AFGANG WE ST-DUITSLAND fr Clubs uit Afdeling weer in het ritme Concurrenten van Liverpool onderuit Onrust over jubileumduel AZ-praeses wil 'superdivisie' Feyenoord speelt gelijk PAGINA 10 MAANDAG 26 FEBRUARI 1979 SPORT Tegen Malta niet verder dan doelpuntloos gelijkspel LA VALETTA (ANP)- Het gelijke spel van 0-0 in La Valetta op Malta moet als falen van het Westduitse nationale elftal gezien worden. In de eerste wedstrijd in de voorronden van het toernooi om het Europees kam pioenschap voor landenteams was er maar een sterke Duitse speler, doelman Sepp Maier, die zijn 92ste interland speelde. Maier bleef mees ter in kansrijke situaties voor Malta, één van de dreumessen uit het Europese voetbal. De overige tien faalden schromelijk, met name als het op afwerken van de kansen aankwam. West-Duitsland was beter dan Malta, natuurlijk. Klasseverschil is altijd wel te zien. De ploeg van Derwall, die voor de vierde keer verantwoorde lijk coach was, kreeg ook meer kansen, maar benutte ze niet. Een gede gen voorbereiding, al dagen op Malta present en dus ook enigszins aan het onwennige klimaat, ten spijt. Tot de rust bakten de Duitsers er hoegenaamd niets van. Ze hadden hun handen vol aan de beweeglijke Maltezers, die met de orkaanachtige wind in de rug het doel van de superieure Maier belegerden. In de tweede helft kregen de Duitsers de wind mee, maar de omstandigheden veranderden niet. Op Duitse bodem zou dit Malta, met de drie gebroe ders Xüreb, een eenvoudige klus zijn. De ploeg had immers al met 7-0 in en van Wales verloren. Coach Derwall gebruikte een beeldspraak om zijn ploeg te verontschuldigen, "op dit veld was even moeilijk te voet ballen als voor Picasso om op een tapijt te schilderen". De tekortkomingen in de Duitse aanval kwam in de tweede helft aan het licht. Met steun van de storm durfde Derwall toen doelpunten uitbleven het aan om verdediger Zewe te wisselen voor de pure spits Topmöller, het hielp niet. Ook niet toen de vervanging van Rummenige, één van de beste voetballers van Duitsland op dit moment en zo niet de beste, door Allofs. Deze ingreep leek succesvol, maar Allofs, die alleen voor doel man Sciberas opdook, schoot rakelings voorlangs. Een kwartier voor tijd passeerde Cullmann de uitblinkende doelman wel, maar verdediger Emmanuel Farrugia zag kans de bal voor de doellijn te stoppen. Kort voor tijd nam specialist Bonhof een vrije schop, zoals in december tegen Nederland, maar weer redde doelman Sciberas. De Duitsers verlieten met gebogen hoofden het harde veld in La Valetta. Ze hadden gefaald, dat was duidelijk. Excuses waren nauwelijks moge lijk. Geluk hadden ze niet gehad, dat moet gezegd, maar Malta ook niet. In dat geval zou de verrassing namelijk nog groter zijn geweest, want spits Spiteri kreeg enkele goede kansen en was het alleen aan Maier te danken dat het 0-0 bleef. Stand in groep 7: 1. Wales 2 2 0 0 4 8-0 2. W.-Duitsland 10 10 10-0 3. Malta 2 0 1110-7 4. Turkije 1 0 0 1 0 0-1 Frankrijk Frankrijk heeft gisteren in het Pare des Princes in Parijs de wedstrijd in groep vijf van de voorronden van het toernooi om het Europees kam pioenschap voor landenploegenrtegen Luxemburg met 3-0 gewonnen. Vijf minuten voor de rust zette Jean Petit de Fransen op voorsprong. In de 60ste minuut zorgde Albert Emon voor 2-0 en Jean-Francois Larios bepaalde in de 78ste minuut de eindstahd op 3-0. Er waren 45.000 toe schouwers in Parijs. Stand in groep 5: 1. Frankrijk 3 2 1 0 5 8-3 2. Tsjechoslowakije 1 1 0 0 2 3-1 3. Zweden 2 0 1113-5 4. Luxemburg 2 0 0 2 0 1-6 "LEIDEN - VTL en S JZ, op het veld ook al behorend bij de toppers in de Leids/Goudse competitie, hebben gisteren het door Unitas Leiden georganiseerde zaalvoet baltoernooi voor (zondag)afde- lingsclubs gedomineerd. In de A- groep werd VTL eerste voor S JZ, in de B-groep (tweede teams) was het net andersom. De grootste beker van dit door 700 betalende toeschouwers bijgewoonde toer nooi