Eerste cao voor 130.000 welzijnswerkers nu rond EINDE AAN CHAOTISCHE SITUATIE Expositie over Vondel DINSDAG 27 FEBRUARI 1979 door Sjak Jansen Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiek", kunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. Tot op heden heeft Toos Kop precies 6967 gedichten geschreven. Of ze daarmee in aanmerking komt voor een eervolle vermelding in het 'Guiness, world-book of records' is een vraag. Feit is wel dat Toos de meest bekende dichteres van Leiden is. cent", lacht de 58-jarige Leid- se. „Niks erg hoor, ik ben al lang en breed tevreden wan neer mijn gedichten worden opgenomen. Ja. dat streelt een beetje mijn ijdelheid. Net zo goed als ik het vroeger op school leuk vond wanneer ik mijn opstellen mocht voorle- Amateur-dichteres Toos Kop 58) op haar vertrouwde stek, achter de schrijf machine. Haar produktie beslaat al 64 volle ringbanden... Zelf wordt ze daar niet warm of koud van. Het is voor haar de gewoonste zaak van de we reld dat ze elke avond, na een lange werkdag als telefoniste op het stadhuis, minstens een uurtje achter de schrijfma chine doorbrengt. En als het haar een beetje meezit willen er in zo'n luttel tijdsbestek wel eens vijf gedichten uit de ratelende machine rollen. De beste en meest actuele rijmpjes selecteert ze en stuurt die naar verscheidene bladen, telkens in de hoop dat haar "eieren" goed genoeg worden bevonden om ze te plaatsen. „Hoeveel mij dat in de loop der jaren heeft opgeleverd? Geen Daar glijdt trots en fier in al zijn waardigheid, statig de slanke hals gestrekt, de heerser van de wintertijd over het rimpelloze meer. Telkens weer kijk ik het tafereeltje aan, zie ik ze gaan als 't winterse symbool; de koninklijke ZWAAN. voorbij; glanzende witte bootjes klein; tegen het grauw van de hemel zijn deze rijke wintergasten 'n lust om naar te kijken. Tosca Hett Sinds het uitbreken van de oorlog dicht ze al. Ze raakte toen zo bevangen door haar emoties, dat ze haar vlucht zocht in de rijmelarij. Vieren zestig ringbanden heeft ze nu volgeschreven. Niet alleen met gedichten, maar ook met kinderverhalen op rijm en gewone verhalen. Haar proza publiceert ze onder het pseu doniem Tosca Hett. „Je moet bepaalde dingen kun- „Die gave heb ik gelukkig. Vandaar dat er voor mij altijd wel iets is waarover ik een ge dicht kan maken. De natuur speelt daar dan ook een grote rol in. Je doet er erg veel in spiratie op. In de polders en aan zee, daar gebeurt zoveel. Daar is zoveel moois te zien. Naar beneden duikende meeuwen. Daar kun je ellen lange rijmen over maken. By het schrijven probeer ik me vaak te verplaatsen in diege ne waarover ik schrijf. Daar moet je wel de nodige fantasie voor hebberr" Pikken Af en toe nippend aan een bor rel vertelt ze druk gebarend dat ze ook wel eens zwaar moedige gedichten schrijft. Ook die worden door de bla den opgenomen. „Het gebeurt vaak dat bladen gedichten uit andere bladen pikken. Ja, d'r wordt wat mee geslingerd hoor. Niet dat het mij iets kan schelen. Ze pik ken maar. Per slot zijn er in elk blad gaten die moeten worden opgevuld". „Ik krijg er in elk geval veel reacties op. Laatst belde een mevrouw die vertelde dat ze alle gedichtjes die ze van mij tegenkomt uitknipt en in een grote bonbondoos bewaart. Leuk niet? Ik heb nog een voorraad van twintig jaar waar ik nog niets mee gedaan heb. Ik ben wel een ouwehoer hè?" Sinterklaas Tussen neus en lippen door zegt ze dat haar wel eens de vraag wordt gesteld of ze haar in komsten uit haar dichtwerk aan de belasting opgeeft. „Je zult het maar meemaken. Ik doe het echt allemaal belan geloos. Ook met Sinterklaas. Een musje uit 't plaatsje Stavoren Werd verliefd tot over zijn oren Op 'n