Wereldgebedsdag vijftigste keer voor Nico Jansen op de wip bij Molenbeek EO-congres over abortus Duel om Leidse zaalvoetbal- titel beslist DIT JAAR MET LITURGIE UIT AFRIKA Leidse dam-équipe succesvol in strijd om Zuidhollandse titel <_7 Op de "Dag van verootmoe diging en gebed" in de Joris- kerk te Amersfoort (waar van wij gisteren al een ver slag gaven) was bisschop Simonis van Rotterdam ere gast. Op deze foto staat hij tussen dominee Glashouwer, voorzitter van de Evangeli sche Omroep, en de bekende bestrijder van elke vorm van abortusregeling pater Koopman. DINSDAG 27 FEBRUARI 1979 Als vervolg op de "dag van ver ootmoediging en gebed" (za terdag in Amersfoort) naar aanleiding van het wetsont werp inzake abortus wordt op zaterdag 24 maart in het Congresgebouio te Den Haag een congres over abortuswet geving gehouden, georgani seerd door de Evangelische Omroep in samenwerking met de Vereniging tot be scherming van het ongeboren Kind. Toespraken Sprekers zijn onder anderen de Tilburgse hoogleraar F AM. Alting von Geusau, die de his- torisch-politieke aspecten rond het abortus-denken be-' licht, de Apeldoomse ethicus prof. dr.W.H. Velema(voor de bijbels-ethische kant), de gy naecoloog dr. A.W. Mante uit Doetinchem (medische facto ren) en de juriste mevrouw mr. F.T. Diemer - Lindeboom, uit Rotterdam. De toespraken op dit congres dat van half 10 tot 4 uur duurt, worden ge bundeld in een boek dat de EO op grote schaal gaat ver spreiden. Compromis Hoewel de EO in de aankondi ging een duidelijk standpunt inneemt, is het doel van het congres "het denken over abortus zo breed mogelijk te belichten". "Met dit wetsontwerp toont Ne derland - en niet in de laatste plaats het christelijke volks deel - een dramatische om wenteling in denken en han delen. Het doden van mense lijk leven is in strijd met de wet van God en daarom kan dit voor christenen nimmer een onderwerp zijn voor een politiek compromis. Als dit principe wordt dan ligt de weg open voor een ongelimiteerde aanslag op heel het menselijk bestaan. Dit jaar voor de vijftigste keer wordt in ons land op de eerste vrijdag van maart in tal van plaatsen een gebedsuur ge houden ter gelegenheid van de "Wereldgebedsdag". Door het volgen van dezelfde liturgie voelen mensen die dit uur meebeleven zich verbonden met miljoenen gelovigen over de hele wereld. Elk jaar komt de liturgie uit een ander land. Ditmaal hebben twintig vrouwen die bijeen waren in een oecumenisch centrum in Zambia de tekst verzorgd. In het Oegstgeester Kerkblad ver telt mevrouw Riet Bons-Storm, dat deze gebedsdag eigenlijk al in 1887 in de Verenigde Staten van Noord-Amerika is ontstaan. Vrouwen uit verschillende ker ken kwamen toen uit de beslo tenheid van hun eigen kerk en verenigden zich in gebed voor el- kaars noden en die van de wereld. In 1933 waren vijftig landen bij de Wereldgebedsdag betrokken en nu is deze keten gegroeid tot ruim 180. In 1928 nam baronesse van Boetzelaer van Asperen en Dub beldam, die een internationale zendingsconferentie in Jeruza lem had bijgewoond, de gedachte mee naar Nederland en reeds het jaar daarop werden hier de eerste samenkomsten in het kader van die dag gehouden. De Wereldgebedsdag is tegen woordig geen specifiek vrouwe lijke aangelegenheid meer. Men komt nu als ménsen bijeen: vrouwen en mannen. Mevrouw Bons vindt de dag vooral daarom zo bijzonder omdat de deelne mers over de muren van eigen kerk, land en volk heenkijken. Symposium in Noordwijkerhout over rol van kerken in Latijns-Amerika Bevrijding Naar Rome. Mgr. J. Bluys- sen, bisschop van Den Bosch, reist vandaag naar Rome om op zijn beurt de paus in te lichten over de situatie in de Nederlandse kerkprovincie in het algemeen en zijn bis dom in het bijzonder. Vóór zijn vertrek verklaarde de bisschop in de priesterraad van het bisdom, het wijs te vinden dat de paus de bis schoppen eerst