Zwartkruis 'Ze hebben gedaan wat ze konden' NA EEN ERBARMELIJKE POT VOETBAL i MM Wim Jansen:Er moet duidelijk iets gebeuren n als ik afval' MAANDAG 26 FEBRUARI 1979 SPORT SPORT MILAAN (GPD) - En toch kan Kees Kist binnen afzienbare tijd uitgroeien tot een van de grote verdetten van het toekomstige Nederlands elftal dat zich nog altijd een weg moet banen naaf de eindronde van het Europees kam pioenschap in Italië, volgend jaar! SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT Die verrassende mening werd met grote stelligheid gelanceerd door Jan Peters, de clubgenoot van de al 26-jarige hoogblonde spits van AZ'67 uit Alkmaar. Een verras sende visie, nu Kees Kist zater dagmiddag in het San Siro-sta- dion in Milaan geen moment kon imponeren omdat er in deze in terland tegen de Italianen geen enkele dreiging uitging van de op de Nederlandse velden zo ge vreesde topscorer, en omdat hij de bijna 37-jarige Italiaanse doelman Dino Zoff niet eenmaal ook maar een greihtje in gevaar bracht. Een verrassende mening kortom, omdat Kees Kist zich meestal nutteloos over de grasmat repte en soms voor spek en bonen meedeed. Voor velen was de conclusie-, dan ook onvermijde lijk: op deze voor het Nederland se voetbal grauwe zaterdagmid dag, leek de kans kleiner dan ooit dat de Alkmaarse spits in de toe komst een werkelijke bedreiging wordt voor een wel weer be schikbare Ruud Geels (die nu niet vrij werd gegeven door zijn Anderlecht-bazen) of zelfs voor de vaak internationaal ook ver guisde en onderschatte Dick Nanninga. Maar Jan Peters denkt er volstrekt anders over en hij baseert zijn mening op de ontwikkeling van Kees Kist, die hij (Jan Peters) van zeer nabij heeft meegemaakt in de Alkmaarse eredivisieclub. De tengere AZ-middenvelder, die zelf nu al jaren de twijfelachtige naam heeft van „de grote interna tionale belofte" legt uit: „Als een bondscoach kiest voor Kees Kist als spits van het Oranje-team, dan moet de absolute consequentie zijn dat het aanvalsspel ook he lemaal afgestemd wordt op Kist. Als hij maar af en toe eens aange speeld wordt komt hij niet in zijn spel en kan hij zijn explosieve aanvalskracht niet ontplooi- Voorbeeld Jan Peters heeft het goede voor beeld zo voor het grijpen: „Bij AZ hebben we ook moeten leren hoe we het gevaar van deze centrum spits optimaal moeten ontwik kelen. Willem van Hanegem, toch niet de eerste de beste, heeft daar ook steeds op gehamerd. Op het middenveld worden de meeste ballen bij Willem of mij ingele verd, maar dan moet Kees Kist onder alle omstandigheden zo snel mogelijk in stelling worden gebracht. Hij moet onophoude lijk in het spel worden betrokken. En het resultaat heeft toch wel geleerd dat Kees Kist dan de ster van de aanval kan worden. Hij is momenteel niet voor niets top scorer in de vaderlandse compe titie. Maar hier in Milaan zagen veel spelers hem helemaal niet staan. Zelden ging de bal naar hem toe. Ik hou vol: Als we ook in het nationale elftal het spel af stemmen op Kees Kist, wordt hij een van de grote vedetten van het Nederlands elftal". Een bijna moedeloze Kees Kist ver zucht in aansluiting daarop: „Dit is een van de meest ondankbare wedstrijden die ik ooit gespeeld heb. Als spits ben je volslagen af hankelijk van de vleugelspelers en de middenvelders. Maar hier in het San Siro-stadion hebben ze me misschien vijf of zes keer de bal toegespeeld. Dan is het toch niet verbazingwekkend dat je geen moment echt gevaar kunt stichten. En trouwens, de