Maatregelen op komst tegen belastingtruc Duidelijkheid gevraagd over reorganisatie Schmidt tegen verjaring oorlogs misdaden HERVORMDE KERK IN GESPREK OVER KERNBEWAPENING Oude vijand van Mobutu nu minister NIEUWE BEWONERS VOOR BRONBEEK WOENSDAG 7 MAART 197!) DEN HAAG (GPD) - Een nieuw gat in de belastingwetge ving zal door staatssecretaris Nooteboom (financiën) zo T 1 dl 3 Hill V311 snel mogelijk worden gedicht. Het betreft hier een moge lijkheid voor particulieren om in samenwerking met een bank door de aanschaf van obligaties de inkomstenbelas ting te ontduiken. Bij vier arresten van de Hoge Raad bleef de belastingtruc onlangs overeind staan. jongetje uit Maas gehaald MAASTRICHT (ANP) - De ge meentepolitie van Maastricht is er gisteren niet in geslaagd de identiteit te achterhalen van een ongeveer 1-jarig jongetje dat in Borgharen, even ten noorden van Maastricht, uit de Maas is opge haald. Het doet vreemd aan, aldus een woordvoerder van de politie, dat zowel in Maastricht als bij de po litie in België geen melding is binnengekomen over de vermis sing van een 1-jarig kind. Te meer omdat het jongetje al geruime tijd in het water moet hebben gele gen. De politie sluit een misdrijf niet uit en houdt er ernstig rekening mee dat het kind uit België afkomstig Minister Scholten: „Eenzijdige schets Kritiek Eerste Kamer LEIDEN - De Leidse initia tiefgroep "Handen af van de so ciale uitkeringen" heeft wet houder Schoute en de raads commissie voor sociale zaken gisteravond op de kop af 5360 handtekeningen aangeboden. Met de petitie spreken de onder tekenaars zich uit tegen elke aantasting van de sociale uit keringen en -voorzieningen. Volgens de initiatiefgroep wor den met name bejaarden, WAO- ers, gehandicapten, werklozen en bijstandtrekkers zwaar ge dupeerd door de bezuinigings plannen in het kader van Bestek '81. Sommigen zijn er door de invoe ring van de kortingswei al meer dan veertig gulden per maand op achteruit gegaan. DRIEBERGEN - De hervormde gemeenten in ons land zullen binnen afzienbare tijd een uit spraak kunnen doen over de vraag of de kerk niet alleen het gebruik van kernwapens moet afwijzen maar ook het bezit er van. Dat is het resultaat van de gisteren gehouden synodezit ting over een schets die de her vormde Raad voor de zaken van overheid en Samenleving had samengesteld. De schets en de discussie van giste ren zullen door een brede groep van deskundigen worden vast gelegd in een geschrift dat in plaatselijke gemeenten als ge- spreksstuk kan dienen. De syno de zal mede op basis van het in de gemeenten besprokene in maart 1980 een uiteindelijke uitspraak doen. Men bleek het in de synode eens te zijn over de grote gevaren van de huidige bewapeningssituatie. Toch lopen de meningen over het al dan niet bezitten van kernwa pens uiteen. De één acht een machtsevenwicht op dit terrein, zij het niet van harte, in de gege ven omstandigheden een betreu renswaardige noodzaak, de ander bleek bereid om op basis van het christelijke geloof risico's te ne men en het bezit van .zulke wa pens af te wijzen. Een aantal sprekers vond dat het bezit van kernwapens pas kan worden afgewezen als de gevol gen van die houding goed zijn doordacht. Vele anderen meen den dat afwijzing niet afhankelijk mag worden gesteld van de ge volgen, die dan ook als volgende stap moeten worden doordacht. De kerk moet bereid zijn de ge volgen van deze uitspraak te aan vaarden. De synode had veel waardering voor de schets. Gepleit werd ech ter voor een betere theologische ondergrond en een pastoraler toonzetting. Belemmering Ter vergadering werd een verkla ring van minister mr. J. Schol ten van defensie, ook lid van de Hervormde Kerk, voorgelezen waarin hij de schets eenzijdig noemde en een belemmering voor een goed gesprek. Als deze schets wordt aanvaard, dan moet men erbij zeggen: Neder land uit de NAVO. Aldus de mi nister. In een uitvoerig gesprek met "Her vormd Nederland" van deze week zegt de minister te hopen dat alsnog een breed