Plannen vervangende nieuwbouw in De Kooi Krakers ageren tegen uoningbeleid gemeente Actief in vrije tijd Ook reflecterende pedalen verplicht per 1 november GIRO 50500 DINSDAG 27 FEBRUARI 1970 LEIDEN worden verkocht en toen dit weer niet doorging werd de woning door een aantal gegadigden af gewezen. In een eerder stadium heeft de directeur van de Leidse Woningstichting te kennen gege ven er geen bezwaar tegen te hebben als de krakers in de hui zen blijven. Soepelheid Duivesteijn noemde het een goede zaak als door de kraakbond din gen aan de kaak worden gesteld die aan de aandacht van raadsle den ontsnappen. Hij was echter niet van mening dat iedere kraker die voldoet aan de woonruimte regeling in de gekraakte woning kan blijven omdat woningzoe kenden die langer geregistreerd staan dan nog langer op een wo ning moeten wachten. Wel pieitte hij er voor om ten aanzien van de krakers van de woning aan de Langebrug uiterste soepelheid te betrachten. Wethouder Waal zei het onaan vaardbaar te vinden als elke wo ning die drie maanden leeg staat gekraakt wordt omdat dan het recht van de sterkste zal gelden. De wethouder zegde toe om in Belastingformulier Ook dit jaar moeten de belas tingformulieren weer vóór 1 april bij de belastingkanto ren ingeleverd worden. In verband daarmee houdt de Leidse rechtswinkel in de maand maart op alle vrijda gen van 9 tot 12 uur een extra spreekuur voor belastingza ken. Deze spreekuren zijn uit sluitend bedoeld voor het in vullen van aangiftebiljetten. Daarnaast kan men ook op ue normale spreekuren van de rechtswinkel terecht: maan- leeftijd van 7 tot 12 jaar. Voor de deelnemertjes wordt die middag de film Jalan-Jalan vertoond. Verder wordt er in de creatieve ruimte een boekje over het museum gemaakt. Deelneming is beperkt moge lijk en de kosten bedragen 75 cent per kind. Dienstweigeren Augustinus organiseert morgen een open avond over dienst weigeren in samenwerking met de werkgroep dienstwei geren in Leiden. Uitgenodigd zijn: Kees Vellekoop (dienst weigeraar), Frits van Loenen VVDMen vertegenwoordi gers van de Bond voor Dienstplichtigen en de Ver eniging Dienstweigeraars. Verder wordt er een filmpje vertoond. De bijeenkomst wordt gehouden in het nieuwe Augustinus aan het Rapen- brug 24 en begint om kwart over acht. Dt tekening boven geeft de voortevel van de nieuwe wo ningen, die zullen worden ge- bouwl aan de Javastraat. Dit op deplaats. waar een school- depeidance stond. De fot on der toont de woningen aan kt Kooipark die zullen worde afgebroken en plaats moete maken voor zestien nieuw woningen. Er moet met de bewnersnog overleg worden gepleed. De gemeente Leiden wil proberen om nog voor het einde van dit jaar een begin te maken met twee nieuwbouwplan netjes. Op de hoek van Timorstraat en de Su- matrastraat komen op de plaats van de voormalige bedrijfstech- nische school, 22 nieuwe wonin gen en aan de Javastraat, waar een dependance stond van de school, worden 14 nieuwe wo ningen gebouwd. Op de plaats van de 146 woningen die worden afgebroken kunnen weer 110 nieuwe woningen worden ge bouwd. Voor de zestien wonin gen in het Kooipark komen weer zestien andere terug. LEIDEN - In de Kooi zullen volgend jaar 162 woningen van de vereniging Werk manswoningen worden afgebroken om plaats te maken voor vervangende nieuwbouw. Het gaat om 146 woningen van het blok omsloten door de Ringkade, Parkstraat, Atjehstraat en de Kooihof en om 16 woningen die staan in het Kooipark. De plan nen verkeren nog in een vroeg stadium. Er moet nog overleg worden gepleegd met de bewo ners. Als alles volgens plan ver loopt zal in de eerste helft van het