LEIDSCH DAGBLAD Iraanse wensen zou premier af te treden vrouwen Directeur verdacht van miljoenen-fraude vandaag ia lengen Revolutionairen niet ondercontrole (T 211(1111 maart Actiegroep ontvoert beeld van Paul Kruger Redding van scheepsbouw I zal veel meer kosten zr Weinig nieuws WOENSDAG 7 MAART 1979 OPGERICHT 1 MAART I860 35800 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Kinderziekenhuis in Lesotho: „Geef ons maar goede melkkoe..." (Van één onzer verslaggevers) RIJNSBURG - Een kinderzie kenhuis dat de meeste be hoefte heeft aan een... goede melkkoe. Met die informatie kwamen Klaas en Marry den Heijer, een Rijnsburgs echtpaar dat in een kinderziekenhuis in Lesotho (Zuid-Afrika) werkt, op de proppen toen een be stuurslid van de Anti Revolu tionaire Partij hen benaderde. De afdeling Rijnsburg van de partij, die deze maand het honderdjarig bestaan viert, wilde nu eens niet een "ver jaardagscadeau" ontvangen, maar. voor de verandering, iets weggeven. Zo kwam men op het idee om wat voor beide plaatsgenoten in de Derde Wereld te doen. De AR in het bloemendorp hoopt echter dat het niet bij één koe zal blijven. Maar dat er zoveel geld binnenstroomt dat er een "kleine kudde" kan worden aangeschaft. Voor de goede orde: een melkkoe kost in Lesotho rond de zeshon derd gulden. Werkgelegenheid van 150 werknemers nu in gevaar UTRECHT (GPD) - De 48-jarige di recteur van de Utrechtse meu belindustrie en interieurverzor ging Huizenga BV is vannacht door de politie gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht een bedrag van 3.5 miljoen gulden aan de firma te hebben onttrokken. Het bedrijf, met 150 werknemers in Utrecht en het Friese Kollum, verkeert nu in acute financiële problemen, omdat Slavenburgs Bank vanaf vrijdag geen kredie ten meer verstrekt om de lonen uit te betalen. De directeur wordt verdacht van oplichting, en valsheid in ge schrifte. De vakbonden hebben een aanklacht tegen hem inge diend. Volgens woordvoerder Borgerhof van de Hout- en Bouwbond FNV heeft hij een medewerker twee jaar lang on deugdelijke balansen laten op stellen. waardoor de buitenwe reld en de bank een foutief beeld kregen van het bedrijf. Pas toen de bank onlangs een extern ac countantsonderzoek eiste, kwam de waarheid aan het licht: er bleek een gat van 3.5 miljoen in de financiële huishouding te zit ten. Aan de Utrechtse Cicerolaan heeft de directeur een kapitale villa staan, waarvan Borgerhof de waarde inclusief inrichting op ongeveer drie miljoen schat. Dat huis bevat o.a. een zwembad en een sportzaal. Omdat de direc teur op huwelijkse voorwaarden is getrouwd, kan de waarde van het huis niet in haar geheel op nieuw in de zaak worden gesto ken. Huizenga is volgens de politie gear resteerd. omdat er werknemers- belangen op het spel staan. De politie deelde ons mee dat het vermoeden bestond dat Huizen ga op korte termijn naar het bui tenland zou vertrekken. Vanoch tend is het verhoor begonnen. Huizenga BV is een volgens de bonden goed renderend bedrijf. De orderportefeuille is tot juli vol: er is voldoende werk omdat het bedrijf gespecialiseerd is in het inrichten van laboratoria en zeer speciale gebouwen, zoals de Tweede Kamer. Grootste klanten zijn Philips en de Rijksgebou wendienst. Vanochtend is het personeel inge licht. De bonden willen er alles aan doen om het bedrijf te kun nen laten voortbestaan. Daartoe is in overleg met de bank een nieuwe directeur aangetrokken. Dat is de heer Van der Ploeg, ge pensioneerd directeur van een van de Bredero-bedrijven. Die werd vanochtend aan het perso neel voorgesteld. Volgens vakbondsman Borgerhof heeft de bapk voldoende greep op Huizenga om in ieder geval een deel van het geld dat hij aan het bedrijf onttrokken zou heb ben terug te krijgen. r>r> I nt. watersporttentoonstelling TEHERAN (UPI) - Premier Mehdi Bazargan zou willen aftreden daar hij de Islamitische revolutionaire groepen in Iran niet onder controle heeft kunnen krijgen. De bewoners van de Rotter damse wijk Feijenoord-Noorde reiland, die sinds gisteren