LEIDSCH DAGBLAD Minister doorkruist cao-onderhandelingen' Hr j Staking Britse ambtenaren op sleutel posities Goedhart Bouwhuis voor tegels en plavuizen vandaag Aniins elite zou zich tegen de dictator keren *éen N® Libië en Venezuela verhogen olieprijs Carnaval met pijn en moeite begonnen Voorzitter metaal werkgevers: Margaret Thatcher aan stoot Scherpe kritiek op oranje coach Jan Zwartkruis MAANDAG 26 FEBRUARI 1979 OPGERICHT 1 MAART 1860 35792 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BAHREIN/NEW YORK/TEHE RAN (AP/Reuter) - Libië en Ve nezuela zouden de prijs van olie hebben verhoogd. De Libanese olie zou 68 dollarcent duurder zijn geworden, aldus het in Bah rein verschijnende Libanese blad Middle East Economie Survey. Het blad is gewoon! ijk goed op de hoogte van de ontwikkelingen op de oliemarkt. Volgens hetzelfde blad zou Vene zuela, het op vier na grootste olie producerende land ter wereld, besloten hebben de prijs voor sommige van zijn oliesoorten te verhogen met 15 procent. Iran zal binnen twee weken zijn olie uitvoer hervatten. Dat heeft vice- premier Hamir Entesam zaterdag bekendgemaakt. De nationale oliemaatschappij NIOC zal mee delen wanneer dat precies zal gé- beuren en om welke hoeveelhe den het dan zal gaan. Op het ogenblik worden in Iran on geveer 700.000 vaten olie per dag gewonnen, overeenkomende met de binnenlandse behoeften van het land. Voor de revolutie be droeg de produktie omstreeks zes miljoen vaten per dag en wer den daarvan 5,4 miljoen naar het buitenland gestuurd. Onderdak in Alphen voor boot vluchtelingen (Van één onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN - Al phen wil vijf Vietnamese ge zinnen van de bootvluchtelin gen aan een huis helpen. Voorzover bekend is het daarmee de eerste gemeente in de omgeving die de vluch telingen de helpende hand reikt. Het verzoek om de vluchtelingen op te nemen is afkomstig van het vluchtelingen-comité. Nog niet bekend is wanneer de Vietnamezen kunnen worden verwachtPas als het ministe rie van justitie geen bezwaar tegen hun komst heeft, kunnen de plannen verder worden uitgewerkt. IN NOORDWUKERHOUT (Van één onzer verslaggevers) NOORDWUKERHOUT - Met pijn en moeite is de sleutel van Noordwijkerhout zaterdagmiddag overgedragen aan de mach tigste man van het dorp dezer dagen: Prins Carnaval. Vooral veel pijn heeft dat gekost en dan met name voor een van de parachutisten die de sleutel in het vliegtuigje zwevende boven Noordwijkerhout nog zo goed in zijn zak had gestopt. Vol vertrouwen sprong de parachutist uit het vliegtuig richting Brink, maar de grond onder zijn voeten aldaar bleek bij het neerkomen toch wat lastig om een ideale landing op uit te voeren. De parachutist brak zijn been. Maar de sleutel was beneden en Prins Carnaval kon dus toch nog zijn residentie betreden De 22-jarige J. S. zal zijn carnaval ook wel wat anders voorgesteld hebben. Hij viel zaterdagmiddag in Noordwijkerhout van een van de wagens af die meereed in de optocht. De man brak zijn arm en liep een kaakfractuur op. GOUDEN FEEST VERGETEN (Van één onzer verslaggevers) AARLANDERVEEN - De secre taris van de Aarlanderveense ijsclub heeft dezer dagen on getwijfeld dé schrik van zijn leven gehad. Toen hij de no tulen nog even doornam voor een komende vergadering waarbij zijn oog viel op de op richtingsdatum, trok hij wit weg: 18 januari 1929De datiun waarop het gouden feest (vijftig jaar) zou moeten zijn gevierd was, zonder dat iemand daaraan had ge dacht, ongemerkt voorbijge gaan. Koortsachtig overleg leverde tóch een feest op. Alleen, dat wordt nu pas aan het einde van dit jaar gehouden. Om dat de jaarvergadering net achter de rug is. En omdat het in december óók nog 1979 LONDEN (AP) - Ongeveer dertienhonderd ambtena ren die sleutelposten in de Britse overheidsdienst be zetten hebben vandaag het werk neergelegd om de mes Callaghan te dwingen tot het betalen van een sa larisverhoging van 25 pro cent. Met de stakingen van computer- operators en ander belangrijk personeel in een tiental zenuw centra willen de vakbonden de werkzaamheden van de regering lam leggen. Vakbondsleiders verklaarden dat de acties, die voor onbepaalde tijd zullen voortduren, zullen worden uitgebreid. Zij wilden echter geen bijzonderheden ge ven om tegenmaatregelen van de regering te voorkomen. Lord Peart, de minister die verant woordelijk is voor de openbare diensten, veroordeelde de sta