Leidse Toets: weekje pezen voor scholieren Zomerplezier-Gids 'Klachtendienst' voor Endegeest? LEIDSE TOETS Actief in vrije tijd KÏK-**'' - Wel vorstvertraging, toch heel Leiden in 1980 kabeltelevisie OdwIKHIS WOENSDAG 7 MAART 1979 LEIDEN Vandaag het eerste artikel over de Leidse Toetsdie nog de hele week het leven van zesde-klassers van lagere scholen in Leiden en omgeving danig zal beïnvloeden. We zullen er deze week nog éénmaal op terugkomen. Ruim 4800 zesdeklassers gisteren begonnen LEIDEN - Voor 4800 zesde-klassers van lagere scholen in Leiden, Oegstgeest, kust- en bollenstreek en een gedeelte van de Rijnstreek staat deze schoolweek helemaal in het teken van de "Leidse Toets". Die toets, het is misschien al be kend, wordt afgenomen in ver band met de overgang naar het vervolgonderwijs. Gisteren was de eerste dag dat de kinderen een serie opgaven op het gebied van rekenen (zowel hoofdrekenen als cijferen) en taal moesten maken. Op de meeste scholen werd al leen 's morgens "getoetst", op sommige scholen ging men 's middags nog door. "Ik was hartstikke ongerust", ver telde een leerling van de openba re lagere Lucas van Leijden- school aan de Aalmarkt in Leiden gistermiddag, nadat daar rond half twee 's middags de eerste "toetsdag" was afgelopen. En waarom? "Ik dacht dat wanneer ik de toets slecht zou maken, ik niet naar een andere scnool zou kunnen Een andere leerling: "Vanmorgen wilde ik eigenlijk niet wakker worden". Van de 27 leerlingen uit de zesde klas van de Lucas van Leijdenschool vertellen er een stuk of 10, dat hun ouders ze de voorgaande avond vroeg naar bed hebben gestuurd, "want morgen is de Leidse Toets". Examen Schoolhoofd Van Oosten van de Lucas van Leijdenschool (tevens onderwijzer van de zesde klas) vindt ook dat er "toch nog wel een examensfeer" rond de Leidse Toets hangt. Er zijn natuurlijk ook kinderen die de zaak rustig langs zich af laten glijden. "Ik probeer de toets zoveel mogelijk te relativeren, door te zeggen dat het eigenlijk niets anders is dan een repetitie, bestemd voor mij en voor niemand anders". Er hing gistermiddag helemaal geen "bang" sfeertje in de zesde klas van de Lucas van Leijden school. Integendeel, er werd heel geconcentreerd gewerkt, leerlin gen probeerden dingen aan Van Oosten te vragen (wat dus helaas niet mocht) maar waren wel heel opgelucht toen de eerste dag voorbij was "Maar dat is iets dat ik de laatste paar jaren niet meer heb meege maakt. Vroeger was deze toets veel belangrijker als selectie middel. Op dit moment is mijn advies als schoolhoofd weer veel belangrijker. Wat ook meespeelt is dat het voortgezet onderwijs wat krapper in de leerlingen komt te zitten", aldus Van Oos ten. Objectief Ook vandaag, donderdag en vrij dag worden er, meestal 's mor gens, weer taal- en rekenopga- ven van de "Leidse Toets" ge maakt. De vrijdag is gereser veerd voor een "intelligentie test" die eventueel ook volgende week maandag mag worden ge daan. Het resultaat van de toets gaat het eerst naar de school waar het lagere-schoolkind is aangemeld. In theorie kan die het kind nog afwijzen. '"T r - y oc.