Vietnam waarschuwt China Begin krij gt het in YS niet gemakkelijk NAAST HET NIEUWS Nyerere wil Amin niet ten val brengen Amerikaans radarstation in Iran bezet Vóór het te laat is DONDERDAG 1 MAART 1979 De Oegandese president Amin in moeilijkheden. DAR ES SALAAM, NAIROBI (UPI) - De president van Tanzania, Julius Nyerere, heeft gisteren gezegd dat hij „bepaald niet onge lukkig" zou zijn als Idi Amin als president van Oeganda zou werden afgezet, maar dat zijn land niet van plan is, de Oegandese leider ten val te brengen. Nyerere gaf deze mening ten overstaan van landgenoten op een bijeenkomst in de Tanzaniaanse hoofdstad Dar es Salaam. Daar heeft hij vier voorwaarden opgesomd, waarop Tanzania bereid is, de oorlog met Oeganda onmiddellijk te beëindigen. Ter. eerste moet de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) Oïganda's agressie tegen Tanzania veroordelen. Verder moet Oeganda zijn aanspraken op Tanzaniaans grondgebied laten vallen. Ten derde moet Oeganda de aangerichte schade vergoe den en tenslotte moet Oeganda officieel beloven Tanzania nooit meer binnen te vallen. Nyerere daagde tevens Amin uit waarnemers naar de Zuidoegan- dese stad Masaka te sturen om de beweringen van radio-Oeganda - waarover eerder is bericht, deze stad zou door elitetroepen her overd zijn op Tanzaniaanse troepen en Oegandese ballingen - op waarheid te toetsen. Presdent Amin heeft gisteren zijn buurstaten Kenia, Soedan, Roeanda, Zaïre en Boeroendi opgeroepen om Nyerere te overre den met de oorlog tegen zijn land op te houden. Volgens Amin was er „reeds een enorme economische schade" aan dit gedeelte van Afrika toegebracht. In Nairobi heeft een bemiddelingscommissie van de OAE meege deeld, dat vandaag een delegatie naar Tanzania zal gaan om dit land te bewegen, een staakt-het-vuren te accepteren. Amin heeft ditvoorstel - al eerder - aangenomen, maar Nyerere heeft zondag gezegd een desbetreffend voorstel niet in overweging te willen nemen voordat aan zijn bovengenoemde vier voorwaarden is voldaan. De regering van de Verenigde Staten heeft een dringend beroep op de .n Oeganda wonende Amerikaanse staatsburgers gedaan, het land vanwege de voortdurende gevechten zo snel mogelijk te verlaten. De oproep werd gedaan door bemiddeling van de am bassade van de duitse Bondsrepubliek die de Amerikaanse be langen in Oeganda behartigt. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren in Washington verklaard dat volgens de beschikbare informatie de stad Masaka in het zuiden van Oeganda door Tanzaniaanse troepen nog steeds bezet is terwijl er gevochten wordt om Mbara- V -ï'd- - TEHERAN (Reuter/DPA) - De müitie van Chomeini heeft gisteren een Amerikaans radarstation aan de grens tussen Iran en de Sowjet-Unie bezet. De Iraanse radio meldde dat "revolutionaire strijdkrach ten" een Amerikaans radarstation bij,Gla- rabad ten oosten van de Kaspische Zee ontdekt en overgenomen hebben. Russi sche raketproeven, zo zei men in Teheran, werden door dit station geregistreerd. De "Iraanse communistische partij", een marxistisch-leninistische groepering die de lijn van Mao volgt, heeft besloten haar leden op te roepen bij het komende refe rendum te stemmen voor de vorming van een islamitische republiek onder leiding van Chomeini. Hamid Azarioen, de secretaris-generaal van de partij die dit gisteren bekendmaakte, liet weten dat zijn partij niet verward mag worden met de 'Toedech', een groepering die zich ook als communistische partij presenteert. De 