Raadhuis van Lisse moet tegen de grond ZEEMAN ALPHEN: B( KANTOOR EN MAGA; ZEEMAN ALPHEN: BOUWT KANTOOR EN MAGAZIJNEN „Zegerbaan" gaat f 31 miljoen kosten Bodemonderzoek in Valkenburg The Troggs in Midas Volgens B en W geen andere mogelijkheid Waddinxveen adverteert paar dagen te laat in krant: provincie keurt plan Het (te kleine) raadhuis van Lisse dat mogelijkplaats moet maken voor algehele nieuwbouw van het stadhuis in de gemeente Lisse. Op terrein van oude motorenfabriek ALPHEN AAN DEN RIJN - Over ongeveer een half jaar hoopt de Alphense textielmagnaat Jan Zeeman (van o.m. Vinke, Gazan, Zeeman, Vroom en Favetex) te beginnen met de bouw van een nieuw, groot magazijn en kantoor op het terrein van de voormalige motorenfabriek "De Indus trie". Op het terrein (achter de Prins Hendrikstraat, lopend vanaf het Rietveldse pad tot en met het weiland achter de winkel van Hoogvliet) moet een magazijn komen van 15.000 vierkante meter. Op de hoek van het Riet veldse pad en de nieuwe weg die ontstaat als de Conradstraat wordt doorgetrokken, is een kantoor van enkele verdiepingen hoog gepland. Ruimte tekort Voor het magazijn, dat Zeeman denkt te bouwen, moet ruim de helft van de bedrijfshal van carrosseriebouwer F.J.G. Zwartjes verdwijnen. Deze krant schreef daar al eerder over. Zeeman: "Zwartjes is bij me geweest, omdat hij de grond waarop zijn hal staat en het stuk grond erachter wilde kopen. En echt, tegen Zwartjes heb ik niets, voor een handeltje ben ik ook altijd te vinden, maar in dit geval zijn er geen mogelijkheden. Door die grond aan hem te verkopen zou ik ruimte tekort komen voor mijn eigen plannen", zo legt Zeeman aan de hand van (nog interne) schetste- keningen uit. Volgens Zeeman is het nieuwe magazijn van veel belang voor zijn bedrij ven. "We hebben in totaal zo'n 1000 mensen aan het werk en dat willen we zo houden. Hier, aan de Rijnhavenkade, is de ruimte niet geënt op het aantal mensen dat werkt in de magazijnen en kantoren. Uitbreiding is nog wel mogelijk, maar niet in die mate die wij nodig vinden. We hebben dit hier aan de Rijnhavenkade vier jaar geleden weliswaar nieuw ge bouwd, maar de groei is stormachtiger geweest, dan we destijds konden voorzien. Willen we voorkomen, dat we weer in de nesten komen, dan moeten we dat nieuwe magazijn bouwen". Geven en nemen ming en afbraak van de bedrijfsh kunnen we die hal a la minute 1 tegenover dit wapen is Zwartjes grond achter zijn bedrijf heeft de en die pachtovereenkomst loopt Zwartjes kan Zeeman dus goed dw tjes hoeft dan niet op stel en spror wel bereid zijn eerder zijn pach kwestie van geven en nemen", vi Een eerste gesprek over een en an< laatste nogal rauw op het dak gevi het hard aan, dat Zeeman zei "Da1 wees op het feit, dat hij achterin zi woont met vrouw en kind. Zeeman: "Ik zal dat best zo gezegc gemakkelijk. Wees ervan overtuig nare situatie zit. Maar nogmaals, e: Bovendien vind ik, dat Zwartjes z aan hij destijds begon. Hij heeft Uitvalbasis Terug weer naar de bouwplannen v moeten komen in de plaats van d< de Rijnhavenkade en in het Bral bouwen in Alphen wil Zeeman v< Brabant zal dienen als uitvalbasi ondernemen in België. De ingeplande nieuwbouw in Alphi fectie) met 12 winkels: Gazan (d£ kels; Zeeman (textïelsupers) met zen) met 4 vestigingen en Favetex 2 vestigingen. Van de gebouwen van de voormalig de Prins Hendrikstraat gelegen ki deren. De hal, gelegen langs het Ri Op terrein van oude motorenfabriek ALPHEN AAN DEN RIJN - Over ongeveer een half jaar hoopt de Alphense textielmagnaat Jan