I Liedboek als struikelblok bij het beroepingswerk ■jjmjiunu'jj'i Valkenburgers hadden minder prettige ervaringen 'FEMINISMEIN EKKLESIA - DIENS TEN KERKDIENSTEN ZATERDAG 24 FEBRUARI 1979 Musical. In de Maranathakerk aan de Lage Morsweg in Leiden wordt morgenavond om 7 uur een jeugddienst gehouden, waarin het petrajeugdkoor (Lei den) de reli-musical "Gods plan" ten gehore brengt. Voorganger in deze dienst is dr. R. J. Koolstra. Jongerenkoor. Vanavond (zater dag) om 7 uur verleent het jonge renkoor van de parochie "De Menswording" te Leiderdorp medewerking aan een mis in de Meerburgkerk te Zoeterwoude- Rijndijk. Daniel. In de chr. mavo-school te Rijnsburg spreekt ds. J.A. Visser uit Amsterdam morgen om 10 uur en half 8 over: "Wat heeft Da niël ons in deze tijd te zeggen?" 's Avonds verleent het ensemble Spaargaren medewerking. Dit zijn diensten van de Evangelisch Christelijke Gemeente. Concert. Morgenavond om 7 uur verzorgen Hans Erné, organist van de Nicolaikerk in Utrecht, en Simon Koeten, hobo. een cocert in de Dorpskerk te Wassenaar. Ze spelen werken uit de tweede helft van de achttiende eeuw. Jubileum Veertig jaar. Maandag is prof. dr.J. Zandee, hoogleraar aan de Utrechtse universiteit in de an tieke godsdiensten en de egvp- tologie, veertig jaar predikant in de Hervormde Kerk. Prof. Zan- deel werd in 1914 in Leiden gebo ren. Van 1945 tot 1957 was hij predikant te Warmond. Beroepingswerk Hervormde Kerk: aangenomen naar Winsum (Fr.) mevrouw IJ. Slik, pastoraal medewerkster aldaar, naar Ak- krum kandidaat J.B. Bentveld Bedum; bedankt voor Wester- haar E. Bouman Heerde. Gere formeerde Kerken: beroepen te Dordrecht J. van der Linden Driebergen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: bedankt voor Berkel A. Veldman Oldeho- ve. Geref. Kerken Vrijgemaakt Buiten Verband: bedankt voor IJsselmuiden A. Koers Wormer. Chr. Geref. Kerken: beroepen te Heerde B. Bijleveld Bussum. Neutraal Holle frasen. Een schrijver in het lutherse weekblad ELK hoopt dat de synode van de Lutherse Kerk in ons land als zij in mei van, dit jaar bijeenkomt wèl zal ingaan op de noden en vragen van de we reld, ook met een stellingneming En dat zij zal zeggen Laten de gemeenten ons helpenzó dat onze xiitspraken geen holle frasen zijn, maar gedragen worden door be wogenheid in woord en daad". De synodale commisie schreef in ok tober vorig jaar de kerkeraden dat zij zich niet steeds over aller lei vragen wil uitspreken omdat er groepen inde samenleving zijn die méér geoefend zijn in politie ke en maatschappelijke uitspra ken. De schrijver in ELK meent, dat het al of niet bekwaam zijn tot het doen van uitspraken geen reden mag zijn om neutraal te blijven. Angst voor ledenverlies en ver deeldheid binnen de kerk mag geen maatstaf zijn. Daarom vindt de schrijver van dit artikel het een goed idee van de synode om de gemeenten te vragen zich te bezinnen op de maatschappelijke en politieke betrokkenheid van de kerk. Hand in hand Leger des heils. De komende weken, tot 10 maart, houdt het Leger des Heils in ons land zijn jaarlijkse collecte. Uit de oproep: "Dagelijks ontmoeten onze men sen medemensen in maatschap pelijke en geestelijke nood. Van uit het evangelie willen zij hen helpen om hun een gevoel van welzijn terug te geven. In onze meer dan 100 korpsen en 76 cen tra gaan evangelisatie en sociale dienstverlening hand in hand: kinderbescherming, clubhuis- werk, reclassering, bejaarden