'Toedech', aldus Aza rioen, is revisionistisch en wij onderhou den vrijwel geen betrekkingen met haar. Verwacht wordt dat Chomeini vandaag per helikopter naar de heilige stad Qom gaat. Na zijn aankomst aldaar gaat hij eerst in de moskee bidden. Daarna zal hij een toe spraak houden. Duizenden mensen zijn al naar Qom gekomen om de man te begroe ten die in feite de sjah verjoeg. Tijdens zijn ballingschap in Frankrijk heeft Chomeini diverse keren verklaard dat hij geen overheidsfunctie in Iran begeert en dat hij zich in Qom zal terugtrekken als de sjah afgezet is. Toch zal hij naar men ver wacht grote invloed behouden op de staatszaken. Aan de vooravond van zijn vertrek naar Qom richtte Chomeini zich met een bood schap tot het Iraanse volk. Hierin verzoekt hij de Iraniërs onder meer „waakzaam" te blijven omdat de „wortels van het Ameri kaanse, Sovvjetrussische en Britse impe rialisme en ook die van het zionisme nog niet met wortel en tak zijn uitgeroeid". Chomeini gaf het volk in zijn boodschap voorts nog een reeks „voorschriften" waaronder het blijven wantrouwen van de „opportunisten", het waarborgen van de persvrijheid en de vrijheid van menings uiting en de overdracht van hun bevoegd heden door de „comités van de islamiti sche revolutie" aan de centrale regering op die plaatsen waar deze regering feite lijk de macht uitoefent. Chomeini gaf de vrome moslims voorts op dracht alle betogingen van linkse groepe ringen en demonstraties voor de sjah te boycotten, geen leger- of politieposten meer aan te vallen en de gevangen mense lijk te behandelen. De bezetting van het geheime Amerikaanse radarstation op 65 kilometer ten oosten van Masjaad heeft zich volgens Westerse diplomaten in Teheran als volgt afge speeld: Na een vuurgevecht van verscheidene da gen namen rechtse guerrillastrijders die deel uitmaken van de mohammedaanse Noejahadien, de 20 Amerikanen die het station bemanden, gevangen. Zij bezetten het station en namen uiterst geheime af luister- en decoderingsapparatuur in be slag. Maar personeel van de Iraanse luchtmacht dat zich ook op de Amerikaanse basis be vond. wist het station het heroveren. Uit Teheran vlogen toen Amerikanen naar de basis die met de guerrillastrijders onder handelingen begonnen om de apparatuur terug te krijgen. Ze zouden maar een deel teruggekregen hebben. Alle Amerikanen - inclusief de 20 man Amerikaans lucht- machlpersoneel dat de basis bemande - zijn inmiddels naar Teheran teruggevlo gen. HONGKONG (AFP) - Vietnam heeft gisteren de "onmid dellijke, onvoorwaardelijke en algehele terugtrekking" van de Chinese troepen van Vietnamees grondgebied geëist "voordat het te laat is". Na een dergelijke waarschuwing van de Sowjet-Unie zei radio- Hanoi dat als de "aanvalsoorlog van China niet beëindigd werd, dat uiterst ernstige gevolgen zou kunnen hebben en rampen in Zuidoost-Azië en de rest van de wereld zou kunnen veroorza ken". De Vietnamese radio meende dat het nog dringender nodig was de misdadige handen van de agres sors tegen te houden omdat de Chinese aanvalsoorlog zich scheen uit te breiden. De valse mededelingen van de Chinese vi ce-premier, Deng Xiaoping, vol gens welke de Chinese actie spoedig beëindigd zou zijn, wer den verworpen. Voorts werd gezegd dat Vietnam nooit een duimbreed Chinees grondgebied had aangeraakt en dat het dat ook nooit zou doen. "De Vietnamezen dagen nie mand uit maar als een grote mo gendheid zich verbeeldde hen DODEN BIJ VUURGEVECHT IN ITALIË TURIJN (UPI) - In