passes in de richting van de voorhoede waren meestal afschuwelijk on zuiver. De meeste dieptepasses werden zo in de voeten van de Italiaanse verdedigers gespeeld. Die jongens hadden het vaak erg gemakkelijk". Kees Kist zou het dan ook een grof schandaal vinden als hij op deze ene, voor Nederland volstrekt mislukte interland wordt beoor deeld. „Iedereen heeft toch kun nen zien dat ik gewoon de kans niet heb gehad om dreigend in de punt van de aanval te gaan spe len. Meestal stond ik moederziel alleen op een eiland en tenslotte speelde ik meer op het midden veld dan in de punt van de aanval, want als je zo weinig aangespeeld wordt ga je de bal zoeken. Daar om ging ik de bal vaak zelf maar halen op het middenveld of zelfs in de verdediging. Maar als spits kom je dan niet tot je recht". Geen excuus Kees Kist („Bij AZ hebben we in Peter Ressel tenminste een echte rechtsbuiten die de bal op tijd voor het doel ramt") was nu on der meer aangewezen op rechter spits Johnny Rep. De aanvaller van Bastia was een van de weini ge spelers die geen excuus zocht in de weinig florissante voorbe reiding op deze interland. Met een ontwapenende eerlijkheid bekende Rep: „Ik heb doodge woon volledig gefaald. Dat moet iedereen durven zeggen. Bijna niets lukte me. Ik miste nu de agressie en de snelheid om op rechts door te gaan tot aan de ach terlijn en dab de bal voor het doel te mikken. Schlemielig verloor ik vaak de bal. En dan zeg ik eerlijk: ik heb gefaald. Dat moet niet al te vaak gebeuren, want dan ver speel ik volkomen terecht mijn plaats in het Nederlands elftal. En die mislukking van vanmid dag zit me behoorlijk dwars, want ik kan waarschijnlijk niet opdra ven voor de volgende interland tegen Zwitserland. Die kwalifica tiewedstrijd voor het Europees kampioenschap had ik graag meegemaakt, maar ik heb dan verplichtingen voor Bastia. Ik heb al gevraagd of ik voor die wedstrijd tegen de Zwitsers weer weg mocht, maar bij Bastia heb ben ze me al laten weten: Nee, Johnny, je moet dan ook eens denken aan het belang van de club". Minder bereid om de hand in eigen boezem te steken was de ook al teleurstellende René van de Kerkhof, de rechtsbuiten van PSV, die in het verleden in het Oranje-team enkele méden als linkerspits een briljante wed- strijd speelde (al in de WK-finale J* van München was hij als linker spits de gevaarlijkste man van de aanval) zaterdagmiddag vielen zijn activiteiten echter voorna melijk onder de categorie van het kastje naar de muur rennen. Hoewel de Nederlanders aan zienlijk meer overtredingen (24) maakten dan de Italianen (16) meende René dat hij voorname lijk uit zijn ritme was gehaald „door het gemene spel van de Italianen". En hij voegde eraan toe: „Die Gentile had de rode kaart moeten krijgen na zijn tweede gemene overtreding". Wel wilde René van de Kerkhof toegeven: „Ik miste de scherpte in de sprint en in het passeren vaak, waardoor ik veel minder gevaarlijk was dan gewoonlijk. Dat is duidelijk het gevolg van de twee maanden stilstand die er nu de Nederlandse competi tie". de Kees Kist: "Ze hebben mij hoogstens vijf keer een speelbare bal c Daarentegen was René Kerkhof wel zo realistisch en eerlijk om ongevraagd mee te delen dat zijn twee clubgenoten Adri van Kraay en Ernie Brandts in het centrum van de verdedi ging de geblesseerde en dus af wezige Ruud Krol niet konden doen vergeten. „We misten in alle linies dominerende en rustge vende figuren. Als je Ruud Krol in het centrum van de