Staatprijs voor Harry Mulisch Trijfel Routineuze 'Rattenkoning' Goede start Lakonini's MAANDAG 26 FEBRUARI 1979 Afgelopen zaterdagmiddag was ik zo fortuinlijk in de Haarlemse boekhandel Coe- bergh de nieuwe verhalen bundel Met herenhotel" van Herman Pieter de Boer me) enige welgekozen woorden te mogen introduceren. Van twee tot vier uur verkochten H. P. en illustrator Pat An drea honderdvijftig boeken. Ik bedoel maar. Terwijl ze toch al eens, aan de hand van het aantal verkochte exem plaren in 1978 van „De vrouw in het maanlicht"„Het da- mesortcest en „De kellnerin" hadden uitgeregend dat er. rekening houdend met de openings- en sluitingstijden van de boekwinkels, elke zes minuteneen boek van hen was verkocht. Herman Pieter de Boer dagdroomt nu van een soort belklokje, dat elke zes minuten even een helder „PING!" laat horen om hem er aan te hierinneren dat er zo juist weereen bock verkocht is met de aanklevende royalty's. Mn dan opeens hoor ik snel achter elkaar „ping, ping, ping!", dan blijkt er door het hele land een stormloop op de boekhandels gaande te zijn van mensen die Met herenho tel" willen kopen voor het te laat is!" dagdroomde Her man Pieter de Boer verder, - maar dat thema heeft hij, in een andere vorm, eigenlijk al verwerkt in het verhaal over de monnik Linus. Eerstezinsel Ik begon mijn referaat over „Het herenhotel" in die boek handel met het voorlezen van het „grillige", negenentwin tigste verhaal in de bundel. Aan het slot daarvan klonk een dankbaar applaus. Ik heb toen onthuld dat zij eigenlijk voor mij hadden geklapt, want dat ik dit krakkemikki ge verhaaltje had samenge steld uit de eerste zinnen van respectievelijk de verhalen 4, 17,27, 16.5,23,22, 18, 12, 11, 15,20,19,26,25,21,9,14,6,24, 7, 13, 3, 8, 10, 1. 28 en 2. Een nieuw literair genre, dat ik V Ooor Nico Scheepmaker het „Eerstezinsel" heb ge doopt Je mag van een boek of verhalenbundel geen eerste zinnen weglaten, je mag ze niet ombuigen en je mag er niets tussen voegen,-zo zijn de spelregels, dus zo moet het ge speeld worden. Als voorbeeld heb ik de eerste roman geno men van P.C Hooftprijswin naar Harry Mulisch, .Archi bald Strohalm", dat 9 druk ken heeft beleefd. Eén eerste zin heb ik, omdat hij wel heel erg lang was, halverwege bij de puntkomma afgebroken. Het resultaat lijkt ongeveer net zo op een echt verhaal als de spiegelbeeldige Revolutie etude van Chopin, gespeeld door Maarten Bon tijdens de huldiging van Harry Mulisch, op een oorspronkelijke etude van Chopin leek. Er moet ech tereen bo^k zijn waarvan alle eerste zinnen van de verhalen of hoofdstukken, mits handig gerangschikt, weereen nieuw en acceptabel verhaal van de auteur vormen. Zodra ik dat gevonden heb, zal ik u het per ommegaande laten weten. Dan volgt nu het „eerstezin sel" van Archibald Stro- Boris Bronislaw „De woonschuit van Boris Bro nislaw lag aan de andere kant van het bos in een ka naal, dat bij het stadje uit monddein de gracht .waaruit hij driekwart jaar geleden Mozes had gered. Sneeuw was er nauwelijks gevallen dit jaar, wel had het veel gevro ren. 