„Wijst LWS met opzet kraak- woningen toe?" „Wet nodig om met rokers te beschermen" msmniPr 500CR. DISCUSSIEGROEPEN IN DE KLAS. HAALDE KRANT ER Bil. fkf-SCNOUDfR-dtAti MC£R£99$ SPiKLAPPCH Shako 0betalen tkg. GIHAKT tkg. wMAGCR wmM- St9S Sollicitant beter beschermd Slager Jan Zandbergen Dik opent!!!!!!! jonge mensen m/v sales promotor TUR1VEAG PSP-er in open brief: MAANDAG 5 MAART 1979 DEN HAAG - De actiegroep 'Stop eigen risico' organiseerde gisteren in Den Haag een demonstratieve bijeen komst tegen de vijf gulden-bijdrage per verpleegdag Sprekers warén o.a. Herman Bode van het FNV, (tweede van links) oud-minister Van Doorn namens de invali- denbond en ziekenfonds-vertegenwoordiger De Groot (rechts). (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG - De Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) krijgt geen beslissende stem bij sollicitaties naar ver trouwensfuncties bij de overheid. Dit blijkt uit ant woorden van minister Wie gel van binnenlandse zaken op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Stoffelen (PvdA) en Van der Spek (PSP). De kamerleden waren veront rust geraakt door publika- ties over de grotere invloed die de BVD bij sollicitaties naar overheidsbanen zou krijgen. Wiegel geeft toe dat deze indruk ook was gewekt in stukken die naar de Cen trale Commissie voor Geor ganiseerd Overleg in Amb tenarenzaken waren gezon den. Daarin was per abuis vermeld dat de BVD de solli citant zou inlichten over de aard van de bezwaren die op grond van het veiligheids onderzoek tegen hem gere zen waren. Die fout is later hersteld. Het is volgens de minister zelfs de bedoeling om de positie van de sollicitant te verster ken en meer waarborgen te scheppen dat geen onnodige inbreuk wordt gedaan op zijn persoonlijke levens sfeer. Zo zal de termijn waar in de overheid kan beschik ken over de justitiële gege vens van de sollicitant wor den gehalveerd en daarmee gelijk worden aan die voor het bedrijfsleven. Die gege vens zullen niet meer ter be schikking staan aan alle in stanties die tot aanstelling bevoegd zijn, maar alleen aan het hoofd van het Cen traal Antecedentenbureau. Als er twijfels bestaan over eventuele bezwaren tegen een sollicitant zal dit hoofd een Commissie van Advies moeten inschakelen. Boven dien wordt voor sollicitan ten de mogelijkheid geopend om in beroep te gaan. Man bekent doden van zijn echtgenote UTRECHT (ANP) - Er moe ten rookwetten komen zo als bijvoorbeeld in Fin land het geval is om de kléine tien miljoen niet- rokende Nederlanders te beschermen tegen de schadelijke gevolgen van de rookgewoonte van het resterende volksdeel. Hierdoor moet het recht op vrije lucht, zo mogelijk in Europees verband, worden vastgelegd. Dit zei dr F. Wafelbakker, inspec teur jeugdgezondheidszorg bij het ministerie van volksgezond heid, zaterdag op de jaarvergade ring van de Nederlandse niet-ro kersvereniging CAN. Extraatje voor sneeuwruimers (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG - Het sneeuwruimen de personeel van de provincie Zuid-Holland krijgt een extraatje voor de vele inspanningen die het deze winter heeft nftoeten leve ren. Voor het zoveel mogelijk begaanbaar houden van de pro vinciale wegen bij sneeuw en ijzel krijgen de ambtenaren van pro vinciale waterstaat een gratifica tie van 250 gulden, zo heeft het dagelijks bestuur van de provin cie besloten. Het is in Nederland met rookmaat- regelen droevig gesteld, consta teerde hij. Het ministerie van volksgezondheid heeft te weinig mensen en te weinig geld om werkelijk iets op dit gebied tot stand te brengen. Het is daarom nuttig eens in het buitenland