Jan Raas vist voor derde maal achter het net Fred Eefting zwemt records aan stukken Klaas Lok pakt na zeven weken training cross-titel Berber Kamstra lichtpuntje bij dames ,IK HAD VERWACHT MEZELF TEGEN TE KOMEN...' MAANDAG 5 MAART 1079 SPORT Amerikaanse atleten verslaan Russen met krap verschil FORT WORTH - De Verenigde Sta ten hebben afgelopen weekeind in Fort Worth (Texas) een indoor- atletiekontmoeting met de Sow- jet-Unie gewonnen met 121 tegen 118. De Amerikaanse heren ble ken sterker dan de Russen (75-66), terwijl het bij de dames andersom was (46-52). Tijdens de wedstrijd werden twee beste wereldprestaties verbeterd. Bij het polsstokhoogspringen kwam Dan Ripley tot 5.63 meter, één centimeter hoger dan zijn landgenoot Mike Tully vorig jaar. De 60 yards bij de dames werd gewonnen door de Russische Ludmilla Storozkova in 6.63 se conden. Tot nu toe had de Ame rikaanse Evelyn Ashord met 6.71 de beste tijd achter haar naam staan. Een buitengewoon goede indruk maakte ook de 16-jarige Ameri kaanse Candy Young. Zij even aarde haar eigen beste wereld prestatie op de 60 yards horden met een tijd van 7.50 seconden. Het hoogspringen bij de heren werd gewonnen door Vladimir Jasjenko met 2.29 meter. Hij pro beerde tevens zijn indoorrecord van 2.35 te verbeteren, maar zijn drie sprongen met de lat op 2.36 mislukten. De Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie heeft voor de strijd om het officieuze wereldkam pioenschap veldloop, die op 25 maart in Limerick (Ierland) wordt gehouden, een dames- en een herenploeg ingeschreven. Na afloop van de nationale veld loopkampioenschappen in Bergh zijn de volgende ploegen samengesteld: Dames: Annie van Stiphout (HAC), Carla Beurskens (Festina), Karin de Nijs, Brigitte de Nijs (beiden RKHAV) en Marga Wiegman (AV '55). Heren: Klaas Lok, Joost Borm, Ad Buys (allen Phoenix), Ton Lut- tikholt (ASV), Gerard Tebroke (Ciko '66), Gerard Nijboer en Henk Mentink (beiden Daven- tria) en Piet Vonck (RKHAV). Mike McLeod, de Engelse kam pioen op de 10.000 meter, is afge lopen weekeind in Luton Brits veldloopkampioen geworden. Hij was de sterkste van een groepje van drie lopers, dat in de de loop over 14,5 ki- as overgebleven. Zijn SPORT Met een uiterste krachtsinspanning probeert Jan Raas (links) zijn wiel nog voor dat van Roger de Vlaeminck over de finishlijn te drukken. slotfase lometer, tijd: 47 rr In Baunatal werd Christoph Herle veldloopkampioen van West-Duitsland. Herle, vorige week tweede op de 3000 meter bij de Europese indoorkampioen schappen, legde de 11,2 kilome ter af in 36.07.8. Bij de dames was het kampioenschap voor Heide Brenner, die voor de 5920 meter een tijd van 22.05.9 nodig had. In Aix-les-Bains werd Jean- Pierre Levisse veldloopkam pioen van Frankrijk. Hij liep de 14 kilometer in 41 minuten en 58 seconden. SCHERMEN - Rorik Janssen van Zaal Visser uit Amsterdam is gis teren in Sporthal Overbosch in Den Haag Nederlands kampioen op het onderdeel degen gewor den. Favoriet Peter Kleinjan ein digde op de tweede plaats. AMSTERDAM (GPD) - Fred Eefting blijft een raadselachtig element in het nationale zwem- wereldje. Begin februa ri, bij de Speedo-Meet in Amersfoort, blonk hij uit door een demon stratieve desinteresse voor dit internationale evenement. En nauwe lijks een maand later ontplooit hij een top vorm, die hem in staat stelt tot een ongekende recordjacht. De onverschilligheid waarmee hij