Strijd in Vietnam veel meer dan strafexpeditie Angst in V.S. voor stralingsbesmetting Elite geeft het voorbeeld Levenslang voor drietal Italiaanse neo-fascisten Nieuwe divisies naar front VV Klimaatsverandering nog onoverzichtelijk Stakingslegioen in Engeland neemt toe Zo doet u het goed als afzender. ZATERDAG 24 FEBRUARI 1979 WASHINGTON (UPI) - Een rap port over radioactieve neerslag na proeven met atoombommen en de lekken die onlangs zijn ontdekt in vaten waarin oud uranium en radium is opgesla gen, hebben de angst voor stra lingsbesmetting in drie staten in het westen van de V.S. doen toenemen. Inspecteurs van de volksgezondheid hebben deze week in Denver met behulp van stralingsdetectors binnen 48 uur 14 radioactieve plaatsen gevonden. Op éen plaats was de straling 200 maal zoveel als het aanvaardbare niveau. Functio narissen zeiden te vrezen dat ze hiermee alleen nog maar het topje van de ijsberg hebben ontdekt. Het kernafval dat in Salt Lake Valley door een uraniumver- werkende industrie is achter gelaten zendt in de vorm van radongas een geringe hoeveel heid straling uit. In verschil lende gebieden in Utah, waar in het begin van de jaren zestig bovengrondse kernproeven zijn gehouden bestaat even eens nog gevaar voor stralings besmetting. Volgens een ra dioloog zal de radioactiviteit nog tweehonderd jaar blijven bestaan. Een rapport van de universiteit van Utah toonde aan dat bij kinderen die zijn geboren in de omgeving van het proefterrein voor atoombommen in de Ne vada twee maal zoveel gevallen van leukemie voorkomen als normaal. Wetenschapsmensen vermoeden al jaren dat de proeven met kernbommen in de Nevada radioactieve neer slag in de omringende staten veroorzaken, in een mate die leukemie kan veroorzaken. Twee vrouwen in Nevada hebben gerechtelijke stappen onder nomen omdat hun echtgenoten aan leukemie zijn overleden, die zij hadden opgelopen door een ongeluk bij een kernproef in 1970, ten gevolge bodem straling uitzond. Functionarissen van de volksge zondheidsdienst in Colorado en Utah begeleiden de mensen die in de omgeving wonen van plaatsen waar afval is opgesla gen om mogelijke tekenen van kanker te ontdekken. Tot nu toe, zo zeggen ze, lijkt er geen onmiddellijk gevaar voor de gezondheid te zijn. Volgens gegevens van de Ameri kaanse regering hebben in de laatste vijfjaar bij het vervoer van radioactieve stoffen in de V.S. 328 opgelukken plaatsge vonden. Bij een derde daarvan kwam radioactieve straling vrij. Dit is meegedeeld dooreen beweging die zich kritisch op stelt tegenover kernenergie, de CM EP. Deze organisatie die in 1974 door de voorvechter voor consu mentenbelangen Ralph Nader is opgericht, zei dat 87 pet van de ongelukken het wegverkeer betreft. HANOI/PEKING/MOSKOU/TOKIO/NEW YORK (AFP/Reuter/UPI) - Een week na de Chinese inval in Vietnam lijkt de strijd zich uit te breiden tot een oorlog \lan veel grotere om vang dan de strafexpeditie, die Peking zich had voorgesteld. Politieke waarnemers menen zelfs dat China niet eens meer zelf het initiatief in handen heeft om het tijdstip van een terugtocht te bepalen hoewel het wel verder is opgerukt. worden. Duidelijk taal is daar over echter niet gesproken. In Washington is bekendgemaakt dat de Sowjet-Unie is begonnen aan een militaire luchtbrug naar Vietnam. Twee transportvlieg tuigen zouden al onderweg zijn terwijl vier anderen klaar staan voor vertrek. Inlichtingendien sten in Tokio melden dat in het grensgebied tussen de Sowjet- Unie en China sprake is van ver hoogde militaire activiteit. In de Sowjet-Unie werd gisteren op de televisie materiaal uitgezon den waarop te zien was hoe het ervoor staat met de militaire kracht van het land. Tevens werd melding gemaakt van een krach tige waarschuwing aan het adres van Peking dat het zich terug moet trekken "voor het te laat is". In Peking verscheen een muur- krant waarop de "tegenaanval" op Vietnam ernstig bekritiseerd werd. In de muurkrant stond te lezen dat het