's Morgens tegen tienen was Hilde beginnen te klagen over wat pijn in haar buik en rug, die gauw genoeg weer weg was, maar toen was Boris Bronislaw ook al weg: fiet send als een razende naar de dokter. Het bericht van zijn verbazingwekkende voorne men, Ouwe Opa te overtroe ven, had zich snel verspreid, springend van straat naar straatvan huis tot huis. Hier zakt de lijd plotseling in el kaar. er komt een telegram: we kolken weg naar een diep verleden,-met een telefoonge sprek zullen we weer boven komen... Toen hij weer wat tot zichzelf begon te komen,merk te hij dal hij nog op de kermis was. Toen archibald strohalm laat in de volgende ochtend ont waakte. bleef hij nog even met gesloten ogen liggen. Geleide lijk begonnen zijn nevelige plannen zich duidelijker af te steken en zijn denkbeelden iri woorden over te gaan. Behal ve de vogels, gebeurde er sinds Abram weinig met archibald strohalm. Het ivas lente, mei, en de natuur begon te dansen. Datgene wat de man van Na zareth leefde en stierf, het is hetzelfde als datgene wat het aanzijn geeft aan de wereld zoals wij haar zienditzelfde ovum philosophicum, dat in woorden uitgedrukt had moe ten worden, teisterde archi bald strohalm. Een minuut la ter stond hij rechtop aan de andere kant van de tafel. Zit tend achter zijn schrijftafel kon archibald strohalm een deel van het pleintje overzien: de kerk, de vleeshal, een paar huizen: dc rest verdween on der het raamkozijn.Ook de uil zag uit op het pleintje. Op de avond van deze dag, na ge slapen en gedouchet te heb ben, ging archibald strohalm tiaar Boris Bronislaw. Zomer was het", (eerste zinnen van de hoofdstukken 12,6,16,3,5, 14. 13,4,8,10,9, 15,7, 1,2 en U). AMSTERDAM (GPD) - „Bij deze schrijver, die soms ernstig, bijna komisch kan schrijven, en dan weer baldadig en luchthartig, en soms in een onnavolgbaar meng sel van beide, jonglerend met we tenschap en alchemie, weet de le zer nooit helemaal waar hij aan toe is. Het ligt in onze volksaard daar onwennig tegen aan te kij ken". Dit zei minister Til Gardeniers van CRM zaterdagmiddag in een toe spraak ter gelegenheid van de uitreiking van de P.C.-Hooftprijs 1977 aan Harry Mulisch in de Amsterdamse stadsschouwburg. Deze hoogste letterkundige prijs heeft volgens de bewindsvrouw, ondanks allerlei oude tradities die zijn aangetast, nog alle glans behouden. Een „storende schoonheidsfout" is dat de prijs achterloopt. Dit jaar zal ook nog de P.C.-Hooftprijs 1976 worden uitgereikt. In 1980 worden de „prijswinnaars" voor 1978 en 1979 aangewezen. „Dan zijn we weer bij", aldus de minister. Harry Mulisch is volgens de minis ter een steeds veranderende chroniqueur en spiegel van het zich steeds weer wijzigende tijdsbeeld. Dat is wellicht de re den dat hij met zijn verontrus tend^ schrijverschap het raadsel achtige zo dicht bij de mensen kan brengen. „Alle schijngestal ten van Mulisch hebben een vleug van het profetische. Zo'n schrijver leeft bij rituelen. En men hoeft „Voer voor psycholo gen" maar op te slaan om te zien wat een literaire prijs daar bete kent", aldus de minister, die er aan toevoegde dat uit de fonke lende mozaïekbeelden van zijn werk het beeld van een groot en consistent schrijverschap op doemt. LEIDEN - Het gitaarduo Piers Hayman en John Kuiper was gisteravond in-het LAK-thea- ter te gast. Het liet zich bij de ze gelegenheid terzijde staan door Paul Millns (piano), Theo de Jong (bas) en Tony Nahar (toetsen en percussie). Dat Hayman en Kuiper nummers van hun jongste el pee. 