ü jjjrfC. i Leijdenschool: ingespannen en gecon- Om een tweetal redenen vindt Van Oosten de toets toch nog belang rijk: het is een objectieve moge lijkheid om je eigen indruk van een kind te vergelijken met het toetsresultaat, en je kunt het re sultaat van de school vergelijken met andere scholen. "Als middel om te selecteren speelt de toets eigenlijk geen rol meer. Ik heb er wel eens over nagedacht om niet meer met de toets mee te doen (het is niet verplicht, red.) en dus de knuppel in het hoen derhok te gooien, maar dat ben ik toch niet van plan. Kritiek moet toch via de BAVO-commissie, die de toets maakt, naar buiten ge bracht worden", vindt het schoolhoofd. De zesdeklassers van de Lucas van Leijdenschool vonden de eerste toetsdag niet "loodzwaar". Er waren desondanks pittige hoofd rekensommen. Ook een verhaal over "De uitvinding van de So- linger zwaarden" werd gevolgd door soms moeilijke vragen, en sommige kinderen hadden moei te met het gebruik van spreek woorden. "Onduidelijke" vragen zaten er ditmaal nauwelijks bij. Kenmerkend voor de poging om het allemaal "normaal" te hou den was wel dat de leerlingen in groepjes mochten blijven zitten. Niet om samen te werken na tuurlijk, maar om geen overbodi ge poespas te maken. "Ik weet niet of dit wel de bedoeling van de BAVO-commissie is geweest, maar ik doe het gewoon", aldus de heer Van Oosten. Hij besluit: "Een jaar of zes geleden lag het wel even anders. Er moest behalve de onderwijzer van de zesde klas ook nog een soort "ge- commiteerde", meestal een van de ouders, bij de toets aanwezig zijn. En 's middags hadden de kinderen vrij. Ik geef vanmiddag trouwens ook geen les meer, dat hoef je niet te proberen Filmhuis Het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum, Bree- straat 66, begint morgen met een cyclus van Zuidameri- kaanse films. De eerste avond wordt de Uruguese film "Las Semillas de la Aurora" (Het zaad van de morgen) ver toond van het collectief Talier de Montevideo. De grotendeels documentaire film geeft een overzicht van het verzet en de guerrillastrijd in Zuid-Ame- rika in de jaren '60 en '70. De film is Engels ondertiteld en kreeg op het festival van Toulouse in 1971 de prijs voor de beste documentaire. Aan vang 21.15 uur, toegangsprijs f4,-. Bhagavad Cita Morgen wordt in het Gespreks- centrum aan de Vrouwenker- koorstraat 17 een lezing met dia's gehouden over de filoso fische betekenis van het Vedi- sche geschrift "De Bhagavad Gita". De inleiding wordt ge- ACrlCllCiy houden door de monnik Hayashvara van de interna tionale gemeenschap voor Krisjna bewustzijnAanvang 20 uur, toegangsprijs f3,-. Voor inlichtingen van maan dag tot en met vrijdag (8.00 - 20.00 uur) Zonneveldstraat 10, tel. 071-149961. Fourty Four De Leidse majorettegroep Four ty Four Degrees begint bin nenkort met een junioren- groep. Daarvoor komen meis jes in de leeftijd van tien tot en met veertien jaar in aanmer king. Voor de seniorengroep vanaf vijftien jaar kunnen zich nog majorettes opgeven. Bovendien worden enkele jongens gezocht voor de uit breiding van de vaandel- wacht. Gevonden In de maand februari zijn de volgende gevonden voorwer pen bij de Leidse politie ge meld: diverse portemonnaies, kinderportemonnaiegeldbe drag, damestas, tas met kle ding, sporttas, tas met bood schappen, tas met regenkle ding, schakelarmband, han gertje, oorbel, plaatarmband, kralenketting, pen-etui, plas tictas met boeken, spannet, herenbril, shawl, paraplu, damesbril ,kinderbril .diverse sleutelbossen met en zonder etui, diverse handschoenen. De door brand getroffen volks dansgroep Achalay zal op 7 april in de Groenoordhallen meewerken aan de manifesta tie "Muziek en show '79". De muziekvereniging Nieuw Le ven heeft de plaats die in het programma was ingeruimd aan Achalay ter beschikking gesteld. In de hal zal na het optreden een inzameling worden gehouden voor deze groep. Tafeltennis De Leidse tafeltennisvereniging Scylla gaat naast de familie- competitie binnenkort ook be ginnen met een competitie voor bedrijven in Leiden en omstreken. Voor inlichtingen