoiets kost me dan wel zo'n veertigduizend gulden." Na een rustpauze, waarin Felix' va der opmerkt dat er ook geen gas- en waterleiding langs de Leidse vaart liggen, vertelt de jonge Van der Meen "Even telefoneren? Vergeet het maar. Dan moet ik eerst vier kilometer naar huis rij den. Pas daarna kan ik bellen. Wanneer je hier stroom hebt, kun je een toestel laten plaatsen. Nu kost het je ontzettend veel tijd om een belletje te plegen." Na zijn eerste poging heeft Felix la ter nog eens een tweede kansje gewaagd. Hij ging met een lijst rond en "ving" veertien handte keningen van collega's die ook wel wat voelden voor echte elek triciteit. Anderen wilden ook wel, maar weigerden een handteke ning te zetten. Hoewel de ge meente hem enige hoop gaf, bloedde de actie toch weer dood. De zaak werd opnieuw in bewe ging gezet toen vader Van der Meer op een politieke avond van het CDA aan de bel trok en de pijnlijke situatie uit de doeken deed. Aan werken "Die partij" zegt Felix, "heeft nu gezegd er iets aan te zullen doen. Ik hoop alleen dat het wat wordt. Op de duur klamp je je aan elke halm vast. Wat ik ervan ver wacht? Nou, als een politieke partij zich er werkelijk voor zou inzetten, moet het volgens mij wel wat kunnen worden". Is er wel eens over nagedacht om die hele zaak zelf maar te beta len als er geen gemeentelijke hulp komt? "Zeker wel", reageert Felix. "Na tuurlijk hebben we dat gedaan. Waar praat je over hé? Ik geloof dat er al een ton op tafel moet komen voor een elektriteits- huisje. Dan komt de kabel er nog bij. Reken zelf maar uit, dat is voor een paar mensen toch niet te betalen? Ach, we hebben er best wat voor over. Iedere kweker. Maar als het om tonnen gaat wordt het te gek. Waar vind je een bank die je zoveel geld zou willen lenen?" Felix denkt dat als er een kabel ligt er meer kwekers naar deze om geving zullen komen. De glas tuinbouw, die nu maar mond jesmaat is, stagneert omdat de elektriciteit moet worden opge wekt met een eenvoudig motor- retje. Huis bouwen Voor Van der Meer is het helemaal geen punt: hij zou best bij zijn bedrijf een huis willen bouwen. ARMAND IN 'MALLEGAT' KATWIJK - Twee maal muziek komend weekeinde in open jon gerencentrum 't Mallegat in Kat wijk aan Zee. Vanavond treedt tussen 20 en 24 uur protestzanger Armand op. En morgenavond speelt de Goudse popformatie Fair Play. Armand was een alom bekende protestzanger in ons land in de jaren zestig. Zijn bekendste nummer is wel "Ben ik te min voor jou...". Hierin bezingt hij een moeizame relatie met een meisje van rijkere ouders. Armand is na zijn populaire periode blijven op treden in stad en land en heeft altijd een eigen publiek van en thousiastelingen gehouden. De vijfmansformatie Fair Play maakt spontane muziek met veel inzet. De groep bestaat uit op richter/zanger Fred Lightenberg, sologitarist Wim Hoogerbrugge (vroeger technicus bij groepen als Pink Floyd, Golden Earring en Focus), slaggitarist George Amelung, bassist Ronald de Vos plus de al lang in de Nederpop meedraaiende drummer Rob Wolf. De groep brengt eigen composities ten gehore. Leidsevaart-kweker Felix van der Meer bij het aggregaat dat i bedrijf: "Als dat ding stopt, dan sta je Dan hoeft hij in elk geval niet elke dag zoveel kilometer op en neer te rijden. Want als het weer ver andert moet er ook wat in de kas sa worden gedaan. Schijnt de zon, dan staan de ramen open, dreigt er een regenbui, dan moe ten die ramen weer dicht. En voor elk akkefietje moet er een rit worden gemaakt. "Iedere kweker houdt nu de boot af. Ja, je kunt best je huis voor zien van stroom via een aggre gaat. Maar bedenk wel datje dan enorm beperkt bent. Alles moet je dan heel netjes regelen. Je moet het één voor het ander afzet ten. waarvoor het moet worden ge bruikt. De één voor de koelkast en de ander voor de stofzuiger. Wijk er maar niet vanaf, want als je dat een keer hebt gedaan, kost je dat toch wel je r de stroomvoorziening zorgt op het wel zo'n dertig punten worden nagelopen. Dat kost tijd, maar het is de enige zekerheid die er dan is om verzekerd te zijn van stroom Sterrenkijkers proberen het vanavond wéér ALPHEN AAN DEN RIJN - Vo rige week doorkruiste het wolkendek alle plannen. Maar vanavond wordt weer een poging gewaagd: als de lucht wil breken, kan men vanavond in Alphen vanaf 9 uur tot middernacht de ster renhemel "van nabij" bekij ken. Bij helder weer staan er straks zes telescopen opgesteld, even voorbij de Oosterbe