Verbouwing pand Rembrandtstraat is stilgelegd Weg rond wijk Vinken veld te duur "Vergif gestolen door collega's of onbekenden" "In bloemenvak zit nog goede boterham DINSDAG 27 FEBRUARI 1979 LEIDEN - De dienst bouw en woningtoezicht van de gemeente Leiden heeft in de Rembrandtstraat de verbouwing van een pand wegens illegale bouwacti viteiten stilgelegd. De bouwstop geldt voor het pand Rembrandtstraat 10, het vroegere kerkgebouw Schoolbestuur Noord wijk wil 3 rk scholen in één complex •NOORDWIJK - De Maria- school, Sint Jeroenschool (lager onderwijs) en de kleuterschool de Wigwam in Noordwijk zullen in de toekomst in één scholen complex worden onder gebracht. De kans bestaat dat na deze con centratie in dit zelfde gebouw óók de kleuterschool de Benge- Icnbak een plaatsje krijgt. De nieuwe school, die in totaal over veertien klassen kan beschik ken, zal worden gebouwd op het terrein waar nu de Mariaschool staat. De kleuterschool zal mettertijd worden opgeheven, terwijl de Je roenschool plaats moet maken voor de aanleg van een nieuwe weg. De drie scholen die hierbij betrok ken zijn, voldoen niet meer aan de eisen van deze tijd. Daarom én het feit dat er in sommige wijken van Noordwijk sprake is van ver grijzing en dus leegloop, heeft de Stichting Katholiek Onderwijs tot deze stap besloten. In de nieuwe constellatie kan de stichting in totaal beschikken over 23 klaslokalen, 3 minder dan nu het geval is. (In het Noord- wijkse r.k. scholencomplex Schapendel heeft men 9 klassen. Deze school is nog maar driejaar oud). Er zullen géén ontslagen vallen bij de scholen-samenvoeging. Via een „natuurlijk verloop" wil de stichting dit voorkomen. van de Apostolische Ge meenschap. Dit gebouw is eigendom van de Leidenaar Holverda, die er nu een anliekhal gevestigd heeft. Hij zou ideeën hebben er een jazz-ca- fé te vestigen. Holverda zelf blijft vaag over de toekomstige be stemming van het gebouw. Het bevestigt noch ontkent het plan voor een jazz-café. Holverda vestigde in Leiden eerder café 't Keizertje aan de Kaiser- straat en restaurant Chez Kok, het tegenwoordige le Forestier op de hoek Noordeinde/Rem- brandtstraat. Bij bouw- en wo ningtoezicht wordt Holverda aangeduid als iemand die regel matig zonder vergunning bouwt. Zelf ontkent Holverda clandes tiene praktijken. De eigenaar van Rembrandtstraat 10 beweert dat hij in het oude kerkgebouw een beperkte ver bouwing uitvoert. "Als u wat ver timmert of behangt hebt u ook geen bouwvergunning nodig. Bouwkundig heb ik niets ge daan", is zijn uitleg. Bouw- en woningtoezicht geeft echter een heel andere lezing. Holverda ging zonder vergun ning aan de slag en kreeg ver schillende aanmaningen. Bij uit blijven van resultaat is de ge meente overgaan tot actie. Met begeleiding van de politie en een controleur van de sociale dienst - vanwege mogelijke zwartwer kers - legde de gemeente de bouw officieel stil. Bouw- en woningtoezicht zal B en W adviseren voorlopig geen bouwvergunning te verlenen en een onderzoek in te stellen naar de bestemming. Via het struc tuurplan voor de binnenstad kan een horecavestiging tijdelijk ge weerd worden. Met de bouwver ordening kunnen in ieder geval een vergunning en bepaalde voorwaarden (indeling, nooduit gang) geëist worden. Bij de wijkvereniging Pieters- en Academiewijk is men fel gekant tegen een mogelijke horeca-ves- tiging. De wijkvereniging voert al geruime tijd actie voor beperking van de café-overlast. Bestuurslid mevrouw Bosch-Gans: "Nee na tuurlijk zijn wij tegen, we zijn te gen alles wat nog meer overlast geeft". Eigenaar Holverda zegt 'met de rug tegen