Iran hervat week uitvoer van volgende olie Tegenaanval van Vietnam Yan der Klaauw sprak op valreep nog met Da jan NAAST HET NIEUWS l Frankrijk wil direct EG-regeringen Situatie Oeganda blijft verward Opvolger van Haig BUITENLAND PAèiWfl KAMPALA, NAIROBI (DPA/ Reuter/UPI) - Oegandese troepen hebben de stad Ma- saka, 120 km ten zuid-westen van de hoofdstad Kampala, op Tanzania heroverd, zo heeft de Oegandese radio gis teren gemeld in een uitzen ding die in Nairobi, de hoofd stad van het buurland Kenia kon worden opgevangen. Eind vorige week was Masaka door de Tanzaniaanse troe pen bezet. Radio-Oeganda meldde verder, dat het nieuws van de her overing aan Idi Amin per soonlijk was meegedeeld door de commandant van "het revolutionaire zelf moordbataljon", dat dit suc ces had bereikt. Als Masaka inderdaad door Oeganda her overd is - feitelijke bevesti ging van htet bericht van ra- dio-Oeganda ontbreekt nog - zou dit feit een forse verster king voor het moreel van het Oegandese leger kunnen be tekenen. In het weekeinde werden jour nalisten in Nairobi door een vrouw opgebeld die zei dat ze namens het zelfmoordbatal jon sprak. Zij las een verkla ring voor waarin werd gezegd dat de eenheid in de buurt van Mbara, een garnizoensplaats tussen Masaka en de grens met Tanzania, aan het muiten was geslagen, dat de soldaten zich niet langer gebonden achtten aan hun eed van trouw aan president Amin en dat ze zich aansloten bij de oprukkende rebellerende troepen. Volgens diplomatieke kringen in Nairobie wordt de inval vanuit Tanzania geleid door Oegandese ballingen. Velen van hen zouden in Tanzania geoefend zijn en rugdekking krijgen van Tanzaniaanse ar tillerie en misschien van tanks. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) JERUZALEM - Minister Van der Klaauw is als eerste door zijn collega Dajan op de hoogte ge steld van de achtergronden die hebben geleid tot het besluit van het Israëlische kabinet om de uitnodiging van president Carter voor een "top" Begin-Carter- Chalil af te wijzen. De ontmoe ting met Dajan vond gistermid dag plaats op het vliegveld Ben Goerion by Tel Aviv, vlak voor Terwijl het Israëlische kabinet een de ontmoeting tussen Dajan en Nederlands initiatief is gesticht. Van der Klaauw, die ongeveer Aan dat toeristische uitstapje zat een half uur duurde, had Van der Klaauw met minister van defen sie Weizman in Tel Aviv gespro ken, uiteraard over Unifil, maar niet over Nederlandse contacten met de PLO, "want", zei Van der Klaauw, "als die er zijn dan is dat in het kader van de Verenigde Naties en niet op basis van Ne derland en de PLO". het vertrek van minister Van der Klaauw naar Nederland. Het was vrijwel geheel gewijd aan het Is raëlische kabinetsbesluit, dat slechts enkele uren tevoren was genomen. Van der Klaauw nodigde Dajan bij die gelegenheid uit voor een te genbezoek aan Nederland. Voor vergadering wijdde aan de vraag van oorlog of vrede in het Mid den-Oosten, toerde minister Van der Klaauw per helikopter door Noord-Israël, eerst naar de kib boets Sde Nechemia, een kib boets die door Nederlanders is gesticht, en later naar de christe lijke kibboets Nes Amin in West- Galilea, ook een kibboets die op ongewild toch nog een politiek aspect de minister ging dan weliswaar niet op bezoek in bezet gebied, maar hij vloog er wel overheen. En ook dat is in strijd met de Nederlandse buitenland se politiek. De Israëli's wilden kennelijk minister Van der Klaauw een indruk geven van de strategische betekenis van de Westelijke Jordaanoever, en