samenge stelde commissie de opdracht van de synode zal krijgen om van deze schets een gesprekspapier te maken waaruit de eenzijdig heid is verwijderd. De minister staat ook niet achter de synodale uitspraak van 1962 over het gebruik van kernwapens. "In het totaal van de afschikking zijn kernwapens opgenomen", zegt Het gaat om een constructie waar bij een particulier afziet van de rente, die hij kan verdienen via obligaties, pandbrieven of andere vermogensbestanddelen. Dit zo genaamde vruchtgebruik laat hij voor een zekere periode over aan de bank. Zelf kan hij de obligaties nu kopen tegen veel minder dan de eigenlijke waarde. Wanneer hij zijn stukken na ver loop van tijd tegen de werkelijke waarde verkoopt, hoeft hij geen belasting te betalen over het ver schil tussen het betaalde bedrag en het ontvangen bedrag. Tot vier maal toe heeft de Hoge Raad uit gesproken dat in deze constructie het verschil beschouwd dient te worden als waardestijging van hel vermogen. Dit is in ons land niet belastbaar. hij in HN. "Ze zijn een gegeven sinds de tweede wereldoorlog. Je kunt niet van afschikking spre ken als je daaraan toevoegt datje ze nooit zult gebruiken. Maar al les moet erop gericht zijn gebruik te voorkomen". Vorming De synode gaf in de zitting van maandag goedkeuring aan de in stelling van een cursus "theologi sche vorming van gemeentele den". De officiële opleiding tot catecheet kan hierdoor een ande re opzet krijgen. Met dit besluit is de synode tegemoetgekomen aan de toenemende behoefte aan theologische vorming bij al die genen die bij het kerkewerk be trokken zijn en daarvoor beter geschoold willen worden. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: Beroepen te Zoutelande kandidaat S. Bruining Gronin gen, door de synode tot legerpre- dikant K.A. Rehorst Wagenin- gen; aangenomen het beroep door de synode tot zendingspre dikant (voor Oost-Java) N. de Mooy Wormerveer. Geref. Ker ken: beroepen te boksum-Hij- laard (Fr.) W. Wester Uithuizer- meeden; aangenomen naar Hen drik Ido Ambacht P.A.C. Bon- gers Zweeloo, naar Dordrecht J. van der Linden Driebergen. Ge ref. Kerken Vrijgemaakt: aan genomen naar Sneek-Koudum kandidaat P. de Jong Utrecht. Chr. Geref. Kerken: beroepen te- Assen J. Germs Winschoten. Ge ref. Gemeenten: bedankt voor Borssele A. Moerkerken Nieuw- Beyerland. Luns Een dringende onzekerheid houdt me momenteel bezig. Waar zijn de (laat ik het voorzichtig stellen) niet-linkse publiciteits-media mee bezig? Ik vraag me zelfs wei eens af of ze een voorzichtige verleniging van de NOS-bericht- geving zijn. Per slot van rekening kan je maar nooit weten in welke richting de politieke wind hier in Nederland gaat waaien. En ook, degenen die het met sommige stukjes niet eens zijn, zijn te laks om te reageren en denken ge makshalve: "A slip of the pen" Ze bedoelen het niet zo. In deze krant las ik onlangs tot mijn verbijstering op de voorpagina met grote kop: "Stukken tonen aan: Luns bij N.S.B. ingeschre ven". Dit komt bij mij en vele an deren over als wat men in de oorlog "hetze" noemde. De betrokken particulier verliest bij deze opzet weliswaar de rente inkomsten. maar gezien hij hier over vaak toch al 70 procent be lasting zal dienen te betalen, le vert deze truc hem uiteindelijk meer winst op. De voordelen voor de bank zitten hem in de gunstige prijs, die bedongen kan worden bij de verkoop van de obligaties zonder rentecoupons. Daarnaast profiteert de bank natuurlijk van de rente, die de coupons opbren gen. Over dit laatste bedrag moet de bank echter wel vennoot schapsbelasting betalen. Inmiddels heeft de staatssecretaris bij de Tweede Kamer het wets ontwerp tot Wijziging van de in komsten- en loonbelasting inge- diend. dat andere gaten in de be lastingwetten moet dichten. Het gaat hierbij om de al in november aangekondigde reparatiewetge ving in verband met oneigenlijk gebruik van de mogelijkheid tot rente-aftrek, vooral in die geval len waarin het gaat om fiscale su peraftrek. VOETBAL - PSV heeft