Wijkraden - experiment voorlopig van de baan Moord op juwelier nog niet opgelost i' Prinselijk paar opent Tempel van Taffeh RIJNLA» "Het lijkt alsof de politie de enige is die fouten maakt Estafetteploeg B en W opent nieuw zwembad Drie uitzonderlijke occosions, voer snelle beslissers! Nu extra voordelig WOENSDAG 28 FEBRUARI 1979 LEIDEN Leidse politie: 'Daders hebben geen enkele fout gemaakt' LEIDEN - Het experiment met de wijkraden lijkt voorlopig van de baan. De Werkgroep Wijkraden, die destijds door de gemeente raad werd opgericht om de mo gelijkheden van zo'n experiment te bekijken, besloot gisteravond B en W te adviseren het voorlopig in de ijskast te zetten. Met de instelling van de Werkgroep werd destijds gepoogd een bij drage te leveren aan de spreiding van macht. De burger zou via een zevental wijkraden in Leiden be trokken kunnen worden bij het bestuur van de wijk. Zaken die de directe woonomgeving aangaan (zoals bijvoorbeeld verkeers drempels, overlast, de inrichting van de buurt) zouden via de poli tiek gekozen wijkraden opgelost kunnen word.en. De Werkgroep zei gisteravond het nog te vroeg te vinden om poli tiek gekozen wijkraden in te stellen. De stelling van het ge meentebestuur dat burgers zelf de weg naar de gemeente (lees: wijkraden) zouden kunnen vin den vond ze al te optimistisch. Het merendeel van de Werkgroep was van mening dat de bevoegd heden in de wijken zelf (de comi- té's) zouden moeten liggen in plaats van bij de gemeente of haar vertegenwoordiger in de wijk. Evenals het Overleg Wijkorganen (waarin alle wijkcomité's zitting hebben) vond de Werkgroep dat geen enkel formeel instituut vol doende recht kan doen gelden aan in de wijken levende ideeën. Struikelblok voor het instellen van het experiment vormde ook de nota wijkraden, die in september '77 uitkwam en door vele betrok kenen als "vaag" werd omschre ven. Tenslotte was een overwe ging dat de kosten van het expe riment, ruim twee ton per jaar, voor een arme stad als Leiden niet haalbaar zijn. In de Werkgroep werd gisteravond nogmaals aangedrongen op de erkenning van de bestaande (of nog op te richten) wijk- en buurt- comité's. Men vond dat de ge meente hun voldoende inspraak zou moeten geven. "De gemeente moet elke actiegroep, hoe kort die ook nog bestaat, in principe als gesprekspartner aanvaarden en niet alleen de gekozen wijkra den" zo schreef het Overleg Wij korganen B en W nog onlangs. Dat de wijkcomité's niet represen tatief zouden zijn voor de mening van alle wijkbewoners werd door stantie ter kennis van de poli tie wordt gebracht over het politie-optreden. Of dat nu mondeling, telefonisch, schrif telijk of via een overheidsin stantie of via een publici teitsmedium gebeurt". "Zo'n klacht wordt altijd gere gistreerd, behalve wanneer de klager kennelijk alleen zijn gal wil spuien en niet de be doeling heeft dat zijn opmer kingen ter kennis van de commissaris wordt gebracht, of wanneer het gaat om te recht beboetingAlle klachten komen bij mij terecht. Als het een strafbare handeling van een politie-agent betreft, als hij heeft ingebroken ófzo, geef ik het over aan de rijksrecher che. Als het een disciplinaire klacht is geef ik hem door aan ons intern klachtenbureau dat in handen is van hoofdin specteur Cornelissen" Cornelissen neemt dan contact op met het betreffende dienst hoofd en hoort samen met hem de partijen. Alles wordt ge rapporteerd en ter kennis van de burgemeester gebracht. Als de klager gelijk krijgt, krijgt de politieman of -vrouw een disciplinaire straf opgelegd. Dat loopt van een schriftelijke berisping via inhouden van vrije dagen tot ontslag. In 1978 kwamen bij de Leidse politie twintig disciplinaire klachten binnen. In vijf ge vallen terecht. Het betrof on dermeer het taalgebruik van agenten en de manier van ar restatie. Een klacht is vaak niet terecht, legt hoofdinspecteur Corne lissen uit, omdat de mensen niet weten wat een agent mag en wat hij niet mag. Hij is bij voorbeeld niet verplicht zijn naam te noemen als hij ie mand bekeurt. Cornelissen: "We praten meest al erg lang met een klager. Ik geloof in eerste instantie