in Amersfoort in het water dook, had in Amsterdam bij de nationale kampioen schappen plaats gemaakt voor een grote bezetenheid. De metamorfose resulteerde in maar liefst zev^n persoon lijke en één Nederlands esta fette-record. De imponerende op de Utrechter de tijden scherper stelde doet de vraag rijzen waar zijn grenzen lig gen. Maar Marianne. Heems kerk. zijn trainster, moet voorlopig nog het antwoord schuldig blijven. Ook voor haar zijn de grenzen nog niet afgebakend, al wil zij wel kwijt dat haar pupil op diver se afstanden nog aanmerke lijk sneller moet kunnen dan de tijden nu aangeven. Gretig De gretige Eefting die de Olym pische Spelen in Moskou met als eindpunt van zijn zwem- carrière ziet, maar ook daarna nog geruime tijd wil door gaan, zette zijn recordrace vrijdagavond onopvallend in met een toptijd (1.52,16) op de 200 meter vrije slag als start- zwemmer in de estafette ploeg. Zaterdag demon streerde hij zijn topvorm pas goed door op één dag maar liefst drie Nederlandse re cords aan flarden te zwem- Nadat hij de rugslag in 2.04,51 had afgelegd, haalde hij op de 400 meter wisselslag ruim vijf seconden van het oude record af om te finishen in 4.28,56 om tot besluit in de estafette de tijd op de honderd meter rug (58,44) nog even scherper te stellen. In topsport een on mogelijk geachte prestatie, die de ongekende mogelijk heden van de Utrechtse zwemmer duidelijk onder streept. Een zelfde staaltje leverde hij gisteren. De dag tevoren had hij al voorspeld om op de honderd meter vrij minstens 52 seconden te zwemmen en in de series maakte hij die uit spraak al gedeeltelijk waar door het Nederlandse record van André in 't Veld naar de geschiedenis te verwijzen met een tijd van 52.13 sec. In de boeiende eindstrijd maak te hij zijn belofte geheel waar door vóór Remmie Schaap (52,80) te finishen in 51.80 De dertienjarige Lissenaar Hans Kroes kwam ook tot een per soonlijk record: 55,94. In de schaduw van Eeftings prestaties kwamen er tijdens de Nederlandse zwemkam- pioenschappen in het Sport- fondsenbad Oost in Amster dam nog andere goede tijden bij de heren op de klokken. Hans Elzerman bijvoorbeeld bewees aardig geïnteresseerd te zijn in een reisje Moskou. Onder leiding van I J-trainster Will Storm bewees hij zijn progressie door het record op de 200 meter schoolslag te brengen op 2.54,51. Op de honderd meter moest hij Ro nald Hond (1.06,35) voor laten gaan maar zijn 1.07,49 biedt zeker mogelijkheden, evenals de prestatie van Albert Boon stra, die evenals op de vrije slag met een derde plaats ge noegen moest nemen in 1.07,76. Edward Maasdijk van de Zijl LGB maakte ook enkele zeer goede tijden. Op de 100 meter vlinderslag werd hij zelfs tweede in 58.12 (nieuw kring- record). Verder werd hij nog tweemaal vierde op respec tievelijk de 100 meter vrije slag (53.22) en de 400 meter wisselslag (4.44.81) Dames Problematischer ligt de zaak bij de dames, al zijn er wel enkele lichtpuntjes. Ondanks het feit dat Enith Brigitha haar zwemcarrière aan het afbou wen is, bleek zij dit weekein de op de 100 en 200 meter vrije slag nog altijd de snelste. Verheugend is echter de ont wikkeling van Berber Kam stra, die de tweede zwemster in Nederland werd die op de 400 meter wisselslag met 4.59,01 onder de 5-minuten- grens dook - Annelies Maas was de eerste - maar ook op de vrije-slagnummers met twee tweede plaatsen en zeer acceptabele tijden uit de bus