in de Groenoordhal was evenwel voor Stompwijkse Boys. Die vereniging legde beslag op de sportiviteitsprijs. Organisator lOoms van de vereni ging Unitas was uiteraard con sent met de redelijk grote belang stelling, maar stelde toch dat dit eigenlijk van secundair belang was. "Dit toernooi was niet zozeer afgestemd op de toeschouwers, maar vooral op de spelers. Die hebben al veel te lang moeten stilzitten. Voor hen was dit ein delijk weer eens een mogelijk heid om wat te bewegen en wat ritme op te doen. De clubs waren dan ook vreselijk enthousiast toen zij van dit initiatief hoor den". Op de vraag waarom hij de Goudse partners niet had uitge nodigd zei Ooms: "Dan had de hal twee keer zo groot moeten zijn. Bovendien denk ik dat er niet zoveel animo was geweest in verband met de afstand". Geslaagd Een geslaagd toernooi dus en in- De Luxemburgse doelman Jeannot Moes is kaïisloos op de inzet van Lariot, die Frankrijk op 3-0 brengt. Actie uit de finalewedstrijd tussen doelman van^SJZ te verschalken. derdaad, net wat Ooms opmerk te, vooral voor de spelers. Die wierpen zich met veel enthou siasme weer op de bal, waarbij sommigen nog wel eens vergaten dat het beton van de Groenoord hal niet dezelfde veerkracht heeft als het langzaam weer ontluiken de gras van de velden. Of het nu kwam door de onwennigheid met - het materiaal of door de veel te lange winterstop of door het ge brek aan techniek; het gebodene was niet altijd even attractief als kijkspel. Maar de inzet en de spanning (vooral bij de finale wedstrijden) vergoedde toch veel en uiteindelijk kreeg het toernooi in VTL toch^jog een sterke win- VTL VTL en SJZ. Fred van Haarlem probeert vanuit een moeilijke hoek de ten SJZ en WOA, is wel degelijk in staat om ook op een harde on dergrond wat aardigs te laten zien. En dan met name Steef Pat- tiapon, de motor van de ploeg van coach Siem van der Linden. On der aanvoering van deze hard- schietende spelverdeler deklas seerde VTL in de finale eerst SJZ om vervolgens tegen WOA geen onnodig risico meer te nemen, want de. Buit was al binnen. De drie treffers tegen SJZ kwamen op naam van Pattiapon, Van Haarlem en Heshusius. Tegen WOA werd niet gescoord. In het duel om de tweede en derde plaats nam SJZ door Wim Bos een 1-0 voorsprong, maar twee minuten Voor tijd kwam WOA door een treffer van Teun Hoek op gelijke hoogte. Vlak .voor het eindsignaal zette opnieuw Bos zijn ploeg toch nog op de ver diende winst. In de B-groep bleef SJZ ongesla gen. In de finale werd eerst afge rekend met Oranje Groen (3-0) waarna de reserves wraak namen voor de nederlaag van het A-team tegen VTL. De Vlietbewoners werden met 1-0 verslagen. Het duel om de tweede plaats eindig de onbeslist, maar de prijs ging naar VTL vanwege een beter doelgemiddelde. Uitslagen: A-groep: VTL-SJZ 3-0; WOA-VTL 0-0; S JZ-WO A 2-1 Eindstand: 1. VTL; 2. SJZ; 3. WOA. B-groep: VTL-Oranje Groen 0-0; SJZ-VTL 1-0; SJZ-Oranje Groen 3-0. Eindstand: 1. SJZ; 2. VTL; 3. Oranje Groen. Sportiviteitsprijs: Stompwijkse Boys. AD VAN KAAM LONDEN (ANP) - Ket eer ste volledige voetbalpro gramma in de Engelse lea gue sinds vele weken met tientallen afgelastingen wegens sneeuw en ijs gaf een reeks van verrassende uitslagen te zien. Het be trof vooral de drie belagers van lijstaanvoerder Liver pool, dat zelf in Derby te gen County een knappe overwinning (0-2) behaal de. Liverpools naaste concurrenten - Arsenal, Everton en West Brom-, wich Albion - leden nederlagen op eigen veld. Arsenal werd ver slagen door Wolverhampton Wanderers. Eén doelpunt was daarvoor voldoende. Het werd gescoord door John Richards, die voor het eerst sinds 45egin sep tember weer voor de Wolves in actie kwam. .Everton verloor eveneens met 1-0. Het knap spelende Ipswich Town zegevierde door een slimme tref fer van spits Paul Mariner. West Bromwich Albion nam de lei ding tegen Leeds United, dat al negen uitwedstrijden ongeslagen was. Leeds bleef het