Terwijl Veiligheidsraad vergadert gaat strijd door Y. d. Klaauw houdt zich in Israël op de vlakte DEZE WEEK NIEUW OVERLEG CAMP DAVID NAAST HET NIEUWS Conflict China- Vietnam VARKENS LAPPEN KILOJ986- RAUWE ROOK- per stuk 1 WORST Arabische Liga maant de Jemens MAANDAG 26 FEBRUARI 1979 (Van c 3 correspondent) JERUZALEM - De Arabische boy cot, Menten, Iran, Libanon en de VN-strijdmacht daar, zijn de be langrijkste onderwerpen geweest in het twee uur durende gesprek tussen premier Begin en de Ne derlandse minister van buiten landse zaken, Van der Klaauw gisteren in Israël. Premier Begin is de meeste tijd aan het woord geweest. Hij legde zijn Nederlandse gesprekspartner uit hoe rampzalig het verlies van Iran voor het Westen is en hoe gevaarlijk het oprukken van de fanatieke 'slam, met als mogelijk gevo.g dat dit gepaard gaat met uitbreiding van de communisti sche invloed in het Midden-Oos ten. Hetzelfde geldt in zekere zin voor Libanon, waar de christelij ke bevolking ten prooi dreigt te vallen aan het extremisme van de moslims en Palestijnen, aldus Begin. Op het vlak van de betrekkingen tussen Nederland en Israël vroeg Begin aan Van der Klaauw wat voor maatregelen Nederland van plan is te nemen tegen de Arabi sche handelsboycot, waaraan ook Nederlandse bedrijven deel nemen. Begin noemde de boycot racistisch, aangezien er wordt gediscrimineerd tegen joden. Dlat ontkende Van der Klaauw: het is volgens Nederland geen racisme, maar discriminatie van Israël. Een gecompliceerde zaak, die door de Nederlandse regering in stqdie wordt genomen. Van der Klaauw hield zich over de aard van de te nemen maatregelen op de vlakte. Een verrassing was dat de zaak- Menten aan de orde kwam. 's Ochtends in Jad Washem, Israëls nationale monument en museum ter nagedachtenis van de joden die in de Tweede Wereldoorlog zijn omgekomen, was het Gideon Hausner, de openbare aanklager in het proces-Eichmann, die de zaak aan de orde stelde. „Het zou onduldbaar zijn als Menten vrij uit ging", zei Hausner, die Van der Klauw rondleidde. Ook premier Begin stelde de zaak aan de orde. Tijdens een korte persconferentie na afloóp van het gesprek, zei Van der Klaauw nogal onhandig dat de Neder landse regering zijn best deed om de beslissing van de rechtbank in de zaakMenten ongedaan te rpa- ken. Hij bedoelde dat het open baar ministerie cassatie had aan getekend bij de Hoge Raad. Een andere verrassing was dat Van der Klaauw in de korte tijd dat hij aan het woord was, een aantal punten niet aan de orde heeft ge steld die wel aan de orde zouden komen. Zijn thema was „geen •vrede zonder veiligheid". Maar het verzoek van de Tweede Ka mer om het Nederlandse onge noegen uit te spreken over het Vestigen van nieuwe nederzet tingen in het Arabisch gebied werd niet uitgevoerd. Over de Palestijnse kwestie werd nauwe lijks gespróken. Begin had het even over de autonomie „voor Judea en Samaria". Vooral van Israëlische kant is er steeds de nadruk op gelegd dat Nederland een zeer goede vriend is, een van Israëls beste vrienden. Premier Begin spon dat in zijn ta felrede uitvoerig uit: met name de rol die Nederland speelt bij de behartiging van de Israëlische belangen in Moskou en de hulp bij emigratie van Russische jo den bracht hij te berde. Maai de speech van Begin had toch een niet bijster optimistische toon toen het onderwerp van de vre desonderhandelingen ter sprake kwam. Uitvoerig herhaalde Be gin op zijn bekende welspijeken- de wijze dat Israël onderhandelt voor vrede, niet voor deze genera tie, maar voor de generaties na ons. Dat Israël zijn mensen niet aan te grote gevaren bloot kan stellen en niet de toekomst op hel spel kan zetten: Lees dat een Pa lestijnse staat onduldbaar is, Geen enkel teken van optimisme in verband met de gesprekken ih Camp David, waarover Begin zelf trouwens met geen .voord rep te Wat als een rode draad doorhethele bezoek heenloopt is de discussie in het Midden-Oosten tussen voor- en tegenstanders van de vredesregeling met Egypte. In Syrië en Jordanië heeft Van der Klaauw gehoord hoe gevaarlijk Camp David is voorde stabiliteit in het Midden-Oosten: het werkt de extremisten