Een illusie armer en een ervaring rijker Vriendenhet is weer gedaan met onze rust VRIJ I-U IIT Handbalteam kansloos in Barcelona Chris Lantrok na gemiste titelkans: Forse zege Ipswich Town: 6—1 DINSDAG 27 FEBRUARI 1979 Het was toch wel zalig rustig hoor, die twee maanden zon der voetbal. Eventjes niet dat milieu aantastende gepraat van trainers, geen kwalijk gekwek van spelers die op bij na beledigende manier recht praten wat zo krom als een hoepel staat, geen van de Olympus komend gekeutel van de KNVB en zelfs vrijwel geen Eric Vilé, die onverbid delijke prelaat van het be taalde voetbal. De sportpagina's in de kranten hadden ook iets nets en keu rigs datje normaal niet aan treft. In plaats van de gebrui kelijke Hoekse en Kabeljauw se twisten in de voetballerij weet wel dat met het blote oor waarneembare beenderge- kletter, welden nu enkele schaatsruzies in de kolommen op. Een slap surrogaat, hoor; die schaatsers hebben nog véél te leren. Studio Sport hield er nog een beetje de moed in door Cees Jansma af en toe naar verre oorden als Beveren te sturen om te laten zien dat hét voet balspel nog altijd met een bal, twee doelen en 22 man wordt gespeeld. Voor mij had dat niet gehoevenwant ik merkte plotseling dat we zónder voet bal best een redelijk en aardig land waren. En dan spelen ze na twee maan den serene rust op een zater dag weer een voetbalwed strijd waar Nederlanders bij betrokken zijn, een "vriend schappelijke" interland ver van ons bed en.meteen suist het lawaai je oorschel pen weer binnen. De krant siddert in je handen bij het le zen van al die misgrepen en misvattingen daar in Milaan. Godlof - de basis voor we kenlange onenigheid is met een al weer gelegd. V riendschappelij k Wat mij beurtelings verbaast en amuseert is dat praten over een vriendschappelijke ived- strijd of vriendschappelijke interland. Dat ivoord "vriendschapplijk" is door de jaren heen op bijkans drama tische wijze van inhoud ver anderd. Ik stam nog uit een tijd dat je onder een vriendschappelijke wedstrijd verstond: een ont moeting waarin je elkaar re delijk liet voetballen omdat er geen (competitie) belang op het spel stond; kortom je pro beerde elkaar niet onder de graszoden te werken. Als je nou zag wat daar in Milaan zo af en toe plaatsgréép dan vraag je je af wat er gebeurt als er "onvriendelijk" wordt gespeeld. De ellende met voetbalprofs is dat ze in feite niet meer "vriendschappelijk" kunnen spelen. Ze zijn afgericht als politiehonden: een vent die ergens doorheen glipt grijp je bij zijn kladden, of het nou "vriendschappelijk" is of me nens. Een soort natuurlijke reactie, het resultaat van de jarenlange gepropageerde "voetbal is oorlog" theorie. De laatste echt vriendschappe lijke wedstrijd die ik heb ge zien was de afscheidsmatch van Stanley Matthews. Die moet zo rond de middeleeu wen hebben plaatsgevonden. Daarom: wég met dat woord vriendschappelijkin de voetballerijOp een modder schuit dient men de juiste vlag te plaatsen. Goeroe Al jaren lees ik "Olympic Re- view", het maandelijks or gaan van het Internationaal Olympisch Comité (IOC). Want voor alles dat met Olympische Spelen te maken heeft, koester ik een genegen heid die niet uit te roeien is. Ik weet het, aan de Olympische Spelen kleven vele bezwaren: die meineed aan het begin, dat schijn-amateurisme enz. Allemaal waar. Maar toch. Zoals anderen aan roken ver slaafd zijn, zo ben ik dat aan het Olympisch