China niet paste als groot land tegen zo'n "klein kind" als Vietnam te strijden. De Vietnamese ambassadeur in Tokio, Nguyen Giap, heeft ver klaard dat Hanoi bereid is te on derhandelen met China op voor waarde dat dat land zich terug trekt tot achter de grens. De Amerikaanse minister Michael Blumenthal is vertrokken naar Peking voor een handelsmissie. Hij heeft van president Carter een boodschap meegekregen voor de Chinese leiders waarin de Ame rikaanse president zijn ernstige verontrusting uitspreekt over de Chinese inval in Vietnam. Ook problemen met baby's in l'Aquila L'AQUILA (Italië) - In de midden- Italiaanse bergstad l'Aquila lij den vijftien baby's aan ademha lingsmoeilijkheden van het soort dat in Napels aan 68 zuigelingen het leven heeft gekost, zo hebben plaatselijke artsen bekendge maakt. ,,We kunnen niet uitsluiten dat het ademhalingsvirus het zelfde is als dat in Napels", verklaarde dr. Giuseppe de Matteis, hoofd van de kinderafdeling van het zie kenhuis van Aquila. Van de vijftien zieke baby's ver keert er één, een meisje van 2"/2 maand, in levensgevaar. L'Aquila is de hoofdstad van het gewest Abruz en ligt op 254 kilo meter ten noorden van Napels. Het Virus in Napels heeft zulk een rampzalig verloop kunnen heb ben omdat men er in de achter buurten zo op elkaar woont onder gebrekkige hygiënische om- stangheden Vietnam heeft eerst nu pas het ge regelde leger in de strijd gewor pen en China heeft nieuwe divi sies naar het front gebracht. Waarnemers achten de kans ge stegen dat de Sowjet-Unie zich in de strijd zal mengen nu de Chine se inval toch van langere duur blijkt te zijn. De Russen zijn gis teren begonnen aan een militaire luchtbrug naar Vietnam. Uit China komen berichten dat nieuwe divisies worden aange voerd naar het front in Noord- Vietnam. De Vietnamese ambas sadeur in Parijs heeft verklaard dat China zeker 200.000 soldaten in de strijd heeft. Vietnam, dat de Chinese inval tot nu toe vrijwel alleen beantwoordde via de volksmilities ter plaatse, heeft nu het geregelde leger in de strijd geworpen. Welingelichte kringen in Bangkok melden dat de Chi nezen al 40 kilometer op Vietna mees grondgebied zijn doorge drongen. Buiten gevecht Radio Hanoi maakte gisteren be kend dat in de zes dagen strijd ruim 13.000 Chinezen buiten ge vecht zijn gesteld. Ook zouden 150 tanks vernietigd zijn. Uit Bangkok werd gemeld dat de Vietnamese havenstad Haiphong zou zijn gebombardeerd. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken liet echter weten dat dit bericht onwaarschijnlijk Britse reizigers uit China melden dat in Peking treinen zijn aange komen met gewonden van het front. Zeker tien lange treinen met verse troepen reden richting Vietnam. Militaire deskundigen in Peking geloven niet langer dat China ge heel zelf kan besluiten wanneer het de gevechten wil beèindigen. De Vietnamezen beschikken over een veel moderner bewape ning zodat het China stevig van repliek kan dienen. Het wordt onwaarschijnlijk geacht dat Chi na nog in staat is een gevoelige klap uit te dienen zonder verder ook niet forse tikken op te lopen. De Chinezen kunnen wel veel meer manschappen op de been brengen. De sterke man van China, vice- premier Deng Xiaoping, zei gis teren bij het bezoek van de voor zitter van de Europese commissie aan Peking dat China niet van plan is ook maar een vierkante meter van Vietnam bezet te hou den. Hij zei dat zodra de actie vol bracht was China zich zou terug trekken. Over een tijdstip waarop dat zou gebeuren liet hij zich ech ter niet uit. Uit Chinese diplomatieke kringen wordt vernomen dat het de be doeling zou zijn dat de militaire operatie over een week, "of mis schien iets langer" beëindigd zou Gevaren groot Een bekend beeld in Vietnam: vluchtelingen op weg naar veiliger oorden CATANZARO - Een rechtbank in de Italiaanse stad Catanzaro heeft gisteren de neofascisten Franco Freda, Giovanni Ventura en Gui- do Giannettini tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld we gens hun aandeel in en bomaan slag op een Milaanse bank, nu tien jaar geleden, waarbij 16 men sen om het leven kwamen en 87 verwondingen opliepen. Freda en Ventura werden bij ver stek veroordeeld. Zij wisten uit hun gedwongen verblijfplaats te ontsnappen ondanks de bewa king van de politie. Giannettini, die agent van de Italiaanse ge heime dienst is geweest, hoorde het vonnis onbewogen aan. Generaal Maletti kreeg vier jaar en kapitein La Bruna twee jaar. Bei den waren lid van de Italiaanse geheime dienst die de plegers van de aanslag geholpen zouden hebben. De anarchisten Valpreda en Merli- no werden vrijgesproken van medeplichtigheid aan de bom aanslag, maar veroordeeld we gens subversieve activiteit. Bei den kregen vier jaar gevangenis straf. Het proces heeft 25 maanden ge duurd. In totaal hebben 34 ver dachten terechtgestaan, onder wie rechtse extremisten, anar chisten en leden van de Italiaanse geheime dienst. Een hoogtepunt van het proces vormde het optre den als getuige van premier An- dreotti. Hij ontkende dat de aan slag zoals de agenten van de ge heime dienst hadden gesteld, door de politieke leiders gedekt GENÉVE (GPD) - De wetenschap over klimaatsverandering staat nog in de kinderschoenen en er moeten nog heel veel internationale onder zoekingen worden verricht voordat men er een verstandig woord over kan zeggen. Dit is de slotconclusie van de Wereld Klimaat Conferentie die de afgelopen twee weken in Geneve werd gehouden. Het komt hierop neer dat de 350 experts uit een zestigtal landen zich steeds sterker beginnen te realise ren dat de door de mens veroor zaakte klimaatsveranderingen vol komen onoverzichtelijk zijn en formidabele gevaren tot gevolg kunnen hebben. De conferentie heeft daarom ook besloten voorlo pig geen bijeenkomst over het kli maat op ministerieel niveau te houden. Dit betekent echter niet dat de klimatologische wetenschap geen vooruitgang boekt. We veron derstellen dat we langzaam naar een nieuwe ijstijd toe gaan (over 10.000 jaar) en dat onze tempera tuur aan het einde van deze eeuw ongeveer twee graden lager zal zijn. Schommeling Een koude winter zoals deze be hoort in ieder geval tot de minimale schommelingen en maakt op de al gehele tendens niets uit. De klima- tologen zijn het er de afgelopen we ken over eens geworden dat de mens optimaal gebruik moet gaan maken van de gegevens die het klimaat verschaft. In streken met geringe regenval moet men de grond nooit maximaal uitbuiten maar zorgen dat er een re serve blijft voor de jaren van grote droogte. Dat is in de Sahel niet ge beurd, waar we overigens niet van een klimaatsverandering maar van een schommeling kunnen spreken. Er moeten gewassen worden ge plant die het water in de grond houden. Na het „cash crops" door de Europeanen is het evenwicht volkomen ver stoord. Tot de vorige eeuw had de mens systemen waarbij de exploitatie van de grond met de mogelijkheid van droogte rekening hield. De nomaden trokken met hun kudden van de ene plaats naar de andere en de landbouwers bleven in de oases waar ze hun produkten uitwissel den. De conferentie heeft zich vooral beziggehouden met de in vloed van de mens op het klimaat. We weten dat het koolzuur (Co2), dat bij het verbranden van fossiele brandstoffen zoals hout, kolen, gas en olie vrijkomt, normaal weer wordt opgenomen door planten en alles wat groen is. Maar aangezien we onze fossiele brandstoffen op maken - en onze bossen kappen zonder op voldoen de schaal te planten - kan de kool zuur niet worden gerecycleerd. Dit heeft tot gevolg dat het in de lucht blijft en een soort isolatielaag vormt, die de warmte vasthoudt en uiteindelijk als een broeikas werkt. Het broeikasteffect heeft tot gevolg dat het koolzuurgehalte wordt ver dubbeld en dat de temperatuur met 1 a 3 graden stijgt. Depressies? De vraag is nu of dit gunstig of juist ongunstig is. Voor de plantengroei blijkt het wel gunstig te zijn omdat groen gretig koolzuur