in de hand en daarmee destabilisatie. De bood schap uit Jeruzalem is steeds: steun de Camp David-politiek en steun ons economisch. Van der Klaauw, die in geen van zijn ant woorden erg concreet was, zei in algemene termen dat Nederland het vredesproces naar vermogen zal steunen. Hij zal vandaag een groot deel van de middag door brengen in het Israëlische parle ment, de Knesset, waar hij onder meer oppositieleider Peres zal ontmoeten. Het is waarschijnlijk dat ook een gesprek met minister van buitenlandse zaken Dgjan wordt ingelast, die vanmiddag te rugkeert uit Camp David om ver slag uit te brengen aan de rege ring. PEKING-HANOI-NEW YORK (GPD) - De Chinese troe pen in Vietnam zullen niet oprukken over de vlakte van de Rode Rivier, in de richting van de Vietnamese hoofd stad Hanoi. verzocht de Veiligheidsraad de terugtrekking te eisen van -alle Chinese troepen, China te ver plichten Vietnam te betalen voor alle oorlogsschade en de instel ling van een wapenembargo te gen China. „De Chinese heer- serskliek wenst geen genoegen te nemen met het feit dat het volk van Kampuchea (Cambodja) het bloedige slachtersregime van Pol Pot omver heeft geworpen", zei de Russische woordvoerder. „De geschiedenis leert dat een agres sor die daarom tot de aanval overgaat, een roemloos, smade lijk einde te wachten staat". De Chinese ambassadeur Zhen Zhu beschuldigde Vietnam er van dat het China had geprovo ceerd door een aantal grensinci denten te veroorzaken. „Alles wat wij willen is een vredig en stabiel grensgebied", zei hij. Dat zei de Chinese vice-premier Wang Zhen gisteren in Peking tegen journalisten. Hoe /lang de Chinese interventie zal duren, wilde hij niet zeggen. „Wij zijn nog steeds bezig Vietnam een lesje te leren", aldus Wang, die herhaalde dat de actie „beperkt van omvang en van duur zal zijn", en slechts bedoeld om de vrede in het grensgebied te verdedi gen. Langs het 750 kilometer brede front werd ook zondag hevig gevoch ten. Volgens de Vietnamese radio concentreert de strijd zich in de noordoostelijke provincie rond Cao Bang en bij de stad Lao Cai in het noordwesten. Lao Cai is zeker in Chinese handen. Volgens de laatste schattingen van de inlichtingendiensten zijn on geveer 17 Chinese divisies met in totaal 225.000 man in het Chinees- Vietnamese grensgebied aanwe zig. Daarvan zouden zes of zeven divisies, met tussen 75.000 en 85.000 man, zeker 30 kilometer Vietnam zijn binnengerukt. Mensenmassa's De weinige ooggetuigenverslagen van het front spreken van grote mensenmassa's die door de Chi nezen worden ingezet, waarbij niet op verlies van mensenlevens wordt gelet. Op enkele plaatsen zouden zij in dichte rijen, schou der aan schouder, door mijnen velden trekken om een weg te banen voor pantservoertuigen. De Vietnamezen hebben zich verschanst in goed te verdedigen stellingen. ties in New York gedebatteerd over de situatie in Indo-China. Bij monde van ambassadeur An drew Young, die het debat open de, eisten de Verenigde Staten een onmiddellijk staakt-het-vu- ren en terugtrekking van alle bui tenlandse troepen uit zowel Viet nam als Cambodja. „De VS heb ben duidelijk gesteld in beide conflicten geen partij te zullen kiezen", aldus Young, die aan drong op een snelle actie om ver dere uitbreiding van de vijande lijkheden in Indo-China te voor komen. Hij verzocht de raad te bevorderen dat alle partijen „hun geschillen op vreedame wijze bijleggen en hiertoe praktische diplomatieke stappen ne- Young: „China heeft net zo weinig recht Vietnam aan te vallen, als Vietnam op het onder de voet lo pen van Cambodja". Misdaad De woordvoerder van de Sowjet- Unie, Charlamov, repte in zijn scherpe rede van „de misdaad van de Chinese heersers" om Vietnam binnen te vallen. Hij Zhen Zhu betoogde dat China al tijd een voorstander was geweest van een vreedzame oplossing van het grensgeschil met Vietnam en stelde voor de beide partijen „snel onderhandelingen te laten openen". Ook stelde hij dat de Vietnamezen „op grove wijze lo gen" door de strijd in Kampu chea voor te stellen als een bur geroorlog. Het nieuwe bewind in Kampuchea houdt het geen dag uit zonder de militaire