tel. 071-767074 (tussen 17.30 en 18.30) GEEF ZÓ JE ANTWOORD 4 '.i 4 'r. c r :f :~2r." ,:a x v r ~f r r i j"i r TOETSDAG TAAK 1 TAAK 2 mm fs OPGAVEN OPGAVE 1 2 3 i 2 ft K De werkzaamheden aan de Zijlsingel De welhaast Siberische winter die ons de afgelopen maanden vergaste op ongekende hoe veelheden sneeuw, ijzel en vooral vorst, heeft net als in Rotterdam ook in Leiden de aanleg van kabel-televisie flink vertraagd. Volgens projectleider, de heerH. Ashman, is de situatie echter geenszins hopeloos te noemen. Gepland was dat Leiden hal verwege 1980 in z'n geheel van kabeltelevisie zou zijn voor zien. Zoals het zich op dit mo ment laat aanzien zal dat, zij het met enig kunst en vlieg werk, hoogstwaarschijnlijk toch nog lukken. De heer Ash man: "Door extra mensen in te zetten zal de firma van Eyck, belast met de aanleg van kabel-televisie hier in Leiden, er voor zorgen dat de opgelopen achterstand gelei delijk wordt weggewerkt. We hebben goede hoop dat dit ook daadwerkelijk zal lukken". Op het moment dat met de werk zaamheden moest worden ge stopt, in de tweede week van de maand december van het vorig jaar, waren gravers en monteurs van de firma Van Eyck bezig in het gebied tus sen de spoorlijn Leiden-Am- sterdam en de Warmonder- weg, in het gebied rond het Academisch Ziekenhuis en in. de Zeeheldenbuurt. "De graafwerkzaamheden in deze wijken liepen voor op het monteurswerk. Dat was met opzet gedaan om de klap van een vorstperiode enigszins te kunnen opvangen. Maar te gen zo'n hevige vorstperiode was uiteraard niet op te bok sen waardoor de zaak be hoorlijk in het honderd is ge lopen. Het montagewerk kon nog wel enige tijd doorgaan maar op een gegeven ogenblik waren sommige monteurs met acht graden vorst bovenop een ladder aan het monteren. Toen zijn we ook met dit werk maar gestopt", aldus de heer Ashman. Bewoners van de wijken waar men eind vorig jaar met de aanleg is gestrand zullen waarschijnlijk eind deze, be gin volgende maand de be schikking hebben over kabel televisie. Daarna zal het hele "circus" verhuizen naar de binnenstad en het gebied dat ivordt begrensd door het Utrechtse Jaagpad, de Ka- naalweg, de Roomburgerweg en de Zoeterwoudse Singel. Als alles verder volgens plaw verloopt zal in het tweede kwartaal van dit jaar de Morswijk aan de beurt ko- Vil men deze planning gereali seerd zien dat zal de firma Van Eyck zijn produktie dus aanzienlijk moeten opvoeren. De heer Ahsman: "In Leiden zijn er in totaal zo'n 30.000 aansluitingen te maken en daar is twee jaar voor uitge trokken. Aanvankelijk bete kende dat een produktie van 300 aansluitingen per week. Dal zullen er nu 400 per week moeten worden. Om dat te bereiken is het aantal gravers van 30 tot 43 man uit gebreid. Wanneer de achter stand in het graafwerk volle dig ingelopen zal zijn kan het aantal monteurs desgewenst van 20 tot meer dan 30 man worden uitgebreid. Op deze manier moet het lukken om heel Leideninclusief de nog te bouwen wijken, halverwege 1980 aan 6 televisie- en 11 ra dio-kanalen te hebben gehol pen". Tot slot nog iets over het percen tage Leidenaars dat zich laat aansluiten op het kabeltelevi sienet. De heer Ahsman schat dat zo'n 85 procent van de Leidenaars kabeltelevisie zullen nemen. Hij zegt: "Over het algemeen kun je best stel len dat men in de hele stad warm loopt voor kabeltelevi sie. Alleen de binnenstad is een tegenvaller, maar dat komt hoofdzakelijk door het grote aantal winkels en ka merbewoners. In de binnen stad neemt slechts 40 procent kabeltelevisie, in de overige wijken daa.rentegen vaak ruim 90 procent. Toch, een