zorg. opvang van thuislozen en verpleging van langdurig zie ken". Geen heren Abortus. Leden van de landelij ke werkgroep "Feminisme en theologie" en van de beweging "Christenen voor het socialisme" betreuren het in een stencil dat in de discussie in de kerken over abortus maar weinig vrouwen aan het woord zijn geweest Brie ven, rapporten en uitspraken, het zijn bijna altijd mannen die hun standpunt kenbaar maken. Volgens hen wordt er pas recht ge daan aan de "eertfied voor het le ven" als de argumenten van de vrouw serieus genomen worden, en haar bijzondere situatie zon-' der bevoogding en moralisme wordt beoordeeld. Geen com missies en geen heren-deskundi gen. Dan pas krijgt de vrouw de ruimte om geen willekeurige be slissing te nemen. Kerkelijke beroepingscommissies die na het vertrek van een predikant naar een andere plaats een tijdje in domi neesland rondreizen op zoek naar een opvolger moeten er langzamerhand mee rekenen dat het "Liedboek voor de Kerken" hun pogingen lelijk kan hinderen. Niet zozeer omdat de kandidaat-predikanten al bij voorbaat gemeen ten mijden die na 1973 hun geloof uit dit boek bezingen, maar veeleer omdat de vacante gemeente anno 1979 nog steeds vastzit aan de oude bundel van 1938. De verknochtheid daaraan zou na melijk wel eens een teken kun nen zijn van een wat starre men taliteit, die elke verandering, hoe zinnig ook, tegenhoudt. En dat is voor iemand op wie een beroe pingscommissie het oog heeft nu niet zo'n blij vooruitzicht. Hij wil graag beamen dat het liedboek naast lof ook kritiek verdient, maar de oude bundel is - om het heel zacht te zeggen - ook niet vlekkeloos. Argusogen Het zijn, wat de Hervormde Kerk betreft, zeker niet alleen de plaat selijke gemeenten van gerefor meerde inslag waar het liedboek, met zijn 150 psalmen en 491 ge zangen, buiten de kerkdeur wordt gehouden. Dat dit produkt van de "Interkerkelijke Stichting voor het Kerklied" in dié kringen op de "index" staat, ligt nogal voor de hand. Men zingt er uit principe alleen de psalmen - al zijn dat er gemiddeld maar 50 van de 150 - omdat via de gezangen allerlei bedenksels van de men selijke geest het bijbelgetrouwe kerkvolk kunnen binnensluipen. Zelfs beoordelen velen daar de nieuwe psalmberijming van 1967 als vrijzinnig en onstichtelijk. Maar ook in het brede midden van de kerk, waar het gezang altijd uit volle borst is meegezongen, wordt het nieuwe lied hier en daar nog met argusogen beke ken. Een enkele keer, als het bij zondere karakter van een dienst zo'n afwijking van de gewoonte toestaat, krijgen de kerkgangers een eenvoudig stenciltje in han den. Daar staan dan een paar nummers uit het liedboek op. Om het gemakkelijk te houden qua tekst en wijs zorgvuldig uitgeko zen. Geen onnodige inspanning. Ook het nieuwe liedboek bevat namelijk een aantal favoriete "meezingers". Zo heeft de Evan gelische Omroep - bepaald geen ij veraar voor een snelle invoering van het boek - veel bijgedragen tot de populariteit van het gezang "Eens, als de bazuinen klinken". Een gedicht van de hedendaagse rooms-katholieke theoloog Thomas Johannes Marie Naaste pad, dat als lied 300 in de bundel is terecht gekomen. Vooral door de goed in het oor lig gende volksmelodie uit Wales heeft dit gezang - vol christelijke toekomstverwachting - stor menderhand de haften veroverd. Van liedboek-fans én gezang onthouders. De EO-presentator