volgend jaar een begin worden gemaakt met de sloopwerk zaamheden. Omdat op de plaats van de 146 wo ningen nog maar 110 nieuwe ge bouwd kunnen worden zullen de bouwplannen voor de Javastraat en op de hoek Timorstraat/Suma- trastraat nodig zijn om het verlies aan woningen goed te maken. Op de plaats van het voormalige badhuis in de Kooi zullen nog eens 10 woningen extra worden gebouwd. De nieuwbouw zal bestaan uit drie of vier bouwlagen en de huizen krijgen een schuine kap. Behalve eengezinswoningen zullen een aantal woningen ook bestemd zijn voor bejaarden en voor één en twee persoonshuishoudens. De beneden-woningen krijgen een tuintje en de bovenwoningen hebben een balkon aan de ach terkant. Er is ook nog een plan gemaakt voor de renovatie van 40 wonin gen van Werkmanswoningen aan de Bilitonstraat en de Banka- straat. Het is echter twijfelachtig of het ministerie goedkeuring zal verlenen aan deze plannen. Als renovatie niet haalbaar blijkt zullen de bewoners zelf moeten uitmaken of de woningen moeten worden afgebroken en worden vervangen door nieuwbouw of dat de huizen blijven staan. Afbraak van deze kleine woningen zou een aanzienlijk verlies van woningen teweeg brengen omdat nooit het zelfde aantal woningen op deze plaats kan worden ge bouwd. Ook hiervoor geldt dat open gaten elders in de stad sou laas moeten bieden om als ver vangende woonruimte te dienen. Na de voltooiing van de nieuw bouw zal er meer ruimte zijn voor openbaar groen en speelgelegen- heid. De nieuwe woningen zijn ontworpen door architectenbu reau Schutte. De nieuwboifw zal in fases worden aangepakt en on geveer VI2 jaar in beslag gaan Oud Leiden De Vereniging Oud-Leiden en de Stichting Leidse Hofjes or ganiseren vandaag een film avond in het museum De La kenhal aan de Oude Singel 28-32. Naast de film over het Bethlehemshofje van Hans Meester en een film over de stadhuisbrand van 1929 zul len twee films van de Leidse cineast Herman Kleibrink te zien zijn. De een is getiteld "Filmbrief uit Leiden" en de andere "Fragmenten van len te en herfst". Al eerder werd een dergelijke filmavond ge houden. De belangstelling ivas toen zo groot dat vele be langstellenden teleurgesteld moesten worden. Boekje maken In het Rijksmuseum voor Vol kenkunde aan de Steenstraat wordt morgen van 2 tot 4 uur een educatieve middag ge houden voor de jeugd in de Nieuwe fietsen worden tegenwoordig compleet met rode reflector en lichtgevende pedalen, die met ingang van 1 novem ber ook verplicht zijn, afgeleverd. Dat het per 1 november van dit jaar verplicht is om een rode reflector achterop de fiets te hebben zitten, mag onder hand als bekend worden ver ondersteld. Minder bekend is het dat de wet ook bepaalt dat de fiets (niet de bromfiets) vanaf die datum met reflecte rende pedalen moet zijn uit gerust. Voor de nieuwe fietsenalthans die van Nederlands fabri kaat, is dat geen probleem omdat die tegenwoordig al, compleet met reflector en reflecterende pedalen, wor den afgeleverd. Een stuk moeilijker ligt dat bij de fiet sen die uit het buitenland af komstig zijn en de wat oudere stalen rossen. Daar moesten en moeten de reflectoren en in de meeste gevallen ook de reflecterende trappers nog op worden gezet. De heer B. Eek hof van de Amsterdamse fir ma William Koch, importeur van rijwielonderdelen, ver moedt dat van de ongeveer 9 miljoen fietsen die er in Ne derland zijn er zo'n 3 miljoen nog geen lichtgevende peda len hebben. Bij de firma Koch bestaat het vermoeden dat de periode die ons nog rest tot 1 november, wanneer de wet van de ene op de andere dag, zonder over gangsperiode, in werking treedt, te kort is om