Leiden keek naar de sterren Weekeinde kamperen rond Groenoordhal SHOW Zwartboek benoeming Lapple is toch „uit" FORD RUM. AND KBEEE® Nieuw hoekpand in gebrnik Ondanks slechte weer ruim 1300 bezoekers „Vestig in Leeuwen hoek meer bedrijven Actief in MAANDAG 5 MAART 1979 LEIDEN - Op de hoek van de Haarlemmerstraat en de Stille Mare i afgelopen maanden een nieuw pand gebouwd.dat zaterdag officieel in gebruik werd genomen. In het pand is een filiaal van de vrijetijdskle- dingzaak Versteegh ondergebracht. Voorheen was in het vroegere pand de doe-het-zelf-winkel Janse gevestigd. Nadat deze zaak naar een pand elders op de Haarlemmerstraat was verhuisd maakte Versteegh plannen tot verbouwing van het bestaande pand. Dat bleek echter zo duur dat tot nieuwbouw werd besloten. De gemeente ging daarmee akkoord ondanks bezwaren van de project groep Maredorp. Het op de historie geënte ontwerp werd gemaakt door de Delftse architectenbureau Galis. LEIDEN - In totaal hebben ruim 1300 personen het afge lopen weekeinde gebruik gemaakt van de mogelijkheid om de Leidse Sterrewacht een beetje beter te leren ken nen. Vooral gisteren toen het weer aan een bezoek aan dit voor velen normaliter geslo ten complex meewerkte, kwamen belangstellenden massaal naar het hoofdge bouw en de koepels aan de Witte Singel toe. Vorig jaar werd voor het eerst de Nationale Sterrekijkdag gekoppeld aan een "open weekeind" rond de Sterre wacht omdat de toeloop op de dag, die georganiseerd wordt door de Utrechtse Stichting "De Koepel", zo groot was. Nu heeft men hetzelfde ge daan door vrijdag de landelij ke dag te houden en zaterdag en zondag eraan vast te kop pelen. Vrijdag verschenen er zo'n 200 mensen in de Sterrewachtge- bouwen waar ze naast een film rond de Apollo 17 nog konden kennismaken met de verschillende kijkers. Het weer was echter, evenals za terdag nauwelijks geschikt om met behulp van de kijkers veel te laten zien. De organi satoren van de Sterrekijkda- gen wisten dit echter te com penseren door de kijker op details van het stadhuis van Leiden te richten, zodat de geïnteresseerden toch iets duidelijk werd gemaakt over de sterkte van de lenzen. Zaterdag- en gistermiddag was men in staat de bezoekers de zon met behulp van de kijkers te laten zien, met de op deze hoofdster van ons planeten- r de verschillende kijkers in het Sterrewacht-gebou stelsel aanwezige "zwarte vlekken". Verder konden de organisato ren nog Satumus en Jupiter laten zien. Voor andere ob servaties was het weer te slecht. Interessant bleef het toch nog omdat er uitleg ge geven werd over het functio neren van de zogenaamde 10- duimskijker en de ongeveer tachtig jaar oude fotografi sche kijker, welke nog voor wetenschappelijke doelein den wordt gebruikt. Met deze laatste zijn in de acht decen nia al zo'n 13.500 foto's ge maakt van het heelal of de tails daarvan. Daarnaast be schikt de Leidse Sterrewacht nog over een 6-duimskijker die vrijgehouden werd om bij een overweldigende drukte door te kijken. Leken en vakmensen, ouderen en jongeren, zij waren het af gelopen weekeinde allemaal aanwezig om te kijken "wat wij hier doen", zoals een van de organisatoren het uitdruk te, in de bijna 120 jaar oude Sterrewacht. LEIDEN - De Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijn land is er voorstander van dat een deel van de Leeuwenhoek wordt benut voor bedrijfsvestigingen. De Kamer adviseert de gemeente Leiden de strook van het gebied langs de Plesmanweg te gebrui ken voor de vestiging van kanto- Volgens de Kamer van Koophandel kan met deze bestemming vol daan worden aan de behoefte naar kantoren in Leiden. In de gemeentelijke plannen (pro gramma van eisen) voor de Leeuwenhoek is de strook langs de Plesmanweg gereserveerd voor een dealercentrum. Een dergelijke centrale vestiging van autobedrijven wordt door de Kamer van Koophandel voorlo pig afgewezen. De Kamer ziet hierin nauwelijks een bijdrage aan de economische positie van Leiden. Bovendien zet de Kamer vraagtekens bij de behoefte van een dealercentrum. Nederlandse Caravan Club vierde maal in Leiden Boekwerk in eigen beheer gedrukt LEIDEN - Het "zwartboek" over de omstreden be noeming van de Westduit- se