persoonlijk wil spreken. "Dat garandeert dat hij volledige informatie krijgt om tot een goed advies- te komen." Deze week gaat ook bisschop Möller van Groningen naar de paus. Kerkbegroting. De centrale begroting van de Nederland se Hervormde Kerk beloopt dit jaar een bedrag van f. 36.6 miljoen. Dat bedrag wordt bijeengebracht boven de bij dragen voor de plaatselijke gemeenten. Het is nodig voor het algemene kerkewerk (11,4 miljoen), hulp aan ge meenten (7,2 miljoen), diako- nale projecten (7,6 miljoen) en zending (10,4 miljoen). De "Generale kas", waaraan de hervormde lidmaten ver plicht bijdragen, ontving vo rig jaar f. 6,9 miljoen. Bij de begroting is de kas dit jaar uitgegaan van 14.500 lidma ten minder dan in 1977. Abortus. Veertien leden van de hervormde synode hebben gevraagd het vraagstuk van de abortus op de agenda van de komende synode (volgende week) te plaatsen. Beroepingswefk. Hervorm de Kerk: beroepen te Rotter dam-Zuid J. J. van Thiel Vlaardingen, te Giessendam J. den Hoed Sliedrecht, te Gorkum R. Wasterval Heenvliet (diakonaal consu lent bij de provinciale kerk vergadering van Zuid-Hol land); bedankt voor Vollen- hove W. L. van der Geer Heu- kelum; aangenomen de be noeming tot zendingspredi kant in Indonesië (voor To- radjakerk, in dienst van de Geref. Zendingsbond) H. Gaasbeek Schelluinen. Gereformeerde Kerken: be roepen te Sneek en te Leeu warden-West Z. Ramaker Emmen (leraar); aangenomen naar Nunspeet F. van der Weij Nijverdal, naar Rotterdam als predikant voor het Haven ziekenhuis kandidaat mevr. P. Sijsling-Bikker Leider dorp. Geref. Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Assen-Noord C. J. Smelik Enschede, te Schildwolde H. D. van Herk- sen Heemse; bedankt voor Kralingscheveer - Krimpen aan de IJssel T. Wendt Gees, voor Hoogezand S. Cnossen Hoogkerk, voor Capelle aan de IJssel A. de Snoo Mussel. Geref. Kerken Vrijgemaakt Buiten Verband: beroepen te Ütrecht W. G. Rietkerk Eek en Wiel. Chr. Geref. Kerken: aangeno men naar Maassluis kandi daat G. J. van Rookhuyzen Zeist; bedankt voor Leiden W. S. Steenbergen Gronin gen, voor Enschede-West R. van Beek Baarn. Geref. Gemeenten: bedankt voor Krimpen aan de IJssel A. Vergungt Veen. Baptistengemeenten: aange nomen naar Dordrecht G. van Mameren Leiden. Lezing. In het kader van de lezingenserie. "De komst van de Heer is nabij" spreekt de evangelist D. Jan Bruijn uit Wassenaar vrijdagavond om 8 uur in de Lokhorstkerk, Pie terskerkstraat 1 Leiden, over. "Verwachten wij Hem echt?" Uit Wereldraad. Aan het slot van een "Europees belijde nisconvent" in Frankfort waaraan 250 mensen deelna men, hebben behoudende protestantse groeperingen uit elf landen de kerken waartoe zij behoren opgeroepen de Wereldraad van Kerken te verlaten. Naar hun mening moet de Wereldraad worden omgebouwd tot een andere vorm van "geestelijke broe derschap onder de christenen in de hele wereld". Het convent - georganiseerd door de Europese conferentie van belijdende gemeen schappen - waarschuwt in een boodschap voor geeste lijk en zedelijk verval en vraagt dat de verleidingen in kerk en staat worden beant woord met een absolute trouw aan Gods geboden en verordeningen. Volgens deze groeperingen worden in de Wereldraad de bijbelse nor men prijsgegeven of mis vormd. Arabisch. In Beiroet is een vertaling verschenen van het Nieuwe Testament in modern arabisch. Rooms-katholieke, protestantse en koptisch-or- thodoxe deskundigen uit ver scheidene arabische landen hebben hieraan meegewerkt. Buti. De voorzitter van de zwarte Nederduits Gerefor meerde Kerk in Zuid-Afrika, ds. Ernest Buti, is op 69-jarige leef tijd aan een hartkwaal overle den. Het thema van dit jaar, "Groei in de geest" heeft betrekking op de bijbeltekst Lukas 4 vers 18 en 19, "een boodschap van bevrijding". In Leiden zijn de bijeenkomsten aanstaande vrijdag om 11 uur 's morgens in de