gemiddelde van ruim 80 voor de hele stad is in vergelijking met andere steden heel aar dig". ADVERTENTIE Sombrero 100 gram 1«mO de succesvolle special van de Keurslager. Vers gemalen rundvlees gevuld met pikante pusztacrcme. Opwindend lekker Eenvoudige bereiding: 2x4 minuten in koekepan. Jüw Keurslager rom zou u t mei minder doen Onderzoek bij andere ziekenhuizen ADVERTENTIE Meer zomerplezier voor uw vakantiegeld. Met NS/- Trans, het betrouwbare reisbureau van de Neder landse Spoorwegen. Boeiende reizen in overvloed. Per trein, touringcar, boot of vliegtuig. Waaronder komplete arrangementen met excursies, 't Staat allemaal in een kleurrijke gids die klaar ligt op de stations, bij uw reisbureau, de ANWB en Rabo bank. Of bel: Reisbureau der N.V. Nederlandse Spoorwegen Katreinetoren, Centraal Station, Utrecht Tel. 030-31.94.45 LEIDEN - Het plan van PvdA-ge- meenteraadslid Joyce Hes om een nieuwe klachtenprocedure voor psychiatrisch ziekenhuis Endegeest op te zetten is gisteren niet zonder meer verworpen. De commissie Endegecst besloot gisteravond een inventarisatie te maken welke klachtenprocedu res in andere psychiatrische zie kenhuizen worden gevolgd Daarna wordt bekeken of het plan uitvoerbaar is. Zoals bekend diende het PvdA-raadslid een voorstel in om een klachten commissie in te stellen, die klach ten van (familie of bekenden van) patiënten van Endegeest zou moeten behandelen. De commis sie zou er voor moeten waken dat er geen sprake kan zijn van repre saillemaatregelen jegens patiën ten die een klacht over hun be handeling hebben ingediend. Joyce Hes lanceerde het voorstel omdat ze de procedure zoals die nu wordt gevolgd (men kan een klacht indienen bij de inspectie voor de geestelijke volksgezond heid) onbevredigend vindt. Ze denkt dat deze te volgen proce dure veel mensen afschrikt om een klacht in te dienen. Aanleiding voor het voorstel was de klacht die mevrouw Smit indien de over de behandeling van haar vader. Pas toen hij naar een ander ziekenhuis werd overgebracht durfde zij de klacht in te dienen. De commissieleden bleken het idee niet zo gek te vinden. Zo sprak oud-gedeputeerde Eijsink van een 'heel normale constructie voor een alternatieve klachten- weg. juist om klachten niet te la ten verzanden'. Wel stelde de oud-gedeputeerde voor dat een klacht niet zonder dat de directie van Endegeest gehoord is in be handeling mag worden gebracht. Weliswaar zou de directie geen zitting mogen hebben in de klachtencommissie (zoals ook het voorstel van Joyce Hes luid de) maar haar stem moet toch worden gehoord. Directeur Mojet verklaarde desge vraagd geen principiële bezwa ren te hebben tegen de oprichting van een dergelijke commissie. De inspectie voor de Geestelijke Volksgezondheid zou dit expe riment "interessant", hebben ge- (NOG) GEEN VERVANGING BADHUIS LEIDEN - De gemeente heeft nog steeds géén vervangende dou cheruimte gevonden voor het badhuis aan de Lindestraat, dat,, zoals bekend, per 1 april wordt gesloten. Nadat eerder een ver geefse poging in het werk was ge steld om doucheruimte te vinden in bijvoorbeeld zwembaden of sporthallen is ook het idee om onderdak te zoeken in bejaarden tehuizen op niets uitgelopen. Volgens mevrouw Zwart, directeur van de GGD die diverse bejaar dentehuizen polste, is het idee niet uitvoerbaar. De meeste be jaardentehuizen moeten het nog doen met één douche op twintig bejaarden. De tehuizen Groen hoven, Haagwijk en Roomburg kunnen vanwege een op handen zijnde renovatie hun badgele genheid ook niet ter beschikking stellen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3