te kijken hoe ze het daar aangepakt hebben. Daarbij is men in Finland het meest gevorderd met rookwetgeving, aldus Wafelbakker. Ook in Noorwegen en Frankrijk zijn wettelijke maatregelen op dit ge bied van kracht, en in Hongarije, Polen en Tsjecho-Slowakije is het recht op vrije lucht onderge bracht bij algemene milieu-be palingen. In de Finse rookwet is onder meer bepaald, dat het roken in openba re ruimten en in het openbaar vervoer beperkt moet worden. Er mag geen reclame meer worden gemaakt voor rookwaren, een ge zondheidswaarschuwing op de pakjes is verplicht en verkoop aan personen onder de 16 is ver boden. Verder wordt een half procent van de belasting op ta baksartikelen in Finland ge bruikt voor de ontwikkeling van een "gezond" tabaksbeleid. Prima ideeën die ook goed in Ne derland toegepast kunnen wor den, vindt Wafelbakker. Het kos- tenprobleem zou dan meteen uit de wereld zijn, want de half pro- centsregel zou hier ongeveer 7.5 miljoen gulden opbrengen. Met die 7.5 miljoen kan heel wat meer gedaan worden dan met de 600.000 gulden die nu beschik baar is voor rechtstreekse rook- bestrijding, aldus Wafelbakker. Het is weliswaar nog niet zonder meer aangetoond dat het zoge naamd passief roken (het inade men van andermans rook) voor iedereen schadelijk is. Vast staat volgens hem wel dat iemand het recht heeft om er in ieder geval van verschoond te blijven. AMSTERDAM (ANP) - De 41-jari- ge mr. W. J. de M. K. uit Naarden heeft gistermiddag bekend zijn 36-jarige vrouw Liesbeth in de avond van 28 februari te hebben gedood. Verdachte sloeg de vrouw tijdens een ruzie in hun woning met een fles op het hoofd en wurgde haar daarna, aldus een woordvoerder van de Amster damse politie. Vrijdagmiddag 2 maart werd mr. De M. K. als verdachte aange houden. Aanvankelijk hield hij vol niets van de dood van zijn vrouw te weten. Hij bleef erbij dat zij na een ruzie was weggereden. De Amsterdamse recherche stel de inmiddels in samenwerking met de Naardense politie een uit gebreid onderzoek in. Hierbij vond men in de woning van ver dachte bloedsporen. In de loop van gisteren legde De M. K. een volledige bekentenis af. LEIDEN - Het Leidse PSP- gemeenteraadslid Jos van der Putten vraagt zich via een open brief aan de Leidse Woningstichting af of deze stichting niet met opzet gekraakte woningen toewijst aan mensen, die graag via deze instelling een huis willen hebben. "Is het waar dat de LWS-niet wist dat het mij toegewezen pand was gekraakt, terwijl dat reeds in no vember i978 hét geval was, dat daarvan in de krant melding is gemaakt en terwijl mij bekend is dat er de laatste maanden wel de gelijk vertegenwoordigers van de LWS poolshoogte hebben geno men bij diverse gekraakte wo ningen in het Herengracht Zijl- singelgebiëd?" zo vraagt Van der Putten zich af. Het PSP-raadslid dat in de brief laat blijken al eerder de indruk te hebben gehad dat de LWS de laatste tijd gekraakte panden toewijst aan ingeschreven wo ningzoekenden, werd er zelf mee geconfronteerd toen hij zich kandidaat stelde voor een wo ning in het Herengracht Zijlsin- gelgebied. Hij schreef op een ad vertentie maar kreeg daar in eer ste instantie geen antwoord op. Eind februari kreeg hij alsnog te horen dat hij in aanmerking kwam voor een woning aan de Langstraat. De hem toegewezen woning was echter al drie maan den gekraakt, nog vóór de adver tentie waarmee de LWS de sinds de oplevering leegstaande wo ningen in dit gebied aanprees, in de kranten verscheen. Na een gesprek met de krakers van het pand besloot Van der Putten de woning in deze situatie niet te accepteren. Van de kant van de LWS liet