Begin stelt beslissing overkomst naar YS uit NAAST HET NIEUWS 'Sowjet-lnie zet troepen aangrens Politieke situatie in België is uitzichtloos Callaghan nog niet uit perikelen Denen laten rookgerei liggen op niet roken-dag Nu Sadat niet naar Camp David gaat W apenleveranties YS aan N.-Jemen DINSDAG 27 FEBRUARI 1979 BUITENLAND PAGINA 11 NAIROBI/KENIA (UPI) - Zijn de dagen van president Idi Amin van Oeganda geteld? Volgens nieuwsontleders in het westen en inlichtingendiensten in Nairobi is het waarschijnlijk. „Het is mijn eigen mening, niet meer dan dat, maar mij komt hu* voor dat Amin is uitgeteld", ver klaarde een diplomaat in de Ke- niase hoofdstad. „De vraag die in teressant is, is wie komt er na hem?" Deze opmerking, en andere die op het hetzelfde neerkomen, vallen op door de ,punt-uit'-zekerheid waarmee Amin wordt afgeschre ven - waarbij men moet beden ken dat hij in het verleden crisis na crisis heeft overleefd. Amins val zou uiteindelijk wel eens geheel en al het werk van interne krachten kunnen zijn, maar daarnaast zou de president hem aanzienlijk kunnen blijken te hebben bevorderd door zijn on juiste beoordeling van de vastbe radenheid van Tanzania om, eenmaal tot vechten uitgelokt, te rug te slaan. „De Tanzanianen maken de indruk dat ze tot het bittere einde - uiter aard dat van Amin - willen door gaan", verklaarde een commen tator in Nairobi. „Het komt mij onwaarschijnlijk voor dat ze de strijd zouden opgeven nu het geluk met hen is." De kiem voor de vier maanden ou de oorlog van Oeganda met Tan zania werd begin oktober van het vorig jaar gezaaid, toen zich mui terijen begonnen voor te doen in garnizoenen in het zuiden van Oeganda. Amin zag zich gedwongen hem ge trouwe troepen naar het gebied te sturen om aan de muiterijen een einde te maken - hetgeen groot verlies aan mensenlevens aan beide zijden betekende. Klaarblijkelijk om de interne on rust te camoufleren en misschien om zijn rusteloze soldaten in te tomen, gaf Amin opdracht tot een inval in het gebied van Kagera in Tanzania - dat gedurende twee weken van Oeganda was. De Tanzanianen waren niet op de inval voorbereid geweest en moesten terrein prijsgeven. Eenmaal hersteld en weer in het bezit van Kagera, ontdekten ze dat de Oegandezen van rijke ak kergrond een woestenij hadden gemaakt. Karakteristiek voor zijn doen ver anderde Amin van de ene op de andere dag van kleur en beleed zijn liefde voor Tanzania, de hoop uitsprekende dat zich geen nieu we vijandelijkheden tussen beide landen zouden voordoen. En daar maakte hij zijn fout, zo meent men in Nairobi. Hij reken de niet op het wraakgevoel van de Tanzanianen, die de vernedering van Kagera wilden wreken. President Julius Nyerere van Tan zania, die Amin veracht sinds het ogenblik waarop deze het bewind van zijn hechte vriend Milton Obote omverwierp, bezwoer dat de oorlog zou doorgaan, maar op Oegandees grondgebied. De Tanzanianen begonnen ook Obote uit dè vergetelheid terug te halen. Vanuit zijn ballingsoord in Dar es Salaam riep hij zijn vroe gere volk op, Amin ten val te brengen omdat hij van Oeganda een „slachthuis" had gemaakt. In het begin van het jaar begonnen de Tanzanianen met invallen aan de 160 kilometer lange grens met Oeganda. Ze stonden een legertje van 1.500 Oegandese ballingen met guerrilla-opleiding toe, tot bij het front te komen. Langzaam meer zeker rukten de Tanzanianen in Oeganda op en vorige week kwam de zuidelijke hoofdstad Masaka binnen hun bereik. Masaka viel in het weekeinde in handen