Nog veel achterstand bij onderwijs f volwassenen lomerplezier-GicSs Kwartiermakers voor VN- bataljon nu in Beiroet J b» Contact met PLO in Libanon onvermijdelijk OdwImiis Kiesrecht buitenlanders twijfelachtig Wiesen thai zoekt oud SS-arts Demonstratie tegen bezuinigingen Pais BEIROET (GPD) - De kwartier makers voor het Nederlandse VN-bataJjon voor Libanon zijn gisteravond in Beiroet gearri veerd. De ongeveer 80 Neder landse militairen kwamen om acht uur met een chartervliegtuig vanuit Nederland aan op het in ternationale vliegveld van de Li banese hoofdstad. Zij werden daar verwelkomd door o.m. de Nederlandse ambassadeur in Li banon mr. Croin en een verte genwoordiger van de comman dant van de VN-vredesmacht in Libanon. De ambassadeur wees de soldaten - die werden ontvangen in een hal van het vliegveld - op de vele er varingen die zij zullen opdoen. „Uw werk hier zal moeilijk zijn, maar ook weer niet zo moeilijk als velen van u zullen hebben ge dacht. U zult ervaringen opdoen die u anders nooit zoudt hebben gehad. Slechte ervaringen, maar vooral toch goede waar u later met veel voldoening aan zult te rugdenken", -aldus de ambassa deur. De Nederlandse kolonel J. Tjas- sens, die met ingang van deze week chef operaties is van de Unifil-staf, drukte (de soldaten op de bekende wijze met „man- neeeen" aansprekend) de Ne derlanders op het hart zich niet te veel te laten beinvloeden door de vele, volgens hem vaak overdre ven, verhalen die zij over dit land horen. „Je zult kunnen genieten van een grandioos, werkelijk grandioos landschap, met aan de ene kant de Middellandse Zee en aan de andere kant schitteren heuvels. Maar er bestaat hier ook een afschuwelijke armoede en verwoeste woonplaatsen". Tjassens gaf de soldaten twee ad viezen mee: „In de eerste plaats: wil eens eerst zelf uitmaken wat je ervan vindt en laat je niet op naaien door allerlei kreten van mensen die het interessant willen maken en allerlei spookverhalen ophangen van mensen die hier de hele dag rondhangen met wa pens. Want als u zelf uw mening vormt, dan zult u zelf ook ervaren dat het allemaal best mee valt". „Maar aan de andere kant moet u zich ook niet laten beïnvloeden door mensen die zeggen: ach, nonsens, het valt allemaal best mee", sprak Tjassens zichzelf vervolgens tegen. „Vorm zelf uw oordeel, dat is mijn eerste ad vies". En het tweede was volgens de kolonel: „Begin nu vast met een zeer correct en gediscipli neerd optreden, dat nu moet star ten en dat u niet mag beëindigen voordat u weer op dit vliegveld staat om naar Nederland te gaan vertrekken. Uw optreden moest beheerst, correct en gediscipli neerd zijn", aldus de Nederland se kolonel. „Als dat lukt, ben ik ervan overtuigd dat wij hier, u en ik, een geweldige tijd tegemoet gaan". Na een welkomstwoord door de plaatsvervangend commandant van de VN-vredesmacht, de Noorse brigade-generaal Vadset („Ik hoop dat u hier een gelukki ge tijd zult hebben. U krijgt een uiterst belangrijke taak te ver vullen en ik hoop dat u dat goed zult doen"), troffen de soldaten voorbereidingen om de nacht in dezelfde hal op het vliegveld, sla pend op Franse veldbedden, door te brengen. De Fransen zorgden voor drank en voor een waterwa gen om in de sanitaire behoeften van de soldaten te kunnen voor zien. Vanmorgen om half zes vertrokken de Nederlandse soldaten in Fran se vrachtwagens vanuit Beiroet naar hun 125 kilometer verderop gelegen operatiegebied in Zuid- Libanon. De ongeveer 35 chauf feurs van de