dus zag Van der Klaauw vanuit de lucht de rivier de Jordaan, Israëls natuurlijke veiligheidsgrens. Eenmaal op de grond geland, in kibboets Sde Mnechemia in Op- per-Galilea, kon Van der Klaauw de heuvels van Golan bewonde ren, waar hij politiek niet kon en mocht komen, en waar hij ook niet overheen was gevlogen. JERUZALEM - Kr aamhouders bekijken de schade die gisteren op de markt van Jeruzalem werd veroorzaakt door een bom. De aanslag werd vermoedelijk door Palestijnen gepleegd. Vijf mensen werden bij de ontploffing gewond, van wie één ernstig. TEHERAN (Reuter) - Iran hervat de uitvoer van olie op 5 maart. Dit is gisteren bekendgemaakt door de direc teur-generaal van de olie-industrie. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Cyrus Vance heeft gisteren op diens verzoek een onderhoud gehad met de ver tegenwoordiger van de ajatollah Chomeini in Washington. Sjach- riar Roehani. Een woordvoerder zei dat Vance in de loop van het gesprek heeft ge zegd dat de Verenigde Staten willen samenwerken met de nieuwe regering van premier Mehdi Bazargan en dat zij zijn geïnteresseerd in een 'sterk, on afhankelijk en stabiel Iran'. Het was de eerste ontmoeting van Vance net Roehani, die de leiding van de Iraanse ambassade in Washington schijnt te hebben, hoewel de tijdelijk zaakgelastig de Djafar Faghih is. President Carter had het gisteravond op zijn persconferentie over de 're gering Chomeini', waarmee hij uiting gaf aan de verwarring in Washington over de vraag wie in Teheran werkelijk de lakens uit deelt. In het ministerie van buitenlandse zaken wees men er naar aanlei ding hiervan op dat hoewel de ajatollah geen enkel officieel ambt bekleedt, hij door het volk wel wordt beschouwd als de lei der van de revolutie en hij als zo danig Bazargan had opgedragen een kabinet te de revolutie moet stoppen, maar ze moet in banen geleid worden", aldus de premier. Hij verzekerde dat de oude politieke structuren op ieder vlak veranderd moeten worden. We willen dat op een po sitieve en constructieve manier doen. De premier deelde mee dat de reli- gieuze krachten niet deelnemen aan het uitwerken van de grond wet. Wij houden hen buiten alles wat de uitvoerende macht en de fase van opbouw aangaat. Ajatollah Chomeini heeft in Iran verklaard dat de rechtvaardig heid in het land in een rampzalige staat verkeert. Hij beschuldigde het oude regime ervan "een loopje te hebben genomen met het recht" en riep de juristen op "bijeen te komen om het recht te redden". "De wetten in het westen zijn goed, maar zij worden slecht of maar ten dele toegepast", zo zei hij, "en bovendien zijn ze niet geschikt voor Iran". Hij vroeg de juristen "recht toe te passen dat past bij het land". Referendum Premier Bazargan van Iran gelooft niet dat het referendum, dat door het "Chomeini-comité" op 21 maart is vastgesteld, al op die da tum gehouden kan worden. In een interview met het Franse dagblad "Le Monde" zei de pre mier dat er nog geen organisato rische voorbereidingen zijn ge troffen en dat hij eraan twijfelt of alles binnen een maand geregeld kan worden. Bij het referendum zal de vraag gesteld worden: "Bent u vóór de islamitische re publiek"? BRUSSEL (Reuter) - De VS heb ben generaal Bernard Rogers formeel benoemd tot opvolger van Haig als opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa, zo hebben diplomatieke bronnen gisteren gemeld. Zijn benoeming moet formeel worden goedgekeurd door de andere lid staten van de NAVO, maar dit is een uitgemaakte zaak daar deze functie altijd door een