van Amins tegenstan ders, maar het is niet duidelijk of dit Tanzaniaanse troepen en/of Oegandese ballingentroepen wa ren of Oegandese soldaten die hun trouw aan Amin hebben op gezegd. De inneming van Masaka werd door soldaten van deze laat ste categorie als wapenfeit op geëist. De invasietroepen rukken nu op naar een tweede grote Oegandese garnizoensstad, Mbarara ten wes ten van Masaka. Radio Oeganda deelde gisteravond mee dat de stad in brand stond als gevolg van een hevige artilleriebeschieting. Ziekenhuizen, een katholieke kerk en moskeeën waren ver nield, werd gezegd. Amin misrekende zich behalve in Tanzania, ook in zijn traditionele vrienden in de Arabische wereld, meer in het bijzonder Libië, en in Oost-Europa, die wel eens zou den kunnen terugkomen van hun steun aan zijn regime. Volgens diplomatieke rapporten hebben Amins vrienden in vrij wel alle gevallen besloten hun handen van hem af te trekken. Zonder hulp van buiten en met een economie die ten gronde is ge richt, moet Amin het beleven dat de steun in zijn eigen leger - dat hij nodig heeft om staande te kunnen blijven - snel afkalft. Acties van guerrillakant komen meer en meer voor, ondanks in tensieve veiligheidsmaatregelen. Bij één gelegenheid kwam de hoofdstad Kampala zelf in het donker te zitten toen saboteurs een centrale buiten werking stel den. Na de aanslag deelde een organisa tie die zich de „Redt Oegan- da"-beweging noemde mee dat zij voor de aanslag verantwoor delijk was. Omtrent Amins opvolging tast men in het duister. Hij heeft zichzelf uitgeroepen tot president-voor- het-leven en zijn meeste tegen standers vinden het nog te vroeg krachtens het wie-het-eerst- komt-hetéerst-maalt, tevoor schijn te komen. In Nairobi twijfelt men eraan of Obote - die in zijn tijd zeker niet algemeen geliefd was - zal probe ren een come-back te maken. De Deense vereniging ter voor koming van kanker heeft de maandag uitgeroepen tot een nationale „niet roken-dag". Zij hoopt daarbij op de steun van 1 miljoen rokers. Ongeveer 30 pet van de geschat te 2 miljoen rokers in Dene marken liet de sigaren en si garetten liggen bij een derge lijke actie vorig jaar. Dit heeft de staat 1,5 miljoen Deense kronen (600.000 gulden) ge kost aan gederfde tabaksac cijnzen. (Van onze correspondent) WENEN - Rusland heeft met speciale transportvliegtuigen extra troepen overgebracht naar Bulgarije en de strijd macht langs de Bulgaarse grens met Roemenië en Joe goslavië versterkt, aldus mili taire waarnemers in Wenen. De nieuwe Russische militai re activiteiten hebben grote bezorgdheid gewekt in het Westen. De waarnemers leg gen deze Russische troepen concentraties uit als een drei gement aan het adres van Roemenië, dat tegen de wil van het Kremlin zijn eigen weg blijft volgen en, anders dan de andere Warschau- Pactlanden, heeft geweigerd de Chinese invasie in Viet nam openlijk te veroorde len. In Westerse kringen vreest men dat de Russen nu de gelegen heid zullen aangrijpen Roe menië onder druk te zetten en zo nodig met geweld het land terug te brengen in het gareel van het Warschau Pact. Voorts worden de troepen bewegingen in Bulgarije ge zien als een waarschuwing aan Joegoslavië, omdat pre sident Tito zich met de strijd tussen China eri Vietnam is gaan bemoeien en in een per soonlijke brief aan.de Chinese leiding heeft aangedrongen het conflict aan de onderhan-. delingstafel uit te vech ten. De aanwezigheid van troepen langs de Bulgaars-Joegosla vische grens zou er volgens ingewijden op kunnen