kwartiermakers zouden vervolgens naar de Israë lische havenstad Haifa rijden, om daar het materieel (vrachtwagens en jeeps) in ontvangst te ne men. De kwartiermakers zullen in het ongeveer 12 bij 20 kilometer grote gebied de kampementen voor de drie Nederlandse pantserinfante- riecompagnies en twee mortier pelotons gaan inrichten. Dat be tekent tenten opzetten, putten slaan, radio- en elektriciteitsver bindingen tot stand brengen en alle andere omstandigheden scheppen die de andere 700 Ne derlandse soldaten volgende week het gemakkelijk moeten maken hun intrek in Libanon te Bataljons-adjudant Van Belle, al enkele dagen in Libanon, had tot nog toe alleen positieve indruk ken opgedaan. „Wij hebben bij zondere prettige medewerking gekregen van de Fransen die ons prima opvangen. En het ziet er daar allemaal prachtig uit. Ik heb de omgeving waar onze soldaten komen te zitten nu zo'n beetje M bekeken en geloof me: We zullen °P le zetten. Op de foto verlaten de eerste militairen het vliegtuig 1 het daar best doen". aankomst op de luchthaven UTRECHT (ANP) - De stand van zaken in het onderwijs voor volwassenen is nogal problematisch. Er is nog veel in ontwikkeling en het volwassenen-onderwijs ver schilt daarom fundamenteel van het onderwijs aan jon geren. De grootste achterstand bestaat op het niveau van de elementaire educatie (lezen, schrijven, reke nen), waarvoor weinig voorzie ningen bestaan. Dit concluderen de tien samenstellers van de bundel „Onderwijs aan volwas senen", een tussentijdse balans van de ontwikkelingen op dit ge bied. Het boekje, onder redactie van drs. M.P.M. de Goede en drs. R.A.C. Hoksbergen (leden van de vak groep methodenleer en statistiek van het Pedagogisch en Andra gogisch Instituut van de Utrecht se universiteit) verschijnt deze maand als laatste in de serie „vorming, theorie en praktijk". Het is vooral bedoeld als over zicht van de verschillende vor men van volwassenen-educatie. Bovendien doen de samenstel lers een aantal suggesties voor een beleid dat naar hun mening onder andere gericht moet zijn op meer voorzieningen, een betere spreiding en een betere toegan kelijkheid. Behalve voor de elementaire edu catie zijn volgens de samenstel lers van de bundel ook beleids maatregelen op het terrein van het beroepsonderwijs noodzake lijk. Op lager beroepsniveau ont- DEN HAAG (ANP) - Directeur Si mon Wiesenthal van het Joods Documentatiecentrum in Wenen wil een onderzoek naar de ver blijfplaats van de Nederlander Jan K. die hij ervan verdenkt als SS-arts in oktober 1944 de anti nazistische Duitse arts Wilhelm Knipping uit Morsbach (Westfa- lente hebben vermoord. Wiesen thal heeft dat gisteren in Wenen bekend gemaakt. Volgens de directeur van het do cumentatiecentrum heeft het parket van de rechtbank in Maas tricht een onderzoek geopend naarhet verleden van Jan K. Een verpleger, ooggetuige van de moord, is volgens Wiesenthal te ruggekomen op eerdere voor K. ontlastende verklaringen. Wie senthal vermoedt dat hij dit heeft gedaan, nadat hij was beïnvloed Boor de Film „Holocaust". breken de voorzieningen vrijwel geheel of zijn voor ouderen niet of nauwelijks toegankelijk. Wat betreft het middelbaar en ho ger beroepsonderwijs lijken de mogelijkheden volgens de sa menstellers vrij redelijk. Zij vin den echter dat de voorzieningen zeer ongelijk over het land zijn verdeeld en dat verschillende soorten beroepsonderwijs niet erg gemakkelijk toegankelijk blijken Doorbreking van schei dingsmuren die er voor