kwam: 2.02,32 en 57,12. Zij moet onder leiding van Ma rianne Heemskerk de leiden de rol in het sprintwereldje kunnen overnemen, tenzij het talent Ineke Ran zich de ko mende maanden volledig ontplooit. Ook Annelies Maas. die titels won op de 400 en 800 meter vrij, lijkt na haar blessure op de weg terug. Haar tijden ver toonden een duidelijke pro gressie, die zich de komende maanden zal voortzetten. Op de rugslag triomfeerde Daphne Demuth (200 meter) en Diane Edelijn (100 meter), maar het wachten is hier toch duidelijk op de rentree van Monique Bosga, die in de es tafette alweer tot een tijd van 1.05,9 kwam, zo'n drie secon den boven haar beste presta tie. De verwachting is dat Monique zo rond de zomer- kampioenschappen haar ou de vorm weer te pakken wil hebben, zodat zij in augustus in de Europa-Cupwedstrijd in Utrecht weer in de nationale ploeg kan worden opgeno- Verrassend was in dit gezel schap het zwemmen van de 13-jarige Connie van Bentum uit Barneveld, die op de 100 meter met 1.05,82 beslag leg de op de derde plaats. Op de schoolslag verbeterde Ma- ritzka van der Linden, die met trainer Dries Peute naar het Delftse Raket overstapt, het record op de 100 meter twee maal door na de 1.13,07 in de serie, de finale te 1.12,81. GENT(GPD) - De openingsklassieker van het Belgische wielerseizoen begint voor Jan Raas zo langzaam maar zeker een nachtmerrie te worden. Al jaren jaagt de Zeeuwse klassie- kerkoning met een verbeten trek om de mond op een eindtriomf in die koers. Niet omdat de Omloop Het Volk internationaal zo ver schrikkelijk tot de verbeelding spreekt, maar louter en alleen omdat het een psychologische voorsprong geeft op de concurre rende renners. "Wie Het Volk wint zit in alle daarop volgende wedstrijden op zijn gemak", is de mening van Raas. En die volko men ontspannen instelling zou volgens hem best eens een fan tastische basis kunnen zijn voor een nog fraaier Zenuwen Bij de kopman van de TI Raleigh- ploeg van Peter Post zullen de zenuwen echter voorlopig nog door de keel blijven gieren. Na zijn tweede plaats in 1977 achter Freddy Maertens en een klasse ring als derde in 1978, toen hij be halve Maertens ook Fons van Katwijk nog voor zich moest dul den, kwam de Zeeuw zaterdag luttele centimeters te kort om Roger de Vlaeminck te kloppen. Tien jaar nadat hij in die wed strijd zijn proefdebuut met een overwinning afsloot won de Belg nu de openingskoers in zijn land in zijn waarschijnlijk laatste jaar als beroepswielrenner. De enige kans die Raas zaterdag had om toch nog de bloemen in ontvangst te mogen nemen, was de trucendoos in de spurt nog wijder open te trekken en de op papier veel snellere De Vlae minck ("Van de tien keer dat wij samen spurtten klopte hij mij ze ven keer", zei Raas) te dwingen de remblokjes aan een duur zaamheidstest te onderwerpen. "Door rechts van de weg te spur ten had ik gehoopt dat hij daar achter aan mijn wiel zou komen", liet Raas weten. "Dan was hij vlak tegen de dranghekken aangeko men. Maar daar trapte hij niet in. Nou dan kan ik hem wel aan de andere kant proberen de hekken in te rijden, maar dan veroorzaak je een valpartij. Daar heb je niks Getipt De voorjaarstroef van Post legde zich neer bij zijn nederlaag. "Voor de wedstrijd had ik hem al (Van c sportredactie) BEEK (GPD) - Vorig jaar ontbraken Klaas Lok en Joost Borm op de nationale veldloopkampioenschappen. De KNAU (atletiekunie) had hen een