feest. Een liefde die al dertig jaar standhoudt. Er zijn mensen die beweren dat het IOC, die exclusieve club van oudere miljonairs, geestelijk nimmer verder is gekomen dan het jaar van op richting, 1894. Dat spreek ik altijd tegen. De heren hebben zich zeker al neergelegd bij zoiets als de Russische revolu tie, dus ze moeten al voorbij 1917 zijn getrokken. Maar soms ga ik toch twijfelen, zo als eind vorige week, toen ik het laatste nummer van Olympic Review in handen kreeg. Daarin staat een arti kel van een Indiase sportoffi- cial, "Sports and Sportman - t De broertjes Van der Blom: jong op avontuur. ship 1894 r lijkt. Luister naar Jal Pardivala: "Wat is de geest van het spel? Die ligt niet zozeer in vaar digheid en snelheid of in het zich neerleggen bij de beslis singen van de scheidsrechter, maar in iets anders en dat is de ongeschreven wet van de sportieve houding. Het geeft wel vreugde een on reglementair doelpunt te sco ren (als de arbiter het on reglementaire daarvan niet heeft kunnen constateren) maar het is vreugde van een twijfelachtige soort. Het doet de eerlijkheid, de ware geest van het spel geweld aan. Soms ontleent een speler bevredi ging aan het met opzet schop pen van een tegenstander als deze hem tevoren toevallig heeft geraakt. Maar je hebt dan van je tegenstander je vijand gemaakt en in de ogen van de toeschouwers heb je afbreuk gedaan aan je team en het een slechte naam be zorgd. Ons ware doel moet zijn eerlijk te winnen, in de geest van ware vriendschap te spelen. Sportiviteit reikt ver der dan overwinnen of revan che nemen". Nu de praktijk. Ga eens (als u kunt) in de rust luisteren naar de trainer van een ploeg die in een zware uitwedstrijd na de eerste helft boven alle verl wachting met 0-1 voorstaat. Dat gaat dan in negen van de tien gevallen zo: Luister, mannü. Die voorsprong moeten we met alle middelen vasthouwen. Adje, jij pakt na- rust die spits beet en wat je met hem doet kan ine niet schelen, als het maar buiten het strafschopgebied gebeurt. En jij Brammet je, jij laat al leen over je lijk die vleugel man langs je gaan. Henkie.jij moet het niet in je kop halen om mooi en interessant te gaan lopen voetballen, hè, je ramt de bal meteen weg, des noods naar de Mokerhei, dat wint weer tijd. Iedereen graaft zich in, mes tussen de tanden. Alléén Japie blijft voor. En je weet het, Japie, al verspeel je de bal, je laat je maar met veel gebrul zakken. Wie weet tuint de scheidsrech ter er in en dan pakken we nog mooi een strafschoppie mee. Strafschoppen worden geno men door Markie, een bere- harde punter met de ogen dicht. Goed, nou is het desondanks nog mogelijk dat we verliezen, maar laat ik dan na afloop geen vent aantreffen die nog een asempie lucht in zijn bast heeft, want die staat er dan wel geheid de eerste paar we ken naast. Nou, mannü, jullie kennen de opdracht, maak er wat moois van". Ach, toch wel goed dat er onder ons nog 18de eeuwse goeroes zijn die vertellen hoe zuiver het allemaal zou moeten zijn. Van der Blom De tweeling Van der Blom (17) gaat, zoals vorige week be kend werd, van UVS over naar Feyenoord. Uit het goe de, aanvullende stuk dat Paul de Tombe zaterdag voor deze krant schreef, bleek dat de Rotterdamse club de broertjes al vier jaar lang in het oog hield. De jeugdleiding van UVS heeft dus netjes de voetbalopvoe ding van de Blommen mogen vol tooien en juist nu ze op een leeftijd zijn gekomen dat het