verdedi ging zet, dan staat daar een per soonlijkheid. Dan was het waar schijnlijk heel anders gelopen. Al weetje het nooit. Maar zo'n eerste doelpunt, dat ons na acht minu ten al knakte, was dan waar schijnlijk niet zo snel door die Bettega gescoord". Daarom ook wenste René van de Kerkhof deze afgang tegen de Italianen (die nota bene veel minder briljant speelden dan bij voorbeeld in Argentinië) niet als een voorbode van mindere tijden voor het Nederlands elftal te zien: „Als we op volle oorlogssterkte in het veld kunnen komen, zie ik ons ook in de wedstrijden tégen de Polen en de Oostduitsers wel weer goed spelen. En v ons kwalificeren voor het Euro pees kampioenschap in Italië, verwacht ik toch dat we weer heel ver komen", voorspelde deze PSV'er, die met vijf forse over tredingen zaterdagmiddag meer opviel dan door zijn goede spel. („Maar we moesten ook wel buf felen tegen de Italianen"). Een bijna ontredderde indruk maakte Ernie Brandts: „Pas tij dens deze wedstrijd realiseerde ik me hoe groot onze achterstand in wedstrijdritme was. Van de or ganisatie in de verdediging klop te niets. Ik had verwacht dat we in de loop van de tweede helft door gebrek aan conditie mis schien door de knieën zouden gaan, maar omdat we de routine van de organisatie misten, gingen we in het begin al als beginnelin gen door het behang. Die straf schop die ik tegen kreeg was een grof schandaal. Ik speelde juist heel voorzichtig, om iedere schijn van een overtreding te vermij den. Die Italiaan stond zelf stom verbaasd te kijken dat de bal op de stip ging". Jan Poortvliet („Die Bettega, Rossi en Antonioni zijn me nu opge vallen als snelle elegante voet ballers") .zocht de schuld ook in eigen gelederen: „We zijn in de val getuind. Ik ging veel te veel naar voren. De andere verdedi gers trouwens ook. Daarmee speelden we precies in de kaart van de Italianen, die uitstekend op de counter konden spelen. We hadden ons verdedigend voor zichtiger moeten opstellen. Con ditioneel zijn we niet in gevaar geweest, maar dat flitsende in de acties ontbrak nu door gebrek aan wedstrijdritme". Jan Peters sloot zich ten dele aan bij Poortvliet „Voor rust had ik de taak van aanvallende midden velder. In die rol kun je geen spelverdeler worden. In de twee de helft hebben we de zaak om gegooid. Toen was ik verdedi gende middenvelder en kon daardoor het spel wat meer naar me toe trekken. Maar als collec tiefhebben we volledig gefaald". Voor Adri Koster was het een te genslag dat op een beslissend moment Willy van de Kerkhof in de tweede helft geblesseerd raak te. Kosten "Ik liep me langs de lijn net warm om in te vallen voor René van de Kerkhof, maar toen liep Willy een blessure op en moest Johnny Metgod erin". Maar wie er ook in was gekomen, de vernedering van Nederland in Milaan was toch al een onaf wendbaar stukje historie in de geschiedenis van het Oranje team. MILAAN (GPD) - Als het alleen aan bondscoach Jan Zwartkruis had gelegen, was de vriendschappelijke in terland zaterdag tussen Italië en Nederland nooit ge speeld. Nu het gevecht toch is gehouden en in een voor Oranje beschamende 3-0-nederlaag is geëindigd, wil de Amersfoortse oefenmeester net doen alsof die wedstrijd niet is gespeeld. Roberto Bettega haalt uit en scoprt 1-0. Jan Poortvliet valt nog tevergeefs uit. Hoewel hij in de voorafgaande da gen regelmatig liet weten on danks de voor Nederland moei lijke omstandigheden wel dege lijk waarde aan de krachtmeting te hechten, verklaarde