van veelgevraagde gewyde mu ziek verzuimde telkens wel te vermelden waar het geliefde lied vandaan kwam. Het liedboek zelf staat onder ver denking. Kijk maar eens wie er allemaal aan meewerkten Negatief Een gemeente die in haar beroe- pingsactiviteiten op een moei- njKneia rond net liedboek is ge stuit is de hervormde gemeente van Valkenburg (Zuid-Holland). Daar zal de 62-jarige dominee Overgaauw - na bijna vier jaar - op 22 april afscheid nemen we gens vertrek naar Eek en Wiel (Betuwe). Toen de predikant zijn afscheid had aangekondigd, is een beroe pingscommissie voortvarend aan de slag gegaan om een opvolger voor hem te vinden. Haar erva ringen warén gunstig. De preek van de kandidaat-predikant werd positief beoordeeld en ook de persoonlijke gesprekken waren prettig en boden uitzicht op een mogelijk beroep. Het enige negatieve punt waarmee de commissie naar Valkenburg terugkeerde was dat de bewuste dominee in de laatste twee ge meenten waar hij werkte het liedboek gebruikte. En hij was niet bereid de klok terug te draai- Tijdens een plechtige bijeenkomst in Middelburg overhandigde dr P.G. Kunst (links), voorzitter van de commissie die het nieuwe liedboek voorbereidde, in 1973 het eerste exemplaar aan mr. J. van Aartsen, de toenmalige commissaris van de koningin in Zeeland. Ruim twintig jaar hadden doopsgezinden, gerefo rmeerden hervormden, luthersen en remonstranten aan het boek gewerkt. Voorin het liedboek staat een "Ten geleide", waarin de commissie dit schrijft: "Hoe zouden mensen beter kunnen ervaren dat zij één Heer belijden dan wanneer zij hetzelfde lied zingen tot eer van Hem?". De beroepingscommissie is tot de conclusie gekomen dat de pogin gen om een predikant voor de Valkenburgse gemeente te inte resseren steeds opnieuw vooral hierdoor belemmerd zullen wor den. Zij acht het ogenblik dan ook gekomen de hele gemeente van deze minder prettige erva ring op de hoogte te stellen. De kerkeraad heeft hiervoor alle begrip getoond. Volgende week donderdag wordt een gemeente avond gehouden waarop de le den van gedachten kunnen wis selen over het al dan niet in ge bruik nemen van het liedboek in de kerkdiensten. Eerst zal ie mand in een korte inleiding iets over het ontstaan en de inhoud van het boek vertellen. Alle le den zijn opgeroepen die avond aanwezig te zijn. Bovendien worden de stemgerechtigde lidmaten op zondag 4 maart na de morgendienst in de gelegen heid gesteld zich bij stemming voor of tegen het liedboek uit te spreken. Gemeenten in het kerkelijke mid den zullen het zich steeds minder kunnen veroorloven de invoering van het liedboek naar de toe komst te schuiven. Naarmate het in het geheel van de kerk meer wordt gebruikt, zal het moeilijker zijn in beroepingspro cedures predikanten te vinden die nog hechten aan de oude bundel. Kundig samengesteld weliswaar door geschoolde en geleerde mannen, maar weinig creatief. En men mag helemaal niet verwachten dat iemand die nu juist een beetje aan het lied boek gaat wennen een stap terug wil doen. LEIDEN - Drie zondagmorgen diensten in maart van de Leidse studentenekklesia (Hooglandse kerk, kwart voor 12) zullen ge wijd zijn aan het thema "Aspec ten van het feminisme". Ze wor den voorbereid door de vrouwen van de werkgroep "Feministi sche theologie". Deze werkgroep, opgericht in fe bruari vorig jaar, bestaat uit vrouwen die zich '!