Turijn heeft de politie gisteren twee vermoede lijke terroristen doodgeschoten in een vuurgevecht in een café dat ontstond toen naar papieren werd gevraagd. De doden zijn de 20-jarige Matteo Caggegi en een vrouw die ver moedelijk Marzia Lelli, lid van de Rode Brigades, is. Zij werd ge zocht in verband met een vorig vuurgevecht met de politie. Een man in het gezelschap van Caggegi en Lelli vluchtte in een auto die later onbeheerd werd aangetroffen. Er lagen een vuur wapen, patronen en containers met benzine in, wat de politie deed vermoeden dat het drietal een terroristische aanslag in de zin had. De politie was dooreen onbekende opmerkzaam gemaakt op de aanwezigheid van het trio in het café. In het vuurgevecht is een agent gewond. TEL AVIV (UPI) - Premier Mena- chem Begin van Israël is van morgen om zeven uur onze tijd naar Washington vertrokken voor een ontmoeting met presi dent Carter die het lot zou kun nen werpen over de in het slop zittende vredesonderhandelin gen tussen Israël en Egypte. De ontmoeting vindt plaats in de schaduw van onthullingen door de Israëlische minister van bui tenlandse zaken Dégan, dat Egyp te zijn voorwaarden aanzienlijk heeft opgeschroefd en dat Carter hem zondag heeft gewaarschuwd dat een verdrag binnen tien da gen rond moet zijn anders gaat de Amerikaanse Midden-Oosten- politiek overstag. (Het Witte Huis in Washington haastte zich te ontkennen dat Carter die termijn had gesteld, ondanks de berichten erover van de Israëlische staatsradio). Volgens Israël kunnen Begins be sprekingen met Carter leiden tot een botsing die de vredesbespre kingen voor jaren in de ijskast zou kunnen doen terechtkomen. In dat geval staat buiten kijf dat er in de betrekkingen tussen Je ruzalem en Washington een ver andering ten slechte komt. De Israëlische ministerraad hecht te gisteren zijn goedkeuring aan Begins reis naar de Amerikaanse hoofdstad, nadat hij nee had ge zegd tegen een reis van Begin naar Camp David om er met de Verenigde Staten en premier Moestafa Chalil van Egypte een topconferentie te houden. Overigens was de goedkeuring van de ministers een formaliteit. Be gin had al toegestemd in de reis naar Washington nadat Carter dit had voorgesteld in een telefoon gesprek op dinsdag. Begin zei dat hij Chalil niet zou ontmoeten, maar een ontmoeting met Sadat schreef hij niet af. De Israëlische premier verklaarde dat hij niet verwachtte dat de Amerikaanse president hem de duimschroeven zou aandraaien om meer concessies van zijn kant ten gunste van Egypte af te dwin gen. ADVERTENTIE ongestraft te kunnen aanvallen, dan zal deze hetzelfde lot onder gaan als de andere agressors". De tijd van de kanonnendiplomatie is voorbij. De Chinese voorstellen tot onderhandelen zijn een klucht". Groter conflict De Sowjet-Unie waarschuwde dat de gevechten in Ir.do-China zich zouden kunnen uitbreiden tot een groter conflict en eiste on middellijke terugtrekking van de Chinezen uit Vietnam. Het partij-orgaan Prawda ver klaarde in een artikel, getekend door "I. Alexandrov", hetgeen een pseudoniem zou zijn van een hoge partijfunctionaris, de inva sie van Peking in Vietnam met de militaire actie van Duitsland, Ja pan en Italië die leidde tot de Tweede Wereldoorlog. Maar Prawda gaf geen aanwijzing wat het Kremlin mogelijk zou doen als de Chinezen zich niet zouden terugtrekken. Alleen werden de beloften herhaald dat de Sowjet-Unie haar verplich tingen volgens het vriend schapsverdrag met Hanoi zou nakomen. In het