HOOIGRACHT KRIJGT VRUE FIETSPADEN Mors tegen plaats wisselwoningen Proef nu hoe lekker licht kan zijn. Gladstone Extra Mild. In speciale Boek van de Maand oplage f22,50» Na 31 maart f37,50. 25/2.60 ook in menthol Boek van de maand. Over de dag dat de rails krom trokken en de koeien in deljssel zwommen Over noodweer, zeilweer, elfstedentochtweerenhonde- weer. WOENSDAG 7 MAART 1979 LEIDEN PAGINA 21 De Hooigracht is in de Leidse bin nenstad in toenemende mate een drukke verkeersader, die voor fietsers zeer onveilig is. De be staande fietssuggestiestroken le veren de fietser nauwelijks een vrije en zeker geen veilige ruimte op. Via vrije - van de rijbaan afge schermde - fietspaden moet dit nu veranderen. Het plan voor de herinrichting van de Hooigracht komt in de loop van deze maand aan de orde in de commissies uit de gemeenteraad. Met de herinrichting is een kleine 600.000 gulden gemoeid. De ge meente denkt de kosten geheel vergoed te krijgen van het rijk als onderdeel van de stadsvernieu wing voor Pancras-Oost. Het idee voor vrije fietspaden op de Hooigracht speelt in de omge ving al geruime tijd. De project groep Pancras maakte enkele ja ren geleden al ontwerpen. Ge meenteraadslid Beijen (PPR) nam het idee over en diende in 1977 in de gemeenteraad een voorstel in deze richting in. Dis cussie over de vorm van de herin richting heeft de plannen tot nu toe opgehouden. De Hooigracht is de eerste straat in de binnenstad waar vrije fietspa den aangelegd worden. Via ver keersmaatregelen wil de ge meente brommers van deze Fiets ter aangereden LEIDEN - Op het kruispunt Wil lem de Zwijgerlaan, Oegstgees- terweg is een 20-jarige vrouw uit Arnhem gisterochtend aangere den door een auto. De vrouw stak het kruispunt per fiets over, toen de auto, bestuurd door een man van 56 jaar uit Den Haag, linksaf sloeg. De fietser kreeg een her senschudding en diverse won den, en is voor behandeling naar het AZL gebracht. Haar fiets werd totaal vernield. De fietser op de Hooigracht is nu nog aangewezen op de onveilige fietssuggestiestroken (rechts) fietspaden weren. Het bromfiets- verkeer moet over de versmalde rijbaan rijden. Door deze schei ding wil de gemeente de veilig heid voor fietsers vergroten. De herinrichting is geïnspireerd op de vroegere situatie op de Hooi gracht. De rijbaan werd in het verleden door bomen gescheiden van de rest van de weg. De oude situatie wordt straks verder be naderd door de straat te voorzien van meer bomen. De Hooigracht telt nu weinig groen. Het deel van de Hooigracht dat wordt voorzien van vrije fietspa den loopt van de Nieuwstraat tot het ir. Driessenplein. De gemeen te onderzoekt nog de mogelijk heden om in de toekomst ook de Pelikaanstraat te voorzien van vrije fietspaden. Hier speelt ech ter het probleem dat de rijbaan ter hoogte van de Haarlemmer straat te smal is. Driessenstraat Vooruitlopend op de herinrichting van de Hooigracht begint de ge meente binnenkort met de re- constuctie van de ir. Driessen straat. Ook in deze straat komen - gedeeltelijk - vrije fietspaden en bovendien nog een vrije busbaan. De ir. Driessenstraat wordt even eens voorzien van het nodige groen. Aan de andere zijde van de Hooigracht begint de gemeente binnenkort met een reconstruc tie van de Hogewoerd (deel tus sen Gangetje en Watersteeg). Het is de bedoeling het wegprofiel zo te wijzigen dat het fietsverkeer minder hinder heeft van bedie nend verkeer. Voor deze herin richting houdt de gemeente 13 maart ('s avonds vanaf acht uur) een informatieavond in het stad- De mens en het weer. Een schitterend kijk-, lees- en opzoekboek.Geschreven door Chriet Titulaer. Een boek dat zo'n 70 onverwachte aspecten van daags