'Same difference', in dit optreden verwerkten was voorspelbaar. 'Hang on to ho pe'. 'How will you pass the time' en 'No time left for pa radise' zijn nummers, die in Hayman Kuiper: geslaagd duo sterke mate het muzikaal pro fiel van beide heren (en hun begeleiders) bepalen. De wat op de 'Dubliners' gelijkende Haarlemse folkmuzikanten zorgden er voor, dat de ver wachtingen van de in grote getale opgekomen folklief- hebbers volledig bewaarheid werden. Het is een goede zaak, dat het LAK-theater te genwoordig ook de zondag avonden in haar theater schema opneemt. Dat daarbij de folkmuziek (min of meer historisch in het verdom hoekje) extra aandacht krijgt, lijkt een teken aan de wand. Het is te hopen, dat het niet bij deze. in het genre-toch vrij unieke, folkmanifestatie blijft. BERT KOEKEBAKKER LEIDEN -Een vergelijking met enerzijds 'Jan Rap en z'n maat' en anderzijds 'Keef- man' (Jacques Commandeur) dringt zich onwillekeurig aan het publiek op, wanneer het kijkt naar het door ex-verple ger Rob Bognar geschreven toneelstuk 'De nacht van de rattenkoning'. Daarnaast lijkt ook een vergelijking met 'Toestanden' (slechts wat in houd betreft en niet als dra matische interpretatie) bin nen de rede te liggen. Het is daarom niet verwonderlijk, dat het merendeel van de, za terdagavond in een fiiet uit verkochte Leidse Schouw burg aanwezige, toeschou wers met dit stuk niet goed raad wist. De 'Stichting Thea terunie' had vorig jaar met 'Jan Rap' erg veel indruk ge maakt en was derhalve aan z'n stand verplicht middels 'De Rattenkoning' die op gaande lijn verder uit te bou wen. Daarvan was zaterdag avond echter absoluut geen sprake. Vooral de dialogen tussen resp. Otto (Frederik de Groot), Wim (Pim Vosmaer) en Bram (Peter Bolhuis) wer den te frequent bepaald door een grote, haast geforceerd overkomende, toneelmatig heid. Men heeft het stuk zo vaak gespeeld (er volgen nog slechts twee voorstellingen in dit seizoen), dat acteurs en ac trices overmatig spontaan op eikaars opmerkingen reage ren. Nadrukkelijk duidelijk wordt de voorspelbaarheid binnen het hele theaterge- beuren. Men zou kunnen stellen, dat 'De Rattenkoning' aan routine ten onder gaat. Voorts is niet geheel duidelijk wat c^e auteur met het stuk heeft willen zeggen. Dat psy chiatrische patiënten tot een grote mate van onmondig heid en depersonalisatie ge doemd zijn, mag veronder steld worden algemeen be kend te zijn. Ook het 'plat- spuiten' behoort tot de inge burgerde begrippen in onze omgangstaal. Wat moeten we er dan mee? De "machts strijd" op zichzelf is volstrekt oninteressant en het schilde ren van de spanningen, waar aan een verpleger in een psy chiatrische inrichting bloot staat, is tegelijk hoofdzaak als bijzaak. Voor verplegers en verpleegsters onder het publiek zal er wel een grote herkenbaarheid van 'De Rat tenkoning' uitgaan. Echter voor deze groep lijkt het stuk juist niét geschreven. BERT KOEfcEBAKKER LEIDEN - In het LAK-Theater pre senteerden zich zaterdagavond de clownsgroep de Lakonini's. Deze Leidse groep is voortgeko men uit de cursus clownerie die het LAK organiseerde. Een aan tal cursisten besloot later als werkgroep in de sektie N.V.