startverbod opgelegd, omdat ze zich moesten voorbereiden op de Europese in doorkampioenschappen, die toen een week later in Mi laan werden gehouden. De wedstrijdtechnische breinen van de KNAU waren van mening dat die twee zaken niet goed sa men kunnen gaan. Gistermid dag in het Gelderse Beek keek de sectie wedstrijdsport toch wel wat op haar neus. Want Klaas Lok, nog maar zeven weken se rieus in training, werd de sensa tie van de crosstitelstrijd door zich in de blubber naar de eerste plaats te ploegen. En of dat al niet voldoende was: zijn Phoe- nix-clubgenoot Borm werd tweede. Dat allemaal ondanks het feit dat ze allebei - en vooral Borm, die vo rige week in Wenen nog sterk liep op de 3000 m - zowel indoor als cross hebben gedaan. „Het is fijn dat eindelijk eens bewe zen is dat die twee dingen wel de gelijk kunnen samengaan", ju belde zilveren Joost Borm, die meer dan tevreden was met zijn tweede plaats en zijn revanche op de vorig jaar door hem fel aange vochten uitsluiting. De 22-jarige, uit het Westbrabantse Roosen daal afkomstige atleet bezong in alle toonaarden de clubtrainer Herman Verheul, wiens afwij kende trainingsmethoden vol gens hem de basis zijn voor het succes van hem en Lok. En niet te vergeten van de hele club, want Phoenix werd ook nog eens ver enigingskampioen. KNAU-trainingscoordinator Bob Boverman sloot zich daar gedeel telijk bij aan. Zonder de sectie wedstrijdsport té willen vloeren, liet hij weten dat de beslissing van vorig jaar om deze twee top- crossers uit te sluiten „niet de gelukkigste" was geweest en dat „voor sommige atleten cross en indoor best samen te doen zijn. Zeker met een training als die van Verheul, met een niet al te inten sieve belasting", stelde Bover- Uitzinning van vreugde was de nieuwe kampioen, Klaas Lok. Nadat hij eerst 20 minuten on vindbaar was geweest voor de ce remoniemeester („Hij is zeker in de zevende hemel", opperde Borm) liet de 23-jarige Utrechtse student weten: „Ik heb altijd ge dacht dat de vorm er pas kwam door wedstrijden te lopen. Dat blijkt in mijn geval niet op te gaan". Lok heeft vanaf scptembei gesuk keld met een blessure. Zijn lin kerbeen is anderhalve centimeter korter dan zijn rechter, waardoor hij ernstige hinder begon te dervinden van zijn heup. Met ïnlegzooltje werd gisteren alles opgelost. Het was echter maar een lapmiddel, in afwachting van aangepaste schoenen. Ook de achillespeesblessure die hij in december opliep, speelde hem geen parten meer. „En dat zal ook nu wel niet meer gebeuren. Want als-ie het hier houdt, houdt-ie het overal". Het parcours was door het lood zware karakter inderdaad aardige test voor herstellende blessures. Te zwaar overigens voo.r de gedoodverfde favoriet Gerard Tebroke. die wel in de frontlinie meestreed, maar uit eindelijk toch met een vierde plaats genoegen moest „Dit parcours is niks voor mij", liet de Nederlands recordhouder op de 5 en 10 km weten, „toen ik bovendien nog steken in m'n zij kreeg, was het helemaal afgelo pen". Niet alleen Tebroke oordeelde dat het parcours te zwaar was. Ook de reputatie van Bram Wassenaar, die voor de tiende keer aan het kampioenschap deelnam, liep een flinke deuk op. Tegen de steile heuvels op verloor Wasse naar telkens veel terrein. Hij ein digde uiteindelijk als elfde. Voor het eerst in zijn carrière miste hij de selectie voor de ploeg voor de IAAF-landencross, het wereld kampioenschap veldlopen. Door