Toch extra steun scholen in Noord Toch registratie groep woningzoekenden Hoeven dringt aan op snel besluit extra- wintertoelage §êj BONTE CARNAVALSSTOET LEZERS SCHRIJVEN MAANDAG 26 FEBRUARI 1979 LEIDEN LEIDEN - Een groep van 189 wo ningzoekenden die als gevolg van de nieuwe regeling woonruimte verdeling als woningzoekenden bij bureau huisvesting werden afgevoerd, zal alsnog voor regi stratie in aanmerking komen. De woningzoekenden vielen uit de boot toen op 1 mei vorig jaar de nieuwe regeling van kracht werd en zij niet meer voldeden aan de nieuwe normen. Afgevoerd wer den toen woningzoekenden die in een eigen huis wonen dat zij om uiteenlopende redenen wil- LEIDEN - Het CPN-raadslid Hoe ven heeft er schriftelijk bij het college van B en W en de Leidse gemeenteraden op aangedron gen om op korte termijn een be slissing te nemen over het ver strekken van een extra-toelage aan het gemeentepersoneel in de buitendienst dat de afgelopen maanden onder abnormale om standigheden heeft moeten wer ken. Een verzoek hiertoe heeft Hoeven al op 6 januari bij het college van B en W ingediend maar kreeg op 30 januari als reactie te horen dat B en W de verdere ontwikkelin gen nog even wilde afwachten om tot een evaluatie te kunnen komen. Hoeven vindt dat, gezien het ver loop van de winter, nu de tijd ge komen is om hierover een beslis sing te nemen. Het CPN-raadslid heeft ook vragen aan het college van B en W ge steld met betrekking tot het ge ven van een koudetoeslag aan bijstandontvangenden. B en W heeft Hoeven inmiddels laten we ten dat hiervoor toestemming van het rijk nodig is maar dat bij voortduren van de koudegolf de aandacht van de regering voor de daardoor ontstane noden zou kunnen worden gevraagd. Hoeven nu is van mening dat dit in elk geval moet gebeuren aange zien veel gezinnen die van een bijstandsuitkering leven met de besteding van de huishoudgel den in de problemen komen als gevolg van de sterk gestegen stookkosten, groenteprijzen en extra uitgaven voor kleding en schoeisel. "Mocht het ministerie van CRM in haar negatieve opstelling volhar den dan zou van gemeentewege gezocht moeten worden naar de mogelijkheid een extra-toeslag aan bijstandtrekkenden te ver strekken", aldus de CPN-frac- tieleider in zijn brief aan B en W en de gemeenteraad. "Slipj es-maniak" slaat weer toe LEIDEN - Voor de derde keer bin nen twee maanden is een linge rie-zaak aan de Botermarkt in Leiden getroffen door de nachte lijke omzwervingen van een, naar men bij de Leidse politie ver moedt, "slipjes- en bh-maniak". De maniak forceerde in de nacht van zaterdag op zondag de toe gangsdeur van de winkel en ging vervolgens aan de haal met een nog onbekende hoeveelheid lin gerie. Bij eerdere inbraken, op 21 januari en in de nacht van 3 op 4 februari, werd tevens een geld bedrag van ongeveer 2500 gulden buit gemaakt. Een 24-jarige Leidenaar is gister avond rond de klok van twaalf uur nogal hardhandig door het personeel van het café "De Boe merang" op de hoek van de Oude Singel en de Nieuwe Beesten markt buiten de deur gezet, waarbij hij in het water van de Oude Singel belandde. De man werd er van verdacht in het café hasj te hebben gerookt. Door de politie werd hij uit het water gevist en meegenomen naar het bureau om daar wat op verhaal te komen. Na een warme douche te hebben genomen kon de man weer huiswaarts keren. Illegaal bezit van verdovende middelen kon niet worden ontdekt. Jazz op zondag Op zondag 11 maart heeft Lei den er een nieuwe activiteit bij. In het tot bistro omge bouwde voormalige restau rant van de Gr oenoor dhallen zal om twee uur 's middags "Jazz on sunday" van