Wim Pol voldoet niet aan de verwachtingen RIA VISSER DERDE «sa Jan Roelof Kruithof te sterk voor concurrentie Yan 't Oever mag wellicht aanblijven Kaarud leider in World Cup MAANDAG 26 FEBRUARI 1979 SPORT ALKMAAR (GPD) - In de laatste weken van deze schaatswinter rekent Eric Heiden niet alleen in seconden, maar ook in guldens. Voor de Ameri kaan zijn de wedstrijden om de World Cup na melijk een vrij lucratieve bezigheid, want na ie dere gewonnen afstand rinkelt de kassa. Uiter aard toucheerde hij in Alkmaar het maximaal haalbare bedrag, wat neerkomt op een winst premie van 1750 gulden. praktisch weggevaagd en hebben er na het Alkmaarse toernooi nog een probleem bijgekregen. Om de hypocriete amateurregels te ontduiken zijn de geldprijzen echter gecamoufleerd Heiden zal vandaag even langs de dichtst bijzijnde bank moeten lopen om de gouden munten die hem zijn overhandigd in te ruilen voor guldens, of, zo hij wil, dollarbil jetten. Het vorig jaar zat Eric Heiden nog krap bij kas. Hij weigerde princi pieel om zijn Europese tournee doorzijn vader te laten betalen en de sponsor van de Nederlandse allround-ploeg legde uiteindeljk het geld op tafel voor een trip naar Inzeil. Als tegenprestatie moest Heiden echter toezeggen dat hij dit jaar mee zou doen aan de World Cup-serie die op initia tief van dezelfde geldschieter in het leven is geroepen. Hiervan hoeft de Amerikaan geen spijt te hebben. Begin deze maand sloeg hij al zyn slag in het Zweedse Orebro en zijn jacht op de Europese valuta kan find deze week een plezierig vervolg krij gen in Inzeil. Daar wordt de ein dafrekening opgemaakt van het vier toernooien omvattende eve nement, terwijl er nog eens dui zend mark klaar ligt voor ieder nieuw wereldrecord. Indien het weer een beetje mee werkt kan Heiden binnenkort met een stevig gevulde porte monnee Europa weer de rug toe keren, waar de oude schaatsna- ties ontredderd de wonden lik ken na de Amerikaanse bliksem actie op het ijs. De zwaarst getrof fen ploeg is die van de Neder landse bondscoach Egbert van 't Oever. De Oranje-rijders zyn Van Helden Halverwege deze winter dachten ze voorgoed verlost te zijn van Hans van Helden, de door hen verguis de solist. Tijdens de chaotische selectieprocedures voor de inter nationale titeltoernooien werd Nederlands meest omstreden schaatser de pas afgesneden, maar nu, bij het scheiden van de markt, levert Van Helden het be wijs dat met hem nog wel dege lijk rekening moet worden ge houden. Ver voor de vallende (Van der Duim, wie anders, en Schalij) en falende mannen van Egbert van 't Oever rangschikte hij zich zeer knap als vierde, een resultaat dat Van Helden 650 gulden oplever de en de onzekere coach danig in verlegenheid heeft gebracht. Vooral op 1500 en 5000 meter, in het verleden zijn beste afstanden, maakte Van Helden een zeer so lide indruk. Indien Van 't Oever zich aan zijn taakomschrijving houdt, is hij genoodzaakt Van Helden op te nemen in de officiële Nederland se ploeg die in Inzeil aan de start verschijnt. „Het behoort tot de taak van de trainer", zo staat in zijn contract, „te bewerkstelligen dat de sterkste vertegenwoordi gingen aan de toernooien deel- Als beste Nederlandse schaatser van dit ogenblik (Van der Duim, de tuimelaar, kan op dat predi kaat in feite geen aanspraak meer maken) lijkt aan Van Heidens verkiezing niet getornd te kun nen worden. Toch piekerde Van 't Oever er gisteravond niet over om Van Helden aan zijn selectie toe te voegen. „Mijn ploeg voor Inzeil stond al vast en daar zit Hans van Helden niet in. Hij kan er wel rijden, maar alleen als individuele deelne mer", verklaarde de bondscoach, die hieraan tevens de consequen tie vastkoppelde dat Van Helden maar op eigen kosten naar het