graafplaats, nabij sportpark de Bijlen in Alphen. Het gaat hier om een initiatief van de jeugdgroep van de Alphense afdeling van de Nederlandse Vereniging voor Weer en Sterrenkunde. De groep zal bij goed weer ook volgende week vrijdag avond bij de begraafplaats staan met haar hemelkij kers. Spanning Optimale en rustige nachtrust zul len voor Felix van der Meer en z'n collega-kwekers de eerste tijd ze ker niet inzitten. Wanneer hij 's nachts wakker wordt zal 'ie zich steeds weer afvragen zou dat ding nog draaien? En 's morgens zal hij met spanning turen of het lampje nog brandt boven de stroomwekker. Goed onderhouden is het enige dat er inzit. Dan moeten wekelijks Als eerste Zuidhollandse gemeente toegetreden tot de SGS LEIMUIDEN/SCHIPHOL - Als eerste Zuidhollandse gemeente is Leimuiden toegetreden tot de Stichting Geluidshinder Schip hol (SGS), een instantie die zich al tien jaar bezig houdt met het beperken van de geluidsoverlast door landende en opstijgende vliegtuigen. Leimuiden reageert daarmee tevens als eerste op een wijziging in de luchtvaartwet. Sinds oktober '78 zegt die wet (ar tikel 26) dat binnen een bepaalde zóne van geluidshinder rond een luchthaven een commissie moet functioneren, waarvan de bij die zóne betrokken gemeenten en provincies lid moeten zijn. Wat betreft Schiphol komt dat neer op een uitbouw van de SGS, waarin tot het toetreden van Leimuiden alleen de gemeenten Amsterdam, Amstelveen, Aals meer, Uithoorn, Haarlemmerlie- de, Haarlemmermeer en de pro vincie Noord-Holland zitting hadden. De nieuwe wet schrijft LEIMUIDEN/SCHIPHOL - Uit het jaarverslag 1977 van de Stich ting Geluidshinder Schiphol blijkt, dat de hoofdkern van de gemeente Alkemade, Roelofa- rendsveen buiten de lawaaiigste omstreken van de zogenaamde Kaagbaan valt. Alleen Kaag- dorp ligt in een gebied, waarin de hinder vergelijkbaar is met de lawaai-overlast in Leimui den. Vanuit deze laatste ge meente kwamen overigens in 1977 in totaal zevertien klach ten, geuit door zeven mensen, binnen bij het informatiecen trum Geluidshinder Schiphol. Leiden en omgeving, waaronder ook Alkemade wordt gerekend leverde 21 klachten op, inge bracht door achttien mensen. feitelijk voor dat bij het overleg voortaan ook Zuid-Holland en een aantal plaatsen uit deze pro vincie betrokken moeten wor den. Wat dat betreft kan Leimui den, dat zichzelf aanmeldde, als koploper worden geschouwd. Burgemeester G. J. van der Krift: "Het initiatief om tot de SGS toe te treden komt eigenlijk uit de raad. Als B en W hebben we ver volgens ingespeeld op de wets wijziging. Het lijkt ons heel goed mogelijk dat de stichting de taak van de volgens die wet voorge schreven commissie gaat ver vullen. Dat is ook een reden ge weest om ons aan te melden. Maar de oorsprong ligt natuurlijk bij de behoefte mee te praten. In Leimuiden ondervinden we nog net een stukje geluidshinder van de Kaagbaan, de aanlooproute over Alkemade". Met Alkemade is meteen een twee de Zuidhollandse gemeente ge noemd die, juist vanwege die Kaagbaan, aan het overleg zal moeten gaan meedoen. Behoefte daaraan bestaat er op dit moment niet in deze gemeente, die dan ook geen initiatieven zal nemen het Leimuidense voorbeeld te volgen. Woordvoerder J. J. F. M. van Elk: "Het is wel eens ter sprake geweest, eventuele toe treding tot de stichting. Daarbij is altijd de vraag gesteld of het wqI zinvol zou zijn - het kost tenslotte weer tijd. En we merken hier wel dat er een luchthaven in de buurt is, maar de overlast is er niet in die zin datje echt van hinder kunt spreken. Het is natuurlijk wel zo dat als er een verzoek binnen komt om aan het overleg deel te nemen, dat overwogen zal wor den. Maar zelf zullen we geen stappen ondernemen". Pressieclub Het secretariaat van de SGS is on dergebracht bij de afdeling mi lieuhygiëne van de provincie Noord-Holland in het provincie huis te Haarlem. Mr. F. J. Meijer Drees van het secretariaat over het werk van de stichting: "De SGS heeft uitsluitend een advise rende functie. Eigenlijk is zij een soort pressieclub voor het terug dringen van geluidshinder. Het beleid is ook gebaseerd op een ac tieprogramma. Dankzij de be moeiingen van de stichting zijn er in de afgelopen jaren de nodige maatregelen ter beperking van het lawaai genomen. Uitvlieg procedures zijn aangepast; er is een vermindering van het aantal lesvluchten gekomen en er is een nachtvluchtbeperking, om een paar voorbeelden te noemen. De