-iöaar* Onduidelijkheid over terugtocht van China Italië probeert verkiezingen nog te omzeilen Camp David uitgehold Anti-martelconventie VN dreigt mist in te gaan Vietnam kondigt mobilisatie af SPANNING BEIROET NEEMT WEER TOE ANWB MAANDAG 5 MAART 1979 BUITENLAND PAGINA 7 ooK 4I' PROVESTE MODE, HAARLEMMERSTRAAT 149, LEIDEN REISBURO CEBUTO. DOEZASTRAAT. LEIDEN (Door onze correspondent) WASHINGTON - Premier Begin en president Carter hebben gisteren nog een laatste afsluitend gesprek gehad. Het laatste gesprek Carter-Begin kan aan de conclusies die zater dagavond al getrokken waren niets veranderen: de besprekin gen zijn mislukt. Alle menings verschillen tussen Israël en Ame rika over de tekst van het vredes verdrag staan nog overeind. Woede Tot woede van de Amerikaanse re gering heeft premier Begin zich gisteren direct tot het Ameri kaanse volk gewend via de televi sie, over het hoofd van Carter heen dus. Dat betekent dat Begin geen heil ziet in verdere geheime onderhandeling en doch de zaak wil uitvechten via de Ameri kaanse publieke opinie, teneinde de al veel geplaagde Carter ook inzake Camp David schaakmat te zetten. Het is intussen nog niet duidelijk hoe Egypte op het mislukken van de besprekingen in Washington reageert. President Sadat heeft een brief van president Carter gekregen, waar hij nog niet op wilde reageren, voordat hij de tekst „bestudeerd heeft". De Egyptische president zei dat hij „heel wat te zeggen heeft", en dat hij geen uitnodiging heeft gekre gen om naar Washington te ko men. Sadats spreekbuis Anis Mansoer schreef zaterdag in het toonaangevende blad „October" dat Sadat morgen naar Washing ton zou gaan om met Begin het vredesverdrag te tekenen maar officieelwerd dat bericht in Cairo „voorbarig" genoemd. Ook in Washington werden alle deuren opengelaten voor even tualiteiten, terwijl de Israëli's zeggen van niets te weten overeen mogelijke ontmoeting Begin-Sa- dat in Washington. Gezien de ernstige crisis" in de vredesbe sprekingen, waar Begin ook na zijn drie besprekingen met presi dent Carter over spreekt, lijkt zo'n ontmoeting buitengewoon onwaarschijnlijk. Is het nu afgelopen met de vrede tus sen Israël en Egypte? Dat zowel aan Egyptische als Israëlische kant de aardigheid er af is, is duidelijk. Maar alle betrokken partijen, inclusief Amerika, zijn heel voorzichtig geweest met hun reacties na de besprekingen tus sen Begin en Carter. Laatste kans Voor de komst van Begin werd in Washington over een „laatste kans" gesproken. Nu is niet meer gezegd dan dat partijen „bedenk tijd" nodig hebben. In Egypte schommelt het heen en weer tussen de al vermelde „primeur" van „October" dat Sadat naar Was- hington gaat en het andere semi- overheidsblad ,Al Goemoria"dat in een redactioneel artikel vond dat Egypte de besprekingen moest opschorten „tot de Israëli's eens weten wat vrede werkelijk betekent". Aangenomen wordt dat president Sadat niet het einde van de vre desonderhandelingen zal aan kondigen, maar zal herhalen dat het vredesproces doorgaat. Op merkelijk is echter dat Egypte op de conferentie van ministers van buitenlandse zaken in Koeweit van de Arabische Liga voor het eerst sinds lange tijd weer aan wezig was. Die ministersconfe rentie ging over de oorlog tussen Noord- en Zuid-Jemen. Stap voor stap schijnt dus de breuk in de Arabische wereld gelijmd te wor den, hetgeen een verdere uithol ling betekent van wat er iiog over is van de akkoorden van Camp David. Laatste ronde De 82-jarige Pertini, een onafhan kelijk denkende socialist, besloot tot een laatste gespreksronde met de verschillende partijleiders, nadat de Christendemocratische premier Giulio Andreotti en Ugo la Malfa, leider van de kleine Re publikeinse Partij, niet slaagden in hun pogingen een nieuw kabi net te vormen. Andreotti's laatste Christendemocratische minder heidsregering leed op 31 januari schipbreuk nadat de machtige Communistische Partij haar steun onttrok aan een parlemen taire coalitie van vijf partijen, en zetels eiste in het kabinet. La Malfa, de eerste niet-christen democraat sinds 34 jaar die pro beerde een Italiaanse regering te vormen, gaf afgelopen vrijdag zijn pogingen op nadat hij er niet in was geslaagd de twee grootste partijen (Christendemocraten en Communisten) te overtuigen zo danige standpunten in te nemen