vlaggeschip van de blauw- witten van hun talenten ge bruik zou kunnen maken, neemt Feyenoord de tweeling onder de arm mee. Ik weet wel Door Ruud Paauw dat ik niet zo moet redeneren, dat ik de realiteit in het oog moet houden, dat de dingen nu eenmaal zo gaan, maar het maakt me nu eenmaal kriegel te zien dat een amateurclub nooit meer de vruchten kan plukken van de door henzelf opgeleide, meer dan normale talenten. De broertjes Van der Blom wa gen de stap erg jong en het profvoetbalbedrijf is hard, bij Feyenoord met zijn naam misschien nog wel harder dan eldersZe praten me ook iets te gemakkelijk over de conse quenties. "Lukt het dan zou het prachtig zijn, lukt het niet dan is het jammer, maar meer ook niet". Niet lukken betekent onherrroe- pelijk een teleurstelling, een tegenvaller. Je hebt het dan niet gemaakt, de belofte is niet ingelost. Maar laten we van harte hopen dat het Paul en Marcel wél lukt. Vraag Hoeveel biljartlakens van cafés in Leiden en omstreken zou den er deze week sneuvelen door mensen die willen aan tonen dat zij vorige week ten onrechte niet zijn uitgenodigd voor het wereldkampioen schap kunststoten? DEN HAAG - Eerst op het moment dat hij zich een weg naar de uitgang van het Haagse Amicitia baande, werd Chris Lantrok een luttel ogenblik omstrengeld door de dramatiek van de nederlaag. "Hier gaat een bokser, die een illusie armer is, maar een ervaring rijker", waren de plastische woorden, die de DTS-pugilist uit de roes haalden, waarin hij dagenlang had geleefd. Chris Lantrok (links) in de dekking tegen John Smit Nadat hij erkende concurrenten als John v. d. IJssel en Hans Lis de finitief buiten gevecht had ge steld, was de Leidenaar, naarma te de wijzers van de klok steeds dichter naar het tijdstip van het allesbeslissende duel tegen John Smit voortsleepten, in alsmaar sterker mate gebiologeerd ge raakt door dat ene, zo plots bin nen vuistbereik liggende doel; de Zuidhollandse bokstitel in de A- klasse van het zwaarwelterge- wicht. Als een asceet had hij zich geprepa reerd op de tweekamp tegen die Rotterdamse vuistschermer, de film van het gevecht was in zijn dromen al talloze malen afge draaid, favoriete hapjes als frika dellen en loempia's bij de patat- boer gelaten en zijn toevlucht ge nomen tot koolhydraatrijke voe dingsmiddelen als witlof ("ik houd er niet zo van, maar het is gezond") en honing. Een zorgvuldige voorbereiding, die gisteren, op de dag van de waar heid, nog eens extra werd "on dersteund", nu Lantrok alle door hem zo intens gekoesterde bij geloofszaken als "het ochtend biefstukje", "het middagslapie" en de oude sporttas ("hierin draag ik 15 jaar bokservaring") aanwendde om vooral maar niets aan het toeval over te laten. Wellicht daarom straalde de volge ling van Dik Snik op weg naar Den Haag weinig nervositeit uit, hoogstens een zekere mate van gespannenheid ("ik kan alles, hoeken, stoten en counteren. Je weet alleen niet wat die Smit gaat doen"). Spanning, die omsloeg in zelfverzekerdheid toen hij in de buurt van het Haagse bokspalèis er zowaar in slaagde een parkeer plaats te vinden omdat een auto mobilist net wegreed. "En dat gebeurde ook toen ik tegen Van der IJssel moest boksen. Die ging K.O. dus gaat Smit vanavond ook neer" Anders Als zo vaak liep het in werkelijk- ADVERTENTIE heid allemaal even anders. In de eerste ronde al diende John Smit zich als een aanvallend ingestel de, hardstotende beoefenaar van de