de muur te staan". Hij wei gert iedere informatie over de plannen om zijn positie tegen over de gemeente niet te ver zwakken. i Rembrandstraat 10, nu nog antiekhal. Flora-woordvoerder NOORDWIJK - De bloemenkweker zal zich in de toekomst moeten richten op het grootwinkelbedrijf, en niet op de exclusieve bloemenwinkel. Deze visie verkondigde publici- teitsman Niek Hemmes van veiling Flora tijdens een bij eenkomst voor LTB-jonge- ren in Noordwijk. Hij sprak daar over de concurrentiepo sitie en de perspectieven van de Nederlandse bloemen- kwekers. Volgens Hemmes verhandelen die grootwin kelbedrijven nu al acht pro cent van de totale omzet. Hemmes stelde met grote ze kerheid dat de bloemenkwe- kers in ons land niet bang hoeven te zijn voor concur rentie uit Spanje. "Zelfs de Migros heeft haar kwekerij daar afgestoten. Griekenland lijkt evenmin gevaarlijk, maar dat zeiden we tien jaar geleden van Israël ook. Ten slotte kunnen de tijden snel veranderen". Dat Israël zo langzamerhand de markt overstroomt met im- portbloemen, betekent dat de opbrengst van bolbloemen wordt gedrukt. Voor de kwe kers, die deze winter nauwe lijks het hoofd boven water kunnen houden, dreigt dit funest te worden. Ov de invloed van reclame op import merkte Hemmes op: "Het is dood-eng, maar je kunt er niet omheen. De kwa liteit van het produkt zal het moeten doen. In dit opzicht staat Nederland toch wel erg sterk". Niek Hemmes .reclame voor buitenlandse bloemen dood-eng in Frankrijk op twaalf groot handelsmarkten en enkele grootwinkelbedrijven. De kwekerijen en veilingen in het zuiden van Frankrijk zouden praktisch op één oor liggen. "Die import", aldus Hemmes, De afzet van bloemen in Frank rijk begint langzaam maar ze ker vaste vormen te krijgen. "Als de kwekers met verstand produceren", aldus Hemmes, "dat zit er in het bloemenvak voor iedereen nog een goede boterham". Maar hij wees ook op positieve ontwikkelingen. Zo opereren er een twintig bloemenrijders Dievenbende nu zelf de sigaar ALPHEN AAN DEN RIJN - In het Friese Smallingerland is een inbrekersbende opge rold, waarvan drie leden heb ben bekend vorig jaar no vember te hebben ingebro ken in het sigarenmagazijn van B. van Doorn in het win kelcentrum "De Ridderhof'. Daarbij werd voor tiendui zend gulden aan rookartike len buitgemaakt. De verdachten (allen afkomstig uit Utrecht) maakten deel uit van een bende van zeven man die verdacht wordt van in braken in heel Nederland. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense brandweer rukte gisteravond met vrij groot materieel uit voor de blussing van een brand in de Ridder- buurt, die achteraf meeviel. Bij de boerderij van Den Hertog was door onbekende oorzaak plastic in een voedersilo in brand geraakt. De brandweer rukte met twee bluswagens en een licht-wagèn (met ha- logeenschijnwerpers) uit, omdat in de Ridderbuurt bluswater slecht voorhanden is en de silo stond ingeklemd tussen een boerderij en een grote schuur. Het viel allemaal echter nogal mee, de vlammen waren snel bedwongen. De silo liep wat barsten en scheuren op. Burgemeester en Wethouders van Noordwijk NOORDWIJK - De gemeente Noordwijk ziet de aanleg van een weg rond de te bouwen nieuwe woonwijk in het Vin- kenveld niet zitten. Reden: de kosten van een dergelijke verbinding zijn te hoog, namelijk 5 miljoen. deze grond niet nuttiger kan worden besteed. Zij denken dan met name aan woningbouw. Het gemeentebestuur wil de situa- Verder is er voor de aanleg van deze weg ongeveer tien hectare agrari sche grond nodig. Burgemeester en Wethouders vragen zich af of tie zoals nu is