al die 3 miljoen fietsers tijdig van nieuwe pedalen te voorzien. De directie van de firma ver wacht grote moeilijkheden met de toelevering Wanneer dit vermoeden wordt bewaarheid is het mogelijk -dat men na 1 november be keurd wordt wegens het ont breken van reflecterende pe dalen op de fiets terwijl deze niet of nauwelijks in de win kel te verkrijgen zijn. Een vreemde zaak", vindt de heer Eekhof. "Wij snappen ook niet dat het Ministerie en Veilig Verkeer Nederland er niet meer aan gedaan hebben om het verplicht worden van die pedalen onder de aandacht van het publiek te brengen". Veilig Verkeer Nederland (VVNj-voorlichter B. J. Wou denberg ontkent dat VVN in deze inderdaad te kort is ge schoten: "Door de enorme golf van publiciteit rond het ver plicht worden van de reflector zijn de pedalen eigenlijk een beetje ondergesneeuwd"Wel vindt hij dat er alsnog iets aan moet worden gedaan omdat ook hij het idee heeft EMOTIONELE TAFERELEN IN COMMISSIEVERGADERING gekregen dat maar weinig mensen weten dat de fiets met ingang van 1 november ook met reflecterende trappers uitgerust dient te zijn. Van daar dat binnenkort een nieuwe campagne ten gunste van de trappers zal worden begonnen. Dat een dergelijke campagne zeer zeker op zijn plaats is, blijkt wel uit het feit dat niet eens alle rijwielhandelaren van het verplicht worden van de lichtgevende pedalen op de hoogte zijn. Wanneer we bij voorbeeld. bij de Leidse rij wielhandel Van Zijp telefo nisch om commentaar vragen over eventuele moeilijkheden met de levering krijgen we aan de andere kant van de lijn verbaasd te horen: Wat! Worden die dingen ook al ver plicht". Desalniettemin blijkt het op dit moment geen enkel probleem te zijn om van die lichtgevende trappers aan te schaffen (kosten: een kleine zeven gulden). Bij de rijwiel zaken zijn ze op dit moment vrijwel onbeperkt verkrijg baar. Anders wordt dat volgens fiet senhandelaar Walènkamp als men tot het laatste moment wacht en er opeens een enorme run op die pedalen gaat ko men. De verwachtingen zijn trouwens dat de politie na 1 november niet zo streng zal letten op de reflecterende pe dalen in tegenstelling tot de rode reflector. De lichtgeven de pedalen worden namelijk niet zozeer als een absolute noodzaak maar meer als een extraatje beschouwd. Wat de racefietsen tot slot be treft: op dit moment wordt er nog volop gewerkt aan het ontwikkelen van een race beugel met reflecterende pe dalen. Hilda Passchier xmduldbaar het college van B en W. en in overleg met bureau huisvesting en de Leidse Woningstichting, de vraag aan de orde te zullen stellen hoe verbeteringen kunnen wor den aangebracht om te voorko men dat het te lang duurt voor een woning wordt toegewezen. Waal vindt dat tot die tijd de gewo ne procedures van kracht moeten blijven. Dat wil zeggen dat de bewoners van het pand aan de Langebrug het beroep moeten afwachten dat zij hebben aange tekend bij de huisvestingscom missie. Deze commissie, waarin de wethouder zelf zitting heeft, adviseerd B en W of de krakers in de woningen mogen blijven of niet. dag- en woensdagochtend van 10 tot 12.30 uur en dins dag- en donderdagavond van 18.30 tot 20.30 uur. Het is noodzakelijk dat men de no dige gegevens, zoals een jaar opgaafvan het loon, huursub sidie. rekeningen e.d. mee brengt. Filmhuis Het Filmhuis van het Vrijetijds- cejitrum.Breestraat 66 begint met een nieuwe activiteit: de vertoning van politieke films elke laatste dinsdag van de maand. Vanavond om half acht wordt begonnen met de vier uur durende documen taire "Lefond de l'air est rou ge" van de Fransman Chris Marker uit 1977. De film ver haalt over