EK-indoor op alle fronten maar magertjes Steylaerts wereldkampioen bij kunststoten Roelof Thijs 'glijdt' weg Zoetemelk neemt 'zoete wraak' met overwinning Verjongd hockeyteam bereidt zich voor op groot toernooi Slechts één hoogtepunt in Wenen Nederland schaatst sneller dan België HANDBALDOELMAN REDT ORANJETEAM MAANDAG 26 FEBRUARI 1979 SPORT SPORT SPORT (Van onze verslaggever) WENEN (GPD)- De tiende Europese indooratle- tiekkampioenschappen kregen dan toch nog het hoogtepunt waarop twee dagen was ge hoopt. De wedstrijden in het Weense Hallensta dion leken de geschiedenis in te gaan als een atletiekevenement zonder hoogtepunten. Wla- dislaw Kozakiewicz, de Poolse polsstokhoog springer, zorgde vlak voor het einde van de tweedaagse strijd toch nog voor een dun gouden randje. In zijn derde poging over 5.58 m stelde hij zijn eigen, ruim twee jaar oude Europese re cord (5.57) scherper. De lat trilde ontzettend, maar bleef liggen. Een Europees record op het pols stokhoogspringen en een evena ring van de beste Europese tijd op de 60 meter sprint door de Pool Marian Woronin. Daarmee was de koek op. Goed, er waren nog een paar knappe prestaties, zoals de 7.59 op de 60 meter hor den van Thomas Munklet en de 4.03,5 op de 1500 m van de Roe meense Nathalia Maracescu, een halve seconde boven haar eigen wereldrecord. Toch kon Wenen -1979 niet de vergelijking door staan met de wedstrijd van een jaar eerder in Milaan. Toen be leefde de EK-indoor een grandio ze apotheose via het wereldre cord hoogspringen van Vladimir Jatsjenko. De pas 20-jarige Oekraiener werd ook dit jaar Europees kampioen, met een hoogte van 2.26, maar kon het publiek - zon 5000 over beide dagen - niet in vervoering brengen. Jatsjenko sprong in Wenen zijn eerste belangrijke wedstrijd van dit seizoen, omdat hij heeft gesukkeld met een hardnekkige blessure. De grote vorm, en daarmee de overtuiging, ontbrak derhalve. Zijn drie mis lukte pogingen om over 2.29 te komen, toonden dat duidelijk aan. Weinig heil Hoe belangrijk is nu eigenlijk het indoor-gebeuren in de atletiek? In Nederland wordt het meestal gezien als een leuke onderbre king van de winter en een redelij ke voorbereiding op de zomer. Internationaal lijkt het - met een paar uitzonderingen - dezelfde kant op te gaan. Van de 280 atle ten die zich hadden aangemeld, bleven er maar liefst 70 thuis. Deels door blessures en angst voor de dopingcontrole, deels ook omdat men weinig heil ziet in overdekte atletiek. Daardoor werd het bijvoorbeeld voor de Britse Judith Oakes mo gelijk om via een prestatie van 15.66 m het brons bij de kogel- stootsters te pakken. Er waren namelijk slechts drie dames aanwezig, zodat de Britse met haar nietszeggende worp auto matisch verzekerd was van een medaille. Voor het hoogspringen bij de dames gold min of meer hetzelfde. Daar waren wel wat meer meisjes in de strijd, maar grote azen als Sara Simeoni en Rosemarie Ackermann ontbra ken. Het was daardoor voor de wereldrecordhoudster-indoor, Andrea Matay uit Hongarije, een fluitje van een cent. De 1.92 meter was ruim voldoende. De hoogte van 1.80 betekende voor de West- duitse Ulrike Meyfarth zelfs een bronzen medaille. En dat was een hoogte die de Nederlandse Sylvia Barlag, niet eens een specifieke hoogspringster, ook dit seizoen al liet noteren. Ma&r Sylvia Barlag maakte, vol komen terecht natuurlijk, geen deel uit van de Nederlandse ploeg. Die was in Wenen slechts drie mannen en één vrouw sterk. Voor hen waren er geen ereplaat sen weggelegd. Els Vader, de Zeeuwse sprintster, sneuvelde in de serie met in totaal de 16e tijd van het gehele gezelschap, waarin overigens niemand van de Europese top ontbrak. Want al mochten er dan zeer veel af schrijvingen zijn, in de nummers met de Nederlanders was wel ie dereen aanwezig. Dat gold voor