hij na af loop van de koude Italiaanse douche dat hij noch aan het spel van zijn spelers noch aan de dui delijke cijfers waarmee was ver loren, consequenties ver bindt. Zwartkruis had zijn verweer op het eerste gezicht knap opgebouwd en ook onderbouwd. Hij had daar ook de tijd voor gehad, omdat de gebruikelijke persconferentie niet korte tijd na de wedstrijd, maar pas veel later op het Milane se vliegveld werd gehouden. Waar de bondscoach niet onder de realiteit uit kon, gaf hij toe, maar steeds als er wat dieper op de materie werd ingegaan; als de ronduit teleurstellende verrich tingen van veel van zijn spelers ter discussie werden gesteld, verborg hij zich achter de inmid dels overbekende excuses. Centraal stond bij Oranje's techni sche voorman het in bescher ming nemen van zijn spelers. En hij leek het ook echt te menen toen hij stelde dat hij zijn spelers niet wilde laten vallen, omdat daar geen reden voor was. „Ze ker, er is slecht, zelfs erbarmelijk- gevoetbald, maar het is niet zo dat de jongens de kantjes er van af hebben gelopen. Integendeel. Ik heb zelfs grote bewondering voor de jongens. Ze hebben gedaan wat ze konden. En bij alles mag niet worden vergeten dat dit Ita lië bijzonder was gebrand op een revanche voor de verloren wed strijd tijdens de wereltitelstrijd in Argentinië". Wraak Op dat laatste punt had Zwartkruis helemaal gelijk. De Italianen hadden extreme wraakgevoe lens. Zo extreem ^elfs, dat hun coach Enzo Bearzot bij voorbaat alle - dus ook de wel degelijk hout snijdende - excuses van zijn tegenstrever van tafel veegde. En voor de voetballiefhebbers in de wereld tellen die verontschuldi gingen ook niet mee. Als ze al hier en daar worden aangestipt, dan zijn ze toch in korte tijd vergeten. Dan resteren slechts de knappe overwinning van de Italianen en de tweede afgang van de vice-we reldkampioen in korte tijd. West- Duitsland en Italië hebben sa men liefst zes keer weten te sco ren tegen Nederland, dat zelf in 180 minuten niet verder kwam dan de povere produktie van een treffer. Tel uit je verlies. De eerlijkheid gebiedt te memore ren, dat de Italianen niet alleen dank zij hun eigen capaciteiten en het onvermogen van Wim Jan sen en de zijnen die wraakge voelens zo lekker hebben kunnen bekoelen. Ook de Roemeense ar biter Mircea Rainea heeft daarbij een niet te onderschatten rol ge speeld. Hij wakkerde het vreug devuur van de Azurri, dat in de achtste minuut was ontstoken door een treffer van Bettega na een misser van Jansen, fel aan door na ruim een kwartier de gastheren een strafschop cadeau te doen. De geheel correcte sli ding van Brandts tegenover de bijna doorgebroken Tardelli vormde in feite. alleen voor Rai nea aanleiding om de bal op de stip te leggen. Tardelli ging dan ook meer als gevolg van zijn ver bazing over deze beslissing dan door toedoen van de Nederlandse voorstopper neer. Rossi verzil verde de Roemeense geschenk bon en daarmee was de race in feite gelopen. Het gaat dc Nederlanders echter niet aan de schuld voor de afgang bij de Roemeense fluittist, die Gentile voor rust en René van de Kerkhof na de hervatting de gele kaart voor de neus hield, te depo neren. Hoe hard die klap van die strafschop ook aankwam, al in de voorgaande achttien minuten was erg duidelijk tot uitdrukking gekomen dat het keurkorps van Zwartkruis op alle fronten ruim schoots de mindere was van de Italiaanse brigade. In alle Oranje linies ontbrak elke vorm van or ganisatie; er werd