de afwezigheid van vijfvoudig kampioen Jos Hermens (her stellend van een operatie aan beide achillespezen) en het selec tief parcours, dat niet geschikt was voor Tebroke en Wassenaar, werd het een van de spannendste crosskampioenschappen van de laatste jaren. De wisselende posi ties zorgden voor een levendig wedstrijdbeeld en dat alles - on danks de soms moeilijk begaan bare paadjes - in een hoog tempo. Die hoge snelheid van de Phoe- nix-lopers kostte de kop van bij voorbeeld Tonnie Luttikhold, die toch ook tot de serieuze kans hebbers mocht worden gere kend. „Maar ik ben veel te snel van start gegaan", liet de latere winnaar van het brons weten. Klaas Lok voelde zich pas zeker van zijn toekomstige titel toen er nog anderhalve ronde voor de boeg waren. „Ik zag voor die tijd Joost Borm als mijn grootste concurrent, omdat hij in een be- regoeie vorm is en pas nog in Duitsland sterk liep in een zware wedstrijd. Omdat ik zo weinig wedstrijdritme heb, had ik ver wacht in de derde ronde mezelf tegen te komen. Toen dat niet ge beurde, wist ik dat ik goed zat", zei Lok. In de laatste omloop van 2600 meter wipte hij nog soepel over de laat ste forse beklimmingen en zege vierde ruim vóór Borm en de ASV'er Ton Luttikhold. Bij de dames bleven verrassingen uit. Annie van Stiphout van het Hemondse HAC haalde in „mijn zwaarste cross van dit seizoen" voor de derde keer de titel bin nen. vóór de frele Limburgse Carla Beurskens, vorig jaar der de. De derde plaats was niet voor de brons-winnares van vorig jaar, Tineke Kluft (wegens een blessu re toeschouwer in Beek), maar voor de meisjes-A-kampioene van 1978, Karin de Nijs van het Hulstse RKHAV. Haar zus Brigit werd, ook al identiek aan 1978, vierde. De andere Nederlandse kampioenen zijn: Mark Borghans van Caesar (Jongens-A); Wim de Koning van Hellas (Jongens-B); Annie Moedt van De Wolstreek (Meisjes-A); Maike Persoons van AAV'36 (Mcisjes-B) en Nico Hou- ter van SAV (Veteranen). De uitslagen van de Nederlandse veld loopkampioenschappen wa ren: heren. 11.500 meter 1. Klaas Lok (Phoemx) 37.03.9. 2. Joost Borm (Phoemx) 37.14 1. 3. Ton Luttikhold (ASV) 37.17.6, 4. Gerard Tebroke (Ciko '66)37.34.0. 5. Gerard Nijboer (Daventria) 37.39.0, 6. Ad Buys (Phoenix) 37.58.0, 7. Piet Vonck (RKHAV) 38.02.2. 8. Henk Mentink (Daven tria) 38.11.0, 9. Hans Koeleman (AAC) 38.20.0, 10. Piet Waaning (Sport) 38.22.0. Dames. 4000 meter: 1. Annie van de Kerkhof (HAC) 14.17.2. 2. Carla Beurskens (Fes tina) 14.28.9, 3. Karin de Nijs (RKHAV) 14.53.6, 4. Brigitte de Nijs (RKHAV) 15.01.2. 5. Marga Wiegman (AV'55) 15.24.9, Jongens. 7000 meten 1Mark Boghans (Caesar) 23.16.8, 2. J an Zethof (AV64) 23.30.2.3. Erik Lindehorius (Clytoneus) 24.22.2. Meisjes. 3400 meter: 1. Annie Moed (De Wolstreek) 13.19.4, 2. Friederica Sieders (Ci- ko'66) 13.21.5. 3. Ingrid de Nijs (RKHAV) 13.38.3. Het clubklassement bij de heren werd gewonnen door Phoenix met 44 punten voor RKHAV met 83 en Lionitas met 103 punten. Bij de jongens was het clubkam pioenschap voor Zaanland met 10 punten. HERA werd tweede met. 21 en AV'64 derde met 22 punten. De uitslagen bij de veteranen wa ren: heren: 1. Nico Houter (SAV) 11,5 km in 41 32.5, 2. Dirk de Bruin (AVR) 42.28.2, 3. Tan ten Bult (AVR'69) 42.47.8 Dames: 1. Corrie Koonings (Sprint) 4000 m in 15.42., 2. Plonie Sche- ringa (DEM) 17.45. getipt als de grote kanshebber. Zelf heb ik begin van de week, toen ik