betrokken ministeries en de rijksluchtvaartdienst zijn er god zijdank van doordrongen dat ze niet meer omd e SGS heen kun nen. De stichting wordt altijd bij de plannen betrokken". Momenteel beijvert de stichting zich voor een verdere beperking van de nachtvluchten ("een moeilijk punt", volgens Meijer Dress) en is zij bezig de gevolgen te onderzoeken die zullen voortvloeien uit een draaiing van de Zwanenburgerbaan. De draaiing van deze landingsbaan is nodig om het onaanvaardbaar hoge peil van de geluidshinder in Zwanenburg en Halfweg te kun nen verlagen, een kwestie overi gens die nogal wat voeten in de aarde heeft. Klachten over geluidshinder van vliegverkeer van en naar Schip hol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het informatiecen trum Geluidshinder Schiphol (020-175000). PvdA Hillegom beschuldigt loco burgemeester van slecht inkoopbeleid HILLEGOM - Door het slechte en stugge inkoopbeleid van wethouder ing. C. Smits heeft de gemeente Hille gom een schade geleden van enkele honderdduizenden guldens en is een betaling van 1 miljoen gulden door Hocent b.v. (transportcentrum) op de lange baan ge schoven. Deze beschuldiging uitte Van der Laan (PvdA) tijdens een besloten raadsvergadering aan het adres van de loco-burgemeester. De vliegtuigen scheren laag over de huizen in de Haarlemmermeer e omliggende gemeenten. Hij sprak die beschuldiging uit on der meer naar aanleiding van een geplande aankoop van een wo ning aan de Weerlaan. De aan koop was noodzakelijk voor de reconstructie van de kruising Weerlaan/Weerestein. Naar aanleiding van de schriftelijke vragen van Van der Laan over de aankoopplannen van de woning aan de Weerlaan belegde loco burgemeester ing. C. Smits een extra besloten raadsvergadering tijdens welke hij de in de afgelo pen vijf jaar gevoerde politiek meende te moeten verdedigen. Weinig plooibaar Dat was volgens Van der Laan niet nodig. Het ging hem in eerste in stantie om die woning. Volgens Van der Laan heeft de wethouder zelf onderhandelingen gevoerd. Van der Laan vindt dat niet ver standig en had liever gezien dat een ambtenaar of een makelaar was gestuurd. "We weten alle maal dat u een sterk karakter hebt, maar ook dat u een weinig plooibaar karakter bezit", aldus Van der Laan, die daarmee pro beerde duidelijk te maken dat Smits in zaken soms een onwrik baar standpunt inneemt, daar waar anderen misschien soepeler en tactischer zijn. Dat zou de re den zijn geweest dat de koop van de woning aan de Weerlaan is af geketst, terwijl die woning - vol gens Van der Laan - toch zo nodig De gemeente moet, omdat de wo- ning nu aan een ander is ver kocht, straks veel meer geld op tafel leggen. Dus een strop van duizenden guldens, want de ei genaar is het pand nu flink aan het opknappen. Omdat aan de reconstructie van de kruising niets wordt gedaan, hoeft Hocent b.v., die de recon structie mede bekostigt, voorlo pig vijf termijnbetalingen van 200.000,-- gulden niet te betalen. Openbaarheid Hoewel deze kwestie achter geslo ten deuren werd behandeld, be loofde de fracties tijdens die be sloten vergadering een verkla ring in het openbaar af te leggen. En die verklaring kwam gister avond. Het CDA stelde zich op achter haar wethouder Smits. De confessionelen ontkenden de be schuldigingen van de linkse vleugel. Er is volgens hen geen verlies geleden en er is correct onderhandeld - ook daarvan be schuldigde Van der Laan de CDA-wethouder - met mevrouw Goemans en de heer Saase. Ge lijksoortige verklaringen kwa men van de andere fracties. Van der Laan gaf daarop fel af op de partij Bevolkingsbelangen Hille gom. "Door openheid en open baarheid te prediken is deze par tij in de gemeenteraad gekomen; aldus de PvdA-er, die de nieuwe Hillegomse partij van kiezersbe drog beschuldigde. CDA en BBH besloten namelijk in februari om het beleid van wet houder Smits betreffende aan kopen van grond en panden ach ter gesloten deuren aan de orde te stellen. Dat schoot Van der Laan in het verkeerde keelgat. Volgens hem zijn er grote blunders ge maakt door Smits en hij vindt het "fantastisch" dat dit beleid van de loco-burgemeester door de gemeenteraad wordt goedge keurd. "Dit kan nergens, alleen maar hier", zo besloot Van der Laan zijn verhaal. Wethouder Smits ging niet in de woorden van de PvdA-er. Hij be dankte de fracties, met uitzonde ring van de 'PvdA, voor het in hem getoonde vertrouwen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23