opneemt. Maar als de ijskap op de Noordpool zou beginnen te smelten, zou dat rampzalige gevolgen hebben voor de stralingsbalans. Er zouden de pressies en andere klimaatsveran deringen, waar men nauwelijks no tie van heeft, uit voort kunnen ko men. De eventuele gevaarlijke ge volgen spelen al een belangrijke rol in de discussie over kernener- LONDEN - Ongeveer 300.000 ambtenaren hebben zich gis teren gevoegd bij het sta kerslegioen in Engeland. Daardoor zullen het vliegver keer, het scheepverkeer en de handelingen in rechtbanken nagenoeg stil komen te lig gen. De regering heeft de sta king onverantwoordelijk ge noemd. Een van de vier bon den heeft inmiddels een ak koord tussen regering en vakbonden over een loons verhoging van elf procent verworpen. Het ziet er daar om nog niet naar uit dat de anderhalf miljoen stakers in de ziekenhuizen, scholen bij openbare werken spoedig aan de slag zullen gaan. Donderdag nog kon premier Callaghan hopen op een spoedige beëindiging van de stakingen in zijn land omdat er een akkoord leek te komen tussen regering en vakbon den. De grootste vakbond gooide echter roet in het eten door op het laatste moment het akkoord af te wijzen. Gis teren kwam daar de staking van 300.000 ambtenaren bij zodat de zorgen voor de la- bourregering alleen maar gro ter zijn geworden. POST, CODE \M pttpost LONDEN - Het zekerste bewijs dat iemand niets begrijpt van hoe de Britse maatschappij in elkaar zit, is wanneer hij verklaart het door grond te hebben. Het simpele feit is, dat ook de Britse elite zelf steeds minder zeker weet wat nu eigenlijk „in" is en wat „uit". Mag je bijvoorbeeld in de hogere stra tosfeer van de Britse society Een spijkerbroek dragen of niet, moet je „toilet" zeggen of „wc", moetje mes en vork na het eten netjes naast elkaar leggen of juist niet? Om zulke kwellende vragen te beantwoorden heeft Debrett's (uitgever van de officiële adelre- gisters) een boekje laten ver schijnen dat geredigeerd werd door Richard Buckle. Het heet ,.U and Non-U Revisited", waar bij „U" betekent upper-class; „Non-U" slaat dan op alles wat niet tot de elite behoort. Om niet de indruk te wekken dat de elite verstrikt is geraakt in zijn eigen spelregels is het boekje op speel se toon geschreven, alsof het er eigenlijk allemaal niet zo toe doet. Maar ondertussen. Op voor- en achteromslag zijn twee ogenschijnlijk identieke naast elkaar staande jongemannen af gebeeld. Het zou een tweeling kunnen zijn, maar wie goed kijkt ziet een paar opvallende ver schillen. De jongeheren hebben weliswaar allebei een jas, das en Yi-i aan witte pochette in zijn borstzakje heeft, heeft de andere er een in dezelfde kleur en met het zelfde patroon van zijn das. Degene met de witte pochette heeft dan ook zijn linkerwenkbrauw de opge trokken. Op de achterkant van het omslag is de bij de das passende pochette verdwenen en dan is ook de wenkbrauw van de ander tot normale hoogte gezakt. Dat. in een notedop, inclusief die wenk brauw boven een anderszins on- weest, aldus een Britse nakome ling, zou er ook niemand zijn ge weest die zijn voorbeeld had wil len volgen en daarmee de eerste stap had gezet van zijn grot naar een Brits kasteel. Met andere woorden, de elite is er om een voorbeeld te geven en om het „gewone" volk boven zichzelf uit te heffen. Deze theorie wordt serieus verkon digd in een opstel van Sir Ian Montcreiffe of that Ilk, Bart (vraag mij niet wat dat allemaal Ypres oefende het beroep uit van hotelportier, en de graaf van Es sex werkt nog steeds in een post kantoor. Volgens de maatstaven van de Britse elite kan het nog erger, namelijk wanneer een der gelijk persoon zich zou verlagen om in zaken te gaan en daar rijk van wordt. Sir Ian Montcreiffe heeft zich ook verdiept in het bekende dilemma waarin de elitist verzeild kan ra ken wanneer hij zich bijvoor- mag, maar geen strakke en ook geen met brede broekspijpen. Zware bagage, liefst daterend van voor de tijd dat vrijwel ieder een per