kingsacties als "zinloos... en niet goed te praten". Veel bewolking Veel bewolking en in het noorden wat regen. Matige tot krachtige zuidwesten wind. Minimumtemperaturen van plus 2 graden aan de kust tot min 2 graden in bet zuidoosten. Middagtemperaturen circa plus 4 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) Zon op: 7.32 uur; onder: 18.15 uur, maan op: 7.52 uur; onder; 19.33 uur Hoogwater te Katwijk om 3.37 en 15.51 uur, laagwater om 11.52 uur. De regering heeft plannen gemaakt om het werk op gang te houden, maar de stakingsleiders zeiden dat zij het gebruik van banden op overheidscomputers onmogelijk zullen maken. De staking betreft in beginsel 1.300 computerdes kundigen, maar de,twee betrok ken vakbonden hebben een ge* zamënlijk ledental van meer dan 300.000 ambtenaren. Door de staking wordt ook het ui terst geheime verbindings hoofdkwartier bij Cheltenham in Zuidwest-Engeland getroffen, waar zeer geheim radioverkeer wordt onderhouden. Door de stakingen kunnen geen subsidies worden uitbetaald, die wekelijks zo'n 6 miljoen pond bedragen. De fabricage en uit voer van wapens zullen naar wordt verwacht moeten worden ingekrompen. In Schotland wor den rechtzittingen getroffen door acties van rechtbankfunctiona rissen, terwijl bij de koninklijke munt de verspreiding van geld stukken stil zal komen te liggen. De Britse leidster van de Conser vatieven Margaret Thatcher aan stoot tijdens een partijtje biljart, dat zij speelde in de pauze van een vergadering van de Britse Conservatieve Partij in Londen over het Europese Parlement. Zwaar vergif gestolen LISSE - Uit een loods van een kwekerij aan de Achterweg in Lisse is vannacht zwaar landbouwvergif gestolen. Het betreft hier tien kilo gram grammoxeen en tien kilo reglone. Volgens een woordvoerder van de politie is dit vergif tevens schade lijk voor de mens. De politie die de melding van de dief stal vanmorgen binnen kreeg, kon nog niets meede len omtrent eventuele da ders. Het onderzoek is in vol le gang. Hoorn 126a, (tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn. Tel. 01720-221OO* Openingstijden: ma. t/m vr. 8.30-12.30 uur. 14.00-17.30 uur. za. 10.00-16.00 uur. DEN HAAG (ANP) - De mi nister van sociale zaken sleutelt aan de werkgele genheid door gemeen schapsgelden in het voor uitzicht te stellen voor ar beidsplaatsenovereen komsten en eerder met pensioen gaan. De. minis ter doorkruist daarmee de op gang zijnde bedrijfs- taksgewijze cao-onder handelingen. Dit zei ir. W. J. ter Hart, voorzitter van de Vereniging voor de Me taal- en de Elektrotechnische In dustrie FME, vanmiddag in een lezing voor het departement Am sterdam "van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel in Krasnapolsky. De heer Ter Hart hield zijn lezing enkele uren voordat de begrotin- gen met de vakbonden over ver nieuwing van de cao voor de me taalindustrie (groot-metaal) wor den voortgezet. Uit recente gegevens blijkt, zo zei hij, dat er tot 1990 rekening moet worden gehouden met een ver sterkte toename van de beroeps bevolking. Tussen 1960 en 1970 bedroeg de toeneming 520.000 van 1970 tot 1980 kwamen er slechts 120.000 mensen bij. Onmogelijk De ondernemers kunnen onmogb- lijk de volledige werkgelegen heid en het recht op werk voor iedereen onderschrijven. Dit récht is niet te realiseren. De eer ste doelstelling van de onderne ming is het produceren van goe deren en diensten. De werkgele genheid is daarvan een afgeleide, aldus Ter Hart. „Ter wille van de verdeling van het beschikbare werk zal in de toe komst moeten worden overge gaan tot vergaande vormen van arbeidstijdverkorting. Als die toekomst echter is aangebroken, is het te hopen dat deze herver deling kan worden betaald uit de mede door de toegenomen arbeidsproduktiviteit gestegen winsten van de ondernemin gen". Meer werk De FME-voorzitter meent dat op den duur werkloosheid doeltref fend bestreden kan worden door meer werk. Vooral de onderne mers zullen volgens hem met kracht moeten streven naar ge schoold werk, dus hoogwaardige produkten. ,,Zij zullen er goed aan doen, te investeren in brains". Ter Hart meent dat de werkgevers moeten inspelen op het gegeven van een dreigend overschot aan hogergeschoolden en een tekort aan lager geschool den. 20 PAGINA'S Onbarmhartig was de kri tiek aan het adres van Jan Zwartkruis, de coach van het Nederlands elftal dat na een erbarmelijke pot voetbal zaterdag in Milaan met 