kapel van Verbum Dei (Plantage), om 7 uur in de An- toniuskerk Vijf Meilaan, om half 8 in de Maranathakerk Lage Morsweg en om 7 uur in de oud- katholieke kerk Zoeterwoudse- singel. Verder in vele bejaarden tehuizen. Lisse heeft de laatste jaren geen wereldgebedsuur gehad. De tra ditie wordt echter nu hersteld. De bijeenkomst begint om half 8 in de gereformeerde kerk Heereweg 105. Plaats van samenkomst in Oegst- geest (8 uur) is de rk Willibrord- kerk. In Leiderdorp wordt het uur don derdag 1 maart (half 8) al gehou den, op de tijd van het wekelijkse oecumenische avondgebed. Het jongerenkoor van de parochie "De Menswording" zal hier, met combo, medewerking verlenen. In Wassenaar heeft de plaatselijke Raad van Kerken het gebedsuur voorbereid. Daar is het altijd op de zondagavond zo dicht moge lijk bij de eerste vrijdag in maart. Dit jaar dus op 4 maart, om 7 uur in de Dorpskerk. De cantorij van de Messiaskerk verzorgt met de organist Willem Landsman de muzikale omlijsting. In aansluiting op de Latijnsame- rikaanse bisschoppenconferen tie in Puebla zal er van 22 tot 26 maart in het congrescentrum te Noordwijkerhout een interna tionaal symposium zijn over de kerken en de nieuwe politieke strategieën in Latijns-Amerika. Aan deze ontmoeting zullen tach tig vertegenwoordigers van kerken, organisaties en basis bewegingen deelnemen. Er worden ook deelnemers ver wacht uit Mexico, Brazilië, Pe ru, Argentinië en Ecuador. Ook een tiental Nederlandse organi saties neemt aan het congres deel, waaronder de Nederlandse Missieraad en het Interkerkelijk Vormingswerk Ontwikkelings samenwerking. In het Neder landse comité van aanbeveling zitten onder anderen mensen uit de Raad van Kerken, Justitia et Pax, Solidaridad en Pax Christi. Het initiatief tot het congres is ge nomen door de Internationale Liga voor de Rechten van de Volkeren in Rome, op suggestie van Latijnsamerikanen die in de resultaten van de bisschoppen conferentie van Puebla een goe de aanleiding zien om de poli tieke rol van de kerken in hun werelddeel te analyseren. Na het symposium wordt een al gemene verklaring opgesteld die aan organisaties over heel de wereld wordt toegezonden. Prof. Fr. Houtart van het Centre Tri- continental in Leuven (België), dat voor de wetenschappelijke begeleiding van het congres zorgt, zegt in een inleidend do cument dat de resultaten niet slechts van academische aard mogen zijn. "Het moeten concre te richtlijnen zijn voor de aktie van christenen en niet-christe- nen en werkhypothesen voor on derzoek en bezinning". KATWIJK - Het zaalvoetbalteam van Sjardin is gisteravond door een 5-7 overwinning op het Kat- wijkse Van der Plas zaalvoetbal- kampioen van de afdeling Leiden geworden. EKL verloor van Oegstgeest. Van der Plas - Sjardin 5-7 (2-5) De manier waarop de Leidse zaal voetbalploeg de titel opstreek was een kampioen onwaardig. De formatie ging zich meer dan eens te buiten aan grove overtredin gen die onbestraft werden gela ten door de matig leidende scheidsrechter Uphoff. De arbiter liet (ook van Katwijkse zijde) de spelers maar begaan wat de kwaliteit van het duel niet ten goede kwam. Waarmee overigens niet gezegd wil zijn dat de Leide- naars de titel niet verdienen. Het gehele seizoen toonden zij zich de besten en dus mochten ze terecht aanspraak maken op het kam pioenschap. Of het team in de strijd om het kampioenschap van Nederland hoge ogen zal gooien is een twee de. De ploeg moet zich realiseren dat vooral de arbitrage dan veel strenger zal zijn. Gisteravond in de Cleijn Duinhal was de leiding in elk geval tolerant en de ploeg werkte met agressief spel een snel opgelopen 2-0 (Lourens Mouter scoorde tweemaal) ach terstand weg en besloot de eerste helft met een 2-5 voorsprong. Ger Nachtegeller, Cock van Weerlee en Bart van der Weyden (3x) scoorden. De tweede rondgang was nauwe lijks interessant. Nachtegeller