handhaven. Zou de gemeenteraad, die vanavond vergadert, hiertoe inderdaad be sluiten, dan zouden er ingrijpen de verbeteringen moeten worden aangebracht aan zowel de Ver lengde Beeklaan als aan de Beeklaan. Hoeveel geld hiermee is gemoeid is nog niet bekend. Toen de gemeenteraad eind vorig Verlengde Beeklaan met kruising Herenweg in Noordwijk jaar besloot om 28 hectare bol- lengrond in het Vinken veld te bestemmen voor het bouwen van huizen (aanvankelijk wilden B en W 62 hectare volbouwen), werd daaraan de voorwaarde verbon den dat moest worden onder zocht of het mogelijk zou zijn de Beeklaan te verleggen. Deze weg zou dan niet dóór, maar óm de nieuwe woonwijk moeten komen te lopen. Hoewel B en W toegeven dat zo'n weg rond de nieuwbouwwijk aantrekkelijke kanten heeft, vin den zij het niet verantwoord om de weg aan te leggen. Volgens B en W wegen de financiële conse quenties te zwaar. De aanleg van een weg om de wijk heen, zou betekenen dat deze een barrière gaat vormen tegen nog meer woningbouw in het Vin- kenveld. Voor de tien hectare die de agrariërs extra zouden moeten inleveren voor die weg, krijgen zij echter een stuk zekerheid terug: het behoud van-de rest. Als de nieuwe randweg zou worden aangelegd, zou deze met een „halve maan" komen te lopen van het begin van de Beeklaan tot halverwege de Verlengde Beek laan. Wanneer die randweg er toch zou komen, zal te zijner tijd de verkeerslichteninstallatie op het kruispunt Beeklaan/Heren weg moeten worden verplaatst. Het verleggen van deze weg be tekent wél dat zowel het Vinken- veld als het Beeklaankwartier "gaaf' van vorm worden. Pluspunt Een pluspunt van een randweg om de Vinkenveld-wijk zou wel zijn dat het drukke verkeer van de Beeklaan verdwijnt. Er zullen dan parkstroken kunnen worden aangelegd, bovendien is het mo gelijk om de Beeklaan te hand haven als busbaan. Die overwe ging wordt ook genoemd in het voorstel van burgemeester en wethouders. Ander verkeer zou dan moeten worden geweerd. Aantrekkelijk Het verleggen van de Beeklaan noemen B en W een "aantrekke- lijke" gedachte. Maar, voegen zij eraan toe, een woongebied van 28 hectare biedt voor zelfstandige voorzieningen een onvoldoende draagvlak. Zo zullen er slechts mogelijkheden zijn voor acht of negen klassen voor een lagere school. De zaak verandert als de wijk ver sterking krijgt vanuit het aan grenzende Beeklaan-kwartier met bijna zeshonderd huizen. Dan ontstaat niet alleen voldoen de draagvlak voor het onderwijs, maar dan gaat zelfs een compleet winkelcentrum met tien winkels tot de mogelijkheden behoren. Zou de huidige Beeklaan geheel komen weg te vallen, dan zal dit een zeer ongunstig effect hebben op het openbaar vervoei. B en W pleitte daarom voor het eventueel handhaven van de weg als (bij voorbeeld) vrije busbaan. KWEKERS UIT LISSE LISSE - Het stelen van het landbouwvergif dat lag opge slagen bij een kwekerij in Lis- se is bepaald geen kinder werk geweest. Tot deze conclusie komen zowel de politie van Lisse als de kwe kers bij wie het vergif is ont vreemd. Zij leiden dit af uit de professionele manier waarop de daders te werk zijn gegaan. Dit heeft in elk geval wel de vrees bij de politie weggeno men dat het gif in kinderhan den terecht is gekomen. On deskundig gebruik van dit vergif, zoals het drinken er van kan dodelijk zijn. De manier waarop de dieven hun slag hebben geslagen duidt er volgens de kwekers op dat "bekenden" het zware vergif hebben meegenomen. Volgens de twee kwekers die de kwekerij nabij de Achter weg in Lisse beheren hebben de daders geweten waar "het goedje" zich bevond, omdat verder