geen van beiden, de agent niet en de klager niet. Ik moet uit de gesprekken en de papieren duidelijkheid krijgen. De klager wordt niet altijd in het gelijk gesteld maar klachten over de procedure hebben we nog nooit gehad". Hoe denkt de Leidse politie over een onafhankelijk klachten bureau? Van Voorden: "Ik zou het niet kwalijk vinden, het zou de schijn van partijdigheid vermijden. Ik kan wel van de daken schreeuwen dat ik niet partijdig ben, maar je houdt toch mensen die dat niet gelo ven. Maar dan niet een klach tenbureau alleen voor de poli tie, maar ook voor andere openbare diensten zoals het bureau huisvesting bijvoor beeld. Er is overigens een nieuwe politiewet op komst waarin de klachtenprocedure opnieuw wordt geregeld. Daar willen we niet op voor uit lopen". Joop Vervoorn (wijkcomité Noord) bestreden. "De gemeente moet duidelijk laten blijken dat ze de comité's serieus neemt, zo dat we niet de hele wijk naar een commissievergadering hoeven mee te slepen om maar te bewij zen dat we representatief zijn voor wat er in de wyk wordt ge dacht" aldus Vervoorn. Overi gens was de Werkgroep wel van mening dat de diverse comité's in de wijken onderling moeten stre ven naar samenwerking. Zo zou een platform kunnen ontstaan "zo sterk datje daar bevoegdhe den aan kunt geven" aldus wet houder Tesselaar. Hij stelde zich voor dat er een stelsel van ge sprekspartners kon komen waarmee het contact van en naar de gemeente kan worden onder houden. Commissaris Van Voorden (links) en hoofdinspecteur Cornelissen: "Het aantal klachten over de politie is erg klein in verhouding tot wat we doen. En het aantal bedankjes wat hier binnenkomt is een veelvoud van het aantal klachten". Beatrix en Clans 3 april in Leiden 'Het is mode om te praten over de klachtenbehandeling bij de politie. Nu heb ik niet de min ste moeite met het erkennen van fouten, natuurlijk maken wij ook fouten. Maar ik zou toch liever over het klachten- beleid in het algemeen willen praten. Nu lijkt het net alsof de politie de enige is die fou ten maakt". Dat zegt commis saris Van Voorden van de Leidse politie. LEIDEN - Prinses Beatrix en prins Claus openen op 5 april de Tem pel van Taffeh en drie nieuwe za len in het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden. In het mu seum aan het Rapenburg wordt op het ogenblik de laatste hand gelegd aan de verdere inrichting van de Taffeh-zaal, waar een complete tempel uit Egypte is opgebouwd. In verband met deze werkzaamheden gaat het mu seum van 12 maart tot en met 4 april dicht voor het publiek. Naast de nieuwgebouwde Taffeh- zaal (culturele ontvangst zaal en onderkomen voor de tempel) is het museum uitgebreid met een totaal vernieuwde afdeling Griekse en Romeinse beeld houwwerken, een heringerichte zaal met altaren voor de Neder lands-Romeinse godin Nehalen- nia en een zaal met Egyptische kunst uit de Grieks-Romeinse periode. Na de opening is in het Museum van Oudheden een film te zien over de Tempel van Taffeh. Deze film is speciaal voor deze gele genheid in opdracht van het mi- nisterie_vap CRM vervaardigd door de Nederlandse cineast Wim van der Velde. Vervolgens wor den enkele documentaires ver toond over de Nubische tempels en kunstschatten die als gevolg van de bouw van de Assoeandam in Egypte gered moesten worden. Een foto-tentoonstelling, samenge steld uit werk van PTT amateur- fotografenvereniging AMFO, toont de wederopbouw van de tempel en hoogtepunten uit de Egyptische verzameling in het museum. Na de opening is het museum van donderdag 5 tot en met zondag 8 april gratis toegan kelijk. De laatste hand wordt nu gelegd aan de Tempel van Taffeh LEIDEN - Het politieon derzoek naar aanleiding van de roofmoord op de 72-jarige Leidse juwelier L. van Amerongen, die in de nacht van achttien op negentien oktober vorig jaar werd gepleegd, loopt op zijn eind. Het onder zoek wordt dezer dagen afgerond. Alle 250 binnen gekomen tips zijn nage trokken, er is een dik dos sier ontstaan, maar de moord is niet opgelost. Er is nu zelfs geen enkele aanwijzing meer die tot de oplossing kan leiden. Spooktrein Drie achtereenvolgende