Zeeman (van o.m. Vinke, Gazan, Zeeman, Vroom en Favetex) te beginnen met de bouw van een nieuw, groot magazijn en kantoor op het terrein van de voormalige motorenfabriek "De Indus trie". Op het terrein (achter de Prins Hendrikstraat, lopend vanaf het Rietveldse pad tot en met het weiland achter de winkel van Hoogvliet) moet een magazijn komen van 15.000 vierkante meter. Op de hoek van het Riet veldse pad en de nieuwe weg die ontstaat als de Conradstraat wordt doorgetrokken, is een kantoor van enkele verdiepingen hoog gepland. Ruimte tekort Voor het magazijn, dat Zeeman denkt te bouwen, moet ruim de helft van de bedrijfshal van carrosseriebouwer F.J.G. Zwartjes verdwijnen. Deze krant schreef daar al eerder over. Zeeman: "Zwartjes is bij me geweest, omdat hij de grond waarop zijn hal staat en het stuk grond erachter wilde kopen. En echt, tegen Zwartjes heb ik niets, voor een handeltje ben ik ook altijd te vinden, maar in dit geval zijn er geen mogelijkheden. Door die grond aan hem te verkopen zou ik ruimte tekort komen voor mijn eigen plannen", zo legt Zeeman aan de hand van (nog interne) schetste- keningen uit. Volgens Zeeman is het nieuwe magazijn van veel belang voor zijn bedrij ven. "We hebben in totaal zo'n 1000 mensen aan het werk en dat willen we zo houden. Hier, aan de Rijnhavenkade, is de ruimte niet geënt op het aantal mensen dat werkt in de magazijnen en kantoren. Uitbreiding is nog wel mogelijk, maar niet in die mate die wij nodig vinden. We hebben dit hier aan de Rijnhavenkade vier jaar geleden weliswaar nieuw ge bouwd, maar de groei is stormachtiger geweest, dan we destijds konden voorzien. Willen we voorkomen, dat we weer in de nesten komen, dan moeten we dat nieuwe magazijn bouwen". Geven en nemen Met Zwartjes valt er volgens Zeeman toch wel één en ander te bespreken, al is het dan niet over grondverkoop. Wel echter over de tijd van ontrui ming en afbraak van de bedrijfshal. "Door middel van een kort geding kunnen we die hal a la minute laten slopen", zo stelt Zeeman. Maar tegenover dit wapen is Zwartjes niet helemaal machteloos. Het stuk grond achter zijn bedrijf heeft de carrosseriebouwer namelijk gepacht en die pachtovereenkomst loopt nog tot en met 1981. Zwartjes kan Zeeman dus goed dwarszitten bij zijn bouwplannen. Zwar tjes hoeft dan niet op stel en sprong te beginnen met afbraak, maar moet wel bereid zijn eerder zijn pachtovereenkomst te beëindigen: "Een kwestie van geven en nemen", vindt Zeeman. Een eerste gesprek over éen en ander tussen Zeeman en Zwartjes is de laatste nogal rauw op het dak gevallen. Bij de carrosseriebouwer kwam het hard aan, dat Zeeman zei "Dat isjou pakkie-an", toen Zwartjes hem wees op het feit, dat hij achterin zijn loods in de vroegere kantoorruimte woont met vrouw en kind. Zeeman: "Ik zal dat best zo gezegd hebben, zo'n opmerking ontglipt je gemakkelijk. Wees ervan overtuigd, dat ik ook vind, dat de man in een nare situatie zit. Maar nogmaals, er is voor ons geen mouw aan te passen. Bovendien vind ik, dat Zwartjes zich beter had moeten realiseren waar aan hij destijds begon. Hij heeft lichtvaardig grote investeringen ge daan." Uitvalbasis Terug weer naar de bouwplannen van Zeeman. Het magazijn en kantoor moeten komen in de plaats van de huidige magazijnen en kantoren aan de Rijnhavenkade en in het Brabantse Heeze. De Rijnhavenkade-ge- bouwen in Alphen wil Zeeman verhuren of verkopen; het magazijn in Brabant zal dienen als uitvalbasis voor stappen die Zeeman wil gaan ondernqjuen in België. De ingeplande