volwas sen mannen in het huishoud- en nijverheidsonderwijs bestaan en voor vrouwen in het technische onderwijs, zullen een verbetering van die toegankelijkheid beteke nen. Hoger onderwijs Ook op het niveau van hoger on derwijs constateren de samen stellers een witte plek. Voor werkstudenten die in het alge meen weinig mogelijkheden hebben een dagopleiding te vol' gen, zou de open universiteit uit komst bieden. Behalve een gebrek aan samen hang in het totaal van educatieve voorzieningen signaleren de sa menstellers van „onderwijs voor volwassenen" oen gebrek aan samenhang op het terrein van onderzoek, leerplan ontwikke ling, voorlichting en bevordering van deskundigheid. Deelnemers, die nu moeizaam hun weg moe ten zoeken, zullen volgens hen gebaat zijn bij een duidelijke structuur op dit gebied. Dan kunnen ook verkeerde keuzes en problemen met de doorstroming worden voorkomen. Gebrek aan samenhang en over zichtelijkheid is er naar de me ning van de samenstellers ten slotte ook op het gebied van het overheidsbeleid. Te veel ministe ries zijn verantwoordelijk voor grotere of kleinere delen van de totale volwassenen-educatie. In verband met de toenemende vraag naar onderwijs voor vol wassenen en naar een beleid, dat zich richt op een duidelijk, geïn tegreerd stelsel volwassenen educatie, verwachten verwachtn de samenstellers in de komende periode belangrijke beslissingen. Omdat die het werk voor de rest van de eeuw en voor een flink stuk van de volgende zullen be palen, menen de samenstellers dat alle betrokkenen en belang stellenden de komende ontwik kelingen nauwlettend moeten volgen. DEN HAAG- Een deel van de meer dan 200 demonst die per fiets vanuit diverse steden gisteren naar Het Binr beleid van minister Pais van onderwijs. BEIROET (GPD) - Nederlandse militairen in Libanon zullen niet om contact met de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO heen kunnen. Ons land erkent de PLO weliswaar niet, maar een offi ciële woordvoerder van PLO-leider Jasser Arafat zei ons gisteren „Wij zijn lid van de Verenigde Naties. Wij hebben dus onze rech ten. Bovendien, bij elk VN-detachement, dus ook het uwe, heb ben wij contactofficieren, die elke dag met de VN-militairen pra ten. De Nederlanders zullen dus wel contact met ons moeten hebben". Wij praten in een kantoortje op de derde verdieping van het PLO- gebouw in Beiroet. Voor de deur twee met Russische geweren bewapende Palestijnen. Aan de muren tientallen plakkaten en. affiches van de Palestijnen en hun strijd tegen het zionisme. Grote portretten van Jasser Arafat, van diens enkele weken gele den vermoorde rechterhand Abu Hassan Salameh en natuurlijk ook van de Iraanse leider Chomeini. Een Palestijn komt binnen met een blad met vreselijk zoete, Arabi sche thee. De woordvoerder, hij wil zijn naam niet in de krant, maar Mustafa van voren, stelt nadrukkelijk dat de PLO de Ne derlandse soldaten in eerste instantie als VN-soldaten zal bena deren en pas daarna als Nederlanders. „Maar dan moeten zij zich ook wel als echte VN-soldaten gedragen", voegt hij er waarschu wend aan toe. En dat betekent contacten onderhouden met de Palestijnen net zo goed als met de andere groepen in het ge bied. We zijn bij Mustafa, de rechterhand van Arafats officiële woord voerder Mah moed Labadi, om een pasje te krijgen vooreen tocht door het mede onder Palestijnse controle staande gebied ten zuiden van Beiroet. Mooier nog, we krijgen de hele dag een Pale stijnse gids mee. Wij