onderwerp behandelt. Zoals „weer en veiligheid' „weer en economie": energie, kleding, werkgelegen heid, landbouw; verder over windwijzers, molens, kunst, wadlopen etc. Dit alles rijk geïllustreerd met meer dan 300 foto's,waarvan 160 in kleur. Deze aanbieding is geldig t/m 31 maart. Echter zolang de voorraad strekt. Y^nde naand Terreintje te klein en bestemd voor recreatie LEIDEN - Wijkvereniging "De Juwelen" en buurtbewoners hebben er ernstig bezwaar tegen dat op de hoek van de Turkoois laan en de Smaragdlaan een aan tal wisselwoningen met bijbeho rende bergruimten worden ge plaatst. Zoals bekend zal de Leidse Wo ningstichting binnenkort begin nen met de renovatie van 120 na oorlogse woningen in het Mors- kwartier. Dat zijn de woningen die staan aan de Calandstraat, de Leemanstraat en de Storm Buy- singstraat. Net als bij de renova tie van andere woningcomplexen zullen de bewoners tijdens deze werkzaamheden tijdelijk in een andere woning in de omgeving gehuisvest worden. De meeste bewoners van de op te knappen woningen zullen onder dak gebracht worden in andere woningen van de LWS in het Morskwartier. Daarnaast is er ook nog behoefte aan een aantal wisselwoningen die als tijdelijke behuizing dienst moeten doen. Het gaat om ten hoogste negen van die woningen. Over de plaats waar de wisselwo ningen komen te staan heeft een bespreking plaats gehad tussen onder andere vertegenwoordi gers van de Leidse Woningstich ting, de gemeente Leiden en de bewoners van de te renoveren woningen. In verband met de belangen van schoolgaande kin deren is voor een terrein zo dicht mogelijk in de omgeving geko zen. Het terrein op de hoek van de Turkooislaan en de Smaragdlaan is door de gemeente als het meest geschikt aangewezen. Bewoners hebben andere suggesties ge daan. De wijkvereniging, buurtbewoners en het clubhuis "Morschwijck" hebben een groot aantal bezwa ren tegen het terrein aan de Sma ragdlaan en een werkgroep "Noodwoningen" opgericht. De buurt heeft in het verleden re gelmatig gevraagd van het ter reintje een speelterrein met groenvoorzieningen te maken. Als de wisselwoningen worden geplaatst zullen die zeker tien jaar blijven staan. Volgens de buurt is het terreintje te klein voor het plaatsen van 9 wis selwoningen waardoor men een veel te sterke concentratie van gezinnen krijgt en een toename van geluidsoverlast. De buurt denkt verder dat gezien de korte periode van bewoning regelma tig verhuizingen plaats zullen vinden die de rust en de sociale contacten zéker niet ten goede komen. Doordat er regelmatig verhuiswagens komen zal het ge vaar voor spelende kinderen ook groter worden, aldus de werk groep. Zodra de vorst goed uit de grond is wil de gemeente een begin ma ken met het bouwrijp maken van het terrein. Daarna zullen vier woningen van 't Spoortje en vijf wisselwoningen uit de Waard naar het Morskwartier worden verplaatst. De huidige bewoners van deze wisselwoningen zullen verhuizen naar een andere wis selwoning in de omgeving en een extra vergoeding ontvangen voor verhuiskosten. In een enkel geval keren de bewoners terug naar hun gerenoveerde woning. De vier wisselwoningen op 't Spoortje moeten verplaatst wor den in verband met de nieuw bouw voor het wijkcentrum "De Zevensprong". Met de verplaat sing van wisselwoningen, en de aanleg van gas, elektriciteit en rioleringen op het terrein in het Morskwartier, is een totaalbe drag gemoeid van 100.000 gulden. Deze kosten komen geheel voor rekening van het rijk. Cliënten Sociale Dienst hebben 'meevallertje' LEIDEN - De 130 cliënten van de Gemeentelijke Sociale Dienst, die vorig jaar teveel vakantiegeld kregen uitbe taald hebben een meevaller tje gehad. De