avond en, 28 februari, 1 en 2 maart, voeren leerlingen van de scholengemeenschap Visser 't Hooft het toneelstuk "De Spooktrein" op. Het toneel stuk in de aida van de school aan de Kagerstraat is voor alle belangstellenden toegan kelijk. Leerlingen, docenten en oud-leerlingen werkten aan de totstandkoming van de voorstellingen mee in het kader van het zestigjarig be staan van de school. De voor stellingen beginnen telkens om acht uur. Lezing 1 Het leven van Friedrich Rittel- meyer, één van de grondleg gers van de Christengemeen schap, staat vanavond cen traal tijdens een lezing die de Anthroposofische Vereniging organiseert. De lezing begint om kwart over acht in de Ru- dolf Steiner School Cesar Franckstraat 9. Lezing 2 "Evolutie als biologische werk hypothese", zo luidt de naam van een lezing die vanavond in het AcademiegebouwRa penburg 73 wordt gehouden door prof. dr. P. Sevenster. In deze voordracht worden bio logische argumenten bespro- Het verhaal is bekend. De juwelier werd de ochtend van de negen tiende oktober achter de toon bank van zijn winkeltje aan de Haarlemmerstraat gevonden door de melkboer. Van Ameron- ken die tot de evolutietheorie van planten en dieren hebben geleid. Aanvang acht uur. Open huis Het Leidse Volkshuis houdt voortaan elke vrijdagochtend open huis in het onderkomen aan de Apothekersdijk 33. Van half tien 's morgens tot half één 's middags kan men er dan terecht om koffie te drinken, een praatje te maken of om zomaar rustig te zitten. Op de eerste openhuis-och tend, 2 maart, wordt er bo vendien een dia-serie over het Leiden van vroeger en nu ver toond. Als daar belangstel ling voor is zal er in het Volks huis een tentoonstelling over de stad Leiden worden opge zet. Materiaal daarvoor is van harte welkom. Werkloosheid De Stichting Vormingswerk van de Partij van de Arbeid houdt de komende maanden een discussieproject over werkloosheid onder de titel ,,'t Is de zegen van het kapitaal". Ook niet leden kunnen er aan deelnemen. Er is geen bepaal de voorkennis vereist. Het is de bedoeling dat er vrij kleine gespreksgroepen (8 tot 12 mensen) worden gevormd, die acht maal bij één of meer van de groepsleden thuis bij el kaar komen. Op elke bijeenkomst wordt het werkloosheidsvraagstuk vanuit een andere invalshoek bekeken en besproken. Het discussieproject begint in maart. De kosten van deel name bedragen slechts tien gulden. Wie mee wil doen kan zich schriftelijk of telefonisch opgeven bij Lenie van Rijn, Barkenwal 6 (tel. 210707 gen was met een groot zwaar voorwerp op het hoofd geslagen. In de winkel en ook in het woon gedeelte van het pand was de chaos groot, een voorraad ringen (350), enkele kandelaars, geld en een familieverzameling zilveren miniatuurtjes waren ontvreemd. Vanaf het begin was het duidelijk dat het een heel moeilijk onder zoek zou zijn. Toch was er een aantal dingen die de politie mo gelijk op het spoor naar de daders zou kunnen zetten. Zoals de 105 gestolen loddereindoosjes, in vroeger dagen gebruikt voor het bewaren van eau de cologne. Ze zouden vrij zeldzaam en erg kostbaar zijn, ook werd verwacht dat iemand in de buurt wel iets zou hebben gezien of gehoord. Een belangrijk gegeven voor de politie was verder - ze heeft dit pas nu bekend willen maken - dat Van Amerongen niet alleen op zijn hoofd geslagen was, maar ook met een steekwapen in zijn linkerzij was gestoken. Die steek moet zijn toegebracht toen de juwelier al was overleden, omdat er geen bloed aan zijn kleding zat, en was waarschijnlijk bedoeld om de kans dat Van Amerongen nog zou leven en de daders later zou herkennen uit te sluiten. Maar het bleek toch nóg moeilijker dan in het begin verwacht werd. Hoofdinspecteur L. A. Scheers, belast met de leiding van het on derzoek: "Dit hadden we nooit verwacht. Het heeft ons erg veel tijd gekost, want we moesten elke tip natrekken omdat we geen en kele richting werden opgestuurd. Maar er is niets uitgekomen". Scheers heeft uitgerekend dat de Leidse politie, de eerste dagen geholpen door een bijstands team, ongeveer'7500 manuren in het onderzoek heeft gestoken. Het is een