goed doen. Arthur Graham scoorde twee maal en Albion zag de achter stand op Liverpool groeien. Door de nederlagen van de subtop pers nam Liverpool vijf punten voorsprong. Arsenal en Everton bleven in tweede en derde positie ondanks de nederlaag. Liverpool speelde in Derby een prima par tij. County knokte wel, maar het elftal van de lijstaanvoerder ken de geen zwakke plek. Dalglish scoorde voor rust en Kennedy erna: 0-2. De grootste verrassing kwam uit de onderste regionen, waar het ei genlijk al afgeschreven Birming ham City met 1-0 van Tottenham Hotspur won. Spurs speelde ma tig, ondanks dat Ardiles na een blessure weer van de partij was. Tony Towers scoorde in de 23ste minuut het doelpunt dat de derde overwinning van Birmingham deze competitie betekende. Titelverdediger Nottingham Forest behaalde een overwinning met 2-0 op Bristol City. Trevor Fran cis, de duurste Britse voetballer (vier miljoen gulden), kwam in de tweede helft als invaller in het veld. Hij scoorde niet. Needham en Birtles deden het wel. Duitsland In de Westduitse Bundesliga werd zaterdag, in verband met de in terland Malta-West-Duitsland, slechts één wedstrijd gespeeld. Darmstadt'98, de rode lantaarn drager. speelde op eigen veld ge lijk (1-1) tegen Eintracht Braunschweig. De thuisclub kon pas in de voorlaatste minuut de gelijkmaker scoren. In de 20ste min(uut gaf Krause Eintracht de leiding, in de 89ste egaliseerde Eigl. Er waren slechts 10.000 toe schouwers. België Dit weekeinde geen competitie in België, maar de eerste wedstrij den in de kwartfinales van het toernooi om de nationale beker. De topper in die kwartfinales tus sen Club Brugge en Beveren werd met 2-1 gewonnen door de thuisclub. Beerschot zegevierde met 1-0 over Lokeren, terwijl de twee overgebleven clubs uit de tweede klasse kansloos ten onder gingen. Anderlecht versloeg Oos tende met 5-0 en Aalst moest vier treffers incasseren tegen Water schei. Brugge en Beveren leverden een matige partij af. Bij de Maaslan- ders stond reservedoelman Al- bert onder de lat, aangezien Jean- Marie Pfaff met griep in bed lag. Na ruim een uur spelen opende Peter Houtman de score voor Club Brugge. Een,sterk aandrin gend Beveren slaagde er negen minuten voor tijd in langszij te komen door Schönberger. Drie minuten later was het echter we derom Houtman die de eindstand op 2-1 bepaalde. Anderlecht had in Brussel moeite om op gang te komen tegen de tweede klasser AS Oostende. Toen Rensenbrink eenmaal ge scoord had liep het allemaal be ter. Nog twee treffers van Rob Rensenbrink, één van Ruud Geels en één van Van der Eist zorgden uiteindelijk voor 5-0. Beerschot had de overwinning op Lokeren na een zwakke wed strijd te danken aan een omstre den doelpunt. Uit een voorzet van Lozano scoorde Mucher vla de onderkant van de lat. Volgens. Lokeren-doelman Hoogenboom kwam de bal echter precies op de lijn. Na lange discussies werd de treffer alsnog toegekend. Water schei won geflatteerd van Aalst. Twee keer Swinnen en één keer Hevligen en Grundl bracht de uitslag op 0-4. Spanje Koploper Sporting Gijon heeft gis teren de uitwedstryd voor de competitie tegen Rayo Vallecano met 2-1 verloren. De ploeg hand haafde zich dankzij een beter doelgemiddelde toch op de eerste plaats, omdat de naaste belager Real Madrid thuis tegen Las Palmas niet verder kwam dan een gelijk spel. Barcelona won dankzij drie treffers van de Oos tenrijker Krankl van Hercules Alicante en heeft nu nog vier punten achterstand op de koplo pers. „Belgen zijn niet uitgenodigd" ZEIST (GPD) - Binnen de KNVB is enige on rust ontstaan over een mededeling van de Belgische voetbalbond. De Belgen beweren door de KNVB te zijn uitgenodigd voor het spelen van een jubi leumwedstrijd tegen Oranje op 26 september in het Olympisch Sta dion te Amsterdam. Volgens de KNVB is er nog geen sprake van een officiële uitnodi ging- Bondsvoorzitter Wim Meule- man: „We hebben de Belgen alleen maar gepolst