Joost Borm op de 3000 m en voor Wibo Lelieveld op de 1500. Bei den troffen de complete Europe se elite aan en daarmee is het gat op dit moment nog veel te groot. Er moest dan ook veel meer wor den gekeken naar de individuele prestaties. Wat dat betreft, kunnen met name Els Vader en Joost Borm tevre- Ook de wereldrecordhouder hoogspringen, de Rus Jatsjenko, stelde op de Europese indoorkampioenschappen.teleur. Hij kwam niet hoger dan 2.26 meter. den zijn. De Zeeuwse liet een tijd noteren van 7.57 sec., hetgeen 0,03 sec. onder haar persoonlijk record was. Bondscoach Cees Koppelaar „Els Vader heeft op haar eigen niveau gepresteerd, en zelfs nog iets beter. Er kwam hier natuurlijk wel iets aan de start. Dat mogen we niet verge ten". Joost Borm Joost Borm bracht zijn persoonlij ke tijd op de 3000 m omlaag van 8.03,3 naar 7.58,4, maar kon daarmee de toppers (de Zwitser Markus Ryffel won op schitte rende wijze, nadat hij de hele race de Rus Fedotkin het werk had la ten opknappen) niet volgen. Borm werd negende, maar was met zijn tijd dik tevreden. De Utrechten „Als ik in de zomer wil starten bij wat grotere wedstrij den, kan ik nu met een tijd van onder de "8 minuten aankomen, en dat maakt toch wel wat meer indruk dan die 8.03". De helft van de Nederlandse ploeg keerde derhalve tevreden huis waarts. ^let de andere twee was het anders gesteld. Koen Gijsbers faalde op de 800 m. Hij werd in zijn serie zevende en laatste in 1.51,9. De beroepsmilitair faalde daarmee voor de tweede keer in korte tijd, want afgelopen zomer was dat ook in Praag bij de EK al het geval. Bij het zoeken naar een verklaring kwamen Gijsbers en Koppelaar niet verder dan „ge brek aan wedstrijdervaring". Maar de hoop behoeft nog niet te worden opgegeven. Gijsbers is pas 20 jaar en heeft derhalve nog voldoende tijd om te rijpen in het internationale gezelschap. Voor Wibo Lelieveld, die door bru taal lopen wel de finale op de 1500 m had gehaald, ging het in de eindstrijd helemaal mis. Van het gerucht dat de twee Ieren Ea- monn Coughlan en Raymond Flynn, snel zouden vertrekken, kwam niets terecht. Lelieveld werd op kop gemanoeuvreerd en bleef daar ronden lang. In de be slissende fase werd het tempo door Coughlan, die veel in Ame rika loopt en bijna niet wordt ver slagen, zo opgevoerd, dat de Ba taven-atleet de slag helemaal miste. Hij kwam uit op een zeer slechte tijd van 3.45,4 en kon zelfs Flynn, die op het laatste stuk ten val kwam, niet meer passe- DEN HAAG (ANP) - De Belg Ray mond Steylaerts is gisteren in het Congresgebouw in Den Haag we reld kampioen kunststoten ge worden. Steylaerts maakte 50 van de 76 figuren, een evenaring van het wereldrecord van Domingo. Met het behalen van de wereldtitel nam de Belg wraak voor het feit dat hij vorige maand in Barcelona de Europese titel kwijtraakte aan de Spanjaard Claudio Nadal. Na twaalf keer het Europees kam pioenschap te hebben behaald, slechts twee maal onderbroken door Domingo, werd hij verras send onttroond. Het is overigens de tweede keer dat Steylaerts we reldkampioen werd, de eerste keer gebeurde dit in 1969 in Bue nos Aires. Steylaerts heeft zijn overwinning te danken aan een sterk slot van het toernooi. Zaterdagmiddag rukte' hij al op naar de tweede plaats, achter de Spanjaard Fernandez. In de loop van de avond slaagde hij erin Fernandez, die vanaf de tweede dag de leiding had, te pas seren. Hij deed dit onder meer door vijf figuren achter elkaar in de eerste poging te maken. Giste ren speelde Steylaerts een uiterst sterke finale. Het 74ste stoot- beeld, een zweepslagtrekstoot over twee banden maakte hij als enige van de tien spelers in Den Haag. Bovendien slaagde hij bij de laatste twee figuren, twee las tige kopstoten, weer in één po ging- Tweede werd de Spaanse architect Ricardo Fernandez. Deze