dat een compromis-akkoord mo gelijk werd. Zetels In politieke toespraken, gisteren, bekrachtigden de leiders van de Christendemocraten en de Communisten nog eens de standpunten die ze innamen tij dens de onderhandelingen met La Malfa. De communistische voorman Enrico Berlinguer zei dat zijn partij nog steeds zetels eist in een kabinet of dat op z'n minst zetels worden gegeven aan linkse onafhankelijken, die op communistische kieslijsten staan. Giovanni Galloni, de par lementaire leider van de Chris tendemocraten, gaf te kennen dat zijn partij zich blijft verzetten te gen een plaats in het kabinet voor de communisten, maar dat hij be reid is andere voorstellen te be spreken. Volgens politieke krin gen in Rome zal Pertini, als de gesprekken van vandaag een compromis opleveren, waar schijnlijk Andreotti vragen zijn oude regering in het parlement aan een vertrouwensvotum te onderwerpen, vooraleer tot nieuwe verkiezingen te beslui ten. De laatste parlementsverkiezingen in Italië vonden plaats in juni 1976 en leverden de Christende mocraten 38,8 procent van de stemmen op, de communisten 34,5 procent en de socialisten 9,6 procent. Algemeen wordt aange nomen dat Berlinguer besloot zijn eis tot zetels voor de commu nisten in een nieuw kabinet hard te maken, wegens de groeiende onrust over zijn beleid binnen de communistische rijen. Carlisten gaan gewoon door PAMPLONA (ANP) - Ondanks het feit dat zij bij de kamerverkiezin gen van donderdag geen enkele zetel in de volksvertegenwoordi ging in Madrid heeft weten te be halen, gaat de Caflistische Partij onverdroten voort met het pro pageren van een socialistische samenleving in Spanje, verklaar de prins Karei Hugo van Bour bon van Parma. De prins, lijst aanvoerder van zijn partij in Na- varra, verklaarde het niet behalen van zetels door te wijzen op, ge brek aan tijd en gebrek aan erva ring. ROME (UPI) - De Italiaanse presi dent Sandro Pertini voert van daag besprekingen met de leiders van de Christendemocraten, de Communisten en andere partij en. De vraag staat daarbij cen traal of de regeringscrisis in Ita lië, die nu een maand oud is, uit eindelijk toch zal moeten worden opgelost door middel van ver vroegde verkiezingen. Volgens politieke kringen in Rome is Pertini vastbesloten zo moge lijk vervroegde verkiezingen uit de weg te gaan. Wellicht benoemt hij nog een derde formateur in een poging de regeringskloof te overbruggen tot na de verkiezin gen voor het Europese Parle ment, die in juni plaatsvinden. breken van een controle apparaat niet het effect te zullen krijgen waarop or ganisaties als Amnesty In ternational en de Interna tionale Commissie van Ju risten hadden gehoopt. Tijdens de onderhandelingen die op het ogenblik in Genève in het kader van de VN-commissie voor de rechten van de mens over een Zweedse ontwerp-conventie worden gevoerd wordt het steeds duidelijker dat de voorstellen tot instelling van een controle-or gaan het niet zullen halen. Dit controle-orgaan zou door leden van de ondertekende landen worden gevormd en klachten over martelpraktijken in deze landen onderzoeken. Het voor- ONTSPOORD - Een trein op de route Jeruzalem-Tel Aviv is gis teren ontspoord nadat hij met een landmijn in aanraking was ge komen. Ook een inspectiewagen werd door de ontploffing getrof fen. Volgens de politie zijn geen mensen om het leven gekomen of gewond. Palestijnse commando's hebben zich verantwoordelijk gesteld voor de explosie. stel voor dit orgaan, dat op het voorbeeld van het Zwitserse Ro de Kruis is geïnspireerd en af komstig is van Jean Jacques Gautier, president van het Zwit serse comité tegen martelingen, wordt tot nu toe niet gesteund door regering van VN-staten. Negatief De Nederlandse regering had zich aanvankelijk negatief opgesteld tegenover de Zweedse ontwerp- conventie tegen het martelen omdat men meende dat die con ventie eerder kwaad kon doen dan goed, gezien de zwakheid van het verdrag en het feit dat re geringen zich er na onderteke ning gemakkelijk achter zouden kunnen verschuilen. Minister Van der Klaauw heeft echter ook op het dezer dagen gepubliceerde voorstel tot instelling van het controlecomité, dat het verdrag wel handen en voeten zou kun nen geven, afwijzend gerea geerd. Dit voorstel wordt gesteund door organisaties als de internationale commissie