start gaan. Iniatiefnemers Henny Kwik en Frans Montanus hebben de overtuiging dat de ze jazz-middagen die om de veertien dagen worden ge houden in een behoefte voor- De première krijgt een officieel tintje omdat de wethouder voor welzijnszaken P.H. Schoute, het nieuwe evene ment zal inluiden. Aan de eer ste jazz-middag wordt mee gewerkt door The Loek len of moeten verlalen. Verder werden afgevoerd, en kwamen niet langer voor registratie in aanmerking, woningzoekenden die wel economisch gebonden zijn aan Leiden maar die een huis bewoonden in de omgeving van Leiden. Tenslotte werden ook af- LEIDEN —In het gehele land is het afgelopen weekeinde het carnavalsgeweld weer losge barsten. Ook in de Sleutel stad, gedurende enkele dagen het domein van de "Hutspot ten". Door de Leidse binnenstad trok zaterdagmiddag een bonte carnavalsoptocht waaraan onder meer 7 grote praalwa gens, die alle door de techni sche commissie van carna valsvereniging de "Hutspot ten" in elkaar waren gezet, deelnamen. Verder maakten de muziekkorpsen Allegro Vi vace, vergezeld van een Vo- lendamse dansgroep, Con cordia met een majorette-pe loton, het Leids Straat Orkest, vijf boerenblaaskapellen en de groep Pauline van deze met commercie doorspekte op tocht deel uit. Met een eigen inbreng kwamen gymnastiekvereniging Victo ria, het LAK-theater en wijk- vereniging Aktief. Uiteraard was ook Prins Hendrik de eer ste van de partij die op de Breestraat ter hoogte van het Stadhuis, uit handen van burgemeester Vis de sleutel van de stad Leiden overhan digd kreeg. Door het goede weer was de publieke belangstelling voor de optocht bijzonder groot te 's Avonds was het bal masqué in het St. Antoniusclubhuis aan de Mare. De muzikale omlij sting van dit bal werd ver zorgd door het "Loosdrecht Kwartet" en de "Burchtknot- sers". Het Zuidamerïkaanse ensemble "Los Rancheros" zorgde voor een wervelend op treden. Voor de wat jongere carnaval- vier ders was er gisteravond eveneens in het Anto niusclubhuis, een disco avond welke werd verzorgd door de Muziek-Parade Dri ve-in Discotheek. Vandaag bracht een aantal le den van de "Hutspotten" ver gezeld van het boerenblaas- kapel "De Bierkouwers" een bezoekje aan de bejaarden centra '"t Huis op de Waard", "Robijnzicht" en het "Elisa beth Gasthuishof'. Vanavond zal in het Antoniusclubhuis het slotbal van dit seizoen worden gehouden met muzi kale medewerking van het dansorkest "The Melody Mixers" de "Bierkouwers" en de gebroeders Grimm. Dit Schneider Formation enjazz- gitarist Hans van Leeuwen. Toegangskaartjes kunnen aangevraagd worden via postbus 1020 in Leiden. Dienstenbonden FNV In het ABVA-gebouw aan de Oude Singel 6 wordt morgen avond de oprichtingsverga dering gehouden van de af deling Rijnstreek van de Dienstenbonden FNV. De bij eenkomst begint om acht uur. Tijdens de eerste vergadering zal er een afdelingsbestuur en een kascontrolecommissie werden gekozen. Vakantie Het Leidse Volkshuis, Apothe- kersdijk 33 organiseert mor gen in verband met de krokus vakantie een activiteit voor kinderen van zes tot twaalf jaar. Van tien tot twaalf uur wordt met de kinderen ge schaatst in de ijshal aan de Vondellaan. Egyptische tarot Morgen wordt in het Gespreks- gevoerd degenen die een inko men hebben hoger dan f 4080,- per maand. De zaak werd in juli van het vorig jaar aangekaart door burger raadsvrouw mr. J. Mons. De bur gerraadsvrouw vond dat het on geoorloofd is om woningzoeken- 3 Een overzicht van de bonte en ir navalsoptocht zoals die zaterdagn ling door de Leidse binnenstad tr slotbal kan door alle Leide- naars worden bijgewoond, centrum aan de