voerde evenals.in Barcelona bij het EK lange tijd het klassement aan, maar zag zich in de finale toch weer gepasseerd. Fernandez bleef nu op 292 punten staan. Dit was 17 punten meer dan de titel verdediger Leo Corin, die derde werd. De Europese kampioen Claudio Nadal stelde enigszins teleur en kwam niet verder dan de vierde plaats met 256 punten. De Nederlandse kampioen Cees van Oosterhout behaalde een verdienstelijke zesde plaats. Vanaf het begin verkeerde de Amsterdamse biljartfabrikant in de middenmoot van het klasse ment. Bepaald niet slecht voor een speler die deze tak van biljar ten pas zes maanden beoefent. Hij reikte tot 203 punten in 184 beurten (een percentage van 40.60). In de voorlaatste serie maakte de veelvuldig oudkam pioen van Nederland in vele spel- soorten vier van de acht figuren bij zijn eerste poging. De tweede Nederlander Hans de Jager eindigde als laatste. De Ha genaar kwam bij zijn eerste in ternationale optreden niet verder dan 156 punten, waarvoor hij het hoogste aantal van 200 beurten nodig had. De eindstand van het wereldkam pioenschap kunststoten is: 1. Raymond Steylarts (Bel) 311 punten uit 163 pogingen, 2. Ri cardo Fernandez (Spa) 292 uit 169,3. Leo Corin (Bel) 275 uit 162, 4. Claudio Nadal (Spa) 256 uit 180, 5. Carlos Tosi (Arg) 240 uit 184. 6. Cees van Oosterhout (Ned) 203 uit 184,7. Giuseppe Tomsichfita) 193 uit 194,8. Gerard Mauradian (Fra) 192 uit 193,9. Gerdt Tiedtke (Wdl) 167 uit 197, 10. Hans de Ja ger (Ned) 156 uit 200. ASSEN (ANP) - Roelof Thijs is in het weekeinde in Assen twee pun ten tekort gekomen om zich te plaatsen voor de finale van het wereldkampioenschap ijsspeed- way in Inzeil. In de halve finale in Assen kwam Thijs niet verder dan de zevende plaats met acht tien punten. De Zweed Samuels- son eindigde als vierde met twin tig punten en de Tsjech Jiri Jir 'aut als vijfde met negentien punten. Thijs verprutste zijn kansen op de eerste dag toen hij een nieuwe mo tor in zijn machine had laten in bouwen. Met het oude motorblok ging het gisteren veel beter, maar zijn achterstanxüvas zaterdag te groot geworden om nog teniet ge daan te kunnen worden. Net als vorige week in Eindhoven waren de coureurs uit de Sowjet-Unie in Assen oppermachtig. Liaoebitsj zegevierde met 29 punten voor zijn landgenoot Gladitsjev met 28. 1. Wladimir Liaoebitsj (Sow) 29 punten, 2. Anatoli Gladitsjev vijfde heat moest de Rus Kazakov letterlijk met de billen bloot. Een 'pijnlijke' (Sow) 28, 3. Walter Wartbischler (Oos) 23, 4. Conny Samuelsson Thijs (Ned) 18. De eerste vijf gaan over naar de finale in Inzeil. UTRECHT (GPD) - Spelen, erg veel spelen, is voorlopig het pa rool van bondscoach Wim van Heumen, die de nationale hoc- keyploeg moet klaarstomen voor het ijzersterk bezette tien-lan- dentoernooi dat medio april in het Australische Perth woidt ge houden. Vice-wereldkampioen Nederland mag daar niet ontbre ken, omdat duidelijk is dat daar al enige klaarheid wordt geschapen in de verhoudingen zoals we die op de Moskouse Olympische Spelen kunnen verwachten. Na wereldkampioenschappen ha ken geroutineerde spelers vaak af. Maatschappelijke posities worden ingenomen en de trai ningsuren die moeten worden uitgetrokken om op hoog peil mee te draaien, groeien velen bo ven het hoofd. Daarom ook- bouwt Van Heumen, na de zilve ren mdeailles van Buenos Aires en Hannover, aan een jonger team, dat op enkele plaatsn af wijkt. Aangezien de gemiddelde leeftijd van zijn team schommelt rond de 27 jaar, kan hij tot en met Moskou vooruit, maar met name de positie van ausputzer baart hem zorgen. Bart Taminiau en Imbert Jebbink laten werk en privé-leven prevaleren, hoewel Van Heumen diep in het hart hoopt dat de laatste niet definitief bij zijn „neen" blijft. Vorige week legde hoofdklasser Kampong de problematiek via