Zuidduitse wintersportplaatsje moet reizen. Dat zette uiteraard weer kwaad bloed by Jappie van Dijk, die schijnbaar met meer succes dan zijn vele voorgangers Hans van Helden terzijde staat. „Dat zullen we nog wel zien", was zijn ver ontwaardigde reactie. „Het is toch heel normaal dat de KNSB de reiskosten van Hans betaalt nu hij weer by de beste Nederlandse schaatsers behoort?". De strubbelingen zyn onvermijde lijk teruggekeerd nu Van Helden op grond van zijn sportieve pres taties weer een vooraanstande positie heeft ingenomen. Van 't Oever bleef echter tegensputte ren: „Eén van de regels waaraan iedere kernploegrijder zich te houden heeft is het te woord staan van de pers. Daaraan heeft Hans zich in Alkmaar onttrokken en dan zie je maar weer hoe moeilijk hij in een groep Ook voor het volgend seizoen doe men er al ernstige problemen op, want bij het formeren van de voorlopige kernploeg kan Van 't Oever niet om Hans van Helden heen, juist omdat deze zich de laatste tyd als een serieuze Olympische kandidaat heeft on derscheiden. „Er zal een schandaal losbarsten als Hans niet wordt gekozen", voor spelde Jappie van Dijk, maar Van 't Oever heeft zijn afweergeschut reeds in stelling gebracht. „Hans van Helden heeft eens gezegd: Tjaart Kloosterboer eruit of ik er uit. Dan valt er verder weinig te praten over een eventuele plaats in de kernploeg", merkte de ver antwoordelijke bondscoach op, die met zyn rijders een monster verbond tegen Van Helden heeft gesloten. Onkunde Het kleurloze en hopeloos achterop geraakte gezelschap heeft zich echter uitsluitend door eigen on kunde weer in de nesten gewerkt. Dan had er maar harder ge schaatst moeten worden. De ar moede vierde evenwel weer hoogtij op het Alkmaarse kunst ijs. Van der Duim kreeg op drie van de vier afstanden redelijk aansluiting, maar daarvoor had hij alles reeds verprutst met zijn traditionele buiteling. Ter afwis seling ging de Fries, voor wie de angst om te vallen een obsessie is geworden, nu eens niet op de 1500 meter onderuit. De tweede bocht van de 500 meter', waaraan hij wankelend begon, werd hem deze keer fataal. Op de 1500 meter nam Frits Schalij echter de honneurs waar voor Van der Duim. Een onbeholpen pirouette ging vooraf aan zijn 3000 meter uitgerangeerd voor het eindklassement. Piet Kleine, die net als Klaas Vriend de wedstrijden momen teel alleen nog als een toeristi sche attractie lijkt te beschou wen, was de beste pupil van Van 't Oever. Ondanks een ongeïnspi reerde 5000 meter passeerde hij de wel strijdlustige Yep Kramer op de slolafstand. Ook Eric Heiden ging niet voluit, maar dat was ook alles behalve nodig om toch op alle vier afstan den de overwinning en de vetste premie te pakken. Voor de Ame rikaan was het toernooi nauwe lijks meer dan een training. Alleen de 1500 meter resulteerde in een toptijd die met zijn onaan tastbare klasse in overeenstem ming is. Het was voor het eerst dat deze 'afstand in Nederland onder de twee minuten werd vol tooid. Met èèn hand op de rug fi nishte Heiden in 1.58,88, maar het was wel de enige keer dat dit weekeinde de omstandigheden echt meewerkten. ALKMAAR (GPD) - Van Henk Lamberts mag het trainersduo Egbert van 't Oever-Tjaart Kloosterboer ongestoord zijn werkzaamheden voltooien in het komende Olympische schaatsseizoen. Daarmee lijkt een verandering in de begelei ding van de heren-al 1-round- ploeg op korte termijn uitgeslo ten, want Lamberts bekleedt als voorzitter van de Landelijke Technische Commissie en als lid van de Advies Raad Top een sleutelpositie in de bestuurlijke organen van de KNSB. Half maart valt definitief de beslis sing over het wel of niet aanblij ven van de verschillende bonds- coaches. De zeer povere prestaties van de Nederlanders