zo blind ge voetbald dat er in het eerste be drijf welgeteld slechts één accep tabele aanval tot stand kon wor den gebracht. Dat was in de 42ste minuut toen Peters na een 1-2- combinatie met Jansen eindelijk een opening wist te forceren. Zijn schot ging echter naast. Het adequate antwoord van de Ita lianen liet niet langer dan een mi nuut op zich wachten. De gasthe ren, die zich heerlijk konden uit leven en hun opponenten niet alleen zoek speelden maar ook nog met oogstrelende patronen en speelse hakballetjes verne derden, sneden voor de zoveelste keer door Oranje's zwakke af weer. De voorzet was van Cabri- ni, het misleidende overstapje van Bettega en de doeltreffende inzet van de geheel vrijstaande Tardelli: 3-0. De afgang was toen al compleet en het debacle dreig de. Door de vervanging van Brandts door Stevens en enkele omzet tingen - Jansen werd voorstop per. Stevens vleugclverdediger, Wildschut middenvelder en Rep en René van de Kerkhof verhuis den naar eikaars vleugelposities in de aanval - heeft Zwartkruis geprobeerd dat echec af te wen den. Hij is daar in geslaagd, zij het niet zonder de welwillende me dewerking van de Italianen, die om onverklaarbare redenen hun offensieve aspiraties temperden en in de slotfase zelfs vervielen in het zo verfoeilijke spelbevriezen. De ruim 51.000 toeschouwers, die voor een goede recette en dus een goede opbrengst voor de KNVB zorgden, konden zich niet met die tactiekwijziging verenigen, maar hun fluitconcerten bleven zonder het gewenste resultaat. Kansen Het was pas in die periode - Metgod was inmiddels ingevallen voor Willy van de Kerkhof, Maldera voor Cabrini en Zaccarelli voor Tardelli - dat Nederland iets te rug kon doen. De overmoedige Italianen maakten enkele fouten en langzaam maar zeker schoof Oranje vooruit. Dat ook dat op weinig imponerende wijze ge schiedde, blijkt wel uit het feit dat er slechts één serieuze kans ontstond. Dat was twee minuten voor tijd. Nadat Metgod tegen Rep had opgeknald, kwam de door de Italianen onvoldoende opgeruimde bal bij de geheel vrijstaande Wildschut. Oog in oog met Zoff s vervanger Conti faalde de kersverse PSV'er. Overigens vormde Wildschut sa men met Peters, die als enige wat vindingrijkheid ten toon spreid de, en Jansen, die vooral na rust sterk speelde, het Oranje-trio dat zich boven de malaise wist uit te werken. Daarom is het juist, dat aanvoerder Jansen zich niet aan het standpunt van Zwartkruis wilde conformeren en aankon digde tussen de vragen dat er wel enkele consequenties worden ge trokken. Bijvoorbeeld - het is echt maar een voorbeeld, want bijna alle spelers dienen nadruk kelijk op hun vingers te worden getikt - ten opzichte van Van Kraay en Kist, de twee andere spelers van die voor de bonds coach zo belangrijke lengte-as voor de toekomst: Van Kraay-Pe- ters-Kist. Van Kraay viel door ongecontro leerd opkomen, door de gebrek kige rugdekking en door het on vermogen de defensie te organi seren totaal door de mand en blijkt niet, of althans nog lang niet. Krol goed te kunnen waar nemen. En waar de veelal doel loos dravende spits Kist de pre tenties vandaan heeft gehaald om bij Zwartkruis een vaste plaats in de selectie voor zich op te eisen, is zaterdagmiddag geenszins dui delijk geworden. Integendeel. De AZ-speler heeft niets, maar dan ook niets van de door hem zelf aangewakkerde verwachtingen waargemaakt. MILAAN (GPD) - Van alle Oranje-spelers heeft Wim Jansen zich de ont goocheling van Milaan