-Drama door te gaan. Na vele voorstellingen verzorgd te heb ben in Leiden en omstreken kwam men tot de oprichting van de Stichting Clowns-Collectief de Lakonini's. Deze stap leidde tot de presentatie van het nieuwe programma: 'Keep Trying". Die eerste confrontatie in deze sa menstelling viel lang niet tegen. Duidelijk is te zien dat er hard aan het programma is gewerkt, en dat de individuele mogelijkheden goed zijn bekeken en uitgebuit, De vele acts zijn over het alge meen amusant en sommige heb ben zelfs een verassende clou Het enige punt van kritiek is Leidse bioscopen 9.15 u 12 j: CAMERA: "The man from the organiza tion", 7.00 en 9.15 uur, 16 jr. Kindermati nee: "Winnetou keert terug", za., ma., di. en woe. 2.30 uur. Nachtvoorstelling: "Taxi driver", vr. en za. 11.30 uur, 16 jr. LIDO 1: "Een vrouw als Eva", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 16 jr. LIDO 2: "De man van Atlantis", dag. 2.30,7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, al. LIDO 3: "An unmarried woman", dag. 7.00 en 9.15 uur, do. en vr. ook 2.30 uur, 16 jr. Kindermatinee: "Tom en Jerry", za., zo. ma., di. en woe. 2.30 uur, zo. ook 4.45 bTUDIO: "Beyond good and evil", dag. 7.00 en 9.15 uur, do. en vr. ook 2.30 uur. 16 jr. Kindermatinee: "Bambi",za., zo., ma.. Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur. (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur Élisabeth-ziekenhuis.) Bezoekuren ziekenhuizen Avondbezoekuur 18.30-19.30 Kraamafdeling: vaders extra van 18.00-18.30 uur. Kinderafdeling dage lijks van 14.00-19.00 uur. (Niet meer dan 2 bezoekers per patiënt). Sint Élisabeth-ziekenhuis: Volwassenen, dagelijks van 14.00-14.45 uur én van 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling:dag.van ll.15-12.00u (alleen voor de echtgenoot) 15 00-16.00 uur en van 18.30-19.30 i Babyshow en avondbezoek. Kinderafdeling: dag. Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou ders en grootouders). Dag. van 14.30-14.45 uur en van 18.30-18.45 uur. Bezoek aan ernstige patiënten:\ ernstige patiënten doorlopend be zoek wordt toegestaan kan de hoofdver pleegkundige hiervoor speciale kaarten Bezoektijden Kihderkliniek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur 3e klas 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur Kraamaf deling 13.30-14 45 alleen voor echtgeno ten 19-20 uur. Kinderafdeling voor ou ders 18.-18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000). genlijk dat de Lakonini's soms de neiging hebben het allemaal wat te ingewikkeld te doen, waardoor er een cabaretesk element wordt ingevoerd. Nu weet ik ook wel dat er sinds Joseph Grimaldi op het gebied van de clownerie een hoop veranderd is, en dat de li chamelijke grap terrein verliest maar te veel verhaal doet mijns inziens afbreuk aan de clownerie. Gelukkig geldt het hier slechts een paar acts. Over het geheel ge nomen was het een onderhou dende voorstelling. LOUIS CORNELISSE. Kindermatinee: "Lucky Luke", woe. 2.30 uur. Nachtvoorstelling: "Por no complot", vr. en za. 11.30 uur, 16 jr. Bioscopen Alphen EURO 1: "The Buddy Holly story", dag. 1.30, 6.30 en 9.00 uur, zo. ook 4.00 uur, al. Nachtvoorstelling: "De gouden vuisten van de tijger", za. 12.15 uur, 16 jr. EURO 2: "Force 10 from Navarone", dag. 14.5, 6 45 en 9.15 uur, zo. ook 4.15 uur, ook 12.15 uur, 12 jr. EURO 3: "Een