Hanoi meldt terugtrekken van China Den Hollander Walter Scheel stelt zich niet kandidaat Zuid-Afrika valt kampen Swapo in Angola aan Egypte maakt zich zorgen over mogelijke druk van VS Fles halfvolle melk hele liter tijdelijk PEUGEOT SERySCE! OMDAT DE dfw PEUGEOT-RIJDER RECHT HEEFT OP HET BESTE. „Nederland heeft weinig kritiek op W-Duitsland" WOENSDAG 7 MAART 1979 HANOI/BANGKOK/MOSKOU (Reuter/UPI) - De Chinese troepen in het noorden van Vietnam hebben de laatste 24 uur een terugtrekkende beweging gemaakt. Dit heeft het Franse persbureau AFP uit betrouwbare bron in Ha noi vernomen. In dezelfde krin gen wordt bevestigd dat de Viet namese troepen niet tussenbeide zullen komen om deze Chinese manoeuvre te bemoeilijken, op voorwaarde dat de Chinezen zich terugtrekken tot achter de "his torische" grens die de twee lan den scheidt. Deze melding uit de Vietnamese hoofdstad was nog maar enkele uren eerder voorafgegaan door een verklaring van Hanoi dat de Chinezen nog steeds hun inva siemacht aan het versterken wa ren. In deze verklaring toonde Vietnam zich bereid tot een vre- desgesprek met China te komen als Peking de beloofde terug trekking onmiddellijk, volledig en zonder voorwaarden zou uit voeren. De Russische leider Leo nid Brezjnjev meent dat een Chi nese terugtrekking van Vietna mees grondgebied een teken zou zijn dat de leiders in Peking "ontnuchterd raken". Volgens Brezjnjev is de tijd nu rijp voor een verbetering van het politieke klimaat in de wereld. De melding vanuit Hanoi dat de Chinezen zich de laatste 24 uur terugtrekken, werd tot gister avond laat nog niet uit andere bronnen bevestigd. Peking heeft zich na de beloofde terugtrek king in stilzwijgen gehuld, en de Thailandse inlichtingendienst, die de laatste weken goed geïn formeerd bleek over de ontwik kelingen in het noorden van Vietnam, bevestigde gisteren nog dat de Chinezen zich nog zouden versterken, daarbij liet men wel de mogelijkheid open dat deze versterkingen bedoeld zijn om een soepele terugtocht tot achter de Chinese grens te waarborgen. Besprekingen De Vietnamese regering verklaarde zich gisteren wel bereid vredes besprekingen met China te hou den als Peking de beloofde terug trekking uitvoert. Maar volgens Hanoi was China nog steeds be zig zijn invasiemacht uit te brei den. "Het Vietnamese ministerie van buitenlandse zaken kondigt aan, aldus de door radio Hanoi ver spreide verklaring, dat Vietnam, als China zijn invasiemacht vol ledig, onmiddellijk en zonder voorwaarden terugtrekt, rond de tafel wil gaan zitten voor onder handelingen. Maar als China zijn terugtrekking gebruikt als een list om Vietnam aan te vallen, dan zal Vietnam het gehele land mo biliseren om de Chinese invasie te bestrijden". De verklaring wekte de suggestie dat Vietnam na een Chinese te rugtocht bereid is besprekingen te houden op het niveau van on derministers van buitenlandse zaken, op een plaats en een tijd stip die later kunnen worden vastgesteld. De verklaring is de eerste officiële Vietnamese reactie op de be kendmaking van Peking, maan dagmorgen, dat een begin was gemaakt met de terugtrekking uit Vietnam. Ze werd gistermid dag in Hanoi nog gevolgd door de beschuldiging dat China in plaats van terug te trekken "zijn agres sie opvoerde" en uit westerse mi litaire kringen in Bangkok werd vernomen dat Peking nieuwe troepen naar het front stuurde, hetgeen de inleiding zou kunnen zijn van een terugtrekking, maar evenzeer van nieuwe aanvallen. Volgens goede bronnen in Bang kok is de Russische kruiser Sin- javin, van 16.000 ton, op wegnaar de Vietnamese havenstad Da Nang. "Het conflict tussen China en Vietnam is, volgens deze bronnen, nog niet ten einde" en de beëindiging van de "Chinese strafexpeditie" door Peking is nog niet gevolgd door troepen bewegingen die daarop duiden, integendeel. De 125.000 Chinese reservisten schijnen in de hoog ste staat van alarm te zijn en de 80.000 man expeditionaire macht houden nog steeds stevig hun po sities binnen Vietnam, aldus Bangkok. De Russische leider Leonid Brezjnjev zei gisteren dat, een Chinese terugtrekking uit Viet nam een teken zou zijn dat de re gering in Peking "ontnuchterd raakt". Brezjnjev en de in Mos kou verblijvende Hongaarse par tijleider Janos Kadar veroor deelden de Chinese invasie scherp en Brezjnjev beklem toonde dat de tijd nu rijp is voor een verbetering van het politieke klimaat in de wereld. "De Sowjet-Unie en Hongarije zijn vastbesloten, tezamen met de andere landen van de socialisti sche gemeenschap en alle krach ten die de verantwoordelijkheid van dit moment beseffen, te stre ven naar een verbetering van het politieke wereldklimaat", aldus het persbureau Tass. Volgens Tass waren Brezjnjev en Kadar het erover eens dat "de succes volle afsluiting van de Russisch- Amerikaanse besprekingen over de beperking van strategische of fensieve wapens (Salt II) in over eenstemming zou zijn met de belangen hiervan.". President Sadat van Egypte heeft gisteren president Carters ad viseur Brzezinski ontvangen. Deze brengt ter voorbereiding van Carters bezoek aan Sadat de nieuwe vredesvoorstellen van de Ame rikaanse president aan de Egyptische leider over. CAIRO (UPI/ANP) - In Egypte heeft men zich gisteren be zorgd getoond over een even tuele druk die Carter bij zijn reis naar het Midden-Oosten zou uitoefenen. Nu de Israëli sche regering zich klaarblij kelijk achter de voorstellen van Carter heeft geschaard, is het woord nu in eerste instan tie aan Egypte De Ameri kaanse topadviseur voor vei ligheidszaken Zbigniev Brze zinski is naar Cairo gegaan om met president Sadat het overleg met Carter voor te be reiden. Een hoge Egyptische functionaris zei gisteren: „Wij hopen niet dat Carter iels meebrengt dat niet aan onze eisen tegemoet komt". De Egyptische staatsradio meldde dat vrede niet bereikt kan worden in het kader van een gedeeltelijk akkoord, doch enkel in een breder ka der. In dat brede kader zou Is raël zich moeten terugtrek ken uit de sinds 1967 bezette gebieden en zouden de vol ken in die gebieden in vrede moeten kunnen leven. De Israëlische premier Begin vërklaarde in Washington dat hij hoopvol is dat Sadat de Amerikaanse voorstellen goedkeurt. "Als dat zo is, dan kan een vredesverdrag bin nen zeer korte tijd onderte kend worden", aldus de Is raëlische premier. Begin zei dat hij zal voorstellen dat een Arabische versie van het ak koord in Caïro wordt onder tekend en een Hebreewse versie in Jeruzalem. Carter zou dan naar beide steden rei zen om een Engelse versie te ondertekenen. Sadat heeft gisteren voor de eerste bijeenkomst met Brze zinski gezegd dat de reis van Carter een erg gedurfde en moedige onderneming is en dat hij bereid is de Ameri kaanse president een warme ontvangst te geven. De Amerikaanse president Jimmy Carter zal zijn reis naar het Midden-Oosten met succes moeten bekronen, wil zijn sterk geslonken prestige in eigen land geen fatale deuk oplopen, aldus politieke waarnemers in Washington. Volgens de jongste opinie peiling heeft nog maar 30 pro cent van de Amerikaanse be volking vertrouwen in het buitenlands beleid van de president en daarmee is een dieptepunt bereikt in de hem toevallende sympathie gedu rende zijn ambtsperiode. Mocht hij met een vredesak koord tussen Egypte en Israël op zak naar huis terugkeren, dan zal zijn populariteit onge twijfeld met sprongen stijgen. Een mislukking van zijn mis sie zou hem echter wel eens een twee regeertermijn kun nen kosten. Op het binnenlands vlak on dervindt Carter veel tegen slag. Zijn voorstellen voor be zuiniging van de energie vin den nauwelijks gehoor bij de Amerikanen en het Congres heeft ze behoorlijk gekort wiekt. Opiniepeilingen tonen aan dat zijn anti-inflatiepro- gramma, met name door de armen en de arbeidersklasse, hem niet in dank wordt afge nomen vanwege de bezuini gingen op de uitkeringen en het drukken van de lonen. Vooral van deze mensen moest Carter het bij de ver kiezingen in 1976 hebben. De Republikeinse Partij laat geen leans voorbij gaan om de president af te schilderen als een zwak leider maar ook binnen de Democratische Partij neemt de ontevreden heid over Carter's beleid toe. De populaire senator Edward Kennedy heeft moeite met de sociale politiek van de presi dent en de jonge gouveneur Jerry Brown van Californië is niet