nieuwbouw in Alphen is bestemd voor Vinke (damescon- fectie) met 12 winkels: Gazan (dames- en herenconfectie) met 36 win kels; Zeeman (textïelsupers) met 36 winkels; Vroom (textielwarenhui zen) met 4 vestigingen en Favetex (textiel- en confectiediscounters) met 2 vestigingen. Van de gebouwen van de voormalige motorenfabriek wil Zeeman de aan de Prins Hendrikstraat gelegen kantoorruimte en hal verhuren aan an deren. De hal, gelegen langs het Rietveldsepad, krijgt tijdelijk een ande re bestemming, maar de grond waarop die hal staat kan tezijner tijd eventueel dienen om het nog te bouwen kantoor- en magazijn van Zee man verder uit te breiden. Op deze plek in Alphen (achter de oude motorenfabriek "De Industrie", langs de Prins Hendrikstraat) wil Zeeman een nieuw textiel- magazijn bouwen plus een kantoor voor zijn bedrijven. Weg om Ridderveld verlost Alphen van veel doorgaand verkeer LISSE - Het raadhuis in Lisse moet worden afgebroken en op dezelfde plaats moet een geheel nieuw raadhuis ver schijnen. Dit althans is de mening van burgemeester en wethouders van Lisse. Alle andere mogelijkheden om trent nieuwbouw die in het verleden zijn aangedragen zijn volgens B en W niet te verwezenlijken. voor wijk af... (Van één onzer verslaggevers) WADDINXVEEN - De Kroon heeft het bestemmingsplan Vondel- wijk '75 afgekeurd. Dat is ge beurd op formele gronden: een advertentie in februari 1977 waarin werd meegedeeld dat het bestemmingsplan ter inzage lag, verscheen enkele dagen te laat in de Waddinxveense Courant. In feite geldt er nu in de al afge bouwde Vondelwijk geen be stemmingsplan. Dat kan voor de bewoners vervelende gevolgen hebben, vooral als zij van plan zijn om hun huis uit te breiden (en dat komt in deze wijk nogal eens voor). Is zo'n bouwplan in overeenstemming met een be stemmingsplan, dan kan de uit voering betrekkelijk snel gebeu ren. Maar omdat er in de Vondel- wijk geen bestemmingsplan geldt, moeten Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland voor elk bouwplan(netje) toestemming geven door middel van een zoge naamde verklaring van geen be zwaar. De gemeente moet zo'n aanvraag bij de provincie doen. Behalve tijdsverlies kost dat de bewoner ook enkele honderden guldens: die worden namelijk door de gemeente voor het doen van de aanvraag in rekening ge bracht... De bewuste advertentie werd op 10 februari 1977 gepubliceerd. Er werd in vermeld dat het bestem mingsplan met ingang van 4 fe bruari ter inzage lag; wie het met het plan of onderdelen daarvan niet eens was, had een maand de tijd, dus tot 4 maart, om bij de Kroon in beroep te gaan. In de Staatscourant van 10 februari werd eveneens een publicatie van de gemeente Waddinxveen afgedrukt, waarin werd vermeld dat het bestemmingsplan met in gang van 11 februari ter inzage lag. Dezelfde mededeling werd op het gemeentelijke publicatie- bord gedaan. Vijftien bewoners van de Vondelwijk gingen in be roep bij de Kroon (met als doel betere uitbreidingsmogelijkhe den voor hun woningen te krij gen) en maakten haar attent op de ongelijkheid in de adverten ties. De Kroon Zonder verder in te gaan op de fei telijke bezwaren van de bewo ners constateert de Kroon nu in haar besluit dat door de ver schillende advertenties een „on aanvaardbare onzekerheid" was geschapen rond het bestem mingsplan Vondelwijk '75. De regel dat advertenties vóór de fei telijke terinzagelegging van een bestemmingsplan moeten wor den gepubliceerd, moet volgens de Kroon „strikt" nageleefd wor den. Dat is noodzakelijk omdat de