tien jaar sociale strijd, beginnend met de eer ste Vietnam-acties en eindi gend met de dood van Allende in 1973. De toegangsprijs be draagt vijf gulden. LEID1N - Naar schatting zestj krakers hebben gis teravond op het Leidse staduis voor groot tumult gezogd tijdens een verga- derig van de commissie voor volkshuisvestings- vraastukken. Aan derde was de leegstand van woniren die eigendom zijn van de geeente en het uitzettings- beleiden aanzien van krakers. De algnene teneur van het grote aantabelangstellenden en van de ledn van de commissie was dat soimige gemeentewoningen veel te.ing leeg staan en dat het toewijagsbeleid faalt. De zaak \?rd aangekaart'door het PSP-ralslid Passchier, die on langs tn interpellatie wilde houdemaar aanleiding van een woningan de Langebrug die is gekraakdoor onder andere een echtpaamet een baby. Bureau Hsvesting heeft de kra kers varieze woning, die al ruim een halfiar leeg stond, gemaand de wonig te ontruimen. De ge- meentend bepaalde dat de vra gen die evrouw Passchier hier over het gesteld eerst in de commiss moesten worden be handeld, Het PSP-edslid betoogde dat de gemeentzich niet van de kwes tie kan anaken door deze wo ning, dial lange tijd leeg stond, plotselintoe te wijzen aan ande re woninzoekenden. Zij was van mening at op die manier wo- ningzoetnden en krakers tegen elkaar wrden uitgespeeld. één grootste collecties avondjaponnen Nederland De aanwezige krakers gaven soms op luidruchtige en emotionele wijze uiting aan hun wantrouwen over de gemeentelijke woning verdeling. Een van de aanwezi gen die volledig over zijn toeren raakte, noemde de leegstand van gemeentewoningen een grof schandaal en liet in niet mis te verstane bewoordingen weten doodziek te worden van "het ge zeik en geouwehoer" van de le den van de commissie. Maar er werd ook op vriendelijker wijze geprotesteerd toen alle aanwezi gen massaal en met muzikale be geleiding het lied vooreen betere woningverdeling tijdens de ver gadering ten gehore brachten. Onduldbaar Mevrouw Passchier betoogde yer- der dat zij het onduldbaar vindt dat een flink aantal nieuwe hui zen aan de Waardgracht en de Oranjegracht al bijna een jaar leeg staan. Ongeveer twintig van deze woningen zijn door de Leid se .kraakbond gekraakt en een groot aantal andere woningen staat nog leeg. Het gaat hier om huisjes die oorspronkelijk be stemd waren voor bejaarden. Bureau Huisvesting bleek aanvan kelijk niet voldoende kandidaten te kunnen vinden voor deze wq- ningen. Uiteindelijk is in decem ber '78 een advertentie in de kran ten gezet om nieuwe gegadigden te vinden die aan de woonruimte regeling voldoen. Ook het PvdA-raadslid Duivesteijn laakte het beleid van de gemeen te en noemde één en ander niet acceptabel. Mevrouw Passchier pleitte er voor om met de kraker van de huizen aan de Oranje- gracht contact op te nemen en degenen die geregistreerd zijn of aan de normen van de woonruim teregeling voldoen een woonver gunning te geven. Langerak (VVD) meende dat niet zomaar een woonvergunning kan wor den afgegeven aan mensen die de moed en de brutaliteit hebben om een woning te kraken. De heer Dekker, chef van bureau huisvesting, meende dat het een zaak is van de Leidse Woning stichting (die de woningen in be heer heeft) of wel niet vlugger kunnen worden toegewezen. Hij wees er op dat het pand aan de Langebrug een uitzonderlijk ge val is. Deze woning zou eerst haaiemmerstraat 42 leien (holland) tl. 071-131204 Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding p/a Koninklijk Instituut voor de Tropen Mauritskade 63,1092 AD Amsterdam

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3