en De Roode scoorden nog voor de bezoekers terwijl Adrie Pluim- graaff (2x) en Jan van der Plas voor de thuisploeg raak schoten. EKL-Oegstgeest 4-5 (2-3) Twee ploegen die wel wilden zaalvoet ballen en een goede scheidsrech ter (Piet van de Raadt) die het duel in goede banen leidde. Ro nald van der Pot, Ben de Roo en Gijs Collé (2x) scoorden voor EKL; Arie Koppenhol, Ron van der Kolk, Peter Wieman en Daan Vreeken (2x) zorgden dat de zege naar Oegstgeest ging. Het kampioensteam van Sjardin. DORDRECHT - Na twee ronden in de halve finales om het persoon lijk damkampioenschap van Zuid-Holland is er nog weinig tekening in de strijd. Niemand van de vierentwintig deelnemers slaagde erin om de volle buit te pakken. Wel zijn er twee zonder punten: Simons en De Koning. Zij verloren hun partijen van resp. Vrolijk, Van Eyck, Van der Wouden en Vermin. De Leidse equipe is succesvol. Al leen Jan Fase heeft een score die minder is dan vijftig procent. In groep A gaan Ed Holstvoogd en de Rotterdammer Leter aan kop. Burgerhout, de Leidse kam pioen, staat op een gedeelde der de plaats met één punt achter stand. Burgerhout klaagde steen en been na afloop van zijn twee partijen. Zowèl tegen Tillemans. als tegen Leter had hij een vrij simpele winstgang gemist. Het meest opmerkelijke resultaat in deze groep was het verlies in de eerste ronde van Van Vloten te gen Leter. Onderschatting was hier waarschijnlijk de oorzaak Groep B kent drie koplopers: Jaap Vrolijk, Harry van Hofwegen en de oud-Zuidhollandse jeugd kampioen, Rob van Eyck. Fred Noordoven (Wassenaar) speelde twee keer remise. In de eerste ronde tegen Van Eyck en in de tweede tegen Kosoir, die daar mee een topprestatie leverde. Kosoir had de hele nacht carna val gevierd en verscheen uitge put in de damzaal. Na vijf uur spelen werd het dan toch remise. Albert Huisman heeft in groep C al duidelijk zijn kandidatuur voor een finaleplaats bevestigd. Hij won in grote stijl van Jan Fase. Zijn partij tegen de Rotterdam mer Jaap Riesenkamp werd uit gesteld. In deze groep heeft nog niemand meer dan twee punten. Favoriet Luteyn bereikte tot twee keer toe niet meer dan remise. Jan Fase zette hem heel duidelijk de voet dwars door het riskante ope- ningsspel van Luteyn zeer scherp te weerleggen, waardoor Luteyn niet verder kon komen dan remi- Hans Vermin tot slot staat in groep C op een gedeelde eerste plaats, samen met Van der Wouden en De Koning. Zijn partij tegen Ruud Kloosterman behoorde tot de mooiste die tot nu toe gespeeld zijn. Een niet ongevaarlijke ket tingstelling leidde tot grote af wikkelingen, die geen van de Uitslagen eerste en tweede ronde halve finale dammen Zuidhollandse kam pioenschap: Groep A: Holstvoogd-Boer 1-1, Burger- hout-Tillemans 1-1, Van Vloten-Le- ter 1-1, Tillemans-Holstvoogd 0-2, Van Vloten-Boer 2-0, Leter-Burger- hout 1-1. Stand: 1. Holstvoogd en Leter ieder 3,3. Burgerhout, Van Vloten en Boer 2, 6. Tillemans 1. Groep B: Vrolijk-Simons 2-0, Kosoir- van Hofwegen 0-2, Van Eyck-Noord- oven 1-1, Hofwegen-Vrolijk 1-1, Van Eyck-Simons 2-0, Noordoven-Kosoir 1-1. Stand: 1. Vrolijk, Van Hofwegen, Van Eyck 3, 4. Noordoven 2, 5. De Koning 1. 6. Simons 0. Groep C: Luteyn-De Koning 1-1, Huis man-Fase 2-0, Broekzitter-Riesen- kamp 1-1. Fase-Luteyn 1-1, Broekzit- ter-De Koning 1-1, Riesenkamp- Huisman uitg. Stand: 1. Huisman 2 (uit 1), 2. Luteyn en De Koning, Broekzitter 2, 5. Riesen kamp 1 (uit 1), Jan Fase 1. Groep D: Van der Wouden-De Koning 2-0, Van Eenennaam-De Jong 0-2,Vermin-Kloosterman 1-1, De Jong-Van der Wouden 1-1, Vermin- De Koning 2-0, Kloosterman-Van Eenennaam 1-1. Stand; 1. Vermin, De Jong en Van der Wouden 3, 4. Kloosterman 2, 5. Van Eenennaam 1, 6. De Koning 0. Nederlandse spits met één been buiten selectie (Van c sportredactie) BRUSSEL (GPD) - Na de laatste competitienederlaag van RWD Molenbeek (1-0 tegen Antwerp) vond