marxist dr. Dieter Lap ple als lector op het socio logisch instituut van de Rijksuniversiteit Leiden is van de persen gerold. Nadat het dagelijks bestuur van het sociologisch instituut weigerde om het zwartboek met medewer king van het instituut te laten vermenigvuldigen, heeft een groep (anonieme) samenstellers dit nu op eigen kosten en in eigen beheer gedaan. Vanmiddag zou het zwartboek aan het bestuur van de subfaculteit worden aan geboden. In het zwartboek wordt onder meer vertrouwelijke correspondentie tussen een staflid van het socio logisch instituut (dr. E. Abma) en een vroeger staflid van het in- stiuut, prof. dr. F. van Heek, ge openbaard. De samenstellers gaan verder uitgebreid in op de gang van zaken rond de benoe ming van Lapple, en de twee be zettingen van het sociologisch in stituut aan de Stationsweg. De problemen begonnen toen het college van bestuur van de uni versiteit een (vrijwel unanieme) voordracht vanuit het sociolo gisch instituut om Lapple te be noemen niet direct wilde accep teren omdat deze voordracht "onvoldoende gedocumenteerd" zou zijn. De studenten bezetten hierop tot twee keer toe het instituut. Uit eindelijk werd een compromis gevonden zodat Lapple toch kon worden geaccepteerd. Volgens het zwartboek is dit "een duide lijke overwinning", omdat de be zwaren van het college van be stuur politiek van aard zouden ADVERTENTIE Kijkhuis Vrou- ln het Kijkhuis aan wenkerkkoorstraat 17 zal vanavond een begin worden gemaakt met de vertoning van een serie klassieke films uit Hollywood. Vertoond zal worden de film "The Maltesa Falcon" met in de hoofdrol Humphrey Bogart als privé- detective. De film dateert uit 1941Aanvang 20 uur en toe gangsprijs f 4,50. Indianen In het Academiegebouw aan het Rapenburg 73 wordt van avond een lezing gehouden door Constantino Lima. Het is een van de leiders van de In diaanse beweging in Bolivia. Constantino Lima is in ons land op bezoek op uitnodiging van de Werkgroep Indianen Zuid-AmerikaDe bijeen komst begint om half acht. Speeltuin houdt morgenavond de jaar lijkse ledenvergadering in het speelhuis van de tuin'. De agenda vermeldt onder meer de jaarverslagen, bestuur- verkwzing en het programma voor dit jaar. Aanvang 20.15 Gesprekscentrum Morgen wordt in het Gespreks centrum aan de Pieterskerk- koorstraat 17 de lezingen cyclus over de Tarot van Memphis voortgezet. Op deze avond zal met behulp van dia's een inleiding worden gehouden door Mia Leene van de esoterische gemeenschap Sivas. Aanvang 20 uur, toe gangsprijs f3,-. Politieke middag De fractievoorzitter van PvdA, CDA en WD. Den Uyl, Lub bers en Rietkerk komen zater dag naar Leiden. In het Aca demiegebouw aan het Rapen burg 73 zullen zij ingaan op de ontwikkelingen en proble men van de verzorgingsstaat. Dit in aansluiting op een cyclus die werd gehouden door het SSR-dispuut TAE NIA. De bijeenkomst begint om kwart voor twee. De toe gang is gratis Toegangs kaarten zijn op 7.8 en 9 maart verkrijgbaar in het SSR-ge- bouw aan de Hogewoerd 108 van 20 tot 21 uur. LEIDEN - Een gedeelte van het parkeerterrein bij de Groenoordhallen i van vrijdagmiddag lot gistermiddag standplaats geweest t vans. Het ging hierbij niet om een commerciële stunt of om n; zoekende woonwagenbewoners, maar om leden van de Nederlandse Caravan Club die enkele malen per jaar ergens in het land een bijeen komst hebben. Voor het vierde achtereenvolgende jaar werden de caravans geplaatst bij de Groenoordhallen, met als achtergrondgedachte de aanwezige leden van de club nader kennis te laten maken met de stad Leiden. Ondanks het slechte weer waren de caravans gekomen uit onder andere Amersfoort, Kcssel, Maassluis, Oirschot, Bennebroek, Leiden om deel te nemen aan dit "kamp" waarin allerlei spelletjes en activiteiten voor de leden zijn georganiseerd. "Wij zijn echt een gezelligheidsvereniging" zegt kampleidster An Boon uit Voorschoten die zich verder niet stoort aan de visueel onaantrekkelijke Groenoordhallen om haar heen en het slechte weer. "We hebben hier een verhard parkeerterrein waar we mogen staan en vanwaaruit wij zonder al teveel problemen puzzelwandeltochten kunnen starten. Verder kun nen we hier eten