zullen dan alles kunnen doen zonder door lastige PLO-soldaten bij barricades te worden gehinderd. Maar Mustafa's bereidheid om te helpen, maakt hem niet milder tegenover de Nederlanders. ,,U moet niet vergeten dat wij als PLO onze vertakkingen hebben in het hele Midden-Oosten en Noord-Afrika. En daar zitten heel wat Nederlandse belangen. Wat dat betekent, hebben jullie in 1973 tijdens de oliecrisis kun nen merken", zegt hij veelbetekenend. Maar hij voegt er onmid dellijk aan toe dit niet als een dreigement te zien. „Jullie hebben alleen zoveel dingen uit het Midden-Oosten nodig, terwijl jullie ons als vuil behandelen". Toch was de Palestijn, en is volgens zijn zeggen de hele PLO, blij met de komst van de Nederlanders, de grootste vrienden van de Israëli's. „Zo hebben jullie soldaten ook eens de kans om het zionisme in de praktijk te zien en de expansieve ideeën van de Israëli's". Hij zegt dat de PLO er ook juist daarom op zal staan dat de Nederlanders in het directe grensgebied met Israël gelegerd zullen blijven, en niet, zoals is gesuggereerd, in een verder weg gelegen gebied om te vermijden dat de Nederlanders oog in oog met de Israëli's zouden komen te staan. De PLO wil juist dat de Nederlanders de zionisten dagelijks aan den lijve meemaken. „Je kunt geen struisvogelpolitiek voeren en toch zien", zegt Musta fa. Israël blokkeert volgens de Palestijnen elk VN-initiatief in Zuid-Libanon. „Misschien zal de houding van Israël en van Sias Haddad (de leider van de rechtse christen milities, die met Israël samenwerken - red.) de Nederlanders de ogen openen. Als de huidige VN-troepen hun taak hadden gedaan, dan haddeh ze Haddad en Israël eruit gegooid. Ik wii niet dat Nederland nu ineens Palestijns-minded wordt, heus niet, maar de Nederlan ders moeten wel eens wat objectiever worden over het Midden- Oosten". Mustafa bekritiseert ook het feit dat de Nederlandse soldaten hun verlofdagen vrijwel allemaal in Israël zullen gaan doorbrengen. „Waarom komen ze niet naar Beiroet of Damascus, daar zijn genoeg bars en bioscopen, daar kunnen ze zich prima amuse- Volgens Mustafa zou het feit dat het om een VN-vredesmacht in Libanon gaat, de militairen ertoe moeten verplichten hun verblijf in Libanon zoveel mogelijk aan dat alles ten goede te laten ko men. Ook waar het hun verlof betreft. Vrijwel heel Europa heeft volgens de Palestijnse woordvoerder last van een schuldcomplex tegenover de joden. Dat hij ook goed op de hoogte is van de situatie in Nederland, blijkt uit een opmer king over de collectes die in ons land voor Israël worden gehou den. Zoals bekend, verbood Amsterdam onlangs een collecte van het Medisch Comité Palestina. „Maar als de Israëlische collecte bus mag rondgaan, dan moet ook de PLO geld kunnen ophalen". En collectes voor medische doeleinden interesseren hem dan nog niet eens zo. Direct moet de PLO zich in Nederland bekend kunnen maken. Maar hoopvol is hij niet, en hij schudt nogmaals zijn hoofd over het onbegrip van die Nederlanders voor zijn HANS DE BRUYN ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - Studenten van de zeven nieuwe lerarenop leidingen (NLO) hebben gisteren in Den Haag gedemonstreerd. De voorzitter van de Tweede-Ka mercommissie voor onderwijs, drs. D. van Ooijen, werd een peti tie aangeboden. Daarin werd er op aangedrongen dat minister Pais van onderwijs ook overleg gaat plegen met de studentenor ganisatie, het LOLO. Een deel van de meer dan twee honderd demonstranten op het Binnenhof