best te spreken over het totale regeringsbeleid. Zijn de moeilijkheden op bin nenlands vlak aanzienlijk, op buitenlands terrein heeft Car ter het nog moeilijker. De meeste waarnemers zijn van mening dat de president wel iswaar vele en vaak lovens waardige initiatieven ont plooit, maar dat de samen hang daarvan nog wel eens ontbreekt terwijl hij zijn be leid ook niet goed genoeg aan de man weet te brengen, de rol van de Verenigde Staten in de wereldpolitiek wordt daardoor onduidelijk en zo doende ook zwakker, zo wordt gevreesd. De Republi keinen hebben de president al voor de voeten geworpen dat hij de Amerikaanse in vloed in het buitenland heeft verzwakt. Met name over de manier waar op Carter de problemen aan pakt bestaat in Washington nogal wat ontevredenheid. Hij doet vaak uitspraken die haaks staan op verklaringen die hij bijvoorbeeld een dag eerder heeft gedaan. Sterke momenten worden, volgens veel commentatoren, teveel afgewisseld door zwakke. Een wat resoluter optreden kortom ontbreekt volgens hen teveel. Men vraagt zich ook af wie nou in feite het Amerikaanse bui tenlandse beleid bepaalt. Is het Carter zelf, is het de minis ter van buitenlandse zaken Cyrus Vance of is het de top adviseur voor nationale vei ligheid Zbigniev Brzezinski? De meeste waarnemers me nen dat Carter nu eens de raad van Vance opvolgt, en dan weer eens op het spoor van Brzezinski zit. Deze twee hebben echter een zeer ver schillende kijk op het we reldgebeuren. Vance wordt beschouwd als de man die via overleg en diplomatie tot ont spanning in de wereld wil komen terwijl Brzezinski te boek staat als een voorstan der van een hardere lijn, met name tegenover de Sowjet- Unie. Het is duidelijk dat Carter met zijn initiatief om zelf naar het Midden-Oosten te gaan heel wat op het spel zet. Mogelijk is hij ervan overtuigd dat de beide partijen zo dicht bij el kaar staan dat het sluiten van een vredesakkoord na een laatste inspanning daadwer kelijk kan plaatsvinden. Het wordt echter ook niet onmo gelijk geacht dat zijn initiatief een wanhoopspoging is om het vredesoverleg tot een goed einde te brengen zonder dat hij van succes verzekerd is. In elk geval zal de uitkomst van zijn reis van zeer groot belang zijn voor zijn prestige. ADVERTENTIE Koningin Julianalaan Katwijk aan Zee 01718 - 71041* Op een niet nader aangeduide plaats zitten Vietnamese krijgsgevange nen in een kamp bijeen, aldus het onderschrift van het persbureau Nieuw China bij deze foto. (Van onze correspondent) BONN - Volgens minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) is er een kleine groep Nederlanders die bevooroordeeld kritisch over de Bondsrepubliek denkt. Pat zei hij gisteren in een interview met de Westduitse televisie. Het ac tualiteitenprogramma Monitor had Van der Klaauw in Brussel vragen gesteld naar aanleiding van de uitzending „Burgers vra gen, politici antwoorden", waarin de Westduitse oppositieleider Helmut Kohl met Nederlanders werd geconfronteerd. De minister merkte op dat hij veel van de kritiek op West-Duitsland wel kan begrijpen, omdat dat ge beurt uit „humanitaire princi pes", die zeer in Nederland leven. Hij legde er de nadruk op dat het overgrote deel van de Nederland se bevolking goede betrekkingen met de Bondsrepubliek wenst. „Het feit dat een groot en een klein land buren zijn, geeft altijd zekere problemen". Van der Klaauw zei desgevraagd dat „wij ook hadden gedacht dat de oorlog na 34 jaar niet meer zo'n rol zou spelen". „Maar het komt alsmaar terug", aldus de be windsman. Verder gelooft hij dat veel Nederlanders geen goede indruk hebben van wat werkelijk in Duitsland gebeurt. (Van onze correspondent) JOHANNESBURG - Zuidafri- kaanse troepen en vliegtuigen hebben gisteren aanvallen uitge voerd op kampen in Angola van de Swapo, de bevrijdingsbewe ging van Namibië. Minister-pre sident Botha heeft dat in het Zuidafrikaanse parlement be kendgemaakt, tegelijk zette hij nog eens Zuid-Afrika's bezwaren tegen het vredesplan van secreta ris-generaal Waldheim van de VN uiteen. Westelijke diplomaten in Zuid- Afrika zijn bang, dat de aanval het einde betekent van het vre desinitiatiefdat twee