en een dansavond houden". Ook de weersomstandigheden zyn geen spelbreker. "De mensen die hier staan zijn het hele jaar onderwegen ze gaan zelfs naar de wintersport met hun caravan, die zijn dus wel wat anders gewend". Naast de wandelpuzzeltocht was er in Leiden nog een dansavond georga niseerd waarop leden van de club in authentieke kostuums volksdansen opvoerden. Verder werd er gisteren nog massaal op de Ton Menken Ijsbaan geschaatst en een bezoek aan het museum voor Volkenkunde gebracht. De 2800 leden tellende Nederlandse Caravan Club is volgens An Boon het hele jaar door actief "Elke zomer hebben we drie kampen over het land verspreid. Ook maken wij buitenlandse reizen in clubverband. Dit jaar gaat er een groep naar de Verenigde Staten. In totaal hebben wij zo'n 80 kampen per jaar". Het aantal leden van de22-jaar oude vereniging is nog steeds groeiende. Men beschikt zelfs al over eigen terreinen in Neder land. "De achtergrondgedachte is het toeristisch trekken en de gezelligheid. Dit laatste is ook wat de mensen vaak de kick geeft om met een caravan met vakantie te gaan. Voor allemaal die hier staan is het een hobby. Ze wonen er niet in maar je kunt wel stellen dat de caravan permanent door deze mensen wordt gebruikt". Volgend jaar doet de club in haar kampenreeks hoogstwaarschijnlijk voor het laatst Leiden aan. "Na 5 jaar raak je wel uitgekeken op zo'n stad. We moeten elk jaar een ander programma brengen". De Amerikanen zijn weer geland. Bij Ford Rijnland. Een showroom vol Amerikaanse Fords. Van de sportieve Mustang tot de exclusieve L.T.D.-Landau. Van de auto van de toekomst, de Futura tot de al bijna klassieke Thunderbird. Ongelofelijk veel auto voor relatief weinig geld. Daar staat Amerika voor. En Ford staat er achter. Kom kijken in onze showroom op het Lammen- schansplein. Doe het nü. Lammenschansplein 6 - Leiden - Tel. 071 - 767207 zijn. Men wilde Lapple niet, om dat hij een ongewenste marxisti sche kijk op de sociologie zou in troduceren, aldus het zwartboek. Desondanks moest binnen het compromis "geslikt" worden dat Lappies toekomst in Leiden nog helemaal niet zeker is, dat er minder student-assistenten kun nen worden aangesteld, en dat diverse stafleden van het socio logisch instituut hun verzet tegen deze nieuwe man voorlopig nog niet zullen opgeven, aldus de sa menstellers van het zwartboek. Met name van lector Abma wordt verwacht dat hij evenals stafle den Van de Vall en Laeyendek- ker nog zal blijven ageren tegen Lapple. Uit een brief van Abma, geschreven aan zijn ex-collega Van Heek op het moment dat het sociologisch instituut voor de tweede keer bezet werd, valt op te maken dat Abma de linkse stro ming op zijn instituut geen warm hart toedraagt. Abma spreekt van "Spielereien van links-radicale studenten, gesteund door vaak niet zo radicale maar wel warrige of weinig uitvoerende medewer kers" (van het instituut, red.). In een andere brief heeft Abma het over "de horde" studenten en de "rotzooi" op het instituut. Ook de (al eerder gepubliceerde) brief van staflid Laeyendekker waarin hij spreekt over het "in de gaten houden" van de studen tenvereniging LSSV is in het zwartboek afgedrukt. Staflid drs. L. Rademaker blijkt een brief aan het college van bestuur te hebben geschreven dat een bepaalde hoogleraar zich "solidair" opstelt met de bezetters en daarvoor "ter verantwoording" moet worden geroepen. Van een andere medewerker van het sociologisch instituut wordt een (niet in het zwartboek afge drukte) brief gemeld waarin hij aan Lapple zou hebben geschre ven dat zijn komst "een verdere verplintering" binnen dit deel van de universiteit teweeg zou brengen. De samenstellers hekelen de ma nier waarop volgens hen is ge probeerd om Lapple weg te hou den van het instituut. Steeds wa ren het "schoonheidsfoutjes" die voor vertraging zorgden in de af wikkeling van Lappies benoe ming, maar volgens de samen stellers ging het duidelijk om ac ties die uiteindelijk het afketsen van de benoeming tot doel had den. De heer Sicking, lid van het college van bestuur van de uni versiteit, zou daarin een belang rijke rol hebben gespeeld.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3