waarschijnlijk het meest aangetrokken. Terwijl opvallend veel spelers de 3-0-nederlaag tegen de Italianen probeerden te verdoezelen met het bekende sneeuw-en-ijs-excuus, sloeg Jansen - wat zonder overdrijving genoemd mag worden - groot alarm. „Mr. Feye- noord", die zaterdagmiddag in het San Siro-stadion zijn 60ste voetbalin terland speelde, voelde zich extra gegriefd door deze afstraffing, omdat hij zich als aanvoerder van het Oranjeteam extra verantwoordelijk voel de. Wim Jansen, die sinds jaar en dag als meest opvallende eigenschap zijn bescheidenheid heeft, maar die al een decennium lang een onmisbare motor is van het Nederlands elftal, stelde zich nu zeer strijdbaar op: „Er moet nu duidelijk wat gebeuren. Ik ga de zaak grondig doornemen met Zwartkruis. Als aanvoerder voel ik mij helemaal verantwoordelijk en er moet een hard gesprek komen. We moeten deze nederlaag niet als een incident zien en we moeten de zaak niet laten rusten. Wat ik precies op mijn hart heb, gooi ik niet in de publiciteit, maar er moet wel wat gebeuren. Verliezen is geen schande, maar zoals wij hier in Milaan heb ben verloren, voel ik als een vernedering". Natuurlijk was Jan Zwartkruis er snel bij om deze „affaire" af te dekken: „Gooi het niet naar buiten toe, maar laten we het uitpraten in de spelers groep", waarschuwde de bondscoach, die al sprak van „geen propagan da voor het Nederlandse voetbal als er verwijten over en weer geslingerd worden en in de publiciteit komen". De gramschap en de kritiek van aanvoerder Wim Jansen lijken makkelijk te verklaren. Daar is in.de eerste plaats het onmiskenbare feit dat het Nederlands elftal als collectief onder meer faalde omdat niet bij alle spelers de inzet optimaal was. En ook kan Wim Jansen het duidelijk moeilijk verkroppen dat er te gemakkelijk naar voor de hand liggende excuses wordt gezocht. Bovendien zal ook Wim Jansen zich mateloos ergeren aan het feit dat juist voor interlandwedstrijden, die in feite bc-langrijke prestigeslagen zijn (zoals bijvoorbeeld onlangs tegen West- Duitsland en nu weer tegen Italië), Nederland niet kan beschikken over bijna onmisbare spelers in buitenlandse dienst. „Veteraan" Wim Jansen eist niet alleen een optimale inzet en voorberei ding van de spelers die wél beschikbaar zijn, hij eist duidelijk ook dat de KNVB iedere keer weer hemel en aarde beweegt om Nederlandse vedet ten voor belangrijke interlandwedstrijden los te weken van hun buiten landse clubs. Het steekt Jansen ongetwijfeld dat hij voor de zoveelste maal moest aantreden met een selectie waarin bijvoorbeeld Rob Ren- senbrink en Ruud Geels van Anderlecht en Johan Neeskens van Barce lona ontbraken. En waarom een in Argentinië belangrijke speler als Arie Haan achteloos opzij is geschoven, zal Wim Jansen ook niet lekker zitten. Jansen is verder in het verleden de keiharde aanpak gewend geweest van interim-trainers als Rinus Michels en Ernst Happel, en wenst ook een forsere leiding van Zwartkruis. Vandaar de verontwaar diging van de aanvoerder van het Oranje-team. Wim Jansen heeft de beheersing getoond alleen simpele alarmseinen („Er moet iets gebeuren") uit te zenden. „Mr. Feyenoord" blijft ook in deze voor het Nederlands elftal moeilijke tijden liever gentleman. Maar als hij de impulsieve loslippigheid van bijvoorbeeld Willem van Hanegem be zat, zou het Oranjeteam nu waarschijnlijk ook in het openbaar in een dyidelijke conflictsituatie zijn.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9