gister avond een vriendschappelijk duel gespeeld. PSV speelde in België tegen eersteklasser Water schei en won met 2-1Bij rust was het 2-0. Voor PSV scoorden Hooier en Van Mierlo, voor Wa terschei Heiligen. PSV gebruikte deze wedstrijd om enkele jonge ren uit het C-team te proberen. Van de vaste selectie deden niet mee: VanKraay, Deykers, Lubse en Willy van der Kuylen 1 e helft). Overplaatsing hoofdagenten AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse hoofdagenten Dam- steegt en Waterloo, wier schor sing vorige week vrijdag door burgemeester Polak werd opge heven, krijgen hun oude functie bij de criminele inlichtingen dienst van de hoofdstedelijke politie niet terug. Hoofdcommissaris Th. Sanders heeft de twee als Chinezenex- perts bekend staande politie mannen gistermiddag in een per soonlijk gesprek laten weten, dat zij binnen het korps worden overgeplaatst. Damsteegt wordt „aanrijdingsemployé", terwijl Waterloo in het kader van de re geling voor het wegslepen van auto's te werk zal worden gesteld, aldus een woordvoerder van de Amsterdamse politie. De raadsman van de hoofdagenten, mr. J. Kohnstamm, zei gister avond te geloven dat de politie mannen "binnen afzienbare tijd" weer bij de recherche te werk worden gesteld. Hij achtte dit aannemelijk nu er zowel straf rechtelijk als disciplinair gezien geen bewijzen van corruptie te gen hen zijn gevonden. Hij had begrip voor het instellen van een "afkoelingsperiode" voordat zij weer in het recherchewerk te recht komen. Er was thans de eerste stap gezet in herstel van het wederzijdse vertrouwen. We mogen thans aannemen, dat de heer Luns tussen 1933 en 1936, al of niet met zijn instemming, in geschreven is geweest als lid van de, toen in opkomst zijnde N.S.B. Wat dan nog? De idealen van bij na elke nieuwe politieke partij zijn, zoals ze het publiek voorge legd worden, in vele delen zeer acceptabel. Dat vind ik zelfs van de communitische partij. Zodra mensen zich hier verder mee gaan bemoeien, en vooral als mensen hierdoor in het zadel komen, blijft van die idealen weinig of niets over. Nu dan, in die tijd had de N.S.B. het "Voor Koningin en Vaderland" nog hoog in het vaandel staan. Ik herinner me het begin van een Strijdlied van de Jeugdstorm' De Jeugdstorm slaat appél en staat voor land en vorst paraat. Ik kan me voorstellen, dat dat vele op recht vaderlandslievende en oranjegezinde jongeren erg heeft aangesproken. Ik neem aan dat weinigen zullen DEN HAAG (GPD) - De Eerste Kamer vindt dat minister Wiegel (binnenlandse zaken) de be stuurlijke reorganisatie met kracht moet aanpakken. Bij de behandeling van de begroting in de Senaat was het vooral de op positie die het „onduidelijke be leid" van Wiegel kritiseerde. De regeringspartijen CDA en VVD waren wat milder in hun oordeel, maar vroegen ook om meer dui delijkheid. De Gelderse GPV'er Van der Jagt vond datdë minister het huidige aantal provincies moet handhaven. De PvdA-senator Kolthoff vroeg zich af of Wiegel wel decentralisa tie wil en of hij er feitelijk wel toe in staat is. Zijn fractiegenote, het lid van de gewestraad Twente, mevrouw Vonk-Van Kalker, vreesde dat Wiegel zich nu al voorzien heeft van een water dicht alibi, voor het afzien van plannen tot bestuurlijke reorga nisatie. Mevrouw Vonk meende dat de re gering „haar eigen flinkheid" moet tonen en op korte termijn een aantal knopen dient door te hakken om meer duidelijkheid te krijgen over de te verwachten veranderingen. „En niet langer haar verantwoordelijkheden af moet schuiven onder mom van inspraak". De VVD'er Van Hemert tot Dings- hof wilde nu wel eens precies we ten welke voornemens de minis ter heeft. Zijn fractiegenoot Wie- Wiegel - veel kritiek - durven ontkennen dat mr. H. ■Luns dat vaderland enorme dien sten heeft bewezen, juist in die zin "Voor Koningin en Vader land". Al was het alleen maar omdat hij één der weinigen was die na de Tweede Wereldoorlog in de buitenwereld Nederland vertegenwoordigend, overkwam als een beschaafde