*iaatschap- pijkritisch" opstellen Twee medewerksters van het in formatiebulletin van de ekklesia hadden in velband met deze serie een gesprek met een paar leden van de werkgroep. In dat gesprek maakten zij duide lijk dat het hen zeker niet alleen gaat om het uitleggen van bijbel verhalen. "Wij praten juist erg veel over gewone dingen, zoals je werk of je studie. Vaak komen- ook ervaringen uit iemands jeugd ter sprake. Dan proberen we los te komen van die achtergrond uit onze jeugd. We hebben allemaal bepaalde normen over de positie van de vrouw in de maatschappij opgelegd gekregen. Voor som migen is dat loskomen daarvan erg moeilijk". Ook als het uitgangspunt voor het gesprek in en met de werkgroep een bijbelverhaal is, heeft de ei gen ervaring van de deelnemers een ruime plaats "Zo zijn veel vrouwen erg in ver warring gebracht over hun eigen geloofsleven, want traditie en ze kerheden worden overboord ge gooid. Voor een aantal zal dat be vrijdend zijn. Voor anderen is dat toch heel moeilijk. Ze doen mee en kunnen dan niet meer terug. Bewust-worden doet best pijn. En juist dan heb jer elkaar no dig". De groep "Feministische theolo gie" is ook buiten de ekklesia ac tief. Laatst is ze nog in Katwijk geweest om informatie over de werkgroep en de studentenge meente te geven. Op de vraag wat het feminisme voor hen betekent gaven de' woordvoersters van de werk groep dit antwoord: "Wij zien het als een herwaardering van de vrouwelijke waarde. En niet al leen voor de vrouw, maar voor de méns. En feministische theologie is geen aparte theologie, maar een aanvulling op de oude. Voor ve len is het een bevrijdingstheolo gie 18 Comité voor gebed tegen abortuswet LEIDEN - In verband met het aanstaande kamerdebat over het wetsontwerp inzake abor tus heeft zich in Leiden en omgeving een comité ge vormd dat volgende week woensdagavond om 8 uur een "gebeds- en verootmoedi- gingsavond" houdt in de Op- standingskerk, Steenschuur 9 Leiden. Het comité bestaat uit: H. Benning Leiderdorp, J. Boelema Leiden. G. Boer Voorschoten, C. Bol Hazers- woude, J. Kol Leiden, L. van Ravens Leiderdorp en B. Zijl Hazerswoude. Sprekers zijn woensdagavond ds. J. Hoek (hervormd) te Groenekan en dr. J.C. Maris (christelijk gereformeerd) te De Bilt. In een "Kanselbe- richt" zegt het comité dat Ne derland voor een beslissende keuze staat. "Hef dóór de re gering ingediende voorstel betekent in feite dat het meest kwetsbare leven straks wet telijk niet meer van de on voorwaardelijke bescher ming door de overheid verze kerd zal zijn. Daarmee is het gebod van God direct in het geding. Ons land moge voor een dergelijk groot on heil gespaard blijven." De keuze voor het liedboek kan heel praktisch zijn. Bijvoorbeeld: de school en de andere kerk ter plaatse gebruiken het ook. Of men wil, zoals in het Valkenburg- se geval, moeilijkheden in het be roepingswerk uitsluiten. Toch zijn deze min of meer zakelij ke overwegingen, hoe belangrijk ook, niet voldoende. Een gemeente die het liedboek gaat gebruiken moet er ook "van bin nenuit" iets goeds van verwach ten. Dat veronderstelt een open instelling. Ze moet willen leren er op haar eigen wijze mee om te gaan, wel met een gezonde kriti sche zin maar zonder vooroor deel. Voor het gebruik bestaan geen al gemeen geldende voorschriften. Ook niet voor de manier waarop en het tempo waarin het boek zijn weg zal gaan. Al zal men er goed aan doen, zich - naast het ont staan en de inhoud van het