om na te gaan of zij een eventuele uit nodiging zouden aanvaarden. Het is nog helemaal niet ze ker, dat België wordt uitge nodigd. We hebben ook nog andere nationale elftallen op het oog". De KNVB wil in het najaar een jubileumwedstrijd voor het Nederlands elftal organise ren, omdat het 100 jaar gele den is dat er in Nederland voor het eerst werd gevoet bald, de KNVB 90 jaar bestaat en in ons land 25 jaar betaald voetbal wordt gespeeld. „Maar wie de tegenstander wordt en wanneer de wed strijd precies wordt gespeeld, is nog niet bekend", zegt competitieleider Jan Huij- bregts. De Belgen daarentegen houden er een andere mening op na. Zaterdagmiddag verstrekte de Belgische voetbalbond een officieel communiqué. De tekst daarvan luidde: ,,De Belgische Federatie heeft van de Koninklijke Nederland- - sche Voetbal Bond een uit nodiging ontvangen om be gin volgend seizoen een lan- denwedstrijd te leveren te Amsterdam, zulks in het ka der van de 100e verjaardag van de stichting van de eerste Nederlandse club. De Belgi sche voetbalbond heeft deze uitnodiging graag aangeno- Met dat communiqué zit de Ne derlandse voetbalbond in haar maag. De KNVB-delega- tie, die vorige week een be leefdheidsbezoek aan de Bel gische organisatie bracht, is zich er niet van bewust de Belgen officieel te hebben uitgenodigd. Jaap van Praag, bestuurslid van de sectie be taald voetbal: „België lijkt ons een leuke tegenstander, omdat we al een aantal jaren niet tegen hen gespeeld heb ben. Maar we oeten de kwestie nog bespreken in de vergadering van het sectiebe- stuur betaald voetbal". De Belgen verheugen zich op de interland en geloven zelfs, dat zij er voor het eerst sinds jaren Bondsvoorzitter Wim Meu- leman: "We hebben de Belgen alleen gepolst in zullen slagen het Neder lands elftal te verslaan. De KNVB heeft de Belgen na melijk toegezegd, dat in het Nederlands elftal geen spe lers zullen worden opgesteld die aan de Belgische voetbal competitie deelnemen. Wim Meuleman: ,,Dat is inder daad juist. Maar ook hierbij geldt natuurlijk, dat België eerst officieel uitgenodigd moet worden. Gebeurt dat, dan zullen spelers als Ren senbrink en Geels niet voor Oranje geselecteerd vyorden. Het is een jubileumwedstrijd en het zou voor de sfeer niet goed zijn als bijvoorbeeld Rensenbrink vier doelpunten tegen zijn eigen ploegmak- kers maakt". Maar ook die toezegging heb ben de Belgen verkeerd uit gelegd. Zij gaan er namelijk vanuit, dat spelers als Ren senbrink en Geels voor die gelegenheid deel mogerj uit maken van het Belgische elf tal. Wim Meuleman: „Dat is volstrekt onzin. Je zou dan een wedstrijd Holland-Hol land krijgen". ALKMAAR (GPD) - Het instellen van een superdivisie in het be taalde voetbal, naast de huidige ere- en eerste divisie, is volgens AZ'67-voorzitter Arie Ligthart dè oplossing om het betaalde voetbal in Nederland op korte termijn ge zond te maken. Die superdivisie zou volgens de plannen van de voorzitter van de Noordhollandse eredivisieclub moeten bestaan uit tien clubs, die een dubbele compe titie zouden moeten afwerken. Ligthart hoopt daarmee het spanningselement en dus meer toeschouwers in het betaalde voetbal terug te brengen. De plannen die aan het brein van de AZ-voorzitter zijn ontsproten, zijn hem ingegeven door het ge hakketak rond het invoeren van de shirtreclame in het betaalde voetbal. Ligthart: „Ik ben vooral bang dat we met de clubs op den duur naar een uiterst ongezonde (financiële) situatie toegroeien, waarbij de overheid een wat al te grote vinger in de pap krijgt. Ik weet ook dat betaald voetbal niet zonder subsidiëring van rijk of gemeente mogelijk is, maar ik laat dat dan gelden voor de clubs die zich niet zelf kunnen bedrui pen". Volgens de AZ-voorzitter is het voor een aantal clubs - hij denkt hier- Shirtreclame, geen subsidie bij met name aan Ajax, PSV, FC Twente, Sparta, Roda JC en Feyenoord alsmede aan zijn ei gen vereniging - veel aantrekke