artikel werd voorts gezegd dat China Kampuchea wilde ge bruiken als bruggehoofd om Vietnam te omsingelen en toe gang te krijgen tot Maleisië, Thailand en Indonesië, als on derdeel van een plan Zuidoost- Azië te overheersen. De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties zit zodanig in het slop dat hij op het ogenblik niet in staat is tot een besluit te komen over de crisis in Indo-China, ver klaarde gisteravond zijn voorzit ter, Abdalla Bisjara. Bisjara, de gedelegeerde van Koe weit bij de Verenigde Naties, zei tegen de leden van de raad dat hij zelf vier afzonderlijke ontwerp voorstellen had aangeboden. Geen was voor iedereen aan vaardbaar en zo zat de raad in een onoverkomelijke impasse. Druk Via minister van financiën Michael Blumenthal hebben de V.S. gis teren weer druk op China uit geoefend zijn troepen uit Viet nam terug te trekken. Blumen thal zei tegen de Chinese premier en partijleider Hua Guofeng met wie hij een langdurig onderhoud had, dat de V.S. zich grote zorgen maken over de Chinese inval in Vietnam. Dinsdag had Blumenthal hetzelfde geluid laten horen tijdens een ge sprek met de Chinese vice-pre mier Deng Xiaoping. Maar even als Deng had Hua de invasie min of meer afgedaan door haar te omschrijven als een 'operatie van beperkte omvang'. De strijd in Vietnam duurt voort. Volgens inlichtingen uit Hanoi zouden de Vietnamezen de al da gen omstreden provinciehoofd stad Lang Son ontruimd hebben. Inde omgeving van de stad wordt zwaar gevochten. Lang Son zou net als de rond 100 kilometer ten noordwesten van deze stad gele gen plaats Cao Bang die door Chinese troepen bezet zou zijn, door Vietnamese artillerie wor den beschoten. Regeringsfunctionarissen in Pe king gaven gisteren te kennen dat de Chinese leiders niet meer ver wachten dat de oorlog zo snel af gelopen zal zijn als zij blijkens hun verklaringen in de eerste da gen van de strijd, zelf geloofden. Volgens waarnemers in Peking vragen de Chinese leiders zich nu af of zij de Vietnamezen moeten dwingen tot een spectaculaire beslissende slag om de publieke opinie in de wereld duidelijk te laten zien dat een succesvolle 'strafexpeditie' tegen Vietnam van meet af aan het doel van Pe king is geweest. SALISBURY (AFP) - Hevig geë motioneerd neemt de Rhodesische premier Ian Smith de wensen in ontvangst van vice-premier Smith. Gisteren kwam in Rhode- sië een einde aan 88 jaar blank bewind, toen het parlement in Salisbury officieel werd ontbon- den. Het nieuwe parlement zal in april worden gekozen, waarbij alge meen kiesrecht van kracht zal zijn. Dit parlement zal te maken hebben met een door zwarten be heerste regering. Met gebroken stem, waarbij het huilen hem nader stond, dan het lachen, sprak Smith tijdens de plechtigheid een grafredeuit. Vandaag herinneren wij ons een tijdperk dat groots was en trots. Morgen beg int een nieuw tijdvak. Ik ben ervan overtuigd dat onze nieuwe natie, Zimbabwe-Rhode- sië, zal zegevieren"aldus Smith. De Rhodesische premier viel op nieuw de VS en vooral Engeland lievig aan. Volgens Smith hadden Engeland en Amerika zich ge schaard aan de kant van de Sow- jets, cle Cubanen en de verzets strijders van het. Patriottische Front. Smith voegde eraan toe, clat de Britten lange tijd gepoogd hadden wraak te nemen op de re gering en het volk van. Rhodesië, naar aanleiding van "de gebeur tenissen van 14 jaar geleden toen Rhodesië zich onafhankelijk verklaarde). Egypte achter Noord-Jemen CAiRO (UPI) - President Sadat van Egypte