jaar geleden door een aantal westerse landen werd ingezet met het doel een einde te maken aan het geschil rond Namibië. Volgens de generaal zijn de acties van de Swapo-guerrilla's sinds begin dit jaar sterk in aantal toe genomen. Een hele reeks voor vallen heeft tot de tegenactie ge leid, aldus opperbevelhebber Malan. Inmiddels heeft minister-president Botha van Zuid-Afrika in het parlement in Kaapstad uiteenge zet. waarom zijn land niet ak koord kan gaan met het vredes plan van Waldheim en resolutie 345 van de Verenigde Naties. Struikelblok is onder meer de eis van de Swapo dat hun vrijheids strijders bewapend in militaire kampen in Namibië moeten wor den gestationeerd. Ook kan de Zuidafrikaanse rege ring niet akkoord gaan met het feit dat Swapo-kampen in Tanza nia en Zambia niet door de vre desmacht van de Verenigde Na ties zullen worden gecontroleerd. Botha eiste voorts de vrijlating van alle politieke gevangenen in Namibië en Tanzania. De buurlanden van Afrika, de zo genaamde frontlijnstaten, heb ben als hun standpunt gegeven dat voor de VN-vredesmacht in Namibië vooral van Afrikaanse militairen gebruik moet worden gemaakt De Swapo beschouwt militairen van NAVO-landen in Namibië als vijanden, zo heeft deze bevrijdingsbeweging eerder laten weten. Informatieschandaal De voormalige chef van de Zuid afrikaanse geheime dienst, gene raal Hendrik van den Bergh, is naar Londen vertrokken om er, naar wordt aangenomen, dr. Eschel Rhoodie, Zuid-Afrika's vroegere staatssecretaris van in formatie, te ontmoeten. De reis van Van den Bergh wordt als een vertwijfelde poging ge zien om Eschel Rhoodie ervan te weerhouden geheime documen ten en banden met betrekking tot het „informatieschandaal" openbaar te maken. Tot dusver is van dit schandaal in de publiciteit gekomen dat enorme geheime regeringsfond sen zijn gebruikt om een dagblad, „The Citizen", op te richten en andere activiteiten te financie ren. De bekendmaking daarvan leidde tot het aftreden van de mi nister van informatie, Connie Mulder. Eschel Rhoodie heeft nog aanzien lijk meer belastend materiaal tot zijn beschikking. In politieke kringen in Zuid-Afrika wordt ge vreesd dat, als hij tot publikatie overgaat, dit ook tot het aftreden van minister-president Botha en mogelijk zelfs van president Vor- ster zou kunnen leiden. TEGEN FLAT - Een sportvlieg- tuig van het type 'Cessna' is giste ren tegen een flatgebouw in een voorstad van Johannesburg gevlogen. De piloot van het toe stel en twee bewoners van een flatwoning op de vierde verdie ping waren op slag dood. Er deed zich een ontploffing voor en er ontstond een brand die het bovenste deel van het flatgebouw in lichter laaie zette. ADVERTENTIE ADVERTENTIE (Van onze correspondent) BONN - Het huidige Westduitse staatshoofd Walter Scheel stelt zich niet kandidaat voor een tweede ambtstermijn van vijf jaar. Hoewel SPD en FDP hem dit officieel gevraagd hebben, heeft Scheel verklaard dat dat „onder de huidige omstandighe den" voor hem niet mogelijk is. Scheel gaat ervan uit dat hij op 23 mei niet de meerderheid van de Bondsverzameling (518 bonds dagafgevaardigden en eventueel afgevaardigden uit de deelstaten) achter zich krijgt, omdat de CDU- CSU, die over de meerderheid in deze verzameling beschikt, maandag vrijwel unaniem prof. Karl Carstens als hun kandidaat voor het hoogste staatsambt hebben genomineerd. Scheel heeft altijd te kennen gegeven dat hij niet met behulp van „overlo pers" als bondspresident wil worden herkozen. Of SPD en FDP toch met een eigen kandidaat komen, staat nog niet vast. SPD-voorzitter Willy Brandt, die gisteren na een ziekte van drie maanden weer in Bonn is teruggekeerd, zei op een pers conferentie dat dit op 19 maart in het SPD-bestuur aan de orde komt. Carstens heeft in een interview met het dagblad Die Welt gezegd dat hij „zonder enig voorbehoud" met bondskanselier Schmidt zal samenwerken als hij bondspre sident is. De regeringschef had Carstens eerder „een man van de uiterst rechtse kant van het de mocratisch spectrum" ge noemd. 8L 1 Alleen voor Melkunie- of Menken Landbouw produkten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9