Vrouwen- kerkkoorstraat 17 de serie le zingen over de symbolische- en esoterische betekenis van de Tartot van Memphis voort gezet. Op deze avond wordt een inleiding gehouden door Mia Leane van de Esoterische Gemeenschap Sivas. Aan vang 20 uur en toegangsprijs drie gulden. Carnaval De seniorengroep van het majo- rettenkorps Aktief nam van daag in Duisburg deel aan de grote carnavalsoptocht. De groep werd begeleid door de boerenblaaskapel De Gesple ten Klomp en een "Hollandse bruiloft" bestaande uit 47 personen. Morgen doet Aktief waarschijnlijk mee aan de carnavalsoptocht in het Bra bantse Zevenbergen. Tafeltennis In de Vijf Meihal wordt morgen het scholierentafeltennistoer- nooi gehouden dat wordt georganiseerd door de ge meentelijke schoolsportcom- den van het ene op het andere moment het recht op registratie te ontnemen. Zij meent dat door de registratie onder de vorige re geling bij de betrokkenen ver wachtingen zijn gewekt en dat derhalve deze categorie woning zoekenden hun registratie beho- i m "k W f'. i I yjilt® A. commercie doorspekte car- Idag onder grote belangstel- mits gekleed in een heuse boe renkiel (aanvang 20.45 uur). missie. Het aantal inschrij vingen lag iets boven het maximum van 160. De wed- ochtends. Rozekruisers Het Rozekruisers Genootschap belegt morgen een openbare lezingavond met als on-. derwerp "De komende nieuwe De bijeenkomst wordt gehou den in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52 en begint om acht uur. Haagweg In het Leonardushuis aan de Haagweg wordt morgen een informatieavond gehouden voor bewoners van Haagweg tussen Potgieterlaan en Da Costastraat Op die avond zal informatie worden gegeven over de aanleg van een nieu we riolering in dit gedeelte van de Haagweg. Het plan zal waarschijnlijk in het najaar worden uitgevoerd. ren te behouden. Het college van B en W meende aanvankelijk dat de afvoering van woningzoekenden die vol gens de regeling woonruimte verdeling 1978 niet langer kon den worden geregistreerd in overeenstemming is met de LEIDEN - De onderwijs- stimulering in de Leidse wijken Noord en de Kooi (dat is: de extra steun die de scholen in deze wijken krijgen in verband met hun bijzondere situatie) kan zeker nog vier jaar doorgaan. Tegen de oorspronkelijke verwach ting in is het ministerie van on derwijs over de brug gekomen met een toezegging dat tot 1983 elk jaar ongeveer 360.000 gulden beschikbaar wordt gesteld. Die toezegging is het gevolg van besprekingen die gevoerd zijn tussen het ministerie en verte genwoordigers van het project. Het zag er naar uit dat het minis terie de subsidie op 1 augustus 1980 helemaal zou stopzetten. Ook nu dat voorlopig van de baan is blijft er een flink meningsver schil tussen de gemeente Leiden en het ministerie over de duur van het project. Het geld van het ministerie gaat naar de School Advies Dienst, die op haar beurt zorgt dat er op de scholen in Noord en De Kooi 5 hulpleerkrachten, twee onder wijskundigen, een orthopeda goog, een schoolmaatschappelijk werkster en een logopediste wer ken. Al sinds 1972 hebben de twee Leid se wijken "De bijzondere aan dacht van het ministerie", zoals directeur De Bil van de School adviesdienst zegt. Toen bood het ministerie aan dm deel te nemen in een speciale subsidie aan de Schooladviesdienst voor werk in Noord. Vóór die tijd was er soms sprake van extra onderwijzers die op de lagere scholen en kleu terscholen in die wijken neerge zet werden, een tamelijk onzeke re zaak. nieuwe regeling. Na advies van bureau huisvesting en van de commissie volkshuisvestings vraagstukken is B en W op haar besluit terug gekomen zodat ge