een 4-3 zege haarscherp bloot, gisteren kon Maarten van Hees- wijk met steun van Imbert Jeb bink overeind blijven, omdat een Batavieren-team iets te weinig conditie aandroeg. Maar een probleem blijft het wel, al wil Van Heumen eerst zien hoe de zaken marcheren als het ritme terug is. „Als we eerst maar eens tien oe fenwedstrijden achter de rug hebben, de spelers het gevoel en het ritme hebben hervonden. En, we eens met alle geselecteerden aan het werk zijn". Gisteren ontbraken spelmaker Wouter Leefers, reservedoelman Pierre Hermans, Ewout van As- beck, Carel van der Staak en Ceesjan Diepeveen, zodat Jeb bink mocht invallen en Jennis- kens uit Jong Oranje werd ge haald. De Batavieren hadden op papier een sterk team, met mannen als Pijpers, Buma, Kan, Ties Kruize, Bolhuis en Piet Gunning, die na zijn Aziatische tour hoopt dat Van Heumen hem snel in de se lectie terughaalt. Desondanks bleek dat de Oranje-kandidaten al verder zijn, want na het sluiten van de boeken bleek dat alleen Bolhuis met een formidabele push, die deed denken aan zijn treffer tegen Australië in Buenos Aires, Maarten Sikking had kun nen passeren. Litjens (3x), Doyer (2x) en Bouw man (2x) zetten daar zeven tegen over, veelal gescoord na de rust, zodat duidelijk werd dat de kan didaten in de veldloze periode niet stil. hebben gezeten, waar door het conditionele peil aardig op niveau is gebleven. KLein Zwitserland-coach Joost Bellaart, die in de confrontatie tussen Oranje en de Batavieren alleen zijn doelman Joost Claus huis aan de kant zag staan, beves tigde de fysieke vorm: „Ook wij hebben op het strand van Sche- veningen keihard aan de conditie geschaafd, zodat het nu aankomt op balvaardigheid. Kampong is ons met zijn kunstgrasveld na tuurlijk een slag voor, maar je kunt wel zien dat er is ge werkt". Nu de spelers de zaal de rug hebben toegekeerd, zullen ze weer vier maal per week kennis maken met Van Heumens harde hand. Im mers, de olympische finalisten Australië en Nieuw-Zeeland, we reldkampioen Pakistan, het op wraak beluste India en Maleisië hebben in hun zomers rustig kunnen bouwen naar de vorm die nodig is om een tien-landentoer- nooi naar behoren door te ko- DRAGUIGNAN (ANP)-Joop Zoe temelk heeft gistermiddag de Grote Prijs van de Haute Var over 173 kilometer in en rond Dra- guignan gewonnen. Het was, na een etappe in de Ster van Besse- ges, zijn tweede overwinning van het seizoen en gelijk een 'zoete wraak' voor vorig jaar toen Zoe temelk de overwinning ontglipte, omdat hij kort voor het einde in winnende positie door een po litieagent de verkeerde weg werd ingestuurd. Freddy Maertens profiteerde ervan door de wed strijd in de eindsprint te Dit jaar was Freddy Maertens, die met een polsblessure sukkelt, nergens te bekennen en werd Zoetemelk ook niet de verkeerde weg ingestuurd. De 'verfranste' Nederlander reed een bekeken koers. Hij reageerde niet direct op de aanval van Hennie Kuiper na 146 kilometer. Kuiper, die zijn kopmanschap in Franse dienst nog moet bewijzen, nam één mi nuut en 25 seconden voorsprong. Zoetemelk zette op tijd de achter volging in. De Fransen Chassang en Bernaudeau volgden aan zijn wiel. Kuiper werd vijftien kilo meter voor het einde ingelopen. Tijdens de beklimming van de col de la Banderole, waar de eind streep lag, demarreerde Zoete melk. Kuiper moest het eerst los sen, even later ook Bernaudeau. Chassang bleef bij, maar werd af getekend verslagen in de sprint. Bergop immers, kan Zoetemelk uitstekend sprinten. Uitslag: 1. Joop Zoetemelk (Ned) 173 km in 4 uur. 42 min. en 17 sec., 2. Jean Chassang (Fra) z.t., 3. Jean-René Bernaudeau (Fra) op 3 sec, 4. Hennie Kuiper (Ned) op 12 Wereldrecord Tracey Wickham PERTH (ANP) - De Australische Tracey Wickham heeft gisteren tijdens de Australische zwem- kampioenschappen in