verplichte advertentie in een plaatselijk of regionaal blad toch al niet meer dan „minimale waarborgen" biedt dat belang hebbenden inderdaad op de mo gelijkheid worden gewezen om bij de Kroon een bezwaarschrift in te dienen. De gemeente Waddinxveen moet nu de wettelijke procedure die aan de vaststelling van een be stemmingsplan vooraf gaat, in zijn geheel opnieuw volgen. Over het plan moet nu opnieuw voor overleg met diverse instanties worden gevoerd, vervolgens moet het voor de bevolking ter inzage worden gelegd; daarna moet het bestemmingsplan door de gemeenteraad worden vastge steld; het plan moet nu opnieuw ter inzage worden gelegd alvo rens Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland het goedkeuren; dan moet het plan andermaal ter inzage worden gelegd en dan pas kan de Kroon het plan definitief goedkeuren en wordt het rechts geldig. Als er ten minste geen fouten met de advertenties zijn gemaakt... ALPHEN AAN DEN RIJN - Over tweeëneenhalf jaar moet de "Zegerbaan" (de nieuwe omleidingsweg ten noorden van Alphen- Ridderveld) klaar zijn. Binnen enkele maanden beginnen de weg-werk- zaamheden. Volgend jaar, in 1980, volgt dan de bouw van een nieuwe brug over het Aarkanaal. Als die brug er ligt en de "Zegerbaan" is klaar, dan is Alphen verlost van het doorgaande verkeer Amster dam-Utrecht en Amsterdam- Goud a-Rotterdam. Dit verkeer blijft dan via de Zeegerbaan ten noorden van de gemeente. Eerst echter zal de Alphense ge meenteraad nog eens ƒ31 miljoen uit moeten trekken voor dat kar wei. Dat gebeurde ook al in no vember 1976. Het provinciaal be stuur keurde het raadsbeslut toen niet goed, omdat nog niet duidelijk was op wat voor subsi die van rijkswege kon worden ge rekend. Die duidelijkheid is er inmiddels wel. (De gemeente zelf draagt 6,7 miljoen aan het hele project bij, het Rijk neemt onge veer 11,5 miljoen voor haar re kening, terwijl het resterende bedrag wordt betaald door de provincie Zuid-Holland). Van daar dat de gemeenteraad zich deze maand nogmaals over deze kwestie moet uitspreken. Met de aanleg van de noordelijke randweg zal flink wat doorgaand verkeer uit de bebouwde kom kunnen worden geweerd. Het verkeer vanuit de richting Am sterdam dat naar Utrecht of Rot terdam moet buigt nu direct na de Ridderbuurt linksaf de nieu we Zegerbaan op. Het verkeer uit de richting Leiden kan via de Al- bert Schweitzerbrug en de door te trekken Eisenhowerlaan, eveneens ter hoogte van de Rid derbuurt, richting Leimuiden en Amsterdam. Vanavond komt het voorstel om 31 miljoen uit te trekken om ad vies in de commissie openbare werken. Conradstraat Belangrijkste agendapunt voor deze (openbare) commissiever gadering vanavond is ongetwij feld de Conradstraat-kwestie. Op tafel ligt een voorstel van Burgemeester en Wethouders. Drie van de vier wethouders en de burgemeester spreken zich daarin uit voor doortrekking van de Conradstraat. Alleen wethouder J.J. Goedhart is voorstander van de aanleg van De plannen rond de nieuwbouw van het raadhuis in Lisse aan de Heereweg dateren al van 1975. Toen reeds bleek dat het pand niet meer aan de eisen voldeed. Uitbreiding werd - en wordt nog steeds - noodzakelijk geacht ge zien een dringend gebrek aan ruimte voor met name het groeiende aantal personeelsle den. Dit zou onder meer een gevolg zijn van de stijging van het aantal in een omleidingsroute langs de spoorlijn voor het doorgaande verkeer. De commissie openbare werken is vanavond de eerste die zich over dit politiek hete hangijzer moet uitspreken. O De commissie