Ameri kaan is bekleed. Generaal Alexander Haig heeft zijn Bazargan verklaarde dat hij zich ontslag ingediend en legt zijn ervoor wil inspannen de revolutie functie binnenkort neer. te "kanaliseren". „Ik zeg niet dat Saoedi-Arabië doet beroep op de Jemens PARIJS (AFP) - De regering van Saoedi-Arabië heeft Noord- en Zuid-Jemen opgeroepen, het vu ren te staken, zo heeft de ambas sade van Saoedi-Arabië in Parijs gisteren bekendgemaakt. Saoedi-Arabië verzoekt de twee landen een Arabische commissie te ontvangen, die belast is met het toezicht op de naleving van een bestand. Ook Irak en Syrië hebben gisteren de beide Jemens aangespoord, onmiddelyk de vijandelijkheden te staken. De regeringen van Syrië en Irak hebben besloten, twee afgezan ten naar de Jemens te sturen om hen te helpen bij het vinden van een oplossing, zo meldt het Iraakse persbureau. MUZIKALE ZUS De zuster van president Carter heeft zich onlangs "onbehoorlijk gedragen": ze speelde mondharmonika in een restaurant. Haar geluid overstemde het volume van de juke-box, waarop de gasten ontstemd raakten. De chef van het restaurant wilde Jimmy's zus met zachte hand verwijderen, maar zij liet zich niets gezeggen. Hierop belde hij de plaatselijke agent, die haar naar huis bracht. Wèl moet ze op 12 maart aan de rechter gaan vertellen, waarom zij, terwijl ze naar eigen zeggen "de ene noot nog niet van de andere kon onderscheiden", de overige gasten in het restaurant met haar "muziek" lastig viel. EMBRYO-VLUCHTEN Een Engelse onderneming zal volgende maand de eerste exporteur ter wereld worden van ingevroren embryo's van vee. De firma "Farmkey" zal in enkele dagen tijds vijftig ingevroren embryo's van runderen per vliegtuig naar Nieuw-Zeeland vervoeren. Daar zullen deskundigen de embryo's weer ontdooien en in de baar moeder van koeien inplanten. Het vervoer van de embryo's kost maar ruim duizend gulden, zo liet de firma weten, terwijl het vervoer van evenzoveel fokdieren ruim 335.000 gulden kost. Directeur Leybum noemde het zeer verheugend dat er van Chinese zijde een uitnodiging is gekomen om een week in Peking door te brengen om de bij „Farmkey" toegepaste methode te bespreken. Embryo's van koeien, schapen, varkens en zelfs volbloed paarden kunnen op deze manier van het ene deel van de wereld naar het andere worden vervoerd, aldus onderzoeksmedewerkers van het bedrijf. Je kan ze zelfs als handbagage in het vliegtuig meene- Tol Rhodesische luchtaanval LONDEN (Reuter) - De Angolese Eerder al had het politieke bureau van de Angolese regeringspartij MPLA verklaard dat er meer dan 160 doden waren en 500 gewon den. Gesproken was over een 'lafhartige en barbaarse onder neming' van de zijde van Rhode- regering heeft vandaag gezegd dat de Rhodesische luchtaanval van maandag aan 192' inwoners van een 'vluchtelingenkamp van zwarten' diep in het land, het le ven heeft gekost en dat er 517 zijn gewond. Volgens Salisbury is de aanval ge richt geweest tegen een oplei- Het Angolese leger deelde mee dat Het vliegverkeer op het vliegveld van Teheran begint langzamerhand weer zijn gewone gang te gaan. Hier controleert een soldaat van Chomeini de bagage van een binnenkomende passagier. ADVERTENTIE dingskamp voor guerrillastrij ders van het Patriottisch Front van Joshua Nkomo en Robert Moegabe, die in Zambia zetelen. de aanval was uitgevoerd door vijf gevechtsbommenwerpers van het Franse type Mirage van de Rhodesische luchtmacht. ADVERTENTIE *- Treslong-Hallen Hillegom 3 en 4 maart Stuur bloemen als de vindplaats van vele