voor juristen, Amnes ty International en de Wereldraad van Kerken. Deze organisaties willen dat het comité regelmatig gevangenissen zal bezoeken en daarnaast ook politiebureaus en andere plaatsen waar arrestanten worden verhoord. (Van onze speciale verslaggever) BEIROET - In de Libanese hoofdstad Beiroet is de laatste dagen de dreiging van een ople ving van de burgeroorlog toege nomen. Eenheden'van de rechtse christen-milities en Syrische sol daten van de Arabische vredes macht raken op het ogenblik bij na dagelijks met elkaar slaags. Leiders van de christen-rechtse partijen spreken nu zelfs openlijk van een nieuwe oorlog tegen de Syriërs. De christelijke leider Camille Chamoun,ex-president van Libanon, zei gisteren zelfs uit te sluiten dat de door christenen gecontroleerde gebieden van Li banon zich van de rest van het land zullen losmaken. Een oplqving van de burgeroor log kan onmiddellijke gevolgen hebben voor de posities van de Nederlandse VN-soldaten in Zuid-Libanon. Deze moeten daal de door Syrië gesteunde Palestij- nen en de rechtse christenen uit elkaar houden. Een opstand van de christenen in Beiroet tegen de Syriërs zal vrijwel zeker ook naar het zuiden van Libanon over slaan. In het zuiden zijn overi gens geen Syrische troepen aan wezig, die zitten vooral rond Bei roet cn in het oosten en noorden van Libanon. De christenen willen dat de Syri sche soldaten Libanon verlaten. Zij beschouwen de Syriërs als een bezettingsmacht, die de Ara bische vredesmacht (waarin ook soldaten uit Saoedi-Arabië en de Arabische Emiraten) alleen maar als een dekmantel gebruikt voor een bezetting en uiteindelijk an nexatie van Libanon. Nu de Saoedische soldaten, die door de christenen wel worden geduld, binnenkort Libanon zullen verlaten, vrezen de rechtse christenen dat de Syriërs hun po sities in de christelijke, oostelijke stadswijk van Beiroet zullen overnemen. En dat zullen de christenen in Libanon nooit ac cepteren. De puinhopen van Oost-Beiroet zijn mede het ge volg van de beschietingen tussen Syriërs en christenen tijdens en na de burgeroorlog van drie jaar geleden. (Van onze correspondent) GENÈVE - De anti-martel conventie waarover sinds enkele weken bij de VN in Genève wordt onderhan deld dreigt door het ont- PEKING/HANOI (AFP/Reuter/UPI) - Hoewel de Chinese partijvoorzitter Hua Guofeng gisteren heeft verklaard dat de tijd rijp is geworden voor China om zich uit Vietnam terug te trekken en er al berichten over een terugtocht zijn, heeft Vietnam dezelfde dag een algehele mobilisatie afgekondigd omdat volgens Hanoi de Chinese "agres sors" nieuwe aanvallen zouden voorbereiden, onder meer via Laos. De strijd concentreert zich vooral rond de stad Lang Son, waarvan de Chinezen al de verovering hebben gemeld maar door Hanoi is dit tegengesproken. Bedwingen - Radio-Hanoi deed gistermiddag een beroep op het Vietnamese volk zich te verheffen om de in vasie van de "Chinese agressors" te bedwingen. Volgens Vietnam hebben de Chinezen nu een half miljoen soldaten in de strijd ge worpen. Vietnam zou tot nu toe in totaal met 200.000 soldaten ge vochten hebben, waarvan de plaatselijke milities het grootste deel vormden. Radio-Hanoi meldde dat in de twee weken strijd al 42.000 Chinezen zouden zijn uitgeschakeld maar dat on danks deze "zware verliezen de agressors toch nieuwe grote aan vallen voorbereiden". Volgens Hanoi heeft China troepen langs de grens met Laos samen getrokken om dat land binnen te vallen en vandaaruit een nieuw front aan de Vietnamese grens met Laos te openen. Hanoi heeft echter al te verstaan gegeven dat het Laos niet in de kou zal laten staan bij een eventuele Chinese aanval. Terugtocht De Chinese leider Hua Guofeng vertelde gisteren de Blitse minis ter van industrie Eric Varley dat de Chinese troepen "spoedig" uit Vietnam zullen worden terugge trokken "en dat de tijd daarvoor nagenoeg rijp is". Ook nu weer werd niet gezegd wanneer die te rugtocht zal beginnen. Volgens sommige corresponden ten is die terugtocht al begonnen maar daarover bestaan nog geen duidelijke aanwijzingen. De gevechten in het noorden van Vietnam zijn het hevigst rond de strategische stad Lang Son. Pe king meldde zaterdag al de val van de stad, maar gisteravond nog werden gevechten gemeld en Hanoi heeft laten weten dat geen van de twee