dui den dat het conflict rond de Joegoslavische deelstaat Ma cedonië weer oplaait. Elke af koeling van de betrekkingen tussen Joegoslavië en de Sowjet-Unie is vanaf 1948 ge paard gegaan met een herop leving van dit conflict. De Bulgaren proberen bij herha ling munt te slaan uit het feit dat een deel van de Macedo nische volksgroep aanslui ting bij Bulgarije eist. De an nexatie van een deel van Ma cedonië zou het Sowjet-blok aansluiting geven met Alba nië, dat op zijn beurt een toe gangsweg geeft tot de Mid dellandse Zee. In diplomatieke kringen wordt erop gewezen dat elke Russi sche militaire activiteit in dit gebied van de Balkan bijzon dere gevaren inhoudt, omdat de grenzen van Turkije en Griekenland en daarmee de zuidflank van de NAVO, be dreigd worden. Het is zeker niet ondenkbaar dat in dit ge bied, in het geval van een ge wapend conflict vanwege de ingewikkelde en niet te voor spellen politieke verhoudin gen, grensoverschrijdingen zouden kunnen leiden tot het betrekken van de NAVO bij een dergelijke situatie. Bulgarije heeft de berichten over troepenversterkingen gisteren „ongegrond en kwaadwillig" genoemd. In tegendeel, zo heet het in een verklaring van het officiële Bulgaarse persbureau BTA, Bulgarije werkt aan „vriend schappelijke verhoudingen met de andere Balkan-lan den, gebaseerd op het in acht nemen van onafhankelijk heid en onschendbaarheid van landsgrenzen". (Van onze correspondent) JERUZALEM - De Israëlische premier Begin is aller minst gelukkig met het feit dat premier Chalil van Egypte zijn gesprekspartner zal zijn in Washington, en niet president Sadat. Begin stelde vast dat het president Sadat is die in Egypte de beslissingen neemt. De Israëlische premier Begin heft het glas tijdens het diner dat door minister Van der Klaauw werd aangeboden. Het bezoek van Van der Klaauw aan Israël loopt dwars door de vredesbe sprekingen van Camp David heen. Begin sprak gisteren met Neder landse journalisten ter gelegen heid van het bezoek van minister Van der Klaauw aan Israël. Op de vraag of Begin de uitnodiging al dan niet zou aanvaarden, wilde hij geen antwoord geven. „Die beslissing zal door het kabinet genomen worden. Het gaat om uiterst belangrijke en vergaande beslissingen, die de toekomst van ons land en onze veiligheid aan gaan", aldus Begin. Later op de dag keerde minister van buitenlandse zaken Dajan te rug uit Washington. Ook hij gaf geen rechtstreeks antwoord op de vraag of Begin de uitnodiging al dan niet moet aanvaarden. Maar Dajan, die zijn woordvoer der en een aantal andere ambte naren in Washington heeft ach tergelaten, legde cr de nadruk op dat hem de verzekering was ge geven dat Chalil was gemachtigd om de onderhandelingen af te ronden. BRUSSEL - Er is nog steeds geen uitweg uit de Belgische politieke crisis. Het wantrouwen tussen Vlamingen, Walen en Brusse laars zit te diep, stelde demissio nair minister van economische zaken Willy Claes, een Vlaams socialist, gisteren vast. Samen met de Waalse christendemocra tische leider Charles Nothomb had Claes een voorstel uitge werkt om de vorming van een re gering mogelijk te maken, maar dit bleek gisteren onhaal baar. Claes en Nothomb waren twee we ken geleden door koning Bou- dewijn belast met de opdracht te bemiddelen, nadat voorzitter Wilfried Martens van de Vlaamse christendemocraten (CVP) er niet in was geslaagd een regering De bemiddelaars, die ste partij in België, zonder welke geen regering gevormd kan wor den. Het was immers de CVP, en haar grote