interessante objecten zaterdag 3 maart 14-22 uur zondag 4 maart 11-18 uur HONGKONG (Reuter)-Vietname- Ninming ligt bij de Vriendschap- se troepen zijn enkele dagen ge leden 25 kilometer ver op Chi nees gebied doorgedrongen, zo heeft het persbureau Nieuw Chi na gemeld. De aanval, aldus het Chinese pers bureau, is afgeslagen. Drie dagen lang hadden Chinese en Vietna mese troepen met elkaar gevoch ten in de streek van Ninming die in het autonome gebied Guangxi Zhuang ligt. 68 Vietnamezen wa ren gesneuveld en één was ge vangen genomen. Volgens het persbureau Nieuw China begon de aanval vrijdag toen een Vietnamees bataljon communes in Ninming binnen drong en zeker 200 granaten af vuurde. De Vietnamezen hadden twee dorpen platgebrand, een groot stuk bos in brand gestoken en vele Chinese burgers gedood. Op het hoogtepunt van hun of fensief bezetten de Vietnamezen een stuk van een grote weg en een heuvel. spas in het grensgebied tussen Vietnam en China. In de Vietna mese steden aan de andere kant van de pas is in de afgelopen da gen zwaar gevochten. Het persbureau Nieuw China liet weten dat de Chinese grenstroe pen en de plaatselijke militie zondag in Ninming een tegen aanval hadden gedaan en de in vallers tot over de grens hadden teruggeslagen. Ook in de aangrenzende Chinese provincie Junnan zou gevochten zijn tussen Chinese grenstroepen en Vietnamese eenheden. zeker 200 granaten af- u j u- j u j P ViPtnamP7Pn harten Indochinadebat 'in de veilig heidsraad van de Verenigde Na ties is vannacht om vijf over vier verdaagd tot vanavond tien uur onze tijd. In het voortgezette debat gister avond heeft de Amerikaanse af gevaardigde Andrew Young, krachtig afstand genomen van het "geheel verkeerde beeld" als zouden de Verenigde Staten de Chinese aanval op Vietnam heb ben goedgekeurd of aangemoe digd. "Er zijn er hier die hebben gezegd dat het bezoek van vice-premier Deng Xiaoping aan de Verenigde Staten diende om Amerikaanse instemming, zoal niet aanmoedi ging, voor de Chinese aanval te verkrijgen", aldus Young. "Dit is een geheel verkeerde voor stelling van zaken en wij zijn ten zeerste verstoord over zo'n aan tijging", zei hij. Hij riep in herinnering dat presi dent Carter duidelijk tegenover Deng blijk had gegeven van te genkanting. Toen dat geen effect had gesorteerd, hadden de Ver enigde Staten zich uitgesproken tegen de inval en waren gaan aandringen op een bijeenkomst van de Veiligheidsraad. Qok de Amerikaanse minister van financiën Blumenthal heeft zich tijdens zijn huidige bezoek aan Peking afkerig van de Chinese actie getoond, zei hij. De zitting van gisteravond was de vierde in het debat, maar de af gevaardigden leken geen haar dichter te zijn gekomen bij een doorbreking van de impasse tus sen te twee communistische reu zen China en de Sowjet-Unie, die beide een resolutie met een veto kunnen torpederen. Zowel Vietnam als de Sowjet-Unie is tegen het sturen van secretaris generaal Waldheim naar Indo china, voor een vredestichtende missie - althans zolang er Chine se troepen op Vietnamees grond gebied zijn. Waldheim heeft zich bereid ver klaard te gaan, als alle betrokke nen het willen. (Van onze correspondent) BRUSSEL - Zoveel mogelijk van regering tot regering en zo weinig mogelijk via Brussel. Dat is de manier waarop Frankrijk, dit halfjaar voorzitter in de Europese Gemeenschap, gestalte wil geven aan de samenwerking tussen de Negen. Deze balans wordt in Brussel opgemaakt na twee maanden, waarin geen enkel vruchtbaar resultaat in het ge bruikelijke