terugkwam uit Frankrijk, een griepaanval gehad en een an tibiotica-kuur moeten nemen. Ik zag het eerlijk gezegd niet zitten voor vandaag". De Vlaeminck was trouwens de eerste die een afscheiding teweeg bracht. Op een voor zijn doen erg vroeg moment in de koers (na 115 van de 215 af te leggen kilometer) demarreerde de Eeklonaar al. "Ach", luidde zijn verklaring voor die vroege jump, "als ik mij goed voel, wil ik mij ook laten Er ontstond een groep van 25 ren ners, die op de Muur van Ger- aardsbergen - voor het eerst sinds zes jaar weer opgenomen in de route - uit elkaar werd ge rammeld. Daar demonstreerde Raas zijn magistrale klasse door tot op 30 meter van de top de snelste te zijn op de helling, die zo'n enorm stijgingspercentage heeft dat de naam muur zeker niet misplaatst is. "Toen slipte mijn achterwiel echter weg", zei Raas. Pollentier, Thureau en De Vlaeminck gingen langs hem heen. Schipper Slechts twee coureurs konden dat viertal nog achterhalen. Jos Schipper, die in de Ronde van de Middellandse Zee al liet zien dat hij beter kan klimmen dan van hem werd aangenomen, pro beerde het eerst alleen, maar bracht pas een aansluiting tot stand toen zijn verrassend sterk rijdende ploegmaat Frank Hoste een handje meehielp. Andere po gingen (onder andere van Fons van Katwijk, die ondanks het feit dat zijn ploeg al met twee renners - schipper en Hoste - in de front linie was vertegenwoordigd op de Volkegemberg nog dicht bij de leiders kwam) leden schip breuk. Vijftien kilometer voor de aan komst spleet de kopgroep in twee stukken toen Raas een van zijn bekende vernietigende demarra ges plaatste. Niet vernietigend genoeg echter voor De Vlae minck en Hoste, die overigens met enige gebruikmaking van tussen Raas en'hen rijdende au to's de aansluiting bewerkstel ligden. Thurau ("Ik had geen en kele macht om te reageren"). Schipper ("ik moest op de Muur van Geraardsbergen van de fiets en dat brak me op dat moment juist op") en de op de klimmetjes waarschijnlijk iets te ijverige Pollentier waren toen al afge schreven voor de eindoverwin ning. Drie heren Het werd een spel voor drie heren. "Schipper en Hoste zaten samen. Daar was ik bang voor. En Thu rau kan ook nog tamelijk snel zijn", zei Raas. Het drietal werkte tot de laatste omloop van 2 kilo meter voorbeeldig samen. Vooral ook het gedrag van tweedejaars prof Frank Hoste (waarop Raas zich in de laatste kilometer nog flink kwaad maakte omdat hij niet al te coöperatief meer was) dwong respect af. De volledige uitslag: 1. Roger de Vlae minck (Bel) 215 km in 5.19.20, 2. Jan Raas (Ned) z.t., 3. Frank Hoste (Bel) z.t„ 4. Jos Schipper (Ned) op 12 sec., 5. Michel Pollentier (Bel) op 14, 6. Didi Thurau (WDL) op 16, 7, Fons de Wolf (Bel) op 56, 8. Frits Pirard (Ned) op 1.42, 9. Mare Demeijer (Bel) z.t., 10. Sean Kelly (Ier) z.t., 11. Ferdi van den Haute (Bel) z.t.. 12. Willem Peeters (Bel), 13. Herman van Springel (Bel), 14. Jean-Luc van den Broucke (Bel), 15. Roger de Cnijff (Bel), 16. Fons van Katwijk (Ned), 21. Ger Knetemann (Ned), 22. Cees Priem (Ned), 28. Henk Lubberding (Ned), 30. Jo Maas (Ned) allen dezelfde tijd als Pirard. Zoetemelk wint op Corciea CORSICA - Joop Zoetemelk heeft gisteren de vierde en laatste etappe van de Ronde van Corsi ca gewonnen. Zijn ploeggenoot Nilsson uit Zweden werd eerste in het eindklassement voor de Fransman Jourdan.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 12