landelijk onderzoek geworden, waarbij de samen werking tussen de korpsen naar volle tevredenheid is verlopen. Zelfs internationaal is er aan dacht aan besteed. Maar uit het buurtonderzoek dat meteen de avond na de moord is gehouden, kwam weinig tot zeer weinig. Niets van de buit is te ruggevonden, evenmin als de ge bruikte wapens. De daders heb ben geen sporen achtergelaten. Scheers: "Een paar keer hebben we het idee gehad: nu zitten we op het goede spoor. Zoals toen er een tip binnenkwam dat ergens hon derd loddereindoosjes zouden staan. Maar het bleken er veel minder te zijn, ze waren niet zo oud als de gezochte en de eige naar kon precies aantonen hoe hij eraan was gekomen. Die doosjes zijn dus blijkbaar niet zo zeld zaam als ik e^rst dacht". De moordzaak was voor hoofdin specteur Scheers een binnenko- mertje in Leiden. Hij trad in juni vorig jaar in dienst van de Leidse politie. "Wat me wel is opgeval len", zegt hy: "Dat is heel erg hier, de geruchtenstroom die na zoiets •op gang komt. Overal worden in eens daders aangewezen en er wordt zelfs bij verteld dat ze al ge vangen zitten. Ik zeg niet dat het slecht is, want het kan ons ook helpen maar het is me hier wel erg opgevallen". LEIDEN - Op zaterdag 10 maart zal het nieuwe overdekte zwem bad aan de Boshuizerlaan officieel in gebruik worden genomen. Voor deze speciale gelegenheid is er uit het Leids college van B en W een estafetteploeg geformeerd, die enkele baantjes in het nieuwe zwembad zal trekken. Het zwembad is via een loopbrug verbonden met de Vijf Meihal. Behalve het zwembad zijn in het gebouw ook ondergebracht een restaurant en een bowling met zes banen. De vermoorde juwelier L. van Amerongen. Scheers heeft zijn eerste moord zaak in Leiden nog niet kunnen oplossen. "Nee, ik ben niet gefru streerd, ik vind het alleen jam mer. Wij hebben alle mogelijkhe den onderzocht, maar als je te genstander niet één fout maakt heb je weinig houvast". Het onderzoek is nu voorlopig afge rond. Maar er is geen punt achter gezet. Zodra er nieuwe tips ko men zal de draad weer worden opgepakt. Gepraat wordt er inderdaad. Zoals onlangs bij een forum discussie in Amsterdam. Een voorstel uit die discussie: "De oprichting van een onafhan kelijke overheidsinstantie die zich bezighoudt met verwer king van klachten over poli tie-optreden en controle over het politie-apparaat in het algemeen zou wellicht kunnen bijdragen tot een betere ver houding tussen politie en bur gerij". Prof. Bianchi zei: "De huidige controle op het poli tiebeleid is in feite niet meer dan een soort "hinderlijk vol gen" door pers en een handje vol klachtenbureaus" Wie een klacht over de politie wil indienen kan terecht bij. de burgemeester, die is het hoofd van de politie, bij de of ficier van justitie, bij een jus titieel klachtenbureau of bij de politie zelf. In sommige gemeenten heeft de politie zelf een klachtenbureau, zoals in Rotterdam. In Leiden werkt de politie al sinds 1975 vol gens een vastgesteld regle ment bij de behandeling van klachten. Commissaris Van Voorden: "We moeten eerst vaststellen wat een klacht is. Dat is niet het ongenoegen van iemand die een bon onderzijn ruitewisser heeft gevonden, want die krijgen we hier ook bij bosjes. Nee, een klacht is voor ons een uiting van ontevredenheid die door een persoon of in- Honderdenvijf van deze zilveren loddereindoosjes werden gestolen. Niet één ervan is teruggevonden. FIAT MIRA FIORI 131 S 1977 Km.st. 41.000, kleur groen Deze bijna nieuwe auto voor de prijs van 8400,- EERSTE AANBETALING 2800,- SIMCA CHRYSLER 1307 GLS 1976 Km.st. 47.000, kleur oranje Een sportieve auto voor iemand die hoge eisen stelt aan het rijgenot. Prijs 8900,- EERSTE AANBETALING 2900,- OPEL KADETT 1977 Km.st. 11.000, kleur wit Prijs 10.600,- DAT IS GOEDKOOP! EERSTE AANBETALING 3300,- Leiden Vijf Meilaan 7 - Tel. 071 - 310031 Na 18.00 uur 071 891137 donderdag koopavond financiering mogelijk. Door de grote vraag naar nieuwe Fords, hebben wij teveel occasions in voorraad. Daar willen wij vanaf Dat betekent honderden guldens voordeel.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3