vrouw als Eva", dag. 2.00, 7.00 en 9.30 uur, zo. ook 4.30 uur, 16 jr. Nachtvoorstelling: "The devils", za. 12.15 uur, 16 jr. EURO 4: "Veel liefs uit Moskou", dag. 2.15,7.15 en 9.45 uur, zo. 4.45,7.00 en 9.45 uur, za. en woe. alléén 7.15 en 9.45 uur, 12 jr. Kindermatinee: "Pedro's wonder baarlijke wereldreis", za., zo. en woe. 2.15 uur. Nachtvoorstelling: "Het meisje met de fluwelen tong", za. 12.15 uur, 16 jr. Bioscoop Voorschoten GREENWAY-theaten "De wraak van de roze panter", vr. en za. 9.15, zo. 4.00 en 8.45 ma. en di. 4.00 uur, al. "The Swarm", vr. en za. ma. en di. 7.00 uur, zo. 6.15 en woe. 8.00 uur, 12 jr. Kindermatinee: "Herbie gaat naar Monte Carlo", zat t/m woe. dag. 2.00 uur. ^ad^ïlieaius. 26 februari 1979 Honderd jaar geleden stond in de krant: - Over koning Johan van Sak sen, die vijfjaar geleden te Pill- nitz overleed (1801-1873,Red.) is dezer dagen in Duitsche bladen het volgende verhaal gepubli ceerd. Hij was gewoon eiken morgen eene wandeling te ma ken in zijn tuin, waar het publiek gelegenheid had den vorst niet slechts te zien, maar ook te spreken. Op een morgen dat hij zijn paleis verliet,zag de schildwacht hem aan, maar maakte geene beweging om hem de militaire eer te bewijzen. De koning begreep dat dc schild wacht hern niet kende. Hij tastte in zijn zak, haalde een geldstuk te voorschijn en gaf het den sol daat met de woorden: "Mag ik het genoegen hebben mij zeiven aan u voor te stellen - (Adv.) J.P. Riedel, Langebrug 14, Leiden, Fabriek van Me- taalvrije Minerale Wateren (volgens systeem Beins). Prijs courant: Mineraal water per flesch f 0.05, soda en seltser f 0.10, gember bier, limonade ga- zeuse en champagne cider f 0.12. Medicinale waren op be stelling. De ledige Kogelfles- schen worden a 25 Cents bere kend en vooruit betaald, maar bij terugbezorging tegen de volle waarde teruggenomen. Beleefdelijk wordt men uitge- noodigd mijne Fabriek ie ko men bezichtigen, en in het bij zonder HH. Doctoren en Schei kundigen. Depothouders: N.G. Spaargaren, Kapelstraat 5, VV.G. la Garde, Noordeinde 8 en W.P. van Wingen, Hoogewoerd 117, Leiden. Vijftig jaar geleden: - Volgens een speciaal bericht van de Londensche "Times" heeft commander Byrd (Ameri kaans militair, poolreiziger en vlieger, 1888-1957, Red.) tijdens een vlucht met twee vliegtuigen groote uitgestrektheden van een vast land bij de Zuid-Pool ont dekt. Hij nam van dit land bezit voor de VS. en noemde het Ma- ry-Byrd-land. Ten Oosten en ten Zuiden van dit land ontdekte hij twee groote bergketens, on geveer 2 a 3.000 meter hoogDeze bergketens noemde Byrd dé Rockefeller Range. Het Mary- Byrd-land ligt tusschen de Ross Zee en Graham-land. - In België, Frankrijk en Enge land is de dooi ingetreden, maar in Duitschland blijft het vriezen, evenals in Grieken land, waar verscheidene dor pen onder de sneeuw van de bui tenwereld zijn afgesneden. De inwoners hebben groot gebrek aan levensmiddelen. Alleen in Macedonië dooit het, maar daar wordt de bevolking getroffen door zware overstroomingen. In den Peloponnesus en andere provinciën van Griekenland ts de toestand door de sneeuw nog kritiek. In een dorp in de omge ving van Karponizzi worden 150 gezinnen met den honger dood bedreigd.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19