bescher ming van Vietnam, redeneerde hij. De Vietnamese ambassadeur Ha Van Lau veroordeelde de „open lijke en weloverwogen agressie" van China en ontkende het ver band tussen de gevechten in Kampuchea en de Chinese inva sie in zijn land. Abdalla Jaccoub Bishara van Koeweit, voorzitter van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties, in gesprek met de Chinese vertegenivQQi'diger Zhen Zhu en andere leden van de Chinese delegatie. China heeft een ontwerpresolutie ingediend, die de Vietnamezen veroordeelt wegens hun „agres sie met wapens" tegen Kampu chea en de „bezetting" van dat land. Deze resolutie is een tegen- zèt tegen die van Rusland en Tsjecho-Slowakije, die wil dat juist China wordt veroordeeld wegens agressie. De VS, Groot- Brittannië, Noorwegen en Portu gal - de leden van de Veiligheids raad op wier verzoek het debat plaatsvindt, zochten gistermid dag steun voor een tegenresolu- tie, die oproept tot een onmid dellijke wapenstilstand in Indo- China en terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Viet nam en Cambodja. PAUS ALS PASTOOR Paus Johannes Paulus II heeft gisteren als een gewone pastoor een bruidspaar in de echt verenigd. De inzegening van het huwelijk tussen de 22-jarige Vittoria Janni en de 24-jarige Mario Maltese had plaats in aanwezigheid van 150 gasten. De bruid, die de dochter is van een werkman van de gemeente Rome, had bij een audiëntie die de paus omtrent Kerstmis ver leende aan de Romeinse straatvegers, de stoute schoenen aange trokken en hem gevraagd of hij haar huwelijk wilde inzegenen. Vittoria Janni vertelde later dat de paus even niet had geweten wat te doen, maar dat hij had ja gezegd na naar haar leeftijd te hebben geïnformeerd. WERKZAME DODE Een 63-jarige Brit heeft regelingen getroffen opdat zijn as na zijn dood wordt aangewend in een zandloper. Tom Moyses, uit Peterborough, Oost-Engeland, toonde dit week einde aan journalisten de grote zandloper, een koperen houder met twee glazen bollen die zijn stoffelijke resten zullen moeten bevatten? "Ik heb mijn hele leven hard gewerkt en ik wil zelfs na mijn dood blijven werken. Ik heb mijn vrouw en dochter gezegd dat zij mij moeten laten cremeren en de verpoederde as in de zandloper moeten laten stoppen". GALANTE VERKRACHTER InTel Aviv is gisteren de 35-jarige Sjlomo Lev-Ami, bijgenaamd 'de galante vrouwenschender', veroordeeld tot dertig jaar gevange nisstraf. Lev-Ami had voor gewoonte na zijn daad zijn slachtoffers zijn verontschuldigingen aan te bieden en zelfs te vergezellen naar hun huis. Nooit eerder is iemand in Israël voor verkrachting zo zwaar ge straft IJSKOUD RECORD De 33-jafige Groenlander Adam Abelsen heeft gisteren een nieuw wereldrecord "koudwaterzwemmen" gevestigd. Hij had een baan uitgehakt in het dichtgevroren Silkeborg-meer ten westen van Aarhus 650 meter zwemmend afgelegd. De plaatselijke zwemclub heeft doen weten dat een dergelijke re cordpoging moet worden afgelegd in water dat een temperatuur heeft van min 2 graden celsius. Het, niet-officiële, vorige record stond op naam van iemand die 530 meter had gezwommen in ijskoud water. Wie dat was en wanneer hij het had gepresteerd was in Aarhus niet bekend. Babelsen heeft over de afstand van 650 meter 23 minuten gedaan maar de tijd is niet van belang, slechts de afstand telt. ADVERTENTIt HAALVERSVOORDEEL BIJ UW VLEESCHMEESTER magere verse Doelen bij explosie Ulster BELFAST (UPI) - Bij een bomont ploffing aan de grens met de Ierse republiek zijn twee jongeld^ ge dood en drie zwaar gewond. De ontploffing had plaats zaterdag avond laat in Keady in het graaf schap Armagh, 80 kilometer ten zuiden van Belfast. De politie vermoedt dat het IRA verant woordelijk is. De bom was neergelegd in een ge stolen vrachtauto die op een een- 5 weg bij de grens was neer gezet. De vijf jongelui, op weg naar een dansavond ten zuiden van de grens, passeerden de vrachtauto toen de bom afging. Ook zijn in Noord-Ierland twee Britse soldaten gedood en is een derde ernstig gewond nadat een van hen die op wacht stond voor een legerkamp in Belfast amok was gaan maken. (Van c correspondent) WASHINGTON - Vermoedelijk nog deze week zal een nieuwe Amerikaans-Israëlisch-Egypti- sche topconferentie beginnen in het Amerikaanse presidentiële buitenverblijf Camp David. Maar de Egyptische president Sadat zal, zo lijkt het, vooralsnog niet persoonlijk verschijnen en al thans de inleidende fase van het gesprek overlaten aan zijn eerste- minister. Te Washington wordt vermoed, dat Sadat zelf naar de VS zal reizen als blijkt dat de gesprekken tus sen Carter, Begin en Chalil een oplossing nabij zijn. De bespre kingen tussen de ministers van buitenlandse zaken van de drie landen, lijken een zekere voort- DJEDDAH (Reuter/DPA) - De secretaris-generaal van de Arabische Liga, Mahmoed Riad, heeft gisteren een be roep op Noord- en Zuid-Je- men gedaan hun grensoorlog te staken, zelfbeheersing te tonen en een gunstige sfeer te scheppen voor Arabische bemiddeling. Riad heeft later meegedeeld dat Zuid-Jemen heeft ingestemd met de wens van Noord-Je men, dat de Arabische Liga bijeenkomt om het geschil te bespreken. gang te hebben gemaakt. Dajan en zijn Egyptische tegenvoeter zijn naar huis vertrokken om rapport uit te brengen, na een laatste gesprek met Carter giste ren. Alle nieuwe toenadering ten spijt blijft het tot stand brengen van een duidelijk verband tussen een Israëlisch-Egyptisch verdrag en de toekomst van het Palestijnse volk vooralsnog een struikelblok. Echter, er zijn ook aanwijzingen dat de snelle wijziging in de krachtsverhoudingen in het Midden-Oosten na de verwijde ring van de sjah uit Iran, zowel Egypte als Israël ervan heeft doordrongen dat hun eigen overleving als bondgenoten van „het Westen" met een snel vre desverdrag is gebaat. Daarbij is het duidelijk dat de VS er zeer groot belang bij hebben zowel in Israël als in Egypte duidelijk voet aan de grond te houden. Egy pte heeft de VS om zeer belang rijke wapenleveranties gevraagd teneinde in het vacuüm te kun nen stappen dat de sjah nogal on verzorgd heeft achtergelaten. Troepen De VS zijn kennelijk wat het Mid- denoostelijke oliegebied betreft zo ongeveer aan het eind van hun mogelijkheden om op een ramp zalig politiek gebeuren terug houdend te reageren. Minister van defensie Harold Brown zei gisteren op de televisie dat de VS ter bescherming van zijn olie- belangen desnoods troepen zou inzetten - zijn collega Schlesin- ger van energiezaken, ook op de televisie aan het woord, onthulde dat plannen om oorlogsschepen en troepen naar het gebied van de Perzische Golf te zenden op het ogenblik worden overwogen. Israël en Egypte wedijveren, zo komt het politieke waarnemers te Washington tenminste voor, na drukkelijk om de positie van Amerika's beste vriend in het Midden-Oosten. Die argumenten hebben des te meer kracht ge kregen nu de kroonprins van Sa- oedi-Arabië, Fhad, een „diploma tieke ziekte" heeft aangegrepen om niet nu naar Washington te komen voor een officieel bezoek. De Saoedi's willen de handen kennelijk vrij houden en het is een van de teleurstellingen voor dé Amerikaanse buitenlandse politiek, dat Saoedi-Arabië, al lerminst gevoelig is gebleken voor de druk die de VS hebben uitgeoefend om deze grote olie producent aan de kant te krijgen van degenen die naar vrede tus sen Israël en Egypte uitzien. Ook de olie-kwestie speelt een rol bij de onderhandelingen tussen Israël en Egypte. Iran leverde Is raël zo'n 60 procent van zijn olie. Israël wil vervangende Egypti sche leveranties en het zal die vermoedelijk wel krijgen, omdat immers het aanknopen van han delsbetrekkingen een essentieel deel' vormt van normalisering van betrekkingen. Niettemin zullen de komende on derhandelingen aantonen dat voor Egypte nu de tijd is aange broken kleur te bekennen, nu een versnelde radicalisering in het Midden-Oosten zich aandient. Het wedden op twee paarden moet een einde nemen van Ara bische kant, de Israëlische posi tie aan de onderhandelingstafel is door de gebeurtenissen in Iran in niet geringe mate versterkt. Dat zijn ingewikkelde gegevens, waarmee Carter te maken krijgt, die behendig spel vereisen, mei name tussen de coulissen van het politiek gebeuren.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3