pugilistiek aan. Kwam met zijn linkse directe soms goed door en verwaarloosde vrijwel nooit zijn hooggesloten dekking. Onder die omstandigheden slaagde Lantrok er slechts spora disch in zijn aanvallende kwali teiten te demonstreren, het wel haast smekende "stoten Chris, blijven stoten" van vrouwlief Margriet ten spijt. In het tussenpart herstelde de Sleu telstadbewoner zich enigszins, nam wat meer het midden van de ring en trof Smit eenmaal met een goed geplaatste opstoot in het gelaat, waarop die laatste pas send antwoordde met een rechtse directe. Moed John Smit putte hier duidelijk moed uit. Geïnspireerd als hij door dit suc cesje was. streek de Maasstede ling in de laatste drie minuten als een aasgier op Lantrok neer en stuurde met ortgebreidelde inzet op de zege aan. Lantrok laten "Juist door dat geknok van hem ging ik fouten maken. Stond daardoor teveel op mijn verkeer de been, zodat ik niet kon stoten'". Offensief werk, waartoe Lantrok door het 800-koppige publiek ("Chris, geef die Smit nou ook eens een ram met jouw bloem- kóóle") overigens veelvuldig werd aangespoord. Die aanmoe digingen mochten evenwel niet baten, nu de DTS-bokser door scheidsrechter Krom tot over maat van ramp op een openbare waarschuwing "wegens te laag inkomen" werd getracteerd. "Een correcte beslissing, oor deelde ook Lantrok. "al had hij Smit ook mogen waarschuwen voor vasthouden en had die Krom mij bovendien ten onrech- Eric Heiden gaat onderuit ROTTERDAM (ANP) - Eric Hei den heeft gisteravond in Rotter dam op de Menkenijsbaan een individuele tijdrit over 360 meter gewonnen in 32 seconden pre cies. De Japanner Ichimura ein digde als tweede in 33,2 sec. De achtvoudige wereldkampioen slaagde er echter niet in de finale van de afvalwedstrijd met acht deelnemers op zijn naam te schrijven. Op het moment dat de Amerikaan Klaas Vriend zou ver slaan, gleed hij onderuit en werd Vriend winnaar. Er waren 2000 toeschouwers. te vermaand voor een goede rechtse hoek" Vergeten Met die openbare waarschuwing op de negatieve zijde van de balans kon Chris Lantrok zijn titelaspi- raties wel vergeten, iets wat later werd onderstreept door de jury di^ John Smit met een 5-0 pun- tenwinst tot Zuidhollands-boks kampioen in het zwaarwelterge- wicht uitriep. "Een verdiende overwinning", er kende de opvallend snel gerecu- peerde Lantrok. "Hij incasseerde goed, bokste bekwaam terug en toonde een goede mentaliteit. Toch durf ik te beweren dat in een volgende partij tegen Smit ik niet kansloos ben, omdat ik niet zozeer tegen hem alswel tegen mijn zenuwen heb gebokst. Vlak voor het gevecht stond ik te tril len op mijn benen, zodat de ner- vositiet feitelijk mijn grootste te genstander was". Een visie die door zijn trainer Dik Snik werd gedeeld. "Hij heeft daardoor zelden contact met de grond gehouden, te weinig ook in elkaar gebokst, waardoor hij te gen die lange vent moeilijk kon stoten". "En dat is de les die ik nu heb geleerd", aldus Chris Lan trok. "Want in mijn hart mag ik dan kapot zijn van deze neder laag, ik heb er wel meer van ge leerd dan de vijf K.O.