Schade door winter niet rechtstreeks vergoeden "Beleid WD onvoldoende over voetlicht" Lubbers wijst kritiek Goudzwaard af l 'Tijdelijke VAD-regeling' De eerste aardbeien zijn er Tanker met ethyleen lekgeslagen VMF WINT KORT GEDING Van der Stee bezoekt noorden van het land: Ouderdag Zuidlaren Reclame op kazernes Vragen over bewaking kazernes DINSDAG 27 FEBRUARI 1979 BINNENLAND PAGINA 7 ZWARTSLUIS (GPD) - CDA-frac- tievoorzitter Lubbers heeft tij dens een spreekbeurt in Zwart sluis gereageerd op het advies van prof. Goudzwaard en vijf an dere prominente CDA'ers aan de partij om nog niet definitief te be sluiten tot een fusie tussen KVP, ARP en CHU. Volgens Lubbers zit prof. Goudzwaard vooral fout met een aantal punten van kritiek op het fractiebeleid. In tegenstel ling tot de suggestie van Goud zwaard, is het beleid van de CDA- fractie juist progressiever dan vroeger dat van de drie christelij ke partijen afzonderlijk. De ondertekenaars van het „onge vraagd advies" wezen de fusie, die op 1 juli 1980 moet plaatsvin den, vooralsnog af vanwege de politieke ontwikkeling. Zowel fractie als de CDA-bewindslie- den dreigen het CDA op een rechtse koers te zetten, aldus de ondertekenaars. Ook na een per soonlijk gesprek met Lubbers blijkt Goudzwaard aan deze kri tiek vast te houden, meldde het NOS-journaal gisteravond. De In zijn spreekbeurt verklaarde Lubbers dat het een denkfout van Goudzwaard is te menen dat een uitstel van de fusie bepalend zal zijn voor de koers van de Tweede-Kamerfractie. „Wij zul len een beleid voeren dat geba seerd is op grondslag en pro gram", aldus Lubbers. De fusie staat hier volgens hem los van. Wel waarschuwde hij ervoor de partij niet te blijven belasten met eindeloze fusiegesprekken. Lubbers wees op de opstelling van zijn fractie tegenover de kernbe wapening, als een voorbeeld van de progressieve koers van het CDA. „Deze opstelling is politiek van uitzonderlijk belang, heeft geen precedent in welk van de drie christen-democratische par tijen afzonderlijk ook en wordt door deskundigen in binnen- en buitenland als riskant be schouwd. Toch werd door ons, in het licht van het CDA-program, dat risico genomen", zegt Lub bers in antwoord op de kritiek van Goudzwaard c.s. op dit punt. Ook op sociaal-economisch terrein heeft de fractie een scherpe chris ten-democratische koers geva ren, aldus de fractievoorzitter. Dit gebeurde ondanks de moei lijke financiële situatie. De voor beelden die Lubbers aanvoert, hebben betrekking op de sociale verzekeringen, de verhoging van de woningbouw met 3000 wonin gen en het tegelijkertijd terug dringen van de dure vrije-sec- torwoningen. VLISSINGEN (ANP) - Op de Westerscheide, voor de rede van Vlissingen, heeft gisteren een zware aanvaring plaatsgevonden tussen een Noorse tanker, die gedeeltelijk is beladen met ethy leen, en een Grieks vrachtschip. De Noor is daarbij lekgeslagen er ontsnapt gas. Een woordvoerder van de rijkspolitie te water in Dordrecht ver klaarde dat de Noorse tanker, de "Vasco da Gama" een lek heeft opgelopen in een lege tank. Hoeveel ethyleen het schip aan boord heeft is nog niet bekend. Voor zover thans bekend hebben zich bij de aanvaring geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Beide schepen liggen thans op de "Wielingen" voor de Zeeuws- Vlaamse kust. Het scheepvaartverkeer ondervindt volgens de rijkspolitie te water geen hinder van beide schepen. Schepen van rijkswaterstaat en de rijkspolitie te water, alsmede enkele sleep boten zijn ter plaatse. Uit een nader onderzoek is gebleken dat de 'Vasco da Gama', die van het Spaanse Taragona onderweg was naar Terneuzen, geen lading aan boord had. Wel bevond zich in de verschillende tanks nog ongeveer vijf ton ethyleen. Het wordt niet uitgesloten geacht dat tijdens de