stemmentrekker oud premier Leo Tindemans. die de regering in oktober ten val bracht nadat aan Vlaamse kant scherpe kritiek was gerezen op het zoge naamde Egmont-akkoord over de federalistische staatshervor ming, waarop vooral de Walen sterk aandringen. De datum van 10 juni. de dag dat de Belgen hun afgevaardigden voor het Europese parlement gaan kiezen, weegt zwaar op de poli tieke touwtrekkerij die nu al twee maanden en negen dagen voort duurt sinds de laatste verkiezin gen. Gevreesd wordt voor het verstrekkend politiek effect van een klinkende overwinning die oud-premier Tindemans weieens zou kunnen boeken. Tindemans, die weinig op heeft met federalis tische experimenten, heeft als voorzitter van de Europese chris ten-democraten alles mee om zijn tegenstanders te verrassen. Binnen de CVP heerst grote ver deeldheid over de staatshervor ming. Samen met het naderbij komen van de juni-verkiezingen, leidt dit tot Voorzichtigheid en immobilisme. Om de CVP te dwingen kleur te bekennen, heb ben de drie Franstalige rege ringspartijen een gemeenschap pelijk front gevormd, dat tot nu toe, ondanks Vlaamse yerlei- dingsacties, overeind is geble- Zoon Gandhi veroordeeld NEW DELHI (AFP) - Sanjay Gandhi, de jongste zoon van oud-premier Indira Gandhi van India, is gisteren tot twee jaar gevangenisstraf veroor deeld. Gandhi stond terecht op ver denking van het vernietigen van bewijslast gedurende de regering per decreet van premier Gandhi. hington te komen, maar hij zal wel bij de ondertekening aanwe zig zijn", zei Dajan, er kennelijk van uitgaande dat het zover zal komen. Dajan zei dat hem was uitgelegd dat Sadat tegenover de Arabische wereld redenen had om voorlopig niet naar Camp Da vid te gaan. In Jeruzalem worden nog een paar redenen genoemd, die Dajan zelf niet aangaf. Een daarvan is, dat Saoedi-Arabiè zware druk op Egypte uitoefent om geen enkele concessie te doen inzake de Pale stijnse kwestie. Verder wil Sadat de zaak zo blijven voorstellen, dat de onderhandelingen slechts enige technische zaken betreffen Welnu, voor technische zaken gaat de reis niet naar Washington, zeker niet als er dan ook „techni sche" concessies gedaan zouden moeten worden. De politieke meningen in Israël, in en buiten regering en parlement, zijn verdeeld. De Israëlische tele visie meldde dat de indruk be stond dat Begin de uitnodiging zal afwijzen, hoewel hij 's mor gens op de persconferentie had gezegd dat het geen discussie was tussen personen, maar tussen staten, en dat daarbij persoonlij ke zaken geen rol spelen. Het bezoek van de Nederlandse minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw loopt dwars door de vredesonderhandelingen heen, al heeft premier Begin Van der Klaauw niet in de geheimen van Camp David ingewijd. KOPJE THEE Osamoe Jamagoetsji, gewapend met een mes, had een postkantoor in Hirosjima beroofd van 13.000 gulden toen hij een aanbod van de postkantoorhouder aannam om gauw een kopje thee te ne- De politie pakte Jamagoetsji tussen de slokken door bij de kraag. CARNAVAL EIST TOL In de eerste 48 uur van het carnaval in de Braziliaanse stad Sao Paulo zijn 27 mensen vermoord en ruim 2.000 gearresteerd, zo heeft het stadsbestuur gisteren bekendgemaakt. MOORD MET KRUISBEELD In Roanne in Frankrijk is gisteren een jongeman voorgeleid we gens verkrachting van en moord met een kruisbeeld op een kloosterzuster van 76 jaar. De 19-jarige Alain Froment bekende dat hij zaterdag zuster Marie Cabanes had vermoord toen zij bezig was met schoonmaken