het partijkantoor van de Partij van de Arbeid in Rotterdam be zet houdenhebben gisteravond besloten hun actie voor onbe paalde tijd voort te zetten. De bewoners hebben bezwaar tegen de plannen om in de wijk in het Poortgebouw een Eroscentrum te vestigen. Zij besloten hun actie voort te zetten nadat het gewestelijk be stuur van de PvdA had laten weten hun eis om binnen 24 uur een gewestelijke vergadering uit te schrijven waarin het om streden Eroscentrum opnieuw ter discussie zou worden gesteld, niet te kunnen inwilligen. Geopend van 10-17 en 19 22 uur. zaterdag en zondag 10-17 uur. toegang f 7.50 kinderen tot 14 jaar f 5,- Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations Parkeren op IJsbaanpad (Olympisch Stadion) gratis bus naar RAI (niet tijdens avonduren) AMSTERDAM raï riinrTTi.TTtn.Tiff Vurehouten magazijnstellingen en accessoires Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. Dit heeft het dagblad heran vandaag gemeld. Volgens het blad is Bazargan naar de hei lige stad Qom gegaan om zijn ontslag aan de geestelijke leider Ajatollah Chomeini aan te bie den. Deze had Bazargan per soonlijk gekozen voor de post van premier. Maar, zo ging het blad verder, het is volstrekt on mogelijk dat Chomeini het ont slagvan Bazargan niet zal aan vaarden. Hij zou dit al een aantal malen eerder hebben geweigerd. In officiële kringen werd het be richt over het aftreden van Ba zargan tegengesproken, aldus het blad. dat evenwel nog meldde, dat de premier volgens "vrienden al twee weken besloten had tot aftreden, toen hij daar openlijk mee had gedreigd "Bazargan is het niet eens met de rol die de revolutionaire militie- groepen in het land spelen", al dus het blad. Alle gemengde scholen in Iran worden met ingang van het vol gend schooljaar gesloten. Dit heeft de directeur-generaal van het Iraanse ministerie van on derwijs meegedeeld, zonder het onderwerp nader toe te lichten. Er zijn nog verscheidene gemengde scholen in Teheran die functio neren. Algemeen wordt aange- i dat deze beslissing is ge- i op grond van islamitische wetten die gemengde scholen verbieden. De directeur-generaal zei tevens dat "allé braakliggende stukken grond en de gebouwen die "vrij komen" in het kader van verso beringsmaatregelen door de re gering. opgeëist zullen worden door het ministerie van onder wijs om er scholen van te maken. Dit heeft tot doel de opvoeding van de kinderen te versnellen. Tc" Executies Vannacht zijn in Iran koppelaars geëxecuteerd wegens knapen- schenderij en het exploiteren van een club schandknapen. De zes mannen hadden samen met hun "slachtoffers" terecht moeten staan voor een hof naar "islami tisch recht". Zij waren door gewapende Cho- meini-aanhangers in het zuiden van de Iraanse hoofdstad "op he terdaad" betrapt bij het onder richten van knapen van tussen de 15 en de 17 jaar "in de kunst van de mannelijke prostitutie". De zen werden vervolgens ter be schikking gesteld van de clien tèle, zo werd verder vernomen. In de afgelopen 48 uur zouden in Iran in totaal drie groepen we gens dezelfde delicten ter dood zijn veroordeeld en terechtge steld. Ook in Qom zijn gisteren drie offi cieren terechtgesteld. Het waren twee voormalige leden van de Savak, de geheime politie, en een officier van het leger, zij waren beschuldigd van massa moord op de demonstranten in Qom tijdens de demonstraties te gen de sjah. Sjah De revolutionaire regering van Iran heeft gisteren bekendgemaakt dat Sjah Mohammed Reza Pah- levi en zijn gezin bij verstek be recht zullen worden door een re volutionaire rechtbank wegens "misdaden tegen de staat". De sji'itenleiders eisen, zo heeft Abbas Amir Entezam, woord voerder van de regering, gezegd, voorts dat de sjah ontvoerd wordt uit Marokko, waar hij op het mo ment verblijft. De sjah en zijn vrouw verlieten Iran op 16 januari, nadat hy het be wind had overgedragen aan pre mier Baktiar. Deze werd in de loop van februari verdreven door gewapende volgelingen van Chomeini. DEN HAAG (GPD) - Er is veel meer geld nodig van de overheid