heeft gisteren afgezanten van de president van Noord-Je- men verzekerd dat hij de agressie van Zuid-Jemen tegen het noor den veroordeelt en niet zal aan vaarden, zo berichtte het in Cairo verschijnende dagblad Al Ach- Sadat ontving Jehia Jarman, per soonlijk afgezant van president Ali Abdalla Salech, die hem een persoonlijke brief ter hand stelde en de minister van buitenlandse zaken van Noord-Jemen, Abdalla Al Asnaj. Al Achram schreef dat Egypte ge heel en al staat achter Saoedi- Arabië, dat aan de twee Jemeniti- sche staten grenst, en dat het aan kroonprins Fahd had gevraagd om ophelderingen over de situa tie aan de grens. Deze ophelde ringen waren verkregen en Egyp te en Saoedi-Arabië zouden met elkaar in contact blijven over de situatie, aldus Al Achram. ZEEHONDEN STAAT De Duitse ecoloog Franz XVeber heeft gisteren te Montreux in Zwitserland bekendgemaakt dat er "een zeekondenstaat aan de Noordpool" is opgericht. Hij heeft aan de 80 landen die in Zwitser land een ambassade hebben, zijn geloofsbrieventoegestuurd, met het verzoek of zij hem willen beschouwen als cle vertegenwoordi geren de "spreekbuis" van de zeehonden. CARNAVALESK )an Rio de Janeiro heeft gisteren meegedeeld dat het i de stad dit jaar voorzover nu bekend het leven heeft dat 17.453 carnavalsvierders werden De doden en gewonden vielen als gevolg van overval tijen, verkeersongelukken of misbruik van alcohol. ZO VADER, ZO ZOON President Jimmy Carters oudste zo hij zich volgend jaar kandidaat z gres. De 31-jarige jurist en zakenman zei dat er nog een paar dingen waren die hemvan mening zouden kunnen cloen veranderen, maar dat als het ging zouls het ging, hij een gooi zal doen. Een vriend van Jack Carter zei dat als deze zich kandidaat stelt vooreen Democratische zetel in het Huis van Afgevaardigden,hij er een verkiezingscampagne voor zal voeren, zo totaal onafhankelijk ten opzichte van de politiek van zijn vader als maar mogelijk is". LIEVER BOEK DAN SEX Amerikaanse vrouwen van middelbare leeftijd lezen in het alge meen liever dan dat zij geslachtsgemeenschap hebben. Dit hebben sociologen vastgesteld die wilden weten wat doorsnee Amerikaanse vrouwen van middelbare leeftijd in een stad in het Zuidoosten van de Verenigde Staten in hun vrije tijd verkozen te doen. De eerste keuze van hun mannen was seksuele gemeenschap - 45 procent zette dit bovenaan zijn lijst-gevolgd door het bij wonen van sportwedstrijden en boeken lezen'. Bij de vrouwen kwam lezen (37 procent) eerst, gevolgd doorseksueel verkeer (26 procent) en handwerken (25 procent). De sociologen. Jay Mancinien Dennis Orthnerhebben geen conclu sie aan de uitslag verbonden. Zij hadden hun proefpersonen een lijst met 1)6 mogelijkheden voorgelegd waarop de vijf topvoorkeu- ren aangekruist moesten worden. SOFIA LOREN BESTOLEN De Italiaanse filmactrice Sofia Loren is in een hotelkamer in Hous ton in Texas bestolen van sieraden ter geschatte waarde van tien duizend dollar,zo heeft de plaatselijke politie gisteren meegedeeld. Sofia Loren was vorige week in Houston om deel te nemen aan een televisieprogramma. Ze maakte pas van het incident gewag nadat ze de stad verlaten had. De verdenking valt op hotelpersoneel, want in het betrokken hotel hebben in de laatste weken drie sieraaddiefstallen plaatsgehad. ADVERTENTIE PEPERZAK bêheerst 't vakl Jntmoet onze kcllekties Ontmoet onze kcllekties waardeer onze prijzen REPAREREN - MODERNISEREN HHHZ

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9