ruim 26.000 gul den die de GSD haar cliënten teveel uitbetaalde zal voor re kening van de gemeente ko men. De raadscommissie voor sociale zaken, die dat gisteravond besloot, vond dat de fout niet bij de cliënten lag en dat het geld derhalve niet kon worden teruggevorderd. Ook het centrum dat de au tomatisering van de admini stratie van de Sociale Dienst verzorgt kan niet aansprake lijk worden gesteld. De fout is ontstaan doordat de vakantieuitkering van de cliënten werd berekend als zouden zij allemaal vanaf mei 1977 een uitkering hebben gekregen. f Weinig „teer". Weinig nicotine. En toch een volle smaak. Zoals u van Gladstone mag verwachten. Louise en PA kampioenen LEIDEN - De Louise de Coligny s.g. bij de meisjes en de Pedago gische Academie bij de jongens zijn winnaar geworden van het Leids schoolvolleybalkampioen- schap. Vanaf de herfstvakantie tot en met eind februari hebben in totaal dertig ploegen in zes poules een hele competitie afge werkt. De als eerste en tweede geëindigde ploegen van elke poule plaatsten zich voor de fi nale. Bij de jongens trok het Rijnlands Lyceum zich terug. De uitslag was: meisjes: 1. Louise de Coligny s.g., 2. Gymnasium 1, 3. Bonaventura college, 4. Gymna sium 2, 5. Vlietschans, 6. Boshui zen. Jongens: 1. Pedagogische Academie, 2. Meao, 3. Visser 't Hooft, 4. Louise de Coligny s.g. 5. Bonaventura college. Vrieskist geplunderd Uitvoering tweede helft dit jaar t-. ADVERTERTIE „teer" 8 mg nicotine 0,6 mg LEIDEN - In de kelderruimte van een woning aan de Kraaien horst hebben onbekenden een vrieskist geplunderd. De hele in houd, bestaande uit kippen, al lerlei soorten vlees en groenten, is meegenomen. De schade, inclusief een geforceerd deurslot bedraagd vier- a vijfhonderd gulden. Nog een klein stukje.vakkundig bediende me vrouw Van der Weele de heimachine die de eerste paal voor "haar" kleuterschool de grond in sloeg. LEIDEN - Het hoofd van de openbare kleuterschool "Hummelhof' mevrouw R. M. van der Weele heeft gisteren de eerste paal geslagen voor de nieuwbouw van deze kleuterschool. De kleuterschool wordt aan gebouwd bij de lagere Apolloschool aan het Straus- spad in Leiden Zuid-West. Op den duur zal deze kleu terschool met 36 leerlingen) ook met de Apolloschool gaan integreren tot een basisonderwijs voor kinde- ren van 4 tot 12 jaar. "Hummelhofzit nu nog in noodlokalen aan de Jacob van CampenlaanDaar zit de kleuterschool al 15 iaar. Mevrouw Van der Weele: "We hadden natuur lijk het liej'st een helemaal eigen gebouw gehad, maar dat zit erop dit moment niet meer in.Nu is dit de beste oplossing". De kleuterschool krijgt trouwens een lo kaal van de Apolloschool in gebruik, de nieuwbouw bevat een "gewoon" en een speellokaal. De nieuwbouw van de kleuterschool gaal ten koste van een stuk speelterrein van de lagere school, maar dal wordt opgevangen door op een andere plaats weer speelterrein toe te voegen. De kleuterschool "Hum melhof' wil als alles meezit al komend schooljaar (augustus) verhuizen naar de tiieuwbouw. LEIDEN - Aan de Amsterdamse universiteit slaagde voor het doc- toraal-examen biologie A.R. van Schadewijk, Lisse. Aan de TH in Delft slaagden voor de doctoraal examens J. van Dijk Voorscho ten, C H. Jacobi (met lof). Leider dorp, F. L. Beringen (met lof) Zoe- terwoude, A.C. Starink, Wasse naar. LEIDEN - De Hooigracht in Leiden krijgt in de tweede helft van dit jaar een nieu we indeling. Burgemees ter en Wethouders hebben een plan goedgekeurd voor de herinrichting. Het belangrijkste onderdeel is dat aan weerszijden van de rijbaan vrije fietspaden komen. Op deze voorzie ning wordt al enkele jaren aangedrongen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21