om de scheepsnieuwbouw te redden. Dit heeft de Beleids commissie Scheepsbouw minis ter Van Aardenne geschreven in een overzicht van de huidige si tuatie. Tot dusver is totaal bijna twee miljard toegezegd, rtiaar de orderpositie, met name van de grote werven, is o aver kort slecht. Geschat wordt dat tot en met 1981 nog wel een miljard nodig zal zijn, een concreet bedrag is nog niet bekend. De werkgelegenheid voor tienduizenden mensen komt op het spel te staan. De aag of de scheepsbouw in stand kan worden gehouden in de huidige vorm dan wel dat tot verdere ..afslanking" (afstoten UTRECHT (ANP) - Een actiegroep die zich "Beeldenstorm tegen apartheid" noemt, heeft een beeld van Paul Kruger "ontvoerd" uit de senaatszaal in het academie gebouw van de Utrechtse univer siteit. In een verklaring zegt de actiegroep het ontoelaatbaar te vinden.dat symbolen van de bru te Zuidafrikaanse apartheids politiek opgesteld blijven in een zaal waar tevens het hoogste de- Koude nacht Opklaringen, maar morgen later op de dag toenemende bewolking en tegen de avond mogelijk regen. Matige, morgen overdag tot krachtig toenemende zuidwesten wind. Minimumtemperaturen om het vries punt. Middagtemperaturen rond 7 gra den. (Opgemaakt om 11.15 uur) Zon op: 7.13 uur; onder: 18.31 uur. Maan laagwater te 6.50 mocratische orgaan i versitaire gemeenschap verga dert. De actiegroep wil het beeld.dat een waarde heeft van bijna 40.000 gulden, teruggeven als het college van bestuur van de Utrechtse universiteit binnen twee weken een ander beeld op de sokkel van Kruger plaatst. Dat moet een zogenaamd makondebeeld wordensymbool van de Zuid afrikaanse vrijheidsbeweging. Bovendien moeten gevluchte Zuidafrikaanse studenten wor den opgenomen aan de universi teit van Utrecht, en dient het col lege van bestuur te zorgen voor verbreking van alle wetenschap pelijke contacten met Zuid-Afri ka. Het universiteitsbestuur zei van daag in een reactie, dat de dief stal van het kostbare beeld on toelaatbaar is en dat aan geen enkele eis van de actiegroep zal worden voldaan. Het college van bestuur heeft bij de politie aan gifte gedaan. 32 PAGINA'S Vice-voorzitter Van der Doef van de PvdA (foto) heeft gis teren gezegd dat zijn partij regeringssamenwerking met de WD voorlopig uitsluit. Volgens Van der Doef is de VVD nog altijd een verza melpunt van het conserva tisme in Nederland ondanks toenaderingspogingen van sommige liberalen naar de progressieven. Wel uil de PvdA in de naaste toekomst eventueel regeren met het CDA maar dan zal deze partij wel afstand moeten nemen van het kabinet-Van Agt Wiegel. Overigens hebben de Jonge -Socialisten al flink geprotesteerd tegen een mo gelijke PvdA/CDA-coalitie. PAGINA 7 De 1 en zijn tegen lu- van de VVD PAGINA 5 Walter Scheel stelt zich niet herkiesbaar PAGINA 9 Verwarring rond duel Koopmans-Travc van personeel en werven) moet worden overgegaan zal vermoe delijk centraal staan in een debat dat de Tweede Kamer morgen houdt. Aanleiding is de steun operatie voor zware metaal en scheepsbouw, waartoe vorig jaar maart werd besloten. Tot en met 1978 heeft de overheid f 1.790.000.000 in de scheeps bouw „gepompt". Totaal gaat het om bijna twee mil jard, want de werven hebben* se dert de zomer van 1976, toen de beleidscommissie haar werk be gon, een verlies op verworven or ders geleden van f 145.000 000. Een groot deel van het steunbe drag is verstrekt in de vorm van zogenaamde achtergestelde le ningen. De beleidscommissie houdt er nu al rekening mee dat - f 1.125.000.000 als „verloren" moet worden beschouwd en f 510.000OHO als „waarschijnlijk verloren". In en buiten de beleidscommissie hebben vooral de vakbonden de laatste weken al aangedrongen op ingrijpen van de overheid. Zij vrezen dat op zekere termijn de werkgelegenheid van zeker 20 000 man op de tocht komt te staan. Hierbij gaat het met name om de bezetting van werven van het Rijn-Schelde-Verolme-con- cern (zoals de VDSM in Rotterd- dam) en het personeel van vele toeleverende bedrijven. Het aan tal bedreigde