men Nico Jansen zwijgend en dromend in een hoek van de kleed kamer. In principe had hij in het besneeuwde Bosuilsta dion zijn laatste troeven uitgespeeld. Er was door de Mo- lenbeekse leiding zelfs besloten de Nederlandse spits na de eerste helft te vervangen als hij niet voldoende tot zijn recht zou komen. Maar men deinsde er uiteindelijk voor terug deze radicale maatregel toe te passen. Het bestuur wilde namelijk reke ning houden met de uitzonderlij ke goede wil die Nico Jansen tel kens aan de dag legt, maar het staat vast dat zijn verwijdering uit de selectie van Molenbeek slechts werd uitgesteld. Gezien zijn verrichtingen in de laatste zes maanden is Jansen een van de weinige Nederlandse voetballers die de verwachtingen van zijn Belgische werkgever niet heeft ingelost. Jansen mag zijn nieuwe club overigens niet verwijten dat hij er niet met open armen is ontvangen en dat hij, op materieel gebied, niet in de wat ten is gelegd. Het loon dat hij ver dient, de woning waarin hij is on dergebracht, moeten de veelei sende voetballer kunnen bevre digen. Jansen werd bovendien door de Molenbeekse spelers en het publiek onthaald zoals het hoort: als een soort Messias die het kna gend gebrek aan doortastend heid in de aanval moet kunnen doen verdwijnen. Ook de leiders van Molenbeek waren ervan overtuigd een goede aankoop te hebben gedaan. Medische onder zoeken hadden uitgewezen dat Jansens knie voldoende gezond is om aan competitievoetbal op het hoogste niveau te doen. En dan, die 330.000 gulden die voor hem aan zijn Nederlandse club was betaald, was in' feite een schijntje. Nadat Nico op 30 september van het vorig jaar tijdens het eerste duel tegen Antwerp twee van Molenbeeks vijf doelpunten voor zijn rekening had genomen, werd geloofd dat hij op de goede weg was. En toen hij drie weken later met een sensationele treffer de basis legde voor de 3-1-zege op Anderlecht, leek zyn toekomst verzekerd. De atletische Jansen heeft echter een hardnekkig tegenstander in de persoon van de Tsjechische trainer van de club. Alexander Horvath. die een indrukwekken de voetballoopbaan als „libero" van Slovan Bratislava achter de rug heeft en het tot aanvoerder van het nationale elftal bracht, heeft nooit verborgen dat hij Nico slechts uiterst matig appre cieert. „Hij gooit het samenspel steeds in de war", beweert Horvath. „Met Jansen in de ploeg is er geen vloeiend, verrassend en flitsend voetbal nodig. Ik beschouw hem als een paal die vóór het doel van de»tegenstander wordt geplant Hij is traag, onhandig en zijn kop- specialiteit is niet zo geweldig als het bestuur van de club mij wil doen geloven". Nu Jansen tegen Antwerp nauwe lijks kon imponeren, ligt het voor de hand dat Horvath hem aan de kant zal zetten. „Ik wil nog twee weken wachten", heeft de Slo- waak gezegd. Jansen zal in ieder geval iets aan zijn vorm moeten doen wil hy komende zondag weer in de aan- valslinie van RWDM staan. De laatste drie ontmoetingen, waar uit RWDM slechts één punt be haalde, hebben het bestuur som ber gestemd. Koeperman wint eerste partij ABCOUDE (ANP) - Oud-wereld- kampioen dammen Iser Koe perman heeft gisteren in Abcou de de eerste partij uit de twee kamp met Jannes van der Wal na 55 zetten met wit gewonnen. Koeperman, die momenteel in de Verenigde Staten woont, profi teerde in de slotfase - toen de par tij in een remise-stelling was ge komen - van een blunder van de Nederlander. Van der Wal verbruikte veel tijd in de partij. Na dertig zetten had hij nog maar twintig minuten be denktijd voor twintig zetten. Ook Koeperman kwam daarop in tijdnood want na 42 zetten had den beide spelers nog drie minu ten voor acht zetten. Na de vijf tigste zet bleef Van der Wal echter in hoog tempo spelen met het ge volg dat hij vrij snel blunderde. De tweekamp duurt tot 3 maart

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 10