geen sporen van ver nielingen of ontvreemding zijn aangetroffen. In totaal zijn twee bussen van elk vijf liter gramoxone, en twee bussen, van vijf liter, reglone gestolen De bollen velden worden met dit spul, vemengd met water, bespo ten tegen onkruid. Een woordvoerder van het la boratorium voor bollenon- derzoek weet te melden dat beide stoffen zeer giftig zijn. Een bus gramoxone moet een etiket dragen met daarop een doodskop. (Een algemeen bekende indicatie voor zeer giftige stoffen). Een bus reglone moet zijn voorzien van een etiket met een An dreas kruis, ten teken dat dit, hoewel minder giftig dan gramoxone, ook een zeer schadelijke stof is. De doods kop hoort bij gramoxone na dat in Engeland enkele jaren geleden een man is overleden die wat van deze stof naar binnen kreeg. Uit de woorden van de woordvoerder van het laboratorium blijkt voorts dat bij het bespuiten van het land met dit gif immer bescher mende kleding gedragen moet worden en dat deze stof fen steeds veilig achter slot en grendel moeten worden op geborgen. Op het moment dat de giftige stoffen bij de kwekerij werd ontvreemd bevonden deze zich niet op de daarvoor be stemde plaats, een van slot voorziene kast in de loods van de kwekerij. In verband met de vorstperiode hadden de kwekers het gif in een hok in dezelfde loods gezet om be vriezing te voorkomen. Dit hok zat overigens ook op slot. De algemene inspectie dienst van de politie had daar geen bezwaren tegen, aldus de kwekers. Zelf geloven zij dat of collega kwekers of handelaren het vergif hebben gestolen. Ook al omdat precies twee jaar geleden uit dezelfde loods gramoxone is gestolen. Toen betrof het slechts één bus van vijf liter. Weten De kwekers: "De dieven moe ten hebben geweten waar al les stond. Niemand is hier overigens te vertrouwen. Het is onderling haat en nijd. Als ons land onder water loopt hebben de andere kwekers daar lol in. Op de foto gaan we niet en schrijf alsjeblieft onze naam niet op, want ik zie ze al lachen als ze de krant opens laan en lezen dat er bij ons is gestolen." De totale schade die de kwekers met de diefstal hebben opge lopen bedraagt ongeveer dui zend gulden. De politie liet weten c(at er geen sprake van paniek mag zijn nu het vergif is gestolen. "Dat lag anders als kinderen het hadden meegenomen, de die ven weten waarschijnlijk wel wat ze met het vergif wel en niet moeten doen, aldus de politie. Dit is ook de mening van de kwekers: "Zij gebrui ken het voor hun eigen land of verkopen het tegen een zacht prijsje". Bij de inbraak hebben de da ders waarschijnlijk gebruik gemaakt van een grote beton- schaar om eerst het slot van de deur van de loods door te knippen, om daarna de deur van het aparte hokje waarin het vergif lag, te kunnen for ceren. De ontvreemding werd opge merkt door één van de koe kers die 'aanvankelijk dacht dat er wat bloemen waren ge stolen maar later tot de ont dekking kwam dat het land bouwvergif was meegeno- Verbaasd of geschrokken wa ren de kwekers eigenlijk niet eens. "Ach, er wordt hier zo veel gestolen aan kleine ma chines, gereedschappen en bloemen. Maar wat wil je, niemand die het ziet in dit wijdse land". Het onderzoek in deze zaak wordt door de politie van Lis se voortgezet. De loods van de kwekerij in Lisse waaruit het landbouwvergif is gesto len Recht sin het midden van de foto het doorgeknipte slot van de deur van de loods Op de achtergrond de kast (met doodskop) waarin de bestrij dingsmiddelen worden opgeslagen en links het hok waar het gestolen land bouwvergif zich bevond.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13