EG-overleg kon wor den geboekt. Het aantal Europese ministerraden is door de Franse regering tot een minimum teruggedraaid. Want de regering in Parijs wil niet in Brussel zaken doen, maar bij voorkeur in de Franse hoofdstad. En niet in het gebruikelijke ge meenschappelijke kader van de Europese ministerraad, maar in het inter-gouvernementele overleg tussen bijvoorbeeld de regeringchefs wil Frankrijk be sluiten nemen. Voor de komende Europese top conferentie op 12 en 13 maart in Parijs is daarom een agenda op gemaakt die ongeveer alle be langrijke actuele vraagstukken omvat waarover de Negen het niet eens zijn. Daar is bijvoor beeld de energiepolitiek (Iran), en de afbraak van de monetair compenserende bedragen, een landbouwpolitiek probleem waardoor de invoering van het Europese Monetair Systeem wordt geblokkeerd. Frankrijk wil ook dat de rege ringsleiders uit de Europese Ne gen hun gedachten laten gaan over de sociaal-economische vooruitzichten in de Gemeen schap en de werkloosheid, als mede het jongste politieke gees teskind van de Franse president Giscard: een Europees-Arabisch- Afrikaanse „samenspraak". Al licht komen er nog wat proble men bij, zodat deze ontmoeting inderdaad een Europese „minis terraad in de tweede macht" wordt, zoals premier Van Agt onlangs bevroedde. Nederland en andere kleine EG- landen voelen weinig voor een promotie van de Europese Raad van regeringsleiders tot een Hof van Beroep dat ongeveer alle be langrijke uitstaande vragen in de EG gaat gehandelen. De bezwa ren zijn bekend: het belang van de gewone Europese ministerra den vermindert, de Europese Raad kan eigenlijk geen formele besluiten nemen en de rol van de Europese Commissie, het „dage lijks EG-bestuur" en van het Eu ropese Parlement worden verder uitgehold. De Franse neiging om het supra-na- tionale karakter van de Europese samenwerking zoveel mogelijk aan te tasten, blijkt ook uit andere gebeurtenissen. De Franse politiek is overigens geen verrassing. De voorkeur van Parijs voor intergouvernemen tele samenwerking in de EG is al jaren een vast gegeven. Boven dien wordt president Giscard voortdurend op de vingers geke ken door gaullisten en commu nisten, die al snel een uitverkoop van Franse belangen signaleren in elke onbeduidende concessie op welk gebied dan ook. Maar sommige Brusselse waarnemers menen dat de Franse aanvallen op institutioneel vlak - populair om de Europese instellingen uit te hollen - feller zijn dan lange tijd het geval was. iemand honds behandeld wordt 43.000 Fleurop-lnterflora bloemisten verzorgen uw bloemen waar ook ter wereld. Minder geld voor Afghanistan WASHINGTON (Reuter) - Presi dent Carter besnoeit de economi sche hulp aan Afghanistan dit jaar met 12 miljoen dollar en maakt er 3 in plaats van 15 mil joen van, zo heeft een woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken gisteren meegedeeld. De woordvoerder, Joseph Wheeler, zei dat ook de hulp voor 1980 zou worden besnoeid, en wel met 17 miljoen dollar tot 5 miljoen. Hij zei dat de besnoeiingen het ge volg waren van Amerikaans on genoegen over de dood van de Amerikaanse ambassadeur in Kaboel, Adolph Dubs, op 14 fe bruari. Dubs was door onbekende mannen ontvoerd en hij kwam later om in het vuurgevecht tussen deze en de Afghaanse politie die het hotel bestormde waarin hij werd vast gehouden. Washington had een bestorming van het hotel drin gend afgeraden en geopperd dat men de zaak door onderhande lingen zou proberen op te lossen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9