vliegtuig begon te reizen, is zeer chic. Haarlengte: niet lang maar ook niet militair kort. Zeg gewoon „wc", niet kostbaar maar duur, niet transpireren maar zwe ten, en zeg nooit „zij is in ver wachting" maar „zij is zwan ger". De verwarring kwam in de hogere kringen pas goed op gang in de door de zogeheten hogere krin gen. Een goed voorbeeld daarvan is de houtjes-touwtjes-jas, die door generaal Montgomery en andere hoge officieren werd ge dragen in de Tweede Wereldoor log. Toen deze jas gemeengoed werd en aan de lopende band werd geproduceerd en verkocht, werd zij door de elite dus niet meer gedragen. Maar met de jaren zestig werd het proces omgekeerd. Niet alleen liet de jongere generatie zich de Wat is „in" en wat is „uit" in Groot-Brittanië bewogen gezicht, is het verschil tussen U en Non-U. Want de elite draagt geen bij de das passende pochette. Het geloof van de Britse elite in zijn eigen heilzaamheid voor de sa menleving is gebaseerd op de mening dat de mensheid zich nog steeds in holen en grotten zou be vinden als er niet ooit iemand was geweest die zich beter achtte dan de anderen en zich daarnaar ge droeg. Want als die elitistische voor moet stellen). Hij is een fel tegenstander van de hoge Britse successiebelastingen, want geld en het hebben van bezittingen zijn volgens hem natuurlijk wel een voorwaarde om uit de grotten en holen te blijven. Wat overigens niet wil zeggen dat er geen adel lijke Britten zijn die „lagere" be roepen uitoefenen. Lord Strathnaver was een politiea gent in Londen, Graaf Annesley ilektriciendü_graaf' van beeld in een kroeg bevindt en daar door het klootjesvolk wordt aangesproken en begroet met termen die hij zelf nooit in de mond zou nemen, termen als „aangenaam" of „proost". In dat geval, zegt Sir Ian, past het de eli tist om zijn goedheid te tonen en op gelijke wijze te antwoorden. „Natuurlijk strijkt het wel zeer tegen de haren in", aldus Sir Ian. eerste jaren zestig, toen vooral de jongere generatie in Engeland zich begon te tooien met afge dankte huzarenkostuums, of in officiersjassen waar de insignes nog duidelijk op zaten. Dat waren de symbolen van de society-stra- tosfeer, en nu kon men zich daar niet meer in vertonen zonder voor gek te lopen, bij wijze van spreken als een hippie. Wat er plaatsvond was een omke ring van het proces waarbij van nnrl^hw Hij mnflp wprH HnrvinlH mode niet langer voorschrijven door het kopieren van wat de toon aangevende elite droeg, het was nu de elite die de mode af keek van de jongeren en er dan duurdere modellen van liet uit- Een ander aspect van dat zelfde omkeringsproces is dat de Britse elite zich meer en meer bedient van termen die uit de subcultuur van de Cockneys, de Londense ook hier worden onzichtbare spelregels gehanteerd, want al leen bepaalde Cockney-termen zijn „in". Eén van die termen is bijvoorbeeld „flogging", het Cockney-woord voor iets aan de man brengen, verkopen. Het is dan zeer chic om te zeggen datje besloten hebt een Rembrandt uit je collectie te „floggen". Hoe uitgebreid het web van de Britse upper-class is blijkt uit de cijfers: er zijn nog steeds 26 her togen, 38 markiezen, ongeveer. 200 graven, helaas nog maar één echte burggraaf (Viscount), en omstreeks duizend lords. Maai de upper-class is niet beperkt tot personen met titels, want dan zijn er nog de „gentlemen" die door rijkdom en door de juiste kost scholen en universiteiten be zocht te hebben ook tot de upper- class gerekend mogen wor den. Let, als buitenlander in Engeland, ook op de mannen die in de win ter geen jassen op straat dragen of ze open laten hangen alsof niets hen deren mag. Dat zijn zeer waarschijnlijk de welgestelden die daarmee laten zien dat ze thuis, centrale verwarming heb ben, en dus niet permanent in de kou zitten. Maar dat wil weer niet zeggen dat zij tot de upper-class behoren, of zelfs maar gentleman zijn. Zo eenvoudig is het in En geland nooit.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9