moet verder ad vies geven over een voorstel tot verkoop van een stuk industrie- grond in het nieuwe industrieter rein achter de spoorlijn. De BV Glaskom in Leiden wil daar een nieuw magazijn en kantoor bou wen. Bij Glascom werken een kleine dertig man personeel. Ook is er een plan om op diverse plaatsen in het hart van Alphen fietsenrekken neer te zetten. Daarvoor is 30.000 nodig. woners en de uitbreiding van het takenpakket. Ook bezoekers aan het gemeentehuis moeten het ruimtegebrek aan den lijve on dervinden. Er is een tekort aan spreekkamers en de publieke tri bune in de raadszaal bestaat uit slechts één lange bank en wat stoelen. Afbraak In een voorstel van B en W van Lis se aan de raad op 20 maart 1978 kwam het college al tot de conclusie "dat na ernstige afwe ging van het voor en tegen, aan algehele nieuwbouw van het raadhuis de voorkeur moest worden gegeven". Aangezien van diverse kanten werd gesteld dat het "oude" raadhuis niet afge broken zou mogen worden werd aan een alternatief plan gedacht. Uiteindelijk is toch voor de af braak gekozen. B en W schrijven dat het raadhuis goed gelegen is in Lisse en dat het een markant punt is tussen de Nederlands Hervormde Kerk en de Agathakerk. Tot de mogelijkheden die waren aangedragen behoorde de bouw van een nieuw raadhuis op het terrein "Blokhuis" in Lisse. Hiervoor werd niet gekozen, zo zeggen B en W, omdat het raad huis dan midden tussen de win kels zou komen te staan, want dit gebied is immers bestemd voor winkelbebouwing. "Wat ook ste- debouwkundige en estetische bezwaren zou oproepen", aldus B en W. VALKENBURG - De Ne derlandse Aardolie Maat schappij (NAM) wil rond half april beginnen met een seismisch bodem-on derzoek (het in kaart bren gen hoe het er onder de grond uitziet) in Valken burg. De NAM zal ongeveer drie weken met dit karwei in de weer zijn. De metingen zullen voornamelijk in de avond- en nachtelijke uren worden uitgevoerd. Een definitieve beslissing of het onderzoek inderdaad zal door gaan is overigens nog niet geno men. Pas over enkele weken, als andere gegevens over metingen in de directe omgeving zijn be studeerd, zal de NAM haar standpunt bepalen. Aardlaag De Nederlandse Aardolie Maat schappij heeft Valkenburg niet uitgekozen met de verwachting daar gas of olie aan te treffen. Het bedrijf beschikt, wat dit dorp be treft, over té weinig "onder grondse" informatie. De NAM wil elke aardlaag in lijnen vast leggen en, indien daar aanleiding voor is, eventueel in een later sta dium proefboringen doen. Hoewel de Nederlandse Aardolie Maatschappij het bagatelliseert, zullen met name de bewoners van de Broekweg (tussen de poort van het vliegveld van de marine en de Oude Rijn) toch wel enige geluidsoverlast van dit on derzoek ondervinden. "Maar", zegt de heer Knook van de NAM, "de wagens die de metingen ver richten, zijn geluidsarm inge richt. Die overlast zal dus erg meevallen. Bovendien, we staan maar enkele minuten op één en dezelfde plaats." De metingen worden in een snel tempo gedaan: in zeven minuten wordt er driehonderd meter af gewerkt. De NAM doet haar werk in de late avond en nacht om zo min moge lijk last te ondervinden van het wegverkeer. Trillingen die auto's en dergelijke veroorzaken, kun- Bij de bouw van een nieuw raad huis aan de overzijde van het huidige raadhuis aan de Heere weg moet de openbare lagere school worden afgebroken waar door ook van deze mogelijkheid is afgezien. In het verre verleden werd al eens voorgesteld nieuwe vleugels aan te bouwen aan het raadhuis. Een