3-0 van Italië verloor. Maar de verantwoordelijke man wimpelde alle kritiek weg, wees telkens weer op de slechte voorbereiding ten gevolge van de lange compe titie-stilstand. "De spelers is niets te verwijten", zei Zwartkruis, "Zij hebben ge daan wat ze konden. Gezien de omstandigheden mocht er geen topprestatie geëist worden." Een goed deel van de Oranje klanten verschool zich ach ter de coach en zijn excuses. De kersverse aanvoerder Wim Jansen vormde daarop echter een uitzondering. Hij meende dat de tijd nu rijp was voor een hartig gesprek. "Want zo kan het niet langer meer", verklaarde 'Mister Feyenoord' en hij doelde daarbij niet alleen op de Ir.W. Jter Hart Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19 30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. NAIROBI (UPI) - Idi Amins elite-zelfmoordregiment heeft in een telexbericht gezegd zich tegen de Oe- gandese president te heb ben gekeerd. Volgens het regiment hou'dt het de kazerne en het omliggende dis trict van Masaka bezet. Amin had gisteren meegedeeld dat Masaka in handen was gevallen van Tanzaniaanse troepen en Oe- gandese ballingen. In het telexbericht doet het regi ment een beroep op andere een heden zich ook tegen Amin te ke ren en een einde te maken aan diens schrikbewind. Aanval Rhodesië op gebied Angola SALISBURY (AP/UPI) - Rhodesi- sche straalvliegtuigen hebben voor het eerst een opleidings kamp van zwarte guerrillastrij ders in Angola gebombardeerd. De aanval op een doel in Angola betekent een nieuwe dimensie in de zes jaar oude guerrilla. Rhode sië voerde tot nog toe alleen maar aanvallen uit in buurlanden, maar Angola is door Zambiaans gebied van Rhodesië gescheiden. Jon Zwartkruis in gesprek met journalisten na het debacle tegen Italië. slechte prestatie van zater dag maar ook op het laatste treffen met de Westduitsers. Het is duidelijk; Jansen vat zijn taak zeer serieus op. Dat deed ook Eric Heiden het afgelopen weekeinde Alkmaar waar weliswaar geen titel op het spel stond, maar waar de Amerikaan zijn reputatie als 'snelste schaatser aller tijden' nog eens nadrukkelijk wenste waar te maken. "Dus" was weer geen houden aan en met een straatlengte voorsprong won Heiden dit toernooi c de World Cup. Hans van Hel den viel eindelijk weer eens in positieve zin op. De "uit gestotene" was verreweg de beste Nederlander. Waar Wim Pol bij de jongens faalde, maakte Ria Visser zich bij de wereldkampioen schappen schaatsen v< meisjes volledig waar. Ach ter Éeth Heiden (wie ders?) en de Noorse Jensen behaalde zij in Grenoble een bronzen medaille. Wim Pol werd teleurstellend achtste. Het Europees kampioenschap indooratletiek in Wenen werd een matig gebeuren. Niet alleen ontbraken vele toppers, maar bovendien- of mede daardoor - bleven de prestaties onder de maat. Al leen de Pool Kozakiewicks sprong er letterlijk en fi guurlijk bovenuit door zijn eigen Europese record pols stokhoogspringen met één centimeter te verbeteren. Koen Gijsbers en Wybo Lelie veld kwamen in het stuk niet voor, al bereikte laatstge noemde wel de finale van de 1500 meter PAGINA'S 9-15 Gewapende overval op ka zerne PAGINA 5 Van der Klaauw houdt zich in Israël op de vlakte PAGINA 7 Uitlevering van Baktiar ge vraagd PAGINA 15 Vrijwilligerswerk steeds meer "echte" arbeid PAGINA 17 "Wij maken geen deel uit van een politieke beweging en wij heb ben dit besluit genomen in het licht van de toenemende gruwe lijkheden die door Idi Amin en door zijn gehuurde beulen tegen het volk van Oeganda worden bedreven". Men meent dat het zelfmoordregi ment goede banden heeft met vi ce-president Mustafa Adrisi, die vorig jaar bij een auto-ongeluk werd gewond en voor behande ling naar Cairo ging. HARDHOUTEN ACHTERDEUREN zeer degelijk fabrikaat vanaf 195,- tóch even kijken bij DE H0UTBAAN zelfbouwcentrum zijldijk 22 - leiderdorp tel. 071-699311 OP terrein van de Verenigde Touwfabriek zaterdags tot 5 uur geopend 4 weken lang h.t LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever niet over 1 nacht ijs en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor half geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren. Ik beslis meteen en U kunt mij m.i.v. heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis. Naam Adres Woonplaats Gironr. Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214, 2300 VB Leiden krant komt de bus

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1