arbeidsplaatsen in de scheepsnieuwbouw zelf ligt tussen de 10.000 en 15.000 Ltr. jonge OLIFANT 11,55 Ltr. jonge HENKES 11,75 Ltr Vieux HENKES11,75 Ltr. bessen HENKES ....8,98 BACARDI rum12,98 PISANG AMBON 8,95 Scotch Whisky QUEEN ANN 11,95 Franse cognac SALIGNAC xxx18,95 SHERRY LOS ANGELES NU 3,98!! KENNEDYLAAN 7 BEVRIJDINGSPLEIN 19>LEIDEN KOPERMOLEN 36 I De beleidsnota van het partijbe stuur van de PvdA bevat weinig nieuws. Dat het perspectief van een progressieve meerderheid wordt levendig gehouden, ligt voor de hand; dat daartoe de sa menwerking van de progressieve partijen (PvdA, D'66, PPR) zo hecht mogelijk moet zijn, geeft evenmin aanleiding tot grote ver rassing. Alles mondt dan uit in het niet uitsluiten van samen werking met niel-progressieve partijen, zij hel onder voorwaar den. Dan blijkt al ras dat er maar een partij in aanmerking komt: het CDA, dat intussen in al zijn trouweloosheid wordt beschre ven. Daarbij geeft men wel tussen de regels toe dat de meerheids strategie van de PvdA de forma tie-Den Uyl beslissend heeft par ten gespeeld, maar dat voor de mislukking ervan toch het CDA verantwoordelijk is. Dat is een merkwaardig dooreenhusselen van oorzaak en gevolg. Boven dien geeft de interpretatie blijk van een broos geheugen. Er zijn mensen die zich nog wél die Pvd A-part ij raad herinneren, waarin onderhandelaar Ed van Thijn tevergeefs trachtte, zich al die woeste Reckmannen van het lijf te houden. Het is dus niet zo verwonderlijk dat men - in vergelijking met de pe riode van voor mei 1977 - een ze kere afvlakking van de partijpo litieke strategie constateert. Het begrip "progressieve meerder heid" wordt alleen nog maar als wenselijk vooruitzicht gehan teerd in de bepleite doelstellingen van de beleidsnota, niet als voor waarde binnen een aan te gane regeringscoalitie "De PvdA zal in een positie moeten verkeren die haar het voeren van een herken bare politiek mogelijk maakt", staat er nu slechts. Dat mag zeker worden uitgelegd als reactie op een handvol frustraties, daterend van zomer en herfst 1977. Een frontale opstelling tegen het kabinet-Van Agt, zo eist de be leidsnota van het CDA voor even tuele samenwerking in de toe komst. Die eis lijkt niet zo snel te zullen worden ingewilligd. De partijraden van de CDA-part- ners afgelopen weekeinde hebben voldoende aangetoond d,at het water pruttelt, maar bepaald niet overkookt. Vendelvlucht van progressievere CDA-ers en kabi netscrisis zitten er echt niet in en dat zijn toch wel de voorwaarden voor een afzweren van het kabi net-Van Agt door de christen-de mocratenzoals de beleidsnota zo gaarne wil. De nota maakt zich wel erg gemak kelijk af van het alternatief van een combinatie van progressie ven en VVD. Men reageert ietwat hautain op signalen binnen de VVD die zouden kunnen wijzen op een heroriëntatie op en herin terpretatie van liberale beginse len. Verder dan dat die geluiden "niet zonder betekenis"zijn.komt men .niet en professor Steenkamp zal zich dus opnieuw voor zijn nachtrust geen zorgen behoeven te maken. - Trouwens, de dagen van Albert Hahn lijken weergekeerd, wan- jieer de WD wordt gekwalifi ceerd als de belangenbehartiger van "kapitalisme, hebzucht, de verdediging van de bevoorrechte positie van de maatschappelijk gearriveerden, de macht van de multinationale ondernemingen, de macht van weinigen over ve len." Men vraagt zich bezorgd af, hoe fatsoenlijke socialisten nog samen met aanhangers van een dergelijke verderfelijke partij in een college van burgemeester en wethouders kunnen zitten! 4 weken lang LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever niet over 1 nacht ijs en wil het t eidsch Dagblad eerst 4 weken voor half geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren. O Ik beslis meteen en U kunt mij m.i.v. heden als abonnee noteren en ik knjg dan de eerste 2 weken de krant gratis. Naam Adres Woonplaats Gironr Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214, 2300 VB Leiden n de krant komt

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1