lijker om een dubbele competitie te spelen, dan een competitie waarin de krachtsverschillen zo groot zijn. Ook zou de superdivi sie door onafhankelijke bedrijven gesponsord moeten worden, een cao voor beroepsvoetballers in de superdivisie geen noodzaak zijn en shirtreclame kunnen worden ingevoerd. „Wij zijn zeker een voorstander om op een dergelijke manier het be taalde voetbal gezonder te ma ken. Temeer, omdat de manier die de KNVB voorstaat tot dusver geen enkel resultaat heeft opgele verd, terwijl er toch al lange tijd een rapport „Gezonder betaald voetbal" op tafel ligt", aldus AZ- s Ligthart. FBO-voorzitter Leo van Zandvliet staat in eerste aanleg niet afwij zend tegenover het plan van AZ. „Elke gedachte die erop gericht is meer toeschouwers naar de sta dions te krijgen, is welkom. We - en ik spreek dan niet als be stuurslid. van Feyenoord, maar als FBO-voorzitter - moeten ech ter niet over het hoofd, zien, dat een eventuele instelling van een superdivisie zoals AZ-voorzitter Ligthart die voorstaat, ten koste zou kunnen gaan van de overige clubs, en die mogen er zeker niet de dupe van worden", zei Van Zandvliet, die overigens eerst de haalbaarheid ervan wil bekijken. „Wij waren destijds bij de invoe ring van het periodekampioen schap in de eerste divisie ook pes simistisch, maar dat plan van Wageningen-bestuurslid. Ap Wit blijkt ook haalbaar" 'n een eerste reactie op het plan- Ligthart zegt de penningmeester van het sectiebestuur betaald voetbal, Gilles Kruysveldt, het geen gek plan te vinden. „Ik kan me voorstellen dat er clubs zijn die niet afhankelijk zijn van overheidssubsidies, die zichzelf kunnen bedruipen. Dat zijn ech ter maar enkele clubs. Ik voorzie echter wel moeilijkheden ten aan zien van de continuiteit van het betaalde voetbal, omdat de over heid niet met een gedeelte van de clubs onderhandelt over subsidie maar met alle clubs, in casu de KNVB". Rotterdammers houden Avelino op 2-2 AVELINO (ANP) - Feyenoord heeft gistermiddag in Avelino bij Napels in een vriendschappelijke wedstrijd tegen de Italiaaiise eerste ctivisie club Avelino gelijkgespeeld: 2-2. Bij de rust stonden de Italianen met 2-1 voor. De Rotterdammers namen in de 20ste minuut de leiding door een treffer van Petursson. De Italianen kwamen op gelijke hoogte na een verdedi- gingsfout van Budding en namen kort daarna de leiding uit een straf schop, die door doelman Treytel was veroorzaakt. Na een kwartier in de tweede helft zorgde Petursson voor de gelijkmaker Roda JC heeft zaterdagavond in Luik met 0-1 verloren van de Belgische eerste klasser Standard Luik. Het doelpunt werd in de 80ste minuut ge maakt door De Matos. FC Twente speelde dit weekeinde twee vriendschappelijke wedstrij den. Zaterdag werd Helmond Sport op eigen veld met 0-4 verslagen. Van de Vall, Lindstad (2) en Pahlplatz scoorden de treffers. Gistermiddag won Twente met 2-6 van Budel. Thoresen was met drie doelpunten het meest succesvol. AZ'67 won afgelopen weekeinde met 1-4 van AC Gent in België door doelpunten van spitsspeler Welzl (2), Nygaard en Leijsner. De Noordhol landers misten enkele internationals. Cesar Menotti, de trainer die het Argentijnse voetbalelftal vorig jaar naar de wereldtitel leidde, heeft zaterdag in Mar del Plata nog eens verklaard dat hij met het bestuur van de Argentijnse voetbalbond contractverlen ging tot en met het volgende toernooi om de wereldtitel, 1982 in Spanje, overeengekomen is. 2J}-jarige Peter Hendriks heeft opnieuw een contract getekend voor NEC. Hendriks was van NEC afkomstig. Vorig seizoen speelde hij voor Telstar. Bij het begin van de competitie weigerde hij daar te spelen. Hij won de arbitragezaak waar het uiteindelijk op uitdraaide. PEC Zwolle had belangstelling, maar de transfer sprong af. Uiteindelijk besloot hij weer voor zijn oude club NEC te gaan spelen. Het contract geldt voor anderhalf jaar.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 10