-overwin- ningen die ik ooit op rij heb be haald" GERARD VAN PUTTEN TENNIS - Tom Okker en Wojtek Fibak hebben de finale van het dubbelspel van een internatio naal tennistoernooi in Denver verloren. De combinatie moest in twee sets (6-7,3-6) buigen voor de Amerikanen Stan Smith en Bob Lutz. Fibak won later de finale van het enkelspel tegen de Amerikaan Victor Amaya (6-4 en 6-1en werd daardoor een bedrag van ruim 50.000 gulden rijker. IPSWICH (ANP) - Ipswich Town, de club van Arnold Mühren en Frans Thijssen, heeft gisteren in de achtste fi nales van het toernooi om de Engelse voetbalbeker een grote overwinning behaald. Bristol Rovers werd met 6-1 verslagen. In de kwartfinales ontmoet Ipswich de winnaar van het nog te spelen duel Li- verpool-Burnley. Ipswich Town is uitgenodigd voor het Fevenoord-toernooi, dat voor het nieuwe seizoen zal wor den gehouden. Overige uitslagen in het Engel se bekertoernooi; Vierde ronde: West Bromwich Albion-Leeds United 3-3; Oldham Athletic-Leicester City 3-1; Replay: Sunder- land-Burnley 0-3. Achtste finales: Nottingham Forest-Arsenal 0-1; Chrystal Palace-Wolverhampton Wanderers 0-1. De Poolse voetbalbond heeft de 19-jarige zeer talentvolle spits Adrzej Iwan een jaar ge schorst. Iwan, de spits van Wisla Krakau en tijdens het laatste toernooi om het we reldkampioenschap in Ar gentinië meermalen invaller, werd gestraft wegens mis dragingen in een restaurant. Iwan mag geen enkele wed strijd meer spelen. Hij mist dus ook de wedstrijden in de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen tegen het Zweedse Malmö FF. BARCELONA (GPD) - Nederland ïs er in zijn eerste wedstrijd in de voorronde van het WK-toernooi zaalhandbal niet in geslaagd de goede indruk die na de partij te gen Spanje was gewekt, te beves tigen. Tegen het koele professio nele verdedigende Tsjechoslo- wakije leed een nerveuze Neder landse ploeg te vaak balverlies om serieuze aanspraken te kun nen maken op een gunstig resul taat. Het werd dan ook een dui delijke nederlaag (14-23) voor Oranje, dat ook tegen de forse IJslanders nauwelijks kansen op herstel zal krijgen. Net als tegen Spanje, moest Ne derland ook in de wedstrijd tegen Tsjechoslowakije in de beginfase veel strafworpen incasseren, die ditmaal echter alle werden benut door Sulc. Nederland scoorde echter ook, zij het moeizaam, en kon de schade tot twee of drie doelpunten beperken. Met het uitvallen van Ton Reynders (enkelblessure) raakte de ploeg uit balans. Vooral in de overgang naar de verdediging liet de ploeg van Cantelberg steken vallen, die door de rappe Tsjechen dankbaar werden gebruikt om de voor sprong geleidelijk te vergroten Na 4-7. door Peter Verjans in de 23e minuut, scoorde Nederland voor rust niet meer. Ook een strafworp, genomen door Ver jans, nadat René Kivit in een eer der stadium zo'n kans had ge mist, leverde niets meer op. Tsje choslowakije echter kon zonder veel moeite de score opvoeren en ging met een 4-10-voorsprong rusten. In de tweede helft speelde Neder land iets beter; verdedigde vooral consequenter en hield de Tsje chen ruim vijf minuten van het scoren af. Ton Reynders, weer van de partij, scoorde enkele malen uit strafworpen. maar dat alles was niet voldoende om het gat kleiner te maken. En toen Oranje conditioneel wat terug moest, vergrootten de Tsjechen, die in doelman Marian Hirner hun uitblinker hadden, zonder veel moeite de voorsprong. Via 9-14 werd het uiteindelijk 14-23. WIELRENNEN - Het Westduitse koppel Peffgen/Schütz heeft na de vierde nacht van de zesdaagse in Hannover de leiding overge nomen van de Australiërs Clark en Allan. Op de derde plaats met een ronde achterstand staan Re né Pijnen en zijn Westduitse ploeggenoot Günther Schuma cher.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9