aanvaring een deel hiervan is ontsnapt via veilig heidsventielen, die zich zelf daarna weer gesloten hebben. Volgens een woordvoerder van de verkeerspost van rijkswater staat in Hansweert, van waaruit alle ingeschakelde instanties en hulpdiensten gecoördineerd worden, was het op het moment van de aanvaring, even voor zeven uur, op de Westerschelde "pot dicht van de mist". Een uur later was de mist volledig opgetrok ken en was het helder. Volgens de woordvoerder is het de laatste dagen op de Westerschelde "ongekend druk met scheepvaart verkeer van en naar Antwerpen". Over de oorzaak van de aanva ring is nog niets bekend. De woordvoerder van rijkswaterstaat verwacht dat de Vasco da Gama voorlopig voor de Zeeuws-Vlaamse kust bij de Wielingen blijft liggen. Gevaar dat het schip zinkt bestaat niet meer, omdat de gastanks niet lek zyn geslagen en het schip drijvende houden. De arbeidsinspectie en controleurs van het korps gevaarlijke stoffen zullen zo snel mogelijk aan boord een nader onderzoek instellen. Voor verplaatsing van het schip moet eerst toestem ming worden verleend. De verkeerspost van rijkswaterstaat heeft direct na de aanvaring de eigen diensten gealarmeerd alsmede de burgemeester van Vlis singen en Oostburg, de BB, de rijkspolitie te water, de water schappen in de omgeving en de al genoemde controleurs gevaar lijke stoffen en de arbeidsinspectie. GELDERMALSEN - Kleine Cobi proeft als eerste een zomerkoninkje van dit jaar. Haar vader, fruitteler Roberti, heeft de eerste kasaardbeien op de veiling in Geldermalsen aangevoerd. De primeur ging weg voor 9,40 per doosje. Pleidooi voormalig staatssecretaris Van Rooijen ZUIDLAREN (ANP)-Ongeveer 1500 ouders, vrouwen en ver loofden van Nederlandse mi litairen, die op 10 maart naar Libanon zullen vertrekken, zijn gisteren in Zuidlaren voorgelicht over wat hun verwanten daar te wachten staat. De commandant van het batal jon, overste E. H. Lensink, be nadrukte nog eens dat de mi litairen voldoende zijn opge leid om hun taak te volbren gen. De directeur van het In stituut voor Vredesvraag stukken, Henk Neuman, zette de politieke situatie in Liba non uiteen. De familieleden werden ver welkomd door brigade-gene raal J. P. A. van Buuren. Daarna zei overste Lensink verder nog dat het bataljon in Libanon het best uitgeruste- aldaar zal zijn. Hij zei ook dat de aanwezigheid van Unifil in Libanon van groot belang is voor de burgerbevolking De Bond van Dienstweigeraars (BVD) had de bezoekers bij de ingang van de Prins Bernard hoeve in Zuidlaren verwel komd met pamfletten waarin de militairen werden opge roepen niet naar Libanon te gaan. De familieleden brachten ten slotte een bezoek aan de Adolf van Nassaukazerne. Zij za gen daar een film over de VN- troepen in Libanon en konden daarnaast spreken met de commandanten van de Ne derlandse militairen. Vanmiddag vertrekken de ze ventig kwartiermakers naar Libanon. Zaterdag 10 maart volgt de hoofdmacht. Op de foto een van de soldaten die in VN-verband naar Li banon gaat, in het gezelschap van zijn moeder en vriendin. UTRECHT (ANP) - Er zijn duide lijke commerciële banden tussen de dienst WZZ (Welzijnszorg), de afdeling van het ministerie van defensie die rpet het vermaak van de soldaten is belast, en bedrijven die de kazerne als een interessan te afzetmarkt zien voor hun pro- dukten. Dit stelt de soldatenvak- bond WDM in zijn blad "Twin tig", waarin het ook een voor beeld van dergelijke activiteiten geeft. De soldaten van de Johannes Post- kazerne in Haveltë werden tij dens hun door de WZZ georgani seerde sinterklaasavond verrast met strooisel in de vorm yan siga retten 'en aanstekers van' een be paald merk, als onderdeel van een programma waarin dit merk herhaaldelijk in de belangstelling werd gebracht. Drie weken later verscheen er in het WZZ-blad 'TM' een pagina groot redactioneel verhaal over de racesport-activiteiten van die zelfde sigaretten firma. Een ad vertentie van die omvang in het blad zou normaal zo'n duizend gulden hebben gekost, en vol gens de WDM werd op de be wuste avond ook voor een derge lijk bedrag aan sinterklaas vie rende dienstplichtigen 'gepre senteerd'. Deze vorm van "sluikreclame" op de kazerne komt wel meer voor, aldus de WDM. RAALTE - Minister Hans Wiegel meent dat het beleid van de VVD in kabinet, fracties en bestuur onvoldoende over het voetlicht komt. Het zou goed zijn eens op een rij te zetten waar de lacunes en de zwakke plekken zitten en op welke punten de presentatie kan worden verbeterd. Want dat er iets aan schort is buiten kijf, zei de minister van binnenlandse za ken gisteravond tijdens een poli tieke spreekbeurt in Raalte. Wiegel kwam tot deze uitspraak onder andere naar aanleiding van het jongste VARA/NIPO verkie- zingsonderzoek, waarvan de uit- GRONINGEN (GPD) - Het kabinet-Van Agt voelt er niets voor schade, die de zware sneeuwstormen van twee weken geleden in het noorden des lands in de agrarische sector hebben aangericht, rechtstreeks te vergoe den. Ook niet wanneer het gaat om extreem zware gevallen, zoals het herstel van onder de sneeuwlast bezweken gebouwen. Uitgangspunt bij het toepassen van eventuele schaderegelingen is het veiligstellen van de inko menspositie van de getroffen boer, waardoor het voortbestaan van diens bedrijf niet in gevaar komt. Dat heeft de minister Van Der Stee (landbouw en visserij) gister avond in Groningen duidelijk gemaakt in een gesprek met het landbouwbedrijfsleven uit Gro ningen en Friesland. Van der Stee herhaalde het standpunt van minister-president Van Agt, dat geen boer louter als gevolg van-de sneeuwramp failliet hoeft te gaan, maar, zo zei hij erbij, "deze harde toezegging houdt niet in dat vermogensschade nu recht streeks vergoed wordt. Het gaat erom dat de gevolgen van die vermogensschade (rentelasten) de continuïteit van de bedrijven niet in gevaar mogen brengen", aldus de bewindsman. Geen overzicht Hij herhaalde dat de rijksgroepen- regeling-zelfstandigen het geëi gende instrument is om in moei lijkheden geraakte boeren er weer bovenop te helpen. Van der Stee zei niets te voelen voor een speciale regeling. Ook in 1976, bij de grote droogteschade (waar door 20.000 boeren werden ge troffen) is dat niet nodig geble ken. Nu gaat het in de beide noordelijke provincies hooguit om "enkele tientallen, hoogstens een paar honderd echt zware ge vallen", aldus de bewindsman, die op dit moment nog geen over zicht van de totale schade zei te kunnen geven. Hoe de schade precies zal uitpakken, wordt over een maand misschien duidelij ker, aldus de minister. Gevaarlijk Volgens Van der Stee is de meeste schade in het noorden geleden in de veehouderij, de tuinbouw, de fruitteelt en de boomkwekerijen. In Groningen en Friesland is een areaal van 350 ha fruitteelt, waar van, naar schatting, 20 procent zwaar beschadigd is. "Maar", zo voegde de bewindsman er direct aan toe, "het is eigenlijk nog te gevaarlijk om in dit stadium al met cijfers te werken." Voor zijn gesprek met de land bouworganisaties, bezocht de minister enkele getroffen bedrij ven. In Friesland was dat een veehouderijbedrijf in Beetgu mermolen, in Groningen twee tuinbouwbedrijven in Zande- komst de VVD geen reden tot jui chen geeft. Wiegel zette overigens vraagtekens bij het toeschrijven van de schuld aan de huidige fractievoorzitter in de Tweede Kamer, mr. Riet kerk, of aan het feit dat de WD nu regeringspartij is. Ook de uitspraak dat de WD het CDA links wil passeren doet on voldoende recht aan de positie van de WD-achterban en aan de oorzaken van de onstuimige groei die de liberalen de laatste jaren doormaakten. De minister vroeg zich af welke in- DEN HAAG (GPD) - De vermo- gensaanwasdeling (VAD) zou tij delijk moeten worden gebaseerd op de fiscale winst van bedrijven in plaats van op de overwinst. Bijvoorbeeld voor drie jaar zou een heffing van 1 procent op de fiscale winst kunnen worden in gesteld. De opbrengst wordt dan f200, niet veel minder dan de f 225 volgens de aanhangige wetsontwerpen. Van dit bedrag zou twee derde voor de indivi duele VAD-uitkeringen kunnen worden bestemd, een derde voor de collectieve. Aldus enkele ideeën van Tweede- Kamerlid Van Rooijen (CDA), die in het kabinet-Den Uyl als staats secretaris van financiën ook ver antwoordelijkheid droeg voor het toenmalige (inmiddels inge trokken) VAD-wetsontwerp^ Ge durende de interim-periode zou vloed het denken over regerings samenwerking met de PvdA kan hebben op het beeld dat de kie zers van de WD-koers hebben. Hij wees daarbij op de program vergelijking, de verhoudingen in en buiten het parlement en op uitspraken van de PvdA-top daarover. Een discussie over strategie vindt Wiegel nogal steriel. Zo'n discus sie kan ook leiden tot twijfel bij de gewone kiezer. Wat wil de VVD nu eigenlijk, waar staat ze, welk gezicht heeft ze. Twijfel die heel snel in een zich afwenden van een partij verkeert als men dan opnieuw een regeling op ba sis van het begrip overwinst in studie moeten worden genomen, zo zet Van Rooijen uiteen in „Het Financiëele Dagblad". Hierbij gaat de voormalige be windsman ervan uit dat de om schrijving van het begrip over winst tot grote problemen en he vige meningsverschillen aanlei ding blijft geven. Bovendien meent hij dat overwinst als basis voor de VAD zo ingewikkeld is en een zo beperkt aantal bedrijven omvat dat een andere, voorlopige en tijdelijke oplossing alsnog in beschouwing moet worden ge- Voordelen Van Rooijen meent dat de belas tingdienst heel eenvoudig de •omvang van de af te dragen VAD ziet en leest dat er verschillen van mening, onderlinge kritiek en te genstrijdige uitspraken zijn. Vandaar zijn waarschuwing naar buiten toe één lijn te trekken. "Je moet niet de een links, de ander rechts willen passeren. Je moet niet als je met een coalitiepartner regeert je begeven in theoreti sche beschouwingen over andere coalities. Dat leidt in de praktijk tot niets positiefs". Hiermee doelde Wiegel op die WD'ers in de Tweede Kamer die zich de laatste tijd positief hebben uit gelaten over samenwerking met de Partij van de Arbeid. kan vaststellen en die bekend maken aan de werknemers voor wie dit van belang is-evenals aan het beheersfonds voor de collec tieve VAD. De heffing mag in middels niet worden gezien als een verkapte verhoging van de vennootschapsbelasting. Het feit dat een veel breder draagvlak on tstaat is een groot voordeel van deze methode. Er zijn meer be drijven, met winst dan met over winst, aldus Van Rooijen. Als de VAD op de overwinst wordt gegrond ontstaat een veel smaller draagvlak, waarvan het risico is dat de regeling gaat werken als een maatschappelijke en politie ke boemerang. „Hoe moet je de werknemers duidelijk maken dat bij een onderneming wel een fis cale winst is geboekt, maar geen overwinst?". Het voorlopig laten varen van de overwinst als uitgangspunt ver dient volgens Van Rooijen voor keur omdat hij niet de werkne mersaanspraken op een deel van de overwinst als startpunt kiest, maar het deelnemen van de werknemers in het produktief vermogen. Het gaat hem daarbij om een bredere spreiding van vermogen onder de werkne- In de overgangsperiode zou dan een breed samengestelde com missie van deskundigen, eventu eel in het verband van de Sociaal- Economische Raad, zich kunnen buigen over de vraag of een defi nitieve VAD-regeling op winst dan wel op overwinst moet wor den gegrond. Deze commissie kan zich ook bezighouden met de vragen die te maken hebben met andere kwesties rondom de uit kering, zoals omvang en even wichtigheid, zo suggereert het CDA-kamerlid. UTRECHT (ANP) - Het Utrechts Nieuwsblad moet op een opval lende plaatg op zijn voorpagina aan zijn lezers laten weten, dat het onrechtmatig heeft gehan deld jegens VMF-Stork. Dit om dat het vorige week op ontoerei kende en onvoldoende op hun juistheid gecontroleerde gron den met een publikatie onder de kop "VMF op springen" de in druk heeft gewekt, als zou het VMF-concern in acute geldnood verkeren en als zou zijn financiële ondergang voor de deur staan. De president van de rechtbank in Utrecht, mr. L. Schuman, be paalde dit gistermiddag toen hij - vervroegd - vonnis wees in het kort geding dat VMF naar aanlei ding van de publikatie tegen het UN had aangespannen. Op het niet nakomen van zijn gebod stelde hij een dwangsom van 10.000 gulden per dag. In zijn overwegingen stelde mr. Schuman voorop, dat de pers de vrijheid heeft om informatie te vergaren en om die op die manier die zij wenst, al dan niet met commentaar, te publiceren. De juistheid van die informatie moet echter wel vooraf worden gecon troleerd en dit des te grondiger naarmate de publikatie aan der den meer nadeel kan berokke nen. Bron voor het UN-verhaal was een verslag dat een vakbondsbe stuurder had gemaakt van een bespreking tussen de bonden en de VMF-top. Volgens de presi dent wettigde dit verslag niet de conclusie van het UN, dat de VMF in een acute noodsituatie verkeert. Dat de publikatie op meer gegevens berustte heeft de krant naar de mening van mr. Schuman niet aannemelijk kun nen maken. In zijn overwegingen betrok «hij ook een door VMF overgelegd accountantsrapport waarin staat dat er bij het concern geen sprake is van ernstige liqui diteitsproblemen. Verder vindt mr. Schuman dat het UN onvoldoende heeft gepro beerd om de feiten die zij heeft gepubliceerd vooraf door VMF bevestigd te krijgen. Het UN gaf de volgende dag - ook op de voorpagina - de reactie weer van de VMF. Maar door de opzet ervan kon dat bericht vol gens de president de onjuiste in druk bij de lezers niet wegnemen. Hij acht het zeer aannemelijk dat VMF schade lijdt en dreigt te lij den doordat leveranciers en op drachtgevers tengevolge van de publikatie hun vertrouwen in het concern verliezen en doordat het bericht bij zeer veel werknemers ernstige onrust heeft veroor zaakt. DEN HAAG (ANP) - Naar aanlei ding van de overval op de Det- merskazerne in Eefde hebben de CD A-kamerleden Wisselink en Frinking de regering gevraagd of de bewaking van de kazernes, met name in het weekeinde, vol doende is. ,De kamerleden verlangen mede delingen van minister Scholten van defensie over de toedracht van de overval, over de berichten dat door de overvallen wacht geen alarm is geslagen en over welk alarmsysteem de Neder landse kazernes beschikken. Minister Scholten zal moeten laten onderzoeken hoe kan worden voorkomen dat indringers op eenvoudige wijze wapens en mu nitie uit Nederlandse kazernes ontvreemden. Ook het WD-kamerlid Ad Ploeg heeft over de overval op de Det- merskazeme in Eefde vragen ge steld. De WD-er wil van minister Schol ten weten of het juist is dat alle personen belast met de bewaking van de kazerne zich op het mo ment van de overval in één ruim te bevonden. Hij wenst ook te vernemen of het juist is dat er geen enkele moge lijkheid was om anderen over de overval te alarmeren waardoor pas vier uur na het gebeurde actie werd genomen. Het onderzoek waarom de CDA- kamerleden Frinking en Wisse link gevraagd hebben wil hij uit gebreid zien tot alle militaire in richtingen waar wapens of muni tie aanwezig is.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7