bij de Europese en wereldkampioenschappen heb ben Henk Lamberts niet gea larmeerd. Hij stelt zelfs: „In de statistieken is bij iedereen af zonderlijk een opgaande lijn te zien, al is dat er helaas bij de grote wedstrijden niet uitgeko men. Maar ik vind niet dat Van 't Oever en Kloosterboer nu moe ten opstappen. Ze moeten op de ingeslagen weg doorgaan. Daar heb ik wel vertrouwen in". Veel moeilijker ligt de situatie bij de sprintploeg van Henk Gem- ser, vindt Lamberts. Hij wil zich intensief in de hoog opgelopen geschillen gaan verdiepen en met alle rijders een persoonlijk gesprek hebben, alvorens zijn rapport te schrijven voor de Ad vies Raad Top. Toch laat de vroegere bondscoach wel een beetje blijken waar volgens hem de schoen wringt: „Je moet kei hard zijn in topsport, daar heeft Gemser wel gelijk in. Maar je hebt wel met mensen te ma ken". De teleurstellende resultaten van de Nederlandse schaatstop heeft volgens Henk Lamberts een al gemene oorzaak: „Over de gehe le linie zijn er mentale tekort komingen. Er moet meer weer stand worden gekweekt. De hoeveelheid arbeid moet wor den verhoogd, zoveel als me disch verantwoord is. De sport mensen moeten zichzelf tegen komen. Wielrenners, die kunnen echt afzien, maar ik vraag me af of de Nederlandse schaatsers daartoe ook in staat zijn". Lamberts voegt er met nadruk aan toe dat er natuurlijk positieve uitzonderingen zijn. „Daarom wil ik erg voorzichtig zijn met dergelijke opmerkingen. Som migen zullen zeggen dat ze echt tot het uiterste gaan. Maar als je een zesje hebt, hoef je nog niet tevreden te zijn". k Jan Roelof Kruithof heeft zelfs nog tijd voor een lachje voor de fotograaf OULU (ANP) - De vierde alternatieve Elfstedentocht in Finland heeft een sterke winnaar opgeleverd: Jan Roelof Kruithof (42). De Havelter architect, die reeds twee keer deze 200 km schaatstocht op zijn naam bracht (1976 in Lahti en 1977 in Oulu) demarreerde zestig kilometer voor de eindstreep toen zijn twee .medevluchtersHerman Fokkeren Egbert Vossebélt de verzorgingspost aandeden. Kruithof liet de ravi taillering voor wat deze was en had aan de eindstreep een voorsprong van ruim tien minuten op dit tweetal opgebouwd. Nooit is een afstand van 200 km sneller gereden dan dit weekeinde in Oulu. Het record stor.d met 7.04.12 reeds op naam van Kruithof (Oulu 1977). Kruithof klokte dit keer op 6.05.17, hetgeen neerkomt op een gemiddelde snelheid van 36.4 km/per uur. Dit werd mogelijk door een uiterst gave ijsvloer en ideale weersomstandigheden. De temperatuur schommel de de gehele dag rond min vier graden celcius en er was geen wind. Direct na de start om zeven uur 's morgens vormde zich een kopgroep van elf man, bij wie Jeen Wester na zeven kilometer keihard vechten (hij verscheen te laat aan de start, waardoor hij als laatste van de 111 deelnemers vertrok), zich aansloot. Naarmate de wedstrijd vorderde (er diende vijf ronden van precies veertig kilometer te worden afgelegd) moest de een na de ander lossen. Kruithof, Fokker en Vossebelt hadden de langste adem. En van hen was Kruithof weer een klasse apart. Hij ontsnapte. Vossebelt poogde drie kilometer lang bij hem aan te sluiten. In ALKMAAR (GPD) - Hoewel Eric Heiden twee toernooien om de World Cup heeft ge wonnen neemt hij momenteel de derde plaats in met 200 punten. Koploper is de Noor Henning Kaarud (208 pun ten), gevolgd door Piet Kleine (205 punten). Achter Heiden is Yep Kramer vierde en Klaas Vriend staat vijfde. Hun puntentotaal is echter geflatteerd, want ze behoren tot de weinige schaatsers die aan alle drie tot dusver ge houden toernooien deelna men. Het komend weekeinde wordt in Inzeil de reeks afge sloten en wordt het klasse ment opgemaakt na aftrek puntentotaal