aristocrati sche diplomaat naar wie zeker met achting werd geluisterd. Ik vraag me af, welk blad het eens echt voor hem op durft te nemen en het aandurft, niet méé met modder te gooien. Iedereen weet toch wel uit welk hoekje deze wind waait????? Ik durf dit alles te schrijven, ko mend uit een liberaal nest, thans nog ingeschreven lid van de V.V.D. -zijnd en in de oorlog ac tief' aan het verzet deelgenomen hebbend. Voor Koningin en Va derland. T. Maartense Goudse Rijpad 3 Alphen aan den Rijn. benga zei „niet de meest optimis tische geluiden over de herin richting van ons binnenlands be stuur beluisterd te hebben". PPR-senator Van Kleef herin nerde de minister aan diens ver kiezingsleus dat er veel puin van het vorig kabinet zou moeten worden geruimd. „Ik heb de in druk dat er steeds meer puin bij komt. De provincies en gewesten raken steeds meer in onzeker heid", aldus Van Kleef. KINSJASA (UPI) - President Mo butu Sese Seko van Zaïre heeft gisteren wijzigingen in zijn kabi net bekendgemaakt. Het meeste opzien baarde de terugkeer op het politieke toneel van Nguza Karl-i-Bond, de politicus die nauwelijks twee jaar geleden nog ter dood was veroordeeld. Nguza is benoemd tot minister van buitenlandse zaken. Hij had deze functie gedurende enkele jaren bekleed voordat hij in september 1977 ter dood werd veroordeeld. Hij was schuldig bevonden aan het onthouden van informatie over een op handen zijnde invasie van de Zaïrese provincie Shaba, eerder dat jaar, door Zaïrese op standelingen, die in Angola in ballingschap leven. Op aandrang van de Verenigde Sta ten en West-Europese landen Herman Göring. Portret van een Rijksmaarschalk, door L. Mos- ley. Uitgeverij Elsevier Focus, Amsterdam f34,50. Het Herenhotel en andere verha len, door Herman Pieter de Boer. Uitgeverij Manteau Elsevier, Amsterdam. Paperback, f 14,90. De weg naar Peruwelz, door Henri Knap. Uitgeverij Elsevier. Pa perback. f 18,90. Wijnproeven, door M. Broadbent. Elsevier Focus, f 18,90. Grasparkieten. Alles over aan schaf, verzorging, voeding, ziek ten, hun taal, door Annette Wol ter. Elsevier Focus. Paperback, f 14,90. De laatste boer. Streekroman, door Arie van der Lugt. Uitgeverij Te- leboek, Amsterdam, f' 18,90 De leden van de initiatiefgroep vragen het gemeentebestuur stelling te nemen tegen de aan tasting van de sociale uitkerin gen. Ze willen datBenWzich bij de regering sterk maakt voor het achterwege laten van verdere besnoei ingen en voor compensa tie van het opgelopen tekort. Wethouder Schoute verklaarde dat "het oordeel aan de raad" zou zijn. heeft Mobutu later het doodvon nis omgezet in levenslange ge vangenisstraf. Nguza had in de tijd dat hij minister was, respect en vertrouwen afgedwongen bij de Westerse Staten. In juli vorig jaar kondigde Mobutu een algehele amnestie af voor po litieke tegenstanders, waarbij Nederlandse pantservoertuigen, samengesteld door Dr. C. M. Schuiten en J. Theil van de Sectie Krijgsgeschiedenis van de Landmachtstaf. Uitgeverij Van Holkema Warendorf, Bussum. f 15.50. Allerhande met populaire reken- apparaten, door D. Winia. Uitge verij Kluwer Technische Boeken BV, Deventer, f 4,95. Uranium-complot. De geheim ge houden operatie Plumbat die Is raël haar nucleaire wapens be zorgde, door E. Davenport, P. Eddy en P. Gillman. Tiebosch Uitgeversmaatschappij, Amster dam. Momenten van schoonheid en be zinning, door Aart van dei- Leeuw. De Beuk, Stichting voor PAGINA 11 BONN/PARIJS (DPA) - De West- duitse bondskanselier, Helmut Schmidt, heeft in een vraagge sprek met de Franse televisie ter gelegenheid van de serie Holo caust gisteren gezegd dat hij zelf "al tien jaar van mening is dat de verjaring van moord zonder meer moet worden opgeheven". De serie Holocaust geeft een beeld van de uitroeiing van joden in de nazitijd. Schmidt verwacht dat de Westduit- se Bondsdag in het begin van de zomer een besluit over de verja ring zal nemen. Daaraan zal een diepgaand debat vooraf gaan dat in de Bondsrepubliek zeer in de