speciaal ingestelde werkgroep kwam echter tot de conclusie dat er dan enkel sprake zou zijn van wat lapwerk, waarbij de proble men slechts voor een paar jaar opgelost zouden worden. Er moest zo vond men sprake zijn van "een visie op langere ter mijn", waardoor een "zwaardere ingreep" noodzakelijk was. Om sommige afdelingen van de gemeente over te brengen naar elders stuitte op organisatorische problemen. Architect Thans stellen B en W van Lisse de raad voor het architectenbureau Duintjer opdracht te geven bin nenkort met plannen op tafel te komen over een nieuw raadhuis aan de Heereweg, op dezelfde plaats als waar nu het huidige raadhuis staat. Daarvoor zullen ook de panden „Rehoboth" en „Het Baken" aangekocht moeten worden, aangezien ook deze pan den bij de bouw van een nieuw raadhuis het veld moeten gaan ruimen. B en W wijzen er in hun voorstel op dat de tijdelijke huisvesting, el ders in de gemeente gedurende de nieuwbouw de nodige problemen met zich mee zal brengen. Ook de kosten van het tijdelijke onderkomen in andere panden in Lisse zullen volgens B en W aan de hoge kant zijn. nen de metingen verstoren, 's Avonds en 's nachts heeft men weinig last van dat verkeer. Daarnaast is de kans op opstop pingen geringer dan overdag. Bewoners Vóór de Nederlandse Aardolie Maatschappij met haar werk zaamheden begint zal zij de be woners in de omgeving waar het onderzoek wordt gedaan inlich ten. In de eerste plaats is er dus de geluidsoverlast van de Vibroseis- trucks waarmee wordt gewerkt en ten tweede de trillingen die worden veroorzaakt met het in kaart brengen van het lijnenma- teriaal. Om de wegen en huizen niet te be schadigen heeft de NAM gepro beerd de trillingen zoveel moge lijk te beperken. Mocht er toch schade ontstaan, dan komen de kosten voor het repareren daar van voor rekening van de maat schappij. Metingen in de buurt (Voorschoten en Nieuwkoop) hebben echter nooit schade op geleverd. Tóch heeft de gemeente Valken burg maar vast het zekere voor het onzekere genomen en de Broekweg aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen om la ter, als er beschadigingen zijn, hiervoor de NAM aansprakelijk te stellen. Verder zijn er teke ningen aan deze maatschappij verstrekt waarop staat afge beeld waar leidingen, kabels en rioleringen liggen. Géén foto's Van de huizen die langs de weg lig gen waar straks wordt gemeten, worden geen foto's gemaakt. Men vindt vooralsnog niet nodig, om dat, zo verwacht de gemeente Valkenburg, het wel zal meeval len met die trillingen. "Het gemeentebestuur", aldus ambtenaar Strikwerda, "heeft deze voorwaarde in elk geval niet gesteld. Weet je, er denderen nu ook dagelijks zware melkauto's door het dorp. Volgens mij ver oorzaken die meer trillingen dan dat hele seimische onderzoek. Hoe erg net is, weten wij ook niet. Dat moeten we maar afwach ten ALPHEN AAN DEN RIJN - The Beatles, The Pretty Things, de Bee Gees en The Troggs. Deze vier groepen bepaalden in de jaren '65 en '66 het gezicht van de top tien. Aanstaande zaterdag worden die dagen van weleer weer even levend in het Alphense jongerencentrum Midas met een optreden van The Troggs. De Engelse formatie is terug van weg geweest en is in Midas te zien en te beluisteren in de oorspronkelijke bezetting. Een bezetting die met het nummer "Wild Thing" wekenlang de eerste plaats op de hitlijsten van vele landen innam. Het optreden van The Troggs begint om negen uur. „Meer trillingen door melkauto's dan door NAM..."

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23