zier toernooi- Het staat nagenoeg vast dat het volgend jaar voor de tweede maal een serie wedstrijden om de World Cup wordt geor ganiseerd. Voorwaarde is echter dat er een betere plan ning van de wedstrijdkalen der gemaakt wordt en alle ti teltoernooien op een gelijk stijdstip plaatsvinden. Het toernooi in Alkmaar heeft van de drie tot dusver gehou den wedstrijden de meeste toeschouwers getrokken. Za terdag waren er 4000 schaats liefhebbers rond de winderi ge baan, gisteren was het dubbele aantal aanwezig. Zweed Gustafson winnaar bij jongens GRENOBLE (ANP) - De Zweedse schaatsenrijder Tomas Gustaf son heeft dit weekeinde in het Franse Grenoble de complete af gang van de Europese schaatseli- te voorkomen. De 19-jarige Zweed hield met zijn wereldtitel bij de junioren de Amerikanen af van een algehele suprematie. Van de zes te verdelen wereldkam pioenschappen bleef er dus nog een in Europese handen. Bij de jongens heeft Wim Pol niet die rol gespeeld die vooraf van hem werd verwacht. Op grond van zijn eerdere prestaties in dit seizoen was de 20-jarige pupil van Van 't Oever een favoriete rol toebedacht. Pol heeft echter zijn niveau van rond de jaarwisseling (Oslo en Inzeil) geen moment kunnen evenaren in Grenoble. Dat werd nog eens extra onder streept op de slotafstand. Op de 5000 meter zette Pol alles op alles in een vertwijfelde poging zich alsnog bij de laatste drie te scha ren. Ronden lang handhaafde hij zich keurig op het schema van Japanner Shimizu.die voor hem een nieuw junioren-wereldre cord had' verwezenlijk met 7.21.10 (het oude record stond op naam van Eric Heiden met 7.23.54). Twee ronden voor het einde klapte Pol volledig in. Met rondentijden van ongeveer de veertig seconden kwam hij uit op 7.29.07, wat verregaande conse quenties had voor het algemeen klassement. Van de vierde plaats na drie afstanden duikelde hij naar de achtste, slechts een trapje hoger dan in Montreal. Tomas Gustafsson werd de kam pioen van de regelmaat. Zonder een onderdeel te winnen, eindig de hij op alle afstanden bij de eer ste vijf, wat voldoende bleek voor de titel. Daar zag het overigens na de eerste dag niet naar uit. De Amerikaan Craig Kressler had de zaterdag afgesloten met twee af standoverwinningen en moest in staat geacht worden via een zege op de 1500 meter de titel veilig te stellen. Op de tweede dag bleek de talentvolle 17-jarige Ameri kaan nog niet over voldoende in houd te beschikken. Door matige prestaties zakte hij toch nog terug naar de derde plaats. De verrichtingen van de overige Nederlanders waren ronduit te leurstellend. Marcel Scheper kamp (zestiende), die een "Ne derlandse traditie" handhaafde door een val op de 500 meter, en Fred Rijnder (vijfentwintigste) bleken niet tegen de psychische druk van een dergelijk evene ment opgewassen. Zij bleven ver verwijderd van hun beste per soonlijke tijden en speelden geen enkele rol van betekenis. Beth Heiden bevestigt suprematie GRENOBLE - Zoals verwacht mocht worden heeft Beth Heiden aan haar wereldtitel bij de dames ook die bij de junioren veroverd. Dit weekeinde in het Franse Gre noble bleek de Amerikaanse schaatster veel te sterk voor de concurrentie. Het enige Nederlandse lichtpuntje in dit seizoen werd Ria Visser, die beslag legde op de derde plaats en daarmee de eerste en enige medaille voor Nederland ver diende. In de strijd bij de meisjes streed Ria Visser volwaardig mee. De 17-ja- rige atheneum-scholiere uit Oud-Beijerland sloot haar door braak naar de Europese top af met de bronzen medaille. Meer was er voor haar niet weggelegd na het resultaat van de senioren- wedstrijd in Den Haag, waar ju niores Beth Heiden en de Noorse Eva Jensen zich ruimschoots voor haar eindigden. De pupil van Wiebe