partijen de overhand heeft in Lang Son. De Chinese vice-premier Li Xian- nian heeft gisteren in een inter view met een Japanse journalist verklaard dat de Chinezen wel iswaar bijna hun doel hebben be reikt in Vietnam, maar dat nieu we Chinese aanvallen mogelijk zijn omdat de Vietnamezen de Chinese terugtocht zouden be moeilijken door tegenaanvallen. Sowjet-president Leonid Brezjnjev, vergezeld van zijn echtgenote, beantwoordt vragen van de pers in het stembureau. Brezjnjev bracht daar zijn stem uit voor de verkiezingen voor het presidium van de Opperste Sowjet. Zoals werd verwacht werd Brezjnjev herkozen voor een nieuw mandaat van vijf jaar in de Opperste Sowjet, samen met alle andere 1499 kandi daten die door de Communistische Partij waren aangewezen. Frontlij n- staten veroordelen Oeganda duizenden. Joop den Uyl als gast op het derde congres van de Portugese socialistische partij. Mario Soares als partijleider herkozen (Van onze correspondent) LISSABON - In strijd met sommi ge verwachtingen heeft het con gres van de Portugese Socialisti sche Partij geen duidelijke zwaai naar rechts laten zien. Mario Soa res werd zonder tegenkandidaten als partijleider herkozen en zijn beleid in de afgelopen twee jaar werd bijna unaniem goedge keurd. De socialisten hebben in principe de deur geopend naar coalities met andere partijen. Maar pas na de verkiezingen zul len zij besluiten of het een coalitie met de liberale PSD (sociaal-de mocratische partij) zal worden of met de communisten. gering te laten vallen. Ook be stond er nogal wat kritiek op de oprichting van een nieuwe anti communistische vakcentrale, een maand geleden. Daarbij wa ren de socialisten en de sociaal democraten de initiatiefne mers. Een betrekkelijk grote minderheid op het congres vond het onjuist dat. het congres daar niet eerst over geraadpleegd was. Met de herverkiezing van Mario Soares als algemeen secretaris werden de gelederen echter weer geslo ten. In strijd met de verwachtin gen waren er van de duizend af gevaardigden slechts een vijftig onthoudingen en tegenstem mers. Het congres van de socia listische partij sluit een moeilijke periode voor deze partij af. Onte- - vreden met de verschillende zwenkingen van de socialistische regeringspolitiek hebben be langrijke leden links en rechts de partij in dè loop der tijd verla ten. Als gevolg daarvan bleek de oppo sitie op het congres te zwak om enige rol van betekenis te kunnen spelen. LUANDA (AFP) - De vijf zoge naamde frontlij nstaten - Angola, Mozambique, Tanzania, Botswa na en Zambia - hebben de 'agres sie van Oeganda tegen de re publiek Tanzania' veroordeeld. Vertegenwoordigers van deze vijf landen die zaterdag en gisteren in Luanda bijeen zijn geweest, spreken in dit verband van het 'expansionistische en fascisti sche' optreden van Oeganda. In het slotcommuniqué betuigen de vijf landen voorts hun solidariteit met de volkeren van Namibië en Zimbabwe, resp. geleid door de Swapo (de volksorganisatie van Zuidwest-Afrika) en het Patriot tisch Front, een bundeling van de twee guerrilla-organisaties Zanu en Zapu die in Rhodesië opere ren. De vijf landen hopen dat de resolutie van de Veiligheidsraad op basis waarvan Namibië onaf hankelijk moet worden, ten uit voer zal worden gelegd. Open deur Tot nog toe wilden de socialisten alleen deel-akkoorden sluiten met andere partijen. Een lin kervleugel binnen de partij blijft echter bevreesd dat. deze open deur op de langere duur naar een fusie met de PSD zou kunnen leiden. Het congres besprak ver der de programmapunten voor de komende tien jaar. De problemen van de korte termijn kwamen daarom niet aan bod. Een deel van de congresgangers voelde zich daardoor gefru streerd. Mario Soares kwam hen echter ge deeltelijk tegemoet door een frontale oppositie tegen de rege- ring-Mota Pinto te beloven. Te gelijkertijd zei hij echter dat het onverantwoordelijk zou zijn in de huidige omstandigheden de re- wilt-programma" biedt u de Verenigde Mogelijk heden. Groepsreizen, maar ook legio bestanddelen voor een individuele vakantie. Bovendien de goed koopste luchtbrug Amsterdam-New Vork v.v. vanaf f 569,-. Bijv. te combineren met de huur van een kampeerauto al v.a. f 285,- p.w. Eén mogelijkheid uit vele voor een vakantie uit

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7