men weten dat hun be kend was dat er woningen ge kraakt waren, maar dat men niet wist dat dit ook met het aan het raadslid toegewezen pand het geval was. "Verder was men het niet eens met mijn indruk, dat de LWS de laat ste tijd bewust gekraakte panden toewijst aan in geschreven wo ningzoekenden. Op mijn vraag of de huidige bewoner van het mij toegewezen pand vervangende woonruimte aangeboden zou krijgen, kon of wilde men geen antwoord geven. Daarop zei ik dat ik niet ten koste van de huidi ge bewoners deze woning wenste te betrekken en dat ik dus afzag van het aanbod" aldus Van der Putten. De PSP-er vraagt zich nog af hoe het mogelijk is dat niet binnen de in de advertentie gestelde termijn alle woningen zijn toegwezen en hoe de LWS het wil waarmaken dat er geen sprake is van een be wust gevoerde politiek tegen het kraken. Volgens hem is namelijk bekend dat de laatste tijd niet alleen aan hem, "maar tenmisnte ook aan een zestal andere woningzoe kenden gekraakte woningen in het Herengracht Zijlsingelge- bied zijn toegewezen, terwijl in dat gebied nog andere woningen leegstaan. Eerste tomaten aangevoerd op Groenteveiling LEIDEN - Vanmorgen zijn bij de Leidse Groenteveiling de eerste tomaten aangevoerd. De Zoeter- woudse tomatenteler G.A.J. van der Harg zorgde voor deze pri meur. Ondanks de slechte weers omstandigheden van de leatste tijd voerde hij vier balges toma ten aan. Het eerste bakje van zes kilo ging voor 52 gulden en 10 cent van de hand. Het werd ge kocht door de heer L. Kruts. Beroep Geref. Kerk LEIDEN - De Gereformeerde Kerk te Leiden heeft gisteren in de va cature van ds. J. Bovenberg een beroep uitgebracht op ds. L.C. Rietveld te Wageningen. dinsdag* woensdagaanbiedingen Leiden: Albrecht Supermarkt, Langegracht Kopermolen (in de Kortimarkt), tel. 071 -140195 Steenstraat 31tel. 071 -122407 Churchill-laan, tel. 071-761190 Lange Mare 86, Leiden Tel. 071-130869 Op woensdag 7 maart 1979 tussen 18.30-21.00 uur houden wij onze openingsborrel en hopen dat u deze start kracht bij komt zetten. Vanaf donderdag 8 maart kunnen wij uw kapsel (na tel. afspraak) weer verzorgen. Tot ziens Dick, Joke, Nelleke Ter ondersteuning van onze aktiviteiten in de buitendienst zoeken wij voor onze Nederlandse verkooporganisatie enthousiaste die opgeleid willen worden tot Het werk van de sales promotor is gericht op de bevordering van de verkoop van onze merken bij en door de detailhandel. Daarnaast houdt hij/zij zich bezig met het aanbieden van onze merken aan de konsument. Wij vragen: - MAVO/HAVO/MDS-diploma - goed kunnen funktioneren in de relatie met mensen - militaire oefening vervuld of vrijgesteld - rijbewijs B-E - 22-28 jaar. In onze organisatie vinden wij het vanzelfsprekend dat bijzonder veel aandacht wordt besteed aan opleiding, begeleiding en verdere training. Na de stageperiode krijgtde sales promotor een gebied toegewezen, waarbij zoveel mogelijk rekening wordt gehouden met zijn/haar woonplaats. Reële mogelijkheden zijn aanwezig voor hen die zich in een later stadium willen specialiseren in'de diverse sektoren van de sales-promotion. Jonge mensen, voor wie het solistisch werk in de buitendienst een uitdaging is, kunnen zich voor nadere informatie en sollicitatie, bij voorkeur telefonisch, wenden tot de personeelchef, de heer G.J. de Gans, Turmac Tobacco Company B.V., Drentestraat 21, 1083 HK Amsterdam (Buitenveldert). Tel. 020-429011, •van 9.00 tot 17.00 uur. de makers van Peter StuyvesantPall Mali Export. Rothmans King SizeDunhill International en andere wereldbekende sigarettenmerken.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15