Kort heeft zich in de Franse stad nadrukkelijk gema nifesteerd. Op alle afstanden kwam zij niet onder optimale omstandigheden (een harde, gure wind) door haar geweldige wed strijdmentaliteit vrij dicht in de buurt van haar beste persoonlijke prestaties, op de 1000 meter zelfs tot verbetering ervan: 1.28.73 om 1.29.57. Haar uitstekende presta ties staken desondanks schril af bij het imponerende rijden van Beth Heiden. De schriele 18-jari- ge Amerikaanse kopieerde in Grenoble haar formidabele op treden van Den Haag, waar zij de verovering van de senioren-titel lardeerde met vier afstandszeges. In Grenoble voegde zij daar nog een extra-element aan toe. On verdroten ging zij op recordjacht en het succes bleef niet uit. Op alle afstanden verpulverde zij de officiële junioren-wereldrecords. Haar verrichtingen resulteerden in een voor junioren schijnlijk laag puntentotaal 177.713, waarmee zij met ruim vier punten onder het oude re cord van Natalia Petroesjeva (181.765) dook. Alie Boorsma stelde teleur met een achttiende plaats. De politieke spanningen in Azié hebben dit weekeinde ook hun weerslag ge had op de wereldkampioen schappen in Grenoble. Zaterdag avond liet de delegatie uit de Sowjet-Unie verstek gaan bij het officiële banket uit protest tegen de aanwezigheid van China, vanwege de inval in Vietnam. Op de twee wedstrijddagen veroor zaakten het geschil geen inciden ten. Niet eenmaal kwam het tot een persoonlijke confrontatie tussen een Rus en een Chinese deelnemer. de bijna één kilometer lange eindsprint tussen Vos sebelt en Fokker wist Fokker, veehouder uit Koc- kengen, aan de finish met enkele schaatslengten ver schil de Ermelose verwarmingsmonteur achter zich te houden. Kruithof, die op het sublieme ijs zich met opvallend gemak voortbewoog, revancheerde zich voor de marteltocht van verleden jaar in Lahti, toen hij na reeds een dertigtal kilometers moest opgeven. Dit weekeinde meende de schaatser uit Havelte na af loop: "Ik heb ze bij elke verzorgingspost stuk gere den. Eigenlijk is er niet echt fel gejaagd, omdat ik het tempo enorm hoog moest houden. Dat was de enige manier om ze kapot te krijgen. Toen ik met nog zestig kilometer te gaan ontsnapte, heb ik mijn snelheid nog meer opgevoerd. Ik moest alles uit de kast rijden, maar kon dat ook, omdat ik volledig naar deze wed strijd heb toegeleefd. En het ijs was natuurlijk fan tastisch. Ik heb nog nooit zulk mooi natuurijs gezien. Het was gewoon kunstijs". Oulu blijkt voor Kruithof de favoriete plaats te zijn, want in 1977 won hij er met bijna een half uur voor sprong op Jeen van den Berg. De snelste dame was Jannie Nijkamp-Rijnderink, die met 8.00.29 veertigste werd. De uitslag: 1. Jan Roelof Kruithof 6.05.17; 2. Herman Fokker 6.15.42; 3. Egbert Vossebelt z.t.; 4. Jaap Jonkman 6.26.49; 5. Ludwig Movering z.t.; 6. Peter van Savoyen 6.28.13; 7. Jeen Wester 6.38.11; 8. Hans Bouma 6.38.28; 9. Jan Oord z.t 10. Jan Timmer 7.02.49; 11. Hilke Boerstra z.t.; 12. Kees van de Broek 7.05.00. Nieuw record Van der Lende in Alma Ata ALMA ATA (ANP) - De Neder landse damesschaatsploeg heeft op de Medeo-baan in Alma Ata de interland tegen de Sowjet-Unie met 217-175 verloren. Hoewel de Neder landse dames enige persoon lijke records verbeterden, waren de pupillen van Ab Krook kansloos. Alle afstan den eindigden in overwin ningen voor de Sowjet-da- Sijtje van der Lende reed za terdag op de 1500 meter een nieuw Nederlands record. Zij reed de afstand in 2.12.59, waarmee ze haar eigen re cord met ruim een seconde verbeterde. Op de 500 meter kwam ze tot een persoonlijke toptijd van 43.82. >*6 k Ria Visser in actie op de 500 meter in Grenoble, die zij aflegde in 44.72

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11