noemde categorieën woningzoe kenden hun registratie zullen be houden. Toezegging In 1972 kwam van het ministerie de toezegging, dat schoolstimule- ring in Noord en De Kooi een vast status zou krijgen gezien de bij zondere situatie, maar die toe zegging is nooit gestand gedaan. Van 1972 tot nu toe moest elk jaar weer "projectsubsidie" worden aangevraagd, en nu is de school- stimulering dus nog maar tot 1983 zeker van het voortbestaan. De Bil: "Wij zijn blij met deze sub sidie, omdat het ministerie had aangekondigd dat projecten als de onze zouden worden afge bouwd met als uiterste datum 1 augustus 1980. Maar we zullen blijven proberen om voor de on- derwijsstimulering in deze wij ken een vaste status te krijgen". Aan de nieuwe subsidie tot 1983 is door het ministerie een aantal voorwaarden verbonden. Leiden moet het project gaan koppelen aan een aantal welzijnsvoorzie ningen, zoals activiteiten van de bibliotheek. Daarover gaat de Schooladviesdienst nu over leg gen met de Leidse bibliotheek. Wat dat gaat betekenen voor de situatie in Noord en de Kooi kan De Bil nog niet zeggen. Daarnaast zal met diverse andere welzijnsinstellingen contact worden gezocht, zodat de "wel zij nspoot" van het project goed ontwikkeld kan worden, één van de eisen van het ministerie. Het Leidse project zal dan ook als "combinatieproject" door het le ven gaan, doelend op de combi natie tussen onderwijs en wel zijnswerk. In Leiden Noord en de Kooi stroomt maar een gering deel van de leerlingen door naar mavo, havo en vwo. Bijna 40 procent Van de kinderen bereikt de brugklas van deze schooltypen, Over het voorstel van de burger raadslieden om niet de gehele groep van degenen die een eigen huis bewonen van registratie uit te sluiten heeft B en W zich nog niet uitgesproken. De burger raadslieden zouden de uitsluiting willen beperken tot diegenen wier huis een waarde heeft boven de zogenaamde koopprijsgrens. Eén en ander zal pas aan de orde komen bij de bespreking van de regeling woonruimteverdeling voor 1979. terwijl het gemiddelde in Leiden rond de 63 procent ligt. Ook het aantal zittenblijvers is veel gro ter. Volgens De Bil en de heer Bakker, één van de schoolbegeleiders die de SAD in Noord en De Kooi in zet, zijn deze cijfers met succes gebruikt om het ministerie er van te overtuigen dat het Leidse pro ject niet zomaar stopgezet mocht worden. Zij vinden dan ook dat deze stimuleringsprojecten in de Leidse situatie de voorkeur ver dienen boven de "activerings- projecten" die het ministerie van j onderwijs ook wil opzetten. Scholen Bij die laatste vorm van hulp aan scholen zijn het de scholen zelf die zich aanmelden voor stimule ring, op basis van een bepaald opgezet plan, waarbij de kans toch weer vrij groot is dat vooral de bevoorrechte scholen zich voor dat soort activiteiten aan melden. Behalve de extra stimulering die via de SAD gegeven wordt heb ben een aantal van de kleuter- en lagere scholen in Noord en de kooi ook nog een zogenaamde verlaagde leerlingenschaal, wat betekent dat er minder leerlingen in de klas zitten. Het ministerie van onderwijs heeft ook toege zegd dat die verlaagde leerlin genschaal wordt gehandhaafd, tenminste voor het duur van he£ overeengekomen project. Alle scholen zullen binnen niet al te lange tijd geconfronteerd worden met de problemen die de integra tie tussen lager en kleuteronder wijs met zich meebrengt. Van daar dat de schoolbegeleiders die problematiek ook op de scholen in de Kooi en Noord aan de orden zullen stellen in gesprekken met de schoolteams. Stadsbouwhuis In Leiden wordt grof misbruik ge maakt van macht door de wet houders