boek - ook daarover deskundig te laten voorlichten. Een muziekleraar in Katwijk, die kort na de uitgave van het lied boek in 1973 een groep mensen om zich heen verzamelde voor een wekelijkse zangoefening en dat initiatief jaren volhield, stelde de "gewenningstijd" toen op ten minste vijf jaar. En dan nog zal een gemeente die er elke zondag uit zingt zich moeten in spannen. Echtheid Het liedboek - ook met zijn onbe kende, gewijzigde en, volgens sommigen, voor muzikaal onge schoolden zelfs "onzingbare" melodieën - komt niemand zo- Maar dat is in de kerk met meer dingen zo. Dat kan juist een kenmerk van echtheid zijn. S.J. DE GROOT LEIDEN - Herv. Gem.: Hoogl. kerk 10 ds. Wagenvoorde, 11.45 oec. stud, dienst; Marekerk 10 en 5 dr. Meijers; Mar. kerk L. Morsw. 10 ds. Bosman Noordwijk, 7 ds. Koolstra ('s avonds jeugddienst); Me- renwijk 9.30 pastor Van Well en ds. Hor- tensius, 11 pastor Van Well; Bethel.kerk Drifststr. 10 ds. Pannekoek; Bevr. kerk ZW 10.30 ds. Boogert; Vredeskerk 10 mevr. ds. De Meu; Waalse kerk 10.30 ds. Ribs; Acad. Z. 10.15 ds. Bovenberg; Diac.huis 10.30 dr. Jansen Noordwijk; jeugdkapel Vredeskerk 1:; jeugdkapel G. Herder O. Vest 10.30; Endegeest 9.30 ds. Friederich; Petrakerk Sur.str. 10.30 ds. Franken, dienst met doven. Geref. Kerk: Zuiderkerk 10 ds. v. Halsema Katwijk, 5 ds. v. Loenen L.dorp; Petra- kerk 10 dr. Wiersinga, 5 ds. De Raadt Valkenburg; Oude Vest 10 ds Helder man Badhoevedprp, 5 ds. v. Halsema; Mar.kerk L. Morsw. 10 ds. Bosman Noordwijk, 7 ds. Koolstra, jeugddienst, mmv Petrakoor; Bevr.kerk ZW 9 ds. Koolstra, 5 ds. Stolk Alphen; Groenh. 10 ds Hemmes; Merenwijk zie herv.; De Mirt 10 hr. Kroon; Mierennest 10 hr. Huigen; Petrakerk 10.30 ds Franken Zeist, dovendienst. Dolerende Nood- gemeente Groot Leiden (Pieterskerk- straat 1): 9 en 5 hr. Oosting. Geref. Kerk Vrijg. (Herengracht 70): 10 en 5 ds. Gootjes. Chr. Geref. Kerk (Steenschuur 9): 9 ds. v. Smeden Den H^ag, 3 ds. Den Hertog Kornhorn. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 leesdienst. Geref. Gem. in Ned (Beth.kerk Driftstraat): 11.30 en 5.30. Evang. Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgracht): 10.15 mevr. Westera. Remonstr.-Doops- gez. Gem. (Pieterskerkstraat 1): 10.30 dr. Meijering. Baptistengemeente (O. Rijn 3): 10. Evang. Christengemeenschap (Middelstegracht 3): 10 hr. Dikkes. Zen dingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21): 5 nam. hr. v. d. Keur. Evangeliecentrum Zijlsingel 2: 10 hr. Zijlstra, di. 8 hr. Zijlstra, met gospel sound. Pinkstergemeente 'O. Rijn 3): 3 nam. evang. Riekerk. Leger des Heils (Hooigracht): 10 en 7.30. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijndijk 24): 9.30 en 4, wo. 8. Christian Science (Steenschuur 6): 10.30 Kerk van J. Chr. v. d. Heiligen der L. Dagen (Steenschuur 6): 10.15. Zevende dagadventisten (Lokhorstk.): elke zat. 9.45 bijbelstudie, 11 prediking. Soefie- Oud Kath. Kerk (Zoeterw. singel): 10. Rooms.-Kath. kerken: Merenwijk 9.30 en 11; Haagweg zat. 7, zond. 9, 10.45 en 12; Steenschuur zat. 10 en 7, zond. 8.30, 10.11.30, 6 en 7; Lammen schans weg zat 7, zond. 9,10.30,12 en 6; Haarl.str. zat. 7, zond. 9.30, 10.45 en 12.15; Rijndijk 281 zat. 7, zond. 9.30 en 11.30; Boshuizerlaan zat 7, zond. 9.30,11 en 12.15; Herensingel zat 7, zond. 8.30, 9.30 en 11. AARLANDERVEEN - Herv. Gem.: 10 hr. Christ Leiden, 7 ds. Boogert, Leiden, in geref. kerk. Geref. Kerk: 10 hr. Te- nyenhuis, 7 ds. Boogert Leiden. Chr. Ge ref. Kerk: 9.30 dienst, 5.15 ds. Den Har- tog Veenendaal. R.K. kerk: zat 7, zond. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: Adv. kerk 10 ds. Hanemaayer; Kr. kerk 10 dr. Haitsma Boskoop; Opst.kerk 10 ds. Bogers, 6.30 kand. v. d. Kraan Zeist; Nabij 10 jeugdkapel; G. H. kerk 9 dr. v. Santen; De Bron 10.30 dr. v. San ten, 6.30 ds. Verheul, zangdienst; Ash ram 9.30 ds. Mulder; Oudsh. kerk 10 ds. Cadee; Sionskerk 9.30 ds. Hoogendijk, 6.30 ds. Hakkenberg Lopikerkapel. Ge ref. Kerk: Mar. kerk 10 ds. Manenschijn Amstelveen, 6.30 ds. Stoplk; Salv. kerk 10 ds. Stolk, 6.30 hr. Tenyenhuis; G. H. kerk 10.30 ds. Verheul, 6.30 ds. v. d. Ree, 6.30 ds. Verheul. Zie ook herv. gem. Ge ref. Kerk Vrijgemaakt: 8.45 stud. Wil schut, 6.30 ds. Borgdorff. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 9.30 en 4.30 ds. Wel- mers. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 lees dienst Oud Geref. Gemeente: 9.30 en 4. Baptistengemeente: 10 ds. Koekkoek, 6.30 ds. Koekkoek, in rk Bon.kerk; Noord: 10 hr. v. d. Vlugt (Sportl.). Pink- stergem. Bethel (R.-Kruisgeb.): 6 nam. Pinkstergem. Alphen (R.-Kruisgeb.): 10 br. v. d. Laan. Leger des Heils: 10 en 6.30 uur. Corn, de Clamingstr. Remonstr. Kring: 10 ds. Cramer. R.K. kerken: Bon. kerk zat 7, zond. 8.30,10 en 11.30; Piusk. zat. 7, zond. 9,10.30 en 11.45; De Bron zat. 7, zond. 9 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gem.: 9.30 en 6 ds. v. d. Vlist Nieuwerkerk a. d. IJssel. Geref. Gem.: 9.30 leesdienst, 3 ds. Ha- rinck. BODEGRAVEN - Herv. Gem.: Dorps kerk 10 ds. Droogers, 6.30 ds. Kamer beek Hoevelaken; Salv. kerk 10 ds. Rich ter, 6.30 ds. Geluk Giessenburg; Be thel.kerk 10 ds. De Vreugd, 6.30 ds. Quartel. Geref. Kerk: 10 en 6.30 ds. Bui tenhuis. Geref. K. Vrijg.: 9.30 en 4 ds. Borgdorff. BOSKOOP - Herv. Gem.: Dorpskerk 9.30 ds. Baart, 6.30 ds. Haitsma; De Stek 9.30 ds De Haan. Geref. Kerk: 9.30 ds. Omta, 5 dr. Bakker O.geest. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. v. Langevelde, ha. Geref. Gem.: 9.30 en 6. Opwekkingsge meente (Concordia): 9.30. Verg. v. Gelo vigen (Nieuwstraat): 9.30 en 5. R.K. ker ken: kerk zat. 7, zond. 9.30 en 11; De Stek zat. 5.30. HAZERSWOUDE - Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 ds. Geertsema. Geref. Kerk: 10 ds. Versluys, 5 ds. Nierop. R.K. kerk: Anker zat. 7, zond. 8.45 en 11.15; Bern. zond. 10; dorp zat. 7, zond. 8, 10 en 11.30. HILLEGOM - Herv. Gem.: 10 ds. Roth- fusz, 5 ds. 't Hooft, Lisse, in geref. Kerk. Geref. Kerk: 10 ds. Koetsier Amsterdam, zie ook herv. Chr. Geref. Kerk: 10 lees dienst, 6.30 ds. Carlier. R.K. kerk: Mart. kerk zat. 7, zond. 8.30,10, 11.30 en 12.45; Jozefkerk zat 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gem.: 10 ds. Hon- nef Leiderdorp. R.K. kerk: zat. 7, zond. 10. DE KAAG - Herv. Gem: 10 ds. Carstens. R.K. kerk: zat. 7, zond. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: Dorpskerk 10 ds. Gebraad, 6 ds. Van Niel Rijnsburg; Ontm. kerk 10 ds. Van Ieperen, 6.30 ds. Gebraad. Geref. Kerk: 9.30 ds. v. d. Horst, 5 ds. Vrolijk. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gem.: N. Kerk 10 ds. v. Roon, 6 ds. Hovius; O kerk 10 ds. De Jong, 6 ds Boer; Ichtusk. 1( kand. Van Roest, 5 ds. Schuurman Pniëlkerk 9.30 ds. De Vos, 6 ds. De Jong Gr. v. Pr. sch ooi 10 ds. Vroegindewey Overduin 2 ds. Baas. Geref. Kerk Vr kerk 10 ds. Elgersma Noordwijk, 5 ds Van der Horst; Tr. kerk 10 ds. Vrolijk, 5 ds. Damsma Rijnsburg, jeugddienst. Geref. Kerk Vrijg: 10.15 ds. Boersema, 3.30 ds. Hoff. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 8.45 ds. V. Leeuwen Vlaardingen, 7 ds. Roukema. Chr. Geref. Kerk 10 en 5. Geref. Gem.: 10 en 5 ds. Boogaard Lei den, ha. Volle Evang. Gem. (Voorstraat 100): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: 10 ds. v. d. Linden, 7 ds. Franken Zeist. Geref. Kerk: 10 ds. Nierop, 7 ds. De Raadt Valkenburg. LEIDERDORP - Herv. Gem. en Geref. Kerk: Dorpskerk 10 ds. Van Loenen, 6.30 ds. Geuersen, jongerendienst; Hoofd- str.kerk 10 ds. Knorth; Scheppingskerk 9 en 10.30 ds. Doesburg. Baptistenge meente: 10 br. De Vries. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9, 10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. De Vree, 7 ds. Los en mevr. ds. De Nie O.geest, gez. zendingsdienst. Geref. kerk: 9.30 ds. Los, 7 zie herv. R.K. kerk: zat. 7, zond. 7.30. 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gem. Gr kerk 10 ds. "t Hooft, 7 ds. De Gelder. Pauluskerk 10 ds. De Gelder. Geref. Kerk: 10 en 7 ds. De Wit. Geref. Kerk Vrijg. Buten V.: 10.45 en 5 ds. Schuurman. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dijken, 7 dienst voor iedereen. Geref. Gem.: 10 en 4 ds. Hakkenberg 's morgens ha. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3. R.K. kerken: Agatha zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30; Poelhuyszat.7,zond.9en 11 30; Mariakerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.45; Engelbew. zat. 7, zond. 8,9.30,11 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gem.: 9.30 ds. Lindenburg, 6.30 ds. Bronsgeest. Geref. Kerk: 9.30 hr. Stam Sassenheim, 6.30 ds. Bouma Utrecht. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30. R.K. kerk: zat. 7, zond 9,10.45 en 7. NIEUWVEEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Molenaar, 6.30 ds. Van 't Kruis, Ooster- nijkerk. Geref. Kerk. 9.30 kand. v. d. Meulen, 7 kand. Voortman. R.K. kerk: zat. 7, zond 9 en 11. NIEUW-VENNEP - Chr. Geref. Kerk; 9.30 en 3 ds. Visser. R.K. kerk: zat. 7, zond 8, 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gem.: 9.30 en 7 ds. Zoutendijk. Geref. Kerk (Woerdense Verlaat): 10 en 7 ds. Hoogenraad Zeist. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gem.: Voorstraat 10 dr. Maarsingh A.foort, 7 ds. Keuning; Sole Mio 9 ds. Keuning, ha; Hoofdstr. 9 ds. Van der Kooy Den Haag. 10.30 ds. Van Es Zwolle, 5 ds. Warnink; De Rank 10 prof. dr. Graafland, ha, 5 ds. Arke- raats; Vierboet Boerenburg 10 jeugdka pel. Geref. Kerk: Vinkenlaank. 5 ds. Van der Kooy; St.kerk 11 ds. Warnink. Zie verder herv. gem. R.K. kerken: Binnen zat. 7, zond. 8,10 en 11.30; Zee zat 7, zond. 9.30 en 11; aula Boerenburg 11. NOORDWIJKERHOUT - Herv. Gem.: 10 ds. Kalkman. R.K. kerk: Jozeflc. zat. 7, zond. 10 en 11.30; Viktorkerk zat. 7, zond 9.30. OEGSTGEEST - Herv. Gem.: Gr. kerk 10 ds. Sasse; Pauluskerk 10 ds. Ter Lin den; Gem. centr. 10-30 prof. dr. De Jon ge, 7 dr. v. Oeveren, Rijnsburg, jeugd dienst; v. Wijckerslooth 4 ds. Vegter, ha. Geref. Kerk: 10 ds. Heemskerk. Zie ook herv. gem. Geref. Kerk Vrijg.; 10.30 kand. Dijkema, 2.30 ds Trimp. Gc 10 n Vos. ROELOFARENDSVEEN - R.K. ker ken: P. Banden zat. 7, zond. 9.320, 11 en 12.15; M. Pres. zat. 7, zond. 9 en 11. RIJNSATERWOUDE-Herv. Gem.: 9.30 en 7 ds. De Kruijff. Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG - Herv. Gem: Gr. Kerk 9.30 ds. V. d. Meer Sassenheim, 5 ds. V d. logerd, jeugddienst, mmv muziekkorps Kerk: Petrakerk 9.30 dr. v. Oeveren; 5. ds. Huisman; Imm. kerk 9 en 10.30 ds. Huisman, 5 ds. Baayen; Mar. kerk 9.30 ds. Baayen, 5 dr. v. Oeveren. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15 stud. Wilschut. Chr. Ge ref. Kerk: 9.30 en 5. ds. De Joode, ha. Evang. Christengemeente (aula mavo): 10 en 7.30 ds. Visser, 's avonds evangeli- satiedienst. R.K. gemeenschap (aula tuinb.school): zat. 7, zond. 10.30. RIJPWETERING - R.K. kerk- zat. 7 zond. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gem.: 9 en 10.30 ds. Kret. 6.30 ds. Koole Den H. Geref. Kerk: 10 ds. Nooteboom Nieuwkoop, 5 hr. Stam. Chr. Geref. Kerk: 10 ds. De Boer Emmeloord, 5 ds. Carlier A.dam. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11. TER AAR - Herv.: 10 ds. Bronsgeest, 6.30 ds. Lindenburg. Geref. Kerk: 10 en 6.30 ds. Bezemer. R.K. kerk: dorp 9 en 12; Langeraar zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. VALKENBURG - Herv. Gem.: 10 ds. Reyenga te L.dorp. 6 30 ds. Juckema Scheveningen. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Raadt, 6.30 ds. Versluvs H.woude. Geref Kerk Vrijg.: 9.30 ds. Hoff, 5 ds. Boerse- VOORSCHOTEN - Herv. Gem.: Dorps kerk 10 ds. v. d. Schoot, 7 jeugddienst; Hulp en Heil 10 ds. Lentz; aula NH 9.30 ds. Meijering; De Ark 10 jongerendienst. Geref. Kerk: 10 ds. De Zeeuw; Dorps kerk 7 ds. Braam Vlaardingen, jeugd dienst, mmn Dawwagiem. Geref. Kerk Vrijg.: 10.15 en 4.30 ds. Boxman. R.k. kerken: Laur.kerk zat. 7, zond. 10 en 11.30; aula NH 11; M. Godskerk zat 7, zond. 8.30 en 10130. WADDINXVEEN - Herv. Gem.: Be- thelkerk 9 ds. Verboom, 10.30 ds. Ver- welius, 5 ds. Roetman, 6.30 ds. Verboom; Hoekst. 9.30 ds. Roetman, 6.30 ds. Ver- welius; Imm.kerk 10 en 5 ds. Hulst. Ge ref. Kerk: Kr. kerk 10 ds Modderaar, 5 ds. v. d. Berg; Ontm.kerk 10 ds. v. d. Berg, 5 ds. Modderaar. Oud Geref. Gem.: 10 en 6.30. Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 5. Volle Evang. Gem. (Lindengaarde 17a): 9.30. R.K. kerk: Ontm. kerk zat. 7, zond. 8.45, 11.45 en 7; Viktorkerk zat 7, zond. 10. WARMOND - Herv. Gem.: 10 en 5 ds. Den Tonkelaar. R.K. kerk: zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR-Herv. Gem.: Dorpskerk 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. Kommers te Katwijk, 7 kerkconcert; Kievietkerk 10 ds. Wiersma; Messiaskerk 10 ds. v. Zan ten; Dorpscentrum 9.30 ds. Tukker. Ge ref. Kerk: 10 en 5 ds. v. d. Meulen; Zuid 10 en 5 ds. v. d. Linde Den Haag. Ned. Prot. Bond: 10.30 ds. Werner. WOUBRUGGE - Herv. Gem.: 9.30 ds. v. d. Velden Doorn, 6.30 kand. Van Vuuren A.dam. Geref. Kerk: 9.30 kand. Laernoes A.dam, 6.30 ds. Hartkamp. R.K. kerk: zat. 7, zond. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Nicolai, 7 ds. Treurniet Woerden, gez. evangelisatiedienst. Geref. Kerk: 9.30 ds. Treurniet Woerden, 7 ds. Treuerniet, gez. dienst in herv. kerk. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE- Herv. Gem.: lOds.v. Achterberg Leiden, gezinsdienst. R.K. kerken: Janskerk zat. 7.30 zond. 10.30; Chr. Dienaarkerk zat. 7, zond. 9.15; Rijn dijk, Meerburg, zat7, zond. 10, 12 en 6. ZWAMMERDAM - Herv. Gem.: 10 ds. Haakman, 6.30 ds. Elgersma Noordwijk, jeugddienst. Geref. Kerk: 10 hr. Knotters Oudewater, 6.30 zie herv. gemeente.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4