van een kerkgebouw. Nadat hij zich aan haar had vergrepen, wilde hij haar wurgen, maar zij kwam bij. Froment greep daarop een zwaar kruisbeeld dat op een altaar stond en sloeg de zuster dood. De jongeman heeft daarna nog vergeefs naar geld in offerblokken gezocht. WASHINGTON (Reuter) - De Ver enigde Staten leveren Noord- Jemen voor meer dan 100 miljoen dollar wapens om het te steunen in zijn strijd tegen het door de Sowjet-Unie gesteunde buurland Zuid-Jemen, zo heeft een woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken gisteren be kendgemaakt. Volgens woordvoerder Moris Dra per omvat de leverantie artillerie, luchtafweergeschut, anti-tank- geschut en raketten. Saoedi-Ara- bië betaalt de rekening. Draper zei dat aan het congres daarnaast zou worden gevraagd een aanvullende wapenleveran tie van 400 miljoen dollar voor bestelling uitgesmeerd over een aantal jaren goed te keuren. Deze latere leveranties zullen 12 straalgevechtsvliegtuigen van het type f-5e, 100 gepantserde voertuigen voor het vervoer van troepen en 60 tanks van het type m-60 omvatten en ook betaald worden door Saoedi-Arabië. „Zowel Noord-Jemen als Saoedi- Arabië is van mening dat de be dreiging uit Zuid-Jemen aan zienlijk in betekenis is toegeno men", zei Draper. Noord- en Zuid-Jemen hebben gis teren nieuwe gevechten aan de gemeenschappelijke grens ge meld, ondanks hun instemming met het voorleggen van hun conflict aan bemiddeling door de Arabische Liga. Het ministerie van buitenlandse zaken van Noord-Jemen zegt, dat de strijdkrachten van Zuid-Je men hun zware aanvallen voort zetten. Geregelde strijdkrachten van Zuid-Jemen maakten ge bruik van moderne wapens, zoals raketten, mortieren, oor logsvliegtuigen van het type Mig- 21 en tanks van van de typen T-55 en T-62. Zij hadden in enkele grensgebieden verliezen onder de burgerbevolking veroorzaakt. De marxistische leiders in Aden, de hoofdstad van Zuid-Jemen, uiten soortgelijke beschuldigingen. De grensstrijd tussen beide Jemens heeft een lange voorgeschiede nis. De Zuidjemenieten be schouwen Noord-Jemen histo risch als hun gebied, de Noord- jemenieten zien het zuiden als af gescheiden gebied als gevolg van de lange Engelse koloniale heer schappij. Het regime in het noorden wordt algemeen als conservatief gezien. Het noorden werkt met Saoedi- Arabië samen, dat financiële hulp biedt. Tot nu toe was Noord-Jemen over wegend met Russische wapens uitgerust. Het voornaamste bin nenlandse probleem is de tradi tionele invloed van de stamhoof den. De later vermoorde presi dent Ibrahim Hamdi heeft in 1974 door opheffing van de raadsver gadering geprobeerd een eind te maken aan de macht van de stamhoofden, die tegen elke vorm van politieke samenwer king met het marxistische be wind van de volksrepubliek Je men zijn. Het regime in het zuiden geldt on der de tegewoordige leiding van Abdelfattah Ismail als extremer marxistisch dan ooit. Zuid-Je men was Moskous tussenstation bij het conflict om de Hoorn van Afrika. In Aden werken veel ad viseurs uit de Sowjet-Unie, Cuba en de DDR. Er zouden alleen uit de DDR 2.000 politiefunctiona rissen zijn. gistermiddag door de Belgische vorst van hun opdracht werden ontheven, hadden in hun voorstel een gulden middenweg aangege ven tussen de eisen van Vlamin gen. Walen en Brusselaars met betrekking tot de staatshervor ming. Nadat ook dit voorstel was afgewe zen, wees minister Claes erop dat de meningsverschillen tussen de zes partijen die deel uitmaken van de huidige demissionaire