Verboom en Waal. Se dert twee maanden staan er op de eerste verdieping van het Stads bouwhuis twee kamers gemeu bileerd klaar voor de voornoem de wethouders. Het meubilair is door hen zelf uit gezocht. De twintigste van deze maand hebben zij een kort be zoek gebracht en vonden ze het meubilair niet meer passend. Er moest ander meubilair komen. Deze schadepost van ongeveer 12.000 gulden kan onze rijke ge meente Leiden zich wel permit teren. Wethouder Verboom vorderde te gelijkertijd de werkkamer van twee gemeenteambtenaren, om dat hij daar beter uitzicht had dan op zijn eigen kamer. Ook de stoel waar een van de ambtenaren normaal gesproken op zat beviel hem niet. Want voor de ene dag van de week die hij vermoedelijk daar zou doorbrengen, moest hij een gemakkelijke stoel hebben om onderuit te kunnen zakken. Ook de deur moest verplaatst worden, opdat de goegemeente dit niet zal kunnen aanschouwen. Dat er twee arbeiders vijf dagen van de week op deze kamer werk ver richten met een redelijk uitzicht naar buiten, zodat ze hun werk met plezier deden interesseerde hem blijkbaar niet, gezien zijn opmerking: "Anders maak ik er een besluit van B en W van". En deze dingen gebeuren in een democratisch land en worden gedaan door wethouder van de PvdA. Stadsbouwhuis klinkt te Duits, doch het vorderen van een kamer blijkt typisch Nederlands te zijn. L. Chaudron Beethovenlaan 169, LEIDEN. Desgevraagd gaf wethouder Tes- selaar namens de beide collega's het volgende commentaar: Voor de indeling van het Stads bouwhuis is een begeleidings commissie in het leven geroepen. Deze commissie komt - nu het ge bouw in gebruik genomen is - ge regeld bijeen om te beoordelen of in de praktijk aanpassingen of verschuivingen noodzakelijk zijn. Wat het meubilair betreft: er was een "standaardmenu" waaruit de ambtenaren een keuze konden maken. Daarnaast was er potje beschikbaar voor de meubilering van directievertrekken en die van de wethouders. De wethouders zouden daarvoor een keuze kun nen doen uit verscheidene alter natieven. Op het moment van de keuze scheen er nog maar één mogelijkheid over te blijven. De wethouders hebben zich daarbij neergelegd totdat later bleek dat er wel meer mogelijkheden waren. Omdat men het gekozen meubilair toch niet mooi vond werd gevraagd om ander meubilair. Daaraan waren voor de gemeente geen ex tra kosten verbonden, omdat be dongen was dat de meubels moch ten worden geruild. Ontkend wordt dat wethouder Ver boom een kamer zou hebben gevorderd en zou hebben ge dreigd met eenB enW-besluit.Wel is door beide wethouders de wens naar voren gebracht om een plaats te krijgen zo dicht mogelijk bij de eigen afdeling en in de buurt van het secretariaat. Ten gevolge van mogelijke verhui zing kan het noodzakelijk zijn dat enkele interne wijzigingen worden aangebracht. Besluiten daarover zijn nog niet genomen. Het ligt in de bedoeling dat de wethouders ongeveer de helft van hun werktijd in het Stadsbouw huis doorbrengen. Dr. Streeder overleden LEIDEN - In "Wijckerslooth" te Oegstgeest, waar hij de laatste tijd werd verpleegd, is dr. G.J. Streeder overleden. Dr. Streeder, die in 1902 werd geboren, was, na in Heinenoord werkzaam te zijn geweest, van 1931 tot 1940 her vormd predikant in Leiderdorp en van 1940 tot 1945 te Leiden. In 1966 ging hij als Haags predikant met emeritaat. MINISTERIE KOMT OVER DE BRUG Eén van de zeven praalwagens die door de technische commissie van de carnavalsvereniging de "Hutspotten" zelf in elkaar is gezet. Op de achtergrond Prins carnaval, Hendrik 1, vergezeld van Page Marian.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 5