was per fiets geko men. Zij en hun medestudenten die per auto. kwamen ontrolden spandoeken en hieven spreekko ren aan. Te lezen viel onder meer: „Met Pais geen vree", „Geen stu denten stops" en „Pais ga toch fietsen". Gescandeerd klonk in de richting van de volksverte genwoordiging onder „NLO, houen zo". Bij het aanbieden var werd er opnieuw aai dat nog zes van de ze ten voor de opleiding ren zijn bezet. De bezetting vindt zijn oorzaak in de bezuinigingen die door het ministerie en de Tweede Kamer zijn aangekon digd. meer de petitie herinnerd en institu- delera Alle zomerbestemmingen voor alle leeftijden. Zorgvuldig gecontroleerd en geselecteerd, 't Staat allemaal in de zonnige zomergids van NS/Trans. Pak 'm mee. Op het NS-station, uw reisbureau, de ANWB of de Rabo-bank. Of bel: Reisbureau der N.V. Nederlandse Spoorwegen Katreinetoren, Centraal Station, Utrecht Tel. 030-31.94.45 DEN HAAG (GPD) - Het is twijfel achtig of er in de nieuwe Grond wet, waar het parlement nu al zo'n tien jaar mee bezig is, de mo gelijkheid wordt geopend om buitenlanders het kiesrecht toe te kennen. Dit bleek gisteren bij de behandeling in de Tweede Ka mer van een aantal voorstellen tot grondwetswijziging, die nog door het vorige kabinet-Den Uyl zijn ingediend. Daarin wordt ruimte geschapen om buitenlanders in principe de kans te geven om te zijner tijd mee te doen aan ge meenteraadsverkiezingen. Het ontwerp stuit op grote bezwa ren van de CDA-fractie. De chris tendemocraten zijn het oneens met de redenering van de rege ring dat aanneming van het voor stel niet betekent dat dit een mo rele plicht doet ontstaan voor verdere wetgeving. „De wijziging doet de plicht ontstaan te onder zoeken of er redenen voor wetge ving zijn", aldus het wijzigings voorstel. De CDA-fractie in de Tweede Kamer vindt echter dat zo'n onderzoek vooraf moet gaan aan verandering van de Grond wet. Van het antwoord dat de re gering zal geven op het verzoek tot nadere motivering van haar standpunt zal afhangen of het CDA inderdaad tegen het ont werp zal stemmen. Binnen de VVD-fractie hebben enige leden grote moeite met aanvaarding van het regerings voorstel. Als zij samen met de CDA tegenstemmen betekent dit dat het erg twijfelachtig zal wor den of het ontwerp een meerder heid in de Tweede Kamer zal krijgen. Omdat het om een grondwetsvoorstel gaat moet er bovendien na aanneming nog een tweede lezing volgen, waarbij de ontwerpen een tweederde meer derheid moeten halen. Omdat het gaat om een algehele herziening van onze Grondwet zal het totale pakket wijzigingsvoorstellen waar de Kamer nu al vele jaren mee bezig is in een keer in tweede lezing worden behandeld. Dat zal moeten gebeuren na de geplande Tweede Kamer-ontbinding in 1981. Het kan dan nog jaren duren voor dat buitenlanders werkelijk het recht krijgen om te stemmen en zich verkiesbaar te stellen. Om dat te voorkomen wil de PvdA dat, als er blijkt dat in de Kamer een meerderheid is te vinden voor de grondwetswijziging, er op korte termijn alvast een wets ontwerp komt waarin het bui tenlanderskiesrecht geregeld wordt. Dan zouden buitenlan ders al in 1982 mee kunnen stemmen bij de gemeenteraads verkiezingen. Ook D'66 en PPR toonden zich voorstander van kiesrecht voor buitenlanders, waarbij ze zich evenals de PvdA uitspraken voor uitbreiding van net ontwerp met de mogelijkheid om niet-Nederlanders bij Pro vinciale Statenverkiezingen te la ten meestemmen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7