re gering over zijn voorstel minder belangrijk waren dan het diepe wantrouwen dat het politieke klimaat in België heeft aangetast. De Waalse en Brusselse partijen willen pas meewerken aan een regeerakkoord als absoluut zeker is dat de Vlaamse partijen loyale partners in de nieuwe regering zullen zijn. Het wantrouwen bij de Franstali- gen, vooral bij de Waalse socialis tische leider Andre Cools, richt zich vooral op de CVP, de groot- (Van c respondent) LONDEN - Hoewel het stakingsrumoer in de berichtgeving over Engeland wat is geluwd, staat premier James Callaghan nog steeds voor de formidabele opgave om twee nog niet uitgebroken stakingen te bedwingen, die de val van zijn regering zouden kunnen betekenen. Dat zijn die van de mijnwerkers, die het laatste Con servatieve kabinet ten val brachten, en van de werknemers bij de water- en ener giecentrales. De mijnwerkers willen een loonsverhoging van 40 procent hebben - 31 procent meer dan wat de regering nu als een maximum hanteert. De genationaliseerde mijnin dustrie, die van de zijde van de werkge vers wordt vertegenwoordigd door de Na tional Coal Board, heeft tot nog toe een maximumverhoging van 5 procent gebo den. Premier Callaghan heeft over deze nade rende crisis geen gras laten groeien en heeft gisteren een onderhoud gehad met Joe Gormley, de leider van de mijnwer kersvakbond, en te kennen gegeven dat er een mogelijkheid bestaat dat de regering de National Coal Board meer geld ter be schikking zal stellen, maar Gormley wilde na afloop van zijn bezoek aan de premier niet zeggen om welke verhogingspercen tages het ging. In elk geval hoopt Callag han kennelijk een staking in de komende weken te bezweren. Er wordt verder gestaakt door het Britse ambtenarenkorps, zij het nog op beschei den schaal. Dertienhonderd van de 300.000 regeringsemployes weigeren te werken. Dat lijkt niet veel, maar ze zijn met zorg uitgekozen en vertegenwoordi gen vrijwel alle belangrijke ministeries op gevoelige posten. Bij het ministerie van buitenlandse zaken zijn bijvoorbeeld 100 code-klerken in sta king gegaan, die het geheime telegram- menverkcer onderhouden tussen de rege ring en de ambassades in het buitenland. De vakbonden, met begrip voor de mo derne tijden, hebben verder toegeslagen door het onttrekken van technici die computers bedienen. Dit betekent voor het departement van accijnzen, waar ook de btw wordt berekend, dat de nationale kas per week een 400 miljoen gulden ont nomen kan worden, maar ook dat 160 miljoen gulden niet uitgekeerd kan wor den aan exportbedrijven die het geld no dig hebben voor produktie en de aankoop van voorraden. Bij het ministerie van defensie wordt ge staakt bij de centrale van de geheime in lichtingendienst en verder kan de Britse beurs lam komen te liggen door een sta king van 55 werknemers die hier „bin nenlandse belastingstempelaars" worden genoemd en zonder wie geen officiële transacties kunnen plaatsvinden. Ook zijn de 17.000 ambulance-chauffeurs nog steeds in staking. Een aanbod van het regeringsmaximum van 9 procent hebben zij afgewezen, en het is mogelijk dat zij vanaf donderdag middernacht gedurende 24 uur zelfs ook geen spoedgevallen meer in behandeling zullen nemen. Ten slotte zijn er 120.000 Britten die, ook al door het uitvallen van een stakende com puter, zullen moeten wachten of zij een prijs gewonnen hebben in de nationale obligatieloterij, die per maand zo'n 24 miljaen gulden uitkeert.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11