Perth een nieuw wereldrecord op de 1500 meter vrije slag gevestigd met de tijd van 16.06.63. Zij verbeterde daarmee haar eigen record met 9.03 seconden. sec, 5. Pascal Simon (Fra) op 40 sec, 6. Herman van Springel (Bel) z.t., 7. Regis Ovion (Fra)op 42 sec, 8. Andre Chalmel (Fra) op 49 sec, 9. Paul Sherwen (G.br.) z.t., 10. Christian Levasseur (Fra) z.t. Bernard Hinault staakte na 150 km de strijd. Cannes De Ier Sean Kelly won zaterdag de grote prijs van Cannes over 140 kilometer. Kelly was de snelste in de eindsprint van een omvang rijke groep. Henk Lubberding was de beste Nederlander op de derde plaats. Leo van Vliet ein digde als vierde. Francesco Moser boekte gisteren zijn eerste overwinning van het wielerseizoen. In Salo versloeg hij na 140 kilometer Roger de Vlaeminck en Knut Knudsenin de eindsprint. LEIDEN - Voor het eerst in de nog korte geschiedenis van de Nederlandse indoor- schaatssport (short-track) heeft de Nederlandse ploeg van dc Belgen gewonnen. De Nederlanders wonnen de in terlandwedstrijd in het Brugse Boudewijnpark met 49-45. overwinning op voor de Belg Luc de Rijck, die na 1.46.2 het finishlint passeerde. Tweede werd zijn landgenoot Paul Goethals, die 1.46.3 liet note ren, terwijl Menno Boelsma zich met 1.46.6 als eerste Ne derlander klasseerde. Pun tentotaal 1000 meter: België 22, Nederland 20. De 500-meter finale eindigde wederom in een Belgische zege. Nu won Paul Goethals, die 51.6 voor de afstand no dig had. Tweede werd Philip Minoit (België), die 51.8 liet afdrukken en Cees Borst pakte de derde prijs in 52.6. De vierde plaats was voor Cees Boer (52.8). Puntento taal 500 meter: België 17, Ne derland 21. Het slotnummer, de 5000 me ter, met aflossing liep uit op een verrassende triomf voor de Nederlandse A-ploeg in een tijd van 8.18.3. De équipe was samengesteld uit de rij ders Menno Boelsma, Wim den Elzen, Arie Ravensber- gen, Joop Wolvers. België-B werd tweede in 8.28.3. De Nederlandse B-ploeg (Cees Borst, Cees Boer, Dorus Borst en Gijs Rijneveld) en België-B werden gediskwa lificeerd. ZARAGOZA - Om Ron de Jonge, de ongenaakbare doelman van het Nederlandse zaalhandbalteam, alle eer te geven van de klein uitgevallen nederlaag tegen Spanje, is misschien iets te veel. Hem als eerst verant woordelijke aanwijzen voor het feit dat Nederland een plaats behield in de groep van B-landen in de handbalwereld is echter zonder meer ge rechtvaardigd. Nederland moest zaterdagavond, na het gelijke spel een dag eerder tegen Oostenrijk, met minder dan twaalf doelpunten verschil verliezen om niet terug te zakken naar de C-groep en het troosttoernooi. Het werd een nederlaag met maar vijf punten 14-19, na een ronduit rampzalige start. Spanje, dat alle schijn wilde vermijden Nederland in zijn bagage mee te nemen naar de volgende ronde in Barcelona, begon furieus. In vier minuten werd de Nederlandse verdediging evenveel keren stukge- speeld en vier keer ook werden de Spanjaarden incorrect afgestopt: vier strafworpen. De Jonge stopte de tweede en de derde, en dat was het begin van een geweldige wedstrijd van Hermes' doelverdediger. Hij voorkwam nog vier Spaanse doelpunten bij vrije kansen, en hij voltooi de zijn eerste kwartier met nog eens een gestopte strafworp. Deson danks stond Nederland toen al met 0-6 achter. De dreiging van een complete afgang werd voorkomen doordat Nederland op tijd zichzelf hervond. De ploeg toonde tevens aan dat er ook onder grote druk goed verzet kan worden geboden. Via 1-7 kwamen de Nederlanders op 4-7 en in de tweede helft zelfs op 13-15. In de laatste twaalf minuten sloeg echter de vermoeidheid toe en kon Spanje nog uitlopen tot 14-19. Topscorers aan Nederlandse kant waren Ton Reijnders en René Kivit, die ieder vier maal scoorden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 14