belangstelling zal staan, zei hij. Medewerkster NAVO loopt over naar Oost-Duitsland OOST-BERLIJN (ADN/Reuter) - Een medewerkster van het secre tariaat-generaal van de NAVO in Brussel, Ursel Lorenzen, is maandag naar Oost-Duitsland overgelopen, zo heeft het officiële Oostduitse persbureau ADN gis teren meegedeeld. Kennelijk doelend op inlichtingen die zij heeft verstrekt zegt het persbureau: "De oorlogsplannen van de NAVO en de standpunten van de NAVO-functionarissen zullen te gelegener tijd openbaar worden gemaakt". Het zegt dat mevrouw Lorenzen onlangs "kennis had gekregen van cynische observaties van de Chinese aanvalsoorlog tegen de socialistische republiek Viet nam". De NAVO versterkt van jaar tot jaar de oorlogsvoorbereiding en oe fent onder meer bij de nu begin nende NAVO-manoeuvres Win- tex-Cimex 1979 ook een atoom- aanval op het socialistische kamp, aldus een van haar bewee gredenen volgens het persbu reau. "De laatste stoot tot haar besluit was de bekendmaking dat de se cretaris-generaal van de NAVO, Luns, fascist is geweest". Militai ren in Bonn zeiden dat mevrouw Lorenzen secretaresse was van het hoofd van het NAVO-direc- toraat van operaties van de raad, de Brit Terende Moran. Zij was afkomstig uit Hamburg en kwam meer dan 10 jaar geleden bij de NAVO te werken. Zij zeiden dat mevrouw Lorenzen geen toegang had tot "harde nucleaire informa tie van operatieve soort". ook Nguza in vrijheid werd ge steld. De amnestie werd afge kondigd nadat Westerse landen hadden toegezegd Mobutu inter nationale economische steun te verlenen, wanneer deze zijn be wind liberaliseerde en zich ver zoende met zijn politieke tegen standers en het naburige Angola. Mobutu liet het persbureau van Zaïro, AZAP, weten dat "Nguza's rehabilitatie oprecht en volko men is". De voormalige minister voor informatievoorziening, Bo- Boliko Lokonga heeft de functie van premier gekregen. Zijn voor ganger Mpinga Kasende wordt permanent secretaris van het po litieke bureau van Mobutu's par tij, de revolutaionaire volksbe weging. Dit is de enige politieke partij in Zaïre. literaire publicaties, Amsterdam, f 25.- Lekker chinezen thuis. Originele recepten uit de Chinees-Indische keuken, door Kwee Siok Lan. Uitgeverij Elsevier Focus. Am sterdam. Paperback f 19.90. Thuis Japans koken. Gerechten uit het Land van de Rijzende Zon van Sadako Kohno. Uitgeverij Zomer Keuning, Wag'eningen. Paperback f 22.50. Koken aan boord, door Carla Schenk. Elsevier Focus. Paper back. f 17.90. Elseviers orehideeëngids. Alle or chideeën van Europa, het Mid- dellandse-Zeegebied, Klein-Azië en Noord-Afrika, door J. G. Wil liams, A. Williams en N. Arlott. Elsevier Focus, f 29.50. Frederik de Grote. Tussen Verlich ting en Absolutisme, door Ro land Vocke Elseviers Historische Bibliotheek, f 42,50. Ontmoeting in Scrajewo. Roman door R. T. Stevens. Uitgeverij De Boekerij/Elsevier Nederland, f 26,50. ARNHEM (ANP)-Het koninklijk tehuis voor oud-militairen Brpnbeek in Arnhem neemt weer nieuwe bewoners op. De huisarts van Bronbeek heeft gisteren drie bejaarde ex-KNIL-militairen goedgekeurd. Eén van hen is meteen gebleven, de tweede neemt eind deze week zijn intrek in Bronbeek en de derde arriveert eind deze maand, zo heeft een woord voerder van het actiecomité Behoud Bronbeek meegedeeld. Staatssecretaris Van Lent van defensie kondigde twee maanden geleden aan. dal Bronbeek met ingang van 1 januari 1981 gesloten zou worden. Tegen diens beslissing is veel geprotesteerd, niet in het minst door de 42 nog overgebleven Bronbeek-bewoners. De Tweede Kamer sprak zich vorige maand unaniem uit voor het voortbestaan van Bronbeek. Het actiecomité Behoud Bronbeek meent, dat nog vijftien mensen in aanmerking komen om te worden opgenomen in het tehuis, dat jaarlijks een tekort heeft van twee miljoen gulden. De oud-KNIL-militairen meldden zich nu weer aan. omdat de dreigende sluiting van Bronbeek is afgewend, aldus een verheugd actiecomité.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11