kikvors.wat 'n kruis Want later werd bij mijn huis Een wonderlijke kwaak-mus geboren. Tuurlijk stel ik die niet teleur. Dat Sinterklaas- gerijm is routinewerk, moetje weten. Daar draai ik mijn hand niet voor om". Museumstuk Die verzoekjes komen vooral uit haar werkkring. Reeds 27 jaar is ze ten Leidse stadhuize telefoniste. Bemande ze 22 jaar de centrale met toen nog slechts 7 lijnen alleen, thans bedient ze 34 lijnen met drie collega's „Ja, ik ben daar zo langzamerhand een mu seumstuk geworden. Wordt ook veel gevraagd voor het op rijm zetten van levenslopen bij jubilea. En rijmpjes voor de personeelskrant, niet te vergeten." Geboren in Leiden heeft ze 43 jaar in Leiderdorp gewoond. Toch altijd Leidse gebleven. „Op het laatst woonde ik in Leiderdorp op een flat. Maar dat was niets voor my. Ik moet contact met de aarde hebben. Vandaar dat ik zo in mijn sas ben met dit huisje aan de Lage Ryndijk, dat ik anderhalf jaar geleden op de kop heb weten te tikken. Het is hier 's zomers zo gezellig met al die plezierjachtjes die achter voorby varen. In die maanden kom ik tijd tekort, loop ik ook over van de inspi ratie". Moraal Het is niet gelogen dat Toos in de reclamewereld een goed belegde boterham zou kun nen verdienen met haar on gekende gevoel voor dichten. „Vroeger maakte ik wel eens reclametekstjes. Heb ik óók leuke reacties op en aardige geschenken voorgehad. Maar op een gegeven moment ont brak my de tyd daarvoor. Nee, eigenlijk schrijf ik liever een alledaags gedichtje met een moraal aan het slot zoals met Kerstmis, datje dan moet denken aan de eenzame me demens. Nee, ik vind het pri ma zo. Ik mag dan wel 58 zyn maar ik heb een hart van 25. Nooit zag 'k de RIJN zo dicht bevolkt als in deez' eindeloze barre boze wintertijdVele vogels in en langs het wak, uitgeput en zwak hoor ik dagelijks piepen, kwaken, schreeuwen. Met felle ogen scheren de zilvermeeuwen klapwiekend met hun vleugels van blauw-grijs over het besneeuwde ijs, zoekend naar hapjes; zelfs de visdlefjes met hun zwarte schedelkapje ontwaar ik naast de wintertaling, smient en toppereend meerkoeten, meestal dicht naast elkaar als één familieschaar, hebben zich vereend met de zwanen en de wjtte ganzen; de blauwe reiger laat z'n kansen niet ontgaan, hoog op de poten zie 'k hem staan, de kop diep in de verenkraa, dan weer met uitgestrekte hls, zoekend naar een mals even "luchthappend" visje. Nu moet alleen de lente-zonneschijn nog komen, dan zullen spoedig uit de RIJN deze wintergasten weer verdwenen zijn. Je moet ook met de mde meegaan. Ik schryf imrers voor jong en oud." Hutspotten „Laatst kwam et een misje naar me toe, die vroeg: „roh, bent u nou Toos Kop Ik dacht warempel dat ueen heel „Ze moest eens weten" (nif- felt Toos, „vanavond ik naar het bal van de Hutpot- ten. Voor zoiets ben ik teillen tijden te porren. Nou erof'. Bij het verlaten van haa wo ning kijk ik nog eens aftter- om naar haar naambrdjc. "Toos Kop" staat gehawen in een stukje steen at de vorm heeft van een soitte- rende kroontjespen. Zu het toeval zijn DEN HAAG (GPD)- Voor 130.000 tot 140.000 welzijnswer kers wordt morgen in Leiden een mijlpaal bereikt. Dan wordt namelijk de eerste collectieve arbeidsovereen komst in de welzijnssector ondertekend, die de dag daar op van kracht wordt. is drie jaar lang gewerkt aan de totstandkoming van dit con tract, waarbij negen sectoren uit het maatschappelijk welzijn zijn betrokken. Hiermee wordt een einde gemaakt aan onover zichtelijke situaties op arbeids- voorwaardengebied. Klaas Kruithof (30 jaar), bestuurder van de bij het CNV aangesloten vakbond NCBO, meent dat zowel de werkgeversorganisaties als de bor.den van werknemers tevre den kunnen zijn over de onder handelingsresultaten. De NCBO, die bijna vijfduizend werkers in de welzijnssector organiseert, is één van de drie organisaties van werknemerszijde die intensief bij de totstandkoming van de nieu we cao betrokken is geweest. „Zowel de Samenwerkende Bon den van Overheidspersoneel (SBO) als de Federatie van Werk geversverenigingen in het Wel zijnswerk (FWW) zijn blij met de resultaten, omdat nu eindelijk een einde is gekomen aan de cha otische situatie op het gebied van de arbeidsvoorwaarden in het welzijnswerk", zegt Kruit hof. De cao behoort tot de grootste col lectieve arbeidsovereenkomsten in ons land. Kruithof benadrukt dat de voor alle verschillende ter reinen geldende aparte arbeids voorwaardenregelingen een groot knelpunt vormden. „Als onderhandelaars hadden we zo wel met bestaande regelingen te maken als met adviesregelingen. Begin er maar eens aan om die allemaal op elkaar af te stemmen. Het leek haast onbegonnen werk". Het initiatief om tot een nieuwe cao te komen, kwam van de zijde van de Samenwerkende Bonden van Overheidspersoneel, die tot de conclusie kwamen dat de ver snippering op rechtspositioneel gebied moest verdwijnen. „Dat nu een cao uit de bus gekomen is, is opmerkelijk, te meer daar wij de tijd niet mee hebben gehad. Denk maar eens in dit verband aan Bestek '81 en aan de huidige financieel-economische situatie van ons land", aldus bestuurder Kruithof. Werkterrein De cao geldt voor alle welzijnssec toren, voor zover die tot dusver werden gesubsidieerd volgens de regelingen van de ministeries van justitie en CRM. Dat zijn: gezins verzorging, algemeen maatr schappelijk werk, gecoördineerd bejaardenwerk, sociaal-cultureel werk, jeugd- en jongerenwerk, samenlevingsopbouw, kinder dagverblijven, vormings- en ontwikkelingswerk in inter- naatsverband, oarticuliere kin derbescherming. De cao-Welzijn heeft een wer kingsduur van bijna twee jaar (tot 1 januari 1981). Getracht zal wor den de kort geleden tot stand ge komen cao voor de Dagverblij ven en Gezinsvervangende Te huizen voor Gehandicapten te zijner tijd in de cao-Welzijn op te nemen, waardoor de werkings sfeer nog eens met 6000 tot 7000 werknemers zal worden uitge breid. Een groot aantal zaken uit de cao's die eerder tot stand kwamen, is bruikbaar geweest voor de cao-Welzijn. Getracht is de arbeidsvoorwaarden zoveel mogelijk te harmoniseren. Kruithof meldt dat de werkne mersorganisaties op verschillen de punten van de arbeidsvoor waarden winst hebben weten te boeken. Uiterst belangrijk noemt hij de in de cao opgenomen wachtgeldregeling, die in de CRM-sectoren niet bestond (bij justitie weer wel). „Omdat door het gedecentraliseer de beleid in de sociaal-culturele sector de gemeenten meer te zeg gen krijgen, moest duidelijk een wachtgeldregeling op papier komen. Met vreugde hebben wij er op 30 januari kennis van ge nomen dat CRM de wachtgeldre geling voor het gehele terrein zal toepassen. Zodoende is een blangrijk stuk rechtszekerheid bereikt voor werkers die worden ontslagen als gevolg van over heidsingrijpen bij uitplanning en-of stopzetting van subsi die". Wachtgeld Kruithof zegt er „zwaar tegen aan te hebben gehikt" dat de wacht geldregeling er moest komen. Nd1 is er één geregeld voor werkne mers van 50 jaar en ouder, welke gelijk is aan de rijksregeling. Voor werknemers jonger dan 50 jaar zal een wachtgeldregeling gedurende maximaal vier jaar gelden. „CRM heeft daarbij - bang voor de financiële consequenties? - wel aan de werkgeversbonden ge vraagd of er te praten valt over de 6 x 0,5 procent maatregel (Bestek '81), waar we in principe ja op hebben geantwoord", vult Kruit hof aan. Meer winstpunten zijn de doorbetaling bij ziekte gedu rende maximaal 18 maanden; in de CRM-sector gold een periode van 12 maanden. Voor de werkers in de particuliere kinderbescherming gold reeds 24 maanden. Voor het zittende per soneel worden deze rechten ge handhaafd. Trouwens, deze regel geldt op meer punten. En dan is er meer vakantieverlof: 22 dagen per jaar. Voor de gezinsverzorg sters winst; zij hadden 20 dagen vakantie. Kruithof tekent hierbij aan dat de maatschappelijke dienstverle ning meer zogenaamde formatie uren moet worden toegekend om het huidige in dienst zijnde per soneel in de gelegenheid te stel len de 22 dagen per jaar op te ne men. Dan is in de cao-Welzijn een vergoeding geregeld voor de waarneming in een hogere func tie en heeft men recht op een toelage bij jubilea (kost al zo'n drie ton op jaarbasis). Meteen na de ondertekening zal de cao ter verbindendverklaring worden voorgelegd aan de minis ter van sociale zaken. Verwacht wordt dat de beslissing nog wel enige tijd in beslag zal nemen. Niet alle werkgevers in het maat schappelijk welzijn zullen van harte achter de nieuwe cao staan, omdat de eigen identiteit van hun werkterrein daarmee wordt aan- Uit de boot De bonden betreuren inmiddels dat twee grote sectoren in het maatschappelijk welzijn bij deze cao uit de boot zijn gevallen. De 12.000 medewerkers van de kruisverenigingen en de 2000 tot 3000 personeelsleden in de am bulante geestelijke gezondheids zorg zullen zich arbeidsvoor waarden via aparte cao's moeten verwerven. Wat dit betreft is er verdeeldheid opgetreden in het werkgeverskamp. De Federatie van Werkgeversver enigingen in het Welzijnswerk (FWW) heeft erkend dat de Sa menwerkende Bonden van Overheidspersoneel (waaronder de NCBO) als enige werkne mersorganisaties representatief zijn voor het gehele welzijnster rein. Het addertje onder het gras schuilt in de deelsectoren van dit werkgevers-werknemersoverleg, waarin ook enkele categorale (niet bij een vakcentrale aange sloten) werknemersorganisaties zijn vertegenwoordigd. Deze or ganisaties hebben het standpunt ingenomen dat de nieuwe cao- Welzijn niet voor hun leden kan gelden, omdat zij niet mede heb ben onderhandeld. Zij eisen nu overleg met de werkgevers in het kruiswerk en de ambulante geestelijke gezondheidszorg om een eigen cao tot stand te bren gen. NCBO, ABVA, KABO en ARKA betreuren dat deze categorale or ganisaties de zaak hebben ge dwarsboomd. Ze zijn niet repre sentatief voor de hele sector om in het Overleg Arbeidsvoorwaar den Welzijnswerk vertegen woordigd te zijn. Verwacht wordt nu dat de arbeidsvoorwaarden van het personeel bij de kruizen per 1 juni geregeld zullen zijn in een aparta cao en wellicht eerder voor de ambulante geestelijke gezondheidszorg. Het gaat om cao's die heel sterk zullen over eenkomen met die voor het wel zijnswerk. AMSTERDAM - Sinds het afgelopen weekeinde wordt er toch weer druk gezwommen in het Amdedamse buurtzwembad het "Zuiderbad" .De deuren gingen hierop 1 februari dicht, omdat de gemeente de substkkraan heeft dicht gedraaid, nu het nieuwe Mirandabad klaar is. De stichting "Vrienden van het Zuiderbad' iaat nu gedurende drie maanden proberen om het bad draaiende te houden met behulp van vrijwilligers. Voer te buurt waar het "Zuiderbad" ligt, betekent dit zwembad heel veel, zo betogen de "vrienden" AMSTERDAM - Inde hoofd stad loopt momentee een ten toonstelling "Vondel t Amster dam", ter gelegenhei van de 300ste verjaardag van e dichter